Setari Cookie-uri

fertilizare in vitro

De la: rilury, la data 2009-05-05 16:09:39ce credeai antonia ca gasesti in profilul meu? nu am zis sa nu iti exprii parerea.voi trebuie doar sa intelegeti ca biserica nu mai vrajeste pe nimeni inafara de voi...cei pe care i-am enumerat! si bibla e facuta ptr cei care stiu sa o citeasca(daca intelege cineva ce vreau sa zic cu asta)!!!!!!
nu iti mai bate capul cu aNTONIA,ea pluteste doar...
4Life
Postat pe 5 Mai 2009 18:29
ANTONIA TE ROG SA ITI PASTREZI PARERILE PENTRU TINE.CRED CA NU STI CE INSEAMNA SA ITI DORESTI UN COPIL.DUMNEZEU A VRUT SA AM O FETITA PRIN FIV SI NUMAI EL.DACA NU VROIA SA AM UN COPIL NU MI-L LASA.ASA CA TE ROG DIN NOU LASA PE FIECARE SA DECIDA CE VREA IN VIATA.
healthy001117
Postat pe 5 Mai 2009 20:41

Referitor la acele femei despre care vorbesti tu, nu cred ca un copil poarta vreo vina pentru modul in care a ajuns pe lume. Sunt foarte multi oameni care adopta copii, fara sa isi mai faca atatea probleme ca acel copil ar putea avea o genetica proasta. Chiar si Teo a infiat o fetita si este foarte fericita. Merita tot respectul oamenii aceia. Si nu inseamna ca, daca copilul este al tau, va fi ferit de boli si nu pot aparea probleme mai tarziu. Sunt parinti sanatosi care totusi au copii bolnavi. Asa ca nu exista nici o garantie.

Eu am spus in mesaj de ce nu sunt de acord cu fertilizarea in vitro. Din 10-20 de embrioni (care sunt toti copii tai), va supravietui numai unu. Ceilalti vor fi ucisi. Daca tie lucrul aceste ti se pare ok, eu iti respect parerea. Fiecare e liber sa faca ce vrea. Aici venim cu pareri pro si contra. Eu am adus in discutie un aspect pe care multi il ignora sau nu il cunosc.



atentie la ce intelegi! nu am afirmat nici ca acei copii abandonati au vreo vina,nici ca am o garantie ca daca am propriul pui nu va suferi de nicio boala.teo a infiat pentru ca nu a avut curaj sa lupte cu o boala, a ales calea usoara,de a cumpara un copil gata facut,asumandu-si riscuri in acelasi timp. oamenii care recurg la adoptie sunt persoane slabe care nu sunt capabile sa lupte cu o boala.infertilitatea este o boala!
si sa iti dau o tema pentru acasa: daca tu spui ca din 10-20 embrioni va supravietui numai unul si asta presupune "ucidere", cum se mai numeste o intrerupere de sarcina atunci cand sunt probleme majore,sau o pierdere de sarcina???daca as folosi metoda ta de catalogare s-ar numi ucidere din culpa...sunt sigura ca cei care apeleaza la metoda FIV sunt informati ce presupune aceasta metoda.
randunika
Postat pe 6 Mai 2009 16:59
auzi draga antonia nu mai folosi cuvantul crima si genocid,habar nu ai ce inseamna.Vezi-ti de treaba ta si de religia ta.Nu ne mai plictisi cu povesti.Eu sunt foarte credincioasa si nu poti tu sa-mi schimbi felul de a gandi.Acest forum este pentru cei care au probleme nu ptr.religie.
healthy001117
Postat pe 6 Mai 2009 20:20
Eu am spus in mesaj de ce nu sunt de acord cu fertilizarea in vitro. Din 10-20 de embrioni (care sunt toti copii tai), va supravietui numai unu. Ceilalti vor fi ucisi. Daca tie lucrul aceste ti se pare ok, eu iti respect parerea. Fiecare e liber sa faca ce vrea. Aici venim cu pareri pro si contra. Eu am adus in discutie un aspect pe care multi il ignora sau nu il cunosc.

