Setari Cookie-uri

prima experienta sexuala

am un prieten de jumate de an si el este mai mare decat mine cu 3 ani si mi-a propus sa o facem, eu am nelamuriri despre cum ii prima data...doare sau nu?
aryy_92
Postat pe 10 Noiembrie 2008 17:59
Nu doare daca: penisul lui are marimea potrivita pentru tine, ai sa fii relaxata si lubrifiata, el iti va oferi un preludiu si un masaj relaxant apoi s-a ajunga acolo jos si nu te bruscheaza. Totul depinde de relatia voastra, daca te simti in largul tau cu el si daca e priceput, intelegator iar tu cooperanta totul va fi bine.
san
Postat pe 18 Noiembrie 2008 20:22
Eu zic sa mai astepti...
Gaby211081
Postat pe 20 Noiembrie 2008 11:54
Sunt perfect deacord cu ce zici u San, exceptand partea cu " marimea potrivita "___nu exista asa ceva..daca esti suficient de lubrifiat si in primul rand relaxat nu are de ce sa apara probleme .. Pupici

Postat pe 2 Decembrie 2008 18:47
totusi mai gandeste.te. e si decizia ta. daca nu esti pregatita, daca el te preseaza cu chestia asta, daca tu crezi ca mai vrei sa il cunosti (pt k juma de an nu e asa mult, e perioasda cand totul e roz in relatie) mai mediteaza. nu merita sa ramai cu un gust amar dupa el. totusi e cam repede propunerea lui mai ales ca stie probabil ca esti virgina. .....


mai gandeste,te. tu contezi, nu hormonii lui. e decizia ta, nu a lui. ai grija:) iti doresc sa iti fie bine si sa iei decizia buna PT TINE.
elena_22
Postat pe 22 Ianuarie 2009 08:32
totul depinde cit de pregatita esti.totusi de 7 ori masoara si odata taie-adica a doua zi sa nu ai remuscari
ehehyflo
Postat pe 28 Ianuarie 2009 22:00
eu cred ca daca el este intelegator cu tine si stie sa se comporte,totul e mai simplu...trebuie sa ai incredere in el,in voi,sa zic asa,si sa fii relaxata..
in ceea ce priveste durerea nu iti fa griji,doare,dar in limite suportabile.. ..

mister_00
Postat pe 9 Februarie 2009 16:47
Sunt de acord cu "Nana" chestia cu durerea si marimea potrivita...e basm. Conteaza dragostea,sa fie sincera.Restul vine de la sine.Da ce vad acuma...ai doar 16 ani!Eu ca un prieten mai mare,te sfatuiesc sa mai ai rabdare.Traieste-ti prima data iubirea pura,adolescentina,pe asta n-ai s-o mai gasesti niciodata si crede-ma,este cea mai frumoasa parte din viata.Intalniri,sarutari,plimbari...sti tu!Viata ta sexuala abia apare la orizont.Si atentie,nu faci nicodata ,da niciodata sex cu un baiat,ca vrea el!Trebuie sa vrei si tu,sa i-ti doresti asta.Dar cum ziceam,mai asteapta putin,sa inveti si tu cu ce se mananca viata asta!Oricum,cand vei fi pregatita pentru asta,i-ti va spune corpul tau.Succes si Sa fi iubita!
100101
Postat pe 10 Februarie 2009 18:54
De la: kyru, la data 2009-02-10 18:54:30Sunt de acord cu "Nana" chestia cu durerea si marimea potrivita...e basm. Conteaza dragostea,sa fie sincera.Restul vine de la sine.Da ce vad acuma...ai doar 16 ani!Eu ca un prieten mai mare,te sfatuiesc sa mai ai rabdare.Traieste-ti prima data iubirea pura,adolescentina,pe asta n-ai s-o mai gasesti niciodata si crede-ma,este cea mai frumoasa parte din viata.Intalniri,sarutari,plimbari...sti tu!Viata ta sexuala abia apare la orizont.Si atentie,nu faci nicodata ,da niciodata sex cu un baiat,ca vrea el!Trebuie sa vrei si tu,sa i-ti doresti asta.Dar cum ziceam,mai asteapta putin,sa inveti si tu cu ce se mananca viata asta!Oricum,cand vei fi pregatita pentru asta,i-ti va spune corpul tau.Succes si Sa fi iubita!

