Setari Cookie-uri

nu reusesc sa raman insarcinata

incerc de 6 luni sa raman gravida si nu pot.am incercat cu temperatura bazala,calcularea ovulatiei si a ciclului menstrual,am teste de ovulatie care au iesit pozitive si...dar tot nimic.am un baietel de 4ani si jumatate si am facut un avort,prin aspiratie pt ca sarcina era la inceput si nu eram pregatita pt un alt copil,dar de atunci mi-am facut controale ginecologice(dar nu mai recent de un an)si era totul ok.oare e vina unuia dintre noi?nu avem stres la munca si inca nu ne stresam pt a face un copil(pana in clipa asta).i-au acid folic de 2 luni.mi-as fi dorit sa raman insarcinata fara sa fie nevoie sa merg pe la doctori.ce as mai putea face pt a ramane gravida?
laraariss
Postat pe 11 Mai 2010 20:46
NU DISPERA AI SA VEZI CA VEI RAMANE, INCEARCA SA FII DEGAJATA NU O LUA CA PE CEA MAI IMPORTANTA SI PRIORITARA PRIORITATE.
DACA CREZI CA TE AJUTA IA VITAMINE GEN CENTRUM MATERNA SAU ELEVIT, CARE SE ZICE CA AJUTA, SUNT PT. PERIOADA DE INAINTE DE A RAMANE INSARCINATA SI EVIDENT DUPA CE AI RAMAS, SI PE LANGA SI ACIDUL FOLIC.LA MINE A FUNCTIONAT CU VITAMINELE INAINTE DE SARCINA, SI ACUM SUNT INSARCINATA IN 8 LUNI SI MAI AM SI UN BAIETEL DE 5 ANISORI...
AI INCREDERE CA VE-TI REUSI...BAFTA
TE PUP, VORBIM!!!
healthy008430
Postat pe 11 Mai 2010 21:16
De la: healthy008430, la data 2010-05-11 21:16:12 NU DISPERA AI SA VEZI CA VEI RAMANE, INCEARCA SA FII DEGAJATA NU O LUA CA PE CEA MAI IMPORTANTA SI PRIORITARA PRIORITATE.
DACA CREZI CA TE AJUTA IA VITAMINE GEN CENTRUM MATERNA SAU ELEVIT, CARE SE ZICE CA AJUTA, SUNT PT. PERIOADA DE INAINTE DE A RAMANE INSARCINATA SI EVIDENT DUPA CE AI RAMAS, SI PE LANGA SI ACIDUL FOLIC.LA MINE A FUNCTIONAT CU VITAMINELE INAINTE DE SARCINA, SI ACUM SUNT INSARCINATA IN 8 LUNI SI MAI AM SI UN BAIETEL DE 5 ANISORI...
AI INCREDERE CA VE-TI REUSI...BAFTA
TE PUP, VORBIM!!!
angelradios
Postat pe 11 Mai 2010 21:31
multumesc pentru incurajare,sa -ti fie sanatos bebitzul din burtica si baietelul cel mare.sa speram ca la anul voi fi in situatia ta...sa ma tii la curent cu nasterea .
laraariss
Postat pe 11 Mai 2010 21:32
buna, sunt casatorita de 7 luni si din august tot incerc sa raman insarcinata. am fost la ginecolog unde totul a iesit ok, am fac analiza pe glanda, ft4, teste de ovulatie, ecograf. nu am mai ramas niciodata insarcinata (nu am dorit) si nu am luat anticonceptionale. acum am incaput sa ma ingrijorez de aceasta situatie.
angelradios
Postat pe 11 Mai 2010 21:34
sotul tau a facut spermograma?
laraariss
Postat pe 11 Mai 2010 21:42
pentru lara si dya, incearcati sa luati Clomid. cunosc persoane care au avut probleme de conceptie si au facut acest tratament si a avut succes.
de ingrijorat poti sa te injrijorezi daca nu ramai insarcinata in decurs de un an, asa ca mai incearca draga dya.
mai exista cauze pentru care nu ramai gravida, cum ar fi incompatibilitatea materialului genetic dintre soti sau in cazul in care ai suferit anexite sau infectii cu aceasta Chlamydia.
alexandra25
Postat pe 11 Mai 2010 22:05
De la: alexandra25, la data 2010-05-11 22:05:45pentru lara si dya, incearcati sa luati Clomid. cunosc persoane care au avut probleme de conceptie si au facut acest tratament si a avut succes.
de ingrijorat poti sa te injrijorezi daca nu ramai insarcinata in decurs de un an, asa ca mai incearca draga dya.
mai exista cauze pentru care nu ramai gravida, cum ar fi incompatibilitatea materialului genetic dintre soti sau in cazul in care ai suferit anexite sau infectii cu aceasta Chlamydia.


