Setari Cookie-uri

DURERI MARI LA MENSTRUATIE

BUNA,AM 25 ANI DE ANI SI DE CAND MA STIU AM PROBLEME LA VENIREA MENTRUATIEI.LA 16 ANI CAND MI-A VENIT AM AVUT DEREGLARI HORMONALE,CHIST PE OVAR ,DUPA CARE MI S-AU PRESCRIS ANTICONCEPTIONALE SI A FOST MAI BINE.DE LA 16 ANI PANA LA 23 ANI AM LUAT MARVELON DAR DURERILE LA MENTRUATIE ERAU FFF DUREROASE.DE 2 ANI MI S-AU SCHIMBAT CU YASMINE UNDE AM TOT SPUS CA E MAI BINE,DAR DE 1 AN DE ZILE NU POT SA DESCRIU DURERILE PE CARE LE AM IN PRIMELE 3 ZILE,NU STIU DACA ARE LEGATURA CU AC DAR LIBID NU PREA MAI EXISTA SI E FF GRAV CA URMEAZA SA MA CASATORESC SI DAUNEAZA RELATIEI.
IN FINE,LUNA ASTA AM FOST LA CONTROL SI MI S-A SPUS SA LE SCHIMB CU LOGEST (NU STIU DACA AM SCRIS CORECT).VREAU SA STIU DACA ARE CINEVA DURERI FFFF MARI (PRIMA ZI NU MA POT DA JOS DIN PAT) SI DACA LOGESTU LE-A AJUTAT SAU SA NU MAI IAU DELOC AC SI SA VAD REACTII.
UN SFAT MA POATE AJUA,ORICE....!!
healthy001282
Postat pe 12 Mai 2009 13:23
A,AM UTAT SA SPUN CA NUROFEN,KETONAL FORTE,SUPOZITOARE NU ISI FAC EFECTU !!!
healthy001282
Postat pe 12 Mai 2009 13:31
si eu am avut dureri, mai ales in perioada adolescentei. dar nu chiar atat de mari ca ale tale. dar am scapat de ele dupa ce mi-am schimbat stilul de viata, am slabit vreo 9 kg, mananc mai sanatos acum. mai aveam si dureri cand ridicam lucruri grele nevoita fiind sa-mi ajut parintii in afacerea lor. durerile s-au diminuat si dupa ce am inceput viata sexuala(am facut si sex pe ciclu si m-a ajutat in caz ca aveam disconfort de la ciclu). acum nu stiu ca au coincis toate, dar asa am terminat-o cu durerile alea. nu pot sa iti dau un sfat decat acela sa faci investigatii medicale si sa observi la ce se reduc durerile. in rest, ia niste antiinflamatoare si analgezice.
eu nu am folosit pastile anticonceptionale si ma feresc si acum de ele.
multa sanatate. succes
alexandra25
Postat pe 12 Mai 2009 13:47
incearca panadol rapid. dar ar trebui sa stii cauza durerilor si s-o elimini.ferestete de frig in zona lombara si la picioare. bea ceai de roinita si coada calului, ia magneziu cu vitamina B6 si calciu cu zinc. dar astea sunt doar mici ajutoare, in rest cred ca un endocrinolog stie mai bine.
alexandra25
Postat pe 12 Mai 2009 13:53
analizele pe care mi le-am facut au spus medicii ca sunt ok,ca eu sunt mai sensibila si pana nu fac un bebe nu am ce sa fac.
mie mi se pare aiurea rau,totusi....imi doresc un copil,dar nu neaparat sa-mi diminueze durerile.
panadol nu am incercat niciodata,sincer...o sa incerc. De facut ceva atunci cand imi vine,nici nu se pune ...sunt in stare sa omor pe cineva la ce dureri am
healthy001282
Postat pe 12 Mai 2009 16:54
si eu am dureri in prima zi.....dar iau 2 pastilute de ANTALGIN se gaseste la plafar e pe baza de 2 plante inlocuieste algocalminul..la mine are efect
alexutzadan
Postat pe 12 Mai 2009 18:56
De la: healthy001282, la data 2009-05-12 13:23:49BUNA,AM 25 ANI DE ANI SI DE CAND MA STIU AM PROBLEME LA VENIREA MENTRUATIEI.LA 16 ANI CAND MI-A VENIT AM AVUT DEREGLARI HORMONALE,CHIST PE OVAR ,DUPA CARE MI S-AU PRESCRIS ANTICONCEPTIONALE SI A FOST MAI BINE.DE LA 16 ANI PANA LA 23 ANI AM LUAT MARVELON DAR DURERILE LA MENTRUATIE ERAU FFF DUREROASE.DE 2 ANI MI S-AU SCHIMBAT CU YASMINE UNDE AM TOT SPUS CA E MAI BINE,DAR DE 1 AN DE ZILE NU POT SA DESCRIU DURERILE PE CARE LE AM IN PRIMELE 3 ZILE,NU STIU DACA ARE LEGATURA CU AC DAR LIBID NU PREA MAI EXISTA SI E FF GRAV CA URMEAZA SA MA CASATORESC SI DAUNEAZA RELATIEI.
