Setari Cookie-uri

cand sotul te inseala si ai doi copii

uita un curs pt sotiile inselate:



Win When Your Mate Cheats
Your cheater did you a favor! Discover the Truth about love.

http://drgilda.com/ebook/WhenYourMateCheats.htm?hop=dudas

merita
nonstop4you
Postat pe 27 Februarie 2009 08:36
daca e violent verbal dar si fizic,trebuie sa va despartiti cat mai repede,altfel situatia se va inrautati...oricum tu vei castiga custodia copiilor...deci nu vei pierde nimic
xxelena85
Postat pe 27 Februarie 2009 11:22
auz e un pistolet si dute la el si trajei un patron in cap si la urma traje o besina cu stroki ok

Postat pe 19 Martie 2009 21:39
De la: elena70, la data 2008-10-31 15:32:18suntem casatoriti de aprox 15 ani si avem doua fetite, una de 8 ani si alta de 12. Am aflat acum un an ca ma inseala (mi-au spus prieteni care la-u vazut si i-au facut si poze dar el nu recunoaste nimic, zice ca-s photoshopuite) si de asemenea cam cu un an inainte de insel (cel de care am aflat) relatia noastra se strica... devenise violent verbal, mancarea nu mai era bna, hainele nu mai erau spalate bine, in casa nu mai mirosea frumos si viatanoastra intima incepea sa nu existe. de cand am aflat, de un an, am tot suferit... i-am spsus ca vreau sa ne despartim si a facut un scandal mosntru. Stiu ca pentru fericirea mea ar trebui sa divortam, desi fetitele ne vor impreuna, dar.... mi-e teama, groaza de el, de violenta, m-a si batut la ultima discutie... mi-e frica sa nu incerce sa-mi ia fetitele, si casa, sa vrea sa ma lase in strada... amanta lui are si ea o sit financiara buna, e divortata cu un copil de 10 ani... vreau sfaturi, pareri, idei care sa ma incurajeze sa iau o decizie! SA POT! am alaturi familia, dar.... am un gol imens in suflet... a mai trecut cineva pin asa ceva? Multumesc.

Nu pot sa cred!Este EXACT povestea mea !Numai ca fetitele mele au 9 si respectiv 12 ani si ca eu peste aproape doua saptamani am pt a doua oara primul termen la divort.
healthy001067
Postat pe 27 Martie 2009 10:37
Sa fiu mai explicita:la sparsitul anului trecut am introdus actiunea de divort si la primul termen am suspendat-o la cererea familiei si..sa zicem ,a sotului meu.Am hotarat sa mai dau o sansa casniciei si sa incercam sa ne impacam.Nici sotul meu nu recunoaste ca ma inseala ,nici macar dupa ce l-am prins.si la exact o luna dupa amanare l-am prins cu ea(chiar de Dragobete).In loc sa recunoasca si sa avem o discutie ca doi oameni maturi ,el mi-a strigat ca l-am facut de ras,ca nu ma mai suporta,ca totul s-a terminat intre noi...Prin urmare mi-am sunat din nou avocata si am redeschis actiunea.Acum sunt impacat cu mine ca am facut tot ce-a depins de mine sa salvez casnicia si ca am luat decizia cea mai buna atat pt mine cat si pt fetele mele.Si pe mine ma ameninta mereu,dar legea e lege...
healthy001067
Postat pe 27 Martie 2009 10:50
BUNA ZIUA! O FAMILIE DIN BAIA MARE ARE MARE NEVOIE DE AJUTOR.AU TRIPLETI(3FETITE,ABSOLUT SUPERBE)STATUL,CA DE OBICEI NU FACE NIMIC PT EI.HAIDETI SA NE UNIM FORTELE SI SA LE DAM O MANA DE AJUTOR.INTRATI PE TOPICUL"AJUTOR" VA ROG.ASTEPT REACTIA DV,POZITIVA SI OMENOASA.
51160
Postat pe 27 Martie 2009 11:15
unde este topicul asta???
norap
Postat pe 27 Martie 2009 11:46
healthy000665

