Setari Cookie-uri

Imi e teama si nu stiu ce sa fac

Hello! Am o mare dilema si tot incerc sa gasesc o solutie de vreo cateva saptamani. Intr-un final am realizat ca am nevoie de putin ajutor. Acum un an am avut o relatie cu un barbat mult mai mare decat mine. Ne-am despartit in iarna si am incercat sa trec peste tot ce s-a intamplat. De patru luni am o relatie cu un baiat mai apropiat de mine ca varsta si totul decurge normal. Problema e ca eu, actualul meu iubit si forstul iubit suntem colegi, iar fostul iubit mereu bate apropouri legate de relatia pe care am avut-o acum un an. Imi e foarte teama ca intr-un final o sa ii spuna actualului meu iubit despre tot ce a fost intre noi. M-am tot gandit sa ii spun eu despre ce a fost acum un an ca sa nu afle din alte surse care ar putea "inflori" adevarul,dar nu am curajul necesar. Imi e teama ca o sa i se para exagerat totul si o sa isi schimbe atitudinea fata de mine. Situatia mea e ingreunata de avansurile pe care le primesc de la fostul prieten. De fiecare data cand il resping devine violent. Imi e teama ca i-ar putea dezvalui totul actualului iubit ca sa se razbune pentru ca il resping. Ce pot face? v-as fi recunoscatoare pentru sfaturi.
Madame_wtf
Postat pe 12 Iulie 2010 18:21
hei, da ce e asa mare branza o fosta relatie?
Shhh
Postat pe 12 Iulie 2010 18:22
pai marea branza e diferenta foarte mare de varsta (16 ani) si faptul ca eu eram o copila si am facut unele greseli de care nu as vrea sa afle actualul prieten
Madame_wtf
Postat pe 12 Iulie 2010 18:26
Si pe langa asta, tipul era pe cale sa se casatoreasca, deci relatia a fost secreta.
Madame_wtf
Postat pe 12 Iulie 2010 18:31
ahaha, vezi gagica cum se platesc toate in viata! sa te inveti minte, copila ce esti!!! ca sa mai dregi borsul spune'i barbatului care te sicaneaza ca daca mai papa kk te duci cu vorba la femei'sa si ii spui de relatie ce ati avut'o. in fond daca e sa pierzi si tu macar sa piarda si el, altfel nu vad ce sa faci. ori spune'i prietenului tau adevarul, doar n'ai fost o prostituata, ai avut o relatie, si spun din nou, ce mare branza e o fosta relatie......... sau e?? asa MARE?
Shhh
Postat pe 12 Iulie 2010 19:06
parerea mea este ca nu ar trebui sa iti fie teama sa ii zici iubitului tau...daca stii ca te iubeste cu adevarat te asigur ca nu o sa ii pese de ce ai facut deoarece traim in prezent si cum ziceai si tu ai fost copila si daca totusi se va supara o sa ii treaca..
ps:iar daca nu ii trece inseamna ca nu te iubeste indeajuns;)
deci prinde curaj si spunei
kudika037293
Postat pe 14 Iulie 2010 13:45
De la: Madame_wtf, la data 2010-07-12 18:21:17Hello! Am o mare dilema si tot incerc sa gasesc o solutie de vreo cateva saptamani. Intr-un final am realizat ca am nevoie de putin ajutor. Acum un an am avut o relatie cu un barbat mult mai mare decat mine. Ne-am despartit in iarna si am incercat sa trec peste tot ce s-a intamplat. De patru luni am o relatie cu un baiat mai apropiat de mine ca varsta si totul decurge normal. Problema e ca eu, actualul meu iubit si forstul iubit suntem colegi, iar fostul iubit mereu bate apropouri legate de relatia pe care am avut-o acum un an. Imi e foarte teama ca intr-un final o sa ii spuna actualului meu iubit despre tot ce a fost intre noi. M-am tot gandit sa ii spun eu despre ce a fost acum un an ca sa nu afle din alte surse care ar putea "inflori" adevarul,dar nu am curajul necesar. Imi e teama ca o sa i se para exagerat totul si o sa isi schimbe atitudinea fata de mine. Situatia mea e ingreunata de avansurile pe care le primesc de la fostul prieten. De fiecare data cand il resping devine violent. Imi e teama ca i-ar putea dezvalui totul actualului iubit ca sa se razbune pentru ca il resping. Ce pot face? v-as fi recunoscatoare pentru sfaturi.

de ce l'ar interesa pe actual despre fosta ta relatie? mai bine vorbeste tu cu actualul,daca tot te deranjeaza atat de mult,si explica'i situatia,ca sa nu inteleaga pe urma ceva gresit! ce ar avea de dezvaluit?
sweet_heart
Postat pe 14 Iulie 2010 13:48
De la: Madame_wtf, la data 2010-07-12 18:26:34pai marea branza e diferenta foarte mare de varsta (16 ani) si faptul ca eu eram o copila si am facut unele greseli de care nu as vrea sa afle actualul prieten


acum un an erai copila, atunci cum esti acum?
w_a_s_p
Postat pe 14 Iulie 2010 13:53
De la: Shhh, la data 2010-07-12 18:22:40hei, da ce e asa mare branza o fosta relatie?


