Setari Cookie-uri

DE CE SUNT MAI SCUMPE COSMETICELE IN ROMANIA DECAT IN AFARA?

Buna tuturor fetelor de pe acest forum!
M am inscris aici din dorinta de a ajuta acolo unde pot: am vazut ca sunt multe persoane care se plang de calitatea/pretul produselor cosmetice din Romania ca nu sunt aceleasi cu cele din afara
Eu sunt de 3 ani in Franta sunt casatorita ,am un copil,si va garantez ca produsele de aici nu se compara nici la degetul mic cu ce e in Romania:ca exemplu pampersul pt bebelusi ,samponul garnier si muuulte altele
In limita timpului disponibil va pot da liste de preturi cu cosmetice din Franta(lasati mi mailul vostru) si am vazut o mare diferenta fata de Romania in sensul calitatii si chiar al preturilor : uneori cand sunt promotii sunt preturi mai bune decat in Ro
Nu am de ce sa mint in parfumerie in Romania am gasit un deo barbatesc allure chanel mai scump cu 4 €[/color] decat in franta !!!!!!!
Alte exemple care ma socheaza:
JUICY LANCOME 16€ -58 RON IN LOC DE 90 ron
EAU DEMACHILLANTE URIAGE 250 ML 7,5€ -27RON/ 32 RON
EAU TERMALE AVENE 300ML 5,5 € -20 RON/25 RON LA 50ML E 2€ DAR NU MERITA LA CANTITATE
AM GASIT SI APA TERMALA (EAU TERMALE) EVIAN LA 300ML 4,50€-16 RON
Produse anti acnee si puncte negre (testate de mine)au avut un rezultat f bun in aprox 3 sapt(depinde si de ten,eu am ten mixt)
Fond de ten avene 9,80€-35 ron/50 ron
va las adresa mea de mail poate va pot ajuta cu un sfat ,o parere(layla007@voila.fr)

Sper sa ma primiti cu caldura va urez o seara buna tuturor va pup
helene20
Postat pe 17 Septembrie 2008 12:50
YAHOO MESS : LAYLA007007
helene20
Postat pe 19 Septembrie 2008 23:57
MESS : LAYLA007007
helene20
Postat pe 20 Septembrie 2008 00:05
Aceasta este diferenta intre romania si restul tarilor: la noi ce este de calitate - nu prea se gaseste (ca sa nu zic ca nu exista decit la preturi astronomice), iar ce este prost este scump.
nk_healthy
Postat pe 22 Septembrie 2008 20:04
Eu nu ma axez pe pret , desi este foarte important ,ci voi spune despre calitate.Nici un produs pe care l-am incercat (aceeasi marca ,dar cumparat din afara Romaniei)nu are nici o legatura cu ceea ce se gaseste in Romania.Cele de aici cred ca sunt mult diluate,contrafacute,intr-un cuvant,VARZA....NU MAI ARUNCATI BANII PE PRODUSE PROASTE NUMAI PENTRU CA SUNT O ANUMITA MARCA...INCERCATI SI PRODUSE ROMANESTI,MAI ALES CELE CARE SE GASESC LA PLAFAR ,SUNT MULT MAI BUNE DECAT TOATE ''FACATURILE'' VENITE DINAFARA...si mult mai ieftine..
sea_shell
Postat pe 23 Septembrie 2008 16:33
Da, cunosc situatia. Nu numai in franta sunt mai ieftine cosmeticele decit in RO. Eu am tot cumparat cosmetice din Italia care sunt mult mai ieftine si mai bune calitativ. Si nu neaparat de firma. Am avut surpriza deosebit de placuta sa constat ca atunci cind intri intr-un magazin de parfumuri in afara nu numai ca poti incerca 70 de parfumuri fara sa vezi cel mai mic semn de plictiseala pe fata vinzatoarei. Si la final mai ai si un cadou destul de consistent.