IN FINE,LUNA ASTA AM FOST LA CONTROL SI MI S-A SPUS SA LE SCHIMB CU LOGEST (NU STIU DACA AM SCRIS CORECT).VREAU SA STIU DACA ARE CINEVA DURERI FFFF MARI (PRIMA ZI NU MA POT DA JOS DIN PAT) SI DACA LOGESTU LE-A AJUTAT SAU SA NU MAI IAU DELOC AC SI SA VAD REACTII.
UN SFAT MA POATE AJUA,ORICE....!!
buna,te pot informa asupra unui produs care este special conceput pentru a sustine sanatatea aparatului reproducator feminin,un produs care este un excelent regulatur hormonal si care poate combate cu succes acest sindrom premenstrual.Produsul se numeste TRANSFER FACTOR BELLE VIE si este 100% natural.Sunt cazuri in Romania,dar si in intreaga lume, de femei care au suferit de acest sindrom premenstrual.O tipa ,chiar amica mie ,care in primele 2 zile de ciclu nici nu se putea cobora din pat de durere si de starea de disconfort maxim.Consuma de 3 luni acest produs si chiar din prima luna de utilizare nu a mai simtit acele dureri groaznice la declansarea menstruatiei.detaliile le poti gasi pe:https://media.4life.com/us/pdf/pps/BelleVie_0108.pdf ,sau ti le pot pune eu in romana la o adresa de mail.
4Life
Postat pe 12 Mai 2009 19:25
produse naturiste am mai incercat gen Forever si nu prea am avut rezultate si intelesesem ca sunt pe baza de aloe vera. asta referitor la FT , produsul banuiesc tot naturist,din ce am citit gen emway sau ce se mai fabrica de prin america.Cred ca sunt prea slabe pt mine
daca as intrupe ac as avea dureri mai mari (daca exista durere mai mare),pt ca nu le-am mai intrerupt de 5 ani si am o fricaaa
healthy001282
Postat pe 13 Mai 2009 13:34
TF scuze,ti-am incurcat initialele
healthy001282
Postat pe 13 Mai 2009 13:35
De la: healthy001282, la data 2009-05-13 13:34:57produse naturiste am mai incercat gen Forever si nu prea am avut rezultate si intelesesem ca sunt pe baza de aloe vera. asta referitor la FT , produsul banuiesc tot naturist,din ce am citit gen emway sau ce se mai fabrica de prin america.Cred ca sunt prea slabe pt mine
daca as intrupe ac as avea dureri mai mari (daca exista durere mai mare),pt ca nu le-am mai intrerupt de 5 ani si am o fricaaa
acest produs este special creeat pentru a sustine sanatatea aparatului reproducator feminin dupa indelungate cercetari.Poti cauta detalii pe net despre el.Este exceptional,si nu pentru ca o spun eu,ci pentru ca o spun femeile care si-au rezolvat problemele cu ajutorul TRANSFER FACTOR BELLE VIE
4Life
Postat pe 13 Mai 2009 13:41
Buna tuturor.Recomand sa incercati produsele Vitacrystal,http://vitacrystal.ro/,aici puteti afla mai multe,am incercat,nu e vrajeala.Produsele americane sunt conservate,iar conservantii nu sunt produse naturale !Sa nu va pacaliti,prima data cititi ce contine,si daca au efecte negative,dupa aia incercati sa le folositi.Pt mai multe detalii aludmann@yahoo.com.O zi buna si multa sanatate.
elli29
Postat pe 13 Mai 2009 13:44
hello,

ai incercat indometacin - supozitoare?
eu cu astea ma tratam. intr-adevar, avea ca efect secundar stari de moleseala, confuzie, dar macar nu ma mai chinuiau durerile.
am incercat si "menstrofit", o solutie pe baza de plante.

insa parerea mea este ca trebuie sa-ti gasesti un ginecolog foarte bun, durerile sunt determinate de anumiti factori.
posibil sa ai chisturi, este unul din motive.

