Setari Cookie-uri

Alimentatie nesanatoasa. Ce bem, ce mancam

Diana,

vad cu preau s-au inghesuit sa-ti raspunda.eu de abia am intrat pe forum si mi-a placut pozitia ta. Asa este,mancam tot felul de porcarii si dupa aceea stam la coada la doctor si la analize.Cu toate acestea sunt foarte putini oameni capabili sa manance sanatos..considerand ca ar fi ''regim'' Dupa aceea cand se imbolnavesc grav si se umple spitalul Fundeni ar face orice....
liliana66
Postat pe 3 Noiembrie 2008 16:04
foarte interesant subiectul , va rog sa reveniti si cu alte informatii despre produsele alimentare
nastase_mariana67
Postat pe 1 Decembrie 2008 00:39
ce puteti spune despre branza topita hochland sau president(in varianta naturala-cu smantana)?
sau despre sucurile naturale santal sau cappy?
ori pastrama de porc, indiferent de compania producatoare?este sanatos sa consumam pastrama sau muschi de porc?
ori legumele congelate bonduelle?mie imi plac foarte mult,dar sunt oare sanatoase?
anyry4u
Postat pe 9 Decembrie 2008 11:09
Va pierdeti vremea. Aproape toata hrana publica contine E-uri, margarina, conservanti etc etc etc, in special produsele feliate sau cu termen mare de garantie. Daca vreti sa va feriti de ele, atunci solutiile sunt urmatoarele:

1. Cumparati numai alimente care au pe eticheta specificatia 'organic' sau 'bio'. Aceste produse, conform etichetei, nu contin conservanti si alte chimicale, nu contin E-uri, nu au adaos de zahar iar ingredientele sunt crescute fara ingraminte sau hormoni.

2. Evident in Romania inca nu exista prea multe produse cu eticheta organic. Dar putem sa le suplinim cu:

-produse din piata, de la tarani (atentie, nu produse de import sau pastrate in conditii improprii)
-facem o intelegere cu o miniferma din cel mai apropiat sat sa ne livreze diverse produse
-alegem din supermarket intotdeauna numai produse autohtone
-citim cu atentie ingredientele si termenul de garantie de pe fiecare produs cumparat
-cumparam telemea in loc de branza topita si cas proaspat in loc de cascaval
-exista o serie de branzeturi bune pt organism si care nu necesita prea multa conservare (pot fi si de import) cum ar fi branza de capra, branza Rochefort sau cascavalul Gruyere.
-consumam mai mult peste in detrimentul altor tipuri de carne
-nu cumparati mezeluri si produse feliate, sunt cele mai bogate in chimicale. Pt sandwich se poate folosi o bucata de piept la gratar sau o bucata de cas dulce/telemea desarata/branza de capra etc.
-nu cumparati carne semipreparata, luati carnea cruda si preparati-o voi cum doriti

Nu cumparati tocaturi (carnati, salam, carne tocata etc). Carnea tocata de exemplu, ca sa nu se oxideze e tratata cu nitriti care ii dau culoarea rosie.

Nu cumparati iaurturi cu arome. Mai bine iaurt simplu si ii puneti voi fructe proaspete pasate.

Cumparati ciocolata neagra.

Cumparati vin romanesc de calitate in detrimentul altor vinuri.

Cumparati paine neagra nefeliata. Poate fi si cu seminte.

Mancati alune neprajite si miez de nuca in loc de alune sarate sau chipsuri cu arome.

Nu mai consumati sucuri din comert (daca nu gasiti sucuri naturale 100% bio mai bine va faceti acasa diverse sucuri sau beti apa).

Cel putin o data pe an urmati o cura de purificare a organismului. Cura de vara cu pepeni e cea mai buna ocazie.

Faceti sport in aer liber si curat (nu alergati pe marginea drumului ci in parc etc). Dc va duceti la munte, luati muntele la picior nu stati numai la gratare, bautura si tigari.


ana_maria_pop
Postat pe 10 Martie 2009 15:54
Buna seara, subiectul este interesant intr-adevar. Desi nu sunt o mare consumatoare de produse de genul celor analizate, este bine sa stim tot despre ele ca sa putem discuta cu persoane pentru care aceste produse reprezinta o parte din hrana zilnica. Nu ma refer neaparat la inghetata. Dar...dulciurile, sucurile etc....acestea sunt consumate zilnic de destul de multe persoane..adulti si copii. Deci informatiile sunt binevenite.
madawhite
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:25
" Sanatos e : cola, ness, tzigarile!"
kamyvaly
Postat pe 9 Mai 2009 20:32
De la: ana-maria.pop, la data 2009-03-10 15:54:49Va pierdeti vremea. Aproape toata hrana publica contine E-uri, margarina, conservanti etc etc etc, in special produsele feliate sau cu termen mare de garantie. Daca vreti sa va feriti de ele, atunci solutiile sunt urmatoarele:

1. Cumparati numai alimente care au pe eticheta specificatia 'organic' sau 'bio'. Aceste produse, conform etichetei, nu contin conservanti si alte chimicale, nu contin E-uri, nu au adaos de zahar iar ingredientele sunt crescute fara ingraminte sau hormoni.

2. Evident in Romania inca nu exista prea multe produse cu eticheta organic. Dar putem sa le suplinim cu:

-produse din piata, de la tarani (atentie, nu produse de import sau pastrate in conditii improprii)
-facem o intelegere cu o miniferma din cel mai apropiat sat sa ne livreze diverse produse
-alegem din supermarket intotdeauna numai produse autohtone
-citim cu atentie ingredientele si termenul de garantie de pe fiecare produs cumparat
-cumparam telemea in loc de branza topita si cas proaspat in loc de cascaval
-exista o serie de branzeturi bune pt organism si care nu necesita prea multa conservare (pot fi si de import) cum ar fi branza de capra, branza Rochefort sau cascavalul Gruyere.
-consumam mai mult peste in detrimentul altor tipuri de carne
-nu cumparati mezeluri si produse feliate, sunt cele mai bogate in chimicale. Pt sandwich se poate folosi o bucata de piept la gratar sau o bucata de cas dulce/telemea desarata/branza de capra etc.
-nu cumparati carne semipreparata, luati carnea cruda si preparati-o voi cum doriti

Nu cumparati tocaturi (carnati, salam, carne tocata etc). Carnea tocata de exemplu, ca sa nu se oxideze e tratata cu nitriti care ii dau culoarea rosie.

Nu cumparati iaurturi cu arome. Mai bine iaurt simplu si ii puneti voi fructe proaspete pasate.

Cumparati ciocolata neagra.

Cumparati vin romanesc de calitate in detrimentul altor vinuri.

Cumparati paine neagra nefeliata. Poate fi si cu seminte.

Mancati alune neprajite si miez de nuca in loc de alune sarate sau chipsuri cu arome.

