Setari Cookie-uri

As avea nevoie de niste sfaturi

Buna tuturor. Sunt noua pe aici. Voiam sa va cer sfatul in privinta unui subiect destul de delicat. Acum o luna am decis sa ma despart de prietenul meu, asta pentru ca, eu fiind plecata din tara pentru 4 luni, mi-am dat seama ca nu il iubesc(inainte sa plec eram impreuna de 3 luni). El nu a acceptat decizia mea si mi-a propus sa ramanem prieteni, insa eu i-am spus ca oricat ar incerca, eu nu ma mai impac cu el. Problema este urmatoarea: nu numai ca ma cauta zilnic, dar imi vorbeste despre ¨noi¨ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Din aceasta cauza, i-am dat ignore si i-am blocat mailurile. Acum ma suna pe fix si isi inventeaza diverse adrese de mail, in care se comporta extrem de paradoxal:in unele imi spune ca ma iubeste si ca vrea sa ne impacam, iar in altele ma jigneste si ma ameninta ca nu stiu ce o sa le spuna parintilor mei. Eu nu mai stiu ce sa fac!Am incercat sa ii explic cu vorba buna, am incercat si prin vorbe mai putin delicate, nici nu i-am mai raspuns la telefon si nici la mailuri, insa el continua sa ma caute si ma simt hartuita sincer...nici nu imi vine sa cred cu cine am putut sa ies!
PS: imi cer scuze daca a mai existat un astfel de topic, insa cum sunt noua, nu am avut timp sa le citesc pe toate.
kudika200750
Postat pe 20 Iulie 2010 12:44
Buna,

Vaiii am patit si eu asa cu un debil mintal din asta. Te inteleg perfect. Singura si cea mai buna solutie este sa continui sa-l ignori. Poti face in felul urmator. Iti creezi o alta adresa de mail si dai id-ul numai la cateva persoane, iti pui parintii la curent cu aceasta mica problema (parintii trebuie sa stie neaparat ce se intampla, asa..pt cazuri extreme) iti schimbi nr de telefon, scoti fixul din priza. Toate astea pentru o anumita perioada de tim. eu personal cred ca in maxim o luna (spun asa...cu indulgenta) te va lasa in pace. Neaparat sa nu-l bagi in seama deloc, daca ii rasounzi asa...o data pe saptamana va continua sa te streseze. Pana la urma tot va ceda si cel mai bine este sa-l ignori.

Pup si ai grija de tine
_Cryssa_
Postat pe 20 Iulie 2010 12:52
sa-l ignori
eventual sa-ti schimbi adresa de mail, sa schimbi nr de fix daca stai singura, daca nu sa raspunda mereu altcineva la tel si sa-i spuna ca nu mai stai acolo... sau ceva de genul.
Insa nu mai vorbi cu el sub nici o forma. Orice i-ai spune, va gasi ceva care ii va da speranta, mai mult il va face sa te caute.

Sa speram ca se lasa dupa o perioada.
kitty_krieger
Postat pe 20 Iulie 2010 13:04
Deja mi-am schimbat id-ul, insa se pare ca l-a aflat:(Oricum nu i-am mai raspuns la mailuri si i-am blocat toate conturile, la mobil nu ii raspund...cu fixul e mai greu, el apartine parintilor si nu il pot schimba. Am vorbit si cu parintii mei, adica le-am spus necesarul:) Sper sa ii treaca toata vara, pentru ca dupa aceea s-ar putea sa ne mai vedem prin Buc(el lucreaza acolo si eu merg la facultate). In fine, multumesc mult pentru sfaturi. Pup si eu
kudika200750
Postat pe 20 Iulie 2010 14:08
De la: kudika200750, la data 2010-07-20 14:08:40Deja mi-am schimbat id-ul, insa se pare ca l-a aflat:(Oricum nu i-am mai raspuns la mailuri si i-am blocat toate conturile, la mobil nu ii raspund...cu fixul e mai greu, el apartine parintilor si nu il pot schimba. Am vorbit si cu parintii mei, adica le-am spus necesarul:) Sper sa ii treaca toata vara, pentru ca dupa aceea s-ar putea sa ne mai vedem prin Buc(el lucreaza acolo si eu merg la facultate). In fine, multumesc mult pentru sfaturi. Pup si eu



ne, nu se lasa asa usor!
astia-s ca raia. nu vreau sa te sperii, da' sa nu crezi ca scapi usor.
au impresia ca odata ce le-ai trecut pragul , le apartii chiar si dupa ce-i lasi.
daca mai face vreun pas in sensu' asta, treci intr-o zi pe la o sectie de politie, asa ..in vizita. si daca tot treci, pune o intrebare-n saga legat de un ordin de restrictie si ce pateste cineva care hartuieste.
geo_reincarcat_iara
Postat pe 20 Iulie 2010 14:21
Haide mai Geo, nu ma speria si tu! Hmmm, sper sa nu se ajunga atat de departe incat sa fie nevoie sa merg la politie...dar eu o sa fac orice pentru binele meu si al persoanelor din jurul meu
kudika200750
Postat pe 20 Iulie 2010 15:46
Cred ca ar fi mai bine daca ai pune in aplicare ideea lui Geo cu politia,macar vede ca nu stai cu mainile in san sa te joace el cum vrea.
Barbie30
Postat pe 20 Iulie 2010 15:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa fiu rece cu el? 2 De la: serady 17 Martie 2009 01:00
Relatii-despartire 2 De la: kudika_1019493 20 Octombrie 2016 07:00
Am incercat...nu reusesc 32 De la: ionelaela 10 Octombrie 2009 01:05
buna :d 22 De la: alexutzu92 20 Februarie 2011 17:26
Un sfat 9 De la: kudika_997837 5 Ianuarie 2016 13:45