ai spus totul farte clar si ai foarte mare dreptate ....
jessica23_healthy
Postat pe 18 Februarie 2009 01:12
aryy ... ce-ai facut pana la urma? vad ca a trecut ceva timp de cand ai pus intrebarea! mai are rost sa-ti raspundem?
jessica23_healthy
Postat pe 18 Februarie 2009 01:15
pentru fetele care sunt in aceeasi situatie :
sa stiti ca are foarte mare dreptate KYRU ... chiar daca acum aveti impresia ca sunteti destul de mari incat sa va incepeti viata sexuala, ca sunteti rusinate de virginitatea voastra, ca daca nu faci asta te va parasi, ca daca nu i te oferi tu el se va duce la alta ... nu e chiar asa ... daca te paraseste si se duce cu alta o va face si dupa ce i te oferi si nu va tine cont de tine ... pentru el ai fost doar ¨alta pe care a prostit-o¨
eu am avut norocul sa am un frate mai maresi tot timpul umblam dupa fundul lui cand iesea in oras cu prietenii si am vazut multi pe care nici nu-i interesa ca e virgina ... el sa-si faca treaba si dupa aia se plictisea si se ducea la alta
si sa fii virgina cel putin pana devii majora este un lucru de laudat, bucurati-va de anii astia fara griji, fara probleme serioase ... lasati ca cea mai mare problema a voastra sa fie ¨Oare lui ^Cipry^ ii place de mine?" sau notele la mate ... o sa va fie un dor nebun de colegi de clasa si de perioada asta prin care treceti acum ... nu va stricati puritatea si corpul de la 15 - 16- 17 ani ... pentru ca nu va veti mai intalni cu anii astia ... O sa aveti timp de sex o viata intreaga inainte dupa ce incepeti dar sentimentele pe care le simtiti acum nu vor mai fi aceleasi
La 16 ani nu e varsta potrivita sa-ti incepi viata sexuala ... daca te iubeste si te respecta te va astepta ... iar daca nu are rabdare si va despartiti ai sa vezi cum mai tarziu ai sa gasesti baiatul potrivit care te va face sa fii a lui si te va respecta
jessica23_healthy
Postat pe 18 Februarie 2009 01:34
yessyka3...multumesc pentru aprecieri!mai rar se intampla ca femeia sa de-a dreptate barbatului ...desigur,sti ca glumesc!
100101
Postat pe 18 Februarie 2009 19:06
are dreptate, mare dreptate kyru.nu cred k e varsta potrivita pt a iti incepe viata sexuala si mai ales k t preseaza al tau iubit.stai d vb cu el si vezi dak t intelege sau nu.eu cred k el doreste sa-si fak tb cu tine si dupa o anumita perioada sa-si ia zborul ktre alta "floare".imi pare rau sa-ti spun, dar asta e adevarul p kre-l vad eu k un om simplu din exterior. mai poti ast o perioada sau .............fa c ti s cere si vei fi dezamagita.
ancabivolaru@yahoo.com
Postat pe 9 Martie 2009 21:57
Fata nu a intrebat daca e bine sa isi inceapa acum viata sexuala, intreba numai daca doare.


Si ca sa raspund la intrebare, depinde de la persoana la persoana. Pe mine m-a durut destul de tare insa a durat numai cateva secunde durerea. In schimb nu a picat nici macar o singura picatura de sange. Alte fete nu simt cine stie ce durere, depinde foarte mult de himen, cat de repede se rupe, cat este de subtire.
michelle_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 13:31
De la: michelle, la data 2009-03-10 13:31:53Fata nu a intrebat daca e bine sa isi inceapa acum viata sexuala, intreba numai daca doare.


