Setari Cookie-uri

Cautrizarea ranii pe col

Buna

In ianuarie m-am cauterizat si eu la dna doctor Indiana Pelin care este un medic deosebit; aveam o rana pe col aproape cat tot colul si care nu m-a deranjat deloc, am descoperit-o pur si simplu la un control. Pot sa te incurajez si sa iti transmit numai sanatate! Nu e o interventie care sa te sperie si e bine ca stii de existenta ranii din timp ca sa o poti cauteriza, ca sunt periculoase.
Eu am numai cuvinte de lauda la adresa dnei Pelin si a asistentelor care mi-au vorbit frumos si m-au ingrijit f bine - am facut cauterizarea la cabinetul ei particular.
Bafta multa si noroc!
epaminonda
Postat pe 23 Februarie 2009 09:30
buna fetelor! simona sp k a facut o colposcopie....te rog imi poti sp cum a fost? eu am programare maine si nu mai pot de frica si de rezultate...am fost la o doctorita din bucuresti si mi-a descoperita o mica rana pe col si mi-a dat sa fac colposcopie.astept un raspun...ba pup si va doresc o zi buna
andu_bilutza
Postat pe 23 Februarie 2009 15:16
Pentru rana pe colul uterin f.eficace sunt spalaturi vaginale cu ceai de marul lupului timp de 2 saptamani dimineata si seara. Marul lupului este o planta toxica si nu se consuma ca uz intern.Multa sanatate.
doinapetcu
Postat pe 26 Februarie 2009 13:57
buna,ma numesc elena si da am avut si eu o cicatrice pe col,dar am cicatrizato.SI ma simnt foarte bine,cum a fost?na fost chiar atat de dureros ,mai mult este teama,frica si jena ,nu este prea dragut sa stai cu piciarele indepartate,dar inchizi ochii si te gandesti la ceva frumos.si nu dureaza mai mult de un sfert de ora.curaj
patracioc_elena
Postat pe 3 Martie 2009 09:27
buna, sunt si eu noua pe aici..nu prea ma pricep cu aceste mesaje...dar din cate am citit nu stiu ce decizie sa iau...la fel ca si voi am aceasta rana pe col....fac un tratament cu ovule.....in schimb doctorul mi-a recomandat in caz ca nu se vindeca rana prin tratament sa nu fac aceasta cauterizare pana nu fac un copil.... acum astept sa vad ce rezultate voi avea de la tratament.....dar daca nu se inchide rana??? am sanse sa nu mai fac copii daca fac aceasta cauterizare inainte ?
MIRABEL_A
Postat pe 3 Martie 2009 18:11
Buna healthy000209!Si eu inca mai urmez tratament pentru rana pe col...cand am facut prima data testul papanicolau mi-a iesit clasa 3..am fost la un doctor si mi-a vorbit despre conizatie, despre faptul ca nu mai poti face copii etc...m-am speriat rau si am inceput sa citesc despre problema aste pe internet.Am urmat in paralel tratamentul prescris de acel medic(ovule cerviron si spalaturi cu tantum rosa).Pe langa asta..in zilele de pauza cand nu foloseam ovule introduceam ulei de sunatoare.Am urmat si un tratament pe baza de planta...asta timp de 3 luni..dupa care am repetat testul.Surpriza...de data asta mi-a iesit clasa 2....mergand la medic mi-a confirmat faptul ca rana era acum FOARTE mica doar de suprafata.Mi-a recomandat iar o repriza cu ovule dar in paralel urmez si tratamentul pe baza de plante.II multumesc din suflet persoanei care mi-a recomandat acest tratament si care mi-a deschis ochii si m-a facut sa gandesc problema de care sufar , in sensul ca nu interventia chirurgicala este solutia intotdeauna.Aceasta ar trebui sa fie ultima noastra optiune dupa ce le-am epuizat pe toate celelalte...pentru ca am trait pe pielea mea..candin urma unei interventii chirurgicale s-a produs un rau care nu mai poate fi reparat...Daca doresti mai multe detalii referitoare la schema mea de tratament care m-a ajutat te astept sa-mi scrii .Adresa mea este adyt08@gmail.com(adresa e cu 0(zero)8).SANATATE ITI DORESC SI INTELEPCIUNEA DE A LUA CEA MAI BUNA DECIZIE.NU UITA SANATATEA E TOT CEEA CE CONTEAZA
ADRIANA
adriana0814
Postat pe 5 Martie 2009 15:57
Stie cineva cat costa cautarizarea la cabinet particular?Si eu urmeaza sa merg la cauterizare,a zis dr ca e cea mai buna alegere.La pap mi-a iesit L-SIL repetat si la biopsie tot asa, L-SIL.Asa ca.........urmeaza cauterizarea.Sper sa-mi iasa bine pap-ul dupa cauterizare si sa nu ajung la conizatie.........Mi-e cam frica, dar trebuie sa trec peste ....
martonfi
Postat pe 19 Martie 2009 16:01
Costul cauterizarii este in functie de marimea ranii; intre 2 milioane si 4 milioane; te mai costa si pansamentele ulterioare si ovule daca iti recomanda medicul.
E neplacut dar nu trebuie sa te sperii atat de tare.

