Setari Cookie-uri

contraceptivul nu mai ingrasa

Dragutele,

Am citit saptamana asta intr-un articol din Romania Libera ca exista o noua generatia de contraceptive care nu ingrasa. Cum vine perioada de liber la dezbracat asta ar cam fi o noutate super tare.

Voi ati auzit ceva despre acest contraceptiv, Novinet?

O zi buna in continuare
Manuela1980
Postat pe 16 Mai 2008 11:06
eu stiu ca de fapt nu mai ingrasa de mult contraceptivele... cele noi, cu concentratie redusa de hormoni - de genul yasmine, logest etc..,. nu ingrasa deloc, ba chiar te ajuta sa-ti mentii o greutate constanta
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 1 Iulie 2008 14:03
Eu folosesc contraceptive de vreo 2 ani si pot spune ca mi-am pastrat silueta, poate ca am pusvreo 2-3 kg in plus , dar asta nu cred ca neaparat de la contraceptive ci pentru ca era cazul.
lara007_healthy
Postat pe 7 Iulie 2008 14:27
da manuela ....cand ai spus novinet cred ca te refereai la novynette...eu il iau de un an (la recomandarea ginecologului caruia i-am repetat continuu ca nu vreau sa ma ingras) si e super ok nu m-am ingrasat....am aceleasi 47 de kg dintotdeauna
christine_healthy
Postat pe 6 August 2008 23:53
totusi...atentie la novynette, are foarte multe contraindicatii si precautii.
alina_dino
Postat pe 8 August 2008 09:14
este fals ceea ce spuneti, imi pare rau ca trebuie sa spun asta. Si daca intrebati orice medic, nimeni nu o sa va spuna ca anticonceptionalele ingrasa, ci ca ele doar pot crea pofta de mancare, asta e teoria lor. Iar Logest am luat eu, si in 6 luni m-am ingrasat 10 kg, pastrand acelasi stil de viata si regim alimentar. V-am pupat pe toate
mihaela1982popescu
Postat pe 8 August 2008 13:04
si eu am folosit nonovlon si dupa 1 an am "crescut"cu 15 kg
ninasave
Postat pe 8 August 2008 23:59
Buna fetelor,

Am luat Logest cativa ani buni , nu mi-a afectat in niciun fel greutatea corporala!
Napa
Postat pe 26 Octombrie 2008 08:08
eu am luat marvelon la indicatiile unei doctorite.m-am ingrasat 7 kg in 4 luni.
acum iau yasmine si sunt foarte multumita de ele,dar kg in plus tot au ramas si ma lupt cu ele ,dar se incapataneaza sa dispara.
alexandra_pinky866
Postat pe 13 Noiembrie 2008 18:49
Cred ca depinde de organismul fiecareia,asa cum sunt femei care mananca la 1 noaptea tot ce au pofta si chef si nu se ingrasa,e valabil si in cazul anticonceptionalelor,altele insa....Eu stiu de Logest de mult timp ,cam de 14 ani ,nu se gaseau ,le primeam prin comanda,tocmai din acest motiv ca nu vroiam sa ma ingras.Am luat 10 luni si am pus 10 kg,ma simteam tare rau ,gust de metal in gura ,dureri de cap,sangerari prelungite la ciclu,7 zile in loc de 3-4,deci cred ca depinde de fiecare.Pup fetele si va doresc SANATATE si un AN .NOU FERICIT. si kilograme putine;))
ciobanu_craciun_daniela@yahoo.com
Postat pe 29 Decembrie 2008 11:05
buna. si eu iau anticonceptionale de aproape 2 ani, desorrele,pt tratarea unor chisturi ovariene si nu am avut probleme cu ingrasatul chiar deloc. in prima luna am simtit ca mi-a crescut pofta de mancare, dar mi-a trecut. si am scapat si de cosuri .in schimb, m-am ales cu dureri la ciclu, dureri p care inainte nu le aveam si cu un ciclu mai abundent. cand m-am dus la control si i-am spus d-nei doctor, mi-a spus ca e ok, se mai intampla, ca sunt "exceptia care intareste regula".
fiecare persoana, fiecare corp reactioneaza diferit la acelas tip de anticonceptionale. dar daca observati efecte adverse, mergeti inapoi la doctor si sa va prescrie alt tip, care sa vi se potriveasca.
Va pup pe toate si sa aveti parte de un an nou cat mai bogat in impliniri, cu multe bucurii si fericire!
floare_de_colt
Postat pe 29 Decembrie 2008 16:56
De la: alexandra_pinky866, la data 2008-11-13 18:49:35eu am luat marvelon la indicatiile unei doctorite.m-am ingrasat 7 kg in 4 luni.
acum iau yasmine si sunt foarte multumita de ele,dar kg in plus tot au ramas si ma lupt cu ele ,dar se incapataneaza sa dispara.