daca esti din bucuresti, iti pot recomanda pe cineva.


numai bine!
ramona_eliza
Postat pe 13 Mai 2009 13:46
ai zis ca nu ai mai luat panadol (rosu), incearca, la mine are efect la orice tip de durere mare, daca chiar nu o ia de tot o diminueaza. s-ar putea ca ai si tu ca si mine uter retrovers. incearca sa nu mananci iute si sarat sau ciocolata cat te tine ciclul. in rest eu ti-am zis cum a mers la mine. eu am fost uimita dupa ce-am slabit ca nu mai am durerile de ciclu. eu am slabit de la 64 kg, la o inaltime de 1,70 m, la 53 kg. acum am nascut, in timpul sarcinii am luat in greutate pana la 64 kg, exact dupa nastere am avut 55 kg. acum ca alaptez am 57 kg. ma gandesc ca poate merge si la tine cu slabitul. bafta in toate. pup pa
alexandra25
Postat pe 13 Mai 2009 16:47
Io am 1,68 si 62kg,intr-adevar am mai slabit ca aveam 67kg !! Mi s-a spus ca am uteru pozitionat ''aiurea'' (nu am retinut termenii) si ca probabil o sa nasc prin cezariana si ca pana nu o sa nasc,o sa tot mai am dureri. Dar,ma repet nu ma astept acum sa iau ceva si sa nu mai simt nimic,ca ar fi o prostie,clar! doar ca vreau sa mi se recomande ceva sa pot sa merg si eu normal,sa ma ridic din pat fara sa ma tin de burta,sa nu fiu alba ca varu la fata,sa nu mai fiu balonata,sa sa sa...!Mai am cateva zile pana imi vine si deja am emotii,asa am in fiecare luna si inca ma mai gandesc daca sa mai iau anticonceptionale..ca durerea nu mi-o mai amelioreaza ori o iau de la capat sa incerc si cu logest
healthy001282
Postat pe 15 Mai 2009 15:36
De la: healthy001282, la data 2009-05-15 15:36:10Io am 1,68 si 62kg,intr-adevar am mai slabit ca aveam 67kg !! Mi s-a spus ca am uteru pozitionat ''aiurea'' (nu am retinut termenii) si ca probabil o sa nasc prin cezariana si ca pana nu o sa nasc,o sa tot mai am dureri. Dar,ma repet nu ma astept acum sa iau ceva si sa nu mai simt nimic,ca ar fi o prostie,clar! doar ca vreau sa mi se recomande ceva sa pot sa merg si eu normal,sa ma ridic din pat fara sa ma tin de burta,sa nu fiu alba ca varu la fata,sa nu mai fiu balonata,sa sa sa...!Mai am cateva zile pana imi vine si deja am emotii,asa am in fiecare luna si inca ma mai gandesc daca sa mai iau anticonceptionale..ca durerea nu mi-o mai amelioreaza ori o iau de la capat sa incerc si cu logest
incearca TRANSFER FACTOR BELLE VIE...cel mai recent caz: o fata de 19 ani care de cand ia venit ciclul prima data,pe la 13 ani, in fiecare luna avea dureri mari si stare generala proasta.2 zile nu putea face nimic,decat zacea in pat,a incercat sa trateze cu fel si fel de scheme si de produse fara niciun rezultat,pana a aflat de acest produs care ei ia fost de mare ajutor si a scapat-o de aceste dureri insuportabile....
4Life
Postat pe 16 Mai 2009 16:29
Incearca remedii naturiste... se vad si rezultatele, dar in timp...
Coada soricelului, Femin confort, Salvie, Gentiana, Galbenele...
Sarah_healthy
Postat pe 5 Iunie 2009 11:47
pai, si eu am uterul retrovers, acum inca alaptez, dar mi-a venit ciclu cand a facut fetita 6 luni, acum face 8 luni. Slava Domnului nu am dureri, desi ma gandeam ca poate se reintorc dat fiind ca la nastere mi s-a rupt colul, am facut edem pe col cat am fost in travaliu, am fost taiata jos tare. dupa ce m-au cusut m-au descusut din cauza hemoragiei, sa vada ce nu e ok si m-au cusut la loc. mai in scurt m-am vindecat ceva mai greu. dar, problema a fost ca medica mea a intervenit tarziu, ca mie mi s-a rupt apa demult si am tot asteptat sa nasc. ea a zis ca e fetita prea mare pentru mine si uterul meu. ce vreau sa spun e ca ma asteptam sa imi revina un ciclu dureros ca in adolescenta, dar a fost chiar ok si sper s-o tina tot asa.
atentie la lipsa de fier din cauza hemoragiilor chiar si menstruale. ma repet, neaparat calciu si vitamina K, iar fierul se ia cu vitamina C si acid folic, dupa cel putin 2 ore de la administrarea calciului. in mod cert mineralele astea vor reduce si din durere.
in rest consultati un medic bun. succes
alexandra25
Postat pe 5 Iunie 2009 16:12
Multumesc,celor care m-au sfatuit pana acum.
