Setari Cookie-uri

propolisul- remediu naturist

Hristos a inviat!
Am inteles ca propolisul in combinatie cu alcoolul este un bun remediu naturist pentru mai multe boli si rani... Care sunt acestea?
Multumesc!
kudika054730
Postat pe 22 Aprilie 2009 18:20
Forever Bee Propolis -
Propolisul este recoltat de albine mai ales din muguri florali. Albinele il folosesc ca material de constructie captusind stupul pentru a-l apara de bacterii, virusi si ciuperci. Este cel mai puternic antibiotic natural, cu spectru larg.
Propolisul prezinta o compozitie chimica care pana in prezent nu a fost complet elucidata.
Contine:
1. Flavone (substante incluse in lantul enzimatic al procesului de oxidoreducere), cirizina, tectocrizina (antibiotic);
2. Flavonoli: galangina (antibiotic), izolpinina (antibiotic), ramnocitrina, kaempferol;
3. Flavonone: pinocembrina (antibiotic, antifungic), pinostrobina;
4. Pigmenti carotenoidici: alfa, beta si gama-carotenul, xantofila (luteolina, violaxantolul, spiriloxantolul) si fucoxantina, toate puternici biostimulatori.
Mai contine acid cinamic, alcool cinamic, vanilina, izovanilina, acid cofeinic (fitoncid si antifungic), acid ferulic (antibiotic), acid benzoic (fitoncid), acid cumaric (antifungic), rasina (acizi rezinici: acid abietic si pimaric, rezinoli si rezine mai putin cunoscute), apoi ceara, polen si impuritati mecanice, acacetina (antiviral), quercitina, pinobanksina (antifungic), apigenina (antiviral), pectolinarigenina (antiviral), sakuranetina (antifungic) si alte flavonoide.
Cuprul este strans legat de arterita obliteranta si boli de piele, iar zincul este hipocolesterolemiant.
S-a constatat ca mierea cu iod si cobalt creste activitatea fagocitara a leucocitelor si mareste rezistenta la boli infectioase.
Cateva directii de actiune: flavonoizii reduc fragilitatea si permeabilitatea capilarelor, deci intervin in prevenirea aterosclerozei, amelioreaza calitatea colagenului din peretele venelor varicoase si incetinesc evolutia afectiunilor retinei.
Propolisul mai dovedeste actiune antifungica, antialgica, efect biostimulator (auxinele, vitaminele), efect cicatrizant, (vezi si produsul Aloe Propolis Creme), efect antioxidant (impiedica oxidarea lipidelor din tesuturi si formarea peroxizilor toxici ai lipidelor) si actiune anti-microbiana (bactericida si bacteriostatica) asupra stafilococului auriu, salmonella-ei, proteusului, listeriei, b. antracis, b. cereus, b. perfringeus, efect antifungic (Candida albicans).
Creste rezistenta la infectii sporind capacitatea de aparare a organismului (gripe, infectii faringiene si laringiene, in acest caz se consuma 2-3 tablete pe zi).
Are efecte benefice in microlitiaza urinara, impiedicand formarea nucleelor de cristalizare.
Este un bun diuretic si normalizeaza pH-ul urinei.
S-au constatat ameliorari in cazul prostatitelor prin consumarea a 2-4 tablete pe zi.
Are efect dezinfectant si antibiotic in nefrite, cistite si uretrite.
Este un adjuvant valoros in tratamentul tuberculozei bronho-pulmonare si cu alte localizari.
Se poate utiliza cu rezultate bune in ulcerul gastric si duodenal, enterite acute, colite acute si cronice, in hepatite, dozele variind intre 2 si 6 tablete pe zi in functie de simptomatologie.
Adjuvant in afectiunile neurologice si reumatismale (maladia Parkinson, diverse nevralgii si adjuvant in poliartrita reumatoida).
Experienta unor cercetatori apicultori atesta si afirma ca nu exista nici un medicament de sinteza chimica si nici un produs sau preparat naturist care sa fie mai eficient in dezechilibru fosfocalcic decat propolisul.
Se indica in tulburari de osificare, osteoporoza, hipocalcemii.
Utilizare Forever Bee Propolis:
1. antibiotic, in toate formele de infectii interne;
2. microlitiaza renala, previne precipitarea cristalelor si formarea calculilor;
3. tuberculoze bronho-pulmonare si extra-pulmonare;
4. erizipel, meningita, gripa, febra tifoida;
5. faringita (se sug 2 - 5 tablete/zi);
6. hipertensiune (2 tablete/zi);
7. scaderea colesterolului (3 tablete/zi);
8. ulcer gastro-duodenal;
9. enterite acute;
10. colite acute si cronice;
11. hepatite (2 - 4 tablete/zi);
12. nefrite, cistite, uretrite, prostatite;
13. maladia Parkinson;
14. prostatite;
15. osteoporoza;
16. hipocalcemii;
17. nevralgii;
18. poliartrita reumatoida (in combinatie cu alte produse);
19. spondilita ankilopoietica.
Acest propolis contine si laptisor de matca.Este selectat dintr-o regiune desertica unde nu exista poluare.
rodilantos
Postat pe 4 Mai 2009 23:17
vreau si eu sa stiu daca pot de polen unui copil de 2 ani (adica fiului meu), si cat de mult, ca el ar manca polen in loc de bomboane, si vorbesc de polen in stare naturala, de la plafar , nu sub forma de comprimate, pentru ca am auzit tot felul de variante, si nu tocmai pozitive. merci pt raspunsuri
claudia_07
Postat pe 31 Iulie 2009 09:17
polenul luat dimineata pe stomacul gol da enegie plus are toate vitaminele necesare corpului e un produs natural de la albine mai bun ca acesta nu exista.daca copilul mananaca asa cu placere e bine probabil simte ca ceva ca ii lipseste organismului,copii au simturi mai dezvoltate.energia o ai numai in timpul cand consumi polen e f bun ptr ficat,ca si laptisorul de matca,propolisul macerat in alcool se pun cateva picaturi pe zahar la copii cu probleme ale gatului.se cauta pe net si se vad la ce folosesc si la ce ajuta.
belami
Postat pe 31 Iulie 2009 09:25
de acord, polenul numai pe stomacul gol se ia. si nu toate persoanele pot lua, unii sunt alergici.
eleain
Postat pe 31 Iulie 2009 09:47
eu am luat propolis timp de 2 luni este foarte bun mai ales pt infectii luam de 2 ori pe zi dimineata si seara puneam cate o lingurita de propolis intr-o cescuta cu apa putin calduta poti sa intri pe google si scrii propolis si citesti mai multe
helenita5
Postat pe 31 Iulie 2009 14:59
De la: eleain, la data 2009-07-31 09:47:32de acord, polenul numai pe stomacul gol se ia. si nu toate persoanele pot lua, unii sunt alergici.

