Setari Cookie-uri

pensie alimentara

De la: stem_29, la data 2010-09-07 20:32:24
De la: healthy008068, la data 2010-07-11 14:43:43Buna ,mersi pt raspunsuri,dar al meu a fost un tata foarte bun pt copilul lui si a avut incredere in el si cand am fost acasa al meu i a spus firma la care lucreaza ,numai ca l a tradat si acum vor recalcularea pensiei,acum ne au ajuns actele prin stat aici si vor venitul pe ultimele 6 luni,in romania ne am angajat un avocat sa l reprezinte,numai ca mie mi se pare putin deplasata situatia asta,noi ne am cumparat un apartament aici si dam rate la banca plus facturi avem o gramada de cheltuieli,sper sa ia in consideratie toate cheltuielile care trebuie sa le achitam,asa ti se intampla cand esti deschis dusmanilor,fosta ar vrea sa ne vada tarandu ne pe jos fara nici un ban numai ca nu si da seama ca exista un Dumnezeu sus,aici se da pensie alimentara numai pana la 18 ani ,apoi trebuie sa ti cauti de munca,inca nu stim ce se va intampla dar va tin la curent


E tardiv raspunsul meu.
Pe nicio instanta nu o intereseaza facturile si ratele lui, pensia alimentara se calculeaza din venitul lui, maximum e 33% cat ii poate lua lui din salariu, insa asta daca nr. copiilor cresc,( in mom. de fata ii ia 25%) si aceste procente se impart la copii ( dupa legile romanesti) dupa necesitati.....posibil 2 copii si sa nu beneficieze de acelsi procent.
Dupa ce o sa nasti si tu, va duceti la un avocat, si redeschideti proces, sa -i aduceti cucoanei la cunostinta ca mai are fostul ei sot un copil in intretinere, posibil asa sa se reduca din pensia alimentare a copilului cel mare.






... pensia de 25% ii ramine copilului din prima casatorie ... e dreptul lui indiferent citi copii mai face tatal lui in alta casnicie ... acel copil primeste DOAR niste bani dar e, si a fost, lipsit de alte ajutoare si sprijin pentru a creste ... 25% din salariul nu compenseaza in totalitate viata pe care a dus-o cu un singur parinte ... degeaba se incearca un proces de tiganire la bani ... e copilul lui si trebuie macar sa plateasca ... simplu ... in plus are si drepturi succesorale ...

... privit din partea celei de a doua sotii nu pare corect ... dar daca ei i s-ar intimpla sa fie lasata de actualul sot ar intelege mai bine de ce nu poate obtine o ... reducere ...


marco918
Postat pe 7 Septembrie 2010 21:04
Cum in viata istoria se repeta, nu m-as mira sa o lase cu buzele umflate ....
kudika226898
Postat pe 7 Septembrie 2010 23:14
De la: kudika226898, la data 2010-09-07 23:14:21Cum in viata istoria se repeta, nu m-as mira sa o lase cu buzele umflate ....







... la inceput ... dar un test de paternitate se poate face cind ii e lumea mai draga taranului ... nu poate fugi in spania la infinit ... si chiar si acolo e usor de gasit ... mai ales cind se pune pe picioare ... adica exact ce trebuie ... ... trebuie doar ... rabdare ... dar merita ...


marco918
Postat pe 7 Septembrie 2010 23:17
"Multumesc" drelor ptr raspunsuri "competente si pline de respect"!
...oricum nu ptr "sfaturi ieftine" am postat pe acest topic despre
"pensie alimentara"...am mentionat k solicit doar sfaturi profesionale,
competente si,nu oricum de la oricine! in plus,e inutil sa fim ironice
P.S.toti cei care "fug" de responsabilitati de orice fel,in primul rand fata de
proprii copii, sunt in atentia Justitiei Divine,iar dupa fapta si rasplata se da fiecaruia!
domnita2007
Postat pe 8 Septembrie 2010 22:21
De la: marco918, la data 2010-09-07 21:04:24
De la: stem_29, la data 2010-09-07 20:32:24
De la: healthy008068, la data 2010-07-11 14:43:43Buna ,mersi pt raspunsuri,dar al meu a fost un tata foarte bun pt copilul lui si a avut incredere in el si cand am fost acasa al meu i a spus firma la care lucreaza ,numai ca l a tradat si acum vor recalcularea pensiei,acum ne au ajuns actele prin stat aici si vor venitul pe ultimele 6 luni,in romania ne am angajat un avocat sa l reprezinte,numai ca mie mi se pare putin deplasata situatia asta,noi ne am cumparat un apartament aici si dam rate la banca plus facturi avem o gramada de cheltuieli,sper sa ia in consideratie toate cheltuielile care trebuie sa le achitam,asa ti se intampla cand esti deschis dusmanilor,fosta ar vrea sa ne vada tarandu ne pe jos fara nici un ban numai ca nu si da seama ca exista un Dumnezeu sus,aici se da pensie alimentara numai pana la 18 ani ,apoi trebuie sa ti cauti de munca,inca nu stim ce se va intampla dar va tin la curent


