Setari Cookie-uri

endometrioza

fetelor... HELP! ce calmante mai luati pentru durerile de burta? eu nu stiu ce sa mai iau sau ce sa mai fac pentru ca am dureri foarte mari....
anna_healthy
Postat pe 22 Ianuarie 2009 20:35
oana, ce dureri ai, menstruale? ketorol
eleain
Postat pe 22 Ianuarie 2009 21:12
eu iau nurofen forte si chiar are efect:)
cretzulina06
Postat pe 24 Ianuarie 2009 13:14
Te sfatuiesc sa mergi la doctor; nu sta ca mine, si eu aveam dureri ff mari , aproape insuportabile la ciclu, nici pastilele nu isi mai faceau efec, iar cand intr-un final am ajuns la dr, am aflat k am 2 chisturi (4 s 7 cm)dintre care unul endometriozic; a fost nevoie de interventie chirurgicala.
dinca_mihaela84
Postat pe 27 Ianuarie 2009 16:08
n-am fost destul de explicita in mesajul de mai sus, cel cu durerile de burta... eu am endometrioza. am fost operata acum 2 ani, am avut 2 chisturi. acum am dureri f mari nu doar la menstruatie, ma doare aproape zilnic. nu stiu ce sa mai iau. am incercat nurofen, no-spa forte, diclofenac, aulin, ibuprofen...
anna_healthy
Postat pe 2 Februarie 2009 13:21
pentru DINCA MIHAELA: am vazut ca te confrunti cu aceeiasi problema ca si mine.. eu am endometrioza. am fost operata in 2007, am avut 2 chisturi. tu cum te simti in prezent? mai ai dureri? ai rezolvat problema cu endometrioza? ce tratament ti-a prescris dupa interventia chirurgicala?
anna_healthy
Postat pe 2 Februarie 2009 13:33
Pt Oannna
eu m-am operat pe 6 oct anul trecut, in prezent sunt f bine, nu mai am dureri la menstruatie, dupa operatie am luat prednison.(anticonceptionale iau yasmine)acum ma duc periodic la control.tu spui k ai dureri, cred k ar trebui sa mergi la medic si sa-i spui, si sa iei pastile decat la recomandarea medicului.multa sanatate si ai grija de tine.
dinca_mihaela84
Postat pe 3 Februarie 2009 19:06
Pt. Oannna: durerile mari sunt legate de existenta unei inflamatii excesive datorate probabil unui raspuns excesiv al sistemului imunitar.
Solutia pentru "a trai bine" cu endometrioza se alege in functie de cauzele aparitiei acesteia. Daca doriti, puteti citi mai multe despre cauze si tipurile posibile de tratament (alopat/naturist)la http://euvita.ro/Estella-E.htm.
Prima parte a solutiei problemelor tale este sa investighezi cauzele care contribuie la inflamatia excesiva in organism.
dusa
Postat pe 10 Martie 2009 09:06
pot sa iti recomand tratament cu produse naturale , si avem si produse fitoterapeutice pt. femei care vindeca inflamatii ginecologige ale femeilor. mai multe relatii la e-mail : claudia_nistor2001@yahoo.com
naturistul
Postat pe 10 Martie 2009 10:36
Pt Dusa: multumesc mult pentru site-ul pe care mi l-ai dat, am citit lucruri interesante si am aflat si lucruri noi... ms mult
anna_healthy
Postat pe 12 Aprilie 2009 16:23
Salut,
eu am scapat de dureri zilnice (pe care nimeni nu le-a diagnosticat - nu au stiut cum) cu ceai de coada soricelui si ceai de galbenele.
- am baut si acte 1 litru de ceai pe zi (amestec din cele 2) si
- in am si stat la bai de aburi cu ele
to_gabriela
Postat pe 14 Aprilie 2009 10:39
Dacã eºti acasã puneþi compresã cu biter suedez ºi înfãºoarãte bine,astfel încât sã se încãlzeascã zona.Ai grijã biterul pãteazã...
daria74
Postat pe 14 Aprilie 2009 10:45
pentru oannna
de aproape trei ani ma chinui cu endometrioza ºi cu dureri PERMANENTE!
NU numai la menstruatie, ci in fiecare zi, ora , minut, secunda. Am fost operata acum un an. In abdomenul meu au gasit un bloc aderential intre chistul endometriozic ºi ansele intestinale. adica, toate intestinele erau o masa legata prin tesutul de endometru care migrase .... . au curatat cat s-a putut, din ovar mi-a ramas doar "pt lama", nu stiu ce inseamna asta. insa, la 10 zile de la operatie au reinceput crizele. parca mai mari ca inainte de operatie. ºi au continuat... am facut 6 luni de diphereline. groaznic. mi-a dat tot organismul peste cap, un chist aparut ºi pe ficat, a scazut masa osoasa..... Dipherelinul nu a avut niciun efect asupra endometriozei. la doua luni de la operatie endometrioza avansase ºi pe col ºi cred ca ºi in abdomen avansase. aveam acelasi dureri permanente ºi de multe ori insuportabile. mi se facea rau de durere. zilnic lluam antiinflamatoare ºi calmante. am incercat regim naturist, am incercat biorezonanta magnetica (pe care nu o recomand, decat pt cei care vor doar sa scape de niste bani, nu a avut nici cel mai mic efect. apa de ploaie). eram hotarata sa ma operez din nou ºi sa scot tot, nu mai suportam durerile. boala asta mi-a schimbat viata. ºi inainte de Paste am zis sa incerc acupunctura. m-am dus fara nici-o speranta. am facut doua sedinte, ºi pt ca era Pastele, am intrerupt cam doau saptamani. pt mine a fost un miracol! doua saptamani fara antiinflamatoare ºi calmante. fara dureri, decat f.rar cate o durere usoara, surda. nici nu mai stiam cum este sa nu ai dureri. acum am reluat sedintele de acupunctura. imi este ºi frica sa apun ca acupunctura a facut un miracol pt mine. mi-e frica sa nu "se sperie ºi sa fuga" minunea. eu o sa continui ºi sper sa revin cat de cat la viata normala de dinainte. ºi mai sper ca prin acupunctura se trateaza ºi cauza , nu numai efectul. incearca asta, macar cateva sedinte sa vezi cum te simti. ºi sa ne spui ºi noua.
claus_healthy
Postat pe 30 Aprilie 2009 00:33
buna clauss,

