Setari Cookie-uri

Un sfat va rog

Pleaca de acolo! Sunt sigura ca parintii tai te vor sprijini. Si daca sotul tau chiar te iubeste va veni dupa tine. Daca nu, va astepta sa-i gaseasca mamica o nevasta sa-i convina ei desi, dupa ce ai povestit, nu cred ca femeia asta s-a nascut inca.. Stiu foarte bine prin ce treci, soacra ta nu e singurul specimen de genul asta. Si nu se va schimba, crede-ma! Poate ai sanse sa se schimbe sotul care, din cate mi-am dat seama, ii tine partea maica-si... Cat despre faptul ca, in 34 de ani de casatorie, n-a iesit la o cafea, intreab-o daca i-a ridicat cineva statuie pe chestia asta
kitty_na
Postat pe 14 Iulie 2010 09:31
De la: crysa_tm, la data 2010-07-13 15:56:07
De la: stem_29, la data 2010-07-13 12:41:39
De la: kudika227809, la data 2010-07-12 20:58:53As sta de vorba cu soacramea sa ii zic ce ma deranjeaza la ea,dar imi este ca ma pun mai rau cu ea,iar daca ii zice sotul meu e ca o sa ma pun tot mai rau,dar nu am incotro si trebe sa satu de vb cu ea si sa-i explic frumos ca acum fiul ei e insurat si avem familia noastra,si lui la fel,decand suntem impreuna noi nu am fost nicodata numai doi singuri pe undeva,peste tot soacramea,am inteleso,dar acum sincer numai rezist,il iubesc mult pe sotul meu si chiar nu as vrea sa ajungem sa divortam din cauza soacrei dar alta solutie nu gasesc daca nu revin lucruile la normal


Ba sa stai, sa-i zici tot ce nu-ti place, chiar daca ea are o varsta, tre' sa-si vada de " batranetile" ei, sa mearga la gratare cu cei de seama ei!
Bine ca n-o culca belgul de barbat-tu cu voi in pat.
cand sotul tau e la munca, sa stai de povesti cu ea, si sa-si zici exact tot ce nu-ti convine, daca urla, fa-ti bagajele si pleaca! ( poti sa si inregistrezi cu un telefon discutia, sa nu-i infloreasca ea dupa...fiului ei ..te miri ce
Ai unde pleca, nu te-au adunat de pe drumuri!




Dar fata asta spune ca lucreaza si ea deci nu numai el aduce bani in casa. Certurile astea au loc cand nu e el acasa iar din cate am inteles eu o data la 3 zile lucreaza 24 de ore, deci timp au de cearta