Nu mai consumati sucuri din comert (daca nu gasiti sucuri naturale 100% bio mai bine va faceti acasa diverse sucuri sau beti apa).

Cel putin o data pe an urmati o cura de purificare a organismului. Cura de vara cu pepeni e cea mai buna ocazie.

Faceti sport in aer liber si curat (nu alergati pe marginea drumului ci in parc etc). Dc va duceti la munte, luati muntele la picior nu stati numai la gratare, bautura si tigari.


kamyvaly
Postat pe 9 Mai 2009 20:34
Dak stam sa ne gindim la tot ce contzin alimentele si bauturile, nimik n-am mai fi mincat noi si am rabda de foame no? Decit sa mincam! "Omul traieste ptr a minca, sau maninca ptr ca sa traiasca!"
kamyvaly
Postat pe 9 Mai 2009 20:38
De la: kamyvaly, la data 2009-05-09 20:38:25Dak stam sa ne gindim la tot ce contzin alimentele si bauturile, nimik n-am mai fi mincat noi si am rabda de foame no? Decit sa mincam! "Omul traieste ptr a minca, sau maninca ptr ca sa traiasca!"

Macar sa ne hranim,ca ne indopam(mancam) cu tot felul de porcarii si apoi se nasc tot felul de probleme.Deci ,eficient este sa te hranesti sa traiesti,nu sa mancam.
enemgabriel
Postat pe 16 Mai 2009 08:10
Pesticidele care ajung in alimente cresc riscul de cancer si ataca ficatul

Aproape jumatate dintre fructele, legumele si cerealele vandute in Uniunea Europeana contin un numar-record de pesticide, potrivit raportului oficial prezentat ieri, in premiera, de ziarul ?Gardianul?.
Medicii sunt ingrijorati de efectele acestor susbstante, autoritatile sustin ca vegheaza la calitatea alimentelor importate.
Produsele alimentare vandute in UE contin 354 de chimicale diferite ? cel mai mare total inregistrat vreodata. Strugurii, bananele si ardeiul sunt cele mai contaminate alimente, in timp ce una din 25 de vinete testate contine chimicale peste limita admisa. In Romania, aceste produse se consuma in cantitati considerabile. Functionarii ANSVSA nu se sinchisesc de alerta europeana privind chimizarea alimentelor. "Avem un program anual prin care se fac testele de pesticide, iar in cazul in care sunt depasite limitele impuse, produsele sunt retrase de pe piata si distruse. Nu credem ca romanii au de ce sa se ingrijoreze,? ne-a transmis biroul de presa de la Autoritatea Nationala Sanitar-Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor. Limitele de substante toxice se aplica atat pentru produsele proaspete, cat si pentru cele prelucrate, in cazul acestora din urma, limitele fiind adaptate in functie de factori precum diluarea si concentratia, acestea reprezentand un pericol major pentru consumator. "Pesticidele se folosesc de ani buni in agricultura si, consumate in cantitati normale, prezinta un risc minim, dar cum aceste pesticide sunt la indemana oricui si le folosesc si cei care nu stiu cantitatea optima de folosire, atunci acestea devin extrem de periculoase. Riscul consumatorului este direct proportional cu cantitatea consumata. Tulburarile ce pot aparea in urma consumului de pesticide pot consta in modificarea genetica, intoxicarea organismului cu o serie intreaga de substante, toxicitate hepatica si modificarea de formula sangvina. Producatorii folosesc aceste substante in exces si agricultorii arunca cat mai mult ingrasamant in sere deoarece cel mai important pentru ei este aspectul si cantitatea produselor, nu si sanatatea din ele. Ar trebui derulat un program de educatie in randul poulatiei din sectorul agricol. Daca un pacient diagnosticat cu ulcer consuma legume si fructe in ideea ca acestea sunt alimente sanatoase si nu ii vor agrava boala, va observa ca in urma consumului de alimente cu fosfati si nitriti crizele de ulcer se vor accentua?, ne-a declarat profesorul Constantin Dumitrache, de la Institutul Parhon.
Cele mai toxice chimicale, folosite in Europa
Pesticidele descoperite in alimentatia europenilor sunt considerate de experti ca fiind cele mai periculoase pentru sanatatea oamenilor. "Sunt cele mai periculoase pesticide din cate am vazut. O proportie record de fructe si legume sunt contaminate, in timp ce 23 de pesticide au fost detectate la un nivel foarte ridicat, suficient incat sa reprezinte un pericol pentru sanatatea oamenilor?, a declarat Elliott Cannell, reprezentatul Pesticide Action Network (PAN) Europe. Pentru prima data, imidaclopridul ? un controversat pesticid interzis in Franta, raspunzator pentru moartea in masa a albinelor ? a fost depistat printre cele mai comune pesticide regasite in alimentatie.?Nevoia de a reduce expunerea celor mai periculoase pesticide este mai urgenta decat oricand. Politicienii de la Bruxelles trebuie sa faca eforturi pentru eliminarea acestor substante din industria alimentara si sa se asigure ca sunt inlocuite cu alternative pe cat posibil sanatoase?, a mai spus reprezentatnul PAN Europe. Pe langa faptul ca trebuie sa ne asigure necesarul zilnic de hrana, daca sunt contaminate sau alterate, ele ne afecteaza direct sanatatea si ne pot pune in pericol chiar viata.
Regulamentele europene, nerespectate
Cele mai importante riscuri asupra sanatatii, asociate cu alimentele sunt: contaminarea microbiologica a alimentelor, contaminarea chimica cu pesticide, metale grele sau alte substante toxice, folosirea de aditivi alimentari interzisi sau in cantitati mai mari decat cele permise, precum si prezenta antibioticelor in alimente. Daca pe produsele recoltate raman cantitati mici de pesticide, acestea se regasesc si in alimentele pe care le punem pe masa. Prin urmare, au fost stabilite limite maxime pentru reziduurile de pesticide, din nevoia de a reduce cat mai mult nivelul de expunere a consumatorilor si de a evita riscurile inacceptabile pentru sanatate. Regulamentul privind reziduurile de pesticide reglementeaza aproximativ 1.100 de pesticide utilizate in agricultura, atat in interiorul, cat si in exteriorul Uniunii Europene.
rodilantos
Postat pe 17 Mai 2009 23:23
Siguranta,Aloe Vera(Prof. Univ. Dr. Gheorghe Mencinicopschi)
Data: 09-04-2008
Componente bioactive identificate ºi studiate în gelul de Aloe vera
Vitamine:
Vitamina A (precursor betacarotenul): important antioxidant, stimuleazã sistemul imunitar, indispensabilã pentru buna funcþionare a: rinichilor, pulmonului, sistemului digestiv;
Vitamina B1 (tiamina): indispensabilã în procesele de biosintezã – reparare a ADN-ului ºi ARN-ului, regenerator tisular, eliberare de bioenergie în procesul de conversie al carbohidraþilor, indispensabilã pentru buna funcþionare a sistemului nervos;
Vitamina B2 (riboflavina): sinrgizeazã cu vitamina B6 în conversia carbohidraþilor, rol în hematopoezã, acuitatea vederii;
Vitamina B3 (pp sau niacina): protejeazã ºi contribuie la utilizarea vitaminei C, indispensabilã în respiraþia celularã ºi procesele bioenergetice;
Vitamina B5 (acid pantotenic): esenþialã în biosinteza proteinelor, în creºterea normalã;
Vitamina B6 (piridoxina): fortificã sistemul imunitar (interleukina – 2 ºi limfocite);
Vitamina B8: stimuleazã sistemul imunitar, carenþa provoacã obosealã cronicã;
Vitamina B9 (acid folic): implicatã în biosinteza ADN – ARN, carenþa afecteazã memoria;
Vitamina B12 (ceanocobalamina): (caz rar în care aceastã vitaminã se gãseºte în regnul vegetal) cu rol în hematopoezã;
Vitamina C (acid ascorbic): antioxidant natural puternic, cu rol important în metabolismele glucidelor, proteinelor, lipidelor, imunostimulator participând la rãspunsul imun faþã de infecþii, vindecarea acceleratã a leziunilor, absorbþia fierului, calciului;
Vitamina D: stimuleazã absorbþia intestinalã a calciului;
Vitamina E (tocoferol): face parte din sistemul antioxidant împreunã cu vitamina C, protejeazã vitaminele A ºi F, reduce stresul oxidativ, favorizeazã creºterea colesterolului bun (HDL), încetineºte procesul de îmbãtrânire;
Colina: important în metabolism.