Shhhh, tu nu realizezi ca anul trecut era o copila si acum e o matura? ( glumesc, dar asa scrie ea)
Doamne, maica domnului!
stem_29
Postat pe 14 Iulie 2010 13:55
spune-i actualului ca ai avut o relatie cu respectivul, ca nu a mers relatia dar tu ti-ai vazut de viata in continuare. Ii precizezi care era fostul, sa stie si el si ii explicici ca nu poate fi vorba sa te impaci cu el, asa ca nu are de ce sa isi faca probleme. [punct]
w_a_s_p
Postat pe 14 Iulie 2010 13:56
Draga mea, la felul cum ai postat si te-ai exprimat, " dumneata" esti o mare mincinoasa, iar parerea mea este ca minciuna ti-a fost prima relatie, si acum te afunzi in alta minciuna.
Uite sa-ti spuna " baba" un secret, pe minciuna nu cladesti NIMIC!
Daca vreodata in viata vrei sa nu-ti fie rusine de trecut ( nu doar tie, ci noua oamenilor, zic la modul general) e bine sa ascultam sfaturi de la cei maturi, daca suntem in impas sa intrebam, nu sa decidem singuri si daca nu reusim...sa dam vina pe varsta.
Ai facut " nebunii" asuma-ti responsabilitatea lor, asta face un OM, care are moralitate.
Oricum daca nu-i zici, poate o sa alfle dupa ce te ia de nevasta, si o sa te vedem p'aci plangand ca esti o femeie parasita........dar tu n-ai avut nicio vina
Acum poti sa-mi zici ca-s rea si acra, nu ma intereseaza, insa daca nu-i adevarat ceea ce am scris, argumenteaza-mi:)!
Succes!
stem_29
Postat pe 14 Iulie 2010 14:02
De la: w_a_s_p, la data 2010-07-14 13:56:41spune-i actualului ca ai avut o relatie cu respectivul, ca nu a mers relatia dar tu ti-ai vazut de viata in continuare. Ii precizezi care era fostul, sa stie si el si ii explicici ca nu poate fi vorba sa te impaci cu el, asa ca nu are de ce sa isi faca probleme. [punct]


Ce nu a mers?! cel matur era in prag de casatorie, ea stia!
fiind colegi toti 3 acolo, mi-e clar ca stia si actualul asta.
Au avut o relatie secreta
Nu are cum sa o dreaga decat spunand adevarul.
stem_29
Postat pe 14 Iulie 2010 14:05
Eu nu pricep de ce inca mai vorbesti cu fostul. Ok, colegi, colegi, dar sa tai orice discutie personala.

Si stem are dreptate: asuma-ti rasponsabilitatea propriilor fapte!
kitty_krieger
Postat pe 14 Iulie 2010 14:08
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-14 14:08:22Eu nu pricep de ce inca mai vorbesti cu fostul. Ok, colegi, colegi, dar sa tai orice discutie personala.

Si stem are dreptate: asuma-ti rasponsabilitatea!


Eu am inteles ca cel matur bate apropouri actualului, am impresia ca " gerila" ( asa le zic eu astora care-s mai mari cu mult decat iubitele lor ) n-ar vrea-o maritata, probabil el ar mai vrea-o pt. el, desii magarul e insurat.....fata mi-e clar ca vrea o relatie stabila si serioasa.
Daca-i asa, as merge pe ideea lui Shhh, ( desii mie nu-mi plac razbunarile, imi par arma prostului), daca vrea " bal" i-as bate si eu lui niste apropouri, oricum ea la o adica ( daca gerila"-si baga " coada" ) n-are ce pierde, nu?
stem_29
Postat pe 14 Iulie 2010 14:14
cred ca intr-un final o sa se desparta si de actualul, mai ales daca se afla toate adevarurile astea ce sa-i faci

eu chiar am o regula: nu imi fac iubiti pe la locul de munca - nu se stie niciodata cat dureaza si apoi - e evident ca apar neplaceri, de orice fel

cel putin teoretic, fata e hartuita de fostul
w_a_s_p
Postat pe 14 Iulie 2010 16:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac??? 7 De la: deea_sweet 14 Octombrie 2010 17:41
iubesc si vreau sfaturi 38 De la: Diavolyta_ 27 August 2009 21:41
Nedumerire 4 De la: quantex 8 Septembrie 2009 13:19
diferenta de varsta conteaza? 23 De la: kudika416195 6 Iunie 2012 18:32
VA rog din suflet ,sa ma ajtati ! 19 De la: kudika_5795 26 Aprilie 2012 09:06