Setari Cookie-uri

FACUTATI DE ARHITECTURA

legat de goluriile din capul studentilor de la arh... ai goluri si dupa 30 de ani de munca in domeniu si niciodata nu o sa le umpli pe toate (asta o spun si arh. pe care ii studiati la fac) eu studiez arh de azi maine 10 ani si lucrez efectiv de 4, si cand m-am angajat prima data eram foarte prin ceapa in campul muncii. Asa ca nu-i stress. Scoala e SCOALA restul e
helicobacter
Postat pe 18 Ianuarie 2009 04:40
De la: andrei_mariancatalin, la data 2008-12-17 12:54:09sunt din bucuresti, am facut facultatea in bucuresti, am birou de arhitectura in bucuresti. parerea mea e k deocamdata pe aici se invart cele mai multe treburi. si k mincu e cea mai tare facultate de arhitectura. dar ... pot avea o parere subiectiva. as alege bucurestiul si prin prisma faptului k aici sunt 2 facultatzi. multi profesori pe care i-am avut eu sunt acum la spiru. deci...
in ceea ce priveste examenul de admitere , sa stitzi k, cel mai mic detaliu conteaza. pana si daca te strang chilotzii sau nu ai dormit bine in noaptea de dinainte. dar buna pregatire conteaza cel mai mult. multa bafta tuturor