buna stii ca ti-am spus ca am suferit o arsura de gradul 2 acum mi-a ramas numai o portiune cit o unghie si orce medicament pun pe ea se imoaie si nu prinde acea crusta de vindecare eu am in casa propolis facut de mine cu alcool crezi ca daca aplic pe rana ramasa ma ajuta?nu am avut curaji sa incerc cu toate ca stiu cai bun dar fiind vorba de arsura ?tu ce parere ai ? multumesc anticipat.

kudika078676
Postat pe 31 Iulie 2009 16:03
Propolisul e foarte bun pentru arsuri. Eu am avut una foarte urata la deget si cum mi-am dat cu propolis cum a facut crusta si mi s-a regenerat pielea. Nici nu ramane cicatrice. Ustura un pic, dar e un remediu foarte bun.
beatricea
Postat pe 31 Iulie 2009 16:43
buna maria, inca nu ti-a trecut? stiu ca e bun propolisul, nu stiu de alcool si ce concentratie ai preparat tu. poti incerca, la cate ai incercat deja.. multa sanatate si ai grija.
eleain
Postat pe 31 Iulie 2009 17:06
pt arsura foloseste gel de aloe vera ...cauta la plafar sau chiar frunze proaspete ....marunteste si pune sucu pe rana se cicatrizeaza
pachita04121952
Postat pe 1 August 2009 16:18
Pentru "healthy001138" :
E cumva vorba despre un produs marca FOREVER ?
Poti sa-mi spui, te rog, cat costa ?
sletis
Postat pe 1 August 2009 22:14
Buna! V-as ruga sa-mi spuneti cum pot sa folosesc propolisul in stare brut, fara a-l amesteca cu alcool? Astept sugestii.Multumesc!
alexia24
Postat pe 1 August 2009 22:18
De la: sletis, la data 2009-08-01 22:14:05Pentru "healthy001138" :
E cumva vorba despre un produs marca FOREVER ?
Poti sa-mi spui, te rog, cat costa ?