Gabi
Pitesti
radugabriela67@yahoo.com
Postat pe 7 Octombrie 2008 13:07
Tare problema asta...chiar era nevoie de o discutie ...Eu de 2 ani de zile locuiesc in Danemarca...si folosesc diferite produse...mam intors recent din vacanta in roamnia unde am ramas socata..cand am dat 35 de euro pe o crema bioterm...de zi...unde aici este in jur de 22/27 euro..pret cu taxe si toate celelalte..sa nu mai vb despre parfumuri..care sunte peste limita de scumpe...deci am vizitat un mgazin Beauty shop..cu cosmetice mai de clasa...si un produs Dior sarea cu mult de 70 euro..lucru exagerat...Insa omaeni care nu stiu cu adevart pretul produselor...din pacate trebuie sa plateasca enormele sume...e ciudat un roman isi ia o pudra Dior cu 100 de euro iar eu care locuiesc in danemarca imi iau 2......pacat....
chance
Postat pe 11 Octombrie 2008 22:06
Asta este o problema mult mai serioasa ce tine de alte politici....Aici se ''varsa'' doar produse contrafacute....Noi suntem de vina ca le cumparam....Totul e bataie de joc....o caruta de bani dati pe produse contrafacute ....Asta-i Romania!!! din pacate...
sea_shell
Postat pe 12 Octombrie 2008 15:11
Buna, sunt Corina si vreau sa o intreb pe Layla, daca locuieste in Franta, daca se gasesc in Franta produse cosmetice GEROVITAL, cat sunt de scumpe si dca intradevar sunt apreciate de frantuzoaice. Mersi.
Adica intrebarea este adresata oricarei romance care locuieste in alta tara decat Romania si care este interesata de cosmetice.
corina51
Postat pe 31 Octombrie 2008 08:27
dragele mele in romania e hotie mare .. toate magazinele umfla preturile ... prefera sa tina acolo mult si bine produsele decat sa bage ceva reduceri sau cadouri.eu sunt in italia si sunt preturi mult mai mici la cosmetice mancare si haine gasesti mai ieftine dar si mai scumpe.
GossipGirl_healthy
Postat pe 19 Decembrie 2008 11:48
Gianoglu
Varietatea de produse cosmetice de pe piata romaneasca este foarte vasta ,tu trebuie doar sa alegi pe cea mai potrivita .Eu folosesc produse naturale si sant foarte multumita, de firma cu care colaborez!sant si convenabile!!!!
ivanescu
Postat pe 30 Decembrie 2008 11:52
Buna,
Da, se vand produsele Gerovital in Franta, la preturi de aprox. 30 de euro cremele anti-rid, dar despre succesul in randul frantuzoaicelor, n-as sti sa iti spun. Produsele acestea nu se vand in magazinele si farmaciile cunoscute, cred ca se pot comanda doar pe net. Deci nu stiu cat de cunoscute sunt, daca se pot baza doar pe reclama gen "din gura in gura." Uite, daca cunosti limba franceza, iti dau un link:
http://cosmetiquesgerovital.com/3gero.html
dylbutterfly
Postat pe 2 Ianuarie 2009 16:52
In Romania nu vom gasi din pacate niciodata produse de calitate in schimb produse la preturi exorbitante sunt din plin pe piata.E bataie de joc..si mai rau e ca majoritatea chiar dam acesti bani punand pret pe firma si renumele acesteia..si ajungem sa ne distrugem fata,corpul cu ele ...ptr ca in Romania gasim pe piata numai produse contrafacute.Eu am cumparat produse cosmetice din Spania care aveau un pret de 3 ori mai mic ca in tara si calitativ de 10 ori mai bun.Ar trebuie sa nu mai cumparam nimik si atunci poate atunci ar aparea pe piata romaneasca produse de calitate superioara.
ruby23
Postat pe 2 Februarie 2009 10:24
BUNA! IMI PERMIT SA IMI SPUN SI EU PAREREA.AM INCERCAT SI EU CREME SI LOTIUNI DE LA NOI,SANT SCUMPE SI MAJORITATEA NU AU EFECTUL PE CARE IL ASTEPTAM.DE DOI ANI FOLOSESC PRODUSE DE LA, YVES ROCHER.SUNT FOARTE MULTUMITA ATAT DE EFECT CAT SI DE PRET.DACA DORESTE CINEVA II POT DA NUMARUL DE TELEFON SA ISI FACA COMANDA.O ZI BUNA VA UREZ.
51160
Postat pe 4 Februarie 2009 08:22
eu ma refeream la faptul ca, de cate ori am fost in Franta,in vacante, toate frantuzoaicele pe care le-am cunoscut, dupa ce aflau ca sunt din Romania,ma intrebau de gerovital. Erau femei mature si pretentioase, din genul care dau mult penmtru fata lor. M-am mirat, acolo, in patria cosmeticelor!...
Si in alta ordine de idei, intradevar cosmeticele de firma in Romania sunt mult mai scumpe si nici nu esti sigur daca nu sunt facute in Polonia sau aiurea. Dar ce e de facut? sa nu mai cumparam?
corina51
Postat pe 4 Februarie 2009 17:22
produsele Gerovital sint excelente.
le folosesc de an de zile.

