Setari Cookie-uri

AJUTOOOOR

In speranta ca mai exista inca pe lumea asta oameni cu un sufelt mare, m-am hotarat sa scriu si eu aici situatia prin care trec.
lucrurile stau in felul urmator: m-am casatorit acum trei ani din dragoste cu un barbat mai mare ca mine cu 6 ani. Pe parcursul acestor ani am descoperit ca are mai multe defecte care nu sunt usor de trecut cu vederea , pe scurt ar fi obiceiul de a bea foarte mult zi de zi si adulterul. Anul trecut in lina mai am nascut o fetita care acum are un anisor. Situatia a devenit foarte dificila de can a aparut copilul, el in loc sa-si schimbe atitudinea a degenerat si mai rau in aceste obiceiuri proaste si nu numai: a inceput sa faca scandal in fiecare seara baut fiind, cu copilul nu ma ajuta deloc, imi spunea ca alte femei se descurca si singure, si nici nu tinea cont de programul de somn al copilului ascutan muzica la maxim cand acesta trebuia sa doarma, pe mine ma jicnea si ma ameninta mereu, odata chiar m-a agresat. Viata mea devenise un cosmar si nu mai puteam trai asa.
Intr-un final am hotarat ca e mai bine pt mine si pt copil sa plecam si m-am mutat in alt oras unde am rude care ma pot ajuta si sprijini cat de cat.
La nici o luna de zile de cand am plecat el a bagat divort sub motiv ca am parasit domiciliul. Din pacate nu m-am putut prezenta copilul fiind prea mic pt a face atat drum si iarna fiind nu am avut nici cu cine sa-l las ca se ma duc singura.
Acum s-a pronuntat divortul dar bineinteles ca nu in favoarea mea.
O alta problema ar fi locuinta comuna care este achizitionata de el inaintea casatoriei cu 4 zile prin credit ipotecar. Mentionez ca am vrut sa ma intorc la domiciliul comun cu copilul insa el a schimbat yala si nu m-a lasat sa intru, in plus a chemat si politia zicand ca eu fac scandal, lucru deloc adevarat.
Acum va intreb pe voi ce sa fac?
Bani de pt partaj nu am eu fiind in concediu de maternitate si neavand rude care ma pot ajuta in sensul asta, si vad ca el nu are de gand sa faca nimic in sensul asta pt ca ii convine situatia.
Aceasta este povestea pe scurt in ea are mai multe amanunte dureroase si care nu are rost sa le spun acum.de copil nu-i pasa deloc si nu mi-a dat nici un ban pt acesta pana acum. luna aceasta a fost ziua ei si nici macar nu a venit sa o vada dar sa-i mai aduca si ceva....
Sper ca n-am plictisit pe nimeni si astept de la cei care au trecut prin asa ceva niste sfaturi ca eu nu mai stiu incotro sa o apuc si orice altceva de la oameni cu suflet care cred ca ma pot ajuta.
Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voaste!
fllory
Postat pe 30 Mai 2010 17:05
buna,ti-am citit mesajul si sa sti ca problema nu este disperata,si daca ai un anumit nr, de ani de concubinaja(daramite fiid casatorita), primesti parte din bunurile facute impreuna, de bani la copil nici nu mai vorbim nu te costa nimic sa-l reclami cred ca se poate si la politie , vezi ca sunt site-uri in care avocatii dau consultatii gratuite sau incearca la avocatul poporului gasesti nr.pe internet si ei o sa te sfatuiasca ce sa faci dar oricum sa nu iti treaca prin minte sa te impaci cu el , sa sti ca nu se va schimba niciodata doar tu vei fi cea care va face concesii
kudika130580
Postat pe 30 Mai 2010 17:28
Chiar daca el a luat casa inainte de casatorie...se poate proba ca exista un credit ipotecar si astfel se poate dovedi ca ai si tu dreptul la casa

Cat despre copil are obligatie 100% sa-i plateasca pensie alimentara...nu-ti trebuie angajat avocat,ia si reclama-l...asta nu e o pb a carei rezolvare sa tina de cat de abil e un avocat,e o prevedere clara a legii

foarte bine ca ai plecat si nu-ti cresti copilul in acel haos...felicitari pt curaj

lupta pt drepturile tale si ale copilului tau

bafta

estetique88
Postat pe 30 Mai 2010 17:41
Va multumesc pntru incurajari si sfaturi.
M-am horatat sa fac un efort si sa fac recurs la divort dar trebuie sa astept sa-mi vina actul de pronuntare a divortului.
Am gasit si niste probe care sper sa fie acceptate de instanta.
Saptamana aceasta sper sa gasesc un avocat.
Voi ce parere aveti sa aleg un avocat tanar dornic de afirmare sau unul ma in varsta si cu experienta?

fllory
Postat pe 31 Mai 2010 12:03
De la: fllory, la data 2010-05-31 12:03:17Va multumesc pntru incurajari si sfaturi.
M-am horatat sa fac un efort si sa fac recurs la divort dar trebuie sa astept sa-mi vina actul de pronuntare a divortului.
Am gasit si niste probe care sper sa fie acceptate de instanta.
Saptamana aceasta sper sa gasesc un avocat.
Voi ce parere aveti sa aleg un avocat tanar dornic de afirmare sau unul ma in varsta si cu experienta?