6 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Postat pe: 15 Martie 2009, ora 15:36 Citeaza Raspunde

Istorioara

buna ziua,
Ma numesc Muresan Carmen si sunt din Baia Mare,la 22ani ma casatoresc si dupa putin timp aflu ca sunt insarcinata.
Medicul imi spune ca am o sarcina cu probleme ba chiar imi prescrie medicatie,mergand insa la un alt medic aflu ca o sa am....tripleti.
Dupa 8 luni deosebit de dificile pentru sanatatea mea deoarece urma sa-mi dublez greutatea in timpul sarcinii de la 58 la 116 kg cand am nascut,pe 10 august 2006 dau nastere prin cezariana la trei fetite minunate deosebite si sanatoase de respectiv 2200,2100,2000kg,si aproximativ 48cm.
Deoarece am fost nevoiti sa stam in chirie neavand o locuinta a noastra sau rudele neputand sa ne gazduiasca,si autoritatile neajutandu-ne..desi am apelat in nenumarate randuri la dansele...am primit doar anchete sociale si o droaie de formalitati care nu ne-au ajutat cu absolut nimic,inclusiv ne-am facut dosar pentru locuinta de la care nu am primit nici o speranta deoarece cereri sunt multe si nu sunt locuinte....
Timpul a trecut am mai apelat la diverse fundatii si dinnou la asistenta sociala deoarece erau momente cand din lipsa banilor si conditiilor deoarece stateam intr-o camera ,simteam ca clachez...lapte praf scutece si asta de 3 ori,la care se acumula si oboseala de peste noapte cand micutele aproape ca nu dormeau si se trezeau pe rand...dar nimeni nu ne-a ajutat cu nimica,si avem acum 2 anisori si din cauza sensibilitatii marite am stat mult si prin spitale.....si medicamente...
Am trecut deosebit de greu peste toate am apelat dinnou la autoritati deoarece indemnizatia s-a terminat si binenteles cu fetele trebuie sa stau eu,lucreaza doar sotul,si ne descurcam greu,greu de tot,am primit raspuns ca,deoarece nici o lege nu ne sustine nu ni se cuvine nimica,nici un ajutor caci..nu ne incadram...si doar daca vrem sa cerem in justitie ceva..de parca nu am fost si la avocati care ne-au spus ca nu suntem sprijiniti de nici o lege si drept urmare se intampla rar sa castigi ceva,si plus ca trebuie bani pentru procese....,medicul ne-a recomandat sa le dam fetitelor lapte praf pana la 4 ani...pentru anemie si intarirea imunitatii,nu ne permitem nici macar strictul necesar,mai avem si problema asta ca acum stam la parintii mei ,dar fetele cresc si intr-o camera...nu se poate sta 5 persoane,mai stam prin chirii,dar ne descurcam deosebit de greu financiar,dintr-un salar de 1100ron al sotului meu si alocatia fetelor de 126ron,eu trebuind sa raman acasa sa ingrijescde fetite caci la camin costa o gramada de banuti sa le dam plus ca se gaseste tare greu de munca,abia daca acoperim rata la banca, taxele,laptele praf si alimentele necesare pe o luna!apelam la buna dumneavoastra credinta,in speranta ca veti pleca urechea si la durerea noastra,orice lucrusor ar fi un dar ceresc pentru noi!
Va multumesc din suflet!Dumnezeu sa va binecuvinteze familia si sa va dea numai sanatatea,fericire si bunastare!
cu respect muresan carmen-baia mare ,str teodor aman 2a,
0745077840(elenyak@yahoo.com)

Raporteaza abuz de limbaj
Urmareste topicul 'AJUTOR' deschizi pagina cu toate forumurile si la ALTELE vei gasi acest topic . Bravo edorina05(pentru ideea de a-l face cunoscut si pe alte topice).Eu l-am trimis tuturor (prietene,cunostine,colege) care au fetite cu varste apropiate de cele trei fetite superbe.
mariasav
Postat pe 27 Martie 2009 22:36
De la: luminita07, la data 2009-02-20 18:36:57 Respectul fata de femei a ajuns raritate,deoarece ele sunt usoare si usor de "agatat" in prezent...de aici decurg multe drame nedorite,in care FEMEIA este VICTIMA sigura!...pacat k RESPECTUL DE SINE,nu mai face parte din educatie...cat despre BUNUL SIMT,barbatii de azi,nici k au auzit!..