pret depozit:24.12 euro
pret consumatot:32.80 euro.
enemgabriel
Postat pe 2 August 2009 10:02
De la: beatricemenghes, la data 2009-07-31 16:43:23Propolisul e foarte bun pentru arsuri. Eu am avut una foarte urata la deget si cum mi-am dat cu propolis cum a facut crusta si mi s-a regenerat pielea. Nici nu ramane cicatrice. Ustura un pic, dar e un remediu foarte bun.


multumesc mult beatrice eu am suferit arsura cu ulei incins pe picorul drept in lateral si stingul mai putin in interior jos cea de pe piciorul drept a facut basica si eu am intepato cu acul de seringa si am scurso in doua locuri mi sa facut crusta acum este una mica cit o unghie si am pus tinctura de propolis sa mai uscat dar mia ramas semnmaro ci roz arata ca niste bobite de zmeura am folosit tot ce se gaseste pe piata unde locuies si inclusiv unguent de galbenele dar semnul nu arata bine pe 4 fac o luna si nu ma pot imbraca in pantaloni stii cumva cu ce asi putea sa dau sa treaca mai repede multumesc anticipat
kudika078676
Postat pe 2 August 2009 13:17
Inseamna ca ai dat destul de tarziu cu Propolis. Ai mai incercat sa mai dai tot cu el. Mai este un unguent la farmacie, destul de scump: Contractubex - se zice ca ar elimina cicatricele. Eu am incercat cu el la o arsura care din pacate e in zona sutienului si inca nu mi-a trecut. Cred ca cea mai buna chestie ar fi rostopasca planta ce creste pe marginea drumului, o rupi si iti dai cu sucul ala portocaliu pe rana, e foarte bun cicatrizant. O sa iti coloreze zona un pic, dar se duce la dus.
beatricea
Postat pe 3 August 2009 10:15
De la: healthy003913_maria, la data 2009-08-02 13:17:04
De la: beatricemenghes, la data 2009-07-31 16:43:23Propolisul e foarte bun pentru arsuri. Eu am avut una foarte urata la deget si cum mi-am dat cu propolis cum a facut crusta si mi s-a regenerat pielea. Nici nu ramane cicatrice. Ustura un pic, dar e un remediu foarte bun.


multumesc mult beatrice eu am suferit arsura cu ulei incins pe picorul drept in lateral si stingul mai putin in interior jos cea de pe piciorul drept a facut basica si eu am intepato cu acul de seringa si am scurso in doua locuri mi sa facut crusta acum este una mica cit o unghie si am pus tinctura de propolis sa mai uscat dar mia ramas semnmaro ci roz arata ca niste bobite de zmeura am folosit tot ce se gaseste pe piata unde locuies si inclusiv unguent de galbenele dar semnul nu arata bine pe 4 fac o luna si nu ma pot imbraca in pantaloni stii cumva cu ce asi putea sa dau sa treaca mai repede multumesc anticipat


