Setari Cookie-uri

pro sau contra dietelor disociate????

cine a incercat si ce rezultate a avut????????
andy_zanika
Postat pe 7 Februarie 2010 11:50
nu a incercat nimeni dieta disociata?????????
andy_zanika
Postat pe 7 Februarie 2010 12:10
buna, eu am încercat si a dat rezultat.10 kg. în 3 luni
healthy004426
Postat pe 11 Februarie 2010 08:29
eu zic sa nu incerrci...este o prostie..la inceput slabesti,defapt slabesti cat o tii si dupaia pui pe tine dublu...iar cele pe care le pui sunt foarte greu de dat jos:). eu vorbesc ca antrenoare de fitness...deci nu te sfatuiesc. decat sa mananci natural..si renunta al mancatul seara.o zi buna
kudika068741
Postat pe 11 Februarie 2010 08:36
Eu am slabit intr-o luna 5 kg. Slabisem 7, dar doua le-am pus la loc in doar 3 zile. Acum incerc sa tin dieta Montignac, dar nu prea o inteleg, inca ma documentez, oricum am renuntat la zahar,paine( mananc doar facuta de mine din faina integrala si doar dimineata) si la mancat dupa ora 18.00.
healthy012114
Postat pe 11 Februarie 2010 08:37
eu cu dieta 3+3 de la irina reisler.Am slabit 4,5 kg intr-o luna.si e foarte permisiva. 3 zile produse de origine animala si 3 porduse vegetale.intrati pe site si aflati mai multe detalii.
irinush13
Postat pe 11 Februarie 2010 09:05
sotul meu a tzinut ac.dieta, a slabit in 2 luni 13kg,da'pt.k perseverenta e f.grea in cateva luni le-a pus la loc; eu sunt pt.o dieta pe care poti s-o respecti toata viata:adik sa nu fie prea drastika, sa nu te infometezi, da'nici sa sari calu',sa mananci din toate,da'putzin si miscare
fairdealing
Postat pe 11 Februarie 2010 09:52
buna!si tatal meu a tinut aceasta dieta disociata,a slabit 15 kn in 3 luni dar le-a pus la loc in 2 luni.
mada20_mada20
Postat pe 11 Februarie 2010 11:13
au pus la loc acele kg din cauza ca au revenit la vechile obiceiuri culinare nu tocmai benefice organismului...!
4Life
Postat pe 11 Februarie 2010 11:21
la mine regimul disociat consta in:
-o zi fructe
-o zi lactate
-o zi legume
-o zi carne
-o zi oua
-o zi peste
-o zi pauza

vreau sa-l tin 2 saptamani....sa vedem c rezultate o sa am:D
andy_zanika
Postat pe 11 Februarie 2010 11:24
la voi in ce consta regimul disociat?
andy_zanika
Postat pe 11 Februarie 2010 11:26
Buna! Pot sa spun ca ORICE dieta ai tine si daca ai avut rezultate trebuie sa treci la perioada de mentinere nu sa revii la vechile obiceiuri culinare!!!! Pt ca te vei ingrasa la loc sau chiar mai mult! Asa ca nu conteaza ca o tii pe cea disociata sau pe nu mai stiu care...conteaza sa te mentii in continuare...
roxalyndaa
Postat pe 11 Februarie 2010 11:38
Inca ceva intra pe site-ul Irinei Reisler sa vezi ce rezultate uimitoare au doamnel;e care tin dieta 3+3 si dieta astronautilor data de un medic!
roxalyndaa
Postat pe 11 Februarie 2010 11:40
Cartea lui Montignac a mai aparut acum cativa ani, am tinut-o atunci, intr-o luna si jumatate am slabit 7 kg, dar in timp, s-au pus la loc.
Trebuie sa ai rabdare pana retii totul, dar eu am „simplificat-o / adaptat-o„ oarecum. O tin acum din nou. Nu mananc paine, decat putin graham dimineata, chiar daca mananc branza de vaci sau un ou; nu mananc cartofi,morcovi, dovleac,sfecla, paste, orez, nici de cel complet. Supa la pranz ( legume, roșii ) cu un felul doi ( carne, peste fierte ). Seara o salata de cruditati, iaurt sau lapte cu cereale. Constat ca merge, incet, nu rapid, dar sunt multumita.
