Setari Cookie-uri

nasterea

cum este mai bine sa nasti normal sau cu cezariana?
healthy000496
Postat pe 22 Martie 2009 21:36
Este grozav sa poti naste normal.
Te refaci mai repede dupa o nastere normala
O colega care a nascut 2 copii prin cezariana spunea k ea asa s+ar fi simtit implinita, daca ar fi putut naste normal.
lidia44
Postat pe 22 Martie 2009 21:42
De la: healthy000496, la data 2009-03-22 21:36:34cum este mai bine sa nasti normal sau cu cezariana?



citeste comentariile de la topicul"nasterea prin cezariana",daca vrei mai multe parerei....
ecaterina33
Postat pe 14 Aprilie 2009 18:13
Nastere normala este cea mai buna.Sora mea a nascut prin cezariana si a avut de suferit si la o luna dupa nastere inca ii curgea sange de la operatie si cand il alapta pe nepotul meu plangea de durere.Eu am nascut acum 13 zile si am nascut vaginal,nu am simtit nimic nici macar contractiile,iti faci epidurala si nici nu trebuie sa-ti faci probleme.La 3 minute dupa nastere imi alaptam baiatul fara probleme.Avand o cezariana o sa ia timp sa te refaci,gandeste-te ca este o operatie.Daca esti gravida,informeaza-te de pe internet dar nu numai de pe siturile romanesti ia si de pe cele americane si fa cursurile lamaze.In rest succes.
allinuta2000
Postat pe 16 Aprilie 2009 18:45
draga allinuta2000,interesant comm tau,nimic de precizat referitor la problemele surorii tale,dar sigur nu a stat cumintica de s-a ajuns acolo si ink ceva...unde ai nascut tu si ti-a facut epidurala???cu siguranta la o clinica privata si ai turnat bani cu carul sau mai sigur in strainatate...am spus-o si am sa o sustin toata viata,fetelor nasteti normal atata timp kt se poate nu aveti de ce va teme,este ideal pt voi si pt copiii vostri,pt sanatate si recuperare.si eu am un baietel nascut prin cezariana,dar am recurs la acest procedeu pt k altfel as fi pus viata in pericol a copilului meu,pana in fata faptului am sustinut clar si tare k vreau sa nasc normal dar knd mi s-a spus la ecograf k bebe e foarte mare sunt trecuta de termen,placenta e foarte imbatranita si este posibil sa aibe cordonul in jurul gatului,m-am km dat inapoi,intradevar aveam 42 de sapt fara dureri contractii scurgeri sau altele,eram ingrijorata de ce nu mai nasc...in fine,mi s-a spus dak sunt de acord cu inducerea travaliului dar nu garanteaza pt o nastere usoara.atunci m-am hotarat sa recurg la cezariana,iar la prima vizita dupa operatie a doctorului mi-a spus k sunt o norocoasa si k baietelul meu a avut zile...dak imi faceau declansare nu i-ar fi dat nici o sansa de supravietuire,era strangulat coronul fiind foarte scurt,tocmai de aceea eu intrasem in 42 de sapt si nu aveam nimic,el mititelul vroia sa impinga dar nu putea pt k era tinut de cordon,imaginati-va voi ce s-ar fi intamplat dak nasteam normal si stateam in travaliu 5-6-7 ore???cred k erau suficiente numai 2 k el sa sufere enorm,plus k a fost destul de maricel 3.800,,,in fine ar fi fost un dezastru...deci cum va spuneam astea sunt cazuri rare,dar sunt din pacate.
un_inger_trist
Postat pe 11 Decembrie 2009 15:42
Buna fetelor! Eu am nascut prin cezariana acum 2 sapt si ma simt excelent. Fac mancarica, am grija de bebe si cam atat ca inca mai ma protejez. Primele zile a fost mai greut dar nimic imposibil. Cat asteptam sa intru in operatia de cezariana am asistat la o nastere naturala si va spun ca nu i-a fost usor fetei acelea, iar inca una astepta in sala de travaliu de 8 ore si nu se dilatase suficiet si pana la urma au fost nevoiti sa ii faca cezariana.
didii
Postat pe 14 Decembrie 2009 10:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Uter fibromatos-sterilitate ajutor 3 De la: bel60 2 Februarie 2010 04:10
amenoree? 4 De la: healthy003815 5 Ianuarie 2013 15:09
cuperoza 4 De la: miki2009 8 Februarie 2012 12:18
ce se poate ace pentru marirea sinilor 28 De la: mitura 15 Aprilie 2011 20:42
ANEXITA 2 De la: 4Life 9 Februarie 2011 20:49