spune-mi te rog unde faci acupunctura? si eu am dureri la fel de mari si nu stiu cum sa mai scap de ele.te rog daca ma poti ajuta cu adresa cabinetului unde faci acupunctura ar fi minunat ,si spui ca a dat rezultate ?sper sa am si eu acelasi noroc , ca sincer nu mai stiu ce sa fac.multumesc anticipat si sanatate maxima .eventul daca ai timp din cand in cand putem vb si pe messenger , id-ul meu este lucia_cojocaru2004 .
lucia33
Postat pe 16 Mai 2009 17:00
fetelor, eu am fost operata ptr desfundarea trompelor si mi s-a descoperit endometrioza. din cate am citit ar fi trebuit sa mi se faca biopsie si nu s-a intamplat acest lucru.
cititi mai mult de pe www.infertilitateaesteoboala.wordpress.com
am ramas ingrozita cat de grava este endometrioza si nu prea este cunoscuta la noi in tara decat de vreo 3 ani
mai vorbim ...... sanatate multa la toate
crisclau07
Postat pe 18 Mai 2009 22:01
salut claus, te rog spune mi si mie unde faci acupunctura si cum te mai simti. a dat intradevar rezultate aceasta metoda? da mi te rog mult mai multe detalii. multumesc anticipat.
lela_healthy
Postat pe 25 Mai 2009 08:34
De la: aurelia_cosma, la data 2009-05-25 08:34:40salut claus, te rog spune mi si mie unde faci acupunctura si cum te mai simti. a dat intradevar rezultate aceasta metoda? da mi te rog mult mai multe detalii. multumesc anticipat.


aurelia, id-ul meu este cladi_constantin
claus_healthy
Postat pe 2 Iunie 2009 23:14
Aveam dureri de burta groaznice la ciclu si dupa.Trebuia sa iau calmante din 6 in 6 ore.Am descoperit unul de care imi trece durerea TADOR(am incercat o multime,dar fara rezultat)Am fost la medic si aveam 2 chisturi fiecare de 5 cm.mi a zis ca trebuie operatie .Nu am facut opertie,am facut un tratament naturist si in 3 luni mi au scazut 2 centimetri,iar durerile nu au mai fost asa de mari.Trebuia sa iau calmantul odata la 12 ore.si de la 10 calmante cate luam in perioada ciclului si dupa am ajuns la 3.
rody_stiole
Postat pe 27 Iulie 2009 08:07
De la: rody_stiole, la data 2009-07-27 08:07:45Aveam dureri de burta groaznice la ciclu si dupa.Trebuia sa iau calmante din 6 in 6 ore.Am descoperit unul de care imi trece durerea TADOR(am incercat o multime,dar fara rezultat)Am fost la medic si aveam 2 chisturi fiecare de 5 cm.mi a zis ca trebuie operatie .Nu am facut opertie,am facut un tratament naturist si in 3 luni mi au scazut 2 centimetri,iar durerile nu au mai fost asa de mari.Trebuia sa iau calmantul odata la 12 ore.si de la 10 calmante cate luam in perioada ciclului si dupa am ajuns la 3.