cine vrea sa vada catalogul noului sistem Farmec Network.
laly_laly_refan@yahoo.com
lalylaly_healthy
Postat pe 14 Februarie 2009 15:32
De la: radugabriela67@yahoo.com, la data 2008-10-07 13:07:26Da, cunosc situatia. Nu numai in franta sunt mai ieftine cosmeticele decit in RO. Eu am tot cumparat cosmetice din Italia care sunt mult mai ieftine si mai bune calitativ. Si nu neaparat de firma. Am avut surpriza deosebit de placuta sa constat ca atunci cind intri intr-un magazin de parfumuri in afara nu numai ca poti incerca 70 de parfumuri fara sa vezi cel mai mic semn de plictiseala pe fata vinzatoarei. Si la final mai ai si un cadou destul de consistent.

Gabi
Pitesti


aveti cu toate dreptate, produsele din afara au un nivel mult mai ridicat decat la noi si preturile sunt.wouuuuu...super. de exemplu mi-am luat de la londra produse de la CLINIQUE si sunt nu multumita ci extrem de impresionata atat de calitate cat si de pret si pe deasupra am mai primit si cadou 2 creme exfoliante pt corp ( se dadeau la 2 prod cump). e nemaipomenit, ce mai....
kattuka
Postat pe 17 Februarie 2009 10:38
Majoritatea cosmeticelor primite de magazinele noastre sunt facute in Polonia, special pentru tarile din Europa de Est. E o strategie a vest europenilor, toccmai pentru ca la noi se cumpara aproape orice la preturi mai mari, dintr-un motiv foarte simplu: nu am avut acces la informatie foarte mult timp. La fel ca si mobila Ikea care a venit in tara la noi la preturi mai mari decat in alte tari din Europa. In plus, la noi se cumpara marca, nu calitatea, ne plac numele si ne place publicitatea la televizor. Pana si Avon au cu totul alta calitate in Europa desi sunt considerate clasa slaba de cosmetice.
beatricea
Postat pe 20 Martie 2009 10:32
lalylaly_healthy
Postat pe 22 Martie 2009 10:36
VA SPUN SI EU ; BUNA FETELOR , CA SI DNA DIN FRANTA .

