Setari Cookie-uri

in legatura cu candidoza!!

stiu ca aceasta candidoza este asociata cu flora vaginala....daca flora vaginala este dezechilibrata, in mod cert vei face candidoza (nu exclud nici celelalte metode prin care candidoza apare).Pentru ca flora vaginala sa fie reechilibrata trebuie sa consumati branzeturi.....sanatate maxima!!
bibistrocel2008
Postat pe 10 Decembrie 2008 03:43
pe linkul acesta puteti gasi mai multe iformatii despre candida si mai ales despre alimentatia care previne dezvoltarea ei in organism http://www.damaideparte.ro/?p=591

Multa sanatate,

Carmen
carmendaya_healthy
Postat pe 10 Decembrie 2008 11:36
Pe langa tratamentul medicamentos prescris de doctor (in niciun caz autoadministrat, sau la recomandarea prietenelor/cunostintelor) recomand in fiecare zi iaurt (eu il prefer pe cel de baut) si cat mai putine alimente care sa "irite" flora vaginala. Mai exact, de evitat prajeli, mancaruri picante, dulciuri in exces sau bauturi indulcite.Nu uitati ca si baile/dusurile fierbinti pot antrena aparitia candidozei. Este de evitat purtarea lenjeriei sintetice (eu port numai de bumbac) sau a hainelor prea stramte.

Multa sanatate va doresc!
gandacel
Postat pe 13 Decembrie 2008 21:21
Eu am incercat spalatura cu ceai de sunatore si m-am uns cu gel de sunatoare...
principesagapia
Postat pe 19 Decembrie 2008 21:28
si eu am avut o perioada si m-am chinuit mult timp cu tot felul de antibiotice si alte alea pana cand am folosit un creion vaginal care are o anumita concentratie de crema si se elibereaza treptat chiar a functionat pentru mine si de atunci nu am mai avut problema ,plus ca port doar lenjerie de bumbac si incerc pe cat posibilul sa nu port haine stramte
lara22
Postat pe 22 Decembrie 2008 23:10
da remedii naturiste ai incercat? detalii pe www.caraghiaur.ro
lucian_rich
Postat pe 10 Ianuarie 2009 22:30
Candida se instaleaza pe un teren cu o imunitate scazuta...Germenele exista la noi toti , doar ca nu prolifereaza...daca nu are si mediul de asa natura
sea_shell
Postat pe 18 Ianuarie 2009 15:34
incecati GYNOFORT ..CHIAR ARE EFECT ...
4041971
Postat pe 28 Ianuarie 2009 09:16
Indiferent de medicament, efectul este de moment daca nu se trateaza terenul biologic care sa NU permita supravietuirea ciupercii. Va sugerez sa va uitati pe link-ul http://www.euvita.ro/CandiSTOP.htm mai ales pentru a citi randurile din final (cele legate de frecventa ciupercii)
dusa
Postat pe 28 Ianuarie 2009 09:36
De la: carmendaya, la data 2008-12-10 11:36:30pe linkul acesta puteti gasi mai multe iformatii despre candida si mai ales despre alimentatia care previne dezvoltarea ei in organism http://www.damaideparte.ro/?p=591

Multa sanatate,

Carmen


Foarte interesant articolul recomandat de tine! Mai ales partea asta:

"Experimentele doctorului Simoncini arata ca 99% din cazurile de cancer la san si vezica se pot vindeca in doar 6 zile, folosind doar un cateter care spala tumoarea cu solutie de bicardonat de sodiu.

Evident, interesele financiare din industria farmaceutica au facut ca doctotul Simoncini sa fie marginalizat, iar teoria sa sa fie prea putin cunoscuta."