Buna, iti recomand sa folosesti crema cu aloe si propolis ,vei fi multumita de rezultate , e necesar sa ai in casa cateva solutii de prim ajutor in caz de diferite accidente.Mie nu-mi lipseste first-ul care e trusa mea de prim ajutor , crema de care aminteam adineaori si un gel tot pe baza de aloe care epitelizeaza foarte bine tesutul afectat, fara sa lase cicatrice.
O zi buna!
rodilantos
Postat pe 3 August 2009 11:30
Nu doar propolisul este bun pentru arsuri ci si mierea naturala are efecte miraculoase! Daca va ardeti cu ulei incins, cu un obiect fierbinte, etc, aplicati imediat un strat gros de miere naturala de orice tip si lasati cca 30 de minute-o ora.Garantez ca nu va ramane nici cicatrici. Evident,acest remediu nu mai e eficient daca arsura este mult mai profunda!
foxglove
Postat pe 3 August 2009 12:05
De la: healthy001138, la data 2009-08-03 11:30:31
De la: healthy003913_maria, la data 2009-08-02 13:17:04
De la: beatricemenghes, la data 2009-07-31 16:43:23Propolisul e foarte bun pentru arsuri. Eu am avut una foarte urata la deget si cum mi-am dat cu propolis cum a facut crusta si mi s-a regenerat pielea. Nici nu ramane cicatrice. Ustura un pic, dar e un remediu foarte bun.


multumesc mult beatrice eu am suferit arsura cu ulei incins pe picorul drept in lateral si stingul mai putin in interior jos cea de pe piciorul drept a facut basica si eu am intepato cu acul de seringa si am scurso in doua locuri mi sa facut crusta acum este una mica cit o unghie si am pus tinctura de propolis sa mai uscat dar mia ramas semnmaro ci roz arata ca niste bobite de zmeura am folosit tot ce se gaseste pe piata unde locuies si inclusiv unguent de galbenele dar semnul nu arata bine pe 4 fac o luna si nu ma pot imbraca in pantaloni stii cumva cu ce asi putea sa dau sa treaca mai repede multumesc anticipat


Buna, iti recomand sa folosesti crema cu aloe si propolis ,vei fi multumita de rezultate , e necesar sa ai in casa cateva solutii de prim ajutor in caz de diferite accidente.Mie nu-mi lipseste first-ul care e trusa mea de prim ajutor , crema de care aminteam adineaori si un gel tot pe baza de aloe care epitelizeaza foarte bine tesutul afectat, fara sa lase cicatrice.
O zi buna!
Da,crema de la forever cu aloe si propolis si cu E-uri ca si stabilizatori ! Va dati seama cat de naturala este !
ene_mgabriel
Postat pe 3 August 2009 12:10
De la: petreflp, la data 2009-08-03 12:10:24
De la: healthy001138, la data 2009-08-03 11:30:31
De la: healthy003913_maria, la data 2009-08-02 13:17:04
De la: beatricemenghes, la data 2009-07-31 16:43:23Propolisul e foarte bun pentru arsuri. Eu am avut una foarte urata la deget si cum mi-am dat cu propolis cum a facut crusta si mi s-a regenerat pielea. Nici nu ramane cicatrice. Ustura un pic, dar e un remediu foarte bun.


multumesc mult beatrice eu am suferit arsura cu ulei incins pe picorul drept in lateral si stingul mai putin in interior jos cea de pe piciorul drept a facut basica si eu am intepato cu acul de seringa si am scurso in doua locuri mi sa facut crusta acum este una mica cit o unghie si am pus tinctura de propolis sa mai uscat dar mia ramas semnmaro ci roz arata ca niste bobite de zmeura am folosit tot ce se gaseste pe piata unde locuies si inclusiv unguent de galbenele dar semnul nu arata bine pe 4 fac o luna si nu ma pot imbraca in pantaloni stii cumva cu ce asi putea sa dau sa treaca mai repede multumesc anticipat


Buna, iti recomand sa folosesti crema cu aloe si propolis ,vei fi multumita de rezultate , e necesar sa ai in casa cateva solutii de prim ajutor in caz de diferite accidente.Mie nu-mi lipseste first-ul care e trusa mea de prim ajutor , crema de care aminteam adineaori si un gel tot pe baza de aloe care epitelizeaza foarte bine tesutul afectat, fara sa lase cicatrice.
O zi buna!
Da,crema de la forever cu aloe si propolis si cu E-uri ca si stabilizatori ! Va dati seama cat de naturala este !
prost te-am mai facut mata ,cred ca ai numai e-uri in capul ala gol.ti-e rusine de identitate ma jigodie?
enemgabriel
Postat pe 3 August 2009 12:23
De la: eleain, la data 2009-07-31 17:06:36buna maria, inca nu ti-a trecut? stiu ca e bun propolisul, nu stiu de alcool si ce concentratie ai preparat tu. poti incerca, la cate ai incercat deja.. multa sanatate si ai grija.