Substanþe minerale:

Gelul de Aloe vera conþine 20 de substanþe minerale cu înaltã biodisponibilitate:
Calciul – osteogeneza;
Fosfor – osteogeneza;
Potasiu – activitate muscularã;
Fier – hemoglobinã;
Sodiu – echilibru electrolitic;
Clor – echilibru hidromineral;
Mangan – sistem muscular, nervos;
Magneziu – excitabilitate neuromuscularã;
Cupru – metabolism celular;
Crom – potenþeazã efectul insulinei;
Iod – hormoni tiroidieni;
Seleniu – antioxidant esenþial;
Zinc – aparatul reproductiv masculin.
Mono ºi polizaharide:
Mucopolizaharide: imunostimulatori;
Celuloze: fibre alimentare foarte importante în menþinerea sãnãtãþii;
Manani (acemanani): imunostimulator puternic.
Ligninã
Fitohormoni:
Fitohormoni, auxine, giboreline: antiinflamatori.
Acizi organici:
Acid salicilic: analgezic natural;
Aminoacizi: componentele proteinelor structurale ºi funcþionale (enzime).
Aloe conþine:
7 aminoacizi esenþiali (din 8: izolucina, leucina, lizina, metionina, fenilalina, treonina, valina).
11 aminoacizi neesenþiali (din 11: acid aspartic, acid glutamic, alanina, aginina, cistina, glicina, histidina, prolina, tirozina, serina).
Enzime:
Amilaza: hidroliza amidonului;
Bradichinaza: antiinflamator, imunostimulator;
Catalaza: descompune superoxidul de hidrogen – reduce stresul oxidativ;
Celulaza: hidroliza celulozei;
Creatinfosfochinaza: contracþia muscularã:
Lipaza: hidroliza lipidelor;
Nucleotidaza: hidroliza nucleotidelor în nucleozide;
Fosfataza alacalinã: regleazã funcþionarea ficatului;
Proteaza: hidroliza proteinelor.
Saponine: cu efect dezinfectant;
Antrachinone: gelul conþine 12 antrachinone laxative:
Acidul aloetic: antibiotic, antialgic.
Acidul antilenic: antivirotic.
Uleiuri volatile:
Antranolul;
Artrazenul;
Rezontonul.

Împreunã cu celelalte componente ale sale, Gelul asigurã ºi efecte: analgezice, antibacteriene, antifungice, antivirale.

Datoritã bogãþiei în aceºti compuºi natuali biologic activi, putem sintetiza astfel:
Principalele efecte ale gelului de Aloe vera asupra organismului uman:
Detoxifiere:
normalizeazã metabolismul, eliminându-se în acest mod natural noxele metabolice endogene sau exogene (poluanþi), oferind organismului o stare fiziologicã optimã, mãrind în acest mod rezistenþa la boli.
Stimuleazã regenerarea celularã:
efect normal al detoxifierii.
Biodisponibilitatea:
factorilor biologici activi, conferã eficienþã maximã propriilor componente, precum ºi substanþelor cu care se asociazã acestea, vehiculându-le în tot organismul.
Stimulator imunitar:
conferã organismului o puternicã reacþie naturalã în apãrarea faþã de agresiunile interne ºi externe, facilitând autovindecarea.
Efect sinergic puternic:
antiviral, antibacterian, antifungic, analgezic, sedativ.


Comentarii / raspunsuri: 2

Autor: urssu_baloo Data: 09-11-2008,
nuigreu, vad ca nimeni nu a comentat excelenta prezentare a componentelor gelului de aloe vera ... desi n-as putea trage concluzia ca nimeni nu l-a incercat... eu, una, afirm cu tarie ca este un miracol pentru organismul uman, are o multitudine de binefaceri si il recomand cu caldura tuturor, fie ca-s sanatosi sau nu...(mai ales dk sufera de vreo boala sau alta), gelul de aloe vera avand un spectru foarte larg de acoperire a bolilor pe care le putem avea ... eu am descoperit gelul de aloe vera anul asta si pot spune ca absolut toate persoanele pe care le-am informat asupra calitatilor lui si l-au luat..au avut parte de beneficii multiple.
pot spune ca a avut rezultate f.bune in diabet, hipertensiune, reumatism, nu mai spun de unul din pricipalele beneficii ale gelului: detoxifierea organismului !!! SANATATE !!