nu am suferit de nicio boala de acest gen, insa as vrea sa mi spui dac poti cum adica incompatibilitate de material genetic intre soti, cum aflu asta? de unde imi dau seama sau ce analize tr facute?
angelradios
Postat pe 12 Mai 2010 18:20
tarot_healthy
Postat pe 13 Mai 2010 15:21
Incearca o cura cu viteminele A si E. La mine a functionat acum aproape 30 de ani .Am avut cel putin 3 sau 4 sarcini consecutive , din care am 2 baieti mari sifrumosi si destepti.
healthy011487
Postat pe 14 Mai 2010 11:11
pt.lara si dya
Incercati cu branca ursului pe care o gasiti la plafar sau la farmacii care au si plante medicinale.Branca ursului este o tinctura pe care trebuie sa o ia ambii soti,in cutie este prospect de folosire.
Incercati ca nu o sa va para rau,nu mai cheltuiti banii pe tot felul de medicamente scumpe sicare nu au nici un efect.
Fiica mea a ramas insarcinata la 2 luni dupa ce a folosit branca ursuli,inainte sa foloseasca a pierdut 2 sarcini la cate 10 saptamani.
Acum are 2 baieti frumosi si isi doreste o fetita.
healthy015032elena
Postat pe 14 Mai 2010 16:33
Pentru a ramane insarcinata nu trebuie sa faci tratamente "dupa ureche" pentru ca fiecare organism reactioneaza diferit chiar si la acelasi tratament si ceea ce a dat rezultate bune la cineva tie s-ar putea sa-ti cauzeze.
Eu cred ca bebe va veni atunci cand va vrea Domnul ,dar stii cum se zice ..."nu-ti baga si in traista".Sfatul meu e sa mergi la doctor pentru ca s-ar putea sa fie un chist sau o micoza care sa "inchida drumul".
Ai incredere in Dumnezeu si multumeste-i in fiecare zi ca ai deja un copil.
Sa-ti traiasca si sa auzim numai de bine.

O mamica in aceeasi situatie...
bezi
Postat pe 14 Mai 2010 18:52
Pt.bezi,
tratamentul cu branca ursului nu este un tratament dupa ureche,este un tratament care il fac femeile de mult timp si este mai sanatos decat medicamentele pline de chimicale.
D-na bezi ar trebui sa citeasca si despre plantele medicinale si efectul lor asupra oamenilor nu sa astepte sa dea domnul sa ramana insarcinata.
In multe cazuri medicii nu au rezolvat cazuri in care multe femei nu au ramas insarcinate si au fost de acord cu folosirea plantelor medicinale.Despre branca ursului d-na benzi poate citi in cartea Incursiune in fitoterapie, Formula As sau internet.
Doamnele care doresc sa ramana insarcinate pot folosi cu incredere branca ursului,copii care se nasc sant sanatosi nu au chimicale folosite de mama ca sa ramana insarcinate.
Folositi cu incredere branca ursului si veti fi fericite ca o sa aveti copii sanatosi.

healthy015032elena
Postat pe 14 Mai 2010 21:32
Draga mea, incearca sa te impaci cu Dumnezeu. Dumnezeu nu este un mos, ori vreun individ orgolios. Este Marea Sursa Universala a Constientului si Subcontientului Uman. El ti-a trimis un dar, pe care tu l-ai respins din motivele tale. Frica de viitor. Ti-a respectat mesajul. Nu sunt pregatita. Cand vei accepta relaxata darurile divine, vei vedea cate minuni se vor produce in viata ta. In computerul divin nu exista calcule financiare, ori emotionale. Exista doar si numai Iubire. Intoarce-te cu dragoste si incredere la divinitate, iar darul sau va reveni. Si acelasi lucru sa il faca si sotul tau. Te intrebi daca si el este pregatit? Discutati, decideti, si mai ales tu, mama divina recunoaste-ti momentul de deruta si relaxeaza-te. Nu forta nimic. Totul este cu mult mai simplu decat gandesti. Nu gandi. Cheama-ti copilul innapoi. Eu am 3 copii, dupa ce timp de 3 ani pierdeam succesiv sarcinile. Eram disperata. Nu am facut nici un tratament, decat o baie intima foarte fierbinte, in urma unei cistite. Medicii pe vremea aceea erau foarte rezervati - diagnosticul era "sterilitate de gradul III" - cauze necunoscute stiintific. In prezent, sunt mamica unei fete - 30 ani - medic, unui baiat 28 de ani - inginer diplomat, si a unui baiat de 26 de ani - recunoscut ca fiind cel mai bun programator din Romania. Tot ceea ce tu iti doresti, SE POATE. Rectifica-ti gresala. Adica primeste totul cu bucurie si inteligenta. Have a happy couple. Indrazneste! Orice iti vei dori cu sufletul - nu cu mintea, se va implini!