Cu dietele astea e o problema. Cu cat inaintezi in varsta, corpul se adpteaza mai greu restrictiilor alimentare, poate nici moral nu mai „ tine ”. Daca te obisnuiesti mai din timp sa ai o dieta echilibrata+putina miscare, nu neaparat „ fiare și sala „, nu vei ajunge ca la o anumita varsta sa te fortezi sa slabesti. Si mai e nevoie si de rabdare, uneori ai vrea ca dupa o saptamana sa dai jos multe kg si gata, sa ramai acolo fara niciun efort. Si haideti sa recunoastem ca majoritatea dintre noi gandeste asa. Succes fetelor ( doamnelor)!
akrep
Postat pe 11 Februarie 2010 12:07
tin regimul asta p care l-am inceput...si apoi ma apuc de cel 3+3...am vazut k mutora le-a dat rezultate...va tin la curent...
andy_zanika
Postat pe 11 Februarie 2010 12:17
CARE SITE?
elennusa
Postat pe 11 Februarie 2010 14:06
Fetelor , dak nu aveti nevoie sa dati jos f mult , cel mai bn e sa ti faci un program , cauta pe internet care sunt alimentele cu indice glicemic mare si elimina le total in alimentatie , de asemenea elimina carnea grasa si grasimile d orice fel ,,,, Puteti sa va calculati singura caloriile pe care le consumati , iar dak doriti sa dati jos , consumati cu un deficit d 300 -500 d cal , nu mai mult !!!! + SPORT SPORT SI IARASI SPORT ... CEL PUTIN D 3 ORI PE SAPTAMANA , si d preferat sa alegeti un program d aerobic ,;)
healthy006322
Postat pe 11 Februarie 2010 14:48
Eu am tinut dieta disociata acum 4 ani. Am slabit 45 de kg. Aceasta la varsta de 50 de ani. Am slabit intr-un an de zile. A devenit un mod de viata. Am mai pus in 4 ani 3-4 kg dar tin greutatea sub control. As sfatui pe toata lumea sa o tina. E foarte usor de tinut. In plus analizele imi ies perfecte(la 54 ani) Succes!!
COLULY1
Postat pe 11 Februarie 2010 17:30
si eu am tinut regimul disociat!am slabit aproape 40 kg in 3 luni!dar am facut si sport!si am pus inapoi f f f greu!cam dupa un an si ceva!pt ca incepusem iar sa devorez dulciuri in cantitati impresionante!si mai ales seara!noaptea!asa ca...am ajuns iar la 90 si ceva kg.care..sint asezate f bine!dar tot obeza de gr.2 sint!ce voiam sa va spun:la fiecare varsta corpul reactioneaza altfel!acum am inceput o dieta -de pregatire-cu 800 de calorii pe zi!deocamdata au inceput sa-mi fie usor largute hainele dar...cea mai sigura dieta-pt mine-e cea disociata!
RELICOCO
Postat pe 11 Februarie 2010 18:07
Eu am incercat foarte multe diete dar fara rezultate spectaculoase sau ce reuseam sa dau jos puneam repede inapoi. De 2 saptamani am inceput o dieta noua pentru mine si care a dat rezultate foarte marcabile in cazul unei prietene. Este practic o dieta care nu te incorseteaza intre anumite gramaje , dar este foarte important cum reusesti sa te mentii. Prietena mea a slabit de la 95kg la 65 kg pe parcursul a 2 ani timp in care a facut si sport.Mai jos iti dau detalii referitoare la aceasta dieta si sper sa functioneze si la tine.
,,Cel care a creat acest program este Herman Tarnower, practicant al medicinei de peste 40 de ani, iar acum 19 ani a infiintat "Scarsdale Medical Center". In toti acesti ani, Herman a studiat nenumarate diete, cu defectele si reusitele lor, pana cand a ajuns la acest program de nutritie "suportabil, sigur, satisfacator si deloc complicat". Programul dureaza doar 14 zile si poate fi inceput in orice zi a saptamanii cu meniul din ziua respectiva. Pentru o cat mai mare eficienta, el trebuie tinut exact asa cum este scris. In felul acesta, va puteti obisnui cu un program sanatos de nutritie care sa va ajute sa va mentineti greutatea corporala dorita pe o cat mai mare perioada de timp.
Programul Scarsdale de 14 zile:
Micul dejun valabil pentru fiecare zi din saptamana:
- o jumatate de grapefruit; daca nu aveti la dispozitie, puteti inlocui cu o jumatate de cana de ananas taiat bucati sau o jumatate de mango, sau o felie potrivita de pepene galben;
- o felie de paine integrala, fara unt;
- cafea sau ceai fara zahar, lapte, frisca sau miere.
Nota:
- este recomandat sa gatiti mancarea cu diferite condimente, plante, ceapa, patrunjel;
- puteti folosi sare, sosuri usoare, ketchup, chili si mustar;
- nu sunt permise: graul, mazarea, cartofii, lintea;
- daca nu este indicata cantitatea unui aliment, el poate fi consumat in orice cantitate;
- mancati atat cat sa vs simtiti satula si nu umflata.
