Setari Cookie-uri

antecedente in familie

eu am antecedente de cancer de col uterin in familie. Nu stiu cum sa ma protejez, adica ce sa fac ca sa scad riscul. Are cineva idee? Vaccinul nu mi-l fac, o sa deschid un alt topic unde sa vorbim despre el
concursKudika
Postat pe 1 Iulie 2008 13:10
In general acest tip de cancer nu se bazeaza pe ereditate ca alte tipuri. Este mai mult de natura hormonala. Prin urmare, daca stai bine cu hormonii (si asta afli daca iti faci o dozare hormonala), nu cred ca esti expusa.

Postat pe 3 Iulie 2008 09:11
In afara de controlul tuturor hormonilor (inclusiv hGH), cred ca este utila supravegherea permanenta a terenului biologic (pH, stres oxidativ etc) si orientarea alimentatiei + expunerea la ecotoxine + limitarea stresului mentalo-emotional astfel incat acesti parametrii sa fie in limite acceptabile.
Medicina naturista atribuie cancerului doua cauze:
(a) degenerarea tesuturilor - se urmareste folosind scara Reckeweg
(b) biotoxine - se trateaza folosind metoda Rife.
Fiecare dintre noi trebuie sa urmareasca parametrii "ascunsi" si sa-si orienteze alimentatia/stilul de viata in scopul minimizarii riscurilor.
dusa
Postat pe 4 August 2008 18:03
cauta info despre seronegativizarea la HPV si acidul folic, vit A, E , C.

si o sa vezi ce si cum. Nu intra in panica. Corpul tau stie sa lupte fara probleme. Doar sa-i dai ce-i trebuie. FAza cu hpv-ul nu-i asa de tragica, este o mare ambalare mediatica, sa se vanda bine.

Ca sa citez de la EMEA http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/cervarix/H-721-en6.pdf

"The majority of genital HPV infections (>90%) however are transient sub-clinical infections that will be cleared or suppressed below the limits of detection by host cell defences within one to two years. In addition, any cervical lesion may spontaneously regress to normal without treatment with a probability of about 57% for CIN1, 43% for CIN2 and 32% for CIN3. The determinants leading to regression are not well understood. "

Mai pe romaneste, infectia cu HPV in peste 90% din cazuri sunt infectii sub - clinice care dispar sau sunt aduse sub limite detectabile in 1-2 ani sub actiunea sistemului de aparare al celulelor. Mai mult, orice leziune cervicala poate regresa spontan fara tratament si probabilitatea este de 57% ptr CIN1, 43% ptr CIN2 and 32% ptr CIN3. Mecanismul si ce anume determina regresia nu se cunoaste!

OK .. deci corpul femeii are un sistem de aparare suficient de bun, nu-l intelegem, dar hai sa-l dam peste cap un pic la toate. Si facem bani din asta. Multi. Pe seama celorlalti 90% posibil infectati cu HPV dar care raman la nivel de infectii sub clinice. Sau poate nu o sa mai ramana, poate


... study to test the hypothesis that systemic concentrations of folate are associated with the occurrence and duration of high-risk HPV infections after controlling for other micronutrients (vitamins B(12), A, E, and C, total carotene) and known risk factors for high-risk HPV infections and cervical cancer. Circulating concentrations of these micronutrients and risk factors for cervical cancer were determined in a cohort of 345 women who were at risk of developing cervical intraepithelial neoplasia. Using the hybrid capture 2 (HC-2) assay, high-risk HPV status was evaluated at 6-month intervals up to 24 months. All women had at least three consecutive visit high-risk HPV test results. Higher folate status was inversely associated with becoming HC-2 test-positive [odds ratio (OR): 0.27; 95% confidence interval (CI), 0.08-0.91; P = 0.04]. Women with higher folate status were significantly less likely to be repeatedly HC-2 test-positive (OR: 0.33; 95% CI, 0.13-0.86; P = 0.02) and more likely to become test-negative during the study (OR: 2.50; 95% CI, 1.18-5.30; P = 0.02). To our knowledge, this is the first long-term prospective follow-up study reporting an independent protective role of higher folate status on several aspects of the natural history of high-risk HPV after controlling for known risk factors and other micronutrients. Improving folate status in subjects at risk of getting infected or already infected with high-risk HPV may have a beneficial impact in the prevention of cervical cancer. Sursa: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15574793?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVAbstractPlusDrugs1 > Mai exista un studiu din 2007 care spune acelsi lucru dar nu am link-ul acum.

