Setari Cookie-uri

Sexul in timpul menstruatiei

din cate am auzit este destul de periculos sexul pe timpul menstruatiei..dar am auzit o si pe cealalta,o femeie poate ramane insarcinata daca face sex pe menstruatie.........asa o fi oare?
steauabenicia
Postat pe 10 Martie 2009 16:53
uitati ink un site...gasiti aici informatii despre cum puteti calcula exact zilele fertile....
http://www.seximus.ro/intrebari_contraceptie/perioada_ovulatie.php

:)
kudika036116
Postat pe 10 Martie 2009 16:54
multumesc frumos!
O zi buna dragele mele!
ramonik_25
Postat pe 10 Martie 2009 16:54
De la: steauabenicia, la data 2009-03-10 16:53:19din cate am auzit este destul de periculos sexul pe timpul menstruatiei..dar am auzit o si pe cealalta,o femeie poate ramane insarcinata daca face sex pe menstruatie.........asa o fi oare?


nici nu se pune problema de sarcina...vezi link-urile pe kr le-am dat...
:)
kudika036116
Postat pe 10 Martie 2009 16:55
De la: ramonik_25, la data 2009-03-10 16:54:28multumesc frumos!
O zi buna dragele mele!


cu placere!!!
o zi buna tuturor in continuare!!!
kudika036116
Postat pe 10 Martie 2009 16:56
Nu mai dati astfel de informatii cu titlu de certitudine daca nu sunteti medici. La persoanele cu menstruatie neregulata sau cu dezechilibre hormonale ovulatia poate sa apara chiar si in a 5-a zi de menstruatie, sau sa nu apara deloc. Informatiile legate de zilele in care este ovulatia in mod normal, sunt valabile pentru cele care au o menstruatie regulata la 28 zile.
michelle_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 17:18
Cine a zis ca se gandeste la partener ??
Eu si cu iubitul meu facem mereu sex in timpul menstrei si asta pt ca vreau eu!
Daca nu m-as simti bine (am orgasme mai puternice in aceasta perioada) nu am face sex.
mhteodora
Postat pe 10 Martie 2009 17:44
Mai MARSE draga... 'brasoveank' are toata dreptatea din lume. stiu, e nashpa sa iti dai seama k esti incuiata (la minte ma refer - am explicat, k sa fiu sigura k intelegi). In timpul menstruatiei, uterul nu face altceva deact sa elimine mucoasa de la suprafata; aceasta se elimina deoarece in decursul celor 28 (cu mici variatii de numar) de zile ale ciclului - si mai precis, dupa perioada ovulatorie din luna respectiva, ovulul nu a fost fecundat. De aceea, acea mucoasa de la suprafata uterului este eliminata. Odata cu desprinderea acelor bucatele (k sa stii, ea nu cade toata o data, ci "fragmentata") se rup si cateva vase care vascularizeaza uterul - si prin care, dak nu ma insel eu (este o deducere de moment, dar cred k asa e)este hranit ovulul dupa ce a fost fecundat. Acesta se fixeaza de uter, si dezvolta.... de aici nu mai stiu exact.
Ideea e k prostia ta am lamurit-o. Mai departe nu ma bag la explicatii pentru k nu stiu foarte exact; si decat sa spun prostii, k tine, mai bine tac.

