Setari Cookie-uri

Oprirea ciclului menstrual cand mergem la mare

Salut,eu de fiecare data cand vreau sa scap de menstruatie,ma folosesc de anticonceptionalele Karissa,inainte cu o saptamana sa merg la mare,intrerup administrarea pilulelor,adica nu mai iau si in 2 zile iti vine ciclul,iar dupa aceea poti merge linistita la mare si poti lua pastilele in continuare dupa ce nu iti mai curge bineinteles,iei timp de 28 de zile,ca sa iti vina normal,functioneaza numai cu Karissa,este singura care dupa 2 zile de neadministrare pilule face sa iti vina ciclul,functioneaza,eu asa am scapat mereu.
gabrielle_sweet
Postat pe 23 Iulie 2009 17:48
De la: iuli, la data 2008-07-08 15:44:13Ce este indicat pentru decalarea ciclului sau oprirea acestuia cand suntem la mare? Daca stie cineva vreun sfat sau un tratament va rog sa transmiteti.

Buna eu chiar azi am fost la Doctor,ca-mi vine chiar in ziua cand plec in concediu si mergem in GRECIA ,chiar nu vreau ...asa ca mi-a dat PRIMOLUT NOR.SA IAU 3INAINTE DE CULCARE PANA CAND PLEC SI RESPECTIV SAPTAMANA CAT STAU LA MARE,IAR DUPAIA NU MAI IEI SI VINE DUPA 2ZILE CAM ASA.BAFTA
kalis27
Postat pe 23 Iulie 2009 19:01
buna
incearca CLOROCALCIN,picaturi(clorula de calciu dihidrat 12,2%).
ilusy
Postat pe 23 Iulie 2009 19:42
Fetelor, nu va prostiti sa va dereglati hormonii cu toate cele. Sunt OB-urile si eventual Ca in doze mai mari. Ascultati ce va spun, sunt medic si stiu f multe despre hormoni si ce se poate intampla daca va "jucati" cu acestia.
nina_ciuciuc
Postat pe 23 Iulie 2009 20:23
Fetelor,dar ce ziceti de un ceai de sunatoare(pojarnita)?Da,da.Ati citit bine.Eu il folosesc pt a scapa de durerile menstruale.Anul trecut,ma pregateam de mare si cum nu-mi vine regulat,m-am pomenit cu durerile specifice.Mi-am facut un ceai concentrat ca sa ma tina tot drumul.Ce credeti?Mi-a mai venit dupa o saptamana.Puteti incerca.
maria_corlade
Postat pe 23 Iulie 2009 21:30
Buna

Se intampla ,ca din diferiti factori sa vina mai devreme,asa cum mi se intampla de cate ori plec.Anul acesta stiam ca trebuie sa vina in ultimile 3 zile ale sejurului si... stupoare a sosit in a doua zi dupa ce am ajuns la destinatie.Mentionez ca vine regulat la 28 zile.Numai bine tuturor.
sionaionescu
Postat pe 23 Iulie 2009 23:03
daca iei anticonceptionale acestea regleaza ciclul menstrual si face posibila si"decalarea"acestuia cu o luna prin continuarea de tratament cu urmatoarea folie fara a mai face pauza.
mihaelastefu
Postat pe 23 Iulie 2009 23:52
De la: Ada016, la data 2009-07-08 11:55:48Sper sa nu fiu total offtopic dar am o intrebare 2 ani la rand am observat ca atunci cand sunt la mare,dupa doua-trei zile de soare si balaceala imi vine ciclul,chiar daca nu sunt in apropierea perioadei sau dupa...


Stie cineva ceva despre acest lucru??Vreo parere ceva???

La tine e vorba de hemoragii intre menstre de la vasodilatatia generata de expunerea la soare, la temperaturi mari si timp mai indelungat decat o faci de obicei.Oricum nu e normal ce ti se intampla.
Mergi la un consult medical amanuntit.
Sanatate

Postat pe 24 Iulie 2009 01:08
De la: eu_roxanachitu, la data 2009-07-24 01:08:26
De la: Ada016, la data 2009-07-08 11:55:48Sper sa nu fiu total offtopic dar am o intrebare 2 ani la rand am observat ca atunci cand sunt la mare,dupa doua-trei zile de soare si balaceala imi vine ciclul,chiar daca nu sunt in apropierea perioadei sau dupa...


Stie cineva ceva despre acest lucru??Vreo parere ceva???