Si daca si tu crezi in tine, la fel de mult pe cat cred eu,
atunci toate visele tale se vor implini!

Dragoste si Bucurie,
Deeamaanth
deeamaanth
Postat pe 14 Mai 2010 22:19
pt deeamaanth:m-ai lasat fara cuvinte!!!da,stiu ca un copil e un dar de la dumnezeu,dar cateodata vine cand chiar nu poti sa faci fata situatiei.eu si cu sotul meu nu vroiam un alt copil asa devreme,deci ne protejam,foloseam prezervativul de fiecare data,si totusi am ramas gravida(s-a rupt,nu stiu ce s-a intamplat).nu eram pregatita pt un bebe,abia faceam fata cu micutul nostru de un an.acum ca ne dorim un bebitz si nu mai folosim nici un mijloc de contraceptie,nu vine,nu ne vrea nimeni....imi pare rau ca a trebuit sa fac asa ,dar din pacate nu sunt nici prima nici ultima care face un avort.sper sa nu fiu nici una dintre femeile care raman doar cu visul de a mai avea un copil...
laraariss
Postat pe 15 Mai 2010 22:30
buna si eu sunt cu aceeasi problema,,,
si eu incerc sa raman insarcinata de anul trecut din octombrie si nimic... am fost la ginecolog iam explicat situatia si mi-am facut toate analizele dupa care mi-a dat cervugid ovule timp de o luna pentru ca mi-a depistat o mica infectie dupa care trebuie sa iau duphaston incep de saptamana viitoare pt a putea ramane insarcinata.acum astept sa vedem rezultatele!!!
sfatul meu este sa te duci la un ginecolog el rezolva toata situatia.
si eu dupa zile lungi de dejamagiri si plansete cand vedeam k testul iasa negativ m-am hotarat sa ma duc la ginecolog si sunt mai linistita k eu sunt la punct.
sfatul doctoritei a fost sa stau linistita k dupa abia un an trebuie sa imi fac probleme de infertilitate!!
bafta multa!!!
healthy008950
Postat pe 16 Mai 2010 19:48
Sunt foarte trista...am pierdut o sarcina la 3 luni, anul trecut in Martie...Mi-au luat cateva luni bune sa ma refac. De mai mult de 7 luni incercam sa avem un bebe, dar tot nu se intampla,,Am luat dufaston, iau acid folic si nici un progres... Am facut analize amandoi si sunt ok! Mi-am dat demisia, pt a nu mai fi nici un factor negativ in concepere. Am deja 37 de ani si nu am nici un copil, mi se rupe sufletul, pt ca si eu si sotul meu iubim enorm copiii. Sper ca Bunul Dumnezeu sa ma ajute sa am si eu un copilas!
Ce as mai putea doamnelor sa fac?
healthy016247
Postat pe 16 Mai 2010 21:44
tarot_healthy
Postat pe 18 Mai 2010 12:37
Il vei avea. Cu siguranta. Lasa-l pe el sa vina la tine. Nu vreau sa iti spun povesti. Este ca si Cupidon. Un spirit, care isi alege parintii. El vine sa te invete ceva. El este Maestrul. Si dupa cum bine stii, atunci cand discipolul este pregatit, Maestrul apare. Nici nu pot sa iti spun cat de negraita este fericirea de a tine in brate un bebe dorit.
La prima mea nastere {(mama mea pierduse 7 sarcini, eu fiind singura sarcina normala - 9 luni), avea uter didelf - (mai am o sora mai mare nascuta la 6 luni - 1 kg, care acum are 7 minunati copii, ultimul nascut 4,6 kg.), si ea, mama, avand si probleme cu R.H.-ul negativ - insa pe atunci nu se discuta despre asa ceva, iar soacra mea pierzand primul si al treilea copil prin moarte la nastere, ambele cezariene - insa cel de al 2-lea /sotul meu/ si ulteriorii 4 si 5 - fiind acum in viata} eram terorizata de teama de a nu putea avea copii, atunci cand aflasem ca am "sterilitate de gradul III", visam ca o nebuna sa am un baiat... am nascut o fetita. Bed luck! Dar, nu am dezertat si la prima sarcina confirmata am mai nascut un ... baiat. Insa, bed luck! Ceva inca nu era implinit! Dupa 4 luni de la nastere, ceva nu era in regula. Pe tot parcursul alaptarilor, aveam si ciclu. Sunt mai rare cazuri insa nu este iesit din comun. Deci, la patru luni ale primului meu fiu, ceva nu era in ordine. S-a oprit ciclul. In doua luni, un fluture a batut din aripi. O noua viata. Si spuneam: Daca va fi o fetita, voi avea doua fiice. Iar daca va fi un alt baiat, voi fi cea mai fericita mamica din lume! Si a fost... Da, a fost Baiat! Baiatul meu, cel atat de mult asteptat!

