Setari Cookie-uri

Mesele dese

Este adevarat ca mesele dese te ajuta sa slabesti? Eu de ex nu vreau neaparat sa slabesc, ci sa ma mentin. Sunt vegetariana si mananc doua mese pe zi, caci atat mi-e foame. Problema e ca mananc pana aproape imi vine rau (adica foarte mult). Ar fi mai bine sa am 3 sau 5 mese si sa mananc putin? (am 17 ani).
aishwa
Postat pe 31 Ianuarie 2010 13:51
Depinde si ce mananci de iti vine rau...... Daca esti vegetariana trebuie sa ai mare grija la alimentatie.... eu mereu cand tin post ma ingras de ex... Daca mananci salata verde pana iti vine rau nu e o problema dar sa nu fie cartofi prajiti.... Conteaza si cate mese ai pe zi dar conteaza mult si cate calori consumi zilnic.
Izza_bella
Postat pe 16 Februarie 2010 09:40
De la: healthy001531, la data 2010-01-31 13:51:01Este adevarat ca mesele dese te ajuta sa slabesti? Eu de ex nu vreau neaparat sa slabesc, ci sa ma mentin. Sunt vegetariana si mananc doua mese pe zi, caci atat mi-e foame. Problema e ca mananc pana aproape imi vine rau (adica foarte mult). Ar fi mai bine sa am 3 sau 5 mese si sa mananc putin? (am 17 ani).

Pe mine mesele dese m-au ingrasat (bine,asta era si scopu ca eram slabuta)...
Sabrinutza_healthy
Postat pe 20 Februarie 2010 20:44
De la: healthy001531, la data 2010-01-31 13:51:01Este adevarat ca mesele dese te ajuta sa slabesti? Eu de ex nu vreau neaparat sa slabesc, ci sa ma mentin. Sunt vegetariana si mananc doua mese pe zi, caci atat mi-e foame. Problema e ca mananc pana aproape imi vine rau (adica foarte mult). Ar fi mai bine sa am 3 sau 5 mese si sa mananc putin? (am 17 ani).
este foarte ADEVARAT ca mesele dese te ajuta sa slabesti, deoarece dupa putin timp organismul nu-ti va mai cere multa mancare la o masa,vei manca doar cate putin...oricum, in orice dieta recomandata de catre nutritonisti specializati, vei vedea ca se recomanda 4-5 mese / zi, 3 principale si 1-2 intermediare(gustari)
4Life
Postat pe 20 Februarie 2010 22:02
Daca ai incercat sa slabesti si nu ai reusit ,inseamna ca nu ai incercat Ecofit!
SLABESTI PANA LA 15KG!
www.ecofit.ro
ECOFIT
Postat pe 25 Februarie 2010 23:46
De la: ECOFIT, la data 2010-02-25 23:46:59Daca ai incercat sa slabesti si nu ai reusit ,inseamna ca nu ai incercat Ecofit!
SLABESTI PANA LA 15KG!
www.ecofit.ro
ste un produs foarte scump,pentru un produs romanesc, iar pe site-ul de prezentare au incurcat ingredientele !!! se pare ca este tot o mare vrajeala si cu ecofit asta...!!!
4Life
Postat pe 26 Februarie 2010 22:02
Este un produs extraordinar,nu ca produsele tale de la firma 4life pe care le-am incercat fara rezultat,rolul tau pe acest forum este sa strici imaginea altor produse ca oamenii sa le cumpere pe cele care le reprezinti de la firma 4life.Iti indepartezi concurenta,apeland si la jigniri.
Ecofit este un produs care isi merita toti banii avand in vedere ca este tratament pentru 1 luna (picaturi +pastile).Multa lumea a slabit cu acest tratament Ecofit facut de laboratoarele Medica,100%natural.
Ingredientele sunt in regula puteti sa le vedeti si pe siteul lor www.ecofit.ro,mai ales ca este o firma serioasa si se respecta.Au numai medicamente de buna calitate.Podusul se gaseste si in plafarurile din Bucuresti.
comandelia
Postat pe 26 Februarie 2010 22:05
http://www.agentiasmile.ro/index.php?pag_index=2&id_oferta=572&title_pag=OFERTA+PASTE+2009
STATIUNEA SINAIA

PENSIUNEA BOEMA 3*

CAZARE 3 NOPTI CU MIC DEJUN SI CINA + MASA TRADITIONALA DE PASTE
TARIF 549 LEI / PERSOANA / PACHET.