Unul cu experienta.Cei tineri sunt mai agresivi , lucru care nu prea e agreat de judecatori., din sursa sigura stiu.

Postat pe 31 Mai 2010 12:10
tu nu ai nevoie neaparat de un avocat in procesul de divort. se poate si fara, dar cel mai bine, daca tot vrei sa fii reprezentata, cauta un avocat bun, cu experienta in divorturi. eu din pacate, desi cunosteam un av F bun am ales o proasta pe care o invatam eu ce sa faca si ce sa ceara in fata presedintei. m'a stors de nervi femeia. pana la urma mi'a zis ca eu sunt a doua persoana care apeleaza la ea in materie de divort. imi venea sa fug in lume, norocul meu a fost ca nu s'a prezentat animalul (fostul sot) la nici un termen.
Shhh
Postat pe 31 Mai 2010 12:23
De la: fllory, la data 2010-05-30 17:05:00In speranta ca mai exista inca pe lumea asta oameni cu un sufelt mare, m-am hotarat sa scriu si eu aici situatia prin care trec.
lucrurile stau in felul urmator: m-am casatorit acum trei ani din dragoste cu un barbat mai mare ca mine cu 6 ani. Pe parcursul acestor ani am descoperit ca are mai multe defecte care nu sunt usor de trecut cu vederea , pe scurt ar fi obiceiul de a bea foarte mult zi de zi si adulterul. Anul trecut in lina mai am nascut o fetita care acum are un anisor. Situatia a devenit foarte dificila de can a aparut copilul, el in loc sa-si schimbe atitudinea a degenerat si mai rau in aceste obiceiuri proaste si nu numai: a inceput sa faca scandal in fiecare seara baut fiind, cu copilul nu ma ajuta deloc, imi spunea ca alte femei se descurca si singure, si nici nu tinea cont de programul de somn al copilului ascutan muzica la maxim cand acesta trebuia sa doarma, pe mine ma jicnea si ma ameninta mereu, odata chiar m-a agresat. Viata mea devenise un cosmar si nu mai puteam trai asa.
Intr-un final am hotarat ca e mai bine pt mine si pt copil sa plecam si m-am mutat in alt oras unde am rude care ma pot ajuta si sprijini cat de cat.
La nici o luna de zile de cand am plecat el a bagat divort sub motiv ca am parasit domiciliul. Din pacate nu m-am putut prezenta copilul fiind prea mic pt a face atat drum si iarna fiind nu am avut nici cu cine sa-l las ca se ma duc singura.
Acum s-a pronuntat divortul dar bineinteles ca nu in favoarea mea.
O alta problema ar fi locuinta comuna care este achizitionata de el inaintea casatoriei cu 4 zile prin credit ipotecar. Mentionez ca am vrut sa ma intorc la domiciliul comun cu copilul insa el a schimbat yala si nu m-a lasat sa intru, in plus a chemat si politia zicand ca eu fac scandal, lucru deloc adevarat.
Acum va intreb pe voi ce sa fac?
Bani de pt partaj nu am eu fiind in concediu de maternitate si neavand rude care ma pot ajuta in sensul asta, si vad ca el nu are de gand sa faca nimic in sensul asta pt ca ii convine situatia.
Aceasta este povestea pe scurt in ea are mai multe amanunte dureroase si care nu are rost sa le spun acum.de copil nu-i pasa deloc si nu mi-a dat nici un ban pt acesta pana acum. luna aceasta a fost ziua ei si nici macar nu a venit sa o vada dar sa-i mai aduca si ceva....
Sper ca n-am plictisit pe nimeni si astept de la cei care au trecut prin asa ceva niste sfaturi ca eu nu mai stiu incotro sa o apuc si orice altceva de la oameni cu suflet care cred ca ma pot ajuta.
Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voaste!
Bine ca ai plecat sa nu creasca fetita traumatizata de un animal si stai linistita ca nu conteaza ce scrie pe hotarirea judecatoreasca ca doar nu mergi cu ea pe frunte! Problema este ce scrie cu privire la copil deoarece in aceeasi procedura ar trebui sa scrie cine are custodia copilului si care este pensia alimentara stabilita! Daca fetita ramine la tine este obligat sa plateasca in functie de veniturile pe care le are! Cu privire la casa nu vreau sa te dezamagesc dar este a lui deoarece este cumparata inainte de casatorie . Poti dovedi ca ai avut venituri si ca ai participat la ratele aferente si o sa fi despagubita! In rest ai dreptul la jumatate din ceea ce ati cumparat impreuna chiar daca nu ai avut vreodata loc de munca! Iti recomand sa angajezi un avocat cu experienta in divorturi si partaje!
kudika1993
Postat pe 31 Mai 2010 12:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prietena mea are 25 de ani si e virgina... 101 De la: animallover 30 August 2011 11:18
Ghicit 2 De la: uliu 3 Iulie 2011 22:25
se intoarce din nou la mn 11 De la: kris07 26 Iunie 2009 16:01
este posibil sa am vraji facute 57 De la: hera2009 23 Ianuarie 2014 16:56
iubirea nu e suficienta intr-un cuplu 152 De la: darksukkubus69 17 Aprilie 2010 13:05