Setari Cookie-uri

DURERI MARI LA MENSTRUATIE

De la: healthy001282, la data 2009-05-12 13:23:49BUNA,AM 25 ANI DE ANI SI DE CAND MA STIU AM PROBLEME LA VENIREA MENTRUATIEI.LA 16 ANI CAND MI-A VENIT AM AVUT DEREGLARI HORMONALE,CHIST PE OVAR ,DUPA CARE MI S-AU PRESCRIS ANTICONCEPTIONALE SI A FOST MAI BINE.DE LA 16 ANI PANA LA 23 ANI AM LUAT MARVELON DAR DURERILE LA MENTRUATIE ERAU FFF DUREROASE.DE 2 ANI MI S-AU SCHIMBAT CU YASMINE UNDE AM TOT SPUS CA E MAI BINE,DAR DE 1 AN DE ZILE NU POT SA DESCRIU DURERILE PE CARE LE AM IN PRIMELE 3 ZILE,NU STIU DACA ARE LEGATURA CU AC DAR LIBID NU PREA MAI EXISTA SI E FF GRAV CA URMEAZA SA MA CASATORESC SI DAUNEAZA RELATIEI.
IN FINE,LUNA ASTA AM FOST LA CONTROL SI MI S-A SPUS SA LE SCHIMB CU LOGEST (NU STIU DACA AM SCRIS CORECT).VREAU SA STIU DACA ARE CINEVA DURERI FFFF MARI (PRIMA ZI NU MA POT DA JOS DIN PAT) SI DACA LOGESTU LE-A AJUTAT SAU SA NU MAI IAU DELOC AC SI SA VAD REACTII.
UN SFAT MA POATE AJUA,ORICE....!!

ia duphaston iti regleaza si durerea si menstruatia din a 14 zi 10 zile ( asta pt o luna ) pe urma mai iei 2 luni tot asa ... o cutie costa cca 12 lei si trece .
Schatt
Postat pe 8 Octombrie 2009 09:50
buna!am 23 de ani si de 6 ani iau logest!si eu eram in aceeasi situatie ca tine,numai ca la mine era grav in prima si ultima zi(din cinci-sase zile cate imi venea)in prima zi nu puteam merge nicaieri de durere,am suportat asa vreo 2 ani de zile cand am fost la un ginecolog serios(mai fusesem la una si mi-a zis ca sunt deranjata la stomac)care mi-a prescris logest si inca niste pastile,care in acest moment nu mai stiu cum se numesc pentru ca nu le-am mai luat de cativa ani.Logestul impreuna cu acele pastile si-au facut efectul inca din prima luna!Pastilele celelalte-ceva cu f,dar nu mai stiu sigur,trebuie sa caut retteta,le-am luat doar 3 luni pentru ca asa imi prescrisese ginecologul apoi am luat in continuare anticonceptionalele.Si acum mai iau tot logest si la mine nu a avut efecte negative...daca m-am ingrasat nu m-am ingrasat din cauza lor ci din cauza ca am mancat foarte mult(exact asa mi-a zis si ginecologul cand i-am zis ca am auzit ca anticonceptionalele ingrasa"mancarea ingrasa nu anticonceptionalele";)),am mai facut pauza cate o luna de zile,menstruatia imi vine la timp mereu,mi-am dereglat ciclul de 3 ori cand am fost in niste vacante(nu ammai luat anticonceptionale ca sa imi vina mai repede,si altadata am luat fara intrerupere anticonceptionalele si nu mai mi-a venit).Eu si fumez si la logest e recomandat sa nu fumezi,mai ales dupa ce ai nascut si le iei(deocamdata nu e cazul la mine),am o relatie de 7 ani si e foarte bine.Plus ca eu mai uit sa iau pastila cateodata si o iau si dupa 10 ore,dar niciodata nu o iau la aceeasi ora(am prietene care isi pun alarma sa sune sa le aminteasca sa isi ia pastila),dar eu nu am o anumita ora-cand imi aduc aminte o iau.Sper sa te simti mai bine,daca nu poate ar trebui facut un control mai amanuntit.