multumesc mult nu mi-a trecut mai este o rana mica dar semnul care mi-a ramas nu arata bine deloc cojita cred ca in citeva zile va cade am pus tinctura de propolis este concentrata deja o cojita mica sa desprins multumesc pentru urarile de sanatate si tie la fel
kudika078676
Postat pe 3 August 2009 18:28
De la: pachita04121952, la data 2009-08-01 16:18:51pt arsura foloseste gel de aloe vera ...cauta la plafar sau chiar frunze proaspete ....marunteste si pune sucu pe rana se cicatrizeaza


multumesdc de sfat am folosit sprei cu aloe vera si cam tot ce este pe piata ptr arsuri dar mi-a ramas semn destul de urit sper sa gasesc ceva pentru semne vada ca ce am pus nu prea ma ajutat sau trebuie sa mai treaca timp orcum multumesc si multa sanatate orce sfat ajuta fiecare stie cite ceva numai bine la toata lumea
kudika078676
Postat pe 3 August 2009 18:33
De la: alexia24, la data 2009-08-01 22:18:22Buna! V-as ruga sa-mi spuneti cum pot sa folosesc propolisul in stare brut, fara a-l amesteca cu alcool? Astept sugestii.Multumesc!
intr-o cescuta mica ca cea de cafea pui o lingurita in apa putin calduta sau in ceai neindulcit eu asa am luat timp de 2 luni
helenita5
Postat pe 3 August 2009 18:55
Scuze dacã deranjez, sunt apicultor ºi din pãcate pentru dvs. propolisul de la plafar nu este pur, adicã el suferã unele tratamente pentru a nu se strica, care îi reduc calitãþile. Propolisul cât ºi polenul natural îl gãsiþi la apicultorii care îl depoziteazã în recipiente închise la culoare, la o temperaturã sub 0 grade(în frigidere sau congelatoare), ºi care nu au fost tratate cu nimic. Ceea ce vã spun nu este o reclamã, verificaþi pe net sau despre pãstrarea acestor produse ºi vã ve-þi convinge. Propolisul brut este acela care în rad eu cînd umblu la stupi de pe rame, apoi în bag la frigider, sau colectat pe o plasã în stup, dupã care bag plasa în congelator sã se întãreascã propolisul, o scot , scutur propolisul ºi o aplic iar la stup. Personal nu am început sã colectez astfel, deoarece este cam migãlos, dau mult de lucru la albine pentru propolizare, în loc sã aducã miere, iar 1 kg. de propolis brut costã 200 lei, nu prea sunt cumpãrãtori.Multã sãnãtate.
grigoriu1
Postat pe 3 August 2009 22:20
De la: grigoriu1, la data 2009-08-03 22:20:26Scuze dacã deranjez, sunt apicultor ºi din pãcate pentru dvs. propolisul de la plafar nu este pur, adicã el suferã unele tratamente pentru a nu se strica, care îi reduc calitãþile. Propolisul cât ºi polenul natural îl gãsiþi la apicultorii care îl depoziteazã în recipiente închise la culoare, la o temperaturã sub 0 grade(în frigidere sau congelatoare), ºi care nu au fost tratate cu nimic. Ceea ce vã spun nu este o reclamã, verificaþi pe net sau despre pãstrarea acestor produse ºi vã ve-þi convinge. Propolisul brut este acela care în rad eu cînd umblu la stupi de pe rame, apoi în bag la frigider, sau colectat pe o plasã în stup, dupã care bag plasa în congelator sã se întãreascã propolisul, o scot , scutur propolisul ºi o aplic iar la stup. Personal nu am început sã colectez astfel, deoarece este cam migãlos, dau mult de lucru la albine pentru propolizare, în loc sã aducã miere, iar 1 kg. de propolis brut costã 200 lei, nu prea sunt cumpãrãtori.Multã sãnãtate.