De aproape o luna m-am hotarat sa opresc pastilele anticop,pt ca nu ma mai ajuta deloc la durerile menstruale si oricum era timpu sa iau o pauza pe anu acesta (sau poate definitiv).Sa vad cum ma mai simt si fara ele. Un alt motiv ar fi ca mi-a scazut mult pofta de a...face ceva (cel putin yasmine,inainte cu marvelonu nu aveam problm ).O sa iau in cont calciu,fier,magneziu si pastile inflamatoare pt a reduce groaznicele dureri.Va tin la curent
healthy001282
Postat pe 8 Iunie 2009 15:31
Salut! Incearca ceai de coada racului, 2 cani pe zi. Eu am dureri mari, cu stari de lesin si voma, cu hemoragie, dar daca beau ceaiul plus calciu plus fier sunt "functionala". Multa sanatate!
daia
Postat pe 24 Iunie 2009 12:30
Buna ziua! Am 55 de ani si am avut probleme de la 13 la 37 de ani. Durerile erau atat de mari incat ma apuca voma, care de regula se incheia cu eliminarea continutului bilei.Acum 18 ani am facut 30 de sedinte de bioenergie la cabinetul Mariei Varlan. Nu ea mi le-a facut ci echipa. Nu eram singura cand se faceau aceste sedinte, se faceau in grup. Sedintele le-am facut deoarece am avut hepatita de tip A in 1988 si cu recadere la 2 saptamani si aveam mari dureri in partea dreapta.In urma efectuarii acestor sedinte am scapat si de durerea din partea dreapta si de durerile menstruale.Nici nu-mi venea sa cred ca e posibil sa ai ciclu fara dureri.Inca nu sunt la menopauza, dar de 9 ani mananc natural 80 la suta.Am prietene si verisoare care sunt la menopauza de 8 -9 ani.Sfatul meu este:nu mai luati medicamente, incercati terapii alternative. Va scapa de dureri pe viata.Curaj!
mariam_healthy
Postat pe 28 Iulie 2009 09:21
buna ziua....
am 17 ani..pana acum nu prea am avut dureri asa mari in general prima zi ma durea un pic...dar acum luna asta sunt in a doua zi si ma doare burta si spatele de nu mai pot..am luat 2 pastile de algolcamin si nu mi'a trecut...oare de ce ma doare asa tare luna asta?
petronik010792
Postat pe 25 August 2009 11:44
posibil ca ai racit ovarele, ai stat cu spatele sau burta descoperite in frig sau ai facut baie in apa rece. mai multe nu iti pot spune pt ca ai oferit putine informatii.
poate ai facut efort exagerat luna asta, multe pot fi cauzele.
apropo, nu te sfatuiesc sa iei algocalmin, incearaca panadol extra sau alt medicament antiinflamator si analgezic
alexandra25
Postat pe 26 August 2009 09:50
buna ! sunt Alina din Timisoara si de la 14 ani de cand mi-a venit ciclu am si eu mai probleme cu durerile alea groaznice care ma tin in pat cate 2 zile pt ca efectiv nu sunt capabila de nik. Vreau sa spun ca dupa ce mi-am inceput viata sexuala a fost si mai rau.....durerile erau si mai puternice. Acum 4 ani am fost la gineco si mi-a spus ca am microchisturi ....fapt pt care mi-a prescris Microginon......am luat o perioada dar nici un efect....atata ca imi venea ciclu regulat ...adik in alea 7 zile de pauza dar nik mai mult, in plus am inceput sa am probleme cu tenul....mari....fff mari....le am si acuma.