La tine e vorba de hemoragii intre menstre de la vasodilatatia generata de expunerea la soare, la temperaturi mari si timp mai indelungat decat o faci de obicei.Oricum nu e normal ce ti se intampla.
Mergi la un consult medical amanuntit.
Sanatate


O sa vad anul asta daca se intampa la fel si o sa merg la medic,ciudat este ca atunci cand imi vine la mare,in acea luna nu mai vine,adik e ca si cum atunci ar fi perioada.Anul trecut nu am mai ajuns la mare ca exact in perioada planificata m-am operat de apendicita

Am sa vad anul asta ce o sa se intample,tin sa cred ca poate nu se va mai intampla asa...atunci eram mica si nu trecusem prin atatea"schimbari" ca pana acum ...multumesc pentru sfat
Ada016
Postat pe 24 Iulie 2009 15:09
Dak se continua cu urmatoarea folie de anticonceptional, fara pauza, si se a"sare" menstra o luna nu sunt consecinte patologice. In State exista anticonceptionale care se iau 3 luni la rand.
astreea1
Postat pe 24 Iulie 2009 21:38
pt Deosebita,da chiar te rog sa imi sp ce ai faut,ca mie una nici dr nu mai mi dau de cap,am fost diagnosticata cu amenoree secundara si din asta am dat in hipotiroida,care fac tratament desi doctora mi l-a oprit de 2 luni,eu una daca nu il iau o zi m unflu iar ciclu ine cand ii vine lui,vad ca medicamentele nu imi dau rezultat dar am incercat cel cu seminte d marara si merge dar daca ai u o metoda mai buna si care sa il ia o data si sa scap ti-as fi foarte recunascatoare
syrena_20052005
Postat pe 25 Iulie 2009 14:47
draga mea ce pot sa iti spun eu e doar atat dar fii fffff atenta,,anul trecut am cautat si eu aceasta solutie ....adica oprirea lui si m-am dus spre prima farmacie care mi-a iesit in cale si mi-a dat ,,orgametril,,intra-adevar mi la oprit dar pe langa faptul ca am luat o gramada de kg in plus,,caci si scrie la reactii adverse crestere in greutate,,a doua luna nu am putut sa ma ridic din pat de asa ,,tsunami,,acum ramane la aprecierea ta..............multa bafta
maju
Postat pe 25 Iulie 2009 15:21
De la: syrena_20052005, la data 2009-07-25 14:47:39pt Deosebita,da chiar te rog sa imi sp ce ai faut,ca mie una nici dr nu mai mi dau de cap,am fost diagnosticata cu amenoree secundara si din asta am dat in hipotiroida,care fac tratament desi doctora mi l-a oprit de 2 luni,eu una daca nu il iau o zi m unflu iar ciclu ine cand ii vine lui,vad ca medicamentele nu imi dau rezultat dar am incercat cel cu seminte d marara si merge dar daca ai u o metoda mai buna si care sa il ia o data si sa scap ti-as fi foarte recunascatoare

Hipotiroidia poate duce si la amenoree.Trateaza acum cel mai bine hipotiroida cu hormoni tiroidieni si cu aport de iod apoi o perioada va fi nevoie sa iei si "anticonceptionale" combinate (care au atat hormoni estrogeni cat si progestativi)si in mod sigur iti va veni si menstruatia.
Oricum tratamentul trebuie prescris de medicul endocrinolog dupa ce ti s-au facut dozarile hormonale pt hormonii tiroidieni si pt hormonii sexuali (pt acestia trebuie sa iti faca 2-3 dozari intr-o luna sa se vada variatia lor) si in functie de astea sa ti se prescrie trataentul cel mai potrivit.
Repet: pilulele combinate (estrogen si progestativ) sunt importante sa le iei.Majoritatea medicilor prescriu doar progestative in cantitati mari pentru a declansa menstruatia dar daca pacienta are un deficit de estrogeni care sunt responsabili cu dezvoltarea mucoasei uterine care se elimina la ciclu nu ai ce sa elimini prin ciclu...deci iei degeaba doar progestative.E necesar sa se ia si estrogeni pentru a se dezvolta mucoasa uterina apoi progestativele ajuta la declansarea menstrei.
Mergi la endocrinolog,fa-ti dozarile hormonale si in functie de asta trebuie prescris un tratament hormonal adecvat in functie de concentratia homonilor din organismul tau.
sanatate