Asa este ''Luminita'',
dar cum poate fii altfel cand traim cu totii pe ''acelasi Pamant'' precum o familie in aceeasi casa? Uita-te in jurul tau. Cate decolteuri extreme vezi? Cate fete sau femei cu buricul la vedere in toiul iernii inca, chiar atunci cand este ger (!), iar despre parul pubian ce sa mai vorbim - daca Nu se vede este numai pentru ca nu-l mai au, caci altfel s-ar vedea pe de-antregul, asa mai apare cate-un tatuaj, etc.

Barbatii credem noi ca sunt orbi
Sau daca NU se imbraca decoltat,isi aseaza sanii de-a dreptul pe umerii Sefului, si inca sub privirile tale, ale sotiei !!!

Deci despre ce fel de respect vorbim?
Despre ce ar trebui sa faca SOTIA ?????

Eu una nu am facut nimic,caci NU aveam de ce. Stiam de ce(cat) era in stare al meu domn, si DECI si motivul pt. care secretara a facut asta - NU era nici o problema, nu obtinuse NIMIC; EL nu ar fi facut nimica in interiorul firmei caci NU avea cu ce (imi cunosteam ''marfa'') S-ar fi facut doar de rasul Firmei. Problema era si am pus-o altfel: De ce a stat nemiscat, si a acceptat situatia; si inca de fata cu mine? De ce?
Daca EL ar fi avut bunul simt, ar fi trebuit sa se ridice de pe scaun, sa faca ceva de genul acesta - NU-i asa?


Daca vre un coleg de serviciu sau de scoala tabara pe tine, ca femeie, sa te sarute, sa te ia de dupa mijloc sau in brate, TU ca femeie, ce faci???
EU una, NU dau ocazia, sau ma rasucesc si ies din imbratisare, fac ceva evident si CLAR !
Sau cum altfel??? Stau asa ?
Sau daca bate fel de fel de apropouri, ma ridic si plec din incapere, imi fac altceva de lucru - NU ''dau apa la moara'' unor astfel de magarii, si nici nu fac un TOPIC de discutie din asa ceva.



Cine isi imagineaza ca SOTUL isi inseala nevasta pentru ca aceasta NU-i ofera CEEA CE II TREBUIE LUI - se inseala. Barbati caraora NU le lipseste ABSOLUT NIMICA tot o fac (sau ar face-o)!!!
Si puteti voi scumpe doamne sa le oferiti si luna de pe cer, sa fiti profesioniste in orice loc isi doresc dumnealor, caci daca este sa va insele TOT O VOR FACE! Acest lucru tine de EL insusi ca si OM, si nici decum de d-vs.
Acelasi lucru este valabil si pentru o femeie - NU-si va insela barbatul pentru ca-i ofera sau NU ii ofera acesta ei ceea ce ea are nevoie - NU!!! Ci doar pentru ca este ea o c*va.

Cine are ochi sa citeasca, si sa inteleaga un lucru atat de simplu si elementar. Un OM este sau nu este OM, pentru ca ASA ESTE EL/EA, si NU are nici o legatura cu ''posibilitatile'' ce i se ofera, ori necesitatile ce-i lipsesc

NU va mai invinuiti pe voi insiva biete sotii! Si nu acceptati acel ''ORICE'', caci NU dvs. il veti schimba pe sotul dvs - niciodata!


Il puteti ajuta, acolo unde puteti, insa NU il puteti schimba!


