Setari Cookie-uri

negi genitali

am si eu o problema ma numes mihaela si am 18 ani si de 1 luna mi-a apurut pe buza stanga o bucata de carne ca un neg nu stiu ce sa fac acum 2 luni cand am fost la ginecolog mi-a spus ca nu am nici o boal cu transmitere sexuala doar ca sunt racita la ovare..intretin relati sexuale cu acelasi partener de 2 ani .va rog spuneti-mi dak sunt negi genitali si ce trebuie sa fac..va multumesc
monalisaaa
Postat pe 29 Iulie 2008 12:35
Ti-a facut Papa - Nicolau? Eu as schimba ginecologul, de fapt as merge la capitala. Si eu vreau sa fac un consult ginecologic cam din aceeasi cauza. Partenerul meu are o "alunita" pe organ. Vreau sa ma programez la gineco, dar fiind oras de provincie nu prea am incredere. Unei colege i-a zis sa stea linistita ca e gravida, iar la Bucuresti i-au descoperit chist.
crystin
Postat pe 30 Iulie 2008 08:43
Eu am avut negi genitali acum aproximativ 3 ani, m am tratat cu un antibiotic prescris de medicul ginecolog si de atunci nu am mai avut probleme, dar totusi sunt curioasa daca va mai recidva si daca sunt mai predispusa la cancerul de col ,daca stie cineva mai multe despre acest subiect, va multumesc mult!
mirelanveronicab
Postat pe 4 August 2008 09:04
De la: ct_mihaela_1985, la data 2008-08-04 09:04:47Eu am avut negi genitali acum aproximativ 3 ani, m am tratat cu un antibiotic prescris de medicul ginecolog si de atunci nu am mai avut probleme, dar totusi sunt curioasa daca va mai recidva si daca sunt mai predispusa la cancerul de col ,daca stie cineva mai multe despre acest subiect, va multumesc mult!
22031958
Postat pe 4 August 2008 11:47
salut,ma intereseaza ce antibiotic ai luat(sunt intr-o situatie delicata ,dr.mi-a prescris numai isoprinosine).MULTUMESC !
22031958
Postat pe 4 August 2008 11:49
Nu mai stiu exact cum senumeste,dar am sa ma interesez....daca esti din constanta iti recomand sa mergi la dr.vlad tica..el mi a administrat tratamentul
mirelanveronicab
Postat pe 4 August 2008 15:10
salut fetelor. ma intereseaza si pe mine ce antibiotic anume ai luat. eu merg la dr tomescu. stie cineva ceva de ea?
sibel_healthy
Postat pe 4 August 2008 19:43
Salut, fetelor! Daca aveti probleme de genul asta mai bine va duceti la un cabinet de dermato-venerologie. A avut prietenul meu si s-a dat cu solutie care ii ardea...ustura, dar in max. o luna trec si nu reapar. Succes!
Mari_O
Postat pe 5 August 2008 08:40
negii genitali apar si in interior?

Postat pe 6 August 2008 15:06
ce pot sa fac daca apar si in interior?

