Setari Cookie-uri

endometrioza

si eu am fost diagnosticata cu chist endometriol de 2,7 cm...da nu am dureri..ciclu imi vine regulat...ar trebui sa imi fac control au trecut 3 luni de cand am fost diagnosticata...nu am avut tratament de la doctor,mi sa spus ca sa astept ca poate trece...am luat eu de la plafar mladite de zmeur..f rar dupa ciclu am dureri in partea stanga si scaun cu sange...imi este teama sunt plecata din tara si nu cred ca o sa ajung prea curand sa fac urmatorul control...se poate manifeste si asa ?fara dureri si ciclu regulat?
happ
Postat pe 2 Ianuarie 2015 21:22
Simptomele endometriozei sunt extrem de variate, in fctie de: nivelul prostaglandinelor, cromozomii activati (de ex. CHR 7P este legat de simptome mai severe), localizarea implanturilor, nivelul de fier si alte metale toxice in lichidul peritoneal etc. Manifestarile dureroase NU sunt un indicator al gravitatii bolii.
Cred ca ar trebui sa te ingrijoreze foarte tare scaunul cu sange, iar recomandarea medicului "asteapta ca poate trece" sper ca nu o iei in serios ! Numai chisturile FUNCTIONALE de 2-3 cm pot trece de la sine in 3-4 luni - celelalte tipuri, NU !
dusa
Postat pe 9 Ianuarie 2015 14:20
De la: happ, la data 2015-01-02 21:22:56si eu am fost diagnosticata cu chist endometriol de 2,7 cm...da nu am dureri..ciclu imi vine regulat...ar trebui sa imi fac control au trecut 3 luni de cand am fost diagnosticata...nu am avut tratament de la doctor,mi sa spus ca sa astept ca poate trece...am luat eu de la plafar mladite de zmeur..f rar dupa ciclu am dureri in partea stanga si scaun cu sange...imi este teama sunt plecata din tara si nu cred ca o sa ajung prea curand sa fac urmatorul control...se poate manifeste si asa ?fara dureri si ciclu regulat?

Buna,
Nu as vrea sa te spetii, insa scaunul cu sange, in general, e de o boala de alta natura. In sens mai bland poate fi vorba de niste hemoroizi in interiorul anusului, insa poate fi vorba si despre un cancer de colon. Cancerul de colon nu are simptome decat in faze inaintate ale bolii. Ar fi indicat sa-ti faci o analiza a sangelui care se numeste CA125 (este un antigen tumoral). Daca analiza iese mai mare, medicul iti va recomanda sa mai faci inca 1-2 markeri tumorali (tot analize de sange). Acest CA125 este indicat sa fie facut ori de cate ori, la ecograf, apar noduli/chisturi pt ca-n f mare majoritate a cancerelor ele nu dor si nu au simptome vizibile/care sa-l individualizeze decat cand trece intr-o faza mai avansata.
Multa sanatate!
puiut_77
Postat pe 16 Ianuarie 2015 08:43
Și eu m-am confruntat cu o problemã asemãnãtoare,la mine se manifesta cu dureri abdominale, stãri de vomã, greațã... am fost la un control și am descoperit cã am mai multe chisturi pe ovarul drept. Am ales sã merg la dr. Silviu Istoc dupa ce mi-a fost recomandat de o cunoștințã. Acum pot spune ca mã simt mult mai bine, am scãpat de dureri și de stãrile de vomã. Ți-l recomand și ție, este de încredere și chiar dacã preferãm sã mergem la ginecolog femeie, eu zic cã meritã sã încerci la dumnealui pentru o a doua pãrere.
kudika_12257
Postat pe 20 Februarie 2015 13:42
Nu va este teama ca renuntand la terapiile naturiste va reduceti sansele de a avea copii ?