Asa ca am o fiica, un baiat si un copil! Si cu totii sunt ai mei, ii iubesc pe fiecare pentru modul special in care Viata mi-a raspuns. O fiica daruita de iubirea de a avea un bebe, un baiat pentru ca dorisem enorm sa fiu mamica unui baiat, si un copil, pentru ca la nasterea celui de al treilea bebe, am simtit cum Cerul si Pamantul se unesc, pentru a ma face fericita! Iti doresc sa traiesti imens aceasta bucurie de a aduce in viata ta, Fericirea!
Iar Fericirea din momentul nasterii este una palida, fata de toate clipele vietii in care ei cresc, se formeaza si devin oameni puternici si liberi.

Dragoste si Bucurie!
deeamaanth
Postat pe 18 Mai 2010 15:37
Doamna, va multumesc din suflet pentru timpul acordat scrierii acestor frumoase randuri. M-au impresionat pana la lacrimi....

Daca ar fi sa urmez topicul dvs, pot sa spun ca si mama a avut probleme cu sarcinile. A pierdut foarte multe, a nascut 4 copii, primul baietel a murit la 6 luni, al doilea baietel s-a nascut prematur, care acum e un barbat matur de 40 de ani, al treilea baietel a murit la 3 zile de la nastere avand mari probleme cu inima, iar al patrulea copil sunt eu, care m-am nascut la 9 luni in conditii normale. Sotul meu vine dintr-o familie de 4 baieti, dar nu am discutat cu soacra mea despre istoria sarcinilor sale, pentru ca din pacate ne-a parasit la numai 48 de ani.

Ne dorim foarte mult o fetita, dar si un baiat ar fi extraordinar. Sunt convinsa ca daca reusesc prima sarcina, la un an incerc si pentru al doilea copil. Imi doresc sa am 2-3 copii. Nu este usor in zilele noastre sa ai mai multi copii, dar ei vor continua ambitiile noastre si vor aduce o contributie societatii.

Desi, stiinta si tehniciile procreerii au ajuns departe, eu sunt reticienta la artificii, pentru ca pot avea si efecte negative, copiii nascuti prin inseminari artificiale pot avea probleme later on.
Cred ca Dumnezeu imi va da bucuria de a fi mama cat de curand, pentru ca EL este MINUNAT!