Autor: csilli Data: 02-01-2009,
da excelenta prezentarea beneficiilor aloe vera!
si eu am desoperit gelul de aloe v era acum 2 ani si jumatate dar nu la-m luat in serios si nu prea am consumat regulat.dar de cind am citit niste carti pe tema beneficiilor acesteia am inceput sa folosesc mai serios produsele si rezultatele nu au intitrziat sa apara:am avut rezultate bune in bronsita asmatiforma,intarirea sistemului imunitar,osteoporoza-alaturi de alte suplimente-Calciu cu Mg si D3 etc,pregatirea organismului pt o operatie pe creier si refacerea rapida a acestuia dupa operatie,evitarea complicatiilor,) am reusit sa ma las si de fumat SI cu ajutorul lor de doi ani.
rodilantos
Postat pe 18 Mai 2009 00:02
Referitor la gelul de Aloe Vera, as dori sa va intreb pe care l-ati folosit, cel de la Forever Living sau ati luat unul produs de alta firma si care ar fi aceea? Eu personal nu prea am incredere in cel de la Forever, desi este foarte laudat, deoarece am citit ca ar avea o gramada de E-uri in compozitie. Va rog mult, recomandati-mi exact produsul pe care l-ati folosit dvs.! Multumesc
ankh
Postat pe 25 Iunie 2009 12:08
De la: ankh, la data 2009-06-25 12:08:46Referitor la gelul de Aloe Vera, as dori sa va intreb pe care l-ati folosit, cel de la Forever Living sau ati luat unul produs de alta firma si care ar fi aceea? Eu personal nu prea am incredere in cel de la Forever, desi este foarte laudat, deoarece am citit ca ar avea o gramada de E-uri in compozitie. Va rog mult, recomandati-mi exact produsul pe care l-ati folosit dvs.! Multumesc
l-au folosit pe cel de la forever,indivizii sunt distribuitori ai produselor forever si isi fac reclama...nu sti prima care a auzit ca cel de la forever ar afea ceva adaosuri...!!!
4Life
Postat pe 25 Iunie 2009 12:27
Tot eu va lamuresc ce contine gelul de aloe vera:
În compoziþia produsului Aloe Vera Gel mai intrã cantitãþi mici de:
Gumã de Xanthan - Este un extract din alge marine ºi este folosit ca stabilizator.
Asigurã vâscozitatea produsului. Unor alge marine le este recu¬noscutã eficacitatea ca adjuvant în curele de slãbire, ca stimulator ai proceselor de regenerare. Ele au de asemenea calitãþi vermifuge. Algele marine sunt foarte bogate în iod ºi au un efect optim în tratarea afecþiunilor glandei tiroide. Înlãturã oboseala ºi durerile reumatismale. S-a pus în evidenþã efectul antiviral inclusiv faþã de HIV.
Sorbitol: Este derivatul hidrogenat atât al glucozei cât ºi al fructozei.
Acidul citric: Acid tricarboxilic prezent în mari cantitãþi în citrice. Deþine un rol important în metabolismul intermediar (ciclul Krebs de de¬gradare a glucozei). Are acþiune favorabilã în dizolvarea unor calculi urinari.
Sper ca l-am lamurit si pe domnul acid ascorbic,l-am numit pe "TF".
enemgabriel
Postat pe 25 Iunie 2009 14:49
De la: enemgabriel, la data 2009-06-25 14:49:28Tot eu va lamuresc ce contine gelul de aloe vera:
În compoziþia produsului Aloe Vera Gel mai intrã cantitãþi mici de:
Gumã de Xanthan - Este un extract din alge marine ºi este folosit ca stabilizator.
Asigurã vâscozitatea produsului. Unor alge marine le este recu¬noscutã eficacitatea ca adjuvant în curele de slãbire, ca stimulator ai proceselor de regenerare. Ele au de asemenea calitãþi vermifuge. Algele marine sunt foarte bogate în iod ºi au un efect optim în tratarea afecþiunilor glandei tiroide. Înlãturã oboseala ºi durerile reumatismale. S-a pus în evidenþã efectul antiviral inclusiv faþã de HIV.
Sorbitol: Este derivatul hidrogenat atât al glucozei cât ºi al fructozei.
Acidul citric: Acid tricarboxilic prezent în mari cantitãþi în citrice. Deþine un rol important în metabolismul intermediar (ciclul Krebs de de¬gradare a glucozei). Are acþiune favorabilã în dizolvarea unor calculi urinari.
Sper ca l-am lamurit si pe domnul acid ascorbic,l-am numit pe "TF".
bai papagalule,nu mai mintii oameii in asa hal...de fapt ii minti din prostie...uite ce este GUMA DE XANTAN papagalule
""E 415— gumã de xantan

Descrierea chimicã: | Guma de xantan este o polizaharidã de masã molecularã mare, produsã prin fermentarea în culturã purã a unui carbohidrat cu Xanthomonas campestris, purificatã prin extracție cu etanol sau izopropanol, uscatã și mãcinatã. Conține D-glucozã și D-manozã ca unitãți principale de hexozã, precum și acid D-glucoronic și acid piruvic și este preparatã ca sare de sodiu, potasiu sau calciu. Soluțiile sale sunt neutre. |

Descriere | Pudrã de culoare crem. |

Conținut | Guma de xantan degajã, raportat la materia uscatã, cel puțin 4,2 % și cel mult 5,0 % bioxid de carbon. |

Substanțã volatilã | Cel mult 15 %, pe baza unei determinãri prin uscare la 105 °C timp de 2½ ore. |

Cenușã | Cel mult 16 %, raportat la materia uscatã, pe baza unei determinãri la 600 °C, dupã uscare la 105 °C, timp de patru ore. |

Acid piruvic | Cel puțin 1,5 %. |

Azot | Cel mult 1,5 %. |

Izopropanol | Cel mult 750 mg/kg. |

Criterii microbiologice | Celule viabile de Xanthomonas campestris - absente." |

sursa:http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31982L0504:RO:NOT

asa ca ciocul mic si joc de glezne....
4Life
Postat pe 25 Iunie 2009 22:22
Domane,un asa dobitoc nu am intalnit in viata mea,bai nene,tu sti sa citesti?Eu cred ca nu, daramite sa cunosti care este diferenta intre un produs de sinteza si un produs natural.Uite mai tancule inca o data explicatia substantei aflate in stare naturala:



