Setari Cookie-uri

Cat timp sa mai iau anticonceptionale?

Am 46 ani si iau ac de multi ani. Am facut o singura pauza la inceputul acestui an si m-am dereglat total, astfel ca le-am reluat si totul a reintrat in normal. Totusi ma bate gandul ca, datorita varstei si a faptului ca iau poate de prea mult timp, sa le opresc definitiv. In aceste conditii, as mai putea fi predispusa la o sarcina nedorita? Am totus o varsta si multi, multi ani de ac la activ.Va multumesc.
suio
Postat pe 5 Septembrie 2008 10:42
Eu am 35 si am luat anticonceptionale de vre-o 10 ani. Anul acesta m-am trezit cu tromboflebita profunda. Cauza este folosirea de ac orale.
Ai foarte mare grija, nu sunt recomandate dupa 30 ani, mai ales la fumatoare.
Si mie mi-era tare bine cu ele, nu aveam nici un fel de problema, cel putin asa credeam. Acum nu mai am voie sa le folosesc.
atelizel
Postat pe 22 Octombrie 2008 10:04
la varsta de 46 ani am fost si eu la ginecolog si cand a auzit ca inca mai iau anticonceptionale mi-a spus sa le opresc urgent.se iau pana la varsta de 40ani, dupa aceasta varsta devin periculoase=cancer genital
leila_sema@yahoo.com
Postat pe 20 Decembrie 2008 22:42
eu am 22 de ani si le iau cam de la 17 ani pentru ca aveam probleme mari cu menstruatia..de cand le iau bineinteles ca totul este bine...mie mi-a spus ginecologul ca trebuie facuta o pauza de o luna odata la 2-3 ani si pana acum a facut 2 pauze de cate o luna...si eu sunt fumatoare si scrie pe prospect ca nu e bine sa iei daca esti fumatoare si mai ales daca ai nascut si esti fumatoare..eu inca nu am nascut dar sper sa ma las cat mai repede de fumat de tot pentru ca oricum nu e bine...
andreea_3
Postat pe 29 Ianuarie 2009 10:53
Peste 30 ani in combinatie cu tigarile,sunt contraindicate;dealtfel contraindicatiile sunt multiple,legate de starea de sanatate.In general,se uzeaza de anticonceptionale maxim 2 ani,mai mult,chiar cu pauza de cateva luni,aduc prejudicii ficatului,vaselor de sange etc.
fanamorariu
Postat pe 29 Ianuarie 2009 11:47
eu am 34 si le iau de 12 ani, dar am ajuns sa-mi dereglez glanda hipofiza si nu mai am voie sa le iau niciodata. Asa ca, lasa-le! Am o prietena care le-a luat pana la 48 de ani si acum are dereglari ale tiroidei si a facut Bazeldof, boala care se manifesta prin iesirea ochilor din orbita prin depunerea unui strat de calciu in spatele globului ocular. Cauta pe internet si vei vedea ce efecte adverse au. Nu le mai lua!!!!!!!!
xenia31
Postat pe 29 Ianuarie 2009 12:38
nu mai posta comentarii dupa ureche...Boala se cheama Basedow Graves, inseamna un exces de hormoni tiroidieni si exoftalmia( adica protuzia globilor oculari) se datoreaza infiltrarii tesuturilor retroorbitale( nu are legatura cu calciul)
aladrielle