Si ca sa raspund la intrebare, depinde de la persoana la persoana. Pe mine m-a durut destul de tare insa a durat numai cateva secunde durerea. In schimb nu a picat nici macar o singura picatura de sange. Alte fete nu simt cine stie ce durere, depinde foarte mult de himen, cat de repede se rupe, cat este de subtire.


michelle iar zis-o! ma da de unde draq scoti tu filosofiile astea despre viata? Vezi,apoi zici ca am treba cu tine.Daca tot faci valuri si io pic exact pe undele tale ! hai da-i inainte ca-s pe urmele tale
deci recapitulam : doare dar numai cateva secunde 1,2,3 n-a picat nici o picatura...lasa poate pica data viitoare zau ca-mi place cum le zici,i-mi amitesti de o diriginta care incerca asa mai voalat sa ne faca educatie sexuala pe vremea cand nu existau asemenea ore in programa scolara.Cum ziceam:
COMUNISTU
Postat pe 21 Martie 2009 09:15
Daca nu iti plac filosofiile mele despre viata, esti liber sa te uiti in oricare alta directie, eventual poate gasesti alte filosofii care sa-ti placa. Aveai ceva anume de comentat legat de ce am spus eu, sau ai scris doar asa.... ca aveai chef sa scrii ceva?
michelle_healthy
Postat pe 24 Martie 2009 13:04
eeeeei...nu!i-mi place cum le zici,am scris doar asa sa ma bag in seama.tu nu ai observat ca eu caut sa-ti fiu cat mai aproape ? :)
COMUNISTU
Postat pe 24 Martie 2009 18:46
k, poate ca am interpretat gresit, scuze in cazul asta
michelle_healthy
Postat pe 24 Martie 2009 19:56
De la: aryy, la data 2008-11-10 17:59:45am un prieten de jumate de an si el este mai mare decat mine cu 3 ani si mi-a propus sa o facem, eu am nelamuriri despre cum ii prima data...doare sau nu?


Pe mine ma durut si prima oara si urm dati cam 2-3 luni dupa ce mi-am inceput viata sexuala.
mhteodora
Postat pe 24 Martie 2009 20:00
eu zic ca daca asta simti ca trebuie sa faci e ok si durerea nu mai conteaza mai ales ca nu este asa de mare pe cat se pare ca crezi tu.Dar ai grija sa nu iti para rau a doua zi si mai ales sa te protejezi.
iulika_healthy
Postat pe 26 Martie 2009 06:09
mah tovarasa!de ce esti egoista,adica tu ai facut si pe urma iar ai facut...si ai mai facut din nou,inseamna ca ti-a placut.S-acuma pe dansa o speri cu baubau sa o descurajezi?!Pai unde este solidaritatea noastra revolutionara tovarasa?!
...deci to`aasaaa,debutanta...hnhmh...uitati cum stau lucrurile...e durere_cu_placere :) dar invinge placerea si nu trebuie sa cauti penis pe masura cum zice al de mai sus,ca sapca se muleaza dupa cap,nu capu dupa sapca
COMUNISTU
Postat pe 26 Martie 2009 19:40
Asta da problema: sa vrei sa iti incepi viata sexuala si sa nu ai cu cine...ca nu ai gasit marimea potrivita ce ii spui prietenului tau :'draga imi pare rau, nu esti tu alesul, nu ai marimea potrivita'
Nu mai puneti intrebari de astea...te doare nu te doare, fa-o si o sa vezi!
petricpatricia
Postat pe 28 Martie 2009 13:01
daca relatia voastra e de 6 luni inseamna ca el investeste cv sentimente in relatia cu tine. Prima data nu e la fel pt toata lumea, si tocmai de aceea nu se pot da detalii concrete despre acest lucru. Daca nu esti impacata cu tn insuti nu te preseaza nimieni sa faci ceea ce nu vrei. oricum postul e destul de vechiut dar sper ca ai luat decizia corecta
pitique_blondine
Postat pe 30 Aprilie 2009 12:14
ODATA SI ODATA TOT FACI CE TREBUIE,FIE CA ITI PLACE FIE CA NU PLACEREAS OSA VINA.MAI TARZIU DAR O SA VINA.DACA NU CU PRIMUL,POATE CU URMATORUL,SI TOT ASA
healthy001616
Postat pe 3 Mai 2009 12:59
DE DURUT DOARE UN PIC,DAR TREBUIE SA FACI O ZI DOUA TREI PAUZA,SI APOI REIEI PROBLEMA CU GRIJA
healthy001616
Postat pe 3 Mai 2009 13:01
"DOARE SAU NU?....DIN MOMENT CE ADRESEZI INTREBAREA ASTA PUBLICULUI,INSEAMNA CA TU NICI MACAR NU AI PURTAT O DISCUTIE DESPRE SEX CU PARTENERUL TAU.DOAMNE FERESTE ,FETELOR!CUMVA E IN TAVA???NU VA MAI COMPLACETI IN SITUATIA ASTA DE HABARNISTE SI LASATI FIERBINTEALA!CE FACE CUCONASUL CU TINE,NU E DECAT SA TE PRESIONEZE PSIHIC,SI VEZI DUDUIE CE IDEI ITI IESE DIN CAPSOR?TU TREBUIE SA FII PREGATITA ATAT FIZIC CAT DI MENTAL PENTRU A-TI INCEPE VIATA SEXUALA,CA CE TI-A DAT MAMA-NATURA O DATA,PUPA CA NU MAI VEZI?....GANDURI BUNE
healthy005562
Postat pe 26 August 2009 02:11
si daca fata isi doreste sa-si inceapa viata sexuala, dar e retinuta din cauza mentalitatii parintilor?:D:D:d
gaby_4mylove_yahoo_com
Postat pe 27 August 2009 19:43
draga ARYY de durere nu scapi.dar sati spun cum mi sa intamplat mie sa scap de durerea asa zisa.iubitul meu a incercat de mai multe ori sa ma dezvirgineze,dar (nu stiu cum sati spun mai bn).azi un pic ,sapt viitoare un pic (si asa am mai scapat si de teama care o aveam)si cand ma penetrat nam mai simtit nici o durere.cel mai bn ar trebui sa pregatiti o seara romantica
ionela25any
Postat pe 18 Septembrie 2009 21:59
De la: elena_20, la data 2009-01-22 08:32:09totusi mai gandeste.te. e si decizia ta. daca nu esti pregatita, daca el te preseaza cu chestia asta, daca tu crezi ca mai vrei sa il cunosti (pt k juma de an nu e asa mult, e perioasda cand totul e roz in relatie) mai mediteaza. nu merita sa ramai cu un gust amar dupa el. totusi e cam repede propunerea lui mai ales ca stie probabil ca esti virgina. .....