Dumnezeule, ce faceti aici ? Durerea si disperarea noastra (a celor care ne dorim un copil INDIFERENT PRIN CE METODA - CALE NATURALA SAU FERTILIZARE IN VITRO -) intr-un camp de lupta?
Lasati-ne sa ne spunem durerea, sa gasim alinare alaturi de cei care trec prin aceeasi trauma ca si noi.
Dupa ce ca vindeti (unii dintre voi !) produse MIRACULOASE CARE TRATEAZA ORICE AFECTIUNE, mai faceti si comentarii deplasate (unii dintre voi !) pe tema disperarii noastre.
Vorbiti de Biblie, de Dumnezeu dar va atacati verbal la aproape fiecare mesaj postat, si nu sunteti nici macar pe departe atat de piosi si credinciosi pe cat spuneti sau lasati de inteles.
Daca ne puteti ajuta cu vreun sfat sau vreo vorba buna, faceti-o, daca nu macar nu ne mai judecati gresit.
kukla
Postat pe 7 Mai 2009 18:19
De la: healthy001117, la data 2009-05-06 20:20:08auzi draga antonia nu mai folosi cuvantul crima si genocid,habar nu ai ce inseamna.Vezi-ti de treaba ta si de religia ta.Nu ne mai plictisi cu povesti.Eu sunt foarte credincioasa si nu poti tu sa-mi schimbi felul de a gandi.Acest forum este pentru cei care au probleme nu ptr.religie.


Stiu foarte bine ce inseamna: crima in vitro. Si o sa postez cat doresc eu pe marginea acestui subiect. Religia mea este crestin ortodoxa. Vad ca esti foarte credincioasa religiei tale care permite crimele in masa si nu respecta viata inca de la conceptie.
antonia_p_
Postat pe 5 Iunie 2009 09:08
De la: randunika, la data 2009-05-06 16:59:20
atentie la ce intelegi! nu am afirmat nici ca acei copii abandonati au vreo vina,nici ca am o garantie ca daca am propriul pui nu va suferi de nicio boala.teo a infiat pentru ca nu a avut curaj sa lupte cu o boala, a ales calea usoara,de a cumpara un copil gata facut,asumandu-si riscuri in acelasi timp. oamenii care recurg la adoptie sunt persoane slabe care nu sunt capabile sa lupte cu o boala.infertilitatea este o boala!
si sa iti dau o tema pentru acasa: daca tu spui ca din 10-20 embrioni va supravietui numai unul si asta presupune "ucidere", cum se mai numeste o intrerupere de sarcina atunci cand sunt probleme majore,sau o pierdere de sarcina???daca as folosi metoda ta de catalogare s-ar numi ucidere din culpa...sunt sigura ca cei care apeleaza la metoda FIV sunt informati ce presupune aceasta metoda.


Te inseli, oamenii care recurg la infiere sunt niste oameni curajosi care salveaza niste vieti. Poate ca unii dintre ei recurg la toate tratamentele de fertilitate insa pana in acest punct, care presupune uciderea unor vieti umane. Referitor la "tema ta pentru acasa", eu nu ma refeream la cazurile extreme, la avort spontan sau salvarea vietii mamei, ci la situatiile in care se accepta in mod constient tot ce presupune aceasta practica. Cu alte cuvinte, pentru a avea un copil al tau, esti de acord sa fie distrusi sau folositi la experimente medicale (exploatati) alti 10 copii, care sunt tot ai tai.
antonia_p_
Postat pe 5 Iunie 2009 09:18
De la: healthy001117, la data 2009-05-05 20:41:52ANTONIA TE ROG SA ITI PASTREZI PARERILE PENTRU TINE.CRED CA NU STI CE INSEAMNA SA ITI DORESTI UN COPIL.DUMNEZEU A VRUT SA AM O FETITA PRIN FIV SI NUMAI EL.DACA NU VROIA SA AM UN COPIL NU MI-L LASA.ASA CA TE ROG DIN NOU LASA PE FIECARE SA DECIDA CE VREA IN VIATA.


Dumnezeu ne lasa liberul arbitru. Avem deci libertatea alegerii, nu suntem niste robotei. Asta nu inseamna ca toate actiunile care ne reusesc sunt bune si sunt de acord cu vointa Lui. FIV este sacrificarea mai multor vieti pentru una singura, in deplina cunostiinta de cauza. Este un pret mult prea mare. Viata incepe la momentul conceptiei, nici mai devreme, nici mai tarziu. Fiecare din acei embrioni este o fiinta unica si irepetabila, in fiecare din ei exista viata si fiecare din ei are un suflet.
antonia_p_
Postat pe 5 Iunie 2009 11:42
De la: antonia_p_, la data 2009-06-05 11:42:38
De la: healthy001117, la data 2009-05-05 20:41:52ANTONIA TE ROG SA ITI PASTREZI PARERILE PENTRU TINE.CRED CA NU STI CE INSEAMNA SA ITI DORESTI UN COPIL.DUMNEZEU A VRUT SA AM O FETITA PRIN FIV SI NUMAI EL.DACA NU VROIA SA AM UN COPIL NU MI-L LASA.ASA CA TE ROG DIN NOU LASA PE FIECARE SA DECIDA CE VREA IN VIATA.


