Setari Cookie-uri

masturbare

poate nu functioneaza decat cand vede o mana .. :))) [ asta referitor la tarfele la care ar trebui domnul sa apeleze] .. glumesc si eu putin
AnnaM_healthy
Postat pe 8 Septembrie 2009 19:48
Pentru ca din adolescenta m-am luptat cu acesta problema si pentru ca au trecut 15 ani de confruntari, m-am gandit ca este momentul potrivit pentru a asterne aici cateva ganduri si sfaturi pentru cei in aceeasi situatie ca mine si care mi-as dorii sa poata trece mult mai repede si usor peste aceste probleme. Timpul mi-a demonstrat ca masturbarea nu este un fenomen “natural” asa cum este prezentat de multi psihologi si chiar oameni ai bisericii de azi. Chiar daca numarul persoanelor care practica acest obicei a crescut fata de decadele precedente (datorita usurintei cu care acum avem acess la atataea surse de excitare vizuala) si chiar daca mentalitatea noastra s-a schimbat facandu-ne sa privim lucrurile mult mai superficial, aceste lucruri nu inseamna ca drumul pe care mergem este corect. In toti acesti ani am reusit sa descopar ce este cu adevarat credinta, care este sensul ei si de ce exista un zid care se creeaza intre adolescenti sau tineri si biserica. Lumea a evoluat foarte mult in ultima decada si din pacate religia crestin ortodoxa nu a mentinut pasul cu aceasta, ramanand la un limbaj “de lemn”, inteles cu usurinta doar de cei care isi doresc si se simt atrasi de aceste invataturi.
De ce ar trebui sa intelegem toti credinta crestin ortodoxa? Pentru ca ea este raspunul si cheia. Va spun acest lucru pentru ca eu am aflat pe “propria piele” acest lucru. In adolescenta cand am inceput sa practic masturbarea mi s-a parut foarte interesant, placut. Trecand anii totul a devenit un obicei de care nu am reusit sa ma debarasez exact precum fumatul sau bautura. Contampland la acea perioada imi dau seama ca eram prins in niste stari negativiste, egoiste si comunicarea cu familia se desfasura mereu cu greutati. Eram mai tot timpul suparat pe ei, nu imi convenea nimic iar tot ceea ce faceam era doar pentru a ma multumi personal. Aceasta este prima etapa, cea a degradarii relatiilor cu cei dragi. Nu degeaba avem aceasta sintagma (cei dragi), pentru ca fiecare va simti mai tarziu cat de dragi si apropiati le sunt parintii, dar din pacate acest lucuru se intampla de obicei atunci cand avem deja o varsta si cand ei sunt deja la a treia varsta, nestiind cat vom avea prilejul sa ne mai fie in preajma. La acest stadiu personal nu ni se pare nimic deplasat pentru ca suntem adolescenti, hormonii sunt in crestere si se intampla atatea schimbari in corpul nostrum incat masturbarea ni se pare un lucuru de care avem nevoie si pare atat de normal.
Etapa urmatoare este obisnuinta, dorinta de a repata si de a resimti starea de bine pe care o aduce masturbarea, care de fapt este atat de scurta incat daca stai sa te gandesti parca nici nu ar merita in comparative cu toate relele pe care le aduce dar de toate acestea ne vom da seama abia mai tarziu. Obisnuinta poate sa duca departe, sa iti acapareze ani buni din viata si sa se prelungeasca pana si in perioada cand ai o relatie stabila si chiar esti casatorit. Aici va aparea marea lupta. Fiind intr-o relatie serioasa cu o persoana de sex opus si petrecand mai tot timpul liber impreuna cu ea deja incepi sa nu mai ai timp pentru a practica masturbarea. Atunci incepi sa cauti portite. Orice perioada scurta din zi in care esti doar tu cu tine, devine cea mai frumoasa parte a zilei. Atunci parca te regasesti si parca totul capata forma iar placerea este exact asa cum o stiai si numai asa parca te implineste. Aici avem de a face cu o alta problema. Cea in care momentele intime dintr tine si sot/sotie parca nu mai te multumesc si iti doresti ca atunci sa fii doar tu singur. Si incet incet se provoaca o ruptura, o racire a relatiei. Oricat de mult te chinui sa fie bine pentru ca in acelasi timp in sufltul tau tii la sotia ta, te vei departa mai mult. Ea nu va putea niciodata sa te satisfaca asa cum numai tu singur poti. Aici multe cupluri se despart cautandu-si o alta persoana cu care vor sa stea o perioada si mai apoi cu alta si tot asa. De ce ne dorim aceasta? Pentru ca atunci cand practicam masturbarea folosim si mijloace de excitare: imagini, reviste, internetul, etc. Vazand atatea lucruri incitante iti doresti sa fii acolo sa fii cu fiecare femeie care iti place tie in momentul acela si astfel se dezvolta si mai mult egoismul si apare lacomia. Pentru ca nu exista nimic in viata noastra care sa ne ghideze pe un drum corect se observa ca din pacate in pacat mergem mai departe din rau in mai rau. Totul se datoreaza asa cum spuneam mai sus, faptului ca am plecat pe un drum resit. De la o mica placere totul se dezvolta si iti dstruge relatiile cu cei apropiati, te inchistezi iar in timp iti vei da seama ca si fizicul este afectat, ca incepi sa ia probleme cu ochii ( nu doar miopie sau hipermetropie care sunt probleme normale) ci dezvoltarea lor cu repeziciune sau diferite tulburari de vedere, miodezopsii, etc. La fel vor aparea probleme de gandire, de memorie, de relationare, precum si disfunctii sexuale.
