Setari Cookie-uri

DEPRESIA

Se mai poate vindeca o depresie veche de 12- 14 ani netratata nicicum in toata aceasta perioada, ba din contra ignorata si ...."ascunsa sub pres"?
Au fost momente in care parea ca a disparut de la sine, in special cand lucrurile pareau sa mearga mai usor la scoala, la serviciu, in familie etc. Dar la cea mai mica problema sau esec, se re-instaleaza, parca si mai puternica decat inainte. Acum am hotarat sa recunosc ca ...exista o problema si trebuie rezolvata.

Multumesc.
claudiabalan1
Postat pe 20 Ianuarie 2010 11:41
Vad ca inca nimeni nu ti-a raspuns desi cred ca sunt destui care sufera de depreie.Din pacate si eu am dar trebuie tinuta secret ca altfel lumea e asa de inapoiata la noi in tara ca zice ca esti nebun.La mine nu stie decit sotul medicul care ma trateaza si un psiholog.Trebuie neaparat sa te duci la un medic altfel se agraveaza.Tot aud la televizor ca in occident se trateaza dar eu n-am reusit sa scap de tot.Din pacate daca am tot avut probleme cu sotul si cu copilul din cauza ca vorbesc de multe ori urit cu mine sigur ca ma apuca plinsul si nu ma smt bine.Tratamentul ma ajuta sa nu ma afecteze asa de mult rautatea celor din jur si mai ales a celor din familie .Acum am gasit pe internet un tratament naturist de la care ma simt la fel de bine ca de la medicamente
healthy010227
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:02
se poate nu iti face griji orce boala are leac dar trebuie sa fii ajutata de familie nu sa te indopi cu medicamente si cred ca stii exact de la ce o ai nu cred ca psihologul te ajuata mai rau te rascoleste te intoarce inapoi la ce tu nu vrei sa mai te gindesti incearca acupunctura daca esti din bucuresti mergi la dr Codrut il gasesti pe net
kudika078676
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:17
O reteta ptr. depresie. Ar trebui sa dati la spate orce problema, sa tratati totul cu indiferenta, fara a suferi, sa cautati sa le gasiti o rezolvare cit de cit. Bucurativa de viata, mergeti la un film bun, la o plinbare in parc cu cineva drag, bucurativa de un gratar reusit, de o prajitura buna, mergeti in excursii, schimbati atmosfera, si tot deauna sa fiti veseli, chiar daca in spatele veseliei se ascunde o mare durere.
kudika098645
Postat pe 23 Ianuarie 2010 15:42
Intotdeauna am considerat ca depresia nu este o boala in adevaratul sens al cuvantului, ci mai mult o stare de spirit. si prin aceasta optica, am considerat ca fiecare este direct raspunzator de starea lui de spirit si mai ales este dator sa o imbunatateasca si nu sa se planga. asadar, am ignorat in tot acest timp cuvantul "depresie". acum incep sa ma intreb daca nu cumva este adevarat ca depresia este doar o boala care poate fi tratata si vindecata....Voi ce credeti?
claudiabalan1
Postat pe 23 Ianuarie 2010 21:25
Poate deveni o boala daca nu te controlezi.
kudika098645
Postat pe 23 Ianuarie 2010 22:06
daca toata lumea s-ar putea controla n-ar m-ai exista aceasta boala.
healthy010227
Postat pe 23 Ianuarie 2010 22:26
Familia nu ma ajuta nu le pasa fiecare are problemele lui si credema ca am mai cunoscut si pe altii ca mine.Nu v-am scris ca sa ma pling sau sa fac pe victima(cum zice da multe ori fiica mea daca ma vede cumva plingind),am vrut doar sa vorbesc si cu altii care sunt in situatii asemanatoare.
healthy010227
Postat pe 23 Ianuarie 2010 22:37
Dar cum Dumnezeu sa te simti bine cand sotul sau copilul iti vorbeste urat sau ceilalti membri ai familiei te trateaza cu indiferenta? Poate fi o depresie indusa de comportamentul unor persoane (lipsa de respect, de empatie, de altruism) din cadrul familiei si e dezastru.
Trebuie sa va impuneti punctul de vedere si personal cred ca trebuie sa va feriti de medicamente si sa incercati terapii naturiste.
kudika083996
Postat pe 23 Ianuarie 2010 22:48
De la: healthy010227, la data 2010-01-23 22:37:02Familia nu ma ajuta nu le pasa fiecare are problemele lui si credema ca am mai cunoscut si pe altii ca mine.Nu v-am scris ca sa ma pling sau sa fac pe victima(cum zice da multe ori fiica mea daca ma vede cumva plingind),am vrut doar sa vorbesc si cu altii care sunt in situatii asemanatoare.
kudika091420
Postat pe 23 Ianuarie 2010 23:01
E GREU DE CREZUT CA SUNT PREA MULTE PERS ADULTE ,CARE SA NU SUFERE DE ACEASTA PERICULOASA MALADIE A SEC CA FOARTE MULTI NU VOR SA REC ,E TREABA LOR ,INSAPROBLEMA E DESTUL DE GRAVA ,.IZOLAREA E CEL MAI PERICULOS MODDEA TEAFUNDA CAT MAI ADINC IN INFERN ,PRIETENII,FAMILIA,TIMPUL LIBER PETRECUT CAT MAI MULT IN MIJLOCUL NATURI ,MUZICA LECTURA SI UN CONSULT FARA PREJUDECATI LA MEDIC ,LUATELA PACHET NE POATE AJUTA SA NU FACEM LUCRURI IREPARABILE .SUNT ADEVARURI PROBATE
kudika091420
Postat pe 23 Ianuarie 2010 23:10
asa gandesc cei puternici, care cred ca pot invinge orice. totusi depresiile lor pot fi mai profunde decat ale celorlalti. ideea e ca nu toti oamenii sunt la fel de puternici, daca ar fi sa ne rezumam la mostenirea genetica si nu si la experientele diferite pe care indivizii le pot avea si care-i pot influenta.
unii trec usor peste momentele neplacute, altii raman marcati. dar cum in orice defect exista calitate, tocmai aceasta slabiciune aparenta inseamna sensibilitate si empatie fata de semeni, lipsa de egoism. si-atunci persoanele slabe se dovedesc mai puternice chiar decat cele care par mereu puternice si stapane pe situatie.


