Setari Cookie-uri

apendicita

de la ce apare apendicita,adica mai precis care e cauza aparitiei apendicitei?
healthy000496
Postat pe 11 Aprilie 2009 22:44
In termeni medicali nu as sti sa spun...


De fapt nici nu cred ca exista vreo explicatie...cine cunoaste ma poate corecta

La mine anul trecut la mijlocul lunii august au inceput niste dureri minore in partea dreapta,fara pofta de mancare,fara chef de ceva etc..
Am fost la spital speriata,stiind ca am avut niste probleme cu ovarele si am crezut ca au reaparut...

Dupa ce mi-au facut analizele nici nu m-au mai lasat sa plec acasa sa imi iau haine,m-au internat imediat...pana sa terminat tot setul de analize sa facut ora 23..si ceva..m-au operat dimineata pe la 3

Daca matusa mea nu era medic anestezist la acel spital poate mai ceream si a doua parere dar ei aveau dreptate...

Si cum spitalele din Romania sunt de c***t,am avut noroc sa am o ruda acolo(hotarand ea cine sa ma opereze) ca m-am ales cu o operatie de 2 fire...mica si "dragutza" fata de alte cazuri care le-am vazut,fete operate in acelasi spital..m-am ingrozit


Si am avut si noroc in privinta anesteziei(am scapat de cea in coloana),m-au anesteziat cu ceva prin perfuzie si o masca cu un gaz...tot datorita matusii mele,si din cauza unor mici motive de sanatate
Ada016
Postat pe 24 Iulie 2009 15:28
tarot_healthy
Postat pe 11 Noiembrie 2009 17:50
Buna...si fetita mea a fost operata de apendicita si o durea foarte tare in partea dreapta si ii amortea piciorul drept...apendicita se face de la seminte din cate stiu.... dar fata mea nu spargea seminte...apendicita se face si de la chipsuri, nu avea nici pofta de mancare, si varsa mereu si intr-o zi de sambata i s-a facut foarte rau si am fost la urgenta si a fost operata de domnul doctor Pletea Sorin..un medic de nota 10....La revedere!
Chesaru_Mihaela
Postat pe 6 Februarie 2010 16:03
De la: Chesaru_Mihaela, la data 2010-02-06 16:03:01Buna...si fetita mea a fost operata de apendicita si o durea foarte tare in partea dreapta si ii amortea piciorul drept...apendicita se face de la seminte din cate stiu.... dar fata mea nu spargea seminte...apendicita se face si de la chipsuri, nu avea nici pofta de mancare, si varsa mereu si intr-o zi de sambata i s-a facut foarte rau si am fost la urgenta si a fost operata de domnul doctor Pletea Sorin..un medic de nota 10....La revedere!




Intre timp m-am mai documentat si MIhaela nu sunt de acord deloc cu ce spui tu...cel putin faza cu "chipsurile"...imi pare un pic aberanta uite ce am gasit pe net

"Ce cauzeaza apendicita?

Cauza acestei afectiuni poate fi, in multe dintre situatii, obstructia cavitatii organului din cauza unei proliferari limfatice stimulate bacterian sau din cauza unui mic corp strain (samburi, seminte)."


Deci



pt alte informatii,sursa http://www.csid.ro/health/apendicita-cauze-simptome-tratament-3825721/
Ada016
Postat pe 8 Februarie 2010 13:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hipomenoree, ce sa fac? 5 De la: Gabita_D 12 Mai 2010 11:37
sterilet si infectii 15 De la: OanaSun 1 Martie 2011 02:15
buna ziua,sunt o femeie in virsta de 33 de ani,am un copil de 10 ani din prima casatorie si as dori sa ramin din nou insarcinata.Mentionez ca am nascut normal,nu am probleme ginecologice,menstruatie normala dar actualul meu sot este in virsta de 58 de ani 47 De la: gratziela_73 19 Septembrie 2009 09:30
dieta daneza 2 De la: kyru 17 Martie 2010 15:11
buna 9 De la: jessika_lsd 5 Octombrie 2011 11:27