Setari Cookie-uri

fondul de ten perfect...?

vreau un fond de ten care sa-mi acopere imperfectiunile de tot....exista...? eu am un ten sensibil...se irita cam din orice si este cam uscat...ce ma sfatuiti?
alinacrivoi
Postat pe 23 Martie 2009 07:24
Buna, oricum trebuie sa incerci tu- eventual poti sa ceri mostre - diverse fonduri de ten din game dermato-cosmetice. Si eu vreau sa incerc asta pentru ca si mie mi se irita tenul de la orice.
madawhite
Postat pe 19 Aprilie 2009 10:07
incearca fondurile de ten de la Forever, sunt naturale si intretin pielea

maria.frumuzaiche@yahoo.com
healthy001546
Postat pe 12 Iunie 2009 10:10
Fond de ten si alte cosmetice ORGANICE, antialergice testate dermatologic in europa, se gasesc la Life Care,site www.life-care.ro . daca vrei ceva de acolo si se trimite acasa in 24 ore prin curier. trebuie doar sa te inscriu pt ca trebuie sa ai un sponsor, adica indrumator . rodica
healthy002409
Postat pe 12 Iunie 2009 13:05
EU FOLOSESC FONDUL DE TEN DE LA AVON DE LA ANEW ANTIRID SI SUNT FOARTE MULTUMITA DE EL, ITI ASTUPA TOATE IMPERFECTIUNILE SI TOTODATA NU SE CUNOASTE
healthy001998
Postat pe 20 Iulie 2009 13:30
eu folosesc fond de ten de la maybelline. pure makeup, ca sa fiu mai exacta, are apa termala in compozitie, e nemaipomenit am mai folosit si de la avon, dar nu mi-au placut deloc. si, tot de la maybelline am folosit si dream matte mousse, dar tenul parea uscat si batran.
druidi
Postat pe 17 August 2009 09:43
EU AM FOLOSIT UN FOND DE TEN DE LA CRISTHIAN DIOR SI A FOST FOARTE FOARTE BUN. SINGURUL FOND DE TEN CE MI-A ACOPERIT TOT, PENTRU CA SI EU AM PROBLEME CU ACNEEA.
ancaanca_healthy
Postat pe 1 Septembrie 2009 13:34
De la: madawhite, la data 2009-04-19 10:07:24Buna, oricum trebuie sa incerci tu- eventual poti sa ceri mostre - diverse fonduri de ten din game dermato-cosmetice. Si eu vreau sa incerc asta pentru ca si mie mi se irita tenul de la orice.