Gumã de Xanthan - Este un extract din alge marine ºi este folosit ca stabilizator.
Asigurã vâscozitatea produsului. Unor alge marine le este recu¬noscutã eficacitatea ca adjuvant în curele de slãbire, ca stimulator ai proceselor de regenerare. Ele au de asemenea calitãþi vermifuge. Algele marine sunt foarte bogate în iod ºi au un efect optim în tratarea afecþiunilor glandei tiroide. Înlãturã oboseala ºi durerile reumatismale. S-a pus în evidenþã efectul antiviral inclusiv faþã de HIV.
enemgabriel
Postat pe 25 Iunie 2009 22:31
Eu nu stiu de ce imi bat capul cu un incult ca tine.Din moment ce tu faci diferenta intre acidul ascorbic si vitamina c,din moment ce minti oamenii ca vinzi produse )deocamdata interzise in Romania ) cu 44(patruzecisipatru)de aminoacizi,ca vindeci cancerul cu colastra de vaca si galbenus de ou,LASA-NE,esti un mucea si te dai mare ca faci si desfaci,ce faci mai tancule?MINTI,asta faci,dezinformezi si cauti cearta,dute mai tinere la Socola.
enemgabriel
Postat pe 25 Iunie 2009 22:35
De la: enemgabriel, la data 2009-06-25 22:35:17Eu nu stiu de ce imi bat capul cu un incult ca tine.Din moment ce tu faci diferenta intre acidul ascorbic si vitamina c,din moment ce minti oamenii ca vinzi produse )deocamdata interzise in Romania ) cu 44(patruzecisipatru)de aminoacizi,ca vindeci cancerul cu colastra de vaca si galbenus de ou,LASA-NE,esti un mucea si te dai mare ca faci si desfaci,ce faci mai tancule?MINTI,asta faci,dezinformezi si cauti cearta,dute mai tinere la Socola.
mare disperare pe capul tau...oricum ai face tot idiot ramai...tu incerci sa ne convingi de ceva ce nici tu insuti nu crezi...cine spune ca guma de xantan este extrasa din alge marine ??? ursul din padure ?? daca un normativ al UNIUNII EUROPENE ne explica clar ce este guma de xantan cum vii tu un parlit de electrician sa incerci sa ne convingi de altceva ??? mai departe de asta un nu vand nimic, decat am dat informatii despre un prdus de EXCEPTIE ce contine urmatoarele:

Transfer Factor sunt molecule “mesageri” ce transportã informaþia imunologicã în interiorul sistemului
imunitar al unui individ. Chiar si natura foloseste Transfer Factor pentru transportul de informaþii imunologice
de la un individ la altul(acesta,de fapt, e motivul pentru care a fost datã aceastã denumire, sau mai exact pentru cã
aceste molecole pot fi transferate de la o persoanã la alta).

Transfer Factor transferã toate “informaþiile imunitare” ale memoriei sistemului imunitar, de la mamã la noul nãscut prin intermediul colostrului. Mama transmite asadar noului nãscut informaþiile imunitare fundamentale ce consfinþeste combaterea eficace a infecþiilor si bolilor. Acesti importanþi agenþi imunitari au fost identificaþi si numiþi Transfer Factor.
Pentru a menþine organismul mereu sãnãtos, sistemul imunitar trebuie sã îndeplineascã trei funcþiuni
fundamentale de fiecare datã când vine în contact cu un agent patogen:
- tebuie sã recunoascã acel agent patogen ca o ameninþare pentru organism;
- trebuie atacat si distrusã acea ameninþare;
- trebuie sã-si aminteascã de acel agent patogen pentru a se elibera rapid în cazul în care
ar putea fi din nou atacat.
Într-un mod simplu, putem sã spunem cã Transfer Factor întãresc sistemul imunitar.

Factorii de Transfer reprezintã un sistem complex ce conþine trei funcþii distincte: acela de INDUCTOR,
ANTIGEN SPECIFIC si DE SUPRIMARE.
Având în vedere cã sistemul nostru imunitar combate rãzboaie microbiologice în favoarea noastrã, va fi utilizatã o analogie pentru a explica mai bine aceste trei funcþiuni.
Funcþia de INDUCTOR este precum un sergent ce practicã un antrenament al trupei si cere soldaþilor sã se menþinã într-o formã bunã, însã fãrã a le spune cã trebuie sã atace; funcþia de ANTIGEN SPECIFIC este ca o arhivã de fotografii ai criminalilor cãutaþi, în interiorul cãreia se pot identifica caracteristicile acestor criminali; dacã ar fi ai microbilor, acesti identificatori specifici ar fi amprentele noastre digitale sau fotografice, etc. În acest mod se creazã un întreg complet de Factori de Transfer împotriva oricãrui tip specific de agent patogen. În sfârsit funcþia DE SUPRIMARE se poate paragona politicienilor care declarã începutul si sfârsitul rãzboiului si ordonã ìntoarcerea acasã a trupelor. Dacã nu ar fi fost si cea de-a treia funcþie, celulele sistemului imunitar ar continua sã combatã si dupã distrugerea “ dusmanului invadator” ceea ce ar duce la atacarea si a celulelor sãnãtoase.
Când sistemul nostru imunitar nu ordonã “ retragerea trupelor “, sau reacþioneazã într-un mod foarte agresiv ìn comparatie cu reala fortà al “ inamicului invadator “, atunci suferim de boli autoimune, cum sunt: sclerosa multiplà, lupus,astm,diabet autoimun de tip I,boala crohn, alergiile mereu mai prezente în zilele noastre etc.
Spre deosebire de marea parte a suplimentelor imunitare ce oferã “ blocuri de construire “ pentru funcþionarea imunitarã apropiatã, Transfer Factor ofera inteligenþa imunitarã, mai exact informeazã si educa sistemul imunitar menþinându-l activ si mereu în alertã. Acesta este un concept complet nou în comparaþie cu simpla întãrire a sistemului imunitar.
Asadar inca odata dovedesti ca esti un mare mincinos care nu suporti competitia si care ai grave probleme de personalitate...
4Life
Postat pe 26 Iunie 2009 08:53
“ Progresul civilizatiei, al stiintei si tehnicii precum si realizarile in domeniul medical nu au fost de mare folos in reducerea aparitiei bolilor infectioase si non-infectioase in randul populatiei globului. Din contra, numarul bolilor oncologice, cardiovasculare, respiratorii si endocrine precum si neuropsihice este in continua crestere. A aparut un nou grup de asa zise boli infectioase de urgenta, care cuprinde printre altele SIDA, diferite tipuri de hepatite si altele. Populatia globului experimenteaza in prezent o scadere a rezistentei la boli datorita unor factori sociali (proasta alimentatie), ecologici (poluarea mediului si a atmosferei datorita multor tehnologii actuale) si medicali (folosirea impropie a anumitor medicamente, a alcooluli, drogurilor si a stresului) care reprezinta poate principalul motiv al aparitiei situatiei actuale. Toti acesti factori sunt neputinciosi in fata sistemului imunitar si pot cauza deficiente imunologice. Folosirea modulatorilor imuni reprezinta unul din principalele mijloace in mentinerea functionarii normale a sistemului imunitar si a refacerii acestuia in conditii deficiente immunologic. Modulatorii imuni, atat cei naturali cat si substantele sintetice, sunt capabili de stimularea sau cresterea presiunii asupra sistemului imunitar. In practica medicala se folosesc o multitudine de modulatori dar eficacitatea lor si alte proprietati ca siguranta, simplicitatea in folosire, precum si a factorilor economici, difera in mare masura (A.A. Vorobiev, RAMS Bulletin nr.4, 2002 ). Modulatorii imuni endogeni, naturali, care contin substante de baza ce iau parte in reglarea procesului imunologic, sunt cei mai potriviti pentru consumul uman. Fiind formati din peptide naturale obtinute din colostru bovin Transfer FactorTM este considerat a fi unul dintre acesti modulatori imuni. Functia principala a acestor peptide in organism este de a furniza protectie imunologica impotriva microbilor (bacterii, virusuri etc.), celulelor canceroase, si a altor substante antigene capabile sa distruga procesele vitale din organism. Factorii de Transfer stimuleaza “coloana vertebrala” a sistemului imunitar (mai ales actiunea limfocitelor ucigatoare NK), activeaza procesul de sintetizare a imunocitokina si regleaza functiile imunologice. Factorii de Transfer sunt superiori altor, chiar bine cunoscuti modulatori imuni, pentru ca sunt extremi de eficienti in cresterea sistemului imunitar. Acopera un larg spectru de actiuni, sunt siguri, se folosesc pe cale bucala sub forma de capsule gelatinoase, nu au contraindicatii, nu produc reactii adverse, si are eficacitate atat asupra copiilor cat si a adultilor. Factorii de transfer au fost folosisti cu succes timp de multi ani pentru tratarea si prevenirea infectiilor virale, bacteriale, spontane, bolilor parazitice, tumorilor maligne, conditiilor autoimune, neuroastenice, dezechilibralilor endocrine si alergice, imunodeficientelor primare si secundare, si a bolilor urmate de dezechilibre in functiile imunologice. Transfer FactorTM si Transfer Factor PlusTM au fost studiati intens in clinicile din Rusia si institutiile de cercetare. Aceasta a ajutat la o generalizare a rezultatelor clinice si la prezentarea lor ca recomandari metodologice. Aceasta scrisoare metodologica are rolul de a familiariza doctorii, studentii in medicina, rezidentii clinici si absolventii finali cu informatiile curente, privitoare la mecanismele de raspuns ale sistemului imunitar la factorii exogeni de origine virala si bacteriala cu proprietatile produselor Transfer FactorTM si rezultatelor studiilor cu scopul evaluarii eficientei lor in diferite conditii patologice. “
Academician Anatoly A. Vorobiev, Academia Rusa de Stiinte Medicale, Laureat al distinctiei pentru stiinta dat de Federatia Rusa, Doctor in imunologie