E tardiv raspunsul meu.
Pe nicio instanta nu o intereseaza facturile si ratele lui, pensia alimentara se calculeaza din venitul lui, maximum e 33% cat ii poate lua lui din salariu, insa asta daca nr. copiilor cresc,( in mom. de fata ii ia 25%) si aceste procente se impart la copii ( dupa legile romanesti) dupa necesitati.....posibil 2 copii si sa nu beneficieze de acelsi procent.
Dupa ce o sa nasti si tu, va duceti la un avocat, si redeschideti proces, sa -i aduceti cucoanei la cunostinta ca mai are fostul ei sot un copil in intretinere, posibil asa sa se reduca din pensia alimentare a copilului cel mare.






... pensia de 25% ii ramine copilului din prima casatorie ... e dreptul lui indiferent citi copii mai face tatal lui in alta casnicie ... acel copil primeste DOAR niste bani dar e, si a fost, lipsit de alte ajutoare si sprijin pentru a creste ... 25% din salariul nu compenseaza in totalitate viata pe care a dus-o cu un singur parinte ... degeaba se incearca un proces de tiganire la bani ... e copilul lui si trebuie macar sa plateasca ... simplu ... in plus are si drepturi succesorale ...

... privit din partea celei de a doua sotii nu pare corect ... dar daca ei i s-ar intimpla sa fie lasata de actualul sot ar intelege mai bine de ce nu poate obtine o ... reducere ...



Nu Marco, m-am interesat si se recalculeaza, 25% e pt. primul, si cum ziceam, poate ajunge pana la 33% doar 33% e maxim, care se poate imparti si la 4-5 copii.
In fine, in cazul doamnei posibil sa ia cel mare mai multe procente, insa in niciun caz cel mic nu ramane doar cu diferenta de cateva procente.
Oricum acest domn nu o sa ajunga la 33%, doar cateva procente peste 25 o sa treaca, sa zic asa.
stem_29
Postat pe 8 Septembrie 2010 22:49
daca baiatul urmeaza o forma de invatamant la zi indiferent ca e la stat sau particular,tatal va plati pensie pana la terminarea studiilor dar nu mai mult de 26 de ani,daca fiul aimplinit 18 ani el este cel care va chema in judecata pe tata si nu mama,
de asemenea mai puteti face o intelegere scrisa in fata unui notar in care tatal se obliga sa-i plateasca o anumita suma lunar sau anual
doamna ce a deschis acest topic,va sfatuiesc sa ajungeti la o intelegere cu fiul sotului,nu conteaza ca ve-ti avea si dvs un copil sau mai multi cu tatal in speta,nu faceti decit sa-l incrincenati pe baiat si el oricum va veni la mostenire cu cota egala indiferent de citi copii veti avea
comportati-va cu calm si nepartinitoare ,bebelusul dvs va avea un frate adult si matur care poate il va ocroti in viata
utad
Postat pe 15 Noiembrie 2010 22:42
De la: utad, la data 2010-11-15 22:42:03daca baiatul urmeaza o forma de invatamant la zi indiferent ca e la stat sau particular,tatal va plati pensie pana la terminarea studiilor dar nu mai mult de 26 de ani,daca fiul aimplinit 18 ani el este cel care va chema in judecata pe tata si nu mama,
de asemenea mai puteti face o intelegere scrisa in fata unui notar in care tatal se obliga sa-i plateasca o anumita suma lunar sau anual
doamna ce a deschis acest topic,va sfatuiesc sa ajungeti la o intelegere cu fiul sotului,nu conteaza ca ve-ti avea si dvs un copil sau mai multi cu tatal in speta,nu faceti decit sa-l incrincenati pe baiat si el oricum va veni la mostenire cu cota egala indiferent de citi copii veti avea
comportati-va cu calm si nepartinitoare ,bebelusul dvs va avea un frate adult si matur care poate il va ocroti in viata