Postat pe 26 Iulie 2009 11:03
Oare se merita ca pentru cateva zile la mare sa-ti risti sanatatea???
gasca_vesela
Postat pe 26 Iulie 2009 21:11
De la: nina_ciuciuc, la data 2009-07-23 20:23:31Fetelor, nu va prostiti sa va dereglati hormonii cu toate cele. Sunt OB-urile si eventual Ca in doze mai mari. Ascultati ce va spun, sunt medic si stiu f multe despre hormoni si ce se poate intampla daca va "jucati" cu acestia.
BUNA ZIUA,SA STITI CA AVETI MARE DREPTATE EU UNA M-AM RAZGANDIT DEJA,AM LUAT MEDICAMENTELE PRESCRISE DE DR. SA NU VINA,SI MI-A FOST RAU DE ..NU MAI VREAU NIMIC,DACA VINE ASTA ESTE.IAE DE DEREGLAREA HORMONALA CAM 4 AM AVUT DEREGLATI,I-AM ARANJAT CU INJECTII,DAR UNU IMI DA RAU DE TOT DE CAP,NU VREA...O ZI BUNA
kalis27
Postat pe 27 Iulie 2009 08:58
merge cu 1 paracetamol intarziere 1, 2 zile
elpida
Postat pe 28 Iulie 2009 22:18
Dragele mele doresc sa va ofer cateva detalii despre absorbantele si tampoanele atat de necesare pentru igiena intima.
Stiati ca pentru albirea lor se utilizeaza DIOXINA .Stiati ca de obicei se pune ceva mai multa DIOXINA pentru a produce sangerare mai abundenta si pentru a cumpara in consecinta …noi si noi absorbante sau tampoane.

Dar stiati ca
DIOXINA PRODUCE CANCER DE COL UTERIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,
asa se explica incidenta masiva a acestei grave afectiuni in lume.

Acum si in ROMANIA au aparut TAMPOANE ANIONICE CU PROTECTIE ACTIVA , produse care genereaza IONI NEGATIVI , in lume fiind deja un miliard de beneficiari

Acestea sunt ……….absorbantele active LOVE MOON ,

Aceste absorbante au incorporate in ele o banda dintr-un materal special (brevetat)care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi.

Acesti Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative
distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea dvs. de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc.

Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie.
In plus, elimina mirosurile.

Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin).
Produsele au certificate FDA-USA si UE.

Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa.

EXISTA :
• absorbantele pentru ciclu normal,
• ciclu abundent sau
• pentru uz zilnic,
dar si
• absorbante mini,
• absorbantele pentru bikini,

Acum despre alte produse utile pentru sanatatea dvs.:
Talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi
Si
Seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu
(ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal,
eliminarea durerilor si este ideal
pentru intretinerea ovarelor sau
ingrijirea dupa avort.

Nu trebuie sa devii DISTRIBUITOR daca nu vrei
dar poti cumpara aceste produse cu reducere de 25%
in calitate de CLIENT PREFERENTIAL.
Ce zici ,VREI ?


Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96

…..atunci…. te rog citeste in continuare..









ACUM !
AICI (local ) !
ACOLO(distal) !
Pentru dumneavoastra
LIGHT& LEAVING WATER THERAPY
ENGLEZA & ROMANA & EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE & LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA , RAZE INFRAROSII SI HELIU.
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI & TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu “IUBIRE SI RECUNOSTINTA
”LEAVING WATER THERAPY”
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96




IOANA1947
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:49
ioana,te-ai bagat in afaceri si acum ne intoxici cu mesajke spam ???? numai este de actualitate treaba cu terapiile alea pe care le promovai saptamana trecuta ??? te-ai reorientat ???
4Life
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:55
fetelor nu mai luati pastile sau alte porcarii exista niste buretei care se baga in vagin si se pot scoate la cateva ore exact ca un tampon, insa acest burete se poate spala si refolosi....un buretel il poti folosi timp de o zi dupa care a doua zi altul nou....sunt ieftini dar sincer nu stiu unde se gasesc, dar daca aveti informatii anuntati-ma si pe mine ca vreau si eu sa cumpar...o zi buna
nikutza22
Postat pe 8 Iunie 2011 15:33
De la: nikutza22, la data 2011-06-08 15:33:01fetelor nu mai luati pastile sau alte porcarii exista niste buretei care se baga in vagin si se pot scoate la cateva ore exact ca un tampon, insa acest burete se poate spala si refolosi....un buretel il poti folosi timp de o zi dupa care a doua zi altul nou....sunt ieftini dar sincer nu stiu unde se gasesc, dar daca aveti informatii anuntati-ma si pe mine ca vreau si eu sa cumpar...o zi buna


http://www.burete.ro/index.php?menu_item=Produse

battleofwits
Postat pe 8 Iunie 2011 15:44
cam aceeas problema am si eu!! vine sotul din voiaj de 3 luni si trebuie sa mergem in concediu.chiar atunci trebuie sa imi vina.... ,dupa ce k sta doar 2 saptamani....
kudika413293
Postat pe 16 Iulie 2011 18:21
De la: kudika413293, la data 2011-07-16 18:21:31cam aceeas problema am si eu!! vine sotul din voiaj de 3 luni si trebuie sa mergem in concediu.chiar atunci trebuie sa imi vina.... ,dupa ce k sta doar 2 saptamani....