Postat pe 6 August 2008 15:07
mergi neaparat la doctor..ca daca se extind va trebui sa ii cauterizeze si nu e deloc placut..
mirelanveronicab
Postat pe 7 August 2008 13:25
buna.ceea ce ti-a aparut tie,pot fi condiloame,care apar si in interiorul vaginului.eu am avut acum vreo 4 ani,iar medicul ginecolog mi le-a cauterizat cu podofilina(un preparat de la farmacie,prescris de dr.)chiar daca mergi la un medic dermato-venero,nu faci mare lucru,pt ca acesta nu se poate 'uita'in interior.mi le-a ars in 4 sedinte si de atunci nu mi-au mai aparut.multa sanatate tuturor.
carmen26ro
Postat pe 7 August 2008 17:34
si inca ceva....se extind si se inmultesc repejor....deci trebuie tratate.
carmen26ro
Postat pe 7 August 2008 17:36
isoprinosine e indicat in orice afectiune de genul asta, pt ca actioneaza asupra sistemului imunitar. de regula, chestiile astea, ca negii, hpv si altele asemenea sunt boli virale, recurente; le dispar manifestarile dar nu si boala in sine. adica, de cate ori ai un episod de depresie imunitara, de la stres, alimentatie, raceala, etc. te mai trezesti cu o explozie de "bubite", moment in care intervine isoprinosine ca sa stimuleze imunitatea. e cu dus si intors chestia asta cu negii. in plus, e cam fantasma ca in bucuresti se gasesc medici mai buni. am fost odata la o doctorita in bacau, de ex. la control e rutina.si am intrebat ce sa fac cu niste mici condiloame. era bata; mi-a prescris ceaiuri, in timp ce toata lumea ma punea in garda privind pericolul de cancer. in buc, mai multi medici mi-au spus ca asta e consistenta tesutului meu, granulata, desi condiloamele aparusera de curand. e inselator cu medicii astia. multa sanatate.
megas
Postat pe 10 August 2008 12:35
salut fetelor.am avut eu aceasta problma cu negii genitali din pacate.trebuie mers la un medic ginecolog pt ati face testul papa-nicolau neaparat pt ca esti predispusa la cancer.e adevarat ca sunt 100 de tulpini din acest virus papiloma dar trebuie neaparat sa mergi la ginecolog.daca pap-nicola nu iti iese bine(iti va spune medicul ginecolog) at o sa trebuiasca sa faci nu stiu ce test sa vezi daca ai virusul respectiv,papiloma.eu dupa ce am mers la ginecolog ma trimis la dermatolog .acolo nu ma examinat ceea ce mi sa parut nepotrivit , doar a citit biletul de trimitere si mia prescris condyline.e o solutie pe care o puneam de 2 ori pe zi pe negi.e o solutie care ii arde.cam intro saptamana iti trec negii respectivi.mie mi-au aparutde 2 ori...de 2 ori am rmat tratamentul respectiv iar acum sper c nu mai am nimic.oricum cand dupa ce iti prescrie medicul ce trebue sa iei,citeste prospectul ca e foarte important . am intrebat dermatologul daca am acest virus papiloma si mia raspuns ca da...dar ca sunt 100 de tulpii si nu stie care si mia mai zis ca nu are rost sa fac testul acela ca e foarte scump si in plus nu exista tratament decat pt 4 tulpini si si acela trebuie facut inainte sati apara acesti negi.si inca ceva,eu am citi undeva pe net ca 75% din populatia pamantului fac aceasta boala sai spunem odata in viata.toata lumea stie ca negii iti apar mai ales pe maini.sunt tot felul de cauze.eu nu am luato prin contact sexual ci pur si simplu ca aveam pe degete niste negi..si mi lam agatat pe nul..a curs sange intrun final sa oprit..si mai tarziu am mers la baie .uitasem s ama spal pe maini.marea greseala.eu am trecut cu bine peste asta...sper sa nu mai recidiveze.si mi-a mai zis medicul ca de fiecare data cand am imunitatea scazuta o sami apara acesti negi.a doua oara cand miau aparut,sa intamplat pt ca ma racisem foarte putin nimic grav,dar miau aparut.in fine,sper sa se rezolve si sa nu ai nimic grav.sa mergi neaparat la medic! mult succes !
sweet_baby
Postat pe 10 August 2008 14:49
Negii se ard in citeva sedinte si dispar.Pot sa apara si in interior dar se cauterizeaza si acolo.Important e sa fie din cei care se pot cauteriza (ca orice neg oriunde pe corp, trebuie examinat de doctorul dermatolog).Dar, in afara de negi pot sa apara ecrescente nevascularizate, moi, cam la la lobul urechii, care nu se cauterizeaza ci pur si simplu se taie de catre doctor.
Orice ar fii, doctorii spun ca e semn bun daca nu-si schimba forma, nu cresc in timp, nu dor la atingere, nu te maninca.
Cam asta stiu si impartasesc cu voi.Igiena si doctorul (ginecolog sau dermatolog)e tot ce recomand.Sanatate!
gabriella_adri
Postat pe 11 August 2008 04:34
De la: supik, la data 2008-07-30 08:43:49Ti-a facut Papa - Nicolau? Eu as schimba ginecologul, de fapt as merge la capitala. Si eu vreau sa fac un consult ginecologic cam din aceeasi cauza. Partenerul meu are o "alunita" pe organ. Vreau sa ma programez la gineco, dar fiind oras de provincie nu prea am incredere. Unei colege i-a zis sa stea linistita ca e gravida, iar la Bucuresti i-au descoperit chist.