Curaj si sanatate!
epaminonda
Postat pe 20 Martie 2009 16:28
Multumesc epaminonda.
martonfi
Postat pe 21 Martie 2009 13:41
multumesc epaminonda
martonfi
Postat pe 21 Martie 2009 17:35
am fost azi la cauterizare...........am scapat, nu doare chiar deloc si in 3 minute eram gata.Nu va fie frica, mergeti sa rezolvati rana,nu va jucati ........!!!!!!!!
martonfi
Postat pe 23 Martie 2009 14:02
Bravoooooo!! Excelent!!

Ma mir ca spui ca nu doare, sau poate tu esti mai rezistenta. Eu nu am vrut sa te sperii dar la mine a durat cauterizarea in jur de 1 ora si jumatate, pentru ca rana era foarte mare si a trebuit timp ca sa cauterizeze tot. Iar contractiile uterului meu in timpul cauterizarii erau "serioase". Noroc ca medicul a fost excelent si a avut rabdare cu mine. In fine nu mai conteaza; tot ce conteaza este ca ne trebuie curaj sa mergem si sa "ne cautam" la timp si sa rezolvam astfel de probleme din pripa.

Felicitari inca o data si multa sanatate!
epaminonda
Postat pe 23 Martie 2009 15:34
buna, fetelor! si bine v-am gasit!
acum 6 zile mi-am cauterizat rana de pe col.
a durut putin pe moment, dar asta depinde de medic si de dimensiunea ranii. e mai neplacut in zilele/saptamanile urmatoare: ovule, scurgeri, ma rog, este neplacut... dar colul se reface

recomand cu caldura pe dl. Botezatu (Giulesti). n-am cuvinte sa-mi exprim recunostinta... banii sunt pe locul secund, cea mai importanta este pacienta. si chiar simti asta in prezenta lui!

am avut nevoie de el la un mom dat (hemoragie), l-am sunat si, desi era in concediu, pe malul marii, mi-a povestit la telefon tot ce trebuia sa fac pt a-mi reveni...

daca vreti mai multe detalii, contactati-ma.