De la: rosey, la data 2010-01-23 21:25:47Intotdeauna am considerat ca depresia nu este o boala in adevaratul sens al cuvantului, ci mai mult o stare de spirit. si prin aceasta optica, am considerat ca fiecare este direct raspunzator de starea lui de spirit si mai ales este dator sa o imbunatateasca si nu sa se planga. asadar, am ignorat in tot acest timp cuvantul "depresie". acum incep sa ma intreb daca nu cumva este adevarat ca depresia este doar o boala care poate fi tratata si vindecata....Voi ce credeti?
eleain
Postat pe 23 Ianuarie 2010 23:39

Raspunsul este : "DA!"
Rog contact pe e-mail:ioana.bobocea@yahoo.com
Daca vrei sa afli mai multe detalii despre mine intra te rog pe site: "sanoo.ro" ,apoi in dreapta pe harta Romaniei ,click pe Bucuresti-Ilfov ,apoi sus pe Cabinete medicale si in sfarsit click pe Cabinet individual "POWER KI"
IOANA1947
Postat pe 24 Ianuarie 2010 17:16
Imi mentin afirmatiile de mai sus, cu o complectare ca pe linga cele mentionate de mine, sa mai fie si o muzica buna, te face sa te simti altfel.
kudika098645
Postat pe 25 Ianuarie 2010 12:27
depresia este o boala, provocata de noi insine.Cu totii avem momente proaste in viata...va recomand tuturor sa va aranjati viata, sa va tabiliti pioritatile, sa indepartati ceea ce este rau.Sa credeti ca viata e frumoasa, si ca obstacolele pot fi inlaturate.Va recomand un documentar, THE SECRET.Poate parea plictisitor, dar urmarindu-l cu atentie, va veti schimba modul de viata, si asta in bine.
adelynnee
Postat pe 26 Ianuarie 2010 14:45
De la: rosey, la data 2010-01-20 11:41:49Se mai poate vindeca o depresie veche de 12- 14 ani netratata nicicum in toata aceasta perioada, ba din contra ignorata si ...."ascunsa sub pres"?
Au fost momente in care parea ca a disparut de la sine, in special cand lucrurile pareau sa mearga mai usor la scoala, la serviciu, in familie etc. Dar la cea mai mica problema sau esec, se re-instaleaza, parca si mai puternica decat inainte. Acum am hotarat sa recunosc ca ...exista o problema si trebuie rezolvata.