Eu ma spal extern cu apa si bicarbonat de fiecare data cand imi reapar mancarimi si dupa doua spalari imi trece...dar...e un tratament temporar... incepe sa ma ingrijoreze f mult situatia asta, sincer m-am cam saturat... Am citit multe pe acest subiect....sunt foarte multe posibile cauze dar pe a mea/ale mele nu reusesc sa o/le identific... Am fost si la ginecolog, dar nu a facut decat sa imi dea un tratament...pe care l-am urmat corect...dar care a fost tot temporar...ce sa mai...boala asta e naibii rau... Eu una m-am saturat si de medici si as putea sa insirui o gramada de motive si mi-ati da dreptate....
In fine...ce vroiam eu sa va intreb e apropo de bicarbonat ca de aici am inceput... articolul asta nu m-a facut decat sa am si mai multa baza in el... E suficient sa ma spal extern sau trebuie sa introduc si in vagin cu un irigator?... Eu din cate am mai citit am inteles ca spalaturile vaginale nu prea ar fi recomandate... Daca ma puteti lamuri in privinta asta va multumesc.
Multa sanatate!
Joe
Postat pe 28 Ianuarie 2009 14:41
referitor la ce spunea una dintre gagicile de mai sus,trebuie sa ai o alimentatie echilibrata si sanatoasa plus hainele pe care le porti,fiind o persoana mai sensibila trebuie sa eviti hainele stramte,de purtat doar bumbacul(referitor la lenjeria intima) si o igiena stricta,pana si scaderea imunitatii poate sa-ti creeze complicatii (adica una dintre ele este candida sau cum vreti sa o numiti).spalaturile intravaginale nu sunt recomandate de loc pt ca te aduce in stadiul in care vei ramane fara secretie pana la, a nu mai putea avea o sarcina,vaginul se curata singur datorita secretiei dar totusi nu trebuie neglijat,v-am pupat
bucatariu
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:53
si eu m-am confruntata cu aceasta problema, din pacate, dar acum sunt bine. Tot ce trebiue sa faci e sa mergi la medicul ginecolog si sa-ti faci un set de analize, in urma carora sa ti administreze tratamentul adecvat, poate k nu ai doar candida... Oricum tratamentele recomandate de prietene si alti cunoscuti nu fac altceva decat sa-ti inrautateasca situatia. Si in niciun caz nu mai face lavaj vaginal pana nu ai un diagnostic si un tratament clar, altfel risti sa-ti distrugi flora vaginala, care si asa este data peste cap.Sanatate multa si mergi la doctor.
alpintoiu
Postat pe 29 Ianuarie 2009 08:58
Cumpara de la aloe-vera Aloe-First si il spreizi fara frica in cateva zile o sa iti treaca pentru info cauta-ma la epopescu58@yahoo.com
epopescu58
Postat pe 31 Ianuarie 2009 23:26
........
andreea_isbasoiu
Postat pe 10 Februarie 2009 15:26
Salutare!Candida,aceasta micoza infectioasa profita de anumite circumstante in organism pentru a se dezvolta,si astfel de circumstante favorizante sunt numeroase,de exemplu;antibioticele,anticonceptionalele,cortizonul,deficientele nutritionale,constipatia cronica sau diareea,stresul fizic si emotional.Simptomele sunt foarte variate,incepand cu cele asociate vaginitelor(scurgeri,prurit,infectii urinare,crampe si neregularitati de ciclu)si sfarsind cu depresii severe acnee,anxietate ,surmenaj,nervozitate,confuzie mentala.Primul pas in tratarea candidozei este eliminarea tuturor alimentelor ce contin drojdii,fermenti si apoi contactati-ma;stevensegal83@yahoo.com !
ivanescu
Postat pe 11 Martie 2009 19:55
si eu am avut o candidoza bucala,am tratat-o cu nistatin
ccseduard
Postat pe 20 Martie 2009 17:26
De la: laly_3l, la data 2009-01-18 15:34:33Candida se instaleaza pe un teren cu o imunitate scazuta...Germenele exista la noi toti , doar ca nu prolifereaza...daca nu are si mediul de asa natura
foarte corect !!!
4Life
Postat pe 2 Aprilie 2009 11:29


daca vreti un tratament simplu pentru CANDIDOZA ,doar din capsule , fara spalaturi vaginale si fara unguente , intrati pe www.bestlife-naturiste.ro si cautati un produs din mai multe plante , 100% natural , care se numeste FORMULA CANDIDA , este un tratament FORTE in 27 zile pe care trebuie sa-l faceti impreuna cu partenerul ca altfel o sa va dea inapoi.

candidoza se ia prin contact sexual de aceea trebuie facut in 2
jeanetta
Postat pe 8 Aprilie 2009 18:58
mie mi-a spus cineva ca exista un medicament care se ia in doza unica si gata... ai scapat,doar ca nu stiu cum se numeste. daca stie cineva,astept sugestii.
healthy001564
Postat pe 14 Aprilie 2009 16:07
Diflazon. se ia o doza unica si se repeta dupa o saptamana. din pacate nu da rezultate decat la formele usoare. cand e voba de o candidoza cronicizata, nu prea are efect.

Postat pe 24 Aprilie 2009 13:55
De la: Ioana1313, la data 2009-04-24 13:55:41Diflazon. se ia o doza unica si se repeta dupa o saptamana. din pacate nu da rezultate decat la formele usoare. cand e voba de o candidoza cronicizata, nu prea are efect.