Postat pe 29 Ianuarie 2009 21:13
Ghidurile medicale citeaza utilizarea de anticonceptionale peste 5 ani ca fiind periculoasa.
aladrielle
Postat pe 29 Ianuarie 2009 21:15
tot ce stiu eu ca anticonceptionalele se iau nu peo prioada mai mare de 5 ani si cu pauza de luna sau doua la fiecare 6 luni niciodata un an intreg fara pauza (cel putin asta consiliaza madicii din italia)
cridiala
Postat pe 30 Ianuarie 2009 21:51
Saluty!Am 22 de ani si am luat anticonceptionale 2 ani fara pauza insa in urma unui control la un cabinet in Cluj (sunt din Galati) mi s-a recomandat o pauza de 2-3 luni .Ma obisnuisem cu ele si in 1 luna mi-a fost foarte greu eram foarte nervoasa si ciclul mi s-a dereglat, insa am inceput sa ma ingras-in ultima perioada slabisem vreo 6 kg din cauza lor.
ruby23
Postat pe 2 Februarie 2009 09:42
am 42 de ani,la 39 am renuntat la tablete si de atunci acum ma pregatesc pentru a doua oara de chiuretaj.Am ajuns sa avem contact doar in perioada menstruatiei am luat si postinor cand am considerat ca este nevoie si totusi.Cei care au fost obisnuiti s barbatii ,ne este imposibil sa avem o viata sexuala normala.Chiar avem probleme.
barthamelinda67
Postat pe 4 Februarie 2009 09:01
Depinde de fiecare organism. Eu am luat anticonceptionale 7 ani (de la 19 la 26 de ani)cu 2 pauze de 3 luni doar; cu toate acestea nu m-am ingrasat acum (nu mai iau de 6 ani). Am o fetita care nu e afectata in nici un fel de aceste medicam. (am ramas insarcinata dupa 8 luni de la oprirea lor). Nici eu nu am probleme asa ca...fiecare organism cred ca reactioneaza diferit.
irinapopatiti
Postat pe 5 Februarie 2009 13:30
Am vazut totusi femei operate de varice la picioare care nu au luat vreodata in viata lor anticonceptionale.Am vazut femei fumatoare care iau ac si nu au alte efecte secundare.Cred ca folosirea lor depinde mult de predispozitia fiecarei femei.Oricum subiectul e interesant.
lori32
Postat pe 14 Februarie 2009 21:11
am 22 si iau de 3 ani anticonceptionale.ma gandeam sa fac si eu o pauza pt ca am inteles ca scad libidoul printre altele(la mine e scazut de un an si cred k asta e una din cauze).eu si fumez si imi e cam teama de reactii.cu prima ocazie la ginecolog am sa intreb, dar as vrea sa aud si parerile voastre.
alice610
Postat pe 23 Februarie 2009 11:49
De la: flavia42pop, la data 2008-09-05 10:42:32Am 46 ani si iau ac de multi ani. Am facut o singura pauza la inceputul acestui an si m-am dereglat total, astfel ca le-am reluat si totul a reintrat in normal. Totusi ma bate gandul ca, datorita varstei si a faptului ca iau poate de prea mult timp, sa le opresc definitiv. In aceste conditii, as mai putea fi predispusa la o sarcina nedorita? Am totus o varsta si multi, multi ani de ac la activ.Va multumesc.