Da, am vazut, dupa......e nebuna " baba"..tre' sa plece de acolo!
stem_29
Postat pe 14 Iulie 2010 13:48
Fara draga e grav ce traiesti tu, deci am intuit bine chestia cu copilul, eu in locul tau il lasam pe acest sot de mult, e un prost, nu te supara ca-ti spun, nu vei realiza nimic in viata cu el daca are asa atitudine fata de voi, de familia voastra. Lasa-l si nu te imbolnavi pt o "scula", ca doar atat este in momentul de fata, sot nu-ti este decat in acte! Daca te iubeste cu adevarat va veni dupa tine, daca nu vine inseamna ca nu te iubeste si nu ai de ce sa regreti! A sta in continuare acolo e cea mai proasta decizie!
anutzzaa
Postat pe 14 Iulie 2010 17:36
nu ma mai mira nimic. mi-e o greata de soacre acre. nu este chiar usor sa isi stranga tot si sa se care la ai ei. este teama ca sotul nu se va intoarce dupa ea din cauza lu` mami . pai ce spune mami e lege,sotiA?? daca ma iubea statea,mamele au o influenta de nedescris asupra fiilor slabi de caracter puternic. deci e un rist. eu cred ca ,daca nu azi,nu maine,nu in cateva luni...in cel mult un an fata o sa aiba un motiv destul de bun sa se care la ai ei. casatoria nu este forever daca nu merge, acum cat e ok,daca face un copil stii ca ea nu va avea parte de el nu?? stii ca soacra va face tot si probabil se va oftica ingrozitor ca nu poate sa-l alapteze... ce viata e asta?? la cat de scarba sunt si eu as proceda ca in filmul ala cu j.lo "Monster in Law"
daca ea sta si accepta pai soacra face ce viseaza noaptea. se vede clar ca femeia este blocata la anii aceia ai ei de tinerete,si se vede clar ca se chinuie din rasputeri sa schimbe lumea ,sa fie ce a fost canva. cum sa nu primesc vizite de la prietene? cum sa nu ies la o cafea cu fetele? cum sa nu-0mi vad parintii?? pai soacra m-a nascut?soacra m-a crescut?soacra s-a chinuit cu mine?? adica ai mei se chinuie sa duc o viata oarecum decenta si vine soacra intr-o zi sa-mi dea lectii de viata?? scuzele mele dar trebuie pusa la puct si barbati cu soacre moderne sunt peste tot.
louiza
Postat pe 18 Iulie 2010 13:51
Pleaca rapid din casa aia...si lasa-l si pe tampitul de sot...
kudika226898
Postat pe 18 Iulie 2010 17:41
O saptamana nu am avut treaba cu ea,sa purtat frumos cu mine,acum iar a inceput ,acum cateva zile a murit bunica mea,si ea mi-a zis ca ce trebuie sa merg la priveghi si inmormantare ca ea nu a fost la neamurile ei,si ia bagat si in cap la sotul meu sa nu merg la inmormantare.luni am fost de dimineata la priveghi ca dupamasa intram la lucru si marti eram la lucru,am tras o cearta cu sotul meu si iam zis ca divortez ca noi parca nu am fi casatoriti ca toata deciziile le ia socaramea.seara imi zice soacramea ca daca merg la mormantare sa ma intorc pana la 4 .Ieri dimineata am plecat la inmormantare si m-am intors la 6 si m-am dus direct la lucru pana la 10 aseara.Soacramea sa suparat pe mine ca de ce am stat la toata inmormantarea si la pomana,ca ce nu puteam sa merg la lucru ca putea sa o ingroape si fara mine.Azi a fost ziua mea libera ca am fost 6 zile una dupa alta la serviciu ca or fost concediile,si soacramea si-a luat liber ,si de dmineata numai galagie a facut,a dat cu aspiratorul,curatenie,nimic nu m-am putut odihnii,am intrebato daca o ajut si imi zice ca din partea ei pot sa fac ce vreau ca pe ea nu o intereseaza ,ca tot timupl fac ce vreau,ca nu bag de seama ce zice ea,ca sunt mai importanti parintii mei
kudika227809
Postat pe 28 Iulie 2010 19:44
Pe bune daca inteleg de ce accepti sa te comande ea?
Barbie30
Postat pe 30 Iulie 2010 20:20
De la: kudika227809, la data 2010-07-28 19:44:53O saptamana nu am avut treaba cu ea,sa purtat frumos cu mine,acum iar a inceput ,acum cateva zile a murit bunica mea,si ea mi-a zis ca ce trebuie sa merg la priveghi si inmormantare ca ea nu a fost la neamurile ei,si ia bagat si in cap la sotul meu sa nu merg la inmormantare.luni am fost de dimineata la priveghi ca dupamasa intram la lucru si marti eram la lucru,am tras o cearta cu sotul meu si iam zis ca divortez ca noi parca nu am fi casatoriti ca toata deciziile le ia socaramea.seara imi zice soacramea ca daca merg la mormantare sa ma intorc pana la 4 .Ieri dimineata am plecat la inmormantare si m-am intors la 6 si m-am dus direct la lucru pana la 10 aseara.Soacramea sa suparat pe mine ca de ce am stat la toata inmormantarea si la pomana,ca ce nu puteam sa merg la lucru ca putea sa o ingroape si fara mine.Azi a fost ziua mea libera ca am fost 6 zile una dupa alta la serviciu ca or fost concediile,si soacramea si-a luat liber ,si de dmineata numai galagie a facut,a dat cu aspiratorul,curatenie,nimic nu m-am putut odihnii,am intrebato daca o ajut si imi zice ca din partea ei pot sa fac ce vreau ca pe ea nu o intereseaza ,ca tot timupl fac ce vreau,ca nu bag de seama ce zice ea,ca sunt mai importanti parintii mei