Multumesc.



buna. eu am fost diagnosticata in mai 2009 cu asa ceva; problemele erau de ceva vreme (mai bine de 10 ani) dar la medic am ajuns doar cand am simtit ca ma prabusesc...
mergi la medic sa ti se faca o evaluare... poate e doar anxietate. bafta!
myaky
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:40
Unde gasesc documentarul acela Adelyne?
healthy010227
Postat pe 27 Ianuarie 2010 00:05
buna seara

Foarte de curand am fost si eu diagnosticat ca fiind depresiv,de la primele simptome o prietena care trecea si ea prin aceleasi stari ma indemnat sa-mi fac toate analizele la un laborator clinic si daca nu apare nimic sa ma adresez unui psihiatru,acum urmez un tratament cu vitamine B1 si B6 si inca ceva antidepresiv de o saptamana si am impresia ca deja ma simt mai bine mai mai ales in partea a doua a zilei si seara si deja reusesc sa dorm fara somnifere.As vrea sa stiu daca putem scrie aici numele medicamentelor care le luam si sa discutam despre acestea,daca le-a mai folosit cineva si ce efecte au avut.
peacemaker
Postat pe 28 Ianuarie 2010 18:41
E necesar sa consulti un psiholog.E foarte important!Cunosc un caz de depresie netratata, persoana respectiva nu a avut parte de sprijinul familiei si a clacat .Te rog mult sa consulti un psiholog, fatul ca recunoastem cand avem o problema constituie un pas inainte.
LUISIAN
Postat pe 29 Ianuarie 2010 13:18
Depresie

Toata lumeea merge pe o cale gresita .
Depresia este legata de prea multa adrenalina secretata de adrinal gland . In aceste conditii intregul nostru corp, are o energie superioara care poate fi tratata relativ simplu cu ajutorul reflexologiei. Daca doriti amanunte, puteti sa le aveti daca ve-ti intreba.Nu recomand sa o neglijati ci sa o tratati asa cum trebuie.
Costello
kudika009311
Postat pe 31 Ianuarie 2010 06:28
Pentru Costello

Bineinteles ca suntem interesati despre reflexologie,sa inteleg ca daca suntem interesati de amanunte esti tu acela care le poti da,daca da nu ezita sa o faci cu siguranta multa lume de pe acest forum i-ti va fi recunoscatoare.
peacemaker
Postat pe 31 Ianuarie 2010 16:19
eu am fost diagnosticata cu depresie anxioasa acum 7 ani.am urmat ceva tratament dar nimic.ma simt fff rau.am niste stari f ciudate pe care nici nu le pot explica.voi ce simptome aveti?oare se mai simte cineva asa ca mine?
healthy012032
Postat pe 2 Februarie 2010 15:05
Depresia dispare atunci cind dispar problemele,.cind bisericile se vor goli , no vor mai participa oameni la sf liturghie atunci spitalele se vor umple de nebuni.
Doctori din epoca de azi nu fac altceva decit sa genereze alte boli ca sa fim clienti permaneti ai farmaciei kimice.
Da , aveti dreptate in Roamnia nu era ac. boala ,stiti de ce? Oamnei mai aveau un gram de credinta si frica de Dumnezeu.
In occident sint multi care vb singuri pe strada , ia -au terminat cu medicamente , i au inebunit si tot nu ii lasa in pace , ii indoapa cu alte medicamente.

Itorceti va cu fata catre Dumnezeu si cauti va un preot bun la care sa va spovediti.Ce fac preoti ortodocsi la sf maslu nu fac toti doctori din lume cu toate aparatle lor sofisticate , cu taote invetiile si stiinta lor.