ce tratament naturist ai folosit? ca si eu am un chist de 5 cm si sunt f stresata
dracoaica
Postat pe 27 Iulie 2009 20:11
De la: rody_stiole, la data 2009-07-27 08:07:45Aveam dureri de burta groaznice la ciclu si dupa.Trebuia sa iau calmante din 6 in 6 ore.Am descoperit unul de care imi trece durerea TADOR(am incercat o multime,dar fara rezultat)Am fost la medic si aveam 2 chisturi fiecare de 5 cm.mi a zis ca trebuie operatie .Nu am facut opertie,am facut un tratament naturist si in 3 luni mi au scazut 2 centimetri,iar durerile nu au mai fost asa de mari.Trebuia sa iau calmantul odata la 12 ore.si de la 10 calmante cate luam in perioada ciclului si dupa am ajuns la 3.


ce tratament naturist ai folosit? ca si eu am un chist de 5 cm si sunt f stresata
dracoaica
Postat pe 27 Iulie 2009 20:11
Am luat un amestec din urmatoarele plante:sunatoare,urzica,coada calului,coada soricelului,salvie,frunze de mur,rachitan,napraznic,rostopasca.Am amestecat in proportiie egale toate palntele,dar din ROSTOPASCA si RACHITAN am pus numai 2 lingurite din fiecare.Le am pus intr un blender pana s au facut pulbere.
Din pulberea aceasta am luat de 3 ori pe zi inainte masa cate o lingurita cu un pic de apa trebuie tinuta 15 minute sub limba.Dar este ok cat poti tu.Apoi o inghiti cu apa si dupa 15 minute poti sa mananci.
Am gasit toate plantele la plafar.Au costat cam 20 lei.
rody_stiole
Postat pe 28 Iulie 2009 17:39
si eu am dureri ingrozitoare la menstruatie...ieri m-am tavalit de durere...am avut chisturi..mi-au trecut...stie cnv vreun remediu naturist??
si pe langa dureri mai am si stari de greata...ma doare spatele jos si toata durerea se lasa pe picioare....
kudika090477
Postat pe 4 August 2009 19:50
ACUM !
AICI (local ) !
ACOLO(distal) !
Pentru dumneavoastra
LIGHT& LEAVING WATER THERAPY
ENGLEZA & ROMANA & EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE & LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA , RAZE INFRAROSII SI HELIU.
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI & TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu “IUBIRE SI RECUNOSTINTA
”LEAVING WATER THERAPY”
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96


PLASTURELE LOVE MOON ESTE SOLUTIA !
Doresc sa va impartasesc cateva detalii despre un produs NOU, unic pe piata din Romania, care ti-ar putea fi de un real folos . Este vorba despre absorbante active LOVE MOON ale corporatiei Winalite (www.edera.ro) care se deosebesc de oricare altele, prin faptul ca au incorporat in ele o banda dintr-un materal special (patentat) care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi. Este un produs revolutionar, cu actiune imediata si eficace. Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea generala de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc. Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie. In plus, elimina mirosurile. Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin) etc. In Romania aceste produse abea incep sa fie cunoscute, in lume fiind deja un miliard de beneficiari ai produsului In lume, inclusiv in America, se afla pe piata deja de 2 ani. Produsele au cetificate FDA-USA si UE. Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa. O veste foarte bine primita de doamne si domnisoare care au optat deja pentru absorbantele LOVE MOON : de curand produsele firmei noastre s-au diversificat, iar preturile s-au micsorat, devenind mult mai atractive si accesibile tuturor femeilor care au probleme de sanatate sau doresc sa le previna. De acum inainte veti putea beneficia nu numai de absorbantele pentru ciclu normal, ciclu abundent sau pentru uz zilnic, ci si de absorbante mini, absorbantele pentru bikini, talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi sau seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu (ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal, eliminarea Doresc sa va impartasesc cateva detalii despre un produs NOU, unic pe piata din Romania, care ti-ar putea fi de un real folos . Este vorba despre absorbante active LOVE MOON ale corporatiei Winalite (www.edera.ro) care se deosebesc de oricare altele, prin faptul ca au incorporat in ele o banda dintr-un materal special (patentat) care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi. Este un produs revolutionar, cu actiune imediata si eficace. Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea generala de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc. Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie. In plus, elimina mirosurile. Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin) etc. In Romania aceste produse abea incep sa fie cunoscute, in lume fiind deja un miliard de beneficiari ai produsului In lume, inclusiv in America, se afla pe piata deja de 2 ani. Produsele au cetificate FDA-USA si UE. Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa. O veste foarte bine primita de doamne si domnisoare care au optat deja pentru absorbantele LOVE MOON :
De acum inainte veti putea beneficia nu numai de absorbantele pentru ciclu normal, ciclu abundent sau pentru uz zilnic, ci si de absorbante mini, absorbantele pentru bikini, talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi sau seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu (ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal, eliminarea durerilor cauzate de raceala si este ideal pentru intretinerea ovarelor sau ingrijirea dupa avort). durerilor cauzate de raceala si este ideal pentru intretinerea ovarelor sau ingrijirea dupa avort).
Fetelor aveti grija de sanatatea voastra ! Nu este doar o reclama ...




