Setari Cookie-uri

sangerare anormala...

de 2 sapt sangerez abundent( cam cum e menstruatia in primele zile) .Am fost la ginecolog la consultatie care m-a trimis la urgenta.. acolo mi-au facut un test de sarcina care a iesit negativ, mi s-a zis ca in cazul unei sarcini o sangerare asa puternica nu ar fi normala si pana la urma mi s-a zis ca e vorba de o dereglare hormonala si mi s-a dat un tratament cu marvelon..la o sapt dupa ce am inceput acest tratament, sangerarea nu s-a intrerupt deloc. Sunt foarte ingrijorata. Inainte de asta nu luam anticonceptionale, si m-am protejat cu prezervativ.Am de gand sa merg la institutul Parhon de endocrinologie, dar nu stiu exact cum sa fac sa ma vada cat mai repede un doctor, pt ca nu am timp de pierdut. Iar eu sunt nou venita in Buc... am 19 ani. Multumesc tuturor fetelor ce imi vor raspunde, din suflet!
bunika
Postat pe 27 Octombrie 2008 10:13
nustiu daca ai ajuns la doctor sau ce tratament ai luat dar ai incercat cu vitamina k fiole care se pot lua si pe cale orala. multa sanatate
ist
Postat pe 1 Noiembrie 2008 15:55
trebuie sa mergi la doctor pentru consultatie amanuntita, ceea ce spui este o hemoragie si nu e bine ca stai si nu o tratezi pentru ca pierderea masiva de sange poate avea cauze si efecte multiple. Dute urgent la doctor si daca e cazul la spital. Poti deveni foarte anemica si cine stie ce complicatii pot aparea. Nu e cazul sa ne dam cu presupusul doar un medic de specialitate te poate ajuta. Daca ti-e rau cheama salvarea.
myluna37
Postat pe 12 Noiembrie 2008 11:18
Nu vreau sa te sperii. Acum 2 ani am avut ceva asemanator care s-a dovedit a fi un chist hematos. Problema am rezolvat-o numai cu operatie la Cluj.
rocsa_s
Postat pe 7 Ianuarie 2009 08:31
Intradevar poate fi doar o dereglare hormonala. Anticonceptionalele nu isi fac efectul instantaneu. In prima luna si daca nu il iei ca tratament pot aprea sangerari nerugalate din cauza lor. Dupa parerea mea pe langa endocrinolog ar trebui sa vezi si daca nu cumva ai chist sau fibrom pe uter. Nu dispera, ca nu e atat de grav, eu de un an am sangerari neregulate din cauza fibroamelor pe care incerc sa le tratez deoarece nu sunt pregatita sa-mi scot uterul. Iti doresc sa-ti gasesti leacul cat mai repede.
timeaklara_healthy
Postat pe 7 Ianuarie 2009 09:16
te sfatuiesc sa faci testul papa nicolau . eu am avut o singerare puternica . am fost curatata prin chiurotaj si mi s-a luat o mostra pt biopsie. in 14 zile am aflat ca am cancer de col uterin. eu nu doresc sa ai asa ceva dar fa un test ca este bine. cancerul debuteaza cu singerari puternice. te rog dute si la un oncolog. sper sa aud vesti bune. pt oprirea hemoragiei se foloseste vitamina K luata impreuna cu calciu ( hemoragia se opreste dupa o ora doua cel mult) iti doresc sanatate si nu trebuie sa ai prejudecati dute si fa analizele
georgetacornelia
Postat pe 7 Ianuarie 2009 09:18
si eu am avut o sangerare exact dupa ce mi se terminase sangerarea si m-am dus la ginecolog in aceeasi zi si era vorba de un chist.Eu am 22 de ani si eram in apropierea licentei si mi-a spus doctorul ca la varsta asta apar f des din cauza stresului.Dupa tratament am facut ecografie si totul a fost ok.
Oricum si eu m-am speriat f rau pt ca sangerarea era f abundenta.Sper totusi ca ti-ai rezolvat problema.Multa sanatate
mikaella1
Postat pe 7 Ianuarie 2009 13:53
scuze..am vrut sa spun exact dupa ce mi se terminase menstruatia.oricum eu zic ca ar trebui sa fii alertata si sa mergi repede la doctor.