Buna. Eu am intrat in al 2-lea an cu pilulele,prima data am luat Diane35 si ma unflasem putin de la ele..nu ma ingrasem pt ca la scurt timp mi-am revenit,era vorbe=a de retentia de apa. Apoi doctorul mi-a prescris yasmine si nu au fost bune pt chisturile ce le am,dupa care am luat marvelon si nu ma simt chiar ok cu el..nu m-am ingrasat decat vreo 2 kg pentru ca m-am lasat de fumat de vreo luna..dar atat..dupa cum spunea cineva mai sus depindede la organism la organism. V-am pupat o seara frumoasa.
GabrielaCri
Postat pe 29 Decembrie 2008 19:27
Am luat Novynette 9 luni de zile si am pus 7 kg. Eu nici nu faceam miscare pentru ca programul de la birou nu prea imi permitea (aerobic, etc). Si eu auzisem k Novynette nu ingrasa si asta e motivul principal pt care am trecut de la Karissa la Novynette. Dar cred k depinde de fiecare metabolism in parte. In fine...ideea e k mie nu mi-au priit. Teoretic ar tb sa-ti faci niste analize inainte de a le lua, dar mie medicul mi le-a dat fara nici un fel de analize.
gynutza
Postat pe 29 Decembrie 2008 21:58
da l-am folosit,asa e nu ingrasa si e si microdozat deci sunt mai putine sanse sa-ti faca rau.
andaduc
Postat pe 30 Decembrie 2008 09:29
Eu nu am luat contraceptive pana acum deoarece mi-a fost frica sa nu ma ingras, am o prietena care a fost cu mama ei la ginecolog si nu le-a facut nici un fel de analiza, le-a pus niste intrebari apoi le-a prescris la aman2 aceiasi reteta.De aceea nu prea am incredere nici in medici.Prietena mea lua pana sa aiba contact...doar pentru reglarea ciclului menstrual si s-a ingrasat enooorm de mult.
irina_georgiana_87
Postat pe 30 Decembrie 2008 20:26
eu cred ca depinde de organismul fiecaruia.......... eu iau desorelle la recomandarea medicului de doua luni si n am observat nicio modificare a greutati,am o prietena care a luat diane 35 doi ani de zile si are aceeasi greutate pe care o avea.........parerea mea este ca atata timp cat nu ai o afectiune care sa necesite tratament cu anticonceptionale este bine sa fie evitate si sa se foloseasca o alta metoda contraceptiva.........
asmed
Postat pe 31 Decembrie 2008 00:43
buna eu am luat novinet si nu am avut nimic.medicul ginecolog mi l-a recomandat (eu am avut hepatita tip A cand am fost mica).Sunt 2 tipuri de novinet unul are ambalaj roz si unul verde poate cel cu ambalaj verde.Ni m-am ingrasat deloc.Va doresc un an nou fericit si cu multe realizari
gujan_andreea
Postat pe 31 Decembrie 2008 12:35
te contrazic!!! iti spun din proprie experienta k logest ingrasa ;)
unik_roskata2000
Postat pe 12 Ianuarie 2009 17:32
buna eu am sterilet mirena si nu am avut schimbari in greutate sau disconfort. Dar sint foarte nedumerita pentruca il am de 2 ani si de un an nu mai am menstruatie.voi stiti daca e normal? Pe mine medicul nu areusit sa ma lamureasca Analizele au iesit bune si nu reusesc sa gasesc o explcatie.Totul e normal mi sa spus. Nu mai stiu ce sa cred ma puteti ajuta ? Cu un raspuns mai concret . Multumesc o seara buna
bene_laura
Postat pe 13 Ianuarie 2009 19:46
iau logest de 5 ani si nu s-a intamplat nimic, nu m-am ingrasat.
nu exista pastila pe lumea asta care sa te ingrase, nici contraceptive, nici vitamine, nici nimic...ele creeaza pofta de mancare si daca acesta pofta nu e controlata evident ca t ingrasi.
dar pastiluta aia nu contine glucide si nici nu are calorii...
adu_buuu
Postat pe 29 Ianuarie 2009 10:13
Dragele mele,
Am o veste nu tocmai placuta pentru voi... Contraceprivele ingrasa dupa ce te lasi de ele.. Toate prietenele mele care au folosit contraceptive si apoi le-au lasat s-au ingrasat .De asemenea nici una ditre noi nu am luat contraceprivele de capul nostru ci la recomandarea medicului ginecolog . Cat timp am luat contraceptive nu m-am ingrasat un gram dar ulterior am luat pana la 8 kg in decurs de 4 luni. Anticonceptionalele iti modifica metabolismul din pricina hormonilor pe care ii contine, nu conteaza ca e cantitate mai mica sau mai mare atata timp cat ei exista. Asa ca nu va imbatati cu apa rece... ingrasa. Insa nu pot sa nu spun ca nu m-au protejat de o sarcina nedorita sau ca ele nu sunt bune in tratatea unor afectiuni ginecologice. Sunt de parere ca sunt un rau necesar ca oricare alta pilula medicamentoasa. Orice medalie are si revers Asa ca ...
leeloo2unlimited
Postat pe 29 Ianuarie 2009 10:13
eu le-am oprit pentru un an dupa ce am luat 3 ani la rand. nu m-am ingrasat deloc. le-am reinceput dupa anul acela de pauza, acum le iau de 2 ani jumatate si am aceeasi greutate, ba chiar am slabit vreo 2 kg dar din cauza unei probleme digestive.

