Setari Cookie-uri

problema cu alimentatia

Ok.. povestea mea e destul de simpla.. am tinut mai multe regimuri .. in sensul ca mancam controlat , dar sanatos ... iar stomacul meu s-a micsorat.. pe timpul scolii insa din cauza stresului sunt predispusa la imgrasare iar daca mananc putin mai mult .. depasesc limita.. si mai ales ca nu ma pot tine de un regim sportiv ca pana acum .. ceea ce e un factor favorizant pt ingrasare.. dar poate ma puteti ajuta voi cu ceva?.. orice sfat e bine venit... am incercat multe metode.. dar se pare ca metabolismul meu nu ma ajuta prea mult
AnnaM_healthy
Postat pe 15 Noiembrie 2009 00:37
citeste, comentariul meu, de pe forum, ce se afla afisat si sub lista cu prietenii mei
kudika098645
Postat pe 15 Noiembrie 2009 00:48
si sati alegi, de acolo care varianta vrei. bafta
kudika098645
Postat pe 15 Noiembrie 2009 00:50
Putina miscare nu strica, aerobic, fitness, etc.
carmenjatarel_yahoo_com
Postat pe 27 Decembrie 2009 07:09
Daca doresti sa-ti pastrezi sanatatea la cote maxime, trebuie sa ai minim
trei mese pe zi, iti trebuie, proteine, salate, fructe, brinzeturi, piine integrala, sau orez maro in dieta ta. De asemenea apa si odihna joaca un rol foarte important in sanatate. Pentru un colon sanatos ai nevoie de cel putin 50 de grame de fibra pe zi. Trebuie de asemenea sa exersezi zilnic.
Fa asa si vei fi sanatoasa! Succes!
DanWood70
Postat pe 27 Decembrie 2009 07:13
Din pacate la noi sa mananci, sanatos, sa nu te ingrasi, sa nu faci colesterol e foarte greu.Fructele,legumele ce vad la TV, unde se prezinta diferite feluri de mancare e FOARTE SCUNP.La noi tot ce ar fi sanatos ,ecologic, fara colesterol[de ex ulei masline, de palmier e foarte scunp]deci trebuie inprovizat romaneste, inbinat cum se poate, ca in tara saraca e greu de dat sfaturi.Sunt canale speciale cu prepararea mancarurilor, unde se invata multe, si noi ramanem cu gura cascata cum traiesc alti, ce scunpete de mancaruri pline de EURI avem noi.
elsopotyi
Postat pe 27 Decembrie 2009 10:31
De la: elsopotyi, la data 2009-12-27 10:31:51Din pacate la noi sa mananci, sanatos, sa nu te ingrasi, sa nu faci colesterol e foarte greu.Fructele,legumele ce vad la TV, unde se prezinta diferite feluri de mancare e FOARTE SCUNP.La noi tot ce ar fi sanatos ,ecologic, fara colesterol[de ex ulei masline, de palmier e foarte scunp]deci trebuie inprovizat romaneste, inbinat cum se poate, ca in tara saraca e greu de dat sfaturi.Sunt canale speciale cu prepararea mancarurilor, unde se invata multe, si noi ramanem cu gura cascata cum traiesc alti, ce scunpete de mancaruri pline de EURI avem noi.



Ai mare dreptate , din pacate la noi cam tot ce e sanatos sau in aafara sezonului sunt foarte scumpe, lucru care in momentul de fata ne face viata cam grea :)
Dar un sfat ptr tine draga mea, este sa ai tot timpul ceva de rontait, dar nu alune sau mai stiu eu ce, tre sa ai morcovi, sau varza alba, sau chiar muraturi , iti inteleg stresul, stiu cume este :) Asta a fost si problema mea in studentie si asa am rezolvat-o :)
Multa sanatate !
lylee
Postat pe 27 Decembrie 2009 13:33
f.bine ai facut curatenie in organism prin cure insa si mentalul trebuie disciplinat si cred ca e nevoie sa faci un antrenament mental prin care sa inveti ca problema cu greutatea este rezolvata .
e-mail :terapii.florale@gmail.com
cu mare drag!
dia_luna_sol
Postat pe 27 Decembrie 2009 18:36
da... sport fac.. tae bo , yoga, aerobic.. dar alimentatia mea e problema .. oricum e mai bine acum .
AnnaM_healthy
Postat pe 29 Decembrie 2009 00:54
Am ales sa evit excesul de a manca carne ( ciorba, salate, etc etc ). Mananc cat mai multe legume si combin foarte bine cu peste.Te simtit mult mai bine dupa o masa , decat atunci cand mananci "greu"
RoxyRoxx
Postat pe 16 Septembrie 2013 17:43
De la: AnnaM_healthy, la data 2009-12-29 00:54:16da... sport fac.. tae bo , yoga, aerobic.. dar alimentatia mea e problema .. oricum e mai bine acum .


Din pacate am obs si eu ca oriunde m-as duce sa mananc ( fie vb de cantina de la munca ) sau in oras , mancarea este foarte grasa. Si chestia asta nu ma ajuta deloc , ma face sa imi gatesc singura ceva bun si care sa nu pice greu la stomac
RoxyRoxx
Postat pe 16 Septembrie 2013 17:44
De la: RoxyRoxx, la data 2013-09-16 17:44:20
De la: AnnaM_healthy, la data 2009-12-29 00:54:16da... sport fac.. tae bo , yoga, aerobic.. dar alimentatia mea e problema .. oricum e mai bine acum .


Din pacate am obs si eu ca oriunde m-as duce sa mananc ( fie vb de cantina de la munca ) sau in oras , mancarea este foarte grasa. Si chestia asta nu ma ajuta deloc , ma face sa imi gatesc singura ceva bun si care sa nu pice greu la stomac



Nu este o idee rea,dimpotriva,gatind iti poti calcula cantitatile corespunzatoare,si ,in plus de aceasta,iti poti pregati mesele principale dupa cum doresti,cat mai sanatos,igienic si pe placul tau,fara riscul de a asimila prea multe grasimi!!!
kudika_15804
Postat pe 16 Septembrie 2013 18:45
De la: RoxyRoxx, la data 2013-09-16 17:43:13Am ales sa evit excesul de a manca carne ( ciorba, salate, etc etc ). Mananc cat mai multe legume si combin foarte bine cu peste.Te simtit mult mai bine dupa o masa , decat atunci cand mananci "greu"


Asa am inceput si eu si intr-adevar simti ca esti mult mai implinit , sanatos si ai puterea de a te misca
DariaMih
Postat pe 14 Octombrie 2013 10:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Diete personalizata de nutritionist 114 De la: concursKudika 12 Septembrie 2016 20:18
polipii 7 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 17:13
Reteta de curatire a rinichilor 0 De la: 18 Februarie 2010 21:55
nu mai pot! 48 De la: 4Life 28 Ianuarie 2010 21:44
help ! 2 De la: healthy000378 6 Octombrie 2009 09:51