Mie mi-a zis ca daca nu mi se opreste tot in ziua aia sa ma duc iar..deci nu e de gluma
mikaella1
Postat pe 7 Ianuarie 2009 13:58
salut bunika, si eu am avut o hemoragie de acest gen, care desi s-a diminuat nu a incetat si s-a prelungit pana la o luna, disperata am ajuns la ginecolog, nu m-a incantat ideea unui chiuretaj hemostatic,desi mi s-a sugerat a fi unica solutie, am consultat mai multi medici,pana cand am ajuns la Dr. Beghim,si mi-a dat sa iau Climen + duphaston......daca esti din Constanta, mergi in policlinica Spitalului Jud. la dansul la consultatie...nu mai astepta esti prea tanara pt probleme de acest gen.....desigur e dereglare hormonala,dar se trateaza.
violetaghe_69
Postat pe 7 Ianuarie 2009 21:39
Cancerul de col uterin nu "debuteaza " cu o sangerarare, cand se intampla asta este deja "instalat".
Insa trebuie sa mergi la un consult ginecologic in primul rand. daca opinia unui medic nu te multumeste, mergi la atul . Nu sta! Pentru ca sunt si motive ca stresul, dereglare hormanala cele care pot produce o asemnea hemoragie, si astea sunt cauze "bune" dar pot fi si alte cauze "rele" de care trebuie sa ne ferim.
Este buna discutia de pe forum, dar concluzia principala este MERGI LA MEDIC URGENT!!!!!!!!!!!!!!!
getutza1975
Postat pe 7 Ianuarie 2009 21:53
stie cnva un ginecolog bun in buc?
iordyutza
Postat pe 8 Ianuarie 2009 01:16
De la: bunika, la data 2008-10-27 10:13:31de 2 sapt sangerez abundent( cam cum e menstruatia in primele zile) .Am fost la ginecolog la consultatie care m-a trimis la urgenta.. acolo mi-au facut un test de sarcina care a iesit negativ, mi s-a zis ca in cazul unei sarcini o sangerare asa puternica nu ar fi normala si pana la urma mi s-a zis ca e vorba de o dereglare hormonala si mi s-a dat un tratament cu marvelon..la o sapt dupa ce am inceput acest tratament, sangerarea nu s-a intrerupt deloc. Sunt foarte ingrijorata. Inainte de asta nu luam anticonceptionale, si m-am protejat cu prezervativ.Am de gand sa merg la institutul Parhon de endocrinologie, dar nu stiu exact cum sa fac sa ma vada cat mai repede un doctor, pt ca nu am timp de pierdut. Iar eu sunt nou venita in Buc... am 19 ani. Multumesc tuturor fetelor ce imi vor raspunde, din suflet!

Buna draguta! am citit abia cum mesajul tau disperat si as dori si cred ca si celelate fete sa ne spui ce rezolvare a avut problema ta si unde.Ca sa fim si noi mai informate.Domane ajuta si multa sanatate!
rami_sefa
Postat pe 8 Ianuarie 2009 01:49
Buna!Si eu am avut la varsta ta.aceeasi simptomologie,am fost la ginecolog,mi-a prescris si mie anticonceptionale,dar de abia dupa o sapt jumate dupa inceperea tratamentului a incepu sa se reduca sangerarea.si eu m-am speriat la inceput dar doctorul a zis k nu e nimoc grav.
ana20maria2002
Postat pe 8 Ianuarie 2009 07:15
dar vitamina k nu e recomandata,mai ales in asemenea cazuri.in primul rand un control medical;si pe deasupra nu il recomand nimanui k are un gust oribil
ana20maria2002
Postat pe 8 Ianuarie 2009 07:17
Eu am fost la doamna doctor Ranga,e foarte buna!!are cabinetul pe langa PROtv!