Asta-i blestem pt marinari ... asa ii uram (la misto) cand pleaca unul acasa
Bine mai e si faza cu :Sa-ti moara intre faruri ... iti explica sotul ce inseamna
The_Exile
Postat pe 16 Iulie 2011 18:24
De la: Yharr, la data 2011-07-16 18:24:21
De la: kudika413293, la data 2011-07-16 18:21:31cam aceeas problema am si eu!! vine sotul din voiaj de 3 luni si trebuie sa mergem in concediu.chiar atunci trebuie sa imi vina.... ,dupa ce k sta doar 2 saptamani....


Asta-i blestem pt marinari ... asa ii uram (la misto) cand pleaca unul acasa
Bine mai e si faza cu :Sa-ti moara intre faruri ... iti explica sotul ce inseamna


Ce nebun esti bre!
doi_ochi_caprui
Postat pe 16 Iulie 2011 18:30
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-07-16 18:30:33
De la: Yharr, la data 2011-07-16 18:24:21
De la: kudika413293, la data 2011-07-16 18:21:31cam aceeas problema am si eu!! vine sotul din voiaj de 3 luni si trebuie sa mergem in concediu.chiar atunci trebuie sa imi vina.... ,dupa ce k sta doar 2 saptamani....


Asta-i blestem pt marinari ... asa ii uram (la misto) cand pleaca unul acasa
Bine mai e si faza cu :Sa-ti moara intre faruri ... iti explica sotul ce inseamna


Ce nebun esti bre!



La intrare in port in Constanta sunt 2 faruri ....
The_Exile
Postat pe 16 Iulie 2011 18:33
De la: Yharr, la data 2011-07-16 18:24:21
De la: kudika413293, la data 2011-07-16 18:21:31cam aceeas problema am si eu!! vine sotul din voiaj de 3 luni si trebuie sa mergem in concediu.chiar atunci trebuie sa imi vina.... ,dupa ce k sta doar 2 saptamani....


Asta-i blestem pt marinari ... asa ii uram (la misto) cand pleaca unul acasa
Bine mai e si faza cu :Sa-ti moara intre faruri ... iti explica sotul ce inseamna


adica unde?
Ame_ly
Postat pe 16 Iulie 2011 19:15
dupa ceea ce spui imi e cam frica sa mai iau ceva...dar botez luna asta si daca imi vine nu ma mai pot duce la biserica si nu vreau sa renunt pe ultima suta de metri!!!
isteatza
Postat pe 6 Septembrie 2011 11:23
dupa ceea ce spui imi e cam frica sa mai iau ceva...dar botez luna asta si daca imi vine nu ma mai pot duce la biserica si nu vreau sa renunt pe ultima suta de metri!!!
isteatza
Postat pe 6 Septembrie 2011 11:23
io nu pricep ce treaba are marea cu ciclu menstrual. Va e frica sa n-aveti sangerari in apa si sa va manance vreun rechin ?
Gelico
Postat pe 6 Septembrie 2011 11:29
De la: Gelico, la data 2011-09-06 11:29:13io nu pricep ce treaba are marea cu ciclu menstrual. Va e frica sa n-aveti sangerari in apa si sa va manance vreun rechin ?


puisor ti-a venit ciclu?!
kiss_my_ass
Postat pe 6 Septembrie 2011 11:33
De la: kiss_my_ass, la data 2011-09-06 11:33:39
De la: Gelico, la data 2011-09-06 11:29:13io nu pricep ce treaba are marea cu ciclu menstrual. Va e frica sa n-aveti sangerari in apa si sa va manance vreun rechin ?


puisor ti-a venit ciclu?!


nu, dar ma bucur ca iti faci griji pentru mine.
Gelico
Postat pe 6 Septembrie 2011 11:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
marker tumoral 2 De la: lelly 23 Septembrie 2009 22:38
polipi 4 De la: Simply_i 22 Noiembrie 2009 15:54
pentru doamnele ce au probleme cu sindromul premenstrual.... 10 De la: colnago 18 Aprilie 2010 09:37
schema de tratament pentru cancer de colon 19 De la: kudika_1012859 12 Decembrie 2016 12:03
menstruatie neagra 26 De la: kudika_938528 12 Decembrie 2013 16:20