Setari Cookie-uri

analize hormonale

buna ziua,
am si eu o intrebare: am de facut o analiza de sange pentru determinarea prolactinei.Vreau sa stiu daca nurofenul forte poate influenta valorile si daca da cu cat timp inainte de analize sa nu mai iau nurofen.

multumesc
healthy002283
Postat pe 13 Mai 2009 21:20
Citeste in prospectul respectivului medicament, iti va oferi raspunsul, la efecte adverse. daca nu este scris acest fapt acolo nu inseamna neaparat ca n-ar influenta, dar cel putin nu e demonstrat. in general antiinflamatoarele au un mic efect de crestere a fluxului sanguin, insa nu este relatata o influenta clara asupra interactiunii cu hormonii, cel putin eu nu am auzit.
sotto
Postat pe 14 August 2009 18:08

Servus

Cum ti-a iesit prolactina? Si cine ti-a recomandat sa o faci?Te intreb pt ca si eu am facut aceata analiza, iar dr endocrinolog,mi-a zis ca in momentul in care vreau sa raman insarcinata sa merg sa incep un tratament. Nu sam inteles de ec,oare sa fie de vina rezultatul la prolactina?

O zi buna!
oana_0606
Postat pe 17 August 2009 08:27
BUNA ZIUA! NUMELE MEU ESTE ANY SI AS VREA DACA SE POATE SA-TI RASPUND CAT MAI CONCLUDENT LA ACEASTA INTREBARE! EU MA CONFRUNT CU VALORI RIDICATE ALE PROLACTINEI DE CEVA TIMP [AM CHIAR SI UN ADENOM HIPOFIZAR SI URMEZ TRATAMENT PT STAGNAREA VALORII PROLACTINEI] ASADAR ,AR TREBUI SA STII CA VALOAREA PROLACTINEI POATE FI INFLUENTATA DE O MULTITUDINE DE FACTORI,SI ANUME : DEPRESIA,SOCUL EMOTIONAL ,TRATAMENTELE CU ANTIDEPRESIVE ,MEDICAMENTUL [METROCLOPRAMID,NO-SPA...DOSTINEX,DUPHASTON,ANUMITE MEDICAMENTE CARE CONTIN HORMONI...ETC DIN CATE STIU ,MIE NU MI-A ZIS DR SA NU IAU NUROFEN [ARE SUBSTANTA ACTICA EFEDRINA] CARE APARE SI IN PARACETAMOL SINUS,FERVEX ,HUMEX.....ETC IN CONCLUZIE ,DACA TI-A IESIT VALOAREA PROLACTINEI NU-I BATUT IN CUIE .POTI AVEA O PERIOADA STRESANTA IN CARE HORMONUL SA O IA RAZNA ...INSA NU TE CULCA PE O URECHIE.!!PENTRU A FI SIGURA CA REZULTATUL E CORECT REPETA ANALIZA LA 2 SAPTAMANI [PERIOADA IN CARE SA NU IEI VREUN MEDICAMENT}SI EVITA STARILE CONFLICTUALE! DACA SI ASA ESTE CRESCUTA.....TRATAMENT DE URGENTA SA NU AJUNGI CA MINE!!!! NU-I DE GLUMIT CU ADENOMUL HIPOFIZAR CARE ESTE CAUZAT DE VALOAREA PROLACTINE FOARTE MARI!!!! SANATATE SI NOROC!!
kudika172406
Postat pe 17 August 2009 11:56
SI INCA UN AMANUNT FFF IMPORTANT!!DACA AI PE CINEVA IN FAM CU PROB HORMONALE SAU NU ESTI TU CONVINSA ,ESTE BINE SA FI VAZUTA DE UN ENDOCRINOLOG ,SA-L ROGI SA-TI RECOMANDE TOATE ANALIZELE HORMONALE [DOZAJELE]IN ZILE 7-14-21 DE LA APARITIA MENSTREI.SANT CELE MAI CONCLUDENTE .DACA I-TI VA IESII VALOARE MARE SI ASA ..UN R .M .N ESTE CONCLUDENT !!! SANATATE SI CREDINTA!!!!
kudika172406
Postat pe 17 August 2009 12:05
buna! si eu ma confrunt cu aceleasi probleme...adica imi fac analizele regulat la prolactina,deoarece am si eu un adenom hipofizar....si implicit am si prolactina marita,daca nu o tin sub control cu medicamente....eu cand merg sa-mi fac analiza pentru prolactina...nu mi-a spus niciodata doctorul sa nu iau pastile,decat cele care le-a spus minea_any....doar mi-a recomandat doctorul ca inainte cu 24 de ore sa nu mie masati sani....si bineinteles ca si stresul si emotiile influenteaza analizele....dar cu siguranta nurofenul nu are nici o treaba....multa sanantate si sa iei totul din timp si sa tii totul sub control!!!!multa sanatate!!!!
fetelor voi ati incercat si alt tratament decat cel vu dostinex sau bromocriptina pentru scaderea prolactinei?o zi buna tuturor!!!!
ramontzik
Postat pe 18 August 2009 12:01


ITI MULTUMESC MULT PE NTRU INFORMATII.

O ZI BUNA SIO MULTA SANATATE
oana_0606
Postat pe 26 Ianuarie 2010 08:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
asimetrie sani 3 De la: healthy006288 4 Noiembrie 2009 14:50
soare vs ciclu 4 De la: lipsa_inspiratie 8 Iulie 2010 12:20
ovulele contraceptive 5 De la: happy_face 16 Ianuarie 2011 11:34
Despre consultatii 11 De la: kudika_nikole 25 Decembrie 2011 19:25
vitex agnus 4 De la: ascris 27 Februarie 2011 14:29