Dumnezeu ne lasa liberul arbitru. Avem deci libertatea alegerii, nu suntem niste robotei. Asta nu inseamna ca toate actiunile care ne reusesc sunt bune si sunt de acord cu vointa Lui. FIV este sacrificarea mai multor vieti pentru una singura, in deplina cunostiinta de cauza. Este un pret mult prea mare. Viata incepe la momentul conceptiei, nici mai devreme, nici mai tarziu. Fiecare din acei embrioni este o fiinta unica si irepetabila, in fiecare din ei exista viata si fiecare din ei are un suflet.
antonico,iarasi nu ti-ai luat tratamentul???ce ai patit de dai 3 mesaje la rand???
4Life
Postat pe 5 Iunie 2009 18:14
De la: TF_, la data 2009-06-05 18:14:41
De la: antonia_p_, la data 2009-06-05 11:42:38
De la: healthy001117, la data 2009-05-05 20:41:52ANTONIA TE ROG SA ITI PASTREZI PARERILE PENTRU TINE.CRED CA NU STI CE INSEAMNA SA ITI DORESTI UN COPIL.DUMNEZEU A VRUT SA AM O FETITA PRIN FIV SI NUMAI EL.DACA NU VROIA SA AM UN COPIL NU MI-L LASA.ASA CA TE ROG DIN NOU LASA PE FIECARE SA DECIDA CE VREA IN VIATA.


Dumnezeu ne lasa liberul arbitru. Avem deci libertatea alegerii, nu suntem niste robotei. Asta nu inseamna ca toate actiunile care ne reusesc sunt bune si sunt de acord cu vointa Lui. FIV este sacrificarea mai multor vieti pentru una singura, in deplina cunostiinta de cauza. Este un pret mult prea mare. Viata incepe la momentul conceptiei, nici mai devreme, nici mai tarziu. Fiecare din acei embrioni este o fiinta unica si irepetabila, in fiecare din ei exista viata si fiecare din ei are un suflet.
antonico,iarasi nu ti-ai luat tratamentul???ce ai patit de dai 3 mesaje la rand???


Tu vorbesti????? Tu care postezi zilnic mesaje prin care incerci sa inseli oamenii si sa le iei banii. Vrei doar sa iti vinzi produsele scumpe si proaste. Escrocule! Eu am raspuns fiecarei persoane care mi s-a adresat.
antonia_p_
Postat pe 6 Iunie 2009 12:19
De la: antonia_p_, la data 2009-06-06 12:19:16
De la: TF_, la data 2009-06-05 18:14:41
De la: antonia_p_, la data 2009-06-05 11:42:38
De la: healthy001117, la data 2009-05-05 20:41:52ANTONIA TE ROG SA ITI PASTREZI PARERILE PENTRU TINE.CRED CA NU STI CE INSEAMNA SA ITI DORESTI UN COPIL.DUMNEZEU A VRUT SA AM O FETITA PRIN FIV SI NUMAI EL.DACA NU VROIA SA AM UN COPIL NU MI-L LASA.ASA CA TE ROG DIN NOU LASA PE FIECARE SA DECIDA CE VREA IN VIATA.


Dumnezeu ne lasa liberul arbitru. Avem deci libertatea alegerii, nu suntem niste robotei. Asta nu inseamna ca toate actiunile care ne reusesc sunt bune si sunt de acord cu vointa Lui. FIV este sacrificarea mai multor vieti pentru una singura, in deplina cunostiinta de cauza. Este un pret mult prea mare. Viata incepe la momentul conceptiei, nici mai devreme, nici mai tarziu. Fiecare din acei embrioni este o fiinta unica si irepetabila, in fiecare din ei exista viata si fiecare din ei are un suflet.
antonico,iarasi nu ti-ai luat tratamentul???ce ai patit de dai 3 mesaje la rand???


Tu vorbesti????? Tu care postezi zilnic mesaje prin care incerci sa inseli oamenii si sa le iei banii. Vrei doar sa iti vinzi produsele scumpe si proaste. Escrocule! Eu am raspuns fiecarei persoane care mi s-a adresat.
eu zic sa-ti masori cuvintele...nu fi obraznica ca nu te prinde..daca nu ai capacitatea de a-ti sustine parerile civilizat...cere-te afara...nu cred ca are rost sa jignesti sau sa cataloghezi oameni despre care nu stii nimic...imi poti dovedi cumva ca eu amexcrocat pe cineva sau ca am cerut la cineva ceva ??? sau ca macar am incercat sa vand ceva cuiva de pe acest forum?? acum sa te vad...
4Life
Postat pe 6 Iunie 2009 15:19
De la: TF_, la data 2009-06-05 18:14:41antonico,iarasi nu ti-ai luat tratamentul???ce ai patit de dai 3 mesaje la rand???