buna ziua eu am cumparat propolis de la un apicultor un bulgare cam cit lai putea tine in mina lam pisat si dizolvat in 1/2 alcool este suficient sau este foarte concentrat?am pus pe rana care este mica sa mai uscat nu am stiut cum exact sa il prepar dar faptul ca este natural cred ca ajunge la ce il mai pot folosi?va multumesc mult o zi buna .
kudika078676
Postat pe 4 August 2009 00:16
multumesc mult pentru sfat, am cumparat contractubex gel si am pus deja, dar se ridica ca niste foite foarte subtiri este normal?referitor la pret ma costat 6 euro aici unde sunt eu nu stiu cit este la noi in farmacie ?numai bine si multa sanatate.
kudika078676
Postat pe 4 August 2009 12:18
De la: beatricemenghes, la data 2009-08-03 10:15:33Inseamna ca ai dat destul de tarziu cu Propolis. Ai mai incercat sa mai dai tot cu el. Mai este un unguent la farmacie, destul de scump: Contractubex - se zice ca ar elimina cicatricele. Eu am incercat cu el la o arsura care din pacate e in zona sutienului si inca nu mi-a trecut. Cred ca cea mai buna chestie ar fi rostopasca planta ce creste pe marginea drumului, o rupi si iti dai cu sucul ala portocaliu pe rana, e foarte bun cicatrizant. O sa iti coloreze zona un pic, dar se duce la dus.


Buna am cumparat si folosit Contractubex, este gel si dupa ce am aplicat sa uscat in niste foite mici care cad este normal?referitor la pret ma costat 6 euro aici unde sunt eu nu stiu in tara cit costa,orcum multumesc de sfat multa sanatate
kudika078676
Postat pe 4 August 2009 12:24
De la: enemgabriel, la data 2009-08-03 12:23:21
De la: petreflp, la data 2009-08-03 12:10:24
De la: healthy001138, la data 2009-08-03 11:30:31
De la: healthy003913_maria, la data 2009-08-02 13:17:04
De la: beatricemenghes, la data 2009-07-31 16:43:23Propolisul e foarte bun pentru arsuri. Eu am avut una foarte urata la deget si cum mi-am dat cu propolis cum a facut crusta si mi s-a regenerat pielea. Nici nu ramane cicatrice. Ustura un pic, dar e un remediu foarte bun.


multumesc mult beatrice eu am suferit arsura cu ulei incins pe picorul drept in lateral si stingul mai putin in interior jos cea de pe piciorul drept a facut basica si eu am intepato cu acul de seringa si am scurso in doua locuri mi sa facut crusta acum este una mica cit o unghie si am pus tinctura de propolis sa mai uscat dar mia ramas semnmaro ci roz arata ca niste bobite de zmeura am folosit tot ce se gaseste pe piata unde locuies si inclusiv unguent de galbenele dar semnul nu arata bine pe 4 fac o luna si nu ma pot imbraca in pantaloni stii cumva cu ce asi putea sa dau sa treaca mai repede multumesc anticipat


Buna, iti recomand sa folosesti crema cu aloe si propolis ,vei fi multumita de rezultate , e necesar sa ai in casa cateva solutii de prim ajutor in caz de diferite accidente.Mie nu-mi lipseste first-ul care e trusa mea de prim ajutor , crema de care aminteam adineaori si un gel tot pe baza de aloe care epitelizeaza foarte bine tesutul afectat, fara sa lase cicatrice.
O zi buna!
Da,crema de la forever cu aloe si propolis si cu E-uri ca si stabilizatori ! Va dati seama cat de naturala este !
prost te-am mai facut mata ,cred ca ai numai e-uri in capul ala gol.ti-e rusine de identitate ma jigodie?
Niste TARANI,nu ai ce sa le faci !
ene_mgabriel
Postat pe 4 August 2009 13:50
De la: petreflp, la data 2009-08-04 13:50:05
De la: enemgabriel, la data 2009-08-03 12:23:21
De la: petreflp, la data 2009-08-03 12:10:24
De la: healthy001138, la data 2009-08-03 11:30:31
De la: healthy003913_maria, la data 2009-08-02 13:17:04
De la: beatricemenghes, la data 2009-07-31 16:43:23Propolisul e foarte bun pentru arsuri. Eu am avut una foarte urata la deget si cum mi-am dat cu propolis cum a facut crusta si mi s-a regenerat pielea. Nici nu ramane cicatrice. Ustura un pic, dar e un remediu foarte bun.


