Setari Cookie-uri

durere...

Buna,in primul rand vreau sa va multumesc anticipat ca imi veti citi si poate imi veti dau un sfat in urma romanului pe care urmeaza sa il scriu.Sunt sau am fost cu cineva timp de 11 luni (nici macar un an intreg),omul de langa mine este un om bun un barbat care a avut grija de mine care mi-a fost alaturi si la bine si la greu,care m-a sustinut si m-a facut sa trec mai usor peste tot...mai are si defecte ca nah...e om si ne-am mai certat dar mereu am reusit sa trecem peste.Problema a fost ca eu inainte de le am avut o relatie cu un om care mi-a facut mult rau dar de proasta am acceptat multe injosiri si batai si inselat si cate si mai cate,cu greu am scapat de pers respectiva,politie amenintari tot tacamul,dar cu ajutorul lui am resit sa trec peste perioada aia si am avut din nou speranta,numai ca am ramas cu niste sechele mai ales legat de inselat,si desi stiam ca el nu ma va insela tot timpul il acuzam si ajunsesem sa imi fac scenarii sa devin obsedata ca atunci cand nu e cu mine sigur e cu alta si imi rade in nas...cu toate astea niciodata cand primea mesaje sau telefonae nu intrebam"da cine te-a sunat,da cine e",nu,nu faceam asta dar la fiecare cearta cat de mica indiferent de motiv eu aduceam in discutie ca ma inasal k stiu eu chestii din astea....l-am tocat un an de zile cu chestia asta pana duminica cand a zis k el nu mai poate asa,il trag inapoi si s-a saturat sa imi dovedeasca mereu nevinovatia si sa simta atacat mereu de rautatile mele.Tardiv cum a spus si el,mi s-a ridicat valul de pe fata si mi-am dat seama ce am facut k am lasat sa se transforme in obesesie si in loc sa ma concentrez pe "noi",am facut mai mult rau.Iar acum el nu mai vreaCuvintele lui au fost si sunt:"Din pct de vedere al cuplului nu mai putem fii si nu mai vreau sa discutam despre asta stiu ca iti pare rau dar e tardiv nu mai vreau mesaje si tel siropoase,vreau sa vad ca esti o femeie puternica sigura pe tine si pe urma mai vedem ce o sa mai fie,vei ramane in continuare ghemul meu mic de care am grija si la care tin si o sa ne mai vedem mai mergem la cumparaturi dar doar ca prieteni nu ca si cuplu,hotararea mea e finala si te rog sa intelegine purtam amandoi cum trebuie nu mai esti si tu atat de speriata de bombe si devii independenta si puternica din pct de vedere psihic si lasam timpul sa treaca"...ce sa fac?am accepatat desi stiam k va fii f nasol pt mine cand il voi vedea..Ieri ne-am vazut am mers la cumparaturi mi-a cumparat una alta desi eu nu vroiam m-a luat in brate m-a alintat cum ma alinta el,am glumit m-a pupat numai pe frunte chestii facute ca si cuplu...se uita la mine cu drag chestii din astea ca intr-un cuplu...dar seara cand am ajuns acasa si l-am sunat m-a bufnit plansu si iar am deschis sub "noi"...mi-a zis iarasi k nu mai vrea sa vb despre un subiect inchis,nu mai vrea tristeti si plans vrea sa fiu asa cum am vb numai ca mie mi-e f greu si l-am intrebat in ce calitate a facut toate astea si s-a purtat asa cu mine mi-a zis k in calitate de fff buni prieteni ca timpul va decide pana atunci sa ne purtam amandoi cum trebuie ca mereu o sa raman "sister=ul lui mic la care tine"...si k avem o relatie bazata pe respect si pe suflet.
Cam asta e in mare,stiu ca e f mult ce am scris dar am vrut sa imi expun situatia sper sa fii cuprins.V a multumesc pt timpul acordat si sper sa puteti sa imi dati si mie un sfat pt k mi-e f greu si numai eu sunt vinovata de situatia asta dar cum a zis si el e tardiv..
laura99
Postat pe 24 Iunie 2010 12:01
pare un om bun ex-ul tau, dar se pare ca sechelele si au pus bine amprenta pe tine si nu te au lasat sa il apreciezi la valoarea lui. uite sfatul meu este sa incerci sa fii tare, macar sa te prefaci in prejsma lui. el cred ca asta vrea sa devii o femeie tare sa fiti prieteni buni apropiati astfel sa vezi ca el nu umbla cu altele sa nu ai de ce sa fii geloasa daca nu esti iubita lui, si daca vede ca te ai schimbat va veti impaca sau vrea doar sa se indeparteze usor de tine sa nu te faca sa suferi. incearca sa fii tare si apoi recastiga l. bafta
sofia_maria
Postat pe 24 Iunie 2010 14:06
e ciudat ceea ce spui! n-ar fi trebuit sa te lase singura, sa-ti rezolvi tu sechelele..........cu privire la "buni amici" asta suna cat se poate de aiurea. eu cred ca el este nehotarat in privinta ta, poate sa-l lasi o perioada sa se gandesca ca apoi sa limpezesti lucrurile. vrea, e bine, nu vrea, sa fie sanatos! stiu ca nu e simplu deloc, dar decat atata suferinta........
kudika198510
Postat pe 27 Iunie 2010 20:02
Realizezi ca noi nu putem decat sa ghicim, eventual, cam ce se intampla in sufeltul lui. Doar din experienta proprie sau a celor din jurul meu pot sa spun ca "sister" inseamna doar sister... pe vecie.
Si mai pot sa-ti spun ca a te preface ca esti o femeie puternica este o uriasa greseala. La primul impas vei claca si vei fi cu mult mai slaba decat inainte, tocmai pentru ca vei acumula o sumedenie de frustrari.
Sigur ca solutia cea mai buna este sa te schimbi. Nu pentru el (din punctul meu de vedere, asa cum am mai spus.. el e o cauza pierduta) ci pentru tine. Este adevarat ca majoritatea barbatilor inseala, dar asta se intampla tocmai pentru ca au langa ei femei slabe care, in ultima instanta, asa cum ai facut si tu in prima relatie, accepta ORICE de dragul lui "iubi".
Prin urmare, schimba-te cu adevarat. Nu teatru si nu pentru el. S-ar putea, daca intr-adevar este un om deosebit si are rabdare cu tine ca, intr-o alta zi, peste ceva mai mult timp decat speri tu acum, sa fiti din nou impreuna. Dar nu-ti lega acum sperantele de asta. Concentreaza-te doar asupra ta.
rashela
Postat pe 27 Iunie 2010 20:32
multumesc pt rsp-uri numai ca se pare ca lucrurile se indrepata intr-o directie pe care sincer eu nu o vad ok.De cand am scris post-ul ne-am mai vazut s-a purat ok oarecum zici ca eram impreuna insa vad ca de 2 zile s-a cam racit nu ma mai suna prefera sa dea un mesaj aseara a stat vreo 4 ore pe mess si nu ne-am bagat in seama deloc azi iar era pe mess si l-am abordat eu dar a fost ff l obiect si destul de distnat eu sincer nu mai inteleg nimic...si ma doare si stau si ma consum ca nah asta mi-e felul si nu pot fii altfel...cu mine era rece dar cand a vb cu un pr comun cu el era f vesel si binedispus
laura99
Postat pe 29 Iunie 2010 19:31
De la: laura99, la data 2010-06-29 19:31:33multumesc pt rsp-uri numai ca se pare ca lucrurile se indrepata intr-o directie pe care sincer eu nu o vad ok.De cand am scris post-ul ne-am mai vazut s-a purat ok oarecum zici ca eram impreuna insa vad ca de 2 zile s-a cam racit nu ma mai suna prefera sa dea un mesaj aseara a stat vreo 4 ore pe mess si nu ne-am bagat in seama deloc azi iar era pe mess si l-am abordat eu dar a fost ff l obiect si destul de distnat eu sincer nu mai inteleg nimic...si ma doare si stau si ma consum ca nah asta mi-e felul si nu pot fii altfel...cu mine era rece dar cand a vb cu un pr comun cu el era f vesel si binedispus