have fun& smile! Life is beautiful!
RuxandraS
Postat pe 3 Octombrie 2008 16:04
Interesant mesajul tau..ar fi bine sa fie asa...dar din pacate cancerul d col uterin e f raspandit,din cate stiu eu nu este ereditar..dar se ia prin transmitere sexuala,e adevarat k al nostru corp lupta,insa in zilele noastre,la stilul de viata pe kre il avem ne imbolnavim f repede pt k sistemul imunitar e f scazut si nu poate face fata tuturor infectiilor la care suntem supuse...
kudika193441
Postat pe 2 Noiembrie 2008 01:23
De obicei persoanele care fac cancer NU au sistem imunitar scazut ci sistem imunitar DEZECHILIBRAT (din cele 2 ramuri, una este super-activa, iar cealalta deficitara). Fiecare trebuie sa-si testeze starea sistemului imunitar si sa-si cunoasca riscurile: ramura superactiva care favorizeaza cancerul, mai favorizeaza si infectiile (candidoza), alergiile, anumite boli autoimune (artrita reumatoida, lupus etc).
dusa
Postat pe 3 Noiembrie 2008 08:00
uitati raspunsul la multe din pb dvs legate de cancer si de sistemul imunitar!!!!!!...."www.4life.com" " www.4life-romania.ro" cautati detalii despre transfer factor

Postat pe 27 Noiembrie 2008 01:26
VA ROG MULT am nevoie de un sfat..de cateva luni am inceput sa am niste dureri foarte mari la nivelul ovarelor..am avut antecedente in famile cu cancerul de col uterin..la ambele bunici..si la amandoua situatia s-a agravat chiar si dupa operatie(puroi..dureri..sangerari..)..am inteles ca nu este o boala ereditara..dar totusi imi fac griji..

Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:17
Mergi la medic. Cel mai bine e daca iti permiti sa mergi la mai multi, sa afli mai multe pareri. Multa sanatate si sper sa nu ti se adevereasca teama. Pup.
crystin
Postat pe 24 Decembrie 2008 15:53
De protejat -s-ar putea enumera "n" cauze care declanseaza cancerul de col uterin in afara de cele ereditare: interventii la nivelul aparatului genital (exemplu: chiuretaje), stil de viata, tratamente hormonale, influenta negativa a tampoanelor/steriletului, alimentatie, inclusiv varietatea de parteneri sexiali etc etc. + 10% factori necunoscuti. Nu ai cum sa previi TOTI acesti factori. Poti insa sa adopti un comportament preventiv gen consult ginecologic periodic, papanicolau cel putin 1 data pe an.
gandacel
Postat pe 16 Iunie 2009 20:46
Unul dintre factorii care favorizeaza aparitia cancerului de col uterin sau nodulilor la san este consumul de ANTIPERSPIRANTE bogate in aluminiu.
enemgabriel
Postat pe 16 Iunie 2009 21:19
hello,se pare ca fetele au uitat,virginitatea a fost lasata pt k o fata sa devina femeia unui singur barbat,mai mergeti pe la biserica,aventurile ,schimbarea partenerului se plateste,Dumnezeu vede.Flora microbiana a femeii se adapteaza cu a barbatului si nu apar boli sexuale.
justmetraian
Postat pe 14 Septembrie 2009 21:28
Multa dreptate are 5502. Bravo!!! Pe langa faptul ca se schimba partenerii foarte usor, nici nu se folosesc prezervativele....si se mai mira lumea de unde atatia bolnavi de hepatita, candidoza, herpes si alte boli simple si usoare pe care nici nu le depistezi la timp, nici nu ai simptome, dar ele evolueaza in boli greu de tratat sau imposibil de tratat fara pierzi ceva...poti pierde multe din capacitatile pe care le ai, chiar organe.... Multi gandesc ca au doar o viata si ca merita traita...traiti-o nu o chinuiti....nu traiti doar pana la 25-30 de ani, ci pana pe la 70-90!!!
semaka_boy
Postat pe 22 Septembrie 2009 03:18
Neaparat sa te prezinti la un ginecolog si sa-ti faci toata testele specifice cancerului de col uterin mai ales ca ai antecedente in fam...si o viata sanatasa si frumoasa.
stefania2005
Postat pe 1 Noiembrie 2009 19:42
De la: semaka_boy, la data 2009-09-22 03:18:56Multa dreptate are 5502. Bravo!!! Pe langa faptul ca se schimba partenerii foarte usor, nici nu se folosesc prezervativele....si se mai mira lumea de unde atatia bolnavi de hepatita, candidoza, herpes si alte boli simple si usoare pe care nici nu le depistezi la timp, nici nu ai simptome, dar ele evolueaza in boli greu de tratat sau imposibil de tratat fara pierzi ceva...poti pierde multe din capacitatile pe care le ai, chiar organe.... Multi gandesc ca au doar o viata si ca merita traita...traiti-o nu o chinuiti....nu traiti doar pana la 25-30 de ani, ci pana pe la 70-90!!!