cocolinos
Postat pe 8 Ianuarie 2009 21:41
buna feteleor,

sunt noua pe forum , dar totusi din cand in cand intru si citesc mesajele voastre. cu privire la un medic ginecolog bun , va pot recomanda cu caldura ca fiind un medic pe Dna.DR.MIHALACHE FLORENTINA - spitalul CFR 2 .De ce spun asta , am 37 de ani , incerc de ani buni sa fac un bebe si am tot fost la diversi medici , ba chiar m-am si operat de 2 ori la dr.Marinescu - laparoscopic si tot degeaba , dar acum de cand am cunoscut-o pe dna.Dr.MIHALACHE , inteleg de ce nu am ramas gravida si ca m-am operat degeaba .operatiile , ambele mi-au fost facute pur si simplu doar in urma unui control ginecologic de rutina. Mi s-a pus direct diactonsticul , infertilitate si clar numai prin operatie putem incerca sa facem ceva pentru a putea ramane gravida, nu mi s-au facut analize inainte, nu mi s-a recoltat secretie, nimic din toate astea nu mi-au fost facute inainte de operatie.Ducandu-ma la doctorita de care v-am spus mai spus , mi-a spus clar ce analize trebuiesc facute , ca nu trebuie sa ne grabim si sa ajungem direct in sala de operatii pana nu se fac toate investigatiile necesare si pana nu sunt epuizate toate metodele si cauzele care au dus la infertilitatea mea. in concluzie, mi s-a descoperit o metroanexita, o infectie care in urma unui avort mi-a infundat intradevar trompele si care nu au fost desfundate prin operatie si deci sunt in faza de a lua totul de la inceput. analize,etc dar de data asta la un medic bun,cine are probleme si vrea un medic bun , s-o caute cu incredere ori in spital ,ori in policlinica si veti fi 100 % multumite de ce rezultate veti avea daca veti face ceea ce va spune pasa cu pas.

multa sanatate all !
lucia33
Postat pe 9 Ianuarie 2009 23:15
Dragele mele... eu intru des pe site-ul asta dar nu am mai stiut sa-mi caut topicul... ca sa vad daca mi-a raspuns cineva. Atunci cand eram disperata nu am primit raspunsuri prompte si eram foarte ocupata sa-mi rezolv problemele de sanatate. De atunci si pana acum mi s-au intamplat multe lucruri.... sangerarea aceea am avut-o 1 luna jumatate ( timp in care mergeam pe la doctori in fiecare zi) am fost la mai multe spitale din bucuresti: victor babes, filantropia, spitalul parhon, fundeni si in cele din urma SPITALUL MUNICIPAL ( abia acolo am aflat ce am... si am inceput sa ma tratez)
Am avut chlamydia ( nu sunt sigura ca am scapat de ea. sunt in tratament si eu si prietenul meu ) De la aceasta chlamydia am facut multe complicatii... am dat in ceva ce se numeste salpingita, o infectie foarte puternica ce mi-a dilatat o trompa uterina ( plina de sange) si sange in cavitatea peritonala... am facut tratament cu antibiotice si am scapat. Am facut tratament de asemenea pt anemie pt ca de la atat sange pierdut am avut mult timp hemoglobina 8.
Fetelor ce sa va zic... a fost o lectie de viata pentru mine...
Va sfatuiesc pe toate sa aveti grija de corpul vostru, sa va faceti analize periodic atat voi cat si partenerii vostri si orice mic semn de intrebare pe care il aveti in legatura cu sanatatea sa nu il lasati asa... mergetyi sa consultati un doctor. E mai bine sa glumiti cu el si sa nu aveti nimic.. decat sa ajungeti in situatii delicate.
Acum ca am vazut atatea raspunsuri... ma bucur...:)
nu stati cu problemeee, probleme nu trec niciodata singure... chiar daca nu la un moment dat semnele nu mai sunt...