Simply_i
Postat pe 29 Martie 2009 00:01
simply_i, cred ca sunt situatii in care decenta trebuie sa domneasca si in modul de a te imbraca. adica sa nu mergi la un pranz de afaceri imbracat ca pentru clubul de seara (chestiune de bun gust si respect fata de sine). totusi nu inteleg ce legatura au celelalte lucruri cu acest argument, mai ales parul pubian si tatuajele. ce legatura au cu discursul despre femeia inselata cu doi copii si care nu stie ce sa faca?
eleain
Postat pe 29 Martie 2009 15:52
In afara de faptul ca traim vremuri grele,poate cele din urma...societatea noastra e din ce in ce mai ciudata,vulnerabila,plina de vicii si ura,iar pacea e pe cale sa se destrame,iar iubirea (cu tot ce implik ea) e o raritate...in plus,avem aku criza morala ,economica,finaciara,etc...si,CINE este oare fericit?!?
domnita2007
Postat pe 29 Martie 2009 23:49
cat pesimism, doamnelor
eleain
Postat pe 30 Martie 2009 15:02
Buna kassy!Multumesc pt ajutor am convingerea ca,impreuna vom reusi sa ii ajutam,sa ne unim cat mai multi sa le facem o bucurie de sarbatori.Succes.
51160
Postat pe 30 Martie 2009 15:59
dorina v-am scris in privat. va pup
eleain
Postat pe 30 Martie 2009 18:14
De la: edorina05, la data 2009-02-09 21:44:51Buna Elena! Daca sotul tau te loveste,te jigneste,iar fetitele aud tot ce se intampla,e foarte grav.Trebui sa iei masuri urgent,nu spun ca trebui sa divortezi,nici pe departe,trebui sa lupti pt casnicia ta,familia ta(daca mai vrei aceasta casnicie si familie),schimbate,fa-l sa te doreasca iar,sa fii iar universul lui,incearca sa nu raspunzi la
certuri,fii mai calma,fii cocheta,calina,frumoasa,dulce......fii asa cum el isi vede amanta si atunci ai sa castigi,Eu asa am facut iar acum am 28de ani de casnicie,casnicie pe care o doresc tuturor femeilor di lume.Casnicie fara jigniri,vorbe dure sau loviri.Lupta si sant sigura ca vei castiga Bafta ,sanatate si noroc.