andreea_3
Postat pe 8 Octombrie 2009 10:29
pai medicul ce spune???????
nu e deloc normal.am avut si eu cu multi ani in urma si am fost operata de chist dermoid.mi a fost scos ovarul si o trompa.si stiu ca nu sunt normale aceste dureri.ai consultat un medic??
lolita_lolu
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:44
ma numesc anca, am 17 ani...merg p 18 si de cand mia venit prima data la 11 ani am dureri ingrozitoare...kiar ieri am fost prima zi,astazi sunt a 2-a ...am luat 4 nurofen doar ca sa supravietuiesc ieri sa numi dau naibii cu ceva in cap...si am trecut la ofensiva...am fost la farmacie si miam luat melleva 35, un contraceptiv care mia fost prescris si indicat, dar pe care nu am vrut s il iau continuu din cauza lucrurilor care se spun despre anticonceptionale.am ajuns la capatul rabdarilor, si ieri am inceput o noua folie de melleva 35.azi noapte mai mult am stat pe la baie decat prin pat:stare de voma, presiune la nivelul vaginului a fost ca in iad.am incercat remedii homeopate, picaturi din mladite de zmeur, ce vreti voi...nimic nu merge.mam saturat.daca nar fi sa vreau un copil,candva in viitor, acum as merge si mias scoate uterul(indiferent d consecintele hormonale).
demonfiyy1
Postat pe 8 Octombrie 2009 14:11
Durerea
Reprezinta anumite blocaje energetice in Corpul Fizic, creeate de acel Suflet sau mostenite genetic.
Deci, recomand o schimbare radicala a gandirii si a stilului de viata.
In anumite scoli Spirituale , de ex Yoga,,, sau alte scoli, sunt anumite procedee de respiratie, Asane ( pozitii fixe ale trupului ), metode de alimentatie care va ajuta foarte mult la deblocarea energiei din trupul fizic.
E bine sa acceptati acea durere care va este daruita de sufletul vostru protector si sa vorbiti mai mult cu inima voastra ,ca sa aflati care este tema de lucru ( Karmic),,, nerezolvata in decursul vietilor pe care le-ti trait pe Planeta Pamant.
Terminati cu MEDICAMENTELE - Chimicalele = rezolvarea o aveti tot in voi.
Mancarea pe care o preluati zilnic in trup inlocuieste un medicament cu brio.
Asa ca atentie la ceea ce mancati.
Dumnezeul nostru creeator , dupa voia lui si vointa voastra sa va daruiasca o infinita iubire si dragoste de viata pe Planeta Pamant.
healthy000378
Postat pe 8 Octombrie 2009 14:51
Buna,

