Setari Cookie-uri

de ce sangerez?

iau pastile de 4 ani si jumatate,am mai facut pauza de 6 luni,si de o luna.prima data am inceput sa iau marvelon si cu ele nu aveam nici o problema,nu ma durea nici burta si aveam ciclul normal si nu aveam nici probleme cu tenul,dar am acum o intrebare.am mai luat si artizia,{stiu ca e ceva nou,dar nu am avut probleme cu ele},acum iau desorelle de un an si ceva si nu am avut probleme pana acum.doar ca mi-a fost rau zilele trecute,saptamana trecuta am avut menstruatie si am avut doar 2 zile,doctorul mi-a zis ca nu e nici o problema,ca doar mi-a scazut fluxul.bine,am inteles asta,de miercurea trecuta,dupa pauza de 7 zile,am inceput sa le iau iar,dar eu mai iau alte pastile pt ca am probleme cu maseaua si mam simtit rau si am hotarat sa nu mai iau desorellul.deci dupa ce leam luat miercuri-joi-vineri,le-am lasat.a inceput sa-mi apara niste pete maronii pe chiloti si eu m-am speriat,am sunat-o pe dna doctor si mi-a zis ca e de la pastilele de masea,bine,am inteles si treaba asta,dar acum de ce mi-a venit iar ciclul?as vrea sa stiu dak as vrea sa raman gravida acum dupa ce am lasat pastilele,ar suferi bebelusul ceva?
kudika514041
Postat pe 8 Martie 2012 13:09
De la: kudika514041, la data 2012-03-08 13:09:58iau pastile de 4 ani si jumatate,am mai facut pauza de 6 luni,si de o luna.prima data am inceput sa iau marvelon si cu ele nu aveam nici o problema,nu ma durea nici burta si aveam ciclul normal si nu aveam nici probleme cu tenul,dar am acum o intrebare.am mai luat si artizia,{stiu ca e ceva nou,dar nu am avut probleme cu ele},acum iau desorelle de un an si ceva si nu am avut probleme pana acum.doar ca mi-a fost rau zilele trecute,saptamana trecuta am avut menstruatie si am avut doar 2 zile,doctorul mi-a zis ca nu e nici o problema,ca doar mi-a scazut fluxul.bine,am inteles asta,de miercurea trecuta,dupa pauza de 7 zile,am inceput sa le iau iar,dar eu mai iau alte pastile pt ca am probleme cu maseaua si mam simtit rau si am hotarat sa nu mai iau desorellul.deci dupa ce leam luat miercuri-joi-vineri,le-am lasat.a inceput sa-mi apara niste pete maronii pe chiloti si eu m-am speriat,am sunat-o pe dna doctor si mi-a zis ca e de la pastilele de masea,bine,am inteles si treaba asta,dar acum de ce mi-a venit iar ciclul?as vrea sa stiu dak as vrea sa raman gravida acum dupa ce am lasat pastilele,ar suferi bebelusul ceva?


Ca raspuns la intrebare ,iti pot recomanda o pauza de minim sase luni,pana la conceperea unui copilas,,substanta respectva este inca in corp!!!Ai schimbat contraceptivele si aceasta poate fi un motiv de dereglare a ciclului!
MissRainbow
Postat pe 8 Martie 2012 13:47
De la: kudika514041, la data 2012-03-08 13:09:58iau pastile de 4 ani si jumatate,am mai facut pauza de 6 luni,si de o luna.prima data am inceput sa iau marvelon si cu ele nu aveam nici o problema,nu ma durea nici burta si aveam ciclul normal si nu aveam nici probleme cu tenul,dar am acum o intrebare.am mai luat si artizia,{stiu ca e ceva nou,dar nu am avut probleme cu ele},acum iau desorelle de un an si ceva si nu am avut probleme pana acum.doar ca mi-a fost rau zilele trecute,saptamana trecuta am avut menstruatie si am avut doar 2 zile,doctorul mi-a zis ca nu e nici o problema,ca doar mi-a scazut fluxul.bine,am inteles asta,de miercurea trecuta,dupa pauza de 7 zile,am inceput sa le iau iar,dar eu mai iau alte pastile pt ca am probleme cu maseaua si mam simtit rau si am hotarat sa nu mai iau desorellul.deci dupa ce leam luat miercuri-joi-vineri,le-am lasat.a inceput sa-mi apara niste pete maronii pe chiloti si eu m-am speriat,am sunat-o pe dna doctor si mi-a zis ca e de la pastilele de masea,bine,am inteles si treaba asta,dar acum de ce mi-a venit iar ciclul?as vrea sa stiu dak as vrea sa raman gravida acum dupa ce am lasat pastilele,ar suferi bebelusul ceva?