bafta
healthy006265
Postat pe 3 Februarie 2010 01:27
trebuie sa ai mare grija cu medicamentele daca te simti ciudat sa nu cumva sa mai iei inseamna ca nu e medicamentul potrivit pentru tine mergi la doctor si ti-l schimba si eu am incercat 3 pina l-am gasit pe cel potrivit care la mine nu are deloc efecte adverse.Si eu am patit o data cu un medicament ca am avut asa o senzatie ciudata de presiune in cap ca m-am speriat foarte rau dar eu am fost de vina mi-a spus doctorul ca nu tebuia sa-l iau la 12 noaptea.De atunci n-am mai avut probleme.Acum am gasit un tratament naturist de la care ma simt la fel de bine
healthy010227
Postat pe 3 Februarie 2010 01:52
Am
.fost depresiva ,la un pas de sinucidere.In decursul anilor am incercat tot.Tratament alopat,psihoterapie,reflexoterapie,in zadar!HOMEOPATIA a fost miracolul care m-a salvat!Cauta un medic homeopat,iti va reda sanatatea,cu costuri mici si rapid.Cu simpatie ºi urari de sanatate!
healthy008917
Postat pe 3 Februarie 2010 22:04
buey!...ce-i aia "depresie"?! io am crezut ca-i un moft notiunea asta.
100101
Postat pe 3 Februarie 2010 22:06
Va inteleg prin ce treceti.Eu am scapat de depresie si atacuri de panica cu produsele firmei gnld international.Eram in fiecare zi trista si nefericita fara motiv.La un moment dat mi se punea si un nod in gat si ma sufocam.Faceam instant atac de panica si tensiune.Va pot ajuta pentru ca astazi sunt o femeie linistita si credeti/ma ca exista solutie.Emaill/ul meu este laviniadeliac@yahoo.com.Numai bine!!
healthy001005
Postat pe 4 Februarie 2010 10:37
hello, e adevarat ca treci prin stari care ai impresia ca nu le poti controla mai ales cand nimeni nu intelege deoarece nu trece prin asta. Eu cred si cunosc f bine starea, cred ca tine de noi toti cum ne simtim si ce vrem sa simtim, cel mai bine e sa fim pasivi si sa vedem partea buna a vietii, sa incercam sa profitam si sa avem grija de noi, sa ne facem fericiti orice ar fi, ne am nascut ptr noi ...deci trebuie sa avem grija de noi ...si sa nu vedem pe altii atat de rai, de neintelegatori...sa ii perecpem ca atare ...sa ne coboram la mintea lor sau sa urcam E greu dc esti pesimist, dar incearca o data, de doua....si cu cat treci peste defectele altora ..vei intelege cate poti fae pt tine!
healthy012116
Postat pe 4 Februarie 2010 15:13
Nu cred ca ai incercat sa citesti in Biblie . E singura cale prin care poti scapa de depresie.Increde-te in Dumnezeu si cauta-L din toata inima ta, si-L vei gasi si cu siguranta iti va raspunde.Si te va ajuta sa depasesti si problemele cu familia.
Monalissa_healthy
Postat pe 7 Februarie 2010 21:58
De la: Monalissa, la data 2010-02-07 21:58:38Nu cred ca ai incercat sa citesti in Biblie . E singura cale prin care poti scapa de depresie.Increde-te in Dumnezeu si cauta-L din toata inima ta, si-L vei gasi si cu siguranta iti va raspunde.Si te va ajuta sa depasesti si problemele cu familia.


nu cred ca e cazul sa exageram....
singura cale de a scapa de depresie este prin ani de tratament - si cel mai mult conteaza sa ai pe cineva care sa te sustina in aceasta perioada. nu e tocmai placut sa fii singur, exista momente bune dar si momente foarte grele pe perioada tratamentului.
reclamele postate mai sus sunt fix de toata jena, persoane fara scrupule care incearca sa profite de cei ce au nevoie de un ajutor real.
sunt absolut convinsa ca nici 10% din cei ce au postat mai sus, nici macar nu stiu definitia depresiei, si cu atat mai putin formele sale sau consecintele unui tratament inadecvat, sau mai rau, lipsa acestuia....

numai bine, tuturor celor care stiu ce insemna depresia.
myaky
Postat pe 8 Februarie 2010 22:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hernia de disc-infiltratii cu ozon? 6 De la: kudika323343 27 Septembrie 2010 12:07
durerea de ureche.. 7 De la: eutoteu2399 5 Martie 2012 12:32
glanda tiroida 44 De la: buculeiro 29 Ianuarie 2014 08:29
transplant renal 1 De la: healthy012408 8 Februarie 2010 20:31
Fasciculatii persistente 2 De la: maria1931 18 Septembrie 2009 11:42