Tu fatuca, sotul tau cred ca-i un pic cam tutuc, nu?! ( la noi in ardeal, tutuc e un om care-i un pic dus cu capul)
Cum naiba iti comanda el sau soacra ta la a avea sau nu un copil?!
Daca la intreruperea de sarcina pateai o minune?! o hemoragie si trebuia sa-si scoata tot, si ramaneai sterila?
Peste 2-3 ani tot ea zicea boului de sot'tau ca si-si caute alta care sa-i faca un nepot, nu?!
Eu cred ca tu si sotul tau sunteti un pic prostuti la cap, daca sedeti acolo cu baba, auzi ca-i si doctorita te pomenesti ca la psihiatrie
Dar baba asta nu-si poate gasi un mascul pe care sa-l poarte ca pe un titirez?
Deci concluzia mea e asta: ori amandoi, tu si sotul tau sinteti un pic tututi la capsor, ori sunteti masochisti.
El oricum pare un pic prostutzuc, scuza-ma.

Asculta aici la mama, tu sa-i zici asa babei tale: madam, mama mea e doar UNA, pe tine te respect pt. ca esti mama sotului meu, si evident imi esti SOACRA, de mama pana inchid ochii nu ma desparti si nici nu-mi comanzi TU cand sa o vad.
Nu ma intereseaza la cate inmormantari ai fost TU in familia TA, eu asa am fost crescuta, sa-mi conduc rudele apropiate pe ultimul drum, si nu ma schimbi tu acum.
Nu-ti convine, ma doare la basca, am trecut de anii cand ma comanda cineva, si aceea-mi erau parintii, nicidecum tu.
P. s.
Stii zicala:" mama-i mama, nu-i muiere" ( muiere e soacra-ta).
stem_29
Postat pe 6 August 2010 13:33
pfffff daca eram in locul tau razboi faceam ...da ia raspunde i cu aceeasi moneda. sincer eu una as fii inregistrao cand tipa si imi vb urat si apoi i asi arata sotului sa se convinga;)....
sofia_maria
Postat pe 6 August 2010 22:03
De la: kudika227809, la data 2010-07-12 20:47:27Ma doare ca chiar o iubeam ca pe mama mea,parintii mei niciodata nu or tipat la mine,pe cand soacramea te miri din ce tipa,si sotul meu nu vrea sa inteleaga ca nu m-am maritat cu soacramea,cand e ceva stai sa o intreb pe mama,dak vine si ea cu noi ,dak vrea dak nu stiu ce.Cand e ceva eu aflu ultima

tu vorbesti serios??? doamne dumnezeule ceresc
ala nu e barbat, ala e o muiere plangacioasa care sta sub papuc la ma-sa continui sa ma mir
clau19
Postat pe 6 August 2010 22:08
De la: kudika227809, la data 2010-07-28 19:44:53O saptamana nu am avut treaba cu ea,sa purtat frumos cu mine,acum iar a inceput ,acum cateva zile a murit bunica mea,si ea mi-a zis ca ce trebuie sa merg la priveghi si inmormantare ca ea nu a fost la neamurile ei,si ia bagat si in cap la sotul meu sa nu merg la inmormantare.luni am fost de dimineata la priveghi ca dupamasa intram la lucru si marti eram la lucru,am tras o cearta cu sotul meu si iam zis ca divortez ca noi parca nu am fi casatoriti ca toata deciziile le ia socaramea.seara imi zice soacramea ca daca merg la mormantare sa ma intorc pana la 4 .Ieri dimineata am plecat la inmormantare si m-am intors la 6 si m-am dus direct la lucru pana la 10 aseara.Soacramea sa suparat pe mine ca de ce am stat la toata inmormantarea si la pomana,ca ce nu puteam sa merg la lucru ca putea sa o ingroape si fara mine.Azi a fost ziua mea libera ca am fost 6 zile una dupa alta la serviciu ca or fost concediile,si soacramea si-a luat liber ,si de dmineata numai galagie a facut,a dat cu aspiratorul,curatenie,nimic nu m-am putut odihnii,am intrebato daca o ajut si imi zice ca din partea ei pot sa fac ce vreau ca pe ea nu o intereseaza ,ca tot timupl fac ce vreau,ca nu bag de seama ce zice ea,ca sunt mai importanti parintii mei