fa intai un consult ginecologic si unul endocrin. medicici acestor specialitati te pot indruma cel mai corect.
camiflorea
Postat pe 4 Aprilie 2009 08:03
De la: barthamelinda67, la data 2009-02-04 09:01:21am 42 de ani,la 39 am renuntat la tablete si de atunci acum ma pregatesc pentru a doua oara de chiuretaj.Am ajuns sa avem contact doar in perioada menstruatiei am luat si postinor cand am considerat ca este nevoie si totusi.Cei care au fost obisnuiti s barbatii ,ne este imposibil sa avem o viata sexuala normala.Chiar avem probleme.


asta nu am inteles eu niciodata, de ce numai femeile trebuie sa foloseasca metode contraceptive (cu tot cu reactiile lor adverse) si barbatii nu. daca nu te fereste si nu foloseste prezervativ sigur nu te iubeste suficient si te foloseste ca obiect sexual.
camiflorea
Postat pe 4 Aprilie 2009 08:08
pentru d/na flavia.Daca nu mai doriti sa luati anticonceptionale si totusi nu mai doriti sa mai aveti inca un bebe, de ce nu incercati spirala?eu personal nu am folosit niciodata, dar am matusi care o folosesc cu incredere.Mergeti la un doctor bun, nu e nici foarte scumpa, si o sa va ajute.Sper sa va fi folosit sfatul meu si va doresc o zi buna!
mirelamuresan
Postat pe 4 Aprilie 2009 09:19
Buna, am 22 de ani si am si eu ceva experienta cu ac. Am luat anul trecut la recomandarea doctorului, pentru dureri, timp de 3 luni. Toate bune si frumoase, doar ca dupa ce le-am intrerupt m-am ingrasat 7 kg. Anul acesta mi-a recomandat altele. Le-am luat si pe alea 3 luni. Primele 2 luni mi-a venit ciclu ffffff putin de aproape nici nu mi-am dat seama si a 3-a luna nu mi-a mai venit deloc. Plus ca am avut (si inca mai am) probleme cu libidoul. Stiu ca de la ele pt ca am citit pe prospect. Nu aveam chef, da' deloc, niciodata!Plus ca am fost extrem de nervoasa toata perioada asta!
Ideea e ca nu conteaza varsta, nu conteaza cat timp le ei,mai devreme sau mai tarziu te trezesti cu surprize neplacute! Nu recomand nimanui ac!
georgikaaa
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:21
asta e cea mai mare prostie pe care am auzit-o vreodata!!! Daca nu vrea cu prezervativ, nu te iubeste!!! Cati ani ani??
georgikaaa
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:24
pt Camiflorea era
georgikaaa
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:24
Se numeste sterilet, nu spirala.

camiflorea, te-ai gandit ca poate femeia nu vrea sa foloseasca prezervativ? sau alte metode contraceptive locale gen "moartea pasiunii"?
vdaiana
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:39
xenia
boala se numeste basedow graves si se manifesta in hipertiroidism(exoftalmie)...nu este depunere de calciu retroorbital,ci infiltrarea unor tesuturi...
deiutza_20
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:42
Eu implinesc in curand 31 de ani, iar pilule iau de noua ani. Nu am facut pauza niciodata, nu am vrut sa fac pt ca nu pot folosi alte metode. Prezervativ nu suportam niciunul, facem urticarie, iritatii,etc de la ele, sterilet nu vreau eu sa-mi pun, iar alte prostii locale au o eficienta mult mai scazuta. Singura metoda care s-a dovedit excelenta sunt pilulele, mai exact Marvelon, parca mi le-ar fi facut cineva mie, ma simt foarte bine de la ele, nici vorba sa patesc ceva sau sa ma simt aiurea. Nu am vrut sa fac pauza 2-3 luni pe an asa cum recomanda unii medici, pt ca organismul meu are si un echilibru al lui pe care il cunosc foarte bine si stiu ca daca ma opresc, ma dau peste cap. Si nu vreau sa fac asta, numai pt ca asa recomanda medicii. Plus ca dintotdeauna, visul meu a fost sa fac sex exact ca un barbat: oricand poftesc si fara urmari nedorite! He he!
darksukkubus69
Postat pe 4 Aprilie 2009 12:29
Varsta nu este un motiv de a opri administrarea de anticonceptionale, ci eventualele probleme de sanatate si fumatul. Cele care nu au nici o contratindicatie de ordin medical si nu fumeaza pot lua pana la menopauza (asa spune dr).

darksukkubus69 ferice de tine! uite dovada ca fiecare organism reactioneaza altfel la pilule (exact ca si in cazul medicamentelor).
Pe unde am fost eu la doctori, nimeni nu mi-a recomandat sa fac periodic pauza, doar in cazul in care a fost vorba de niste analize hormonale.
vdaiana
Postat pe 4 Aprilie 2009 13:29
De la: flavia42pop, la data 2008-09-05 10:42:32Am 46 ani si iau ac de multi ani. Am facut o singura pauza la inceputul acestui an si m-am dereglat total, astfel ca le-am reluat si totul a reintrat in normal. Totusi ma bate gandul ca, datorita varstei si a faptului ca iau poate de prea mult timp, sa le opresc definitiv. In aceste conditii, as mai putea fi predispusa la o sarcina nedorita? Am totus o varsta si multi, multi ani de ac la activ.Va multumesc.