la mine functioneaza cu succes algocaminul si piafenul, ultimul ma ajuta sa scap si de durerile groaznice pe care le am la picioare in perioada menstruatiei.

Multa sanatate!
grama_carmenFiz
Postat pe 8 Octombrie 2009 21:15
buna seara,eu sunt noua pe aici,insa daca vrei un raspuns la intrebarea ta sa stii ca eu am luat doi ani de zile anticonceptionale logest si diane 35 pentru reglarea menstruatiei,nu vreau sa te speri insa eu m-am ingrasat groaznic,acuma depinde si de organism si ce mananci si ce sport sau miscare faci.durerile din prima zi sunt si la mine fffff mari ma zvarcolesc prin pat si nu-mi gasesc locul,ma duc la toaleta fff des,acum fac tratament pt ovare polichistice dar durerile tot sunt.o doamna doctor mi-a spus ca toate astea vor trece dupa ce voi naste.pana atunci...asa ca eu iti doresc sanatate si poate e mai bine sa mergi la mai multi medici mai multe pareri nu strica.pup
healthy006597
Postat pe 8 Octombrie 2009 21:24
Buna, si eu m am ingrasat enorm de la Logest, mancand normal, in 4 luni de cand am inceput sa le iau m-am ingrasat 16 kilograme, de la 60 kilograme am ajuns la 76 kilograme, asa ca logestul ingrasa, nu mancarea....
lover_woman
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:08
Buna!
Inteleg prin ce treci, pentru ca si eu am aceste probleme. De cand mi-a venit prima data, am avut dureri groaznice in prima zi. De la scoala plecam plangand si alba ca varul, mergeam acasa si imi puneam o sticla de apa calda la burta, ca sa ma linistesc. Nu mai zic cate calmante luam.... si degeaba. Pe la 20 si ceva de ani am fost la medicul ginecolog, care mi-a recomandat dpuhaston si Logest (anticonceptionale). Tot degeaba. Durerile nu treceau. Asa ca am schimbat medicul. Acesta mi-a recomandat Diane 35 si m-am simtit minunat. Nici o durere. Nu imi venea sa cred ca e posibil asa ceva. Menstruatia venea regulat si... nici o durere. Se iau 6 luni, apoi faci pauza. Am facut acest lucru, insa....durerile au revenit in perioada de pauza. Asa ca... le-am luat vreo 4 ani fara intrerupere, pana cand am inceput sa ma simt rau (dureri de cap, etc). Am fost la medic si mi le-a schimbat cu Triquilar. Insa durerile au revenit, din nefericire. Asa ca am decis sa merg la plafar, sa incerc ceva naturist, pentru ca de medicamente ma suturasem. De atunci, inainte cu 10 zile de venirea menstruatiei, iau o pastila de "Luminita de seara" si o masura (cutia are un capacel in interior) de "Extract de mladita de zmeur" de la Plant Extract (e mai buna de la aceasta firma. Si continui si in prima zi de ciclu(chiar si a-2a daca e cazul). Nu spun ca-ti iau durerile cu mana, insa acestea devin suportabile, iar cu un Nurofen Forte aproape trec.
Iti spun ca si eu ma incercat toate calmantele din lume, iar dupa cateva luni organismul nu mai reactiona (cred ca se obisnuia cu ele). Eu iau aceste pastile si extractul acela si ma simt bine. Ah... si nu cred povestile care spun ca o data cu inceperea vietii sexuale si cu nasterea unui copil scapi de durerile menstruale. Nu am copii, insa, chiar si dupa inceperea vietii sexuale, durerile acelea crute nu au trecut.
Multa bafta si... sanatate. Sper sa te ajute si pe tine, asa cum m-au ajutat pe mine.
Pup.
Iuliana_Bz
Postat pe 9 Octombrie 2009 10:34
In primul rand vreau sa va salut.Sunt baiat, am 23 de ani si sunt proaspat venit pe forum.M-am logat nu pentru mine ci pentru prietena/viitoarea mea sotie. Am inteles din ce am citit pana acum, ca sunt ffff multe femei cu aceeasi problema- dureri groaznice in perioada menstruatiei. De ce va scriu? Imi iubesc prietena si ii vreau in primul rand binele. La fiecare menstruatie,in primele 2-3 zile o doare asa de tare incat abia vorbeste, nu mananca si adesea plange iar luna trecuta a trebuit sa cheme ambulanta unde o doamna asistenta i-a spus ca are asemenea dureri deoarece are uterul mic iar cand se elibereaza sangele, canalul pe care curge apasa pe ceva. In afara de intelegere, nu stiu cum sa o mai ajut. Ce sa fac ca sa ii fie bine?
Sticluta cu apa calda nu mai are efect de mult.La fel si NUROFEN-ul. Ii este o teama groaznica de medici iar eu nu mai am idei cum sa fac sa ii fie bine. Nu suport sa o vad asa. Mi se rupe imina. Va rog sa imi dati un sfat, o recomandare. Va rog sa ma ajutati sa o ajut. Va multumesc si va doresc o zi buna.
adi_healthy
Postat pe 9 Octombrie 2009 13:01