Va puup si aveti grija de voi!!
bunika
Postat pe 10 Ianuarie 2009 17:33
am avut aceasi problema.este de la anticonceptionale.am incercat iar sa iau anticonceptionale si iar am facut hemoragie.nu le mai lua si dute l-a alt ginecolog.mie au vrut sa imi faca chiuretaj sa opreasca hemoragia,idiotii de doctori de la spital pt ca prima data am ajuns la urgenta,dar nu i-a lasat un doctor mai tanar.el mi-a facut un tratament injectabil si doar asa mi-a trecut
incearca sa iei si niste medicamente ce ajuta la coagularea sangelui,am facut tratament o luna cu asa ceva dupa aia,sunt si pastile dar injectabile sunt mai rapide si mai eficiente
angellinajangellinaj
Postat pe 10 Ianuarie 2009 22:12
Cel mai bine este sa mergi la medic.El este singurul om capabil sa iti dea un raspuns corect.Multa sanatate!
beiansimona
Postat pe 12 Ianuarie 2009 21:54
buna. ma cam sperii cu astfel de discutii . la mine perioada de menstruatie este de 3 zile cu sangerari ambundente, iar urmatoarele 3-4 zile imi apare o sangerare usoara , de cativa stropi dar nu au culoarea rosie ci cafenie. doctorul mia zis sa stau calma ca nu e nici o problema si mi-a prescris niste anticonceptionale spunandu-mi sa ma imbrac mai bine ca e posibil ca frigul sa fie unul din motive ceea ce nu cred, pentru ca asta vara stiu sigur ca aveam aceasta problema.
daca cineva a patil la fel sau este in aceeasi situatie va rog sa-mi dati un sfat. am fost la 2 doctori si mi-au zis acelasi lucru. nu stiu ce sa cred si ce sa zic pentru ca eu nu cred ca este un fenomen normal
bYe
mimishor
Postat pe 16 Ianuarie 2009 02:48
Am fost la un control amanuntit la care am aflat ca am chist ovarian ..era de 3.5cm ca apoi la cateva zile sa am hemoragie de imi curgea sangele pe picioare de m am speriat si norocul meu ca trecea o salvare libera pe strada..am stat internata in spital zile, saptamani pentru ca eram insarcinata ...acolo mi sa facut tratament si m- am externat ca apoi sa aflu ulterior de la un alt doctor unde mergeam regulat la control pentru sarcina ca nu mai am nici un chist..defapt sangerarea a fost eliminarea chistului ..
Angelyka
Postat pe 16 Ianuarie 2009 03:01
am citit si eu cam ce se dicuta pe acest forum si va recomand remedii naturiste-aloe vera, sunt produse naturiste bune si dau rezultate pe masura, detalii la www.caraghiaur.ro
lucian_rich
Postat pe 16 Ianuarie 2009 09:43
Ce puteti spune despre menstruatie cu cheaguri?In luna ianuarie am avut a doua zi de menstruatie(dupa-amiaza)scurgeri mai abundente dacat de obicei si multe cheaguri.A treia zi surgeri normale....aproape deloc.La inceputul lunii februarie(adica acum),menstruatia a fost normala(2...3 zile).Nu am ajuns inca la doctor,m-au speriat acele cheaguri.In acea zi am fost extrem de agitata, obosita,am avut o zi de lucru incarcata.Am 39 de ani si de 2 ani sunt vaduva.
kudika003687
Postat pe 2 Februarie 2009 20:57
mie mi-a venit menstruatia normala la inceputul lunii.totul ok. insa la vreo saptamana am inceput sa am niste sangerari usoare, dupa care au inceput sa devina din ce in ce mai abundente.aceste sangerari ma tin de vreo saptamana 1/2. are careva idee despre ce e vorba? la medic nu pot sa merg pana nu se opresc sangerarile :(

Postat pe 24 Martie 2009 18:53
Buna ! Vad ca mesajul e de ceva timp si te rog spune-mi cum ai rezolvat pt ca se pare ca si eu am aceeasi problema.
iulika_healthy
Postat pe 26 Martie 2009 06:19
@ liz : nu gandi asa, ca nu poti merge la medic pana nu se opresc sangerarile.... nu trebuie sa iti fie rusine.. medicii au vazut multe, cu asta se ocupa. De unde stii tu cand ti se va opri sangerarea ca sa poti merge la medic? Pot aparea complicatii pe care le vei regreta pe urma. Mergi la medic!! Nu ai nimic de pierdut. Corpul tau iti da niste semne ca ceva nu este in regula... nu sta asa.