o zi linistita!
ramona_eliza
Postat pe 24 Martie 2009 11:26
Buna
Eu folosesc ovule FEMINA si supozitoare MIPROSEPT,si ulei de sunatoare...
Papanicolau a iesit 2 mai demult iar anul trecut in iulie a iesit 1,
Am nimerit un doctor NEPROFESIONIST la clinica Diagnosis, foarte nasol, dr Sandu, un batranel depasit de situatie si varsta,,,care nu avea altceva in cap decat schimbarea anticonceptionalelor mele JANINE cu LOGEST,.. probabil asta a recomandat toata viata lui, inclusiv la cele care acum sunt bunicutze,
Si a adus in discutie la modul IMPUNERII, steriletul, ca la varsta mea (25 de nai) trebuie sa-mi pun, fara sa tina cont de ce vreau eu...asa ca am renuntat la a ma mai duce la ei, si din cauza faptului ca o data spuneau un pret alta data alt pret la analizele de laborator, si vroia musai sa-mi faca HPV-ul inainte de cauterizare, pe care evident ca vroia sa o faca cu bisturiul.
Cand l-am intrebat de laser s-a strambat,,,putea sa spuna ca magnifica clinica Diagnosis nu detine astfel de tehnologii. In fine si in timpul controlului mi s-a facut rau din cauza durerii provocate de "eficienta" controlului domnului.
Vreau asadar, va rog mult, sa-mi recomanadati un doctor bun , foarte bun,,,va rog mult, pentru a ma duce, sa vad exact aceasta rana, poate si la 2- 3 medici n-ar strica sa fie in Bucuresti m-ar interesa.
Multumesc anticipat, si apropo! multumesc cui a scris ca a dat roade tratamentul cu produse naturiste.mi-a redat increderea.
va pup fetelor si aveti grija de voi.
p.s. intrerupeti tratamentu cu anticonceptionale ca sa se vindece rana, sint contraindicate in cazul in care aveti rana pe col...asa am citit,,,si eu le-am intrerupt.
cristina_lavinia
Postat pe 24 Martie 2009 22:29
Eu am fost foarte multumita de doamna doctor Indiana Pelin. Are cabinet particular in Dr. Taberei. Daca te intereseaza iti pot da adresa exacta. Este un medic deosebit! Stiu ca lucreaza si la maternitatea Giulesti, au fost prietene care au nascut cu dansa si sunt f multumite. Scrie-mi daca vrei adresa si nr. de telefon.
epaminonda
Postat pe 25 Martie 2009 17:08
Buna fetelor! Nu neglijati rana de pe col sa nu patiti ca mine.Desi stiam ca am rana pe col am lasat sa treaca anii si acum am ajuns la ce este mai rau.Mai astept un rezultat si, in functie de el,o sa-mi faca dr. conizatie sau histerectomie.Norocul meu ca am doi copii ca niste ingerasi si cred ca o sa optez pt. a doua varianta,satula fiind de analize,papa nicolau,sa nu mai zic de durerea si rusinea de pe masa torturii.
cmardale
Postat pe 27 Martie 2009 16:14
De la: epaminonda, la data 2009-03-23 15:34:16Bravoooooo!! Excelent!!

Ma mir ca spui ca nu doare, sau poate tu esti mai rezistenta. Eu nu am vrut sa te sperii dar la mine a durat cauterizarea in jur de 1 ora si jumatate, pentru ca rana era foarte mare si a trebuit timp ca sa cauterizeze tot. Iar contractiile uterului meu in timpul cauterizarii erau "serioase". Noroc ca medicul a fost excelent si a avut rabdare cu mine. In fine nu mai conteaza; tot ce conteaza este ca ne trebuie curaj sa mergem si sa "ne cautam" la timp si sa rezolvam astfel de probleme din pripa.