Chiar crezi ca la Bucuresti sunt cainii cu covrigi in coada. Am avut o singura data nenorocul sa ajung la Bucuresti la un spital si de atunci imi doresc ca niciodata sa nu mai ajung pe acolo. Jeguri umane mai mari ca acolo nu am intalnit.
beatricea
Postat pe 28 August 2008 10:30
Testul Papanicolau, se face gratuit in orice cabinet de screening, chiar si fara trimitere de la medic.Este inclus in depistarea cancerului de col si mamar si este GRATUIT.Cabinetele de sceening sunt in toate policlinicile municipale,din fiecare oras.Tratamentul cu antibiotice e aiurea.....daca ai negi pe maini ,trec daca iei antibiotic?Schimbati medicul si mergeti la mai multi chiar ,pana trece afectiunea,si nu le dati spaga.Intra in obligatiile de serviciu,consultatia si recomandarea tratamentului.Doctorii nostri ,inca nu stiu ce inseamna concurenta si profesionalismul,dovada fiind administrarea de antibiotice in papiloma virus si atat..
giculitza2005
Postat pe 28 August 2008 12:11
Am si eu o intrebare. Acesti negi au aspect de negi sau de alunite?
hairpin
Postat pe 28 August 2008 13:18
te rog spunemi si mia cum il cheama pe medicul asta din capitala ca ma intereseaza
corladicristina
Postat pe 1 Septembrie 2008 13:57
Buna!Am o rugaminte:il cunoaste cineva pe dr. Karim Maher de la Polizu? Am inteles ca lucreaza si la o clinica particulara. Va rog, daca stiti ceva despre dansul, ca medic cum este?
diana.vilceanu@yahoo.com
Postat pe 1 Octombrie 2008 15:03
daca vreti sa va ducetzi la un dr bun din bucuresti.... la medcenter e pana cristina...e dermatolog...pe mn m-a tratat de problema asta...si de un an nu am mai avut probleme...si mi-a explicat tot ce trebuia sa stiu despre acest virus...
anamania
Postat pe 3 Octombrie 2008 19:55
Si eu am avut, prietenu meu cu care am avut o relatie de 1 an si jumatate, m-a contaminat cu drag. Partea proasta a fost ca la mine, avand imunitatea scazuta s-au raspandit si au crescut ca marime intr un timp foarte scurt. De aceea am avut parte de cauterizare, foarte dureroasa, mai dureroasa si ca mersu la dentist, dar slava domnului de atunci din octombrie 2003 nu am mai avut parte de ei.Singurul lucru care l-am invatat si va sfatuiesc, nu mai aveti incredere in nimeni,indiferent daca e relatie indelungata, barbati in general sunt purtatori, prezervativul mereu sa fie cu voi!!!
adrianacx
Postat pe 7 Octombrie 2008 20:28
De la: adrianacx, la data 2008-10-07 20:28:21Si eu am avut, prietenu meu cu care am avut o relatie de 1 an si jumatate, m-a contaminat cu drag. Partea proasta a fost ca la mine, avand imunitatea scazuta s-au raspandit si au crescut ca marime intr un timp foarte scurt. De aceea am avut parte de cauterizare, foarte dureroasa, mai dureroasa si ca mersu la dentist, dar slava domnului de atunci din octombrie 2003 nu am mai avut parte de ei.Singurul lucru care l-am invatat si va sfatuiesc, nu mai aveti incredere in nimeni,indiferent daca e relatie indelungata, barbati in general sunt purtatori, prezervativul mereu sa fie cu voi!!!
adynusha
Postat pe 9 Octombrie 2008 10:18
draga mihaela, am o mare rugaminte la tine.te rog tare mult sa-mi spui cum ai descoperit negii? sa-ti spun de ce: sotul meu, a avut, sau mai are negi.spun ca a avut, pt ca s-a dus la doctor si i-a cuterizat, dar zice ca ii mai lasase unul.spun ca poate mai are, pt. ca nu am mai avut relatii cu el de cca 2,5 luni si nu stiu daca i-au trecut. doctorul, i-a zis ca s-ar putea sa am si eu, ca acolo s-ar putea gasi radacina si sa fac un consult.lui i-a dat niste medicamente pt. imunutate si atat, i-a zis ca daca nu i-a luat pe cale sexuala posibil sa-i fi luat de la piscina, prosop de la hotel, etc. eu, nu am nici un simptom, sau nu stiu cum se manifesa, dar nici la medic nu am fost.
camycont
Postat pe 9 Octombrie 2008 12:18