Va doresc zile pline de fericire si impliniri sufletesti!
healthy016247
Postat pe 18 Mai 2010 17:07
Ai incercat cu histerosalpinografie? De multe ori problemele de conceptie nu sunt legate de ovare ci de trompe. eu am 37 de ani si am pierdut si eu in 2008 o sarcina la aproape 3 luni. Un an de zile m-am chinuit cu duphaston si am luat si elevit si nu am ramas insarcinata. Anul trecut in octombrie mi-am facut histerosalpinografia care este o analiza cu efecte terapeutice si in noiembrie am ramas insarcinata. Acum am un baietel in burtica de 28 de saptamani. Mentionez ca am un singur ovar si o singura trompa deoarece la 17 ani m-au operat de un chist congenital. Deci nu disperati! Daca eu am putut, poate oricine
adr.popa@yahoo.com
Postat pe 21 Mai 2010 09:07
un test la sperma sotului ai incercat?
prozatos
Postat pe 21 Mai 2010 09:19
unde ati facut histerosalpinografie?in ce consta eu incerc de un an .si eu tot o trompa am de fapt doar jumatate mi s-a scos in urma unei sarcini etrauterine am ambele ovare. am un baietel de 14 ani dar imi doresc inca unul si as face orice pt a putea ramane insarcinata. fac tratament de 9 luni dar degeaba.am luat ac folic trei luni si degeaba.
healthy014743
Postat pe 21 Mai 2010 10:38
BUNA MA NUMESC MIHAELA SUNT DIN CTA SI AM 39 DE ANI DE 15 ANI NU AM M-AI RAMAS INSARCINA AM 3 AVORTURI LA CERERE ULTIMUL I 92 SAU 93 NU M-AI STIU M-AM SATURAT DE DOCTORI NU M-AI POT OARE DOAMNE DOAMNE NU IMI DA SI MIE UN COPILAS CACI MA ROG LA EL MEREU NADEJDEA MEA TARE MULT IMI DORESC UN INGERAS
ellasweet71
Postat pe 22 Mai 2010 22:30
buna mihaela.si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine.am tot 39ani.am 2 avorturi unul la cerere,altul la recomandarea medicului.de atunci,nici gand sa mai raman insarcinata.nici sanse nu sunt.tu ti ai facut analize?ai facut tratamente?ai fost la multi doctori?in prezent urmezi vreun tratament,sau ti au ramas doar rugaciunile?adriana
dulgheru
Postat pe 23 Mai 2010 19:19
buna,sunt in aceasi situatie, am aproape 40 ani , de 8 ani umblu pe la toate clinicile si nimic, te rog da-mi un sfat ce as mai putea sa fac, eu sunt noua pe acest site , tu poate ai mai vb cu mai multe fete si ai mai aflat cate ceva.
kudika104995
Postat pe 24 Mai 2010 19:51
Buna,
va recomamd sucul de Goji. Este cunoscut inca din vremuri stavechi ca ajuta la fertilitate. Eu am o prietena care desi are un chist pe ovar si un fibrom a ramas insarcinata luand acest suc; chiar si doctorita la care merge s-a mirat ca este insarcinata. Daca vreti mai multe detalii lasati aici o adresa de mail sau scrieti la ginapatru@yahoo.com. O zi buna si bafta
kudika078589
Postat pe 25 Mai 2010 08:43
FELICITARI PT OBTIMISMUL DE CARE DATI DOVADA;
SI EU MA CONFRUNT CU O ASTFEL DE PROBLEMA, SINCER MI AM C AM LUAT GANDUL DE LA BEBE.............INAINTEZ SI IN VARSTA..........37 ANI, DESTULE IMPEDIMENTE, ASTA ESTE
FELICITARI INCAODATA PENTRU MINUNILE DV
SA VA TRAIASCA SA FIE SANATOSI SI SA ADUCA NUMAI BUCURII
MIKIS
Postat pe 25 Mai 2010 15:27
De la: ginapatru, la data 2010-05-25 08:43:48Buna,
va recomamd sucul de Goji. Este cunoscut inca din vremuri stavechi ca ajuta la fertilitate. Eu am o prietena care desi are un chist pe ovar si un fibrom a ramas insarcinata luand acest suc; chiar si doctorita la care merge s-a mirat ca este insarcinata. Daca vreti mai multe detalii lasati aici o adresa de mail sau scrieti la ginapatru@yahoo.com. O zi buna si bafta




in ce consta acest suc minunat, daca imi puteti furniza mai multe informatii
MIKIS
Postat pe 25 Mai 2010 15:36
buna.si pe mine ma intereseaza acest suc,desi sincer,nu mai cred in nimic,asa ca o curiozitate.din ce e facut?si unde se gaseste?cum se administreaza?
multumesc pt raspuns.
dulgheru
Postat pe 25 Mai 2010 19:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
displazie severa . 37 De la: g2na 30 Iunie 2013 22:24
Coacerea degetelor mari de la picioare 34 De la: healthy002806 10 Septembrie 2015 07:39
am o intrebare:( 4 De la: healthy006555 2 Octombrie 2009 20:24
Contentie gresita? 4 De la: kudika_15324 30 August 2012 21:41
fibroadenom 22 De la: nita_coco 23 Decembrie 2009 10:10