Setari Cookie-uri

tin la cea mai buna prietena dar nush dak fac bn

Buna sunt nou pe forum si as dori sa ma sfatuiti si pe mine.
Am vazut ca ati discutat despre un subiect asemanator si am zis ca poate ma
ajutati si pe mine cu cateva sfaturi.
Deci sunt prieten cu o fata...prieten putin spus adica mamale noastre fiind prietene
de dinainte sa ne "faca" pe noi.
NOI fiind de aceasi varsta(16ani) la o diferenta de 3 sap.
Vb orice
dar in ultima vreme am ajuns sa o iubesc adica tineam la ea si inainte dar nu asa
acum o iubesc si teama de a o pierde ca prietena nu stiu ma face sa nu am
curajul sa ii spun ce simt si nu stiu daca are acceleasi sentimente.Poate ca o sa
ziceti ca sunt mic sa stiu ce e aia iubire ca e mai mult atractie fizica
dar nu. nu ma intereseaza cum arata.
vreau sa stie ce simt pentru ea dar cum am mai zis imi este frica
eu nu sunt timid,rusinos dar.......acum e mai dificil
pot pierde mult
deci va rog mult sa ma sfatuiti si pe mine cum sa o spun sau cum sa fac
sa nu o pierd sau cel putin cum sa aflu daca sentimentele sunt reciproce
kudika198617
Postat pe 22 Iunie 2010 01:42
Daca tot sunteti asa buni prieteni si va cunoasteti din copilarie, ai putea incerca asta ca pe un joc. Intreab-o zambind: "Crezi ca ne-am putea indragosti vreodata unul de altul? Ca tot ne stim toate defectele si toate calitatile atat de bine."
Daca figura ei e socata si scuipa in san, atunci ia-ti gandul. Dar daca incepe o discutie pe teama asta, chiar daca aduce argumente contra, ar fi o sansa. Macar asa, o faci sa se gandeasca la asta.

Oricum, eu una n-as risca o marturisire acum. Poate peste ani, cand sunteti suficient de maturi si ati mai trecut macar printr-o poveste de iubire.. ar fi ceva. Dar acum nu as face-o.
rashela
Postat pe 22 Iunie 2010 02:18
uite am trecut si eu prin asta tot cand aveam 16 ani:D
au fost doua chestii total diferite.
primul tip este in continuare cel mai bun prieten ,chiar daca am fost impreuna si eu l-am parasit
dar cu al doilea,fiind primul meu cel mai bun prieten am intrerupt orice legatura si nu am mai vorbit de foarte mult timp.
Nu as putea sa iti dau un sfat fiindca situatiile difera de la persoana la persoana.Dar ai grija,testeaza terenul,vezi ce crede ea.Chestia asta sepoate transforma in ceva frumos ce poate dura foarte mult sau foarte putin dupa care sa se termine si prietenia voastra.sau eu ca fata...daca as pati asta si nu as simtii nimic pentru cel mai bun prieten iar el al vrea mai mult,m-as simti aiurea si fara sa vreau as pastra distanta si l-as tot evita...
blondiewishes
Postat pe 22 Iunie 2010 02:53
IN primul rand multumesc pentru sfaturi
Apoi am omis sa spun ca aproximativ acum un an nu era o relatie de prietenie asa stransa si eu o mai luam in brate o pupam pe obraz si ea le returna inapoi dar acum relatia de prietenie a evoluat acum nu
stiu daca mai ma vede ca pe un viitor iubit cred ca ma vede ca pe un frate
si in plus ea nu a avut niciodata un prieten adica nu ca nu ar putea sunt o gramada de tipi care se tin dupa ia dar nu le da atentie
Ea e o fata mai cuminte si foarte timida cu baieti.

kudika198617
Postat pe 22 Iunie 2010 23:45
Hm... Am 16, sunt fata si fac parte dintr.o trupa de teatru. In trupa este un tip pe care il plac din septembrie. Pana acum cateva saptamani nu vorbeam deloc. De cateva saptamani vorbim despre orice. Eu tineam la el din ce in ce mai tare in fiecare zi. Si i.am zis ca.l plac. Foarte dragut la faza asta, mi.a zis ca nu vrea sa.mi faca rau si ca prefera sa ramanem prieteni foarte buni decat sa strice asta. Pur si simplu zi.i. Iti va fi mai usor. El ma simte acum, si stie ca nu mi.a trecut, dar nu ma respinge. Vorbim non-stop si ne zicem tot. Nu ai de unde sa stii ce sentimente are ea. Nu ai ce sa pierzi. Zi.i pur si simplu ca ai ajuns la un punct in care ceea ce simti tu pentru ea nu mai este pura prietenie. Poate si ea e la fel. Daca nu, intelegeti.va si nu schimbati nimic din prietenia voastra. O sa.ti fie mai greu pana o sa.ti treaca, dar mult mai usor ca i.ai zis.