Vad si eu cat de "civilizat" este limbajul tau! Pe langa asta, esti mereu off topic. Nu vad in postarile tale nimic despre subiectul acestui topic, adica fertilizare in vitro, ci numai niste adresari de mahala.
antonia_p_
Postat pe 7 Iunie 2009 08:46
De la: antonia_p_, la data 2009-06-07 08:46:47
De la: TF_, la data 2009-06-05 18:14:41antonico,iarasi nu ti-ai luat tratamentul???ce ai patit de dai 3 mesaje la rand???


Vad si eu cat de "civilizat" este limbajul tau! Pe langa asta, esti mereu off topic. Nu vad in postarile tale nimic despre subiectul acestui topic, adica fertilizare in vitro, ci numai niste adresari de mahala.
offf...rade ciob de ciob,cand el e facut mai zob....zice o veche vorba Romaneasca...
4Life
Postat pe 7 Iunie 2009 16:31
Buna,

Te rog frumos sa imi dai si mie cateva detalii despre clinica de la Szeged.
Eu am prima programare pe 18 august si locuiesc in Bucuresti.
Ai putea sa imi spui cat dureaza toata procedura de FIV si ce costuri sunt?

Adresa mea de mail este: ioanasgarbura@hotmail.com

Multumesc mult
healthy003683
Postat pe 23 Iunie 2009 15:13
Ce pot sa-ti spun,sunt profesionisti,cu mult bun simt si stiu sa-si faca meseria.Daca nu sti limba trebuie sa ai translator,s-au daca sti engleza sau germana atunci nu ai nevoie de translator.Procedeul in cazul meu a durat in jur de 12-14 zile cu tot cu embriotransfer.Cred ca depinde foarte mult de problemele care le ai si cum reactioneaza corpul la tratament.Eu am fost la Dr.Zadori Janos.Iti doresc sa fie cu noroc acest FIV.Daca pot sa te mai ajut poti sa-mi scri pe id.carmencotrus@yahoo.com
healthy001117
Postat pe 24 Iunie 2009 21:31
Buna fetelor sunt Alina din Timisoara va sugerez sa incercati si la Maternitatea Bega pt FIV. Aici face si FIV si Dr. Craina Marius este un doctor fff bun si are si rezultate. Face si tratamente si nu este nici asa de scump.Undeva la 1500-2000 de euro. La o clinica particulara este undeva la 3000-4000 de euro...cam mult dupa parerea mea. Daca va intereseaza va pot da nr lui de tel si puteti vb personal cu el.
alysa_alex
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:29
copilasi...in vitro...nuj ce sa spun...daca chiar ai o problema de sanatate si nu poti sa i ai natural...te sustin in ceea ce vrei sa faci...dar gandeste te bine...uite iti recomand sa consulti si un preot in aceasta problema...multa bafta!!
healthy005871
Postat pe 12 Septembrie 2009 10:38
sa consulte ma-ta un preot ca te-o facut pe tine asa incult(a) si tampit(a) de bubui....pe tine te-o facut in borcanul de zacusca mai animalule ca altfel nu te pot numi.nu ai alta treaba in afara de asta....hai fa pasi si da-ti cu parerea in alta parte ca aici nu are nevoie nimeni de parerea ta de dobitoc(aca).
alysa_alex
Postat pe 12 Septembrie 2009 17:43
nu stiu ce se intimpla pe acest forum,lumea are probleme mai mari,chiar trebuie sa gasim timp sa ne certam si aici???
healthy001958
Postat pe 16 Septembrie 2009 19:27
In natura se intimpla la fel adica embrioni sint atit de mici ca poti ramine in sarcinata si sa pierzi,si in natura doar un embrion ramine dintre mai multi pina in final adica,,ou,,asculta cu atentie un doctor iar apoi criticati mai ales cei care nu stiu aceasta tehnologie
juliatimeea
Postat pe 16 Noiembrie 2009 18:04
Mai fetelor,cine n-are habar de FIV sa-si vada de treaba.
Pe bune.....crosetati ceva si lasati-ne pe noi cele care ne luptam cu infertilitate sa vb despre FIV.
Cine i-a spus Antoniei ca in toate cazurile de FIV embrionii care nu sunt implantati in uterul mamei sunt distrusi sau donati pt. cercetare?
Eu am facut Fiv si am spus de la inceput ca vreau sa-mi implanteze maxim 2 embrioni pt. a nu recurge la reductie embrionara si restul de embrioni in cazul in care obtin mai multi,vreau sa-i congelez pt mai tarziu,avand in vedere ca i-mi doresc mai multi copii.
Sunt cupluri care ai iubesc inca din stadiul de embrioni si nu ar renunta la ei pt. nimic in lume asa ca mai lasa-ne cu omor sau genocid...
Cazul in care nu supravietuiesc este vointa lui Dumnezeu,nu este alegerea cuplului si asta se poate intampla in orice moment al vietii.