IOANA1947
Postat pe 17 Noiembrie 2009 23:21
Am citit ce ai scris si sincer cred ca ceeace ai patit tu mi se intampla si mie, doar ca alerg la medici si nu reusesc sa aflu un diagnostic corect din partea lor.Acum un an am facut a 5 a operatie, pentru ca mi se lipisera intestinele si aveam infectii si dureri foarte mari, nu am trompe si ovarul stang,durerile sunt groaznice, ciclu am si nu prea chiar si la 6 luni,iar acum am facut un pap si am o inflamatie.Sincer nu mai stiu ce sa mai iau de dureriiar viata mea sexuala la 33ani s/a cam dus pe apa simbetei.O sa incerc si aceasta metoda acupunctura, dar in judetul m,eu nu cred ca este.
healthy012837
Postat pe 8 Martie 2010 11:57
Poti lasa te rog o adresa de e mail pentru a cere mai multe detalii cu privinta la tratamentul naturist urmat? Ms mult si astept raspuns.
O zi frumoasa!
Alexandra_Mika_1
Postat pe 6 Mai 2013 14:12
De unde ai aceasta reteta naturista si cat timp ai urmat tratamentul?
Alexandra_Mika_1
Postat pe 6 Mai 2013 14:13
De la: rody_stiole, la data 2009-07-28 17:39:10Am luat un amestec din urmatoarele plante:sunatoare,urzica,coada calului,coada soricelului,salvie,frunze de mur,rachitan,napraznic,rostopasca.Am amestecat in proportiie egale toate palntele,dar din ROSTOPASCA si RACHITAN am pus numai 2 lingurite din fiecare.Le am pus intr un blender pana s au facut pulbere.
Din pulberea aceasta am luat de 3 ori pe zi inainte masa cate o lingurita cu un pic de apa trebuie tinuta 15 minute sub limba.Dar este ok cat poti tu.Apoi o inghiti cu apa si dupa 15 minute poti sa mananci.
Am gasit toate plantele la plafar.Au costat cam 20 lei.




Poti lasa te rog o adresa de e mail pentru a cere mai multe detalii cu privinta la tratamentul naturist urmat? Ms mult si astept raspuns.
O zi frumoasa!

De ude ai aceasta reteta naturista si cat timp ai urmat tratamentul?
Alexandra_Mika_1
Postat pe 6 Mai 2013 14:15
De la: Alexandra_Mika_1, la data 2013-05-06 14:15:26
De la: rody_stiole, la data 2009-07-28 17:39:10Am luat un amestec din urmatoarele plante:sunatoare,urzica,coada calului,coada soricelului,salvie,frunze de mur,rachitan,napraznic,rostopasca.Am amestecat in proportiie egale toate palntele,dar din ROSTOPASCA si RACHITAN am pus numai 2 lingurite din fiecare.Le am pus intr un blender pana s au facut pulbere.
Din pulberea aceasta am luat de 3 ori pe zi inainte masa cate o lingurita cu un pic de apa trebuie tinuta 15 minute sub limba.Dar este ok cat poti tu.Apoi o inghiti cu apa si dupa 15 minute poti sa mananci.
Am gasit toate plantele la plafar.Au costat cam 20 lei.