salut, nu stiu daca ai citit toate mesajele de pe forum am postat pe prima pagina cred (tunari.dobrin)eu am facut un curs de reflexoterapie si ii fac sotiei cateva sedinte de masaj din cand in cand si nu mai are acele dureri daca vrei sa o ajuti pe prietena ta ,fa cursul asta sau daca vrei iti pot arata eu manevrele care poti sa i le faci si tu,adresa mea este tunari.dobrin@yahoo.com
tunari.dobrin
Postat pe 9 Octombrie 2009 17:11
soare.mirela sau alte fete care cred asta,pe mine de ce nu m-a ingrasat logestul???si il iau de 6 ani!!!crede-ma te ingrasi de la mancare,de la sedentarism,nu stiu cat sport faci,dar nu te ingrasi de la anticonceptionale,si in niciun caz asa mult!!...fratilor(surorilor):))citesc in continuare acest forum si discutia a devenit cu totul altceva decat niste sfaturi...nu trebuie sa te superi sau sa te enervezi ca la tine nu au avut efect logestul si au avut altele...nu cred ca la toata lumea orice pastila se"manifesta"la fel,daca vrei sa dai un sfat ok,dar nu sa spui ia aia sau fa cealalta..ok zici ca te-ai ingrasat de la logest dar nu zici nu luati logest ca ingrasa!!,trebuie un pic schimbat tonul si discutia pentru mai multe persoane care dau sfaturi aici,parca castigam ceva daca facem reclama la un produs sau altul(reclama pozitiva sau negativa),asa cum la unele isi face efectul algocalminul si la altele nu asa si la alte pastile...intr-adevar m-am ingrasat in ultimii 4 ani 6 kg dar nu de la pastile,aveam 53 si acum am 59 kg la 1,71 m.As vrea sa slabesc dar nu pot sa tin nicio cura si mananc foarte mult seara din cauza serviciului,iar sport fac cand imi aduc aminte-alerg si fac pe bicicleta.poate reusesc sa mai slabesc...poate ma sfatuieste cineva cum sa fac?!;;)
andreea_3
Postat pe 9 Octombrie 2009 18:29
scz soare ma mai refeream si la healthy006597 si la alte fete care in loc sa dea un sfat spun nu lua in nicun caz aia ,ia cealalta ...pentru ca pentru fiecare persoana fiecare pastila are alt efect..spre exemplu eu cand inca nu incepusem sa iau logestul si ma durea ingrozitor burta in prima si ultima zi imi puneam ceva cald la burta,stateam ghemuita in pat,luam panadol extra,luam tot felul de pastile car epur si simplu nu aveau efect-niciun efect...sau calma pentru oora si apoi...cel mai bine imi trecea durerea(o strangea) cu o gura de tuica/visinata/vodka:D-ceva tare!!,dar nu puteam sa beau asa ceva inainte de a pleca la scoala:)))))
andreea_3
Postat pe 9 Octombrie 2009 18:35
Eu mi am spus parerea in legatura cu Logest, din experienta mea nu le recomand, nu am o viata sedentara, iar in perioada de 4 luni cat am luat Logest am facut sport si am mancat normal, insa simteam ca ma umflu pe zi ce trece asa ca le am oprit, de atunci nu mai iau in nici un caz anticonceptionale de nici un fel. Asa ca fetele care vor sa ia aceste pastile o sa o faca pe riscul lor.
lover_woman
Postat pe 9 Octombrie 2009 23:35
buna
am si eu aceleasi probleme, de la 14 ani cand mi-a venit prima menstra am dureri in fiecare luna.nici un analgezic nu isi face efectul.vreau sa stiu de une pot cumpara aceste pastile transfer factor si cat costa. daca se poate sa imi trimiti mai multe detalii pe adresa de mail gabitza20_2005@yahoo.com.iti multumesc.sper sa imi fie de ajutor aceste pastile, deja eu menstra o consider ca o boala lunara.
gabitza20_2005
Postat pe 10 Octombrie 2009 18:13
De la: andreea_3, la data 2009-10-09 18:29:58soare.mirela sau alte fete care cred asta,pe mine de ce nu m-a ingrasat logestul???si il iau de 6 ani!!!crede-ma te ingrasi de la mancare,de la sedentarism,nu stiu cat sport faci,dar nu te ingrasi de la anticonceptionale,si in niciun caz asa mult!!...fratilor(surorilor):))citesc in continuare acest forum si discutia a devenit cu totul altceva decat niste sfaturi...nu trebuie sa te superi sau sa te enervezi ca la tine nu au avut efect logestul si au avut altele...nu cred ca la toata lumea orice pastila se"manifesta"la fel,daca vrei sa dai un sfat ok,dar nu sa spui ia aia sau fa cealalta..ok zici ca te-ai ingrasat de la logest dar nu zici nu luati logest ca ingrasa!!,trebuie un pic schimbat tonul si discutia pentru mai multe persoane care dau sfaturi aici,parca castigam ceva daca facem reclama la un produs sau altul(reclama pozitiva sau negativa),asa cum la unele isi face efectul algocalminul si la altele nu asa si la alte pastile...intr-adevar m-am ingrasat in ultimii 4 ani 6 kg dar nu de la pastile,aveam 53 si acum am 59 kg la 1,71 m.As vrea sa slabesc dar nu pot sa tin nicio cura si mananc foarte mult seara din cauza serviciului,iar sport fac cand imi aduc aminte-alerg si fac pe bicicleta.poate reusesc sa mai slabesc...poate ma sfatuieste cineva cum sa fac?!;;)