@iulika: Eu am rezolvat foarte greu... am scris dupa ceva timp pe topic iar.
Am avut sangerare continua exact ca o menstruatie... timp de 1 luna jumatate. Am rezolvat mai greu pentru ca doctorii la care am ajuns nu au stiut ce sa-mi faca si nici sa-mi spuna ce am. Cu ajutorul dnei doctore ginecolog Corina Grigoriu de la spitalul Municipal Bucuresti, am luat un tratament.. si m-am vindecat ( tin sa precizez ca si acum mai iau din tratament la menstruatie) Dar eu nu pot sa va zic ce pastile am luat eu, situatia difera de la caz la caz si trebuie sa mergeti la doctor.Eu am avut chlamydia... si apoi am avut o infectie mai mare de atat numita salpingita.
Nu e de gluma cu asa ceva. Aveti grija de voi! Va pup!
bunika
Postat pe 26 Martie 2009 16:17
eu va sfatuiesc sa mergi la control orice problema ar fi...sangerare abundenta...sau cateva picaturi...e important sa mergi din timp la medic ptr ca e mai bine sa previi decat sa tratezi...
multa sanatate si nu va fie rusine sa mergeti la ginecolog...ptr el/ea nu e nimic special...sunteti doar UNA din multele paciente...
sanatate!
rilury
Postat pe 26 Martie 2009 17:01
De la: rilury, la data 2009-03-26 17:01:51eu va sfatuiesc sa mergi la control orice problema ar fi...sangerare abundenta...sau cateva picaturi...e important sa mergi din timp la medic ptr ca e mai bine sa previi decat sa tratezi...
multa sanatate si nu va fie rusine sa mergeti la ginecolog...ptr el/ea nu e nimic special...sunteti doar UNA din multele paciente...
sanatate!






scuze...sa mergeti era acolo nu "sa mergi"
rilury
Postat pe 26 Martie 2009 17:03
Poate e raspunsul meu vine prea tarziu. Acum un an in urma unei hemoragii f.f. puternice am fost diagnosticata cu uter fibromatos. Am fost si in Ungaria si mi s-a confirmat doagnosticul. De atunci nu am facut nimic pana acum trei luni cand a inceput o hemoragie. Nu vreau sa ma operez (mi s-a propus histerestomie). Deci, de acum trei luni tot citesc si incerc tot ce aud pe cale naturista. In urma cu o saptamana am citit despre tinctura de traista ciobanului (gasiti la magazinele plafar). Cineva a avut hemoragie doua luni si i s-a oprit intr-o saptamana. Eu iau de cinci zile si aproape s-a oprit. Sper ca nu ma pripesc sa spun ca a fuctionat si la mine. Am vrut sa scriu asta in speranta ca cele care trec prin ce am trecut eu sa stie ca pot apela la asta. Va doresc tututror sanatate.
vldmelania
Postat pe 25 Aprilie 2009 20:14
trec sh eu prin aceeasi problema ...sh am dat de sit'ul acesta pt k sincer sh eu sunt disperata sh am tot cautat ceva pe net care sa ma ajute...eu am 3 sapt de sangerare abundenta...am fost la urgentze sh am stat internata cateva zile..m'au dus la ginecolog..la eco,dar nu au desc nimik ''suspect''...sh in final mi'au dat un tratament,pe care am inceput sa il iau...dar nu observ nici o mik schimbare...am devenit anemik..am inceput sa uit lucruri pe care le fac...ma simt f slabita sh sincer nu inteleg cauza...pe care nici makr un medik nu a depistat'o... :(
numele_meu
Postat pe 2 Octombrie 2009 19:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cistita 2 De la: DieAnne 27 Aprilie 2010 02:03
ce influenta are zodia intr o relatie? 4 De la: fericire 22 Iunie 2010 23:10
aida 2 De la: roxanaisabella 9 Aprilie 2010 12:07
Diferenta mare de varsta in cuplu 45 De la: poateveiafla 27 Aprilie 2010 10:40
inima marita 6 De la: angelradios 3 Mai 2011 08:56