super tare raspunsul. apropos. daca aveti nevoie de un om nu ezitati sa ma contactati. am experienta in domeniu. numai bine!
bogdan_roca
Postat pe 18 Ianuarie 2009 06:08
Oameni buni eu ma refeream la o teme de proiect ''Facultate de Arhitectura''. Insa acum vreau sa stiu daca la Timisoara se face Masterat la Arhitectura si citi ane e Masteru??????Va multumesc!!! Sunteti
Budecy
Postat pe 18 Ianuarie 2009 07:51
Ai mare dreptate in ceea ce spui.Fiica-mea face pregatire de cateva luni bune cu Frunzetti si nu-mi place deloc cum se poarta.Consider ca pe banii mei nu are dreptul sa-si bata joc de munca si de sufletul copilului meu.Sunt de acord cu exigenta, si ea e obisnuita cu profesori exigenti mai ales ca e o eleva model, olimpica premianta intr-o clasa a carei medie generala este de 9,30 (media clasei!).Cu ce nu sunt de acord este trimisul ala acasa.Ii dai un test si daca la sfarsit nu a facut decat 9 planse jumatatate din 10 o trimiti acasa fara explicatii, fara sa-i controlezi tema, fara sa-i dai indrumari despre tema viitoare si mai ales s-o lipsesti de continuarea lectiei pe care o faci cu ceilalti elevi.Si toate astea pe banii mei! Nu e corect! Toti copii se duc acolo ca sa invete! Daca stiau logic nu le mai umpleau randurile acolo! Iar datoria lor e sa-i invete! Mai ales ca fac asta pe bani! Si subliniez-fiica-mea este extrem de constiincioasa. De cele mai multe ori o apuca si 3-4 dimineata desenand si culmea ca o apreciaza ca eleva.As avea o rugaminte mare...trimiteti-mi si mie un numar de tel al prof Stoian cu care spuneti ca a facut fiul dvs. fade_2_black96@yahoo.com. Multumesc anticipat!
dream_of_mirrors66
Postat pe 18 Ianuarie 2009 12:39
Sunt anul 5 la arhitectura, la spiru, este o facultate buna...dar a evoluat. Imi place acest domeniu, dar sa stiti ca este una dintre cele mai stresante facultati...multe nopti nedormite, si cu ochii rosii din cauza calculatorului , se pica anu extraordinar de usor intrati pe pagina lor de net, dar cea mai buna metoda de a lua o decizie :::: mergeti la cursuri...se poate.
+++++++din cate stiu, sunt facultati mult mai bune...in afara...dar si unele mai rele
NeOm
Postat pe 18 Ianuarie 2009 13:25
o facultate de arhitectura destul de serioasa si totodata convenabila poate fi cea din chisinau.incerk ti sa va interesati acum p site ul ministerului invatamantului kre sunt conditiile de admitere.profesorii sunt buni..nu va obtine note mari dar pregatirea si cunostintele,mai ales experienta il vor ajuta sa si gaseask un job destul de bun in rom.sunt cunoscuti si respectati prof d acolo.e o idee.
anamariaulian
Postat pe 21 Ianuarie 2009 18:37
totusi e o problema daca ai nostrii recunosc diplomele de acolo. republica moldova e o tzara care totushi nu e in ue. iar in romania sunt destule
andrei_mariancatalin
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:00
Legat de Dl.Frunzetti...ce sa zic, am lucrat aproape 1 an cu maria sa, intradevar este destul de "mistocar" cand corecteaza plansele, legat de treaba cu trimisul acasa daca nu ai facut tema, asa era pe vremea mea, daca nu faceai tema te trimitea acasa, am trait pe pielea mea, este o strategie buna De ce?El nu refuza pe nimeni la pregatire, dar in max 3-4 luni, omul vrea sa stie...care e pus pe treaba si care nu.In facultate credeti ca e mai usor?Saptamana asta,de miercuri si pana vineri am dormit cam 6 ore , si cand stau sa ma gandesc raman uimit cum de am reusit.Nu exista nu pot...exista nu vreau.Asa e si la Mihu, daca vrei sa faci treaba faci, si treci peste corecturile lui pline de sarcasm.In facultate credeti ca e altfel, la corecturi...rad cateodata si cu c..u de tine, ba chiar se duc cu plansele si la alti profi sa le arate sa rada toti.
Arhitectura este un domeniu exclusivist, asta e un lucru pe care f multi nu il inteleg.Nu am intrat la Mincu, nu am fost suficient de bun, sunt anul 2 la Spiru si lucrez in proiectare din primul an, pot sa spun ca am vazut studenti de anul 4-5 si de la Mincu si de la Spiru care habar nu aveau un program de proiectare, sau nu stiu ce e ala PAC,PUD,DE..etc. Asta este rusinos intradevar, majoritatea merg pe premisa: "ce ba, mai intai termin facultatea si apoi ma angajez imediat ca de am facultate si sunt tare..."
Nu e chiar asa...Mult succes celor care vor sa urmeze acest drum, dar ganditi-va bine inainte...ca e timp pierdut din viata voastra.
Numai bine!
Andutzu1907
Postat pe 25 Ianuarie 2009 15:19
Asa este, Bucurestiul da tonul, e important, aici se invart marile proicte, finantari etc. Cunosc prof. de la Ion Mincu originara din Cluj, care a ales sa faca facultatea aici. Mai greu cu adaptarea, atat pt student cat si pt. parinti, mult mai costisitor (chirie sau camin, viata mai scumpa, dist. mai mare). Dar uneori stresul predarilor e mai mare cand cei dragi sunt la capatul celalt al tarii. Clujul e o facultate f. buna (si I Mincu are minusuri unele minusuri....), si acolo se munceste, si in Ardeal se construieste si se dezvolta proiecte. Voi hotarati. Sigur se gasesc profi buni pt pregatire, nu cunosc. Poate fi si Timisoara o varianta interesanta!
Anca, mama de studenta la I.M.
ancadum
Postat pe 27 Ianuarie 2009 13:58
am facut eu pregatire timp de un an la domnul profesor Serban Nitulescu. Este un profesor demn de tot respectul, nu am absolut nimic de reprosat. Se ataseaza enorm de mult de elevii sai.
Vrau sa spun ca dupa ce am luat bacul am evoluat foarte mult pana la examen si asta i se dataoreaza dansului.
Recunosc, am picat examenul de la arhitectura datorita subiectivismului exagerat, in schimb sunt bursier la urbanism.

Cei care au contestat modul de pregatire a lui Nitulescu ar trebui sa-si retraga cuvintele deoarece acest profesor e o enciclopedie vie cand e vorba de arhitectura.
Sedintele de pregatire la el sunt extraordinare din absolut toate punctele de vedere.

tine de copil daca vrea sa reuseasca sau nu... ah.. si de munca depusa

iar examenul de la mincu este o mare prostie, in pare parte tine si de noroc, as putea spune cam cea mai mare parte, dar nu neg faptul ca sunt si persoane foarte talentate care iau examenul

si cu asta inchei

primele 20 de locuri de la admiterea la arhitectura, 12 au fost ocupate de elevi de la Nitulescu, chiar si cea care a luat prima, iar toti ceilalti care nu au intrat la arhitectura generala sunt la celelalte sectii de urbanism si arhitectura de