NU E ADEVARAT CA IN FRANTA COSMETICELE SUNT MAI BUNE DECAT IN ROMANIA! E PAREREA EI PENTRU CA NU CUNOASTE CE ESTE IN ROMANIA DECAT LIMITAT. IN ROMANIA SE POT PROCURA PRODUSELE COSMETICE LOGONA CARE SUNT NR 1 MONDIAL IN CATEGORIA COSMETICELOR ORGANICE, ADICA , FETELOR, FARA CHIMICALE DE LOC. SE DISTRIBUIE ORICUI DIN TARA NUMAI CU COMANDA, VIN ACASA PRIN CURIER SI NU SUNT MAI SCUMPE DECAT IN EUROPA. SCRIETI-MI PE EMAIL MEU ; pricrodica@yahoo.com si va dau detalii fiecareia in parte. RODICA DIN ROMANIA
healthy002409
Postat pe 6 Iunie 2009 17:49
tarot_healthy
Postat pe 9 Iulie 2009 11:57
Apropo de cosmetice un articol interesant: http://cosmeticdatabase.com/research/topcompanies.php
beatricea
Postat pe 9 Iulie 2009 15:34
Exista, intr-adevar, si produse contrafacute in Romania, insa nu asta este problema, cred eu.... Deja dupa 20 de ani de "democratie", timp in care am mai avut si noi ocazia sa mai calatorim si sa mai "deschidem ochii", nu cred ca se mai pune problema sa ne mai pacalim cu produse contrafacute. Cel putin, teoretic, asa ar trebui! Practic, este multa lume naiva...
In opinia mea, preturile sunt atat de mari in Romania, pentru ca aici sunt multi bani negri, dragele mele! Multe fufe care sunt intretinute, li se cumpara masini de zeci de mii de euro, bijuterii si apartamente, asa ca...ce mai conteaza un pret piperat la un parfum!!! Credeti ca nu se cunoaste situatia asta de catre toti comerciantii?! Pai daca ar fi preturile astea in tarile civilizate, acolo ar da falimen, pentru ca nimeni nu ar cumpara! Acolo oamenii sunt educati in spiritul respectului pentru munca si pentru banii pe care ii castiga cu efort. Noi ii vedem ca zgarciti, dar ei sunt doar chibzuiti! Cine a facut shopping in alte tari a vazut cate reduceri si oferte sunt acolo... Chiar de curand mi-am cumparat o crema de la Clinique cu 40 de euro, era o oferta de la vreo 66, cat costa de fapt... Unde gasesti la noi asa ceva?! In primul rand ca produsele de calitate (sau, ma rog, la un anumit nivel), le gasesti la noi la Sephora si...cam atat! Iar acolo au niste preturi de innebunesti. Mi-am cumparat din Elvetia un mascara Lancome cu 13 franci, adica vreo 10 euro,(tot o oferta) iar la noi, la Sephora, era 118 lei!!! De ce nu sunt la noi oferte si reduceri asa mari? Pentru ca la noi se vand si asa! Si de ce sa nu ne jecmaneasca daca noi acceptam?!
Dianne_t8
Postat pe 31 Iulie 2009 17:46
De la: healthy002409, la data 2009-06-06 17:49:39VA SPUN SI EU ; BUNA FETELOR , CA SI DNA DIN FRANTA .

NU E ADEVARAT CA IN FRANTA COSMETICELE SUNT MAI BUNE DECAT IN ROMANIA! E PAREREA EI PENTRU CA NU CUNOASTE CE ESTE IN ROMANIA DECAT LIMITAT. IN ROMANIA SE POT PROCURA PRODUSELE COSMETICE LOGONA CARE SUNT NR 1 MONDIAL IN CATEGORIA COSMETICELOR ORGANICE, ADICA , FETELOR, FARA CHIMICALE DE LOC. SE DISTRIBUIE ORICUI DIN TARA NUMAI CU COMANDA, VIN ACASA PRIN CURIER SI NU SUNT MAI SCUMPE DECAT IN EUROPA. SCRIETI-MI PE EMAIL MEU ; pricrodica@yahoo.com si va dau detalii fiecareia in parte. RODICA DIN ROMANIA