ai alt sistem hormonal, de aceea nu te-a ingrasat logestul... nu toate organismele reactioneaza la fel.. de ce crezi ca unele persoane tot schimba contraceptivul? si foamea exagerata seara, mai ales, poate fi semn de dezechilibru.
camiflorea
Postat pe 10 Octombrie 2009 20:36
De la: gabitza20_2005, la data 2009-10-10 18:13:33buna
am si eu aceleasi probleme, de la 14 ani cand mi-a venit prima menstra am dureri in fiecare luna.nici un analgezic nu isi face efectul.vreau sa stiu de une pot cumpara aceste pastile transfer factor si cat costa. daca se poate sa imi trimiti mai multe detalii pe adresa de mail gabitza20_2005@yahoo.com.iti multumesc.sper sa imi fie de ajutor aceste pastile, deja eu menstra o consider ca o boala lunara.


de ce nu consultati intai un medic? va aruncati la cumparat produse.. nu spun ca nu sunt bune, sunt foarte bune unele dintre ele, dar trebuie sa aveti un diagnostic precis mai intai, apoi sa inghititi buline.
camiflorea
Postat pe 10 Octombrie 2009 20:38
De la: soare_mirela, la data 2009-10-08 22:08:43Buna, si eu m am ingrasat enorm de la Logest, mancand normal, in 4 luni de cand am inceput sa le iau m-am ingrasat 16 kilograme, de la 60 kilograme am ajuns la 76 kilograme, asa ca logestul ingrasa, nu mancarea....


incearca sa ajungi la endocrinolog si nutritionist.. sigur dezechilibrul e mai mare decat de la logest, posibil sa fi fost ceva anterior si odata cu tratamentul a exacerbat.
camiflorea
Postat pe 10 Octombrie 2009 20:39
De la: healthy007249, la data 2009-10-09 13:01:23 In primul rand vreau sa va salut.Sunt baiat, am 23 de ani si sunt proaspat venit pe forum.M-am logat nu pentru mine ci pentru prietena/viitoarea mea sotie. Am inteles din ce am citit pana acum, ca sunt ffff multe femei cu aceeasi problema- dureri groaznice in perioada menstruatiei. De ce va scriu? Imi iubesc prietena si ii vreau in primul rand binele. La fiecare menstruatie,in primele 2-3 zile o doare asa de tare incat abia vorbeste, nu mananca si adesea plange iar luna trecuta a trebuit sa cheme ambulanta unde o doamna asistenta i-a spus ca are asemenea dureri deoarece are uterul mic iar cand se elibereaza sangele, canalul pe care curge apasa pe ceva. In afara de intelegere, nu stiu cum sa o mai ajut. Ce sa fac ca sa ii fie bine?
Sticluta cu apa calda nu mai are efect de mult.La fel si NUROFEN-ul. Ii este o teama groaznica de medici iar eu nu mai am idei cum sa fac sa ii fie bine. Nu suport sa o vad asa. Mi se rupe imina. Va rog sa imi dati un sfat, o recomandare. Va rog sa ma ajutati sa o ajut. Va multumesc si va doresc o zi buna.