Poate medicina functionala v-ar putea da o explicatie pentru istoricul dvs: endometrioza + doua inseminari artificiale fara rezultat. Aceasta explicatie ar putea fi, de ex, prezenta in corpul dvs a unei cantitati mari de toxine care genereaza dezechilibre ale sistemelor endocrin si imunitar. Poate nu stiti dar aceste toxine pot afecta sarcina si pot trece prin cordonul ombilical spre fat: in medie se gasesc 287 de poluanti industriali in cordonul ombilical ce alimenteaza fatul.

Daca doriti sa cititi mai mult, puteti gasi o lista cu aceste substante chimice si efecte lor la: http://www.euvita.ro/conditii/feminine/pregat-sarc/
precum si o lista cu agentii teratogeni si efectele lor la: http://www.euvita.ro/conditii/feminine/pregat-sarc/ag-teratogeni/

Daca aveti totul pregatit pentru un copil sanatos, ati rezolvat deja problema cu toxinele ? Mai ales ca pot afecta si IQ-ul copilului. Este insuficient sa va ganditi doar la sanatatea copilului, si este esential sa va ganditi ACUM, in perioada de pre-conceptie, si la capabilitatile intelectuale cu care il inzestrati.
dusa
Postat pe 24 Martie 2015 10:27
Nu stiu daca ai reusit sa ajungi la doctor, dar vrea sa-ti spun ca scaunul cu sange poate insemna ca endometrioza ti-a afectat colonul, nu neaparat cancer...cum a scris cineva mai jos.
Este foarte important sa ajungi la un doctor, sa-ti faci un rmn. Cu endometrioza nu-i de glumit, iar daca iti este afectat colonul necesita sa fii operata. La operatie trebuie sa participe si un chirurg, nu doar un ginecolog, iti spun asta din cunostinta de cauza! Multa sanatate si putere sa faci fata acestei boli perfide!
c_ella99
Postat pe 3 Iunie 2015 15:59
De la: happ, la data 2015-01-02 21:22:56si eu am fost diagnosticata cu chist endometriol de 2,7 cm...da nu am dureri..ciclu imi vine regulat...ar trebui sa imi fac control au trecut 3 luni de cand am fost diagnosticata...nu am avut tratament de la doctor,mi sa spus ca sa astept ca poate trece...am luat eu de la plafar mladite de zmeur..f rar dupa ciclu am dureri in partea stanga si scaun cu sange...imi este teama sunt plecata din tara si nu cred ca o sa ajung prea curand sa fac urmatorul control...se poate manifeste si asa ?fara dureri si ciclu regulat?

Nu stiu daca ai reusit sa ajungi la doctor, dar vrea sa-ti spun ca scaunul cu sange poate insemna ca endometrioza ti-a afectat colonul, nu neaparat cancer...cum a scris cineva mai jos.
Este foarte important sa ajungi la un doctor, sa-ti faci un rmn. Cu endometrioza nu-i de glumit, iar daca iti este afectat colonul necesita sa fii operata. La operatie trebuie sa participe si un chirurg, nu doar un ginecolog, iti spun asta din cunostinta de cauza! Multa sanatate si putere sa faci fata acestei boli perfide!

Citeste: http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/34979/endometrioza/endometrioza-pagina-2.html#ixzz3c0ICrfEI
Follow us: @Kudika_ro on Twitter | www.kudika.ro on Facebook
c_ella99
Postat pe 3 Iunie 2015 16:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
menstruatie imediat dupa penetrare? 2 De la: kudika_32838 2 Aprilie 2013 09:00
in legatura cu vizita de la ginecolog. 7 De la: kudika514922 14 Martie 2012 08:42
Am o intrebare :) 4 De la: office_salinasusesi_ro 16 Februarie 2010 00:31
testare fara recoltare,fara a fii nevoie sa te dezbraci ! 5 De la: camiflorea 18 Aprilie 2010 21:30
Lyme! 2 De la: naziru 9 Noiembrie 2009 22:08