Nu mai stiu ce sa mai fac...ma lupt cu aceasta candidoza de vreo 2 ani. Am urmat fel si fel de tratamente, dar degeaba. Mai rau e ca pe langa mancarimi si scurgeri ma si doare in timpul actului sexual. Este normal??? Pt ca viata mea sexuala este la pamant.Chiar nu exista tratament pt aceasta boala???

Postat pe 24 Aprilie 2009 14:27
De la: healthy001761, la data 2009-04-24 14:27:08
De la: Ioana1313, la data 2009-04-24 13:55:41Diflazon. se ia o doza unica si se repeta dupa o saptamana. din pacate nu da rezultate decat la formele usoare. cand e voba de o candidoza cronicizata, nu prea are efect.

Nu mai stiu ce sa mai fac...ma lupt cu aceasta candidoza de vreo 2 ani. Am urmat fel si fel de tratamente, dar degeaba. Mai rau e ca pe langa mancarimi si scurgeri ma si doare in timpul actului sexual. Este normal??? Pt ca viata mea sexuala este la pamant.Chiar nu exista tratament pt aceasta boala???
ai putea sa te informezi asupra TRANSFER FACTOR PLUS de la 4Life...ar putea fi ceea ce iti trebuie pentru a scapa de aceasta problema care iti creeaza probleme de asa de mult timp...
4Life
Postat pe 24 Aprilie 2009 15:56

Buna
Candida si orice ciuperca, bacterie sau virus ataca tot timpul un organism cu sistemul imunitar slabit deci care nu se poate apara. Pentru intarirea sistemului imunitar se vehiculeaza trei tratamente naturiste foarte eficiente: extract de sambure de grapefruit, aloe vera si argint coloidal.
Bye
Beni_healthy
Postat pe 5 Iunie 2009 16:18
Beni,exista mai multe solutii pentru fortificarea sistemului imunitar...


http://www.naturvita.ro/lista-produse-naturiste-tratamente-alternative/17/SISTEM%20IMUNITAR
sea_shell
Postat pe 6 Iunie 2009 15:33
De la: Beni, la data 2009-06-05 16:18:52
Buna
Candida si orice ciuperca, bacterie sau virus ataca tot timpul un organism cu sistemul imunitar slabit deci care nu se poate apara. Pentru intarirea sistemului imunitar se vehiculeaza trei tratamente naturiste foarte eficiente: extract de sambure de grapefruit, aloe vera si argint coloidal.
Bye
TRANSFER FACTOR PLUS este la momentul actual cel mai eficient produs pentru stimulatea si educarea sistemului imunitar la nivel mondial...

Transfer Factor Plus® is a proprietary product of 4Life Research containing:
· Transfer Factor XF powder (bovine colostrum concentrate)
· Zinc monomethoinine 20% (3.3 mg of zinc)
· Proprietary Cordyvants’ mixture
· Inositol hexaphosphate
· Soy beans extract (phytosterols)
· Cordyceps sinensis, powder
· Baker’s yeast (D-b-glucan) extract
· Lemon, peel powder
· Agaricus blazeii Mushroom extract
· Aloe gel powder (Aloe vera leaf)
· Oats extract, avena sativa (b-glucan)
· Olive tree (Olea europaea) leaf powder extract
· Maitake Mushroom (Grifolea frondsa) powder extract
· Shitake Mushroom (Lentinus edodes) powder extract.

asigura un plus de pana la 437% pentru activitatea celulelor NK !!!!
4Life
Postat pe 6 Iunie 2009 15:37
De la: , la data 2009-01-28 14:41:03
De la: carmendaya, la data 2008-12-10 11:36:30pe linkul acesta puteti gasi mai multe iformatii despre candida si mai ales despre alimentatia care previne dezvoltarea ei in organism http://www.damaideparte.ro/?p=591

Multa sanatate,

Carmen


Foarte interesant articolul recomandat de tine! Mai ales partea asta:

"Experimentele doctorului Simoncini arata ca 99% din cazurile de cancer la san si vezica se pot vindeca in doar 6 zile, folosind doar un cateter care spala tumoarea cu solutie de bicardonat de sodiu.

Evident, interesele financiare din industria farmaceutica au facut ca doctotul Simoncini sa fie marginalizat, iar teoria sa sa fie prea putin cunoscuta."