chiar daca ii e teama de medici, tot la ei trebuie sa ajunga. veti vrea in timp un copil, ce va face, va sta acasa sa o asisiti tu?
camiflorea
Postat pe 10 Octombrie 2009 20:41
camiflorea are dreptate trebuie sa consulti medicii, sa faceti ceva investigatii si analize. ca de multe ori ceva foarte simplu poate schimba radical situatia in bine. poate sa fie vorba de un uter retrovers sau dereglari hormonale, sau anexite,cauze diverse. uneori o alimentatie bogata in proteine si grasimi creeaza dureri la ciclu. alteori lipsa anumitor minerale, etc....
va pup, numai sanatate la toti
alexandra25
Postat pe 10 Octombrie 2009 22:38
eu am acum 38 ani ,cand mi-a venit prima data ciclu eram mai mica de ani ca tine la 13 ani.la 16 ani nu puteam sa stau la ore la scoala de durere si nici in pat aveam niste dureri groaznicie eu cred ca trebuie sa consulti un medic universitar eu am fost la bega in timisoara la prof.unv.munteanu si-am avut un hidrosalpingchist lichid si mila operat unde mi-a pus un diagnostic ENDOMETRIOZA ,SI DEACEEA am dureri mari si acum la ciclu si nu raman gravida
healthy007069
Postat pe 11 Octombrie 2009 11:26
... asa este si eu am avut dureri foarte mari la ciclu pana am facut unj bebe!
Nu pot descrie cat de mari erau durerile si nu isi poate imagina nimeni... dar pot sa spun doar ca durerile de la nastere au fost "floare la ureche" pe langa durerile pe care le-am avut luna de luna de la 16 ani cand mi-a venit ciclul si pana la 30 de ani cand am facut copilul!!!
... acum glumesc cu sotul meu si ii spun mereu: daca stiam ca nu o sa mai am asa dureri dupa ce fac un copil, il faceam de la 16 ani!
car3men
Postat pe 11 Octombrie 2009 17:04
De la: camiflorea, la data 2009-10-10 20:36:58
De la: andreea_3, la data 2009-10-09 18:29:58soare.mirela sau alte fete care cred asta,pe mine de ce nu m-a ingrasat logestul???si il iau de 6 ani!!!crede-ma te ingrasi de la mancare,de la sedentarism,nu stiu cat sport faci,dar nu te ingrasi de la anticonceptionale,si in niciun caz asa mult!!...fratilor(surorilor):))citesc in continuare acest forum si discutia a devenit cu totul altceva decat niste sfaturi...nu trebuie sa te superi sau sa te enervezi ca la tine nu au avut efect logestul si au avut altele...nu cred ca la toata lumea orice pastila se"manifesta"la fel,daca vrei sa dai un sfat ok,dar nu sa spui ia aia sau fa cealalta..ok zici ca te-ai ingrasat de la logest dar nu zici nu luati logest ca ingrasa!!,trebuie un pic schimbat tonul si discutia pentru mai multe persoane care dau sfaturi aici,parca castigam ceva daca facem reclama la un produs sau altul(reclama pozitiva sau negativa),asa cum la unele isi face efectul algocalminul si la altele nu asa si la alte pastile...intr-adevar m-am ingrasat in ultimii 4 ani 6 kg dar nu de la pastile,aveam 53 si acum am 59 kg la 1,71 m.As vrea sa slabesc dar nu pot sa tin nicio cura si mananc foarte mult seara din cauza serviciului,iar sport fac cand imi aduc aminte-alerg si fac pe bicicleta.poate reusesc sa mai slabesc...poate ma sfatuieste cineva cum sa fac?!;;)


ai alt sistem hormonal, de aceea nu te-a ingrasat logestul... nu toate organismele reactioneaza la fel.. de ce crezi ca unele persoane tot schimba contraceptivul? si foamea exagerata seara, mai ales, poate fi semn de dezechilibru.