draga mihaela, am o mare rugaminte la tine.te rog tare mult sa-mi spui cum ai descoperit negii? sa-ti spun de ce: sotul meu, a avut, sau mai are negi.spun ca a avut, pt ca s-a dus la doctor si i-a cuterizat, dar zice ca ii mai lasase unul.spun ca poate mai are, pt. ca nu am mai avut relatii cu el de cca 2,5 luni si nu stiu daca i-au trecut. doctorul, i-a zis ca s-ar putea sa am si eu, ca acolo s-ar putea gasi radacina si sa fac un consult.lui i-a dat niste medicamente pt. imunutate si atat, i-a zis ca daca nu i-a luat pe cale sexuala posibil sa-i fi luat de la piscina, prosop de la hotel, etc. eu, nu am nici un simptom, sau nu stiu cum se manifesa, dar nici la medic nu am fost.

camycont
Postat pe 9 Octombrie 2008 17:22
Ca sa fi sigura daca fa-ti un test Papanicolau, iar ca sa vezi riscul de a face cancer de col uterin, trebuie sa-ti faci o testare HPV. HPV este un virus implicat in cancerul de col uterin, care se transmite prin contact sexul. Barbatul este purtator de virus, pe el nu-l afecteaza preyenta lui, dar il transmiteii femeii. Este un pic mai scump acest test in jur de 300-400 RON, dar poti sa afli astfel pe unde te afli si ce risc ai. La Bucuresti este o clinica de ginecologie Micomi unde poti sa-ti faci toate aceste teste.au site propriu si afli mai multe de acolo
drad
Postat pe 9 Octombrie 2008 22:44
va recomand ovule CERVUGID ( scuze daca am gresit denumirea dar nu mai retin exact)verificati prospectul pe internet.SANATATE MULTA!
katalli
Postat pe 10 Octombrie 2008 00:40
Sibel draga,din Constanta,ai intrebat de dr.Tomescu......
Acum 3 ani am facut la ea un chiuretaj biopsic....In primul rand anestezista nu mi-a pus nici o intrebare daca sant alergica la ceva,despre greutate,tensiune.............nimic !!!
dupa ce am luat rezultatul de la biopsie,care a fost bun,dr.tomescu a zis ca mai bine fac operatie de extirpare a uterului....
nu ma incanta ideea si de aceea am mai fost si la alti medici,care mi-au zis ca nu este cazul,de ce sa fac operatie daca nu este necesara ........trage si tu concluziile
il recomand cu multa incredere pe dr.Lutescu
camiz2006
Postat pe 13 Octombrie 2008 09:59
unde se gasesc cabinete de screening?
vidum
Postat pe 4 Noiembrie 2008 19:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 4 De la: office_salinasusesi_ro 25 Februarie 2010 08:30
Am facut testul papanicolau 4 De la: Spanish_Dancer 27 Februarie 2011 21:47
Dureri cumplite la menstruatie...ajutor :(( 99 De la: b3_inlove 17 Februarie 2021 17:32
buna 6 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 16:35
indole-3-carbinol si fibromul uterin 1 De la: kudika066888 7 Ianuarie 2011 18:40