nu mai speriati lumea, poate ca la unele persoane se manifesta asa administrarea continua de hormoni, dar nu faceti din asta litera de lege ca nu e chiar asa.

un contraceptiv care ti se potriveste este un medicament pe care nu simti ca il iei, trebuie sa se potriveasca perfect cu organismul tau, altfel ar fi mai bine sa nu iei deloc.
adu_buuu
Postat pe 29 Ianuarie 2009 16:48
Contraceptivele cu concentratie mica de hormoni nu ar trebui sa ingrase,deoarece pofta de mancare care o produc nu e la fel de mare ca la celelalte,la fel,nici retentia de apa.Problema este insa ca nu la toata lumea functioneaza cele cu concentratie mica de hormoni.Imi prescrisese si mie medicul niste anticonceptionale cu o concentratie mica de hormoni gandindu-se ca sunt tinerica si e oki(fara analize bineinteles)..dupa cateva luni a trebuit sa mi le schimbe cu niste anticonceptionale uc o ocncentratie mai mare de hormoni deoarece aveam sangerari incepand de la jumatatea perioadei menstruale,cu dureri etc...deci,fiecare tip de organism are nevoie de alte anticonceptionale.Cautati un medic bun care as va faca analizele inainte sa va bage pe gat pastile,chiar daca analizele consta destul de mult,e sanatatea voastra in joc si nu e bine sa va jucati cu ea si nici sa le permiteti altora sa o faca.
loretta
Postat pe 5 Februarie 2009 17:50
Eu am luat anticonceptionale timp de 10 ani si nu am pus nimic in plus(Mycroginon). Asa ca..le recomand.
valy_kores
Postat pe 6 Februarie 2009 20:13
contraceptivele nu se recomanda...ca nu sunt sampoane sau creme, ce naiba!
niciodata nu le luati dupa ureche sau ca va spune cineva ca ei i-a mers bine cu ele. organismul e extrem de complex, nu se stie cum veti reactiona
adu_buuu
Postat pe 9 Februarie 2009 22:08
cum nu ai menstruatie de un an?!
scuza-ma cati ani ai?!
ar trebui sa mergi la un alt doctor sa-ti faca analizele si sa-ti prescrie un tratament pentru asta!
Stone
Postat pe 27 Februarie 2009 07:35
si eu i-au marvelon de 1 an si jumatate.. si pot spune ca nu m-am ingrasat, ci din contra, am slabit cam 6 kg..aveam 58 kg inainte sa le iau iar acum am ajuns la 52kg.. eu sunt ff multumita de ele, mai ales ca nu am avut decat spotting in prima luna.. si la marvelon este o lista destul de lunga de reactii adverse ce pot aparea..
Elena_Iuliana
Postat pe 27 Februarie 2009 08:45
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2008

Buna,eu sunt Magda si am 34 de ani.....iata raspunsul la intrebarea ta,eu am citit si sincer nu mi-a placut ce-am citit(are "o tona" de contraindicatii)
P.S.....eu folosesc Microgynon 21(pe care-l iau la recomandarea medicului ginecolog in urma unor analize amanuntite),intreaba-ti medicul si vezi ce spune in cazul tau,o zi buna tuturor.
magdazzz2000
Postat pe 27 Februarie 2009 09:05
Nu luati anticonceptionale dupa ureche..ce e bun pentru cineva s-ar putea sa fie extrem de nociv pentru altcineva.

romdesimed
Postat pe 27 Februarie 2009 09:39
Indiferent de ce ati citit, contraceptivele nu se prescriu decat de un medic ginecolog sau de planing familial, dupa ce ati facut o serie de analize in prealabil, si foarte important, la fiecare 8 luni, maxim 1 an se face pauza o luna. Nu va ghidati dupa faptul ca a luat prietena si nu a avut nimic, pentru ca poti avea probleme de la ele.
clao
Postat pe 27 Februarie 2009 09:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sarcina molara 5 De la: healthy002270 13 Mai 2009 14:49
Bronzare cu DHA 3 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 09:29
vaccin anti-candida 39 De la: cristina_to_sinergia 10 Februarie 2015 21:26
Sunt insarcinata ??????sunt disperata astept un raspuns 24 De la: zuzuuk 19 Iulie 2010 17:25
schema de tratament pentru cancer de colon 19 De la: kudika_1012859 12 Decembrie 2016 12:03