Ma bucur pentru tine !!!
Simply_i
Postat pe 22 Aprilie 2009 13:24
DRAGA MEA , STAI DEPARTE DE ASA CEVA !NU ITI COMPLICA VIATA INUTIL.LA UN MOMENT DAT SE VA PLICTISI SI DE TINE SI ITI VA FACE CE II FACE SOTIEI,ADICA O INSALA.
monique0312
Postat pe 15 Iunie 2009 11:08
CE PRIETENI DE TREABA AVETI SI SUNT F BUCUROSI SA VA STRICE FAMILIA. ACESTIA NU SUNT PRIETENI.BARBATII ASA SUNT, SI DACA MERG LA O CAFEA S-AU VORBESC UNDEVA CU O FEMEIE ASTA INSEAMNA CA NU VA MAI IUBESTE .?STATI LINISTITA SI FITI INTELEPTA.AM VAZUT MULTE CA AU DIVORTAT NUMAI CA SOTUL S-A DUS CU ALTCINEVA .SI ERA SI DE TREABA ,DACA AR AVEA 4 NEVESTE CE AI FACE? GELOZIA NU E BUNA DELOC STRICA TOT.POATE ERAU FEMEI PRIETENELE CARE AU FACUT FOTO.CRESTETIVA COPII , SA AI SOT SI SA TII O FAMILIE NU E USOR ,CASATORIILE SUNT BUNE PE CAND AI 55-60 DE ANI NU ACUM LA TINERETE.ATUNCI E MAI INPORTANT SA FII CU CINEVA.ASA CA GRIJA MARE.NU RECUNOASTE SI NICI UNUL N-O SA RECUNOASCA ASA SUNT EI VANATORI DE CAPRIOARE. FII FEMEIE CU SCAUN LA CAP SI INTELEGE CUM SE INVARTE LUMEA ASTA ACUM E NEBUNA DE LEGAT .
belami
Postat pe 25 Iulie 2009 06:48
SI NU UNBLA - SI-L URMARI ,GELOZIA E BOALA MARE,MAI BINE L-AI INTREBA CE-I FACE CEALALTA DA ASA SUNT EI SE ENERGIZEAZA DACA MAI SCHIMBA DIN CAND IN CAND.CAM PROSTANACII DAR ASTIA SUNT.DACA STRIGI NU FACI NIMIC.LA JAPONEZI SOTIA UNBLA SA-I CAUTE LA SOT CONCUBINA ASA CA SA MAI INVATAM SI DE LA ALTII.DE NEVOIE.
belami
Postat pe 25 Iulie 2009 06:53
ce ar fi sa te pui in locul nevestei?
kudika050614
Postat pe 25 Iulie 2009 16:08
Elena draga,
Ce ti se intampla tie, sau ti s-a intamplat, nu este ceva nou. TOTI barbatii, sau 99% dintre ei au in sange varianta cu o alta femeie. Asta face parte din gena lor. Depinde cat de mult esti dispusa sa tolerezi, pentru ca in functie si de atitudinea ta se schimba datele problemei. In marea lor majoritate barbatii o fac pentru a-si confirma virilitatea si pentru diversitate. Daca intalnesc o sotie conservatoare, atunci apare conflictul. Dar, majoritatea nu-si doresc decat diversitate, pentru a-si hrani fanteziile sexuale, care, cu sotia nu mai sunt ceva nou. Si chiar daca se implica si emotional, nu e chiar grav. Depinde de partenera cat il vrea. Daca sotia e pe pozitie, amanta nu are sanse. Deci sotia trebuie sa fie mai pe placul lui in comportament, chiar daca o perioada joaca putin teatru. Pana la urma amanta va ceda si va renunta. Ea stie ca acel barbat are obiceiul de a insela, deci acelasi lucru o asteapta si pe ea.Pana la urma toate devin sotii! Depinde cat isi doreste fiecare sa lupte pentru acel barbat! Pana la urma, viata este o lupta!
Sper ca sfaturile mele sunt de folos, iar eu spun ca MERITA SA LUPTI, TOTI BARBATII SI FEMEILE AU ACELASI SCOP: PROCREIEREA si depinde cu cine o faci si pentru ce cedezi! Mi-ar place sa stiu ce ai decis!
juliya
Postat pe 1 August 2009 16:04
Felicitari! Asta inseamn sa ai coloana verticala!