pui mic ,si-a gasit pe alta.asta este. nu te mai vrea. barbatii sant niste comozi,nu prea le sta lor in fire sa astepte dupa o femeie pana devine puternica.si in 99% din cazuri nu inseamna nu,la ei.
ia-o de la capat si invata din aceasta intamplare.ochii deschisi si fii mai volatila,ca sa zic asa.
aizana
Postat pe 4 Iulie 2010 14:27
esti ciudata si obsedata , il faci pe el sa te insele numai ca sa nu se mai simta vinovat , atata timp cat ii tii funia la gat , incepe sa te urasca , lasa-i aer , libertate , incredere , el vrea o partenera nu un spion , un politist , eu te lasam de mult , esti obsedata de infidelitate si o ve-i atrage tu, nu el , nu mai fii asa de paranoica iti distrugi viata si a celor din jur , o sa faci vid in jurul tau si nu ve-i stii de ce.
banalulanonim
Postat pe 5 Iulie 2010 01:34
Parerea mea...il tii ca intr-o cusca,da-i spatiu ,lasa-l sa respire,nu mai fi obsedata,gelozia e boala grea.va trebui sa te schimbi si asa cum spunea cineva mai sus,fa-o ptr tine,asta in primul rand.cand nu te va mai vedea disperata il vei avea inapoi.
rain75
Postat pe 13 Iulie 2010 20:01
sunt sigura k ai un rasp pentru el la orice intrebare...ceea ce este f gresit....suntem femei si iubim mai mult k ei k asa e...dar si noi avem un suflet,si noi avem o inima,nu suntem de piatra.dak te iubeste te iarta...dak crezi cu adevarat k te poti schimba asteapta...dak nu mai bine lasa-l...tu o sa ai de suferit din nou....cauta sa fi onesta cu tine prima data si cu sufletul tau...
paullina
Postat pe 19 Iulie 2010 05:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mi-e greu fara el 52 De la: kudika114650 5 Februarie 2010 13:30
Inima franta - ajutati-ma va rog 4 De la: criszoe 19 August 2013 14:46
Cum suna? 7 De la: Calarasu_Costin_1 20 Martie 2013 13:24
divort - mame versus tati cand un copil este bagat la mijloc.... 32 De la: touch_me 14 Mai 2010 13:15
Obsesie? 8 De la: XOXO_GG_ 14 Mai 2009 22:04