Eu ma spal extern cu apa si bicarbonat de fiecare data cand imi reapar mancarimi si dupa doua spalari imi trece...dar...e un tratament temporar... incepe sa ma ingrijoreze f mult situatia asta, sincer m-am cam saturat... Am citit multe pe acest subiect....sunt foarte multe posibile cauze dar pe a mea/ale mele nu reusesc sa o/le identific... Am fost si la ginecolog, dar nu a facut decat sa imi dea un tratament...pe care l-am urmat corect...dar care a fost tot temporar...ce sa mai...boala asta e naibii rau... Eu una m-am saturat si de medici si as putea sa insirui o gramada de motive si mi-ati da dreptate....
In fine...ce vroiam eu sa va intreb e apropo de bicarbonat ca de aici am inceput... articolul asta nu m-a facut decat sa am si mai multa baza in el... E suficient sa ma spal extern sau trebuie sa introduc si in vagin cu un irigator?... Eu din cate am mai citit am inteles ca spalaturile vaginale nu prea ar fi recomandate... Daca ma puteti lamuri in privinta asta va multumesc.
Multa sanatate!

Daca nu te speli intern nu ai facut nimik...poti sa folosesti tu sute de tratamente ca nu vei avea nici un rezultat....eu am foosit tantum rosa pt spalaturi vaginale seara dupa care am administrat ovule sau crema vaginala, tratamentul dureaza cel putin 11 zile pt eficienta...daca persista sau reapare este indicat tratamentul medicamentos dar numai la recomandarea medicului....eu m-am chinuit 2 ani cu candida pe limba...am capatat-o din cauza unui tratemnt cu antibiotic....dupa multe incercari nereusite cu tratamente din plante si solutii de gura medicamentoase...am gasit un orl-ist care mi-a prescris pastile...una pe zi timp de 3 zile...nu imi venea sa cred ca am scapat atat de repede si usor. Bucuria nu a durat mult caci pe fondul unui sistem imunitar slabit imi tot reapare, dar o tratez de fiecare data. Stiu ca este neplacut insa netratata deloc poate duce la complicatii mai mari...ginecologul meu mi-a exlicat ca se poate instala la unghii, comisura buzelor sau mai rau plamani sau la stomac.
Am incercat si cu Aloe First de la Forever dar ustura f tare caci are mult propolis.
In rest ce sa zic sanatate ca-i mai buna decat toate!
gangstergrl
Postat pe 9 Iunie 2009 15:49
De la: alx_dana, la data 2009-06-09 15:49:26
De la: , la data 2009-01-28 14:41:03
De la: carmendaya, la data 2008-12-10 11:36:30pe linkul acesta puteti gasi mai multe iformatii despre candida si mai ales despre alimentatia care previne dezvoltarea ei in organism http://www.damaideparte.ro/?p=591

Multa sanatate,

Carmen


Foarte interesant articolul recomandat de tine! Mai ales partea asta:

"Experimentele doctorului Simoncini arata ca 99% din cazurile de cancer la san si vezica se pot vindeca in doar 6 zile, folosind doar un cateter care spala tumoarea cu solutie de bicardonat de sodiu.

Evident, interesele financiare din industria farmaceutica au facut ca doctotul Simoncini sa fie marginalizat, iar teoria sa sa fie prea putin cunoscuta."

Eu ma spal extern cu apa si bicarbonat de fiecare data cand imi reapar mancarimi si dupa doua spalari imi trece...dar...e un tratament temporar... incepe sa ma ingrijoreze f mult situatia asta, sincer m-am cam saturat... Am citit multe pe acest subiect....sunt foarte multe posibile cauze dar pe a mea/ale mele nu reusesc sa o/le identific... Am fost si la ginecolog, dar nu a facut decat sa imi dea un tratament...pe care l-am urmat corect...dar care a fost tot temporar...ce sa mai...boala asta e naibii rau... Eu una m-am saturat si de medici si as putea sa insirui o gramada de motive si mi-ati da dreptate....
In fine...ce vroiam eu sa va intreb e apropo de bicarbonat ca de aici am inceput... articolul asta nu m-a facut decat sa am si mai multa baza in el... E suficient sa ma spal extern sau trebuie sa introduc si in vagin cu un irigator?... Eu din cate am mai citit am inteles ca spalaturile vaginale nu prea ar fi recomandate... Daca ma puteti lamuri in privinta asta va multumesc.
Multa sanatate!

