Setari Cookie-uri

Oprirea ciclului menstrual cand mergem la mare

Ce este indicat pentru decalarea ciclului sau oprirea acestuia cand suntem la mare? Daca stie cineva vreun sfat sau un tratament va rog sa transmiteti.
iuli
Postat pe 8 Iulie 2008 15:44
sfatul meu este sa mergi la mare intre cicluri.Ai la dispozitie 25 de zile pentru a-ti programa concediul la mare.Acum asa gandesti ca ar fi bine,dar mai tarziu vei avea probleme daca nu lasi "natura"sa lucreze normal/
ianisroxana
Postat pe 9 Iulie 2008 15:31
daca vrei sa opresti ciclul menstrual poti cumpara de la farmacie vitamina K, il deregleaza cu cateva zile in urma urmatoare dar nimic mai mult
mumushik
Postat pe 23 Iulie 2008 20:51
mda...stiu cum este...insa eu am rezolvat problema destul de elegant, lasand natura sa lucreze astfel incat am luat calciu in primele doua zile ale ciclului si am recurs la minunatele OB-uri care sunt f bune tampoane vaginale si asa am putut sa intru si in apa. este recomndata sa iei fiole de calciu si sa le administrezi cu 2-3 zile inaite de aveni ciclu...scopul este sa nu ai o menstruatie abundenta si inca doua zile in timpul menstruatie. Se recomnda cate doua fiole de calciu pe zi una dimineata una seara...si asa am putut sa-mi fac frumos concediul la mare...la mine a dat rezultate: calciu fiole si OB-uri...mult succes.
marria_healthy
Postat pe 24 Iulie 2008 10:27
ca sa opresti ciclul pt 3, 4 zile , este un medicament TARISIN, care prin administrare intarzie ciclul.
ali_oti
Postat pe 27 Iulie 2008 19:41
eu am folosit TAROSIN si nu are efecte facmaceutice, cel putin eu nu am avut nimic. ca sa te simti linistita poti intreba la farmacie. medicamentul se ia inainte de ciclu cu o zi.
ali_oti
Postat pe 27 Iulie 2008 19:43
daca folosesti anticonceptionale le poti lua fara sa le intrerupi,poti citi pe prospect unele il pot intarzia pana la 6 luni daca nu le mai intrerupi dupa administrarea normala.
DeeAmY2010
Postat pe 28 Iulie 2008 09:41
Iei anticonceptionale 2 luni la rand fara sa faci pauza care ar trebui facuta intre luni si astfel nu va mai veni musafirul nepoftit. Aceasta metoda nu este recomandata ca sa fie folosita mai mult de 2 luni consecutiv. Eu de exemplu am luat Mercilon fara pauza cand am fost la mare si asa am scapat de problema.
snickers
Postat pe 4 August 2008 21:21
eu am folosit UGUROL,A FOST ok.concediu placut
selenavisan
Postat pe 5 August 2008 15:49
Si cum se ia acest Ugurol? Spune-ne mai multe!
Gaby211081
Postat pe 6 August 2008 09:56
sunt fiole.de la farmacie
selenavisan
Postat pe 6 August 2008 16:24
numai daca iei pilule contraceptive poti face asta,nu mai faci pauza de 7 zile ci mergi cu folia urmatoare,inca o luna,iti va veni cind vei face pauza dupa a3a folie.
mimi64
Postat pe 9 August 2008 21:38
Existã multe medicamente prin care poþi sã îþi programezi venirea ciclului, dar majoritatea sunt pe baza de hormoni, ce este important este sã nu abuzezi de ele. Am folosit ºi eu medicamente în aceste cazuri. Am fost la medicul ginecolog ºi mi-a prescris Orgametril, iar în urmã cu ceva ani tot pentru aceiaºi problemã am folosit metroxiprogesteron (care am înþeles cã nu se mai gãseºte). Aceste medicamente se iau cu câteva zile înainte de ciclu ºi se continuã pânã la data la care doreºti (fãrã sã abuzezi). Ciclul apare în urmãtoarea zi dupã întreruperea medicamentului ºi ai grijã este foarte abundent. Dacã mai doriþi informaþii contactaþi-mã!
crinam_healthy
Postat pe 3 Noiembrie 2008 10:44
sfatul meu este sa lasi organismul sa isi faca procesul.eu sunt una ditre persoanele care a vrut sa reduca nr de zile iar acum am probleme ff mari,nu imi vine cu luniile si fac lunar tratament si in zadar .Deci sfatul meu este daca ai nefericitul ghinion sa iti vina in perioada in care mergi la mare foloseste tampoanele interne
syrena_20052005
Postat pe 30 Decembrie 2008 11:43
Mai bine iti aranjezi vacanta la mare atunci cand nu esti in pericol sa-ti vina ciclul.
E riscant sa-l opresti.
Ai putea totusi incerca ceva natural, am auzit ca se poate intarzia putin cu galbenele...
Sarah_healthy
Postat pe 6 Ianuarie 2009 21:10
si eu am avut aceiasi problema dar am reusit sa o rezolv in final. daca nu ai reusit sa faci ciclul sa revina spunemi si iti voi explica ce am facut eu.
deosebita
Postat pe 7 Ianuarie 2009 01:49
pt syrena 20052005:
si eu am avut aceiasi problema dar am reusit sa o rezolv in final. daca nu ai reusit sa faci ciclul sa revina spunemi si iti voi explica ce am facut eu.
deosebita
Postat pe 7 Ianuarie 2009 01:51
nu e o solutie sa iei anticonceptionale 2 luni la rand fara pauza de 7 zile...eu am testet-o ....si am avut o frumusete de intarziere de 3-4 luni.... nu stiam daca sunt insarcinata....ma dereglasem total...a trebuit sa urmez tratamente, 3 la numar, cu pastile 2 randuri, apoi niste injectii care se recomanda femeilor la menopauza, ca sa le vina pt ultima data....m-am chinuit foarte mult. asa ca fetelor nu se merita ca pentru 3-4 zile cat tine o menstruatie normala, sa risti 4 luni... cea mai buna metoda, vacanta intre menstree sau OB.
Violetaki
Postat pe 9 Ianuarie 2009 09:25
vitamina k se ia doar in caz de hemoragii....sau daca vrei sa il diminuezi nu sa il opresti ...iti spun eu ca sunt asistenta medicala...nu e indicata vitamina k .....se da doar la hemoragii....din diferite cauze....cel mai bine e ori metoda anticonceptionalelor neitrerupte 2 luni...sau sa intrbi un gineco ce ti se potriveste pt ca risti sa fi alergica la vreun medicament daca le iei dupa ureche si apoi rectiile de alergie sunt super nasoale sau cel mai rau interdictie la orice alt medicament din familia farmaceutica a alcelui care ai luat....