Alina
alina_O
Postat pe 21 Aprilie 2010 23:36
Buna, poti sa-mi spui la ce costuri s-a ridicat toata procedura de fertlizare. Mersi anticipat.
Nadia79
Postat pe 21 August 2010 00:08
Buna,nu stiu daca fac bine sau nu,dar va rog sa nu mi-o luati in nume de rau,sunt o mamica a unui baietel nascut pe cale naturala,sunt sanatoasa,am facute recent toate analizele speciale pt fiv,doresc sa ajut o fam ca mama purtatoare,daca intereseaza pe cineva anuntul meu rog sa ma contacteze pe adresa de mess purtatoaremama@yahoo.com multumesc
kudika316307
Postat pe 24 August 2010 00:01
ati incercat sa adoptati un copil???dupa ce veti reusi ,mai vorbim
kudika188891karm_n
Postat pe 26 August 2010 22:38
o sustin pe alina e o prostie cine spune ca distruge embrionii ramasi nu e adevarat in belgia se tin 5ani congelati si aici e chestia si daca unul din soti moare celalalt ii poate folosi eu nu as renunta pt nimic in lume le ei
kudika317123
Postat pe 26 August 2010 23:09
o sustin pe alina e o prostie cine spune ca distruge embrionii ramasi nu e adevarat in belgia se tin 5ani congelati si aici e chestia si daca unul din soti moare celalalt ii poate folosi eu nu as renunta pt nimic in lume le ei
kudika317123
Postat pe 26 August 2010 23:09
o sustin pe alina e o prostie cine spune ca distruge embrionii ramasi nu e adevarat in belgia se tin 5ani congelati si aici e chestia si daca unul din soti moare celalalt ii poate folosi eu nu as renunta pt nimic in lume le ei
kudika317123
Postat pe 26 August 2010 23:10
De la: alina_O, la data 2010-04-21 23:36:38Mai fetelor,cine n-are habar de FIV sa-si vada de treaba.
Pe bune.....crosetati ceva si lasati-ne pe noi cele care ne luptam cu infertilitate sa vb despre FIV.
Cine i-a spus Antoniei ca in toate cazurile de FIV embrionii care nu sunt implantati in uterul mamei sunt distrusi sau donati pt. cercetare?
Eu am facut Fiv si am spus de la inceput ca vreau sa-mi implanteze maxim 2 embrioni pt. a nu recurge la reductie embrionara si restul de embrioni in cazul in care obtin mai multi,vreau sa-i congelez pt mai tarziu,avand in vedere ca i-mi doresc mai multi copii.
Sunt cupluri care ai iubesc inca din stadiul de embrioni si nu ar renunta la ei pt. nimic in lume asa ca mai lasa-ne cu omor sau genocid...
Cazul in care nu supravietuiesc este vointa lui Dumnezeu,nu este alegerea cuplului si asta se poate intampla in orice moment al vietii.

Alina


si sau prins amandoi?? o sa ai gemeni?foarte frumos, s ne mai ti la curent...sti c o sa ai?fata???baiat???
gligoradelyna
Postat pe 31 August 2010 12:13
buna.te rog sa imi dai detalii de clinica din szeged.preturi si conditii daca se poate pt FIV .MS
kudika356247
Postat pe 21 Ianuarie 2011 18:56
Merg si eu in mai 2011 din nou la Szeged sa incerc al doilea FIV
anka_74
Postat pe 17 Februarie 2011 19:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mirosul picioarelor la ginecolog 126 De la: polin 17 Decembrie 2011 14:29
Hello! 10 De la: office_salinasusesi_ro 19 Martie 2010 06:23
help pls 1 De la: kudika455821 20 Februarie 2012 20:03
Dieta perfecta 19 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 08:31
menstruatie imediat dupa penetrare? 2 De la: kudika_32838 2 Aprilie 2013 09:00