cornel_sabin
Postat pe 26 Februarie 2010 23:55
mesele dese echilibreaza metabolismul organismului. de aceea cei slabi se mai ingrasa,iar cei grasi slabesc. scopul este sa fii in limitele normale. bineinteles ca e importanta cantitatea la o masa, nu e bine sa suprasoliciti stomacul, ficatul si pancreasul. mese mai dese si cantitati mici de alimente. la varsta de 17 ani inca esti in formare, deci ai grija ce mananci sa nu ai dezechilibre nutritionale. daca esti vegetariana incearca suplimente cu fier si vitamina B12 sa nu suferi de anemie.
pai, normal ca daca ai doar doua mese copioase nu iti mai e foame. dar nu ajuta organismul. el are nevoie constant de glucoza si de nutrienti de aceea se recomanda sa aduci un aport regulat de nutrienti prin mese dese. calitatea alimentelor e de altfel inportanta, fructele, legumele pentru fibre, vitamine si minerale, proteinele(carnea, oul, laptele,branzeturile, anumite boabe ca fasolea, lintea, nautul, pestele)pentru amino acizi care ajuta la regenerarea tesuturilor, carbohidratii pentru energie(fainoasele), grasimile in cantitati mici contin unele vitamine necesare pentru par si unghii. si-apoi depinde ce stil de viata ai, unul sedentar te obliga sa consumi mai putine calorii, iar unul alert te face sa arzi mai multe calorii si sa slabesti. de altfel miscarea e foarte importanta si necesara pentru o buna functionarea a organismului.
alexandra25
Postat pe 22 Martie 2010 06:45
IN primul rand nu sunt de acord cu a fi vegetarian. Omul este omnivor prin structura sa, are nevoie si de substante vegetale si de substante animale. NU poti sa'ti iei proteinele complete din vegetale, adica toti aminoacizii de care are nevoie organismul. daca nu mananci carne de porc, de vita, incearca sa consumi peste, carne de pui. DE asemenea mi se pare o prostie sa mananci mult o data...nu trebuie sa indesi pe matz. Daca mananci mult odata ti se dilata stomacul si astfel ajungi sa te ingrasi pt ca pofta de mancare e tot mai mare...SEnzatia de satietate apare doar la vreo 10-15 minute dupa masa, de aceea e bine sa te opresti cu putin inainte de a te simti satula.
Eu stiu ca in principiu trebuie sa avem 3 mese principale/zi si 2 gustari intre ele.
Eu incerc sa respect mesele, mananc de toate si destul de mult, n'am tinut niciodata dieta si ma mentin de multi ani la greutatea de 45 kg.
ladycroft_healthy
Postat pe 22 Martie 2010 08:40
Ai 17 ani si esti vegetariana??? De unde o copila de 17 ani doreste sa nu manance carne???

Si nu ai deloc un regim sanatos...mananci de 2 ori pe zi pana "iti vine rau"...clar ai o problema la alimentatie.
Incearca sa ai mic dejun neaparat si inca 2-3 mese pe zi. Si carnita. Fiind in crestere, s-ar putea sa ai mari probleme...daca nu acum, cu siguranta mai tarziu.
michelle_venus_21
Postat pe 22 Martie 2010 09:30
N-am inteles totusi care este legatura cu acest topic sau sunt eu cam neintelegatoare ?
camelia_ctin@yahoo.com
Postat pe 22 Martie 2010 10:20
Da este adevarat. Cu conditia sa nu incepi sa mananci si des si mult si cu pofta, pt ca atunci vei spune ca te minte lumea. Slabesti si/sau te mentii daca mananci des si cate putin pt ca organismul renunta sa isi faca depozite de proteine, lipide, glucide - asa cum face cand mananci de 2 ori pe zi sau 1 singura data. Mancand rar el intelege ca nu va mai primi prea curand ce ii dai tu, asa ca pune singur deoparte ca sa aiba ce sa arda mai tarziu. Deci nu te mai infometa ca nu e o solutie nici acum (la 17 ani), nici mai tarziu. In plus, incearca sa ii dai putin din toate, ca sa nu devina frustrat fara proteine de pilda sau fara glucide.
epaminonda
Postat pe 22 Martie 2010 13:24
De la: healthy001531, la data 2010-01-31 13:51:01Este adevarat ca mesele dese te ajuta sa slabesti? Eu de ex nu vreau neaparat sa slabesc, ci sa ma mentin. Sunt vegetariana si mananc doua mese pe zi, caci atat mi-e foame. Problema e ca mananc pana aproape imi vine rau (adica foarte mult). Ar fi mai bine sa am 3 sau 5 mese si sa mananc putin? (am 17 ani).

Ideea este urmatoarea : sa mananci 4-5 ideal 6 mese(mici) pe zi [mese la interval de 3 ore]si asa vei slabi garantat.ideal ar fi sa eviti alimentele cu indice glicemic mare.MAMANCI PUTIN SI DES! mult SUCCES!
sss
Postat pe 22 Martie 2010 16:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ca si cum Virgina!!! 18 De la: brun3tu 29 Noiembrie 2010 20:39
7 Secrete pentru a slabi 2 De la: danabarr 21 August 2013 12:51
inel gastric 67 De la: monell_healthy 12 Iulie 2015 00:32
chefir 2 De la: Nemes 20 Noiembrie 2009 12:50
buna 12 De la: office_salinasusesi_ro 28 Februarie 2010 11:13