Cat poti sa-l iubesti pe barbatu ala al tau de accepti bataia asta de joc? Te apreciez pentru dorinta ta de a pastra aceasta casnicie, dar nu stiu cat vei mai rezista. Tu chiar nu vezi ca incearca sa va controleze viata? Pe a sotului tau a reusit, dar cred ca si lui ii face placere, altfel ar pune-o la punct. Si cand veti avea un copil ce-o sa faca? O sa-ti dea ordine in continuare, nu? Ea va hotari cum sa-l cresti. Am doi baieti, dar nu cred ca m-ar incanta ca viitoarele sotii sa treaca prin ce treci tu. Si spune-i soacrei tale ca da, pentru tine, parintii tai sunt mai importanti decat ea, asa cum, pentru fiul ei, ea e mai importanta decat mama ta.
kitty_na
Postat pe 6 August 2010 23:27
cati ani ai , mama , 15 ? ca nici fiica-mea ( care are 14 ) n-ar mai crede asemenea aberatii . la sfaturile date pana acum , nu prea mai am ce adauga . doar o singura chestie : sansele ca sotul tau sa se schimbe sunt cam de 1:1000000 . eu , una , mi-as face bagajul si as pleca , fara preaviz ; daca intelege ceva , va veni dupa mine , daca nu, s-o f..... pe ma-sa , ca n-a disparut specia ,,barbat" de pe pamant .
perce_neige
Postat pe 8 August 2010 09:49
fetelor face-ti muschi de pomana la degetute, din toate lamentarile ei postate aici, imi dau seama ca doamna nu doreste decat sa tina un mini jurnal cu "ce mi-a mai facut soacra mea azi"
miss_darine
Postat pe 8 August 2010 10:35
De la: miss_darine, la data 2010-08-08 10:35:48fetelor face-ti muschi de pomana la degetute, din toate lamentarile ei postate aici, imi dau seama ca doamna nu doreste decat sa tina un mini jurnal cu "ce mi-a mai facut soacra mea azi"
Bun ,ce-a facut soacrasa da ,dar ce face ea ne poate spune ?!!!!
cristinxxx
Postat pe 8 August 2010 10:52
ea se plange, punct
miss_darine
Postat pe 8 August 2010 10:56
De la: miss_darine, la data 2010-08-08 10:56:19ea se plange, punct
No.....vreau virgula......
cristinxxx
Postat pe 8 August 2010 11:07
De la: cristinxxx, la data 2010-08-08 11:07:38
De la: miss_darine, la data 2010-08-08 10:56:19ea se plange, punct
No.....vreau virgula......

deja vrei prea multe... auzi la el virgula
miss_darine
Postat pe 8 August 2010 11:11
De la: miss_darine, la data 2010-08-08 11:11:12
De la: cristinxxx, la data 2010-08-08 11:07:38
De la: miss_darine, la data 2010-08-08 10:56:19ea se plange, punct
No.....vreau virgula......

deja vrei prea multe... auzi la el virgula
Niciodata nu-i deajuns doar ce-i prea mult este destul ......pentru mine
cristinxxx
Postat pe 8 August 2010 11:19
De la: cristinxxx, la data 2010-08-08 11:19:55
deja vrei prea multe... auzi la el virgula
Niciodata nu-i deajuns doar ce-i prea mult este destul ......pentru mine [/quote]
aici subscriu
miss_darine
Postat pe 8 August 2010 11:24
De la: miss_darine, la data 2010-08-08 11:24:40
De la: cristinxxx, la data 2010-08-08 11:19:55
deja vrei prea multe... auzi la el virgula
Niciodata nu-i deajuns doar ce-i prea mult este destul ......pentru mine