Nu conteaza cati ani ai luat anticonceptionale. Acestea nu produc infertilitate. Atata doar ca femeia ramane mai greu insarcinata. Dar dupa intrerupere la o anumita perioada de timp (difera la fiecare) ovarele isi reiau functia normala.
Cel mai bine e sa faci periodic controal ginecologic si analize (transaminaze, profil lipidic, etc) pentru a depista din timp eventualele probleme.
vdaiana
Postat pe 4 Aprilie 2009 13:32
De la: barthamelinda67, la data 2009-02-04 09:01:21am 42 de ani,la 39 am renuntat la tablete si de atunci acum ma pregatesc pentru a doua oara de chiuretaj.Am ajuns sa avem contact doar in perioada menstruatiei am luat si postinor cand am considerat ca este nevoie si totusi.Cei care au fost obisnuiti s barbatii ,ne este imposibil sa avem o viata sexuala normala.Chiar avem probleme.


"doar in perioada menstruatiei" NU este o metoda contraceptiva. (...dupa cum bine vezi si tu)
Ar trebui sa cautati si sa combinati mai multe metode contraceptive (in afara de anticonceptionale).
vdaiana
Postat pe 4 Aprilie 2009 13:35
De la: georgikaaa, la data 2009-04-04 11:24:02asta e cea mai mare prostie pe care am auzit-o vreodata!!! Daca nu vrea cu prezervativ, nu te iubeste!!! Cati ani ani??


43 si multa experienta (lucrez la ginecologie, de aici mi se trage experienta)... intrebarea era oare de ce sa se sacrifice numai femeile, pt ca e stiut ce efecte secundare au unele anticonceptionale, nu mai spun de calvarul unui chiuretaj pt ca 'mnealui nu agreeaza prezervativul.
camiflorea
Postat pe 4 Aprilie 2009 15:18
De la: vdaiana, la data 2009-04-04 11:39:54Se numeste sterilet, nu spirala.

camiflorea, te-ai gandit ca poate femeia nu vrea sa foloseasca prezervativ? sau alte metode contraceptive locale gen "moartea pasiunii"?


dupa un chiuretaj sau doua nu o sa mai ganditi asa.
camiflorea
Postat pe 4 Aprilie 2009 15:19
Pai si atunci ce facem? Ii spunem domnului "daca ma iubesti, faci vasectomie"? Sau il trimitem la "fetite"?
vdaiana
Postat pe 4 Aprilie 2009 15:46
"...de ce numai femeile..." pentru ca barbatii nu s-ar obisnui niciodata sa ia o pilula micuta in fiecare zi la ora fixa si am ramane expuse riscului sarcinii.


"In curand: barbatii vor putea lua contraceptive orale

Cercetatorii au descoperi o gena care cauzeaza infertilitate la unii barbati si sunt pe cale de a dezvolta primul contraceptiv oral pentru barbati, informeaza DailyMail.co.uk


Gena care poarta denumirea Catsper1 afecteaza mobilitatea spermei, ceea ce inseamna ca spermatozoizii nu reusesc sa fecundeze membrana ovulului. Aceasta descoperire ar ajuta medicii in tratarea unei forme rare de infertilitate la barbati, ajutand si la dezvoltarea unui contraceptiv oral eficient pentru barbati. Dupa numeroase incercari esuate, barbatilor nu le ramaneau alte solutii de contraceptie in afara de prezervativ sau vasectomie.

"Am indentificat gena Catsper1 care este implicata intr-o forma rara de infertilitate la barbati, iar cercetarea ne poate ajuta sa dezvoltam terapii de inlocuire a genei sau a proteinei. Dar si mai important este faptul ca aceasta descoperire poate sa aiba implicatii benefice asupra contraceptiei masculine", spune dr. Michael Hildebrand, unul dintre cercetatorii de la Universitatea Iowa si care a participat la studiul publicat in Jurnalul American de Genetica Umana.

Desi cercetarile pentru dezvoltarea unui contraceptiv masculin sunt in faza incipienta, asociatiile de planificare familiala saluta efortul de a largi paleta solutiilor contraceptive.
de TopSanatate"
vdaiana
Postat pe 4 Aprilie 2009 15:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Menopur 1 De la: kudika_21481 18 Noiembrie 2012 21:13
Se mai pot folosi daca sant expirate? 29 De la: kudika142512 15 Ianuarie 2011 14:45
buna 4 De la: pavel-craciun 20 Mai 2009 10:49
sex oral 4 De la: healthy017339 23 August 2014 20:18
amenoreea secundara 71 De la: oanagri 28 Decembrie 2012 15:33