mai gandeste,te. tu contezi, nu hormonii lui. e decizia ta, nu a lui. ai grija:) iti doresc sa iti fie bine si sa iei decizia buna PT TINE.
yez
Postat pe 9 Octombrie 2009 04:00
DRAGOSTEA ADEVÃRATÃ AªTEAPTÃ

Mai întâi recomand o carte care poate fi cititã direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator), intitulatã “O vorbã sincerã cu fetele”. Poate fi cititã accesând urmãtorul link (unde poate fi gãsitã ºi cartea « O vorbã sincerã cu bãieþii », precum ºi multe alte cãrþi):
http://www.profamilia.ro/tineri.asp

Iatã ºi un site despre abstinenþa de la relaþii sexuale pânã la cãsãtorie, care începe cu titlul Dragostea adevãratã aºteaptã:
http://www.asteapta.ro/

Un scurt videoclip intitulat « Adolescenþa – vârsta întrebãrilor » http://www.youtube.com/watch?v=jMYLwJQk2Wg&feature=related

Mai multe puteþi citi ºi viziona pe blogul urmãtor :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe acest blog gãsiþi: înregistrãri video cu miracole ; videoclipuri ; legãturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conþin ºi posturi TV on-line ºi posturi de radio) ; cãrþi foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator) ; articole foarte interesante, etc.

Vã rog intraþi pe blog ºi trimiteþi-l mai departe ca sã foloseascã ºi altora.


Revenind la subiectul de faþã : relaþiile sexuale care au loc înainte de cãsãtoria creºtinã se mai numesc pãcate de necurãþie. ªi fetele ºi bãieþii trebuie sã se abþinã de la relaþii sexuale pânã la cãsãtoria creºtinã. Legile lui Dumnezeu sunt absolute ºi valabile oricând, pânã la sfârºitul lumii.