Candidoza poti sa faci si virgina fiind...
gandacel
Postat pe 2 Noiembrie 2009 19:41
Scumpa mea, si eu am avut cancer de col uterin si in familia mea nu a avut nimeni asa ceva! Asa ca nu te alarma degeaba! Sfatul meu este pentru toata lumea sa consume produse care intaresc imunitatea si nu va veti mai inbolnavi de nimic! Eu nu numai ca m-am vindecat de acest cancer care era in stadiul 3 dar sant si sanatoasa! Si nu ami este frica nici de Virusii curenti de Gripa aviara, si de gripa porcuina AH1N1! DACA AI IMUNITATE NU SE PRINDE NIMIC DE TINE! SUCCES!!!!!!!!!!
lelly
Postat pe 10 Noiembrie 2009 22:58
tarot_healthy
Postat pe 11 Noiembrie 2009 18:10
Cel mai indicat ar fi sa faci un control ginecologic miine chiar daca poti.
stefania2005
Postat pe 11 Noiembrie 2009 20:35
sa faceti papanicolau ffff.impotant
healthy010086
Postat pe 17 Decembrie 2009 11:22
De la: , la data 2008-11-28 15:17:19VA ROG MULT am nevoie de un sfat..de cateva luni am inceput sa am niste dureri foarte mari la nivelul ovarelor..am avut antecedente in famile cu cancerul de col uterin..la ambele bunici..si la amandoua situatia s-a agravat chiar si dupa operatie(puroi..dureri..sangerari..)..am inteles ca nu este o boala ereditara..dar totusi imi fac griji..
healthy010086
Postat pe 17 Decembrie 2009 11:24
Fa un Papanicolau dar fa-ti si un Marker tumoral (analiza de singe)125. Si eu am avut aceleasi dureri, Papanicolau a iesit Bun de doua ori, dar markerul mi-a aratat un cancer Tubar (pe trompe)E o forma mai rara de asta l-am gasit dupa ce am consultat mai multi prof.doctori, care ma asigurau ca nu am nimic.Du-te la doctor urgent sper sa nu ai nimic mai grav de o raceala .Daca esti din Iasi iti recomand pe DR .Aursulesei cabinet Tatarasi sau spitalul Cuza Voda.E cel mai bun.
oficup
Postat pe 24 Februarie 2010 18:46
Papanicolau nu este suficient, nu prinde toata zona organelor, mai ales nu prinde partea de sus. INSISTA si pentru un marker125.Numai asa poti fi sigura.Eu daca nu insistam sa mi se faca acest marker urma sa mor fara sa stiu dece.
oficup
Postat pe 24 Februarie 2010 18:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am o mare problema 37 De la: kudika_967806 30 Iunie 2014 11:54
Crema tratament Bacchara 3 De la: office_salinasusesi_ro 19 Februarie 2010 15:38
Pregnyl 70 De la: diana_feraru 7 Mai 2014 21:24
polip pe colon 2 De la: otescucarmen 5 Ianuarie 2010 10:12
acid folic 2 De la: the_last_song 5 Decembrie 2009 01:59