PS: Nu toti medicii sunt prosti, chiar dak tu asta ai vrut sa insinuezi referitor la brasoveank
ingerasha1
Postat pe 10 Martie 2009 18:11
De la: Motz, la data 2009-03-10 09:22:23Cuma zis cineva mai sus, riscurile in ceea ce priveste sexul este cam acelasi si in timpul menstruatiei si in alta perioada. Cat despre boli, ele pot fi contactate oricum daca nu te protejezi (chiar daca esti in timpul menstruatiei sau nu). Am auzit si eu faptul ca sperma ar regla menstruatia (atat ac perioada dar si ceea ce inseamna consistenta sangelui pe care il eliminam, a durerilor etc.). Este foarte posibil, iar asta pt ca corpul(scuze cacofonia) feminin are nevoie si de hormoni masculini (testosteronul) pt a functiona asa cum trebuie In fine... Ideea e ca oricum trebuie sa avem grija cat mai mare. Facem ce vrem, dar sa stim ce facem cum zicea o binecunoscuta reclama.
buna.. sper k nu faceai referire l testosteron k la un hormon ce exista in sperma si regleaza menstra etc.. hormonii circula prin sange (eventual si limfa).. iar in corpul femeiesc se secreta oricum, hormoni masculini (testosteron), mai mult sau mai putin..
neely
Postat pe 10 Martie 2009 20:55
De la: michelle, la data 2009-03-10 17:18:28Nu mai dati astfel de informatii cu titlu de certitudine daca nu sunteti medici. La persoanele cu menstruatie neregulata sau cu dezechilibre hormonale ovulatia poate sa apara chiar si in a 5-a zi de menstruatie, sau sa nu apara deloc. Informatiile legate de zilele in care este ovulatia in mod normal, sunt valabile pentru cele care au o menstruatie regulata la 28 zile.
foarte bine punctat!
neely
Postat pe 10 Martie 2009 20:56
Brasovenk, aici sunt oamenii care prefera sa citeasca de pe internet decat sa se duca la un doctor. Era una care intreba pe internet cum sa-si trateze copilul de nu stiu ce... N-ai cu cine discuta. Sa stii ca si eu ma minunez de ce vad aici.
panaitclaudia
Postat pe 10 Martie 2009 21:41
Corect!


Cred ca sunt singura care ridica o problema legata de sexul in timpul menstruatiei.
Am practicat acest lucru ,nu pot sa spun ca f. des, dar s-a intamplat ca,fiind in aceasta perioada si avand chef, sa facem sex. Sincer, nu am vazut niciodata o problema in acest lucru.
Intre timp...suntem de 7 ani impreuna, ne-am casatorit si ne dorim copii.
Am descoperit insa o infertilitate destul de severa a sotului meu si se pare ca singura sansa a noastra acum este fertilizarea in vitro.
Cauza principala a infertilitatii sotului este un OREION pe care sotul meu l-a facut acum 2 ani.
Insa in multiplele consultatii si investigatii s-a descoperit ca organismul lui dezvolta si anticorpi impotriva propriei sperme.
"Atat femeile, cat si barbatii pot dezvolta o reactie imuna la sperma, cunoscuta sub numele de alergie la sperma. Aceasta se manifesta prin aparitia de anticorpi ce afecteaza mobilitatea spermatozoizilor, impiedicand fecundatia.Barbatii dezvolta anticorpi impotriva propriei sperme atunci cand aceasta intra in contact cu sangele, de cele mai multe ori in urma unei vasectomii, a unei infectii sau a unui accident. Cum cele doua lichide nu sunt in mod fiziologic in contact, sangele actioneaza prin formarea de anticorpi impotriva spermei. "

Medicul l-a intrebat pe sotul meu daca a practicat sexul in timpul menstruatiei...

Personal as vedea mai degraba o problema la mine in a dezvolta acesti anticopi impotriva spermei decat la el (stiindu-se faptul ca si femeile dezvolta acesti anticopi impotriva spermei) prin practicarea sexului in timpul menstruatiei.
Si totusi medicul l-a intrebat considerand ca ar putea avea legatura.
Va dati seama cat de vinovati ne-am simtit si cum am ramas cu gura cascata la o astfel de intrebare...



cristinadaniella
Postat pe 11 Martie 2009 00:34
este posibil ca din cauza efortul menstruatia sa dureze mult mai mult?
lavi81
Postat pe 11 Martie 2009 08:54
cine a incercat a vazut ca nu e nociv daca amandoi sunteti sanatosi. exista totusi o abundebta a scurgerii in urma actului sexual
danyelle_stanciu
Postat pe 11 Martie 2009 11:16
Ciclul abundent nu este o piedica pt sex!
darksukkubus69
Postat pe 11 Martie 2009 14:15
De la: panaitclaudia, la data 2009-03-10 21:41:02Brasovenk, aici sunt oamenii care prefera sa citeasca de pe internet decat sa se duca la un doctor. Era una care intreba pe internet cum sa-si trateze copilul de nu stiu ce... N-ai cu cine discuta. Sa stii ca si eu ma minunez de ce vad aici.