Fata nu trebuie sã cedeze, chiar dacã bãiatul o ameninþã cã o pãrãseºte dacã nu cedeazã. Dimpotrivã, dacã rãmâne cu ea chiar dacã fata nu cedeazã, este o dovadã a iubirii adevãrate din partea lui. Iar dacã el pleacã, ea n-a pierdut nimic, pentru cã aceasta înseamnã cã n-o iubeºte ºi oricum ar fi pãrãsit-o dupã ce ea i-ar fi cedat ºi astfel (dacã i-ar fi cedat) ar fi suferit ºi mai mult dupã pãrãsire.

Se înºealã cei care considerã cã relaþiile sexuale înainte de cãsãtorie ar fi justificate de necesitatea constatãrii potrivirii / nepotrivirii sexuale, pentru cã medicii susþin cã nu existã nepotrivire sexualã ºi cã de fapt aceasta este o falsã problemã, iar dacã existã disfuncþii sexuale (impotenþã, ejaculare precoce, frigiditate, etc.), se pot trata.

Unii confundã pasiunile trecãtoare cu iubirea adevãratã. Dar chiar ºi în cazul în care între cei doi ar fi iubire adevãratã, aceasta se poate manifesta în foarte multe forme în afarã de forma sexualã.

Existã numai douã cãi cinstite: ori cãsãtoria creºtinã, ori castitatea (abstinenþa de la relaþii sexuale). Dumnezeu nu admite „cãsãtoria de probã” ci vrea o dãruire totalã ºi definitivã a persoanelor una faþã de cealaltã dupã cãsãtoria creºtinã. Deci relaþiile sexuale, dacã au loc înainte de cãsãtoria creºtinã, sunt pãcate de necurãþie, chiar dacã între cei doi existã decizia de cãsãtorie confirmatã prin cãsãtoria civilã.
Unii cred în mod greºit cã cei care convieþuiesc împreunã înainte de cãsãtorie vor avea o cãsnicie fericitã cu mai puþine probleme, dar, un sondaj fãcut printre femeile care au convieþuit înainte de cãsãtorie cu soþii lor aratã cã acestea se confruntã cu o comunicare din ce în ce mai slabã cu aceºtia ºi cu o lipsã totalã de romantism din partea lor. Destrãmarea cuplului care trãieºte într-o relaþie neoficializatã poate provoca o crizã la fel de serioasã ca cea provocatã de divorþ. Când au fost întrebate de ce se angajeazã într-o astfel de relaþie, femeile au rãspuns cã ele considerã cã aceasta este calea cea mai sigurã spre cãsãtorie. Bãrbaþii în schimb, au rãspuns cã ei se angajeazã în astfel de relaþii întrucât au ca motivaþie relaþiile sexuale.

Cãsãtoria de probã ºi concubinajul duc la pãcate de necurãþie. Relaþiile de tipul acesta se caracterizeazã prin nesiguranþã ºi molestare, studiile arãtând cã partenerii care trãiesc în astfel de relaþii se tem permanent cã partenerul/partenera de viaþã o/îl va pãrãsi dacã nu se ridicã la nivelul aºteptãrilor, situaþie care o/îl determinã sã-i tolereze partenerului multe lucruri pe care nu ar trebui sã i le îngãduie. Majoritatea femeilor molestate sunt victime ale concubinilor lor.

Iatã ce spunea Sfântul Pãrinte Papa Ioan Paul al II-lea, adresându-se tinerilor:

"Nu vã lãsaþi înºelaþi de cuvintele goale ale celor care iau în derâdere castitatea sau capacitatea voastrã de a vã stãpâni. Forþa viitoarei voastre iubiri conjugale depinde de forþa efortului vostru actual de a învãþa iubirea adevãratã, de practicarea castitãþii care cere abþinerea de la orice raport sexual în afara cãsãtoriei. Castitatea este unica manierã sigurã ºi virtuoasã de a pune capãt acestui tragic flagel care este SIDA de care atâþia tineri s-au contaminat".