CORECT. DAR, DOAMNA A SPUS DESPRE COSMETICILE VINDUTE IN MAGAZIN.
LA NOI IN ROMANIA , CINE ARE INTELIGENTA NECESARA CUMPARA DE LA DISTRIBUITORI, PRODUSE NATURALE GARANTATE 100%.
tocmai din cauza diluarii produseleor, o firma din afara, care se respecta, vinde produsele,prin proprii distribuitori..
Dar tot la noi in Romania,cetatenii nostrii, nu se informeaza, complica, etc. si fac cumparaturile din magazine(nu conteaza pret+calitate), si denigreaza firmele si mai ales distribuitorii. Concluzie; tot ce se cumpara din magazine, farmacii este controlat ''DE TATA'', sunt afaceri incheiate la nivel inalt si dezinformatori platiti din bani guvernamentali, adica ai nostrii. Cu acept tacid din partea celor care ar trebui sa ne protejeze, se autorizeaza produse contrafacute pe VAPOR'' Lada de gunoi a globului pamantesc = ROMANIA. ex. medicamente interzise,(cancerigene, hepatotoxice), in alte tari, se gasesc la noi, cu aviz de la min. sanatatii,.Nu va mai face-ti iluzii, de la cosmetice +medicamente, interzise,sunt intrate si puse in uz de catre culmea '' AVIZ MINISTERUL SANATATII''.Sunt si ei niste ministrii care saracutii de ei vor repede sa se imbogateasca(mita), Cautati denumire medicamente care sunt compesate de catre casa de sanatate, si intrati pe seteul produs+ firma, veti vedea ca 80% sunt interzise. Un ex. banal. pentru colesterol; medicament compesat, adus din afara si interzis. Vedeti ca este cel mai pacatos tratament . Este hepatotoxic. Mama mea a facut astfel de tratament/perioada lunga, A murit de hepatita toxica . Dar daca spui la vreo unul ca poate sa ia Sea omega 3, de la vreo firma indiferent care , se uita la tine ca la o 'cizma''.Argumente????????.....ca....daca. domnul doctor..........spune ca sunt prostii?!?.Corect. Medicul trebuie sa fie fidel M. Sanatatii.Mortalitatiile sunt colaterale. Ca la un razboi , provocat de politicieni cu interese.......de tot soiul , cu mortalitate in zona cetatenilor civili. Asa si medicina. Invatati sa cititi conspectele medicamentelor si fiti foarte atenti la continutul txic si contraindicatii. Intrebati medicul , daca sunt si alte prodse mai putin toxice si asteptati raspunsul(...........),Poate cineva sa-mi raspunda; De ce politicienii se trateaza in alta tara?, sau cei cu multi bani?. Raspuns pentru mine. Pentru ca, ei stiu ce tratamente sunt aduse in tara.
dorina27
Postat pe 24 August 2009 09:35
In general totul e mai scump in Romania si de o calitate mai proasta.

Cat despre cosmetice nu trebuie neaparat sa fie contrafacute ,daca sun facute pentru europa de est in tari vecine noua sau chiar la noi nu au aceiasi calitate ca si cele facute pt europa de vest .
andradit
Postat pe 9 Septembrie 2009 09:32
sunt de acord cu tine eu acum locuiesc in Germania si am avut ocazia sa incerc mai multe produse cosmetice avand si o varsta la care trebuie neaparat sa am grija de mine ,nici nu se compara cu aceleasi produse gasite si in Romania sunt superioare calitativ si mai ieftine ca la noi
leo_176308
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:59
stiu diferenta de pret cat si de calitate este evidenta si chiar mare
eu una nu mai cred in cosmeticele de la noi/aduse de afara/am luat si multe tepe,imi pare rau dar asta e realitatea si abia astept sa mai pot pleca sa pot sa imi fac rezerve
va pup
ana2525
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:28
Diferenta de calitate intre cosmetice vine din faptul ca pentru Europa de est majoritatea firmelor cunoscute fac cosmeticele in Polonia sau intr-una din tarile slave pentru ca legea este mai permisiva cu ingredientele ce se introduc in cosmetice. De obicei ce se face in Germania nu poate introduce acelasi lucru din cauza legislatiei, la fel Franta si Anglia. Adica.. pe romaneaste: companiile cu multa reclama isi trag spuza pe seama noastra ca noi ne aranjam majoritatea si folosim cosmetice, vesticele mai putine... De asta aleg ceva ce sigur e facut in Germania, pentru nemti. si mai are si acreditari Bio ca sa fiu sigura ca nu se pune cine stie ce in ocsmetice.
beatricea
Postat pe 20 Noiembrie 2009 15:45
vrei sa castigi niste bani in plus navigand pe internet?????? nu este minciuna...incearca si nu vei regreta..castiguri garantatae,eforturi minime.detalii pe izbela07@yahoo.com
izab33lla
Postat pe 30 Septembrie 2010 22:50
E fumata deja....
kudika226898
Postat pe 1 Octombrie 2010 07:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti despre rinoplastie? 64 De la: 31 Octombrie 2016 14:22
SA NE PREGATIM CORPUL PENTRU SARBATORI 12 De la: Florentina90 4 Iulie 2012 15:45
Remodelarea nasului fara interventie chirurgicala 3 De la: kudika_1002215 7 Aprilie 2016 16:43
epilare ieftina timisoara 2 De la: kudika459482 23 Octombrie 2011 21:00
PERSONA POTRIVITA LA TIMPUL NEPOTRIVIT 8 De la: kudika193236 8 Septembrie 2010 18:38