Da!!!! Perfect de acord!!!!!! Si cred ca asta e ultima data cand mai intru pe forumul acesta. Ca de fiecare data ma enervez si ma mir de ignoranta (ca sa nu zic mai mult) majoriatii persoanelor care scriu aici. Si ceea ce este si mai grav este ca peroanele care sunt cat de cat informare si dau sfaturi pertinente o fac cu bun simt, iar celelalte, care reproduc aici ce a zis verisoara lu' matusa care a auzit de la vecina ca daca faci sex in timpul menstuatiei iti pica unghiile de la picioare sau mai stiu eu ce idiotenii (hahahaha), o fac cu o inversunare si convingere de ai inpresia ca au cel putin ductoratul in subiectul respectiv. Dar asta doar confirma ca daca esti...limitat trebuie sa o si arati. :-)
oanabizian
Postat pe 11 Martie 2009 16:09
Buna!
imi pare rau ca nu am acea carte sa va fi putut spune autorii si anul in care a fost editata,e vorba despre o sexologie editata in ani '80,la inceputul ei e scris despre sansele de a ramine insarcinata in timp ce te protejezi cu produse anticonceptionale,si chiar si o persoana nascuta sterila are 0,0000001 sanse sa ramina insarcinata,asa ca nu mai spuneti ca nu stiu in ce site iti spun despre un mijloc anticonceptional ca e sigur,iar prietena mea a ramas insarcinata in prima luna in care a facut pauza la anticonceptionale si le lua de doi ani,iar acea perioada spun medici ca e sigura,deci dragele mele,trage-ti ce concluzii vreti voi....
multa sanatate!!!!
justforme
Postat pe 11 Martie 2009 18:14
da' tu cu ce te ocupi ca vad ca ai profil de mireasa, sau doar atunci ti-ai facut poze sau a fost chiar o minune ca te-ai maritat?
olimpia_healthy
Postat pe 11 Martie 2009 18:15
corect!!!!!!
olimpia_healthy
Postat pe 11 Martie 2009 18:17
Dragele mele nu mai faceti pe lupul moralist.Persoanele care apeleaza la niste sfaturi , la niste raspunsuri, chiar au nevoie de ele. Ultimul lucru de care au nevoie este sa gaseasca in raspunsurile voastre barfa,bascalia sau altceva.
Oricine are dreptul sa-si dea cu parerea mai putin sau mai mult sustinuta de o experienta.
Oricat ai fi de experimentat conteaza cel mai mult cat de bun este doctorul care te trateaza , sanatatea ta depinde de el nu de comentariile noastre.
Nu mai fiti rele ca nu va sta bine, ok?
Pupici!
ramonik_25
Postat pe 11 Martie 2009 21:20
De la: ramonik_25, la data 2009-03-10 16:44:29Buna
Se poate intampla sa ramai insarcinata daca faci sex in timpul menstruatiei?

e stiu ca primele 10 zile incepand cu prima zi a menstruatiei nu poti ramane .... acuma nu stiu sigur. ... eu prefer sa ma protejez tot timpul chiar daca sunt pe ciclu
jessica23_healthy
Postat pe 11 Martie 2009 23:46
De la: ramonik_25, la data 2009-03-10 16:44:29Buna
Se poate intampla sa ramai insarcinata daca faci sex in timpul menstruatiei?