Parerea mia. :)
Ambra_AdT
Postat pe 23 Iunie 2010 13:59
Buna..eu am 19 ani si trec printr-o situatie similara,numai k e invers...cel mai bun prieten al meu tocmai mi-a marturisit acum cateva zile ca simte altceva decat prietenie pentru mine..Eram foarte apropiati,ne spuneam orice..Cum eu nu ii impartasesc sentimentele si tin la el doar ca la un prieten,nu stiu daca situatia va mai fi la fel de acum incolo pentru ca nu vreau sa ii fac vreun rau..probabil ca ne vom indeparta usor,usor..Nu pot sa ma mai intalnesc cu el si sa fac vreun gest gresit prin care sa isi faca iluzii si nici macar nu stiu cum sa ma mai comport..Imi pare rau ca intr-un fel pierd un prieten atat de bun,dar e spre binele lui..Si cum ii mai pot spune eu acum orice?Acum cand stiu adevarul,cum s ii vorbesc despre alt baiat,despre o relatie de a mea cu altcineva?Deocamdata nu am pe nimeni,nu ii fac prea mult rau..dar cand voi avea o noua relatie?Sincer,mi-as fi dorit sa nu imi spuna niciodata adevarul...Gandeste-te bine si analizeaza foarte bine situatia inainte de a lua o decizie..si cel mai important,asigura-te inainte dak si ea simte acelasi lucru.In plus,se poate intampla sa ai o relatie cu ea,dar dak nu merge sau se termina,relatia de prietenie dintre voi nu va mai fi niciodata la fel...Alege ceea ce e mai important pentru tine..eu iti doresc succes,orice ai alege!
Milly91
Postat pe 27 Iunie 2010 14:42
De la: Ambra_AdT, la data 2010-06-23 13:59:31Hm... Am 16, sunt fata si fac parte dintr.o trupa de teatru. In trupa este un tip pe care il plac din septembrie. Pana acum cateva saptamani nu vorbeam deloc. De cateva saptamani vorbim despre orice. Eu tineam la el din ce in ce mai tare in fiecare zi. Si i.am zis ca.l plac. Foarte dragut la faza asta, mi.a zis ca nu vrea sa.mi faca rau si ca prefera sa ramanem prieteni foarte buni decat sa strice asta. Pur si simplu zi.i. Iti va fi mai usor. El ma simte acum, si stie ca nu mi.a trecut, dar nu ma respinge. Vorbim non-stop si ne zicem tot. Nu ai de unde sa stii ce sentimente are ea. Nu ai ce sa pierzi. Zi.i pur si simplu ca ai ajuns la un punct in care ceea ce simti tu pentru ea nu mai este pura prietenie. Poate si ea e la fel. Daca nu, intelegeti.va si nu schimbati nimic din prietenia voastra. O sa.ti fie mai greu pana o sa.ti treaca, dar mult mai usor ca i.ai zis.


Parerea mia. :)

De ce-l inveti prostii? Cum nu are ce pierde? Are si inca cum: o buna prietena. Daca fata nu-l place mai mult decat ca prieten si se va distanta de el, dupa aia o sa vina iar pe forum sa se vaite intreband cum sa o uite si sa-i treaca suferinta mai repede.
tematoare
Postat pe 27 Iunie 2010 23:43
De la: kudika198617, la data 2010-06-22 01:42:06deci va rog mult sa ma sfatuiti si pe mine cum sa o spun sau cum sa fac
sa nu o pierd sau cel putin cum sa aflu daca sentimentele sunt reciproce

Parerea mea e sa procedezi asa cum te-a sfatuit rashela. Oricum, in nici un caz nu-i spune ce simti...cel putin nu acum.
tematoare
Postat pe 27 Iunie 2010 23:45
Nu face prostia sai spui ce simti caci o vei pierde definitiv.Si eu tineam la cea mai buna prietena,vorbeam despre orice si chiar din cand in cand erau momente cand eram mai tandri sau cum ar fi sa fim amandoi.Am facut prostia sai spun ce simt iar ea a ramas uimita si ma refuzat.De atunci suntam amici dar in nici un caz nu mai suntem cum eram inainte.Sfatul meu este sati iei gandul de la ea daca nu vrei so pierzi.
kudika326079
Postat pe 18 Octombrie 2010 14:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
aceeasi problema cu anaphielle 3 De la: turbo_flory 11 Noiembrie 2008 19:06
Codul bunelor manere pi net! 170 De la: andreea1976 21 Septembrie 2009 21:27
da asa e 15 De la: dandanaua_reloaded 20 Ianuarie 2010 20:19
Sunt posibile relatiile la distanta cu o persoana cunoscuta pe net? 19 De la: simonarasa 25 Octombrie 2009 21:51
cum deschizi ochii unei femei?? 100 De la: mika_ela 28 Mai 2009 20:22