Nu vreau sa rasucesc acum cutitul in rana, dar tu ai fost inselata de la bun inceput... Folosind sensul propriu si pe cel figurat. te-a inselat caci nu ti-a dezvaluit situatia lui. Te insela fiind zilnic alaturi de sotie (cu sau fara probleme), te insela fiind tata al copilului sau si fara sa iti dea sanasa de a te bucura si tu de copilul tau...
In plus, toti cei care isi inseala partenerii (se femeile fac tot asa) spun ca relatia nu merge, dar... api incepe o lista de defecte ale partenerului si de probleme care se opun divortului...
Bravo tie!
Cu siguranta se va gasi cineva care sa fie numai pentru tine, numai al tau si care sa te merite!
Empatez, cred ca suferi, dar suferinta va lua, la un moment dat, sfarsit. Asa, intr-o relatie ambigua, suferinta ar fi fost o continua, dureroasa... mizerabila.
Pentru ca el este un mizarabil, asta e clar. Si nu te merita.
Esentialul este sa intelegi ce lectie ai de invatat de aici, pentru ca toate exp[erientele noastre sunt ni ste lectii...
Cu simpatie,
Maria
ea_she
Postat pe 16 August 2009 18:00
Draga mea,
Empatez cu tine si nu iti pot da sfaturi, dar iti pot povesti cate ceva din experienta mea.
Eu m-am casatorit la 30 de ani, pentru ca mi-am dorit sa ma casatoresc o singura data, cu un barbat pe care sa il iubesc si, evident, care sa ma iubeasca. In plus, sunt teolog, iar pentru mine divortul este o maare problema.
De fapt, atunci spuneam ca 2 lucruri nu voi accepta niciodata: divortul si avortul. (Sper sa nu imi dea Dumnezeu palme si cu cel de-al doilea...).
A doua zi de la nunta (nici nu avusesem loc, efectiv, "seara nuntii"... petrecere pana dimineata, oboseala, ciorba de burta... stie toata lumea) am descoperit ca ma maritasem cu altcineva. Pur si simplu, fusesem o oferta buna pentru el si rolul lui de bait bun se incheiase, convins ca poate face orice iar eu voi sta (sclava Isaura, pentru cine isi aminteste sau stie filmul) fara sa comentez.
Astfel incat, dupa 4 ani, dupa ce mi-am epuizat resursele fizice, psihice si (!) financiare, am introdus divort. In plus, in tot acest timp, am dat nastere unei fetite si am stat alaturi de el timp de aproape o luna, la Budimex, in timpul operatiei si recuperarii unui anevrism spart. Totodata, din cauza stresului, am facut un dragut de psoriazis si am dezvoltat ceva probleme cardiace.In timp ce eu ii stergeam "fluidele", el imi povestea despre "dragutele" lui, caci era intr-o stare de semiconstienta, la un moment dat, si nu isi dadea seamamcu cine vorbeste uneori.
Acum au mai trecut 2 ani, divortul s-a incheiat, astept sa se incheie si partajul (el vrea 70% dintr-un apartament luat cu bani de avans de la ai mei, in rate ...).
Acum fetita noastra este echilibrata (facea tot felul de reactii psihosomatice,cu internari de pana la 13 zile, cu temperaturi inexplicabile...) si, desi mai aduce vorba despre el, nu mai sufera de dorul lui (nu l-a mai vazut din 15 iunie 2008-opt, desi stam in acelasi oras, iar eu si fetita am ramas, momentan, in apartament).