Luni
Pranz:
- felii de carne rece asortate la alegere: porc, pui, curcan;
- rosii taiate, fierte sau inabusite;
- cafea, ceai, apa (minerala, plata).
Cina:
- orice fel de peste sau fructe de mare;
- salata asortata din legume si verdeturi dupa preferinta;
- o felie de paine integrala toast;
- grapefruit;
- cafea, ceai, apa (minerala, plata).
Marti
Pranz:
- salata de fructe, orice combinatie de fructe;
- cafea, ceai, apa (minerala, plata).
Cina:
- carne slaba la gratar;
- rosii, salata verde, telina, masline, varza de Bruxelles sau castraveti;
- cafea, ceai, apa (minerala, plata).
Miercuri
Pranz:
- salata de ton sau de somon cu ulei si lamaie;
- grapefruit sau pepene galben;
- cafea, ceai, apa (minerala, plata).
Cina:
- friptura de miel fara grasime; se poate inlocui cu peste, fructe de mare, pui sau curcan, sau proteine vegetale;
- salata de rosii, castraveti, telina si salata verde;
- cafea, ceai, apa (minerala, plata).
Joi
Pranz:
- doua oua de orice fel (a nu se folosi grasime la gatit);
- branza da vaca, fara grasime;
- rosii taiate sau inabusite, sau putina fasole;
- o felie de paine integrala toast;
- cafea, ceai, apa (minerala, plata).
Cina:
- pui inabusit sau la gratar (fara grasime si fara piele);
- cat mai mult spanac, ardei verde, fasole;
- cafea, ceai, apa (minerala, plata).
Vineri
Pranz:
- cateva felii asortate de branzeturi;
- spanac, cat vrei;
- o felie de paine integrala toast;
- cafea, ceai, apa (minerala, plata).
Cina:
- orice fel de peste;
- salata asortata din legume proaspete;
- o felie de paine integrala toast;
- cafea, ceai, apa minerala sau plata.
Sambata
Pranz:
- salata de fructe, cat vrei;
- cafea, ceai, apa (minerala, plata).
Cina:
- friptura de pui sau curcan la gratar;
- salata de rosii si salata verde;
- grapefruit;
- cafea, ceai, apa (minerala, plata).
Duminica
Pranz:
- carne de pui sau curcan la gratar (rece sau cald);
- rosii, morcovi, varza gatita, broccoli sau conopida;
- grapefruit;
- cafea, ceai, apa (minerala, plata).
Cina:
- carne de vitel fiarta, fara grasime;
- salata de telina, castraveti, salata verde, rosii (taiate sau gatite);
- varza de Bruxelles;
- cafea, ceai, apa (minerala, plata).
La alegere, puteti inlocui masa de pranz din orice zi, cu urmatorul meniu:
- o jumatate de cana de branza slaba sau telemea de vaca, amestecata cu o lingura de smantana slaba;
- fructe taiate cate doresti;
- 6 nuci pisate si presarate peste fructe;
- cafea, ceai, sucuri dietetice, fara zahar.
In a doua saptamana de dieta se repeta acelasi meniu din fiecare zi. Daca dupa cele doua saptamani de dieta, inca mai ai nevoie sa slabesti, trebuie sa faci o pauza de mentinere de doua saptamani si abia dupa aceea sa reiei programul Scarsdale.
Reguli de baza in timpul dietei:
- mananca exact ceea ce scrie in meniu. Nu face inlocuiri;
- nu bea nici un fel de bautura alcoolica;
- intre mese poti manca doar morcovi si telina, in ce cantitate doresti;
- singurele bauturi permise sunt: cafeaua obisnuita sau decofeinizata, ceaiul, apa minerala cu lamaie (daca vrei) si sucurile dietetice, in orice cantitate;
- prepara toate salatele fara ulei, fara maioneza sau alte sosuri. Foloseste doar lamaie si otet sau sos de mustar cu otet;
- manaca legume (exceptand graul, mazarea, cartofii, lintea), fara unt, margarina sau alte grasimi; se poate folosi doar lamaie;
- toata carnea trebuie sa fie foarte slaba; indeparteaza orice fel de grasime inainte de a o manca, inclusiv pielea la pui si curcan;
- nu este necesar sa manaci tot ce scrie pe lista, dar nu adauga si nu schimba nimic. Incearca sa mananci intre 850 si 1000 de calorii pe zi in timpul dietei si intre 1000 si 1200 de calorii pe zi in perioada de mentinere;
- nu-ti incarcati niciodata prea tare stomacul. Cand te simti satula, opreste-te;
- nu tine dieta mai mult de 14 zile.
Succes!''


