Setari Cookie-uri

Operatia Lasik

Am 33 de ani si port ochelari din cauza miopiei de la 17 ani.Vroiam sa fac o operatie Lasik ca sa nu mai trebuiasca sa port ochelari.Daca a facut cineva de pe forum imi poate scrie si mie cat de eficient este?sau daca miopia recidiveaza in cazul in care fac un copil?Multumesc si va doresc Sarbatori Fericite!
blondymme@yahoo.com
Postat pe 21 Decembrie 2009 18:44
Buna draguta! Nu stiu daca se poate sa trec numele clinicii aici...Eu m am operat in febr 2008, ambii ochi, cu aproape -20...a fost alegerea optima, la d na MOraru in Bucuresti.Ambii soti au cabinet. Boala poate recidiva oricand, e recomandat sa faci interventia in perioada de stagnare...
Eviti efort, sport, greutati, tv, pc, etc, lumina naturala si..nasterea (ca asta te intereseaza ) prin cezariana..
ptr alte info..in yoingerash_forever@yahoo.com
Mult succes!
yoingerash_forever
Postat pe 12 Ianuarie 2010 23:00
Buna, eu am facut o astfel de interventie anul trecut, am gasit o clinica ok, in Bucuresti cu un tarif mult sub pretul pietei.
Ei oricum inainte iti vor face o serie de investigatii, au aparatura 3D si sunt intr-adevar niste profesionisti. In urma investigatiilor vor decide daca se opereaza sau nu. Insa, trebuie sa stii urmatoarele: tu trebuie sa fii constienta ca o astfel de interventie se face numai daca dioprtiile tale au stagnat, de cel putin 1-2 ani, daca miopia in sine nu este un factor ereditar. Nu e problema cu nasterea, daca te vei decide sa faci un copil, logic vei avea un ginecolog caruia ii vei comunica problema ta si o vei face prin cezariana. Exista solutii la toate. In urma interventiei te vei reface rapid, vei simti ca te-ai nascut a doua oara, vei folosi niste picaturi timp de 6 luni, nu e costisitor si daca dioprtiile tale au stagnat, ceea ce ar fi normal la varsta ta, te vei bucura toata viata de efectul acestui tip de interventie. Nu vei mai avea nevoie de ochelari insa trebuie sa te protejezi de soare si medii poluante. Multa sanatate, daca vrei sa o faci, fa-o, nu vei simti nimic si vei fi multumita!
miki2009
Postat pe 10 Februarie 2010 14:21
Eu stiu ca acum in Romania, e un laser mult mai bun:iLASIK.
E un singur spital care face aceasta operatie cu iLASIK(dureaza 4 minute pentru fiecare ochi).Totul e computerizat si din cate am citit,la momentul de fata este atat de eficienta ca o foloseste si NASA...Aici am gasit articolul:

http://www.romanialibera.ro/stil-de-viata/sanatate/operatie-cu-laser-pentru-redarea-vederii-in-doar-4-minute-244763.html.

Ce pareri aveti?
shunmic
Postat pe 23 Noiembrie 2011 15:49
buna,eu am facut o astfel de operatie acum 2 ani, nu am nicio problema de atunci.
sunt destule clinici in Bucuresti care fac asa ceva, daca doresti detalii despre clinica la care m-am operat eu, lasa-mi un mesaj, te rog.
In primul rand costa nu excesiv, eu am platit 1000 Euro ambii ochi, miopie,crede-ma ca merita toti banii!!!
Recuperarea este rapida, cateva zile, nu necesita spitalizare. Dupa cateva luni poti face si sport, su tot ce doresti, eu conduc fara probleme, daor noaptea am o oarecare sensibilitate. La nastere, pentru ca si eu ma gandesc la acelasi lucru, poti informa medicul care se ocupa de tine ca ai suferit o astfel de interventie, apoi el iti va recomanda prin cezariana. Exista riscul la nasterea naturala sa creasca tensiunea oculara de aceea, este recomandata cezariana.
Insa, cu toate astea, vei vedea toate beneficiile dupa interventie, deloc dureroasa si scapi de ochelari definitiv. Se fac inainte investigatii, nu-ti vor face ei cu laser daca nu ai dioptrii care au stagnat deci,poti incepe printr-un control. bafta!
miki2009
Postat pe 24 Noiembrie 2011 12:13
exact acum o saptamana mi-am facut operatie de tip lasik la ambii ochi,la dr.mihai pop de la vision clinic. Eu am avut miopie de -3,75 la ambii ochi..dupa operatie mi-au lacrimat putin ochii si desi ma pregatisem psihic sa infrunt anumite neplaceri dupa trecerea anesteziei nu am simtit absolut nimic! nu m-a deranjat lumina,nu am lacrimat..insa noaptea,inainte sa adorm simt ceva in ochiul drept,ca si cand mi-ar fi intrat un fir de par..nu am dat atentie acestui lucru..mai devreme putin,m-am uitat in oglinda cu atentie si am observat o linie fina aproape ca un fir de par si asta am crezut ca este,insa analizand mai bine semana cu o lentila de contact care se plimba pe globul ocular si ma deranjeaza cand inchid ochiul..la un moment dat a disparut si nu am mai simtit-o? ce poate fi? :( oare este capacelul acela indepartat pt a fi aplicat laserul?sunt f.ingrijorata,de-a dreptul disperata,nu mi dau seama ce poate fi :(
kudika_17603
Postat pe 5 Octombrie 2012 01:33
exact acum o saptamana mi-am facut operatie de tip lasik la ambii ochi,la dr.mihai pop de la vision clinic. Eu am avut miopie de -3,75 la ambii ochi..dupa operatie mi-au lacrimat putin ochii si desi ma pregatisem psihic sa infrunt anumite neplaceri dupa trecerea anesteziei nu am simtit absolut nimic! nu m-a deranjat lumina,nu am lacrimat..insa noaptea,inainte sa adorm simt ceva in ochiul drept,ca si cand mi-ar fi intrat un fir de par..nu am dat atentie acestui lucru..mai devreme putin,m-am uitat in oglinda cu atentie si am observat o linie fina aproape ca un fir de par si asta am crezut ca este,insa analizand mai bine semana cu o lentila de contact care se plimba pe globul ocular si ma deranjeaza cand inchid ochiul..la un moment dat a disparut si nu am mai simtit-o? ce poate fi? :( oare este capacelul acela indepartat pt a fi aplicat laserul?sunt f.ingrijorata,de-a dreptul disperata,nu mi dau seama ce poate fi :( astept raspunsurile voastre
kudika_17603
Postat pe 5 Octombrie 2012 01:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VITILIGO 34 De la: kudika_35842 8 Septembrie 2013 11:35
gusa nodulara lateral stinga de gradul 3 12 De la: kudika321530 8 Octombrie 2012 21:16
Sanatate si wellness 5 De la: andutza_con 3 Iulie 2011 11:32
Tehnica bowen sau bowtech 10 De la: kudika226898 11 Octombrie 2011 08:18
diabetul 42 De la: spaleyna 15 Martie 2013 22:09