Ce am pierdut? Cam tot ceea ce-mi ramasese de la tatal meu (decedat), tot ceea ce mi-au dat, cu eforturi, mama si actualul ei sot (sa-i tina Dumnezeu!), am pierdut linistea, am pierdut timp, am pierdut "pariul" in fata lui Dumnezeu (doar prima Nunta este Taina, celelalte sunt pogoraminte, pentru slabiciunea oamenilor)...
Dar cel mai mult a pierdut fetita noastra, total nevinovata de prostia mea sau de slabiciunea tatalui sau.
Ce am castigat?
O fetita minunata, o lectie (sper ca mi-am invatat-o!) si o prietena (o verisoara de a lui). Am mai "castigat" eu ceva "bolisoare' de pe la el, dar mai putin devastatoare.
As fi putut sa raman 'alaturi' de el in continuare, sa ma fac a nu vedea si a nu auzi, sa imi vad de casa, sa ii supun pe ai mei in continuare la sacrificii pentru a ne tine casa si a-l sponsoriza pe el, asa, de dragul aparentelor. dar fetita, oare, ar fi fost mai fericita?!
Ei, bine, ca si cadru didactic, spun oricui doreste sa citeasca: toti copiii cu parinti divortat sufera si isi doresc (rostit sau nerostit, declarat sau nu) ca parintii sa fie impreuna. Dar la fel de adevarat este ca toti acesti copii sufera cel putin la fel de mult si daca traiesc intr-o familie in care tensiunea si nefericirea respira. Pentru ca orice copil este in relatie sufleteasca reala cu cei care ii sunt aproape si ei sufera la fel de mult ca si parintele care suferea. fara sa stie, fara sa vrea, fara sa constientizeze. Asa suntem noi, parintii, egoisti: ne "folosim" fara sa verm de puritatea lor pentru a ne incarca, de la ei...
Daca imi reprosez ceva? Ei, bine, da, imi reprosez ca am confundat iubirea cu patima. Imi reporsez ca nu am pus capat acestei "sarade" inainte de a aparea copilul sau, cel putin, inainte ca ea sa apuce sa-l cunoasca si sa ii duca dorul. Imi reprosez ca nu m-am rugat mai mult ... inainte si dupa...
Dupa parerea mea, femeile care sufera alaturi de astfel de barbati sunt adevarate martire. Dar trebuie sa fie atente sa nu isi "scurga" nefericirea asupra copiilor.
Eu nu am putut sa imi accept crucea, recunosc. Nu indemn pe nimeni sa faca la fel ca mine, doar SA NU SE SPERIE DE VIITOR.
ea_she
Postat pe 16 August 2009 18:50
De la: bel60, la data 2009-07-25 06:48:06CE PRIETENI DE TREABA AVETI SI SUNT F BUCUROSI SA VA STRICE FAMILIA. ACESTIA NU SUNT PRIETENI.BARBATII ASA SUNT, SI DACA MERG LA O CAFEA S-AU VORBESC UNDEVA CU O FEMEIE ASTA INSEAMNA CA NU VA MAI IUBESTE .?STATI LINISTITA SI FITI INTELEPTA.AM VAZUT MULTE CA AU DIVORTAT NUMAI CA SOTUL S-A DUS CU ALTCINEVA .SI ERA SI DE TREABA ,DACA AR AVEA 4 NEVESTE CE AI FACE? GELOZIA NU E BUNA DELOC STRICA TOT.POATE ERAU FEMEI PRIETENELE CARE AU FACUT FOTO.CRESTETIVA COPII , SA AI SOT SI SA TII O FAMILIE NU E USOR ,CASATORIILE SUNT BUNE PE CAND AI 55-60 DE ANI NU ACUM LA TINERETE.ATUNCI E MAI INPORTANT SA FII CU CINEVA.ASA CA GRIJA MARE.NU RECUNOASTE SI NICI UNUL N-O SA RECUNOASCA ASA SUNT EI VANATORI DE CAPRIOARE. FII FEMEIE CU SCAUN LA CAP SI INTELEGE CUM SE INVARTE LUMEA ASTA ACUM E NEBUNA DE LEGAT .