10. V.M. Granitov, N.V. Karbisheva, E.U. Kozevnuikova, S.I. Belich, L.B. Sultanov.
Activated transfer factor in pathogenetic treatment of HIV infection. Annals of scientific
conference “Immunorehabilitation in infectious inflammatory diseases”. Barnaul,
November 29, 2003, p.50-54.
11. V.M. Granitov, N.V. Karbisheva, L.B. Sultanov, C.W. McCausland, E.A. Oganova. The
use of activated Transfer Factor in the treatment of HIV patients. Journal HIV, AIDS and
related problems. St Petersburg 2002, v.6 (1), p.79-80.
12. V.A. Dadali, A.B. Rak, E.C. Stolpnik, C.W. McCausland, E.A. Oganova. Some new
aspects of Transfer Factor effect – “Biologically active food supplements and the
problem of nutrition optimization”. Annals of 6th International symposium, Sochi, 2002,
p.62-63.
13. V.A. Dadali, A.B. Rak, E.C. Stolpnik, C.W. McCausland, E.A. Oganova. “The use of
Transfer Factor in the treatment of osteomyelitis patients.” Journal Bulletin of St
Peterburg Federal Medical Academy. Named after I.I. Mechnikov 2002 No.3-4.
16. E.V. Golovina. The use of Transfer Factor in dermatology. Scientific conference with
international participants. “Immunorehabilitation in infectious inflammatory diseases”.
19. N.V. Karbisheva, P.B. Tatarinstev, V.M. Granitov, I.A. Karbisheva, C.W. McCausland,
E.A. Oganova. Transfer Factors in the treatment of viral hepatitis patients. Annals of
International conference. Banraul, Russia, November 29, 2003, p.29-32.
20. N.V. Karbisheva, C.W. McCausland, E.A. Oganova. Clinical and immunological
effectiveness of Transfer Factor Plus in the treatment of chronic opisthorchiasis patients.
Scientific conference with international participants “Immunorehabilitation in infectious
inflammatory diseases”. Barnaul, Russia, November 29, 2003, p.42-45.
21. N.V. Karbisheva, I.A. Karbisheva, P.B. Tatarinstev, C.W. McCausland, E.A. Oganova.
The use of Transfer Factors in the treatment of viral hepatitis patients. Siberian Journal of
Gastroenterology and Hepatology. 2003 (16), p.147-149.
22. N.V. Karbisheva, D.V. Kipriyanov. A report on the results of TF Plus use in the
treatment of urogenital chlamydiosis patients. Altay State Medical University, 2003.
25. M.V. Kisielevsky, E.O. Khalturina. The use of Transfer Factor Plus in the treatment of
gastric cancer patients. Scientific conference with international participants
“Immunorehabilitation in infectious inflammatory diseases”. Barnaul, Russia, November
29, 2003, p.33-38.
26. D.V Kipriyanow. The results of Transfer Factor Plus use in the treatment of urogenital
chlamydiosis. Scientific conference with international participants “Immunorehabilitation
in infectious inflammatory diseases”. Barnaul, Russia, November 29, 2003, p.39-41.
29. S.G. Lyikova, O.B. Memchaninova, E.B. Chernikova, U.P. Gichev. The use of Transfer
Factor in dermato-venerology Siberian Journal of dermato-venerology. 202 (3), p.34-35.
30. S.G. Lyikova, O.B. Memchaninova, E.B. Chernikova, U.P. Gichev, A.N. Trunov. The
use of Transfer Factor in dermato-venerology. Annals of VI International symposium.
“Biological active substances to the food and problems of the optimization of nutrition”
Sochi, November 5-7, 2002, p.146-147.
31. A.N. Mats. Transfer factor products as the means of a specific immunotherapy. Medical
immunology, 2001, v.3 (2), p.328-329.
32. E. Oganova, C.W. McCausland, W.J. Hennen. Transfer Factors – new generation of
biologically active dietary supplements. Annals of VI International symposium
“Biological active substances to the food and problems of the optimization of nutrition”
Sochi, November 5-7, 2002, p.192-193.
Transfer Factors Using Immunorehabilitation
After Infectious-Inflammatory & Somatic Diseases METHODOLOGICAL LETTER
23
33. E. Oganova, C.W. McCausland. Transfer Factors – natural immunocorrectors. Scientific
conference with international participants “Immunorehabilitation in infectious
inflammatory diseases”. Barnaul, Russia, November 29, 2003, p.22-26.
38. A.V. Rak, E.C. Stolpnik, V.A. Dadali, G.A. Baskovich, C.W. McCausland, E A.
Oganova. The study of the possibility of transfer factor use in purulent surgery. Annals of
international congress “Traumatology and orthopedics present and future”. Moscow,
April 7-9, 2003.
39. A.V. Rak, V.A. Dadali, E.C. Stolpnik, C.W. McCausland, E A. Oganova, L.B.
Gaikovaya. Immunological indices in chronic osteomyelitis patients in the course of
treatment with the use of transfer factor. Annals of a scientific conference with
international participants “Immunorehabilitation in infectious inflammatory diseases”.
Barnaul, Russia, November 29, 2003, p.55-60.
44. T.F. Stepanova, N.I. Skarednov. Clinical rehabilitation in the complex of measures aimed
at opisthorchiasis control. Opisthorchiasis. Annals of a conference, Tumen, 1991, p.232-
234.
45. B.P. Sukhanov. Transfer Factors as a part of human nutrition. Annals of a scientific
conference with international participants “Immunorehabilitation in infectious
inflammatory diseases”. Barnaul, Russia, November 29, 2003, p.27-28
46. W.J. Hennen. Transfer Factor Plus: an ideal combination of biologically active
substances for optimal immunity. (Editors U.P. Gichev, E.A. Oganova). Novosibirsk,
2001, 73 pages.
54. H.S. Lawerence, W. Borkowsky. Transfer Factor – current, status and future prospects.
Biotherapy. 1996; 9(1-3), p1-5.