Dupa o perioada le-am schimbat cu Diane35 .....pt ca auzisem ca sunt fff bune si te ajuta si la ten ....si la par si mai nu stiu ce......dar.....pauza nu a fost nici pe departe ceva adevarat.Le-am intrerupt acum un an si 7 luni pt ca am hotarat sa avem un copil......am ramas insarcinata dupa 8 luni(asa am vrut noi) iar anul asta in iunie am nascut un baietel.....am sperat ca o sa-mi revin dupa o sarcina si o sa fie mai bine......dar degeaba........tot aceleasi dureri le am si acuma ca si atunci......ba mai mult din cate am vazut luna trecuta mi-a venit la 1 sept....acuma mi-a venit in 7 oct.....nu stiu ce sa fac....eu imi mai alin durerea cu ketonal injectabil....dar il beau cu putin suc si in cateva min ma lasa......revine durerea cateva ore mai tarziu dar nu mai este asa puternica. in rest....mai nik......toate bune si frumoase va pup si multa,multa sanatate.....
alysa_alex
Postat pe 8 Septembrie 2009 17:30
va recomand 10 sedinte de reflexoterapie,eu i-am facut sotiei mele si nu mai are acele dureri de 2 luni , din cand in cand ii mai fac cateva sedinte ,am facut un curs anul trecut si este foarte bun mai ales puteti sa va ajutati colegii prietenii familia ,SA STITI CA DA REZULTATE
tunari.dobrin
Postat pe 8 Septembrie 2009 17:43
Incearca Mastodinon, contine Vitex, la mine a avut efect intr-o luna, aveam ciclu mai abundent si cu dureri de cateva luni, si eu am chist si dereglari hormonale. Am luat si logest o perioada dar nu iti recomand sa iei anticonceptionale, poti gasi pe net suficienta informatie despre efectele nedorite.
vrijaya
Postat pe 19 Septembrie 2009 06:50
Buna iubita, si eu aveam dureri groaznice si tot ca tine prima zi nu ma puteam da jos din pat, si eu mai si vomam, cam asa pateam primele 2 zile, si o prietena buna ma trimis la un doctor ginecolog care am facut un tratament pt ca eram puternic racita si ce mia mai sp el in termenii medicali, si tine cont ca mie mia venit ciclul la 9 ani juamte si de atunci pana la 20 de ani asa m-am kinuit ca-mi plangeau parintii de mila, si la ora actuala am aceiasi varsat ca tine 25. Am fost la spitalul Calirs unde sunt 3 sau patru medici foarte bun, si am fost consultata de doi medici, pe unu il kiama Isac si pe celalalat Dumitrascu. Doar ca ambii medici mi-au sp ca anticonceptionalele nu sunt bune pt luarea dureri si ele mai rau ne fac si hormonal si asa mai departe. Daca vrei poti merge la acei doctori sa te consulte. Pup si muuultaaa SANATATE
mikydutza_healthy
Postat pe 22 Septembrie 2009 11:22
Suna la telefonul 0723273783 si spune-ti povestea.
Eu sunt convins ca persoana respectiva te poate ajata 100%.
Pentru mai multe inf.poti sa ma cauti pe
clungu@hotmail.com
Costello
kudika009311
Postat pe 8 Octombrie 2009 07:05
Buna,

Sa stii ca doctorii au dreptate...in afara de a-ti da anticonceptionale nu prea au ce face si asa am inteles si eu ca lucrurile se schimba dupa primul copil. Spun asta din experienta...3 generatii de femei din familia mea avem dureri insuportabile in prima zi de menstruatie. Nu functioneaza antiinflamatoarele mai slabe...gen nurofen, piafen, ketonal. La produse din plante.....imi vine sa rad...exact cum ziceai...imi vine sa omor atunci pe cineva. Ce a mers...aulin(1 pastila o data) si tador(2 pastile o data). Stiu ca sunt doze imense in comparatie cu ce se recomanda...dar nu e decat o zi in luna...Succes!
rsutac
Postat pe 8 Octombrie 2009 07:34
buna,si eu am dureri ffffff mari si am fost la medic dar nu mi a gasit nimik,dar iau o pastila de ALGOZON si imi trece in catava minute ,deci sunt insuportabile durerile
kudika132611
Postat pe 8 Octombrie 2009 07:54
da au dreptate trebuie sa faci un bebe ca sa ti dispara durerilr,dar la mine ai reaparut dupa 13 ani decand am fct bebe
kudika132611
Postat pe 8 Octombrie 2009 07:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
chist ovarian 13 De la: rebeca69 28 Ianuarie 2010 16:06
SOS 18 De la: kudika_nikole 4 Ianuarie 2012 19:37
grup dezvoltare personala 1 De la: Ioana_Flavia_1 18 Septembrie 2012 21:16
unghii bolnave 8 De la: otilia_elena_healthy 14 August 2013 09:51
astrologie 3 De la: eleain 8 Septembrie 2009 14:49