Si daca stai sa te gandesti, in tot acest timp parca au fost mereu semne din partea lui Dumnezeu care au incerat sa iti explice ca ceea ce faci nu este bine dar cu siguranta le-ai ignorat. Acum, dupa multi ani totusi parca le observi si poate ca inca nu e tarziu sa incerci sa vezi ce se intampla daca faci si cele bune. De ce zic asta? Pentru ca intre pacat si boala exista o relatie foarte stransa chiar daca noi vrem sa credem ca boala survine doar din cauza factorilor fizici. Pentru ca religia este decat un indrumator catre calea corecta care iti ofera echilibrul spiritual, fizic si psihic de care ai nevoie deoarece functionam dupa un sistem bine stabilit. Religia nu este doar un set de legi pe care trebuie sa il urmam ca sa ne fie bine pe lumea cealalta ci aceste indrumari ne ajuta si in aceasta viata pentru a trai sanatos si a avea o minte sanatoasa. Acesta este sensul pe care spuneam mai sus ca l-am descoperit. Asa cum exista medici care iti trateaza trupul, astfel exista credinta care trateaza psihicul si sufletul. Atunci cand problemele se aduna, cand stresul parca nu mai conteneste, atunci daca te apropii mai mult de Dumnezeu, daca te rogi din tot sufeltul vei observa ca toata povara iti este luata de pe uneri si parca te simti alt om, un om usurat. La fel se intampla si cand te spovedesti. Degeaba ii spui unui prieten sau unei rude ceea ce te roade si ea la randu-i te asculta si iti da sfaturi, pentru ca parca nelinistea inca zace acolo in sufeltul tau. Ce poate sa te linisteasca mai mult decat sa stii ca este posibil ca ceea ce ai gresit sa fie iertat si ca poti sa ai sufeltul mai liber atunci cand spui cuiva greselile tale si nu doar ca le asculta dar are posibilitatea sa le si stearga precum sterge un burette o tabla plina de mazgalituri.
De ce in aceste vremuri grele din punct de vedere pshihic, cand stresul bate la usa neincetat cand parca problemele ne ingroapa, sa nu incercam sa gasim o rezolvare? Tot ceea ce v-am scris pana acum este ceea ce mi s-a intamplat in decursul celor 15 ani de la adolescenta pana in prezent. Prin toate cate am trecut am invatat un singur lucru: ca nu exista multumire mai mare si liniste mai profunda decat in momentul in care ne apropiem de Dumnezeu, decat cand realizam ca felul in care am trait pana atunci a fost gresit si ca vrem sa incercam din acel moment sa schimbam ceva. Incet, fara graba, pentru ca schimbarile bruste nu ne vor face bine la fel cum nu putem sa il cunoastem si sa il iubim pe Dumnezeu cu de-a sila. Imporant este ca El ne asteapta si chiar daca gresim din nou, ne iarta atat timp cat ne dorim in sufeltul nostru sa tinem calea dreapta si stie ca ispitele diavolilor sunt mari. Important este sa incercam si vom vedea singuri care sunt diferentele dintre viata pe care am trait-o in pacat si cea curata. Vom vedea binefacerile pe care le aduce si vom realiza ca toate ispitele si castigul placerii lor este infim in relatie cu neajunsurile pe care le pricinuiesc atat sufleteste cat si psihic si spiritual.
abrash43
Postat pe 15 Aprilie 2011 12:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sindrom Vertiginos 4 De la: mimi_gras 2 Iulie 2013 22:20
halena 20 De la: kudika_1045539 3 Aprilie 2023 14:49
Ajutor!Ce este Tendinitis Calcarea? 12 De la: healthy014704 6 Aprilie 2010 23:44
HHHH 9 De la: kudika368551 21 Februarie 2011 22:10
teama de avion 11 De la: kudika226898 11 Iulie 2010 19:30