aici subscriu [/quote]Ma bucur nu vad prea des asta
cristinxxx
Postat pe 8 August 2010 11:28
fata draga eu sa fiu in locul tau as tipa eu mai tare ca ea,sa ma auda tot blocul, cum poti sa stai sa induri asa? pai ce viata mai e aia? a ajuns sa te controleze soacra ta ce faci? pai tu te-ai casatorit cu sotul tau sau i-ai luat la pachet pe amandoi? din ce povestesti aici se vede ca o vina o ai si tu
reo
Postat pe 8 August 2010 15:11
mai ales ca sunteti proaspat casatoriti, ar trebui sa aveti intimitate, asa ca, eu as zice sa va mutati undeva, unde sa fiti doar voi doi...si probabil, peste cativa ani, v-ati putea intoarce in acelasi loc cu soacra, dupa ce se mai calmeaza spiritele :)
anisia___
Postat pe 8 August 2010 15:16
Imi pare rau ca nu v-am mai scris pana acum,dar ne-am despartit,eu am plecat la parintii mei,el a ramas cu maicasa,la convins soacramea sa bage divort.i-a inmuiat capul cu tot felul,ieri am primit citatia,in cotombrie am divortul,ce pot sa va zic ca o sapt nu am putut lua legatura cu el,ia luat soacramea telurile,nu nea lasat sa stam de vorba nici cand am fost sa imi iau toate lucruile.Eu maine plec din tara pana in decembrie .Sunt din nou gravida,si soacramea a zis ca pe ea nu o intere,si el azi a zis ca am bagat motivul asta ca sa nu divortam,i-am zis ca nu mai zic nimic si nu am nici o pretentie,si ca am bagat si eu cerere pt divort si ca in octombrie ma va reprezenta avocatul.Pot sa il cresc si sg,ma doare ca il iubesc,dar o ai de la zero,in fata mea e un nou inceput si o sa ma descurc
kudika227809
Postat pe 25 August 2010 18:34
De la: kudika227809, la data 2010-08-25 18:34:22Imi pare rau ca nu v-am mai scris pana acum,dar ne-am despartit,eu am plecat la parintii mei,el a ramas cu maicasa,la convins soacramea sa bage divort.i-a inmuiat capul cu tot felul,ieri am primit citatia,in cotombrie am divortul,ce pot sa va zic ca o sapt nu am putut lua legatura cu el,ia luat soacramea telurile,nu nea lasat sa stam de vorba nici cand am fost sa imi iau toate lucruile.Eu maine plec din tara pana in decembrie .Sunt din nou gravida,si soacramea a zis ca pe ea nu o intere,si el azi a zis ca am bagat motivul asta ca sa nu divortam,i-am zis ca nu mai zic nimic si nu am nici o pretentie,si ca am bagat si eu cerere pt divort si ca in octombrie ma va reprezenta avocatul.Pot sa il cresc si sg,ma doare ca il iubesc,dar o ai de la zero,in fata mea e un nou inceput si o sa ma descurc


Inca o "mama" eroina! Mai fata,daca stiai ca relatia ta e de kk,de ce nu te-ai protejat?
Barbie30
Postat pe 25 August 2010 18:41
Nenea Marco,am zis eu cumva sa faca avort? Stii ca un copil are nevoie de ambii parinti? Daca te deranjeaza comentariile mele poti foarte usor sa le ignori.Nu suntem pe aceeasi lungime de unda si asta stim amundoi,asa ca te rog sa ma ocolesti!
Barbie30
Postat pe 25 August 2010 18:52
De la: kudika227809, la data 2010-08-25 18:34:22Imi pare rau ca nu v-am mai scris pana acum,dar ne-am despartit,eu am plecat la parintii mei,el a ramas cu maicasa,la convins soacramea sa bage divort.i-a inmuiat capul cu tot felul,ieri am primit citatia,in cotombrie am divortul,ce pot sa va zic ca o sapt nu am putut lua legatura cu el,ia luat soacramea telurile,nu nea lasat sa stam de vorba nici cand am fost sa imi iau toate lucruile.Eu maine plec din tara pana in decembrie .Sunt din nou gravida,si soacramea a zis ca pe ea nu o intere,si el azi a zis ca am bagat motivul asta ca sa nu divortam,i-am zis ca nu mai zic nimic si nu am nici o pretentie,si ca am bagat si eu cerere pt divort si ca in octombrie ma va reprezenta avocatul.Pot sa il cresc si sg,ma doare ca il iubesc,dar o ai de la zero,in fata mea e un nou inceput si o sa ma descurc

