Setari Cookie-uri

posibil candida?

buna.si eu cred ca am candida(am mancarimi si usturimi in zona genitala,o vreme secretia a fost branzoasa,dar aqm nu mai este,si i inainte am avut si o oarecare usturime in timpul contactului sexual),inca nu am fost la medic dar am unele simptome.m-am spalat cateva zile cu ceai de caoada soricelului in combinatie cu bicarbonat de sodiu si simpotomele imi disparusera.dar in urma cu cateva zile am avut contact sexual(unde mentionez ca nu am mai avut nici o usturime si nici o durere) si simpotomele mi-au revenit(mancarime in zona genitala,nu exagerata dar se simte).care este cel mai bun remediu pentru a scapa de ea?va rog frumos,poate stie cineva un remediu eficient.
Alinutza_h
Postat pe 8 Septembrie 2008 13:45
PENTRU CANDIDOZA FOLOSESTE MACMIROR OVULE (1 PE ZI TIMP DE ZECE ZILE, DE PREFERINTA SEARA)SI FA-TI SPALATURI INTRAVAGINALE CU TANTUM ROSA (FOLOSESTI UN IRIGATOR). EVITI CONTACTUL SEXUAL IN ACEASTA PERIOADA.
qteu
Postat pe 19 Septembrie 2008 12:13
mai merge cu meclon ovule, luate impreuna cu nizoral, dar trebuie sa ai grija si la alimentatie, potzi sa incerci shi cu aloe first de la forever, e cam scump dar pe mine m-au ajutat
mika81
Postat pe 5 Noiembrie 2008 22:10
Aici ati uitat ca nu numai voi aveti candida ci si partenerul, necesita si el tratament, clotrimazol unguent este 6 lei,la farmacie fara reteta,contactul sexual este interzis, altfel nu trece, lenjeria intima trebuie fiarta, eventual calcata cu calcatorul,(aveti grija sa nu o ardeti).Daca ati luat antibiotice sigur de acolo ati luat candida pina nu terminati cu antibioticele e rau, tratamentul trebe continuat si dupa ce dispare senzatia. Bicarbonatul de sodiu, ceai de galbenele cu ceai de musetel este foarte bun, ce aveti prin casa, ceaiul sa fie din flori, nu plicuri ce se gasesc la orice magazin, la produse naturaliste gasiti ceaiuri in jur de 2 lei un pachet.Spalaturi se fac de vreo 2 ori pe zi, irigatorul nu este prea indicat, mai bine un pansament steril, introduceti cu degetul si cit puteti sa curatati scurgerea, nu va speriati nu este ceva grav cu tratament se rezolva. Mergeti sa faceti si un examen papanicolau, o lama, ptr, siguranta,ceaiurile sa le folositi cu incredere.
lacrimioara_88
Postat pe 5 Noiembrie 2008 22:38
Candida Albicans - Urata ciuperca, dar nu trebuie sa o lasam sub nicio forma. Pe mine m-a incercat de 3 ori pana acum, m-as numi norocoasa pana la 33 de ani. Prima data am scapat de ea mai repede desi a fost o forma mai grava, a doua oara la fel, insa acum mi-a cam dat batai de cap si o urasc nespus !!!! Am facut testul Papanicolau in iulie 2008 unde am si depistat candida albicans. Nu deranja, nu o simteam, nu am sesisat urmele ei, probabil era acolo in faza incipienta, nemernica ! Medicul meu insa a spus, trebuie tratata. Cu ovule Gynozol 200, timp de 6 zile, unul introdus intravaginal seara inainte de culcare. Primele trei zile am facut spalaturi cu ceai de galbenele, o linguria de bicarbonat la cant. de 500-600 ml, cam atat are irigatorul meu. (se gaseste u irigator foarte bun in farmacii, tantum rosa). Am scapat de ea repede. Acum, in noiembrie, a recidivat iarasi. Trist, m-am ingrozit! Iarasi Gynozol 200, dar am luat deja 2 cutii, sunt pregatita sa folosesc cele 12 ovule. Nu am luat Gynozol 400, asa a spus medicul meu. Spalaturi dimineata si seara cu ceai de galbenele, bicarbonat. Seara introduceam ovulul, iar dimineata dupa spalaturi, pana plecam la serviciu, un tampon steril imbibat in iaurt activia, contine Lactobacillus acidofillus, calmeaza senzatia de mancarime, arsuri cand urinezi si calmeaza local. Dupa 7 zile, abia azi a inceput senzatia de ameliorare, au disparut mancarimile, au dusparut usturimile la urinat, si acel disconfort. Asa ca, am facut un al doilea pas. Am mers la farmacie si am luat o crema de galbenele si in parale, crema ptr refacerea florei vaginale Colpotrophine.Se fac spalaturile cu ceai si apoi se introduce o cantitate cat un bob de mazare cu varful degetului intravaginal. Aplic apoi pe labii crema de galbenele, si fac acest lucru timp de inca 10 zile, o data dimineata si o data seara cu cateva ora inainte de culcare. Dupa ce termin ovulele de Gynozol, mai sunt ptr 4 seri, am sa iau de 2 ori pe zi ENTEROLACTIS, produs de Sofar Italya,este un produs ft bun indicat ptr reechilibrarea florei bacteriene intestinale, in caz ca problema candida vine din interior, ar fi bine sa nu cumva sa existe inca si apoi sa faca tranzit catre vagin si iarasi ma voi trezi cu o recidiva din partea nemernicei. Aveti mare grija cu ea, nu trebuie tratata cu usurinta sau lasata asa ca trece de la sine. Nu va trece in mod miraculos si nu veti scapa de ea. Tineti cont de gravitatea urmarilor in cazul acestei infectii. Beti mult ceai de galbenele si consumati cat mai mult iaurt, ajuta. Renuntati la dulciuri in timpul tratamentului.

Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:02
http://www.candidasite.com/candida-issue.php?type=lissue&id=16

Restul, no comment...Cititi aici si veti gasi absolut toate raspunsurile la intrebarile despre ciuperca "otravitoare"...CANDIDA! Comentariile sunt de prisos, ma bucur ca am gasit acest site si cu siguranta am inteles mai bine decat de la medicul ginecolog, care trateaza boala, dar nu iti explica si cauza...Nu te ajuta sa scapi de ea, ci doar sa o tratezi...Sa-i incetinesti evolutia. Dupa ce veti citi, veti fi de aceiasi parere cu mine.

Postat pe 24 Noiembrie 2008 22:42
De la: alyce, la data 2008-09-08 13:45:05buna.si eu cred ca am candida(am mancarimi si usturimi in zona genitala,o vreme secretia a fost branzoasa,dar aqm nu mai este,si i inainte am avut si o oarecare usturime in timpul contactului sexual),inca nu am fost la medic dar am unele simptome.m-am spalat cateva zile cu ceai de caoada soricelului in combinatie cu bicarbonat de sodiu si simpotomele imi disparusera.dar in urma cu cateva zile am avut contact sexual(unde mentionez ca nu am mai avut nici o usturime si nici o durere) si simpotomele mi-au revenit(mancarime in zona genitala,nu exagerata dar se simte).care este cel mai bun remediu pentru a scapa de ea?va rog frumos,poate stie cineva un remediu eficient.


pt candida exista posibilitate de tratament naturist fara reactii secundare. tratamentul local este esential. neaparat trebuie sa faca tratament si partenerul, sau sa folositi prezervativ, altfel te va reinfecta la fiecare contact sexual. pt mai multe relatii putem vorbi pe mess, camelia_focsani!yahoo.com
camiflorea
Postat pe 26 Noiembrie 2008 09:12
m-a dus la medic pentru ca am avut un chist ovarian, care nu stiu cum s-a transformat in anexita, m-am tratat cu antibiotice si supozitoare. nu am refuzat sa-mi fac testul Papanicolau, si m-am trezit ca am candida si ticomonias, si am spus :"very nice" tratamentul care mi s-a dat mie, a fost Nizoral 2 tablete pe zi timp de 5 zile, tinizol ( cutia contie 4 medicamente care se iau o data) si partenerul meu a fost nevoit sa ia o cutie, ovule kalion -d. Am inceput tratamentul de 3 zile iar mancarimea si disconfortul mi-a trecut dupa o zi. In primele doua zile m-am simtit rau din cauza medicamentelor; ameteli, stari de voma asa ca MARE ATENTIE LA ALIMENTARE.
Multa sanatate!!!
niki4
Postat pe 27 Noiembrie 2008 18:28
Salutare tuturor ..

Ma intereseaza si pe mine, dk puteti sa ma ajutati, la ce spital lucreaza d-na
dr ginecolog Gabriela Cotarcea. Sau dk stiti vreun cabinet particular al dansei. Va rog muuuuult.
prir_2006
Postat pe 9 Decembrie 2008 13:32
salutare!cine imi spune cat costa testul papanicolau??
marina_teodora
Postat pe 16 Ianuarie 2009 09:12
Buna.Eu am inteles k testul papanicolau costa km in jur de 70 de lei,sau chiar mai putin, minim 50 lei.Nu am mai putut posta in ultimul timp nimic pe site,dar pt cine mai are probleme q candida, sa stiti ca eu am fost la medic si mi-a prescris niste ovule(nu imi vine aqm denumirea lor in minte k sa va spun), nistatina si cefalexina.Am luat 5 zile,si de atunci nu am mai av probleme.O sa revin sa va spun qm se numesc si acele ovule,dar sa le caut pe acasa si o sa va spun. Pupici.
Alinutza_h
Postat pe 20 Ianuarie 2009 08:40
De la: maryna_love4u, la data 2009-01-16 09:12:45salutare!cine imi spune cat costa testul papanicolau??