incearca pudra minerala aia nu irita
sab628
Postat pe 27 Octombrie 2009 10:14
Incearca fond de ten marca SEFORA, E FOARTE BUN , ACOPERA TOT SI NU CREEZA EFECT DE MASCA, suna a reclama , da chiar e bun !
ioana2280
Postat pe 21 Decembrie 2009 17:54
Cel mai bun sfat pe care ti-l recomanda un dermatolog sau o cosmeticiana buna este in primul rand fondurile de ten dermatocosmetice pe care le gasesti in farmacii. Eu folosesc de la La Roche , acopera foarte bine si nu lasa efect de masca, insa sa stii ca depinde si ce vrei sa acoperi. Spre exemplu daca ai cosulete care sunt proeminente nici un fond de ten nu-ti va nivela fata , ci doar iti acopera roseata lasata de cosul proeminent. Pistruii fondul de ten ii acopera in masura in care pui putin mai mult fond de ten in aceea zona. De asemenea ca un fond de ten sa intre in piele trebuie sa ai grija de ten, sa il demachiezi zilnic, sa folosesti tonic, crema ca baza, apoi niste exfolieri, pentru ca doar asa fata e pregatita pentru ceea ce vrei sa pui peste ea. Fondul asta de ten costa in jur de 65 de lei. Am mai folosit de la Vichy Norma Teint este ok, insa nu acopera ca cel de la La Roche. In general fondurile de ten care sunt in supermarketuri contin ca si ingrediente multe substante toxice care dauneaza pielii, in schimb cele din farmacii si care sunt dermatocosmetice sunt si noncomedogenice (adica nu produc cosuri). Indiferent de ten ca are sau nu probleme daca dispuneti de banuti mai bine luati din farmacii (nu lucrez la vreo farmacie). Am citit multe despre produse si am si invatat la master, am avut un curs care s-a numit chimia produselor cosmetice si acolo am mai invatat una alta. Un sfat de la o cosmeticiana imi zicea asa sa mergi in farmacii si sa ceri testere , sunt niste pliculete ca mostrele de sampon pe care in mod normal ar trebui sa ti le dea acasa , nu sa le pastreze pentru ele. Cere niste mostre din alea si testeaza-le acasa , vezi care acopera cel mai bine.
alisika
Postat pe 21 Decembrie 2009 23:28
Apropo, tot pentru ten sensibil vei gasi in farmacii si produse de ingrijire pentru ten sensibil , cum zici ca il ai. Daca nu le-ai incercat inca, ar trebui sa incepi de acolo cu ingrijirea si apoi sa cauti si fondul de ten, pentru ca problema trebuie tratata si nu mascata. De exemplu de la bioderma exista demachiant pentru ten sensibil, apa termala iarasi e super buna. Eu folosesc pentru ten mixt cu sebuum produse, dar stiu ca sunt si pentru ten sensibil. Intradevar sunt mai scumpe produsele din farmacii fata de cele din supermarket, insa nu si fata de cele Dior si altele. Si mai e ceva cand imi cumpar cosmeticele in general cele care intra primele in contact cu pielea incerc sa iau produse care au avut la baza ani de cercetari stiintifice si laboratoare proprii si care se axeaza doar pe acel segment.
alisika
Postat pe 21 Decembrie 2009 23:34
eu sunt make up artist si stiu ce zic :D prea putin conteaza fondul de ten, mai mult tehnica, pentru ca degeaba acoperi tot si arata incarcat, s-a dus efectul ! daca aveti acnee difuza, luati-va in corector lichid de la radiant, verde, e cu buretel , dati cu el pe cosuri, asteptati sa se usuce, apoi uniformizati usor, apoi dati cu fond de ten. Daca roseata sau acneea e extinsa, luati un corector verde fluid, arata ca un fond de ten numai k e verde albicios. cat despre fond de ten, luati-va mai bine unul mai gros, dar lichid, si dati cu buretelul un start subtire, intindeti, apoi tapotati bine, pana se uneste cu pielea, apoi daca mai e nevoie, inca un strat subtire si asa mai departe...pupici !
sab628
Postat pe 22 Decembrie 2009 16:40
Draga sabysab, eu nu contest tehnica si ceea ce zici tu , insa conteaza fondul de ten din punct de vedere al chimicalelor care sunt la ingrediente. Vrem sa mascam dar imbolnavim pielea, o incarcam. Eu incontinuare sunt de parere ca trebuie neaparat sa ne orientam spre produse care ajuta si nu fac mai rau. Sincer eu nu am atata timp pentru machiaj si sa imi dau cu o ''tona'' de chestii pe fata, nu-mi fac machiaj profesionist. Nici nu am asa probleme incat sa tencuiesc fata . Si pe prospectul la fondul de ten pe care il folosesc eu acum scria ca pentru mai bune rezultate , trebuie mai intai sa dau cu corector, apoi cu fondul de ten si apoi cu o pudra compacta, produse tot de la La Roche, insa nu le-am achizitionat pentru ca sunt multumita de fond atat cat poate el sa acopere. Ah si sa stii ca eu nu folosesc buretei atunci cand pun fondul de ten pe fata, tot cu degetele (spalate) mi-l aplic si se aplica mult mai bine ca buretelul.
alisika
Postat pe 23 Decembrie 2009 16:12
De la: alx84, la data 2009-12-23 16:12:15Draga sabysab, eu nu contest tehnica si ceea ce zici tu , insa conteaza fondul de ten din punct de vedere al chimicalelor care sunt la ingrediente. Vrem sa mascam dar imbolnavim pielea, o incarcam. Eu incontinuare sunt de parere ca trebuie neaparat sa ne orientam spre produse care ajuta si nu fac mai rau. Sincer eu nu am atata timp pentru machiaj si sa imi dau cu o ''tona'' de chestii pe fata, nu-mi fac machiaj profesionist. Nici nu am asa probleme incat sa tencuiesc fata . Si pe prospectul la fondul de ten pe care il folosesc eu acum scria ca pentru mai bune rezultate , trebuie mai intai sa dau cu corector, apoi cu fondul de ten si apoi cu o pudra compacta, produse tot de la La Roche, insa nu le-am achizitionat pentru ca sunt multumita de fond atat cat poate el sa acopere. Ah si sa stii ca eu nu folosesc buretei atunci cand pun fondul de ten pe fata, tot cu degetele (spalate) mi-l aplic si se aplica mult mai bine ca buretelul.