Daca nu te speli intern nu ai facut nimik...poti sa folosesti tu sute de tratamente ca nu vei avea nici un rezultat....eu am foosit tantum rosa pt spalaturi vaginale seara dupa care am administrat ovule sau crema vaginala, tratamentul dureaza cel putin 11 zile pt eficienta...daca persista sau reapare este indicat tratamentul medicamentos dar numai la recomandarea medicului....eu m-am chinuit 2 ani cu candida pe limba...am capatat-o din cauza unui tratemnt cu antibiotic....dupa multe incercari nereusite cu tratamente din plante si solutii de gura medicamentoase...am gasit un orl-ist care mi-a prescris pastile...una pe zi timp de 3 zile...nu imi venea sa cred ca am scapat atat de repede si usor. Bucuria nu a durat mult caci pe fondul unui sistem imunitar slabit imi tot reapare, dar o tratez de fiecare data. Stiu ca este neplacut insa netratata deloc poate duce la complicatii mai mari...ginecologul meu mi-a exlicat ca se poate instala la unghii, comisura buzelor sau mai rau plamani sau la stomac.
Am incercat si cu Aloe First de la Forever dar ustura f tare caci are mult propolis.
In rest ce sa zic sanatate ca-i mai buna decat toate!
buna,te-ar interesa sa vezi detalii despre un produs,un spray care se poate administra pe cale orala si care iti poate asigura un plus al sistemului imunitar cu pana la 283% ??? daca esti interesata de detalii,lasa-mi o adresa de mail in privat unde ti le pot trimite
4Life
Postat pe 10 Iunie 2009 22:25
alx_dana cum se numesc pastilele recomandate de dr? si eu am candidoza bucala de vreo 3 ani si tot nu mi-a trecut, desi am incercat de nenumarate ori.
elenus210784
Postat pe 11 Iunie 2009 15:52
De la: elenus210784, la data 2009-06-11 15:52:51alx_dana cum se numesc pastilele recomandate de dr? si eu am candidoza bucala de vreo 3 ani si tot nu mi-a trecut, desi am incercat de nenumarate ori.

Eu am luat Syscan 1 pastila/zi...nu mai stiu ce concentratie aveau...plus o mixtura cu care faceam gargara de la farmacie...fara lactate de nici un fel timp de 2 saptamani si fara contact sexual....Sanatate!
gangstergrl
Postat pe 18 Iunie 2009 15:40
De la: alx_dana, la data 2009-06-18 15:40:42
De la: elenus210784, la data 2009-06-11 15:52:51alx_dana cum se numesc pastilele recomandate de dr? si eu am candidoza bucala de vreo 3 ani si tot nu mi-a trecut, desi am incercat de nenumarate ori.

Eu am luat Syscan 1 pastila/zi...nu mai stiu ce concentratie aveau...plus o mixtura cu care faceam gargara de la farmacie...fara lactate de nici un fel timp de 2 saptamani si fara contact sexual....Sanatate!
substanta activa din acest syscan este :FLUOCONAZOLUL.

Reactii adverse:
Fluconazolul este in general bine tolerat. Cele mai comune efecte secundare asociate cu fluconazolul sunt legate de tractul gastrointestinal. Acestea includ greata, dureri abdominale, diaree si flatulenta. Dupa acestea, cel mai comun efect secundar observat a fost rash-ul. S-a mai asociat cu administrarea de fluconazol si cefalee. in timpul tratamentului cu fluconazol sau alti agenti asemanatori, la unii pacienti, mai ales la cei cu afectiuni grave cum ar fi SIDA si cancerul, au fost observate modificari ale testelor functionale renale, hematologice si hepatice (a se vedea Avertismente si precautii speciale), dar semnificatia clinica si relatia cu tratamentul este nesigura. Au mai aparut reactii cutanate exfoliative (a se vedea Avertismente si precautii speciale), contracturi musculare, leucopenie, trombocitopenie si alopecie, dar in conditii in care nu s-a putut stabili o relatie cauzala. Daca apare rash cutanat la un pacient tratat pentru o infectie fungica superficiala si este considerat datorita fluconazolului, terapia cu acest agent va fi oprita. Pacientii cu infectii fungice invazive/sistemice, care dezvolta rash-uri, necesita o atenta monitorizare si fluconazolul va fi intrerupt in cazul aparitiei leziunilor buloase sau eritemului polimorf. Ca si la alti agenti azolici, s-au raportat rare cazuri de anafilaxie.
4Life
Postat pe 7 Iulie 2009 23:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
radiatii laptop 11 De la: kudika002209 13 Iulie 2010 11:46
unde gasim incaltaminte de calitate la preturi rezonabile? 1 De la: sophiae07 16 Septembrie 2009 18:28
anticonceptionale 2 De la: eleain 19 Martie 2010 18:30
menstruatie peste anticonceptionale 1 De la: kudika_956844 2 Martie 2014 15:27
candidoza 2 De la: camiflorea 28 Aprilie 2010 21:44