multumesc mult beatrice eu am suferit arsura cu ulei incins pe picorul drept in lateral si stingul mai putin in interior jos cea de pe piciorul drept a facut basica si eu am intepato cu acul de seringa si am scurso in doua locuri mi sa facut crusta acum este una mica cit o unghie si am pus tinctura de propolis sa mai uscat dar mia ramas semnmaro ci roz arata ca niste bobite de zmeura am folosit tot ce se gaseste pe piata unde locuies si inclusiv unguent de galbenele dar semnul nu arata bine pe 4 fac o luna si nu ma pot imbraca in pantaloni stii cumva cu ce asi putea sa dau sa treaca mai repede multumesc anticipat


Buna, iti recomand sa folosesti crema cu aloe si propolis ,vei fi multumita de rezultate , e necesar sa ai in casa cateva solutii de prim ajutor in caz de diferite accidente.Mie nu-mi lipseste first-ul care e trusa mea de prim ajutor , crema de care aminteam adineaori si un gel tot pe baza de aloe care epitelizeaza foarte bine tesutul afectat, fara sa lase cicatrice.
O zi buna!
Da,crema de la forever cu aloe si propolis si cu E-uri ca si stabilizatori ! Va dati seama cat de naturala este !
prost te-am mai facut mata ,cred ca ai numai e-uri in capul ala gol.ti-e rusine de identitate ma jigodie?
Niste TARANI,nu ai ce sa le faci !
ca tine sunt multi,vorba lui Lapusneanu,"multi da' prosti".
enemgabriel
Postat pe 4 August 2009 14:25
healthy003913_maria - cand am cumaprat eu era vreo 15 euro, si am luat din Germania, de asta zic ca era destul de scump. Poate ca mi-a luat un tub mai mare, nu stiu sa iti zic. La mine e un gel si intra in piele. Important e sa aiba efect, nu neaparat pretul, dar la mine nu s-a vazut un efect extraordinar, paote ca nici nu m-am dat foarte des cu el. Sa imi zici daca iti trece. Poate mai incerc si eu.
beatricea
Postat pe 4 August 2009 15:22
De la: beatricemenghes, la data 2009-08-04 15:22:02healthy003913_maria - cand am cumaprat eu era vreo 15 euro, si am luat din Germania, de asta zic ca era destul de scump. Poate ca mi-a luat un tub mai mare, nu stiu sa iti zic. La mine e un gel si intra in piele. Important e sa aiba efect, nu neaparat pretul, dar la mine nu s-a vazut un efect extraordinar, paote ca nici nu m-am dat foarte des cu el. Sa imi zici daca iti trece. Poate mai incerc si eu.




asta explica pretul si eu am fost in germania acum 3 ani fiind totul in euro este mai scump am fost in interes de serviciu dar am pe fica mea cea mare care ieri a implinit 32 de ani in germania si daca voi avea timp voi merge si anul asta mi-a placut foarte mult germania,eu pun incontinu in paralel cu alte creme ,am o prietena la sital si mi-a zis ca trebuie folosit vreo 3 luni eu mai folosesc o crema MEBO care este facuta pe baza se seminte de susan si este buna sper sa se mai duca si daca nu nui o problema este sus pe picior nu se vede numai bine.
kudika078676
Postat pe 5 August 2009 20:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
? 5 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 7 August 2010 11:02
Sinechia 27 De la: DIDA_healthy 8 Septembrie 2015 13:39
amenoree secundara 7 De la: kudika468064 8 Noiembrie 2011 13:03
despre sarcina 19 De la: sorinporojan 26 Aprilie 2010 21:06
va roog ajutati-ma si pe mine! 4 De la: lorelei_surdu 16 Octombrie 2009 14:13