ai dreptate sa stii, sunt multe tehnici, dar ingredientele sunt cam aceleasi, ca la multe cosmetice, sunt niste formule stas, desi strategiile de marketing spun altceva. atata timp cat de demachiezi nu cred k sunt probleme. mie imi place pudra minerala, acopera foarte bine si e naturala, cel putin asa zic ei bafta !
sab628
Postat pe 24 Decembrie 2009 16:12
De la: sabysab, la data 2009-12-22 16:40:26eu sunt make up artist si stiu ce zic :D prea putin conteaza fondul de ten, mai mult tehnica, pentru ca degeaba acoperi tot si arata incarcat, s-a dus efectul ! daca aveti acnee difuza, luati-va in corector lichid de la radiant, verde, e cu buretel , dati cu el pe cosuri, asteptati sa se usuce, apoi uniformizati usor, apoi dati cu fond de ten. Daca roseata sau acneea e extinsa, luati un corector verde fluid, arata ca un fond de ten numai k e verde albicios. cat despre fond de ten, luati-va mai bine unul mai gros, dar lichid, si dati cu buretelul un start subtire, intindeti, apoi tapotati bine, pana se uneste cu pielea, apoi daca mai e nevoie, inca un strat subtire si asa mai departe...pupici !
greu al dreacu cu limba romana,excroci la tot pasul intalnim.
ene_m_gabriel
Postat pe 24 Decembrie 2009 20:11
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-24 20:11:40
De la: sabysab, la data 2009-12-22 16:40:26eu sunt make up artist si stiu ce zic :D prea putin conteaza fondul de ten, mai mult tehnica, pentru ca degeaba acoperi tot si arata incarcat, s-a dus efectul ! daca aveti acnee difuza, luati-va in corector lichid de la radiant, verde, e cu buretel , dati cu el pe cosuri, asteptati sa se usuce, apoi uniformizati usor, apoi dati cu fond de ten. Daca roseata sau acneea e extinsa, luati un corector verde fluid, arata ca un fond de ten numai k e verde albicios. cat despre fond de ten, luati-va mai bine unul mai gros, dar lichid, si dati cu buretelul un start subtire, intindeti, apoi tapotati bine, pana se uneste cu pielea, apoi daca mai e nevoie, inca un strat subtire si asa mai departe...pupici !
greu al dreacu cu limba romana,excroci la tot pasul intalnim.