Draga camiflorea,eu doar ce am spus ca nu pe toata lumea logestul ingrasa,cum s-a intamplat in cazul meu,pentru ca soare mirela era foarte pornita ca s-a ingrasat 6 kg in 2 luni de la logest...se poate nu zic nu,dar nu la toata lumea se manifesta la fel tocmai ce am zis...iar cu mancatul seara crede-ma nu e de la logest,e pentru ca nu mananc nimic toata ziua,in timpul serviciului sau inainte de a pleca spre servici....eu am zis ca logestul pentru mine e bun si il iau de 6 ani si m-a ajutat sa nu mai am dureri in timpul ciclului...asa cum am zis si eu la unele functioneaza anumite pastile la altele nu..iar mie logestul mi-a fost prescris de un ginecolog nu am inceput sa il iau de capul meu!
andreea_3
Postat pe 11 Octombrie 2009 17:20
De la: andreea_3, la data 2009-10-09 18:29:58soare.mirela sau alte fete care cred asta,pe mine de ce nu m-a ingrasat logestul???si il iau de 6 ani!!!crede-ma te ingrasi de la mancare,de la sedentarism,nu stiu cat sport faci,dar nu te ingrasi de la anticonceptionale,si in niciun caz asa mult!!...fratilor(surorilor):))citesc in continuare acest forum si discutia a devenit cu totul altceva decat niste sfaturi...nu trebuie sa te superi sau sa te enervezi ca la tine nu au avut efect logestul si au avut altele...nu cred ca la toata lumea orice pastila se"manifesta"la fel,daca vrei sa dai un sfat ok,dar nu sa spui ia aia sau fa cealalta..ok zici ca te-ai ingrasat de la logest dar nu zici nu luati logest ca ingrasa!!,trebuie un pic schimbat tonul si discutia pentru mai multe persoane care dau sfaturi aici,parca castigam ceva daca facem reclama la un produs sau altul(reclama pozitiva sau negativa),asa cum la unele isi face efectul algocalminul si la altele nu asa si la alte pastile...intr-adevar m-am ingrasat in ultimii 4 ani 6 kg dar nu de la pastile,aveam 53 si acum am 59 kg la 1,71 m.As vrea sa slabesc dar nu pot sa tin nicio cura si mananc foarte mult seara din cauza serviciului,iar sport fac cand imi aduc aminte-alerg si fac pe bicicleta.poate reusesc sa mai slabesc...poate ma sfatuieste cineva cum sa fac?!;;)



Multumesc foarte mult pentru aceste sfaturi, le voi pune in aplicare.
lover_woman
Postat pe 11 Octombrie 2009 21:22
De la: soare_mirela, la data 2009-10-11 21:22:55
De la: andreea_3, la data 2009-10-09 18:29:58soare.mirela sau alte fete care cred asta,pe mine de ce nu m-a ingrasat logestul???si il iau de 6 ani!!!crede-ma te ingrasi de la mancare,de la sedentarism,nu stiu cat sport faci,dar nu te ingrasi de la anticonceptionale,si in niciun caz asa mult!!...fratilor(surorilor):))citesc in continuare acest forum si discutia a devenit cu totul altceva decat niste sfaturi...nu trebuie sa te superi sau sa te enervezi ca la tine nu au avut efect logestul si au avut altele...nu cred ca la toata lumea orice pastila se"manifesta"la fel,daca vrei sa dai un sfat ok,dar nu sa spui ia aia sau fa cealalta..ok zici ca te-ai ingrasat de la logest dar nu zici nu luati logest ca ingrasa!!,trebuie un pic schimbat tonul si discutia pentru mai multe persoane care dau sfaturi aici,parca castigam ceva daca facem reclama la un produs sau altul(reclama pozitiva sau negativa),asa cum la unele isi face efectul algocalminul si la altele nu asa si la alte pastile...intr-adevar m-am ingrasat in ultimii 4 ani 6 kg dar nu de la pastile,aveam 53 si acum am 59 kg la 1,71 m.As vrea sa slabesc dar nu pot sa tin nicio cura si mananc foarte mult seara din cauza serviciului,iar sport fac cand imi aduc aminte-alerg si fac pe bicicleta.poate reusesc sa mai slabesc...poate ma sfatuieste cineva cum sa fac?!;;)





