Setari Cookie-uri

CARTI (va rog nu ocoliti)

Buna fetelor,
Am un anunt sa va fac si poate ma puteti ajuta in vreun fel Sunt mare fana a literaturii Chic, un nou curent aparut de curand in tara noastra. Rugamintea mea este daca sunteti dispuse sa facem schimb de carti (sub forma imprumutului) ca sa numai trebuiasca da dea niciuna dintre noi bani pe ele (mai ales ca acum e criza ) Eu am in colectie 10 carti de la Humanitas din Cocktail si una de la Polirom.
Cu speranta ca imi veti citi mesajul si pooate ma veti ajuta cumva, va rog sa-mi dati add la be.happy189 pentru mai multe discutii.
Va pup,
Diana
sweetdessgirl
Postat pe 14 August 2009 17:33
CURENTUL LITERAR CHIC???WOOOWWWW...CE VOR STUDIA LICEENII NOSTRI!!!INTELEG CA POSTMODERNISTII"S-AU JUCAT DE-A LITERATURA",DAR ASTIA DE ASTAZI ISI BAT JOC DE EA!PACAT,OPERE VALOROASE VOR PIERDE IN DETRIMENTUL DESTRABALARILOR DE ASTAZI!AIII,VREMURI NOI,CREATII NOI,LUME NOUA....CAND BACOVIA A MARTURISIT"VINE INTUNERICUL1",SI-A PREZIS MOARTEA....,DAR EXCLAMATIA ASTA SE POATE APLICA SOCIETATII NOASTRE ....NI SE INTUNECA MINTEA ,SUFLETUL!!!
healthy005562
Postat pe 8 Septembrie 2009 21:26
Detaliaza te rog, poate este un nou termen dat literaturii studiata de majoritate.
parker
Postat pe 9 Septembrie 2009 21:43
De la: healthy005562, la data 2009-09-08 21:26:39CURENTUL LITERAR CHIC???WOOOWWWW...CE VOR STUDIA LICEENII NOSTRI!!!INTELEG CA POSTMODERNISTII"S-AU JUCAT DE-A LITERATURA",DAR ASTIA DE ASTAZI ISI BAT JOC DE EA!PACAT,OPERE VALOROASE VOR PIERDE IN DETRIMENTUL DESTRABALARILOR DE ASTAZI!AIII,VREMURI NOI,CREATII NOI,LUME NOUA....CAND BACOVIA A MARTURISIT"VINE INTUNERICUL1",SI-A PREZIS MOARTEA....,DAR EXCLAMATIA ASTA SE POATE APLICA SOCIETATII NOASTRE ....NI SE INTUNECA MINTEA ,SUFLETUL!!!




Doamneee, usor fata draga, nu ti-a bagat nimeni pe gat sa citesti asa ceva. Pur si simplu am lansat un anunt. Crede-ma ca m-am saturat de Bacovia si "Morometii" tot liceul. Abia am scapat de ei si acum am putin timp sa citesc ce vreau, nu ce mi se impune. Gandeste-te ca daca elevii ar studia ceva cu drag, si ar citi ce li se da cu placere, n-ar mai veni la scoala in sila, ca trebuie sa faca eseu la "Luceafarul". Dar dee, societatea in care traim tot comunista a ramas.

P.S. Sa nu crezi acum ca inclin pentru studiul literaturii "Chic" in scoli
sweetdessgirl
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:14
De la: ldstanescu, la data 2009-09-09 21:43:03Detaliaza te rog, poate este un nou termen dat literaturii studiata de majoritate.



Este un curent destul de recent aparut la noi, in care este vorba de problemele cotidiene ale unor femei cu o cariera in ascensiune sau nu. Imi place acest gen deoarece este foarte amuzant si usor de citit, numai buna pentru zilele insorita de vara (care din pacate s-au cam dus )

Uite un link cu cateva exemple daca te intereseaza.

http://www.polirom.ro/catalog/colectii/chic/pagina_01_dataintroducerii_DESC.html
sweetdessgirl
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:20
Salve!
Literatura clasica, muzica clasica, iubirea-agape, respectul pentru filosofii antici. Acestea nu pot fi impuse, ci cultivate. Doamne Ajuta!
anna

kudika080124
Postat pe 11 Septembrie 2009 11:31
orice carte doresti, gasesti la biblioteca.
rory18
Postat pe 15 Septembrie 2009 22:17
Am vazut link ul
Si mie imi plac cartile de acest gen...Sunt perfecte in tren, in autobuz, ... dupa o zi de munca ...te relaxeaza
Io am citit in lb engleza : The desperate diary of a coutry housewife - Daisy Waugh; in lb germana: Chasing Harry Winston - Lauren Weisberger (tot ea a scris: Diavolul se imbraca de la Prada); Carprice Crane: Sunt aiurita si se ea!

Cunosc acest gen
Initial n am acordat prea multa atentie . Dar acum pot spune ca ai ceva de invatat.
ANIKSAMAIA
Postat pe 6 Noiembrie 2009 19:15
dar in ce consta curentul literar chic?
eleain
Postat pe 3 Februarie 2010 10:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog sa ma ajutati... 24 De la: alintici 4 Noiembrie 2009 18:53
fibrom uterin 19 De la: kudika226898 25 Mai 2011 00:18
contraceptivele YAZ 26 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 12 Septembrie 2010 23:45
Jena vaginala in timpul actului sexual 22 De la: rodyana 4 Februarie 2010 18:49
ma ajutatii! 10 De la: kiss_my_ass 20 August 2011 20:58