healthy011414
Postat pe 11 Februarie 2010 18:16
imi spuneti va rog si mie care este dieta disociata?...
andr3aaaa
Postat pe 11 Februarie 2010 20:59
http://forum.irinareisler.ro/showthread.php?tid=219 le gasesti aici ,sant foarte multe exemple .
kudika051850
Postat pe 11 Februarie 2010 21:28
Healty011414 te rog sa-mi spui si mie daca e permisa sarea in regimul pe care la-i prezentat si cam cate kg.se pierd daca este tinut corect.Multumesc anticipat.
kudika151720
Postat pe 12 Februarie 2010 10:06
buna si eu am tinut aceasta dieta intr-o luna jumatate 12 kg dar binenteles ca dupa le-am pus inapoi cel mai bine e sa incerci sa-ti schimbi stilul de viata sa mananci sanatos adica nu prajeli nu dulciuri mancare la plancea gratar sunt tot felu de tigai acu pe piata care te ajuta sa prepari mancare sanatoasa deci cum spuneam carne de pui de vita peste cat mai mult daca se poate si toate insotite de salate fructe si iaurturi binenteles ca si 2 felii de paine si din cand in cand cand tii dor de ceva dulce.....nu abuza asta e cel mai bun lucru care il poti face slabesti greu cei drept in mult timp dar cel mai sanatos si durabil si nu numai ca vei slabi dar te vei simti si ffff bine sucses pupici
angel_withe_andreea
Postat pe 12 Februarie 2010 18:10
da-mi si mie te rog site-ul
kudika045635
Postat pe 13 Februarie 2010 00:56
De la: angel_withe_andreea, la data 2010-02-12 18:10:33buna si eu am tinut aceasta dieta intr-o luna jumatate 12 kg dar binenteles ca dupa le-am pus inapoi cel mai bine e sa incerci sa-ti schimbi stilul de viata sa mananci sanatos adica nu prajeli nu dulciuri mancare la plancea gratar sunt tot felu de tigai acu pe piata care te ajuta sa prepari mancare sanatoasa deci cum spuneam carne de pui de vita peste cat mai mult daca se poate si toate insotite de salate fructe si iaurturi binenteles ca si 2 felii de paine si din cand in cand cand tii dor de ceva dulce.....nu abuza asta e cel mai bun lucru care il poti face slabesti greu cei drept in mult timp dar cel mai sanatos si durabil si nu numai ca vei slabi dar te vei simti si ffff bine sucses pupici


in ce consta dieta disociata la tine?
andy_zanika
Postat pe 13 Februarie 2010 16:23
eu am tinut cam asa 3 zile numai carne de pui peste etc etc cum vrei fiarta sau gratar 3 zile numai lactate lapte branzica iaurturi tot ce e lactate indiferent de grasime si 3 zile numa oua fierte pe apa omleta fara ulei etc si toate asociate cu salate 2-3 felii de paine la masa si dulciuri fffffffffffffffff rar doar cand imi era ffffff pofta dar cum am mai spus cand renunti te ingrasi fffffff repede inapoi deci mai bine ce spuneam mai sun mancare sanatoasa si sport succes
angel_withe_andreea
Postat pe 13 Februarie 2010 18:34
Cred ca cel mai bine ar fi sa renunti la mesele luate dupa ora 18. Eu personal nu am tinut diete dar am avut un coleg de servici care in urma acestei singure restrictii a slabit vizibil si isi mentine rezultatul cu kilogramele si acum. Nu inteleg prea bine de ce, dar crede-ma functioneaza
healthy012978
Postat pe 20 Februarie 2010 10:10
incercarea moarte n'are,cum se spune,eu am incercat dieta disociata,si nu e o prostie,bineinteles depinde de organismul fiecaruia,dar nu inseamna ca nu da rezultate,si de obicei dupa ce ti o dieta te mentii nu "bagi in tine ca o vaca",nu:))nu e cu suparare dar majoritatea asa fac,logic ca le pui inapoi kg,am tinut un o dieta de 3 lunidin care in 2 am slabit 10 kg,dar nu le'am mai pus inapoi.:P
dyanna_f
Postat pe 21 Februarie 2010 11:13
Problema e sa nu mai pui la loc kilogramele.Eu am inceput sa consum alge sub forma de praf de la o firma din Germania. Sunt ca o mancare foarte consistenta.Pur si simplu nu-ti mai e foame fiindca contin toate elementele nutritive in doar 4 grame.
Andu_healthy
Postat pe 22 Februarie 2010 17:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hy 1 De la: mirelaila 10 Aprilie 2010 15:00
vreau si eu 6 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 14:36
doctor alergolog 4 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 16:03
polipii 7 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 17:13
Cine Incepe sa tina cu mine Dieta lui Nicoleta Luciu ? 1016 De la: yesenia 6 Octombrie 2012 13:50