Abstinenþa de la relaþii sexuale pânã la cãsãtoria creºtinã oferã cel puþin urmãtoarele avantaje:
1. Se evitã pãcatele de necurãþie. Relaþiile sexuale care au loc înainte de cãsãtoria creºtinã sunt pãcate de necurãþie, dupã cum am vãzut;
2. Scuteºte de consecinþele metodelor artificiale de contracepþie;
3. Scuteºte de infectarea cu B.T.S.-uri (boli cu transmitere sexualã);
4. Scuteºte de dezamãgiri sentimentale. Relaþiile sexuale care au loc înainte de cãsãtoria creºtinã expun persoanele la dezamãgiri sentimentale, atunci când sunt pãrãsite dupã ce au fost folosite de alte persoane imorale ca simple obiecte sexuale;
5. Scuteºte de „dependenþa” sexualã;
6. Scuteºte de sentimente înºelãtoare;
7. Este un „test” al existenþei dragostei într-o relaþie;
8. Apãrã de relaþii dãunãtoare;
9. Scuteºte de mari suferinþe;
10. Scuteºte de sentimente de vinovãþie;
11. Ajutã la concentrarea asupra stabilirii ºi realizãrii scopurilor în viaþã;
12. Mãreºte capacitatea de comunicare dintre parteneri;
13. Ajutã la cultivarea rãbdãrii ºi a stãpânirii de sine;
14. Ajutã la dezvoltarea unei relaþii deosebite;
15. Ajutã la cultivarea de principii pozitive, care duc la adâncirea relaþiilor interumane; 16. Dã libertatea de a te bucura de adolescenþã cu mulþi prieteni, bãieþi ºi fete;
17. Ajutã la creºterea respectului de sine;
Pe lângã aceste motive de abstinenþã pânã la cãsãtoria creºtinã, care sunt valabile pentru toþi, persoanele virgine mai au cel puþin încã douã motive în plus ca sã se abþinã de la relaþii sexuale pânã la cãsãtoria creºtinã, ºi anume:
18. Virginitatea este cel mai frumos cadou pe care o femeie îl poate oferi soþului iar un bãrbat soþiei;
19. Persoanele care se cãsãtoresc virgine vor evita un reproº din partea celor cu care se cãsãtoresc. În cazul în care nu-ºi vor pãstra virginitatea pânã la cãsãtorie, persoanele cu care se vor cãsãtori poate le vor reproºa acest lucru într-o eventualã ceartã, chiar dacã înainte de cãsãtorie unii spun cã nu þin neapãrat la virginitate.

Dacã totuºi fata a avut relaþii sexuale înainte de cãsãtoria creºtinã ºi a rãmas însãrcinatã, nu trebuie sã facã un pãcat ºi mai mare (avortul), ci trebuie sã-l nascã ºi, dacã nu-l poate creºte, sã aleagã una sau mai multe dintre soluþiile alternative descrise pe blogurile pe care le recomand. Dacã va apela la asociaþiile pentru viaþã, va primi ajutor material ºi, dacã va dori, va putea locui la un centru maternal pânã la un timp dupã naºtere, iar apoi va putea lãsa copilul la o familie care acordã asistenþã maternalã pentru un timp ºi îl va putea lua înapoi când doreºte. Dacã mama este elevã sau studentã poate sã meargã la ºcoalã ºi cât timp este însãrcinatã ºi dupã ce naºte.
Recent a fost adoptatã o nouã lege, prin care primesc indemnizaþie maternalã ºi mamele eleve ºi studente. Prin Legea 240 / 2009 publicatã în MOF nr. 403 din 15/06/2009, toate mãmicile care urmeazã cursurile de zi ale învãþãmântului preuniversitar ºi universitar primesc bani (600 RON) în fiecare lunã, pentru creºterea copilului. Pentru detalii pot fi vizitate urmãtoarele adrese de internet
http://www.mmuncii.ro/ro/articole/2009-09-10/precizari-referitoare-la-indemnizatiile-pentru-gemeni-si-tripleti-1376-articol.html

http://www.provitabucuresti.ro/Legislatie/indemnizatie-maternitate-concediu-maternitate-alocatie.html

sau se poate trimite un e-mail la adresele de e-mail:
relatiicupublicul@mmuncii.ro