Exact:) asa este.
Doamna a intrebat doar de pensie alimentara..insa nu trebuie sa uite ca daca doamne fereste sotul ei moare inaintea ei, copilul are parte din casa lor, implicit si a dansei.
Si dupa legile Romaniei .....cand isi ia drepturile ( daca vrea mostenire) isi ia si indatoririle, adica ratele daca cumva exista ale tatalui, procent din ele:)
Pe copiii repet, dupa legile din Ro, nu-i poti dezmosteni......adica TU ca parinte ii poti, insa copilul poate deschide proces si il si castiga, deci isi ia partea dupa tata.
Daca nu-s bani sa-i plateasca partea, atunci se vinde bunul si isi ia partea.
stem_29
Postat pe 15 Noiembrie 2010 23:31
De la: domnita2007, la data 2010-09-08 22:21:25"Multumesc" drelor ptr raspunsuri "competente si pline de respect"!
...oricum nu ptr "sfaturi ieftine" am postat pe acest topic despre
"pensie alimentara"...am mentionat k solicit doar sfaturi profesionale,
competente si,nu oricum de la oricine! in plus,e inutil sa fim ironice
P.S.toti cei care "fug" de responsabilitati de orice fel,in primul rand fata de
proprii copii, sunt in atentia Justitiei Divine,iar dupa fapta si rasplata se da fiecaruia!


Scuza-ma, sfaturile au fost cat se poate de pertinente.
Daca nu-ti sunt pe plac asta-i altceva:) nimeni nu e perfect......exact cum nu esti nici tu, daca vrei sa ne lamuresti ca primului copil al sotului tau nu-i mai dai bani pt. ca aveti rate.......atunci ai o problema, de fapt o ai, ca vad ca ne-ai multumit de pe alt ID.
Asta-i viata madam, copiii trebuie crescuti daca-i avem, indiferent cate rate si neajunsuri avem.
Toate ni le facem in functie de cheltuieli, voi l-ati cam scos pe acest copil din calcul.......si daca l-ati scos cu buna stiinta Dumnezeu o sa va vada.
stem_29
Postat pe 15 Noiembrie 2010 23:37
numai dupa bani va ganditi voi femeile si sa le faceti rau la barbati dar nu va puneti si voi in situatia lor ca un copil nu e neaparat sa ramaie cu mama poate ramane si la tata si tu ca mama daca nu ai de unde plati tatal ce trebuie sa faca sa te tarasca prin tribunale sau sa te bage la puscarie nu va mai ajung bani de rujuri normal ca nu sunt de acord daca ai venituri sa nui dai la copil dar daca nai de unde si tu deabia traiesti de unde sai dai asta inseamana ca trebuie sai faci rau nu te gandesti ca e parintele la copilul tau si prin raul pe care il faci poate sa sufere copilul,eu nu cred ca daca un copil ar ramane la tata si mama la copil nu iar plati pensie alimentara tatal nu iar face vreun rau daca ar sti ca nare de unde sa plateasca dar voi femeile atata stii baniiii luati bine si ganditi inainte sa faceti vreun rau ca e usor de facut un bine e greu si gaditiva ca raul pe care il faceti poate avea si repercursiuni
Paul_Anton_1
Postat pe 10 Noiembrie 2013 01:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce ne sfatuiti sa facem? 4 De la: kudika_966073 26 Mai 2014 17:09
Himen septat 4 De la: kudika_930877 14 August 2013 15:53
extensii de par cu cheratina 2 De la: monyka_pinky 24 Mai 2012 20:22
Am nevoie de pareri! 50 De la: franziska_eu 15 Februarie 2012 12:45
tratament 5 De la: kudika195501 5 Februarie 2011 19:19