Poti lasa te rog o adresa de e mail pentru a cere mai multe detalii cu privinta la tratamentul naturist urmat? Ms mult si astept raspuns.
O zi frumoasa!

De ude ai aceasta reteta naturista si cat timp ai urmat tratamentul?


Ai primit veun aspuns ceva? Am incercat si eu sa o contactez. Mai mult sunt curioasa cum a evoluat boala si ce tratamente au avut efect pana la urma in cazul ei.
ank1102
Postat pe 15 Octombrie 2013 13:22
Pentru claus_healthy (sau oricine a incercat acupunctura pentru endo):

Stiu ca a trecut foarte mult timp de la postarea respectiva, dar a mai incercat cineva acupunctura?
eu am descoperit endometrioza acum cateva luni, aveam un chist de 7 cm, am incercat diverse tratamente naturiste in speranta ca se va micsora, dar din pacate a crescut pana la 10-11 cm.
M-am operat acum 2 luni, nu am vrut sa urmez tratamente hormonale iar acum am doua chisturi de aprox 2 cm, fiecare pe cate un ovar.
As vrea sa incerc acupunctura, sincer mi se pare cea mai buna varianta alternativa. Amestecurile de plante si alte minuni de genul pentru mine nu au avut efect.
Eu sunt din Cluj, daca puteti recomanda si un cabinet ok, o persoana cu experienta pe endo va multumesc din suflet!
Vreau sa actionez cat mai repede.
kudika_975622
Postat pe 28 Octombrie 2014 12:58
"Amestecurile de plante si alte minuni de genul pentru mine nu au avut efect."

Ti-ai pus intrebarea DE CE ?
Eu cred ca plantele nu au avut efect deoarece nu ai adresat cauzele specifice tie care au contribuit la declansarea bolii si persistenta implanturilor endometriale.
Sunt nu mai putin de 10 teorii despre cauzele bolii despre care poti citi aici:
http://www.euvita.ro/conditii/feminine/endometrioza/cauze-endometrioza/
Acupunctura are o eficienta foarte limitata in a trata endometrioza, deoarece ea scade durerea (ceea ce nu este putin lucru) dar nu poate controla telomeraza, ecotoxinele si biotoxinele sau actiona punctual la nivelul sistemul endocrin si a celui imunitar.
Endometrioza este o afectiune complexa in care trebuie investigati si tratati SELECTIV peste 20 de hormoni, factori de crestere ( VEGF, TGF-beta, PD-ECGF, TGF), citokine (IL-8, IL-10, IL-4, TNF-a etc).
Daca terapia se face "dupa ureche" exista surpriza ca implantul sa creasca, asa cum ai patit tu.
Cel mai important lucru este sa aveti "tabloul" interactiunilor si proceselor din organismul vostru care au dus la aparitia, persistenta si dezvoltarea acestei afectiuni, si abia DUPA aceea sa ajungeti la terapie.
Iar terapia trebuie sa fie personalizata: de exemplu, mai sus cineva propunea o reteta ce continea SALVIE - aceasta este contraindicata la persoanele cu hipotiroidism, afectiune frecvent intalnita la femeile cu endometrioza in zona pelvina.
Napraznicul este folositor pentru eliminarea toxinelor solubile in apa (ceea ce NU este cazul la ecotoxinele specifice endometriozei care sunt lipofile), iar utilizarea lui trebuie sa fie foarte limitata in timp deoarece este astrigent si irita mucoasele digestive etc.
Este adevarat ca plantele sunt NATURALE, dar acest lucru nu insemana ca se pot lua oricum si in orice combinatie. Fiecare organism este reactiv numai la anumite plante care adreseaza complexul specific de cauze, factori si procese.
Cine renunta la tratamentul "dupa ureche", acela are rezultate ...
dusa
Postat pe 4 Noiembrie 2014 08:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
infectia cu candida asociata cu coci 27 De la: cristinamihaela 21 Februarie 2010 10:59
Ce sa fac? O iubesc foarte mult, insa nici nu ma lasa s-o mai sun? 9 De la: liliivasuc 23 Iunie 2010 13:53
DR GINECOLOG FILIPESCU 2 De la: kudika_nikole 3 Ianuarie 2012 11:42
virusul papiloma 4 De la: healthy001128 31 Ianuarie 2010 12:31
urinare frecventa 4 De la: Aemulus 3 Mai 2010 04:43