ok...deci limba romana e grea, dar mai grea e frustrarea cred ! nu vad vreo greseala la mine, si chiar daca era, nu sunt la teza la gramatica, asa cum presupun ca nici tu nu esti vreun profesor universitar...ok poate nu am chef sa scriu cum vrea muschiu' tau asta ma face excroaca? se scrie ESCROACA apropo, adica.... si care e escrocheria pisi, indica-mi-o si mie daca esti asa destept !
sab628
Postat pe 25 Decembrie 2009 15:04
De la: sabysab, la data 2009-12-25 15:04:49
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-24 20:11:40
De la: sabysab, la data 2009-12-22 16:40:26eu sunt make up artist si stiu ce zic :D prea putin conteaza fondul de ten, mai mult tehnica, pentru ca degeaba acoperi tot si arata incarcat, s-a dus efectul ! daca aveti acnee difuza, luati-va in corector lichid de la radiant, verde, e cu buretel , dati cu el pe cosuri, asteptati sa se usuce, apoi uniformizati usor, apoi dati cu fond de ten. Daca roseata sau acneea e extinsa, luati un corector verde fluid, arata ca un fond de ten numai k e verde albicios. cat despre fond de ten, luati-va mai bine unul mai gros, dar lichid, si dati cu buretelul un start subtire, intindeti, apoi tapotati bine, pana se uneste cu pielea, apoi daca mai e nevoie, inca un strat subtire si asa mai departe...pupici !
greu al dreacu cu limba romana,excroci la tot pasul intalnim.

ok...deci limba romana e grea, dar mai grea e frustrarea cred ! nu vad vreo greseala la mine, si chiar daca era, nu sunt la teza la gramatica, asa cum presupun ca nici tu nu esti vreun profesor universitar...ok poate nu am chef sa scriu cum vrea muschiu' tau asta ma face excroaca? se scrie ESCROACA apropo, adica.... si care e escrocheria pisi, indica-mi-o si mie daca esti asa destept !
simplu,pune mana si citeste...asta daca sti sa citesti.
ene_m_gabriel
Postat pe 25 Decembrie 2009 22:38
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-25 22:38:49
De la: sabysab, la data 2009-12-25 15:04:49
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-24 20:11:40
De la: sabysab, la data 2009-12-22 16:40:26eu sunt make up artist si stiu ce zic :D prea putin conteaza fondul de ten, mai mult tehnica, pentru ca degeaba acoperi tot si arata incarcat, s-a dus efectul ! daca aveti acnee difuza, luati-va in corector lichid de la radiant, verde, e cu buretel , dati cu el pe cosuri, asteptati sa se usuce, apoi uniformizati usor, apoi dati cu fond de ten. Daca roseata sau acneea e extinsa, luati un corector verde fluid, arata ca un fond de ten numai k e verde albicios. cat despre fond de ten, luati-va mai bine unul mai gros, dar lichid, si dati cu buretelul un start subtire, intindeti, apoi tapotati bine, pana se uneste cu pielea, apoi daca mai e nevoie, inca un strat subtire si asa mai departe...pupici !
greu al dreacu cu limba romana,excroci la tot pasul intalnim.

ok...deci limba romana e grea, dar mai grea e frustrarea cred ! nu vad vreo greseala la mine, si chiar daca era, nu sunt la teza la gramatica, asa cum presupun ca nici tu nu esti vreun profesor universitar...ok poate nu am chef sa scriu cum vrea muschiu' tau asta ma face excroaca? se scrie ESCROACA apropo, adica.... si care e escrocheria pisi, indica-mi-o si mie daca esti asa destept !
simplu,pune mana si citeste...asta daca sti sa citesti.

stiu, apropo stii se scrie cu doi i, si din pacate tu nu cu mine ai probleme, cu tine ! si asta cu adevarat e trist ! iti doresc un an nou fericit in care sa iti dai seama in primul rand ce-ti faci tie si apoi altora !
sab628
Postat pe 26 Decembrie 2009 15:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
candidoza 3 De la: denis_roxana 6 Februarie 2011 10:14
"Trucuri" pentru par ! 18 De la: Ada016 17 Aprilie 2014 05:59
Vand fiole Proluton Depot 6 De la: LadyLu_healthy 27 Ianuarie 2013 12:44
ce spuneti?? 1 De la: healthy007192 7 Octombrie 2009 21:19
Prima vizita la ginecologie 110 De la: Mella976 26 Aprilie 2012 14:00