mgrecu@mmuncii.ro
Dupã cum am arãtat ºi pe blogurile recomandate mai sus, este dovedit fãrã dubiu, cu argumente clare, biologice ºi religioase, cã omul este om din momentul concepþiei, atât trupeºte, cât ºi sufleteºte. Trupeºte, chiar de la concepþie, adicã de la fecundaþie, ovulul fecundat (zigotul) are un cod genetic uman ºi propriu, diferit de codul genetic al mamei ºi de cel al tatãlui, deci chiar de la concepþie este fiinþã umanã unicã. Toate trãsãturile trupului omenesc sunt programate în codul genetic. Codul genetic este tiparul genetic complex al dezvoltãrii umane ºi conþine: sexul copilului, culoarea pãrului ºi a ochilor, înãlþimea, nuanþa tenului, forma feþei, forma nasului, chiar ºi firele de pãr. Dezvoltarea ulterioarã a corpului sãu nu este decât o derulare a acestui program care existã deja de la început, din momentul concepþiei. Iar sufleteºte, Dumnezeu creazã sufletul copilului tot în acel moment al concepþiei.
Viaþa umanã este sacrã ºi inviolabilã. Dumnezeu spune clar într-o poruncã: SÃ NU UCIZI ! Numai Dumnezeu este stãpânul vieþii. Nu avem dreptul sã ne atingem de viaþã în nici un fel. Dumnezeu vrea sã se nascã orice copil care s-a conceput. Sufletul copilului este creat de Dumnezeu în momentul concepþiei, deci nici un copil nu se concepe din întâmplare, ci din voinþa lui Dumnezeu. Viaþa vine de la Dumnezeu ºi trebuie primitã ca un dar al sãu. Pãrinþii sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieþii, nu stãpâni ai vieþii. Nu existã dreptul la moarte, existã numai dreptul la viaþã !

În acest sens, recomand ºi blogul urmãtor :

http://www.augustincezar.blogspot.com/

Acest blog conþine: Argumente ºtiinþifice ºi religioase cã omul este om din momentul concepþiei. Noua lege adoptatã, prin care se acordã indemnizaþie ºi mamelor eleve ºi studente. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care oferã ajutor material, consiliere ºi soluþii alternative pentru a nu face avort. Mãrturii publice ale unor femei care au fãcut avort. Mãrturii ale unor femei care nu au fãcut avort. Consecinþe fizice ºi emoþionale ale avortului asupra femeii. Mãrturii ale unor medici care au renunþat sã facã avorturi. Legãturi cu multe alte site-uri asemãnãtoare. Argumente cã multe dintre metodele aºa – zis « contraceptive » sunt de fapt avortive (avorturi timpurii). Argumente cã toate metodele artificiale de contracepþie sunt dãunãtoare sãnãtãþii (multe din ele sunt dãunãtoare în mod grav) ºi sunt ºi pãcate, chiar dacã soþii ar avea motive care ar putea pãrea justificate pentru a le folosi. Când existã un motiv justificat de a evita concepþia, existã alternative sãnãtoase ºi morale: metodele naturale de planificare familialã bazate pe abstinenþa în perioada fertilã a ciclului (metoda calendarului; metoda temperaturii bazale, metoda ritmului mucusului cervical ºi metoda simpto – termicã). Metodele naturale nu sunt dãunãtoare sãnãtãþii ºi numai aceste metode naturale nu sunt pãcate dacã se recurge la ele dupã cãsãtorie ºi din motive justificate. Dacã se recurge la aceste metode farã un motiv justificat, atunci devin pãcate ºi aceste metode naturale.

Vã rog intraþi pe blog ºi trimiteþi-l mai departe ca sã foloseascã ºi altora.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 9 Octombrie 2009 09:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 5 De la: office_salinasusesi_ro 21 Iunie 2010 13:26
Va rog mult o parere! Imi cer scuze ca e mult. 33 De la: kudika_991899 28 August 2015 15:57
CANDIDA acest dusman al sanatatii noastre 1 De la: Ioana_Bobocea_1 13 Martie 2012 17:46
Chistul ovarian 77 De la: EZARA 24 Octombrie 2010 18:00
herpes simplex recidivant 42 De la: healthy_MI 16 August 2014 21:28