Felicitari inca o data si multa sanatate!
martonfi
Postat pe 28 Martie 2009 17:10
Draga mea sa stii ca nu suport deloc durerea.Biopsia a fost mult mai neplacuta decat cauterizarea.Cred ca nu am avut rana mare daca in 3 minute am fost gata ,fara anestezie, fara pic de durere.Nu mi-a prescris ovule, nu trebuie sa merg la pansat.....si nici nu am dureri nici acum.A zis medicul ca poate voi avea mici sangerari sau scurgeri maronii......dar inca nimic,totul e ok.Voi dupa cauterizare ati mai facut pap-ul? si a iesit bine?? Mie de-asta mi-e mai frica, nu stiu daca am putut rezolva toata problema doar cu cauterizare.Peste 3 luni trebuie sa repet Pap-ul, atunci voi afla mai multe.As vrea sa-mi spuneti voi, care ati trecut prin asa ceva,s-a rezolvat problema doar cu cauterizare? v-a iesit bine Pap-ul? Daca nu va fi ok ,voi ajunge la conizatie si nu as vrea..........pt ca inca nu am copiii.Scrieti-mi va rog!!!!!!!!!!!!
martonfi
Postat pe 28 Martie 2009 17:25
La inceputul lui martie am fost la control ginec. (la cabinet particular dr Badea), mi-am facut testul papanicolau care nu mi-a iesit bine. Am fost din nou la control (colposcopie) si mi s-a spus ca am rana pe col, fara sa mi se dea alte informatii, m-a trimis la medlife sa-mi fac HPV-ul si cauterizarea. La medlife tb facut iar controlul ginec.+colposcopie, deci alti bani... Asa ca m-am dus la alt dr (C.Cotiga - Filantropia)care mi-a spus ca NU tb facuta cauterizarea pana nu se investigheaza "la 25 ani tb mai intai tratament 3 luni si pe urma daca nu se vindeca deloc se pune problema cauterzarii". acum astept rezultatul HPV-ului si pe urma merg iar la control. Deci ce e mai bine tratament sau cauterizare??
Grace24
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:09
Buna!si eu am fost la nenumarati doctori si fiecare sp altcv..pana am ajuns la un doctor bun a fost greu..si eu am rana pe col si mi-a sp acelasi lucru k si tie:intai tratament si dak nu se vindeca recurgem la cauterizare.eu am terminat prima luna de tratament si as putea sp k simt unele diferente!asa k iti recomand sa faci acest tratament de 3 luni.eu l-am facut cu ovule cervugid si spalaturi cu ceai de pelin.iti doresc sanatate multa..si muta rabdare
andu_bilutza
Postat pe 2 Aprilie 2009 15:34
Eu cred ca depinde de medic, fiecare are alta parere.Eu am facut de 2 ori pap-ul si nu mi-a iesit bine, apoi mi-a facut biopsie ,acelasi rezultat............ce rost mai are sa fac tratament, mi-a facut cauterizare pana nu e tarziu.Daca stau sa pierd vremea cu tot felul de tratamente si boala avanseaza, va dati seama ca poate fii prea tarziu............Cauterizarea nu e mare lucru, nu inteleg de ce va feriti s-o faceti, nu doare deloc si rezolvati problema, mult mai neplacut e sa luati 3-6 luni tratamente si sa stati cu sufletul la gura ca oare scap sau mi-se agraveaza...Asta e parerea mea si a medicului meu si sa stiti ca e un medic ffffff renumit, din toata tara are paciente. Sanatate va doresc!!!
martonfi
Postat pe 3 Aprilie 2009 14:56
BUNA FETELOR SI YO SUNT NOUA AICI VR SA VA ZIK CA AKM 3SAPTAM,ANI AM FAKUT UN AVORT SI ATUNCI A DESCOPERIT DR CA AM O RANA PE COL YO CAM DIN VARA AVRAM DUERI IN PARTEA DR JOS SI O SCURGERE ALB GALBUIE MAI GROASA ASA CE MA SFATUITI SA FAK?
mary_brunetica
Postat pe 10 Aprilie 2009 12:56
incearca cu spalaturi cu ceai da pelin. eu am scapat de cativa ani buni de rana.bafta
healthy002405
Postat pe 20 Iunie 2009 10:52
Cu produse de la Forever puteti rezolva problema cu succes.Contactati-ma octavianpas@yahoo.com sau tel.0745450957
healthy003785
Postat pe 26 Iunie 2009 11:42
buna ziua,