Buna.
Eu am facut testul papanicolau acum un an si a costat 60 ron, nu stiu daca intre timp s.a mai scumpit, dar banuiesc ca tot in jurul sumei respective va fi.
mimy75
Postat pe 20 Ianuarie 2009 08:45
testul Papanicolau costa 45 roni si daca esti din Bucureti poti face testul la Centru de diacnosticare Victor Babes.
tina41
Postat pe 20 Ianuarie 2009 08:52
in oradea, testul Papanicolau costa incepand de la 40 ron...
original_romanian_female_type
Postat pe 2 Februarie 2009 09:07
am si eu probleme cu scurgetile astea ale femeilor....
nu am nici un fel de mancarime, usturime, arsura, disconfort la contactul sexual, nu au aspect sau miros urat, doar ca sunt deranjante.
la ginecolog m-a diagnosticat cu gardnerella vaginalis, iar dupa 3 zile de la terminarea tratamentului, trichomonas vaginalis. dupa tratament am avut contact cu partenerul meu. si el a luat medicamente doar ca a mai luat ceva de la farmacie pentru stomac, greturi si ameteli ca se simtea foarte rau din cauza tratamentului. sa fie asta cauza recidivarii ciupercii?(in opinia ginecologului meu gardnerella si trichomonas sunt cam aceeasi chestie ?!)nu si-a facut efectul tratamentul la partenerul meu?
original_romanian_female_type
Postat pe 2 Februarie 2009 09:38
O CIPERCA ASTA CARE NU PUTEM SCAPA .EU SUNT SI CU DIABET TIP 2, SI MA CHINUE DE O VEATA?AM MINCARIMI , SI TRASPIRATI . DEGEABA MA SPAL CU BITCARBONAT> DE CE NU NE DA UN RASPUNS UN MEDIC DERMATOLOG? DE SPECIALITATE CUM SA PROCEDAM SA SCAPAM DE ACEASTA BOALA CHINUITOARE?
gogu1938
Postat pe 4 Februarie 2009 10:46
CURA PT>CANDIDA

de la o cercetatore din s.u.a
problema pleaca de la un intestin cu probleme ..e mult de explicat dar mai multe detalii pt.cine vrea voi da pe alina8306@yahoo.com

solutia ar fi o detoxifiere a organismului :2 zile nu papati nimic decat sucuri de mee cu miere de albine pt.curatare intestin si suc de morcovi,apoi s zile mancati doar legume ,orez bob lung,etc(e mult de discutat)si pelin de la plafar..apoi iaurt din lapte de la tara(pt.refacerea florei intestinale
renuntat total la zahar dulciuri ,paste ,paine,lapte
si apoi veti vedea rezultate...veti scapa pt.totdeauna..si spalaturi cu apa si o lingurita de otet de mere(preventiv la 3 zile odata)
eu asa am reusit
sper sa va fie de folos si voua
si dati mai departe



Postat pe 28 Februarie 2009 03:04
salut sunt simona,si sunt in italia si eu ca si tine combat cu ciperca asta de 3 ani.Tocmai am fost in tara si am fost la doctor si am facut o lama(sa vad daca am ciuperca)si mi-au gasit-o in faza mica,dar acum fac un tratament cu moldamin,de circa 2 saptanmani si am observat ca ciperca asta a inceput sa creasca in mod continuu....am gasit aici in italia o crema pt uz vaginal numita gyno-canestern si tamtum rosa,am sa le folosesc dar am sa i-au in vedere si tratamentul tau.ok .Daca vrei sa vorbim .....despre acest lucru intra pe calibrasim...sau lasa un mesaj in calibrasim@jhoo.com

Postat pe 4 Martie 2009 11:24

daca vreti un tratament simplu pentru CANDIDOZA ,doar din capsule , fara spalaturi vaginale si fara unguente , intrati pe www.bestlife-naturiste.ro si cautati un produs din mai multe plante , 100% natural , care se numeste FORMULA CANDIDA , este un tratament FORTE in 27 zile pe care trebuie sa-l faceti impreuna cu partenerul ca altfel o sa va dea inapoi.