mda, deznodamantul era destul de previzibil...nu e un capat de tara ca vei fi o mamica singura, ia totul ca pe o experienta amara care te-a intarit si te-a facut mai puternica...si ai grija cum iti vei educa bebelul, pt ca ai vazut acum ce inseamna ca un copil sa fie legat de fusta mamei
miss_darine
Postat pe 25 August 2010 19:04
De la: Barbie30, la data 2010-08-25 18:52:33Nenea Marco,am zis eu cumva sa faca avort? Stii ca un copil are nevoie de ambii parinti?




.. auzi eu nu inteleg mentalitatile astea ''traditional-comuniste'' ... cind e vorba de un copil atunci el ''trebuie'' facut doar in familie ... adica seriozitate maxima tata la romanica ... cind e vorbe de relatii (pentru care unele s-ar arunca si in fatza trenului) sint admise orice ''scurtaturi'' ... orice copil are DOI PARINTI ... e clar ? ... daca unul nu e capabil sa isi asume responsabilitatile atunci poate fi obligat ... iar copii au drepturi asupra tot ce ''produce'' acel parinte ... clar ? ... a te proteja la infinit sau a avorta copii e doar un efect al FRICII PATOLOGICE, al NESIGURANTEI, al LIPSEI DE INCREDERE IN CEEA CE FACI ... e o pierdere de vreme, de sanatate, de caracter, de sentimente ... totul e un risc ... dar nu poti evita la nesfirsit sa faci copii asteptind ca toate PRETENTIILE si VISELE sa iti fie indeplinite de celalalt ... sau ca asa iti spune o yumy cind ghiceste in ghioc sau ca asa o sa pari mai ''evoluata'' sau mai ''civilizata'' ... iti bati joc de viata si de viata celor care aveau dreptul la ea ...

... fata a iubit si isi asuma copilul ... CE PROBLEMA AI TU ? ... ce te doare de fapt ? ... nu inteleg cu ce ''suferi'' tu sau ''constiinta'' ta ... cind ai putea sa te bucuri pentru ea ... macar pentru asta ...


... daca unii sint IMBECILI si traiesc dupa simturi sau ghidati de altii ce vina are un copil ? ... nu e facut la betie sau din boschete ... au fost promisiuni, incredere (pina la un moment dat) ... ce vina are copilul sau mama ? ... priveste situatia ca atare, si nu mai arunca sopirle care acresc oameni ...




marco918
Postat pe 25 August 2010 19:04
Bre nenea Marco,matale ai ceva cu perioada comunista!Eu vorbesc de perioada asta frate,de ce are nevoie un copil si nu ma refer la mancare,haine si jucarii....
1.cand incepi o relatie si nu prea stii cu cine stai in casa iti iei masuri de precautie
2.daca totul e ok si amundoi isi doresc un copil,foarte frumos...poate sa il faca si sa se bucure de el
Copilul se face in 2 frate si se creste tot in 2 !
Barbie30
Postat pe 25 August 2010 19:11
slt hahahaahaahaa cc amitié
kudika132007
Postat pe 25 August 2010 19:24
slt hahahaahaahaa cc amitié
kudika132007
Postat pe 25 August 2010 19:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
aproape de divort 38 De la: argint_viu 26 Martie 2010 17:43
Parere 1 De la: CameliaGN 2 Martie 2010 15:23
....o iubire sf cu un viol 20 De la: bruneagra25 24 Iunie 2009 15:40
-Caut Fmeie..! 128 De la: the_same_contesina 4 Octombrie 2011 15:09
Te invitam la Coaching Your Life: Marriage, Money & Sex 2 De la: kudika_18531 16 Octombrie 2012 20:22