am facut ieri o cauterizare pentru o rana pe col, tratata anterior ( fara rezultat) cu ovule si spalaturi. acum ma simt bine..insa urmeaza sa plec pentru cateva zile la un festival...voi incerca sa nu fac foarte mult efort..insa am uitat sa intreb medicul daca am voie sa beau alcool sau sa fumez. nu stiu daca are vreo legatura. stiti? multumesc..
healthy004581
Postat pe 21 Iulie 2009 14:13
De la: katzyela, la data 2009-02-22 14:13:51
De la: alissuca, la data 2009-02-22 11:04:32 buna si eu am fost diagnosticata cu papanicolau 2,dar dr, a zis ca este o f.mica zgarietura,si mai bine asteptam sa se vindece singura,decat sa o cauterizeze.
ADEVARUL ESTE CA SI MIE MI-A ZIS DACA ESTE PREA MARE NU POTI RAMANE INSARCINATA PT CA DACA ARE PUROI,SUCUREAZA MEREU ACESTA DISTRUGE SPERMATOZOIDUL SI DE ACEEA.
NU A VRUT SA O CAUTERIZEZE A ZIS DE CE SA TE CHINUI SI NU STI CUM S E INCHIDE SAU VINDECA IN FUNCTIE CAT E DE ADANCA,CUM A MAI ZIS CINEVA SE POATE VINDECA DECAT LA SUPRAFATA.,OK A MEA E DOAR CEVA MINUSCUL SI NU ADANCA DECI A ZIS CA CORPUL ESTE ATAT DE DESTEPT INCAT O SA SE VINDECE SINGURA CHESTIA ESTE CA TREBUIE IGIENA LA MAXIM,IAR DUPA CE FACETI SEX,SA VA SPALATI F BINE,DACA NU RAMANE SPERMA ACOLO SI SE PRODUCE MAI MULTA INFECTIE.TREB,SPALAT DIN CAND IN CAND CU SOLUTII SPECIALE.O ZI BUNA


Draga Alissuca , am o veste pentru tine! Eu am o rama pe col si am ramas insarcinata ! Este destul de maricica ! Acum depinde de medic! Eu am avut parte numai de incompetenti! Iar medicul la care merg acum a zis asa: este o problema in cazul in care esti insarcinata ai o rana pe col si intretii si relatii sexuale! Atunci se produc niste sangerarii! Asa ca ai grija la ce medic mergi!
O zii buna!


Acum 5 ani, la un control de rutina, mi-a zis dr ca am o rana pe col de dimensiunea unei prune mari care trebuie cauterizata. Din lipsa de timp (poate fi tradus si ca dezinteres) nu m-am ocupat de aceasta problema. Intre timp, am ramas insarcinata, am nascut un copil de 3,8 kg, sanatos si frumos. Nu stiu care mai este starea ranii de pe col dar voi merge in curand sa fac un papa nic. de control. Multa sanatate tuturor!
kudika019285
Postat pe 26 Iulie 2009 14:36
Ce legatura are rana de pe col cu faptul ca nu ramai insarcinata ? Si te-a asigurat medicul ca dupa diatermocauterizare vei ramine insarcinata ? E "simpatic" doctorul asta al tau!
healthy004495
Postat pe 1 August 2009 13:19
buna!..am si eu o intrebare.....la ultimul contact sexual am sangerat destul de tare,fara sa fiu la menstruatie...care se terminase cu mai bine de o saptamana in urma....sa fie oare vorba de o rana pe uter?....n-am patit asa ceva niciodata..
lucia_lucia76
Postat pe 14 August 2009 08:19
buna...imi poti spne si mie cat tea ajuns..adica eu urmez sa fac una peste o sapt jumatate..ma cam sperie gandul..la mine e cat o moneda de 50 de bani...sincer as vrea sa stiu un pret...si cat dureaza recuperarea..multumesc..>:D:D
Ely2009
Postat pe 16 Octombrie 2009 15:01
Unul dintre cei mai tari ginecologi din Romania - stiut f. clar, e dr. IULIAN BADEA de la S.U.U.B. - SPITALUL UNIVERSITAR - metrou EROILOR. Dansul SUSTINE CA NU MAI E DE ACTUALITATE CAUTERIZAREA. Duceti-va la dansul - la spital sau la cabinet - str. ALEXANDRU IOAN CUZA nr. 13 - gasiti pe google si tel.
healthy005533
Postat pe 27 Octombrie 2009 20:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Candidoza - partenerul refuza tratamentul 62 De la: OanaSun 14 Martie 2011 01:15
Va rog sa ma ajutati!!:*:* 17 De la: M_Geany 15 Aprilie 2010 13:10
buna 28 De la: krys_cy 23 Decembrie 2010 12:33
dr giuvelea cristina 6 De la: g_cristinaa 28 Noiembrie 2013 09:04
DURERI MARI LA MENSTRUATIE 70 De la: healthy001282 25 Aprilie 2013 16:33