papagalule,eu sa zicem ca as minti,dar toti cercetatorii astia care expun in conferinte stiintifice beneficiile TRANSFER FACTOR crezi ca mint cu totii ??? ia si citeste papagalule si apoi mai stam de vorba...
4Life
Postat pe 26 Iunie 2009 09:18
Ce pot spune,cred ca ai consumat laptele de la o vaca care avea boala vaci nebune.Si apropo noi astia care consumam aloe vera suntem mult mai sanatosi"mintal" decat excrocii care fac parte din firma asta pe care o ridici inslavi.Pune mana pe carte tinere si mai mergi inca o data la gradinita,nu ai respect si nci nu meriti respect.V-am numit excroci pentru ca sustineti niste aberatii.Cine garanteaza extractia din alge marine?Oamenii cu pregatire in domeniu.Vrei sa-ti garantez eu?Eu ce pot sa-ti garantez este faptul ca aceste produse sunt 100% naturale,cum?Simplu ,te duci mataluta cu produsul la un laborator si acolo ti-se deschid ochii,daca mai ai.
enemgabriel
Postat pe 26 Iunie 2009 11:51
De la: ankh, la data 2009-06-25 12:08:46Referitor la gelul de Aloe Vera, as dori sa va intreb pe care l-ati folosit, cel de la Forever Living sau ati luat unul produs de alta firma si care ar fi aceea? Eu personal nu prea am incredere in cel de la Forever, desi este foarte laudat, deoarece am citit ca ar avea o gramada de E-uri in compozitie. Va rog mult, recomandati-mi exact produsul pe care l-ati folosit dvs.! Multumesc


Buna,eu am folosit, folosesc si voi folosii, gelul de aloe de la Forever,,acest gel este stabilizat cu substante naturale pentru a-si pastra proprietatile plantei .Concentratia acestui produs este de 97%.
Aceasta companie a fost prima care a primit avizul Consiliului international stiintific al aloei,ceea ce denota puritatea acestui produs,nu stiu din ce surse v-ati documentat ca ar avea o gramada de E-uri,eu stiu un singur lucru ,daca masina mea se strica nu ma duc cu ea la mecelar sau la vecin, care habar nu are sau se da cu parerea ,ci ma duc la mecanicul auto care are un service si se pricepe.
Deci ma documentez din surse sigure,pe forum intotdeauna ,si nu numai, parerile vor fi pro si contra,e normal sa fie asa la orice tema am aborda-o ,ca doar de aceea suntem diferiti.
Eu nu stiu alte firme ce concentratie de aloe folosesc si cat de stabilizata e,sau daca intr-adevar exista concentratie de aloe, pt.a afla aceste detalii trebuie sa existe stantate sigla IASC , KOSER ,ISLAMIC si altele, ca Forever foloseste aloe pura stabilizata asta e cert.
Ar mai fii multe de spus ,dar poate pt. cei interesati discutam pe adresa de mail.
FIECARE POATE SA ALEAGA CE ,SI DE UNDE ACHIZITIONEAZA UN PRODUS,IMPORTANT E CA INFORMATIA SA FIE CORECTA, SI DE LA SURSA.
O zi frumoasa tuturor!
rodilantos
Postat pe 26 Iunie 2009 17:56
De la: madawhite, la data 2009-04-16 23:25:00Buna seara, subiectul este interesant intr-adevar. Desi nu sunt o mare consumatoare de produse de genul celor analizate, este bine sa stim tot despre ele ca sa putem discuta cu persoane pentru care aceste produse reprezinta o parte din hrana zilnica. Nu ma refer neaparat la inghetata. Dar...dulciurile, sucurile etc....acestea sunt consumate zilnic de destul de multe persoane..adulti si copii. Deci informatiile sunt binevenite.