cele mai ``sensibile `` zile sunt 10 - 15 numarand din prima zi de ciclu , in zilele acelea se petrece ovulatia .
adryx_healthy
Postat pe 12 Martie 2009 10:54
Ba se poate! Ciclul se poate deregla, fiind influentat de diversi fcatori( ex. stress, oboseala etc). Mie, de ex, mi-a intarziat la un moment dat 2 sapt jum iar unei colege i-a venit cu 2 sapt mai devreme. De aici ce rezulta?...ca ovulatia poate avea loc mai tarziu decat va calculati sau chiar mult mai devreme! Asa ca nu ziceti NICIOADAT ca e IMPOSIBIL sa ramaneti insarcinate!!! Luati in calcul faptul ca nu ne putem controla corpul. Chiar daca menstruatia e regulata, va puteti trezi cu surprize. O singura data trebuie sa se intample si e de ajuns!
irina_nd
Postat pe 12 Martie 2009 12:29
Eu va mai spun atat, si anume ca am fost conceputa in cea de-a 7-a zi de la inceputul ciclului. Teoretic ovulatia nu trebuia sa se produca mai devreme de 7 zile mai tarziu, dar uite ca s-a produs. In plus, viata spermatozoizilor e destul de lunga in mediul prielnic - pot supravietui pana la 5 zile in uterul unei femei asteptand ovulatia.
michelle_healthy
Postat pe 12 Martie 2009 18:01
se poate sa ramai insarcinata in ultima zi de menstruatie, eu am patzit-o
lorelay21
Postat pe 13 Martie 2009 22:06
nu am facut niciodata sex, sau dragoste cu partenerul in a doa sau a treia zi ce menstruatie, in prima si in ultima s-a intamplat de multe ori, depinde foarte mult de organism dar si de preferintele fiecaruia

P.S. fetelor, daca aveti frustrari, sunt si alte siteuri pe care va puteti descarca, si va puteti certa in voie, aici lumea intra sa mai citeasca ceva, sa mai afle ceva, si sa creada ce vrea din ceea ce citeste, asa ca lasati-o mai moale cu cearta si cu tiganela asta... ba ca e asa ba ca nu e.... fiecare intreaba ce vrea fiecare rasp ce vrea sau ce stie sau ce a auzit.
lorelay21
Postat pe 13 Martie 2009 22:49
asta e ok pt voi doi.nu am spus ca noi nu am dorii sa facem sex in timpul menstruatiei.ma bucur daca nu aveti probleme de genul asta.
valy_black_eye
Postat pe 14 Martie 2009 15:31
Sunt dr. ginecolog de mult timp si ma mir ca nu sunteti informate cum trebuie inainte de a incepe viata sexuala. Nu e problema s-o faci in timpul menstruatiei, insa necesita o igiena adecvata si inainte de actul sexual. O zi buna.
irinapopatiti
Postat pe 19 Martie 2009 11:57
De la: adryx, la data 2009-03-12 10:54:22
De la: ramonik_25, la data 2009-03-10 16:44:29Buna
Se poate intampla sa ramai insarcinata daca faci sex in timpul menstruatiei?


cele mai ``sensibile `` zile sunt 10 - 15 numarand din prima zi de ciclu , in zilele acelea se petrece ovulatia .


¨sensibile¨ in sensul ca ramai sau nu ramai??? ....
jessica23_healthy
Postat pe 21 Martie 2009 00:38
De la: irinapopatiti, la data 2009-03-19 11:57:00Sunt dr. ginecolog de mult timp si ma mir ca nu sunteti informate cum trebuie inainte de a incepe viata sexuala. Nu e problema s-o faci in timpul menstruatiei, insa necesita o igiena adecvata si inainte de actul sexual. O zi buna.

jessica23_healthy
Postat pe 21 Martie 2009 00:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Operatia de fibrom 4 De la: healthy012503 10 Mai 2011 21:27
PREGNYL 5000 UI de vanzare - 0727406414 1 De la: kudika401240 27 Martie 2012 22:04
Sexul in timpul menstruatiei 110 De la: healthy006109 18 Ianuarie 2010 13:02
ABDOMINOPLASTIA 10 De la: xadela 8 Octombrie 2009 20:52
Cea mai noua metoda de facut bani, pentru romani!!! 0 De la: 17 Octombrie 2010 11:33