Ce poti face sa nu te mai ingrasi ? lasa te de anticonceptionale si vei slabi, nu mai manca seara si fa sport pana transpiri ca sa arzi sunculita...
lover_woman
Postat pe 11 Octombrie 2009 21:27
De la: soare_mirela, la data 2009-10-11 21:27:50
De la: soare_mirela, la data 2009-10-11 21:22:55
De la: andreea_3, la data 2009-10-09 18:29:58soare.mirela sau alte fete care cred asta,pe mine de ce nu m-a ingrasat logestul???si il iau de 6 ani!!!crede-ma te ingrasi de la mancare,de la sedentarism,nu stiu cat sport faci,dar nu te ingrasi de la anticonceptionale,si in niciun caz asa mult!!...fratilor(surorilor):))citesc in continuare acest forum si discutia a devenit cu totul altceva decat niste sfaturi...nu trebuie sa te superi sau sa te enervezi ca la tine nu au avut efect logestul si au avut altele...nu cred ca la toata lumea orice pastila se"manifesta"la fel,daca vrei sa dai un sfat ok,dar nu sa spui ia aia sau fa cealalta..ok zici ca te-ai ingrasat de la logest dar nu zici nu luati logest ca ingrasa!!,trebuie un pic schimbat tonul si discutia pentru mai multe persoane care dau sfaturi aici,parca castigam ceva daca facem reclama la un produs sau altul(reclama pozitiva sau negativa),asa cum la unele isi face efectul algocalminul si la altele nu asa si la alte pastile...intr-adevar m-am ingrasat in ultimii 4 ani 6 kg dar nu de la pastile,aveam 53 si acum am 59 kg la 1,71 m.As vrea sa slabesc dar nu pot sa tin nicio cura si mananc foarte mult seara din cauza serviciului,iar sport fac cand imi aduc aminte-alerg si fac pe bicicleta.poate reusesc sa mai slabesc...poate ma sfatuieste cineva cum sa fac?!;;)





Ce poti face sa nu te mai ingrasi ? lasa te de anticonceptionale si vei slabi, nu mai manca seara si fa sport pana transpiri ca sa arzi sunculita...


Merci:D...de anticonceptionale nu o sa ma las pentru ca nu am chef sa trec prin durerile prin care am trecut la ciclu inainte de alua pastilele,iar de mancat seara crede-ma incerc dar...chiar acum am mancat niste tzatziki pe care l-am facut ieri cu legume;))..si o bucatica mica de pizza cumparata de iubi meu:) iar sport..si asta incerc sa il fac dar destul de rar:(nu am ambitie:(((
andreea_3
Postat pe 12 Octombrie 2009 19:14
Am si eu aceleasi probleme ca si tine ,am nascut doi copii,dar durerile nu au cedat!
In schimb iau cate doua pastile de Piafen in prima zi de ciclu si suport mult mai usor durerea!Incearca si tu!
healthy004353
Postat pe 14 Octombrie 2009 16:12

buna! sunt noua pe aici, nu stiu cand ai postat, sunt destul de ocupata,am avut probleme la fel de mari ca tine, poate chiar mai mari,eu nu putem s inghit niciun medicament pentru ca vomam intruna, chemam salvarea si

nu prea aveu ce sa-mi faca la timpul acela, cred ca suntceva mai mare decat tine, am pierdut teze si examene din caza asta, iar cand am inceput serviciul , lipseam o data pe luna si toata lumea stia de ce,am gasit pana la urma o rezolvare temoorara la doctorita Herlea Simona, sotia marelui solist de opera Nicolae Herlea, dar dansa a plecat cu multi ani in urma in Elvetia, nu mai stiu nimic de ea , oricum am ajuns printr-o intamplare la ea. La vremea aceea la noi se gaseau f greu medicamente straine,mi-a adus ea din Germania DISMENALGIT si CLORMADINON, cel din urma stiu ca nu era contraceptiv pt ca mi-a atras atentia, nefiind casatorita pe atunci si cu aceste medicamente am putut fi ssi eu un om normal cateva luni,dar atat. dUPA CE LE-AM TERminat calvarul a inceput din nou si nu s-a terminat decat dupa prima nastere,dar n-am facut copilul din acest motiv.oricum ai mare grija ce medici consulti, daca vrei contacteaza-ma la adresa ionescu_kamelia@yahoo.com, astept un mesaj ccat de sumar de la tine.
kmelisa
Postat pe 14 Octombrie 2009 23:50
kmelisa
Postat pe 14 Octombrie 2009 23:58
love moon este sol
alexutzadan
Postat pe 20 Noiembrie 2009 20:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Planta maca 6 De la: gabita_d 9 Februarie 2011 08:47
DR GINECOLOG FILIPESCU 2 De la: kudika_nikole 3 Ianuarie 2012 11:42
LA MULTI ANI ! 4 De la: office_salinasusesi_ro 23 Februarie 2010 14:18
mai sunt virgina? 50 De la: diana_elisabeta 31 Mai 2014 13:01
Candidoza vaginala sau...? 10 De la: stem_29 24 August 2010 13:48