candidoza se ia prin contact sexual de aceea trebuie facut in 2

jeanetta
Postat pe 8 Aprilie 2009 18:55
fluconazol 100mg pe zi -7 zile si meclon ovule seara...........partenerul nizoral si unguent cu clotrimazol.
kyky_zen
Postat pe 10 Aprilie 2009 07:10
buna! am 24 de ani si mi-am inceput viata sexuala acum o luna. am mai avut filamente de candida in trecut pe care le-am trata, nu-mi mai amintesc cu ce, dar acum e diferit. Lichidul este foarte solid, branzos si curge in cantitate mare; chiar si cu protej-slip mi s-a scurs din chilot. am mancarimi si usturimi si ieri mi s-a parut ca si sangerez f putin. va rog sa-mi spuneti daca stiti din experienta, daca cest lucru ar avea legaturi si cu actul sexual.
Pika4u
Postat pe 20 Aprilie 2009 23:25
am uitat sa mentionez ca lichidul nu este deloc urat mirositor si nici nu are culoarea galben, este alb, branzos si din abundenta, mancarimi si usturimi insuportabile.
Pika4u
Postat pe 20 Aprilie 2009 23:36
daca nu mi-am inceput viata sexuala si tot asa am mancarimi-usturimi si un lichid alb-galbui ce pot avea?
healthy001306
Postat pe 20 Aprilie 2009 23:59
Acum 2 saptamani am luat Postinor (pastila de a doua zi)...la cateva zile am facut o infectie in gat...mi s-a recomandat augmentin...nimic iesit din comun pana aici.
Niciodata nu mi s`a intamplat sa am reactii dubioase de la antibiotice...augmentin am mai luat si in trecut si nu am avut probleme. ei, de cateva zile, am terminat tratamentul cu augmentin si am inceput sa am probleme cu secretiile alea "superbe" ...
intrebarea mea este: stie cineva daca cumva exista vreo legatura intre candida si pastila de a doua zi?

multumesc
silverinne86
Postat pe 24 Mai 2009 19:02

FORMULA CANDIDA 100% natural tratament in 27 zile , extraordinar de bun

il gasesti pe www.bestlife-naturiste.ro


jeanetta
Postat pe 25 Mai 2009 16:05
De la: cris_alexandrescu, la data 2009-05-24 19:02:41 Acum 2 saptamani am luat Postinor (pastila de a doua zi)...la cateva zile am facut o infectie in gat...mi s-a recomandat augmentin...nimic iesit din comun pana aici.
Niciodata nu mi s`a intamplat sa am reactii dubioase de la antibiotice...augmentin am mai luat si in trecut si nu am avut probleme. ei, de cateva zile, am terminat tratamentul cu augmentin si am inceput sa am probleme cu secretiile alea "superbe" ...
intrebarea mea este: stie cineva daca cumva exista vreo legatura intre candida si pastila de a doua zi?

multumesc


exista legatura intre candida si augmentin, adica antibioticul favorizeaza aparitia ciupercii.
camiflorea
Postat pe 30 Mai 2009 12:10
De la: healthy001306, la data 2009-04-20 23:59:06daca nu mi-am inceput viata sexuala si tot asa am mancarimi-usturimi si un lichid alb-galbui ce pot avea?


posibil o micoza, astea se iau si altfel decat prin contact sexual, probabil ai un sistem imunitar slabit...
camiflorea
Postat pe 30 Mai 2009 12:12
Am auzit ca cel mai bun tratament e cel cu pastila unica si lomexin crema pentru el,iar pentru noi Gynofort crema si aceeasi pastila dar luata in doza unica timp de 4 luni. imi poate spune cineva cum se numeste... din ce tin minte era ceva cu "F" de 150 mg sau ceva de genu... daca stie cineva astept
O zi buna tuturor
NimeniDoarEu
Postat pe 25 August 2009 12:31
CRED CA TE REFERI LA FLAGYL TB DAR E DE 25O MG
ANCA_COSMINA
Postat pe 17 Septembrie 2009 10:59
nu era vb de Fluconazol 150 mg ...
NimeniDoarEu
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
info pregnyl 5000 si 1500 6 De la: healthy005757 14 August 2014 17:21
Ciclu in timpul administarrii anticonceptionalelor 15 De la: alecsutza_86 8 Noiembrie 2013 12:46
prezervativ ramas inauntru... 3 De la: andreiutzza 3 Mai 2010 23:33
Pregnyl 70 De la: diana_feraru 7 Mai 2014 21:24
Probleme cu tiroida 21 De la: healthy002061 15 Septembrie 2013 10:01