subscriu!
Gina_J_
Postat pe 3 Iulie 2009 07:05
Hai sa va lamuresc,ca vad ca va certati aiurea. Toate companiile mlm din Romania sunt studiate de membrii RODSA. Si eu sunt inscris la Forever si am crezut ca gelul din aloe de la ei este cel mai tare si cel mai bun,pana am aflat ca guma de xantan din el este TOXICA!!! Normal ca daca beti un litru de gel nu o sa muriti,dar in timp,apar si efecte mai putin benefice. Concluzia este una singura: GUMA DE XANTAN = E415 ,adica gelul de la Forever are E-uri,ceea ce spune totul despre faptul ca nu este natural in totalitate. Vestea cea buna este ca de curand a aparut la alta companie romaneasca cel mai bun gel din aloe vera din Europa,care contine 99,6% suc natural din planta si nu contine guma de xantan. Este comercializat tot in recipiente de 1 litru,iar pretul este de 13 euro,in loc de 19,12 cat este la Forever. Afland aceasta informatie,fiecare dintre voi va sti ce sa aleaga de acum inainte pt sanatatea sa. Si firma de care vorbesc este singura din Romania care pe timp de criza a facut reduceri de preturi si zilnic se inscriu zeci de oameni. Pentru detalii , adresa mea de email este : sefucipi@yahoo.com (id de mess : sefucipi)
Va doresc sanatate!!!
kudika051802
Postat pe 11 Iulie 2009 14:53
De la: healthy004282, la data 2009-07-11 14:53:18Hai sa va lamuresc,ca vad ca va certati aiurea. Toate companiile mlm din Romania sunt studiate de membrii RODSA. Si eu sunt inscris la Forever si am crezut ca gelul din aloe de la ei este cel mai tare si cel mai bun,pana am aflat ca guma de xantan din el este TOXICA!!! Normal ca daca beti un litru de gel nu o sa muriti,dar in timp,apar si efecte mai putin benefice. Concluzia este una singura: GUMA DE XANTAN = E415 ,adica gelul de la Forever are E-uri,ceea ce spune totul despre faptul ca nu este natural in totalitate. Vestea cea buna este ca de curand a aparut la alta companie romaneasca cel mai bun gel din aloe vera din Europa,care contine 99,6% suc natural din planta si nu contine guma de xantan. Este comercializat tot in recipiente de 1 litru,iar pretul este de 13 euro,in loc de 19,12 cat este la Forever. Afland aceasta informatie,fiecare dintre voi va sti ce sa aleaga de acum inainte pt sanatatea sa. Si firma de care vorbesc este singura din Romania care pe timp de criza a facut reduceri de preturi si zilnic se inscriu zeci de oameni. Pentru detalii , adresa mea de email este : sefucipi@yahoo.com (id de mess : sefucipi)
Va doresc sanatate!!!
oare sa fie vorba de ABC cosmetic ??? unii care vand cosmetice dubioase au acum si aoleu vara si se lauda ca i-au spart la calitate pe aia de la flp...i-auzi fratemeleu Petrica ce spune omul...!!! sho pe iei,ca astia vor sa-ti distruga afacerea !!!
4Life
Postat pe 11 Iulie 2009 15:46
Calitatea nu se face cu E-uri si conservanti ,ca sa tina gelul de la Forever 4 ani!!! Daca poti sa intelegi asta ,bine,daca nu ,e problema ta! Stii macar care este diferenta intre un produs bio si unul organic? E usor sa judeci,dar mai intai documenteaza-te si apoi mai discutam. Eu nu zic ca gelul de la FLP este de proasta calitate ,ci doar ca contine cativa conservanti si agenti de ingrosare si aceste componente nu ar trebui sa apara la un produs care se vrea a fi natural. Asta e toata problema,in rest nu ma intereseaza ce mananci. Fiecare isi alege cum crede ca e mai bine. Daca nu stiai,exista persoane specializate in Romania care verifica gelul din aloe ,precum si alte produse si informatiile sunt luate din surse sigure,nu de la piata.Sanatate!
kudika051802
Postat pe 11 Iulie 2009 16:22
De la: healthy004282, la data 2009-07-11 16:22:28Calitatea nu se face cu E-uri si conservanti ,ca sa tina gelul de la Forever 4 ani!!! Daca poti sa intelegi asta ,bine,daca nu ,e problema ta! Stii macar care este diferenta intre un produs bio si unul organic? E usor sa judeci,dar mai intai documenteaza-te si apoi mai discutam. Eu nu zic ca gelul de la FLP este de proasta calitate ,ci doar ca contine cativa conservanti si agenti de ingrosare si aceste componente nu ar trebui sa apara la un produs care se vrea a fi natural. Asta e toata problema,in rest nu ma intereseaza ce mananci. Fiecare isi alege cum crede ca e mai bine. Daca nu stiai,exista persoane specializate in Romania care verifica gelul din aloe ,precum si alte produse si informatiile sunt luate din surse sigure,nu de la piata.Sanatate!

Da,stiam ca gelul si celelalte produse de la forever sunt verificate de institutul de cercetari alimentare,concluzia Domnului Profesor Doctor Mencinicopschi este una reala si exacta vis a vis de aceste produse:sunt extraordinare.
enemgabriel
Postat pe 16 Iulie 2009 19:11
De la: liliana66, la data 2008-11-03 16:04:51Diana,

vad cu preau s-au inghesuit sa-ti raspunda.eu de abia am intrat pe forum si mi-a placut pozitia ta. Asa este,mancam tot felul de porcarii si dupa aceea stam la coada la doctor si la analize.Cu toate acestea sunt foarte putini oameni capabili sa manance sanatos..considerand ca ar fi ''regim'' Dupa aceea cand se imbolnavesc grav si se umple spitalul Fundeni ar face orice....




Si care este chestia?Astea mai ieftine sunt cele mai proaste.Majoritatea se uita la pret si se gandesc ca merge si un cascaval mai ieftin sau alt produs mai ieftin,vorbesc aici de majoritatea care castiga 500-700 ron,nu de cei care au salari mari.Am vazut chestia asta la multa lume,se uita mai mult la produsele mai ieftine,chiar daca au E-uri,gandind uneori,iau si eu din asta ca din celalalt scump nu-mi permit.Dar asta este,daca nu-ti permiti din cel mai scump ,care este mai bun,iei si mai ieftin cu gandul ca le oferi ceva mai bun la copii,chiar daca salamul,carnatii,conserele sunt din cea mai proasta calitate,traiesc cu impresia ca mananca bine.
cami_goanga10
Postat pe 11 Martie 2010 21:28
da ce sa faca?sa le dea mancare(scumpa) doar 2-3 zile pe luna si apoi sa faca foamea...cred ca daca ne-am permite toti am manca ceva mai bine...eu de 2 luni mananc f sanatos(legume, fructe, lactate proaspete) dar n-as fi crezut vreodata ca o sa ma coste asa mult...parca cheltuiam mai putin cand mancam la fast food in oras:(
k_mizi
Postat pe 11 Martie 2010 22:27
lasa-ne...lasa-ne ca ne plictisesti...peste tot numai sauna ta...
k_mizi
Postat pe 14 Martie 2010 20:28
Nu este sauna, este o salina artificiala. Poate acuma e mai interesant, pt ca in Romania se cunoaste foarte putin despre aceste saline artificiale si despre aceste metode de tratament, despre faptul ca sant foarte bune in intarirea imunitatii (mai ales la copii) si ca au efecte benefice asupra sanatatii oamenilor. Asa ca, chiar daca mai suparam sau plictisim cateodata, promovam acest nou tip de terapie prea putin cunoscut la noi, si cine va recurge la tratament in salina (naturala sau artificiala) sigur ne va multumi.
In concluzie, "mizi" din Focsani, daca aveti prin apropiere vreo salina, naturala sau artificiala, nu ezitati sa faceti o cura, si dupa aceea imi veti multumi.
Va dorim tuturor o zi buna.
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 15 Martie 2010 19:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
produsele ea-fit 1 De la: capriciosa 14 Iulie 2010 08:09
Cursuri de gatit 34 De la: BEL_AMY1 20 Februarie 2011 17:53
Nu am pofta de mancare... 7 De la: cornel_sabin 27 Februarie 2010 00:04
acai cleanse 2 De la: danut_za 6 Mai 2011 00:18
Ce se poate face ,ce produse se pot folosi pt a scapa de pielea lasata in urma dietei??? 13 De la: kudika127768 29 Mai 2012 18:28