Postat pe 5 Februarie 2009 15:55
eu am folosit metoda "vitamina k" si nu a functionat la mine,as fi vrut sa incerc metoda "anticonceptionalelor neintrerupte"..insa am renuntat de teama reactiilor adverse..pt ca pot aparea complicatii..depinde de la persoana la persoana..si am folosit tampoanele interne daca a fost cazul,insa am incercat sa programez vacanta la mare intre menstruatii...
parerea mea e ca decat sa risti o metoda "dupa ureche" mai bine eviti...adica programeaza vacanta la mare astfel incat sa nu se suprapuna cu mentruatia ,sau foloseste tampoane interne,nu forta organismul sa nu faca ceea ce este normal...si totusi daca din "n" motive il fortezi,nu abuza!nu pierde controlul organismului!
randunika
Postat pe 11 Februarie 2009 03:27
o prietena de-a mea a folosit niste fiole sa ii intarzie, si ce a patit apoi.....i s-a umplut fata de cosuri mari si inestetice, si i-a dereglat mesntruatia multe luni! a regretat mult ca nu a lasat cursul naturii! si cosurile i-au trecut f ffff greu
OB-uri si nu te stresa
girl
Postat pe 14 Aprilie 2009 08:20
Poti incerca cu orgametril...conform prospectului
lalyana
Postat pe 14 Aprilie 2009 10:58
Sper sa nu fiu total offtopic dar am o intrebare 2 ani la rand am observat ca atunci cand sunt la mare,dupa doua-trei zile de soare si balaceala imi vine ciclul,chiar daca nu sunt in apropierea perioadei sau dupa...


Stie cineva ceva despre acest lucru??Vreo parere ceva???
Ada016
Postat pe 8 Iulie 2009 11:55
eu am flosit orgamentril.cu viamaina ca si cu calciu la mine nu a avut efect.se mai recoamnada si clorocalcin dar are un gust oribil....
somnorik
Postat pe 23 Iulie 2009 07:05
dk iei anticonceptionale....imd ce termini o folie , a doua zi incepi cu cea de-a doua...;)eu asa o sa fac ;)
g_mihaela19
Postat pe 23 Iulie 2009 09:22
mie mi-a venit inainte cu o zi sa plec la mare,era intr-o joi si de la apa si soare, sambata nu am mai avut nimic....exista OB-uri....crede-ma ...n-o sa te tina mult...pe mine ma tinea de obicei cam 6-7 zile, si acum m-a tinut doar 2....
Dyana_24
Postat pe 23 Iulie 2009 10:11
De vitamina K stiu si eu pt oprirea si intarzierea ciclului menstrual.
anaydamaria
Postat pe 23 Iulie 2009 13:06
OBURILE SUNT SUPER
kudika014414
Postat pe 23 Iulie 2009 14:41
Cred ca cel mai bine sa lasi natura sa isi mentina cursul.Am luat si vitamina K si pilulele fara intrerupere, nici un rezultat, ba mai mult, efecte secundar.Cand am luat vitamina K, urmatoarea menstruati a fu super abundenta, iar la anticonceptionale, o luna nici macar nu o venit.Asa, decat sa ai de tras dupa, mai bine lasa perioada sa fie perioada.
Akasha2007
Postat pe 23 Iulie 2009 14:49
Si da, tampoanele interne sunt super.Orisicum de la apa rece de la mare iti mai reduce din abundenta.
Akasha2007
Postat pe 23 Iulie 2009 14:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
contraceptie 7 De la: darksukkubus69 23 Februarie 2009 21:00
De ce intarzie? 19 De la: Alexandra93 4 Februarie 2013 15:10
Cine elibereaza bilet de trimitere pt.analize gratuite? 6 De la: ioana_maddy20 4 Martie 2014 15:32
o problema.. 5 De la: OanaSun 31 Martie 2011 01:00
omitere ultima pastila 4 De la: Narcisa_tesfio 9 Septembrie 2010 23:11