Trebuie sa-ti spun ca daca iei anticonceptionale in timp ce faci tratament cu antibiotice, contraceptivele orale nu-ti mai ofera niciun fel de protectie si trebuie sa recurgi la alte metode de protectie contra unei sarcini nedorite.

Deci ai grija la protectie si tine sub supraveghere sangerarile acestea.
franziska_eu
Postat pe 8 Martie 2012 14:58
ultima pauza a fost in luna septembrie si atunci am inceput sa le iau iar pt ca am plecat din tara si din luna octombrie am avut ciclu cate o zi,2.acum le-am lasat,stiu ca trebuie sa ma protejez,dar sotul meu vrea copii.de luni pana azi,am avut niste pete maronii pe chiloti,acum s-a transformat in ciclu,ma intreb cat o sa ma tina?sper sa nam vreo problema grava
kudika514041
Postat pe 8 Martie 2012 15:23
ultima pauza a fost in luna septembrie si atunci am inceput sa le iau iar pt ca am plecat din tara si din luna octombrie am avut ciclu cate o zi,2.acum le-am lasat,stiu ca trebuie sa ma protejez,dar sotul meu vrea copii.de luni pana azi,am avut niste pete maronii pe chiloti,acum s-a transformat in ciclu,ma intreb cat o sa ma tina?sper sa nam vreo problema grava
kudika514041
Postat pe 8 Martie 2012 15:23
De la: kudika514041, la data 2012-03-08 15:23:09ultima pauza a fost in luna septembrie si atunci am inceput sa le iau iar pt ca am plecat din tara si din luna octombrie am avut ciclu cate o zi,2.acum le-am lasat,stiu ca trebuie sa ma protejez,dar sotul meu vrea copii.de luni pana azi,am avut niste pete maronii pe chiloti,acum s-a transformat in ciclu,ma intreb cat o sa ma tina?sper sa nam vreo problema grava


Nu ai nicio problema grava,asteapta sa se termine menstra,dupa care,mergi la medic pentru un consult de rutina!
MissRainbow
Postat pe 8 Martie 2012 16:03
1.Sangerezi pt ca ai incetat sa mai iei anticonceptionalele
2. E mai bine sa faci o pauza de min 3 luni, apoi sa ramai insarcinata;
ilumax_76
Postat pe 8 Martie 2012 20:07
De la: ilumax_76, la data 2012-03-08 20:07:051.Sangerezi pt ca ai incetat sa mai iei anticonceptionalele
2. E mai bine sa faci o pauza de min 3 luni, apoi sa ramai insarcinata;


_oktober_
Postat pe 8 Martie 2012 20:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog rasp 4 De la: lumi_1978 12 Decembrie 2009 14:23
Va scriu din nou... 7 De la: kudika369745 9 Mai 2012 16:01
conizatie 24 De la: neculai_roxana 4 August 2012 19:34
buna 4 De la: Barbie30_ 28 Noiembrie 2010 14:18
Programare sarcina in vitro 4 De la: ildi74 29 Decembrie 2009 23:43