Draga mea,
Din cauza educatiei date de astfel de mame am ajuns astfel!
De ce trebuie ca barbatii sa fie "vanatori", iar noi, sa acceptam sa fim "caprioare"?! Asa ti-ai cescut tu si baietii?
Ei, bine, numai daca au "caprioare" barbatii pot sa fie "vanatori"! Ce s-ar intampla daca toate femeile ar spune: "NU mai acceptam vanatoarea!"
Ei, bine, eu una, nu am mai acceptat.
in plus, draga mea, afla ca in ortodoxie singurul m otiv real si acceptat (inca prin lege vechi-testamentara) este acesta: adulterul. celelalte sunt pogoraminte (acceptari, sa spunem, pentru slabiciunea oamenilor, ca sa nu traiasca in pacat), dar adulterul este dintotdeauna, pentru ca cine isi inseala sotul sau sotia Il inseala pe Dumnezeu Caruia I-a promis aceasta fidelitate... In momentul adulterului, sotul adulter rupe legatura (la asta se refera "ceea ce Dumnzezeu a unit omul sa nu desparta"). De aceea, in cazul adulterului, divortul nu este altceva decat recunoasterea oficiala a unui fapt deja petrecut.
Cine doreste, poate sa consulte, pe "Fratele Google", saiturile de profil (www.crestinortodox.ro etc.).
In plus, este bine de stiut ca parintii induhovniciti (Arsenie Boca, Arsenie Papacioc, Sofian etc.) sunt clar impotriva adulterului si a acceptarii acestuia in familie. Parintele Arsenie Papacioc, spre exemplu, foloseste expresii de genul:"daca vrei, traieste in cocina, cu porcii" (unei femei care se intreba daca sa-l mai tolereze pe sotul ei cel adulter). Am chiar eu cunostinte de incerdere care au fost sfatuite in acelasi sens de catre sfintia sa.
Si sa nu credeti ca este unic in acest sens. Cine vrea poate sa citeasca, deoarece exista tomuri intregi scrise de catre Sfinti Parinti in acest sens.
In concluzie; orice greseala este greseala O DATA, apoi devine obicei, obisnuinta, patima ... Pacatul se iarta, patima ... nu se poate ierta, caci nu se poate ierta ceva ce inca se savraseste.
Daca vreau sa sterg ceea ce am scris pe o fila, trebuie sa ma opresc din scris. Daca cineva scrie si altcineva sterge... ambii vor avea tot timpul 'de lucru" si niciunul nu va ajunge la final...
Concluzia concluziei: barbatii sunt asa cum ii crestem noi, mamele, si cum ii toleram noi, nevestele....
Maria
ea_she
Postat pe 16 August 2009 19:10
Da, a trecut ceva timp de atunci, o jumatate de an, El domnul, m-a cautat mult timp dupa, spunand ca intelege si ca-mi da dreptate. Intre timp eu am cunoscut pe altcineva, si totul pare sa mearga de minune , iar Casa Nova e tare curios sa ma revada. Nu stiu ce are el de discutat cu mine. Eu lui nu am nimic sa-i spun.Doar sa ma lase in pace sa pot sa-mi vad de viata mea
niki4
Postat pe 18 August 2009 10:29
De la: Niculicea, la data 2008-12-12 19:10:27Si daca ar divorta, poti fi sigura ca te va insela si pe tine dupa cativa ani (asa cum a inselat-o si pe sotia lui). Un barbat care nu a discutat deschis de la inceput (pana sa deschida relatia)nu merita bagat in seama .
healthy004975
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:23
sfatul meu este sa divortezi..dk vrei sa fii fericite.iar in scandal nu poti creste 2 copii.exact asa a facut si mama a suferit pt mn si fratele si nu s-a desp de tata, cu toate ca o batea si venea beat.iar dupa 15 ani de casnicie a raman pe drumuri fara nmk.deci cel mai bn e sa divortezi si sa iti refaci viata si vei avea viata p kre o meriti bafta
m_geani
Postat pe 15 Octombrie 2009 17:54
pt.tine draga si eu am 2 c0pii dar daca sunt femei care cresc 6 copii singure si fac fata tu de ce sa nu te descurci barbati se gasesc dar el nu va mai gasi armonia de familie niciodata curaj si fa ce crezi ca e mai bine pt tine si copii bafta.........
healthy007641
Postat pe 20 Octombrie 2009 23:29
sunt de acord cu geani, asa e corect. o viata avem., de ce sa o traim in chin?
kudika098645
Postat pe 21 Octombrie 2009 11:56
a incepit lumea sa scrie aici ca la tv ,mai stie cineva daca aceasta femeie care a scris acest mesaj mai e pe aici ,a trecuut un an de cand a scris primu mesaj .Daca te mai inseala sau ai divortat spune -ne si noua .Eu sper ca ai divortat .
kudika051850
Postat pe 24 Octombrie 2009 20:20
Nu stiu daca cea care a deschis topicul mai e dar eu mai sunt si sunt tot in aceeasi situatie.Sambata ,dupa o noua cearta urata(nu ne mai certasem de vreo 3 luni)si-a strans bagajele si s-a mutat la casa noastra de la tara spunandu-mi ca-si doreste divortul.Are dreptate,m-am codit prea mult.Nu-i asa?


.
healthy001067
Postat pe 26 Octombrie 2009 13:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VAND TRATAT UROLOGIE 3 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 30 Iulie 2010 19:30
dureri de burta groaznice 8 De la: kudika_2008 16 Iulie 2013 13:56
cine imi poate da un sfat,bineinteles daca a avut asa ceva . 42 De la: 15 Martie 2020 16:18
hepatita C se ia de la stomatologie!!!! 91 De la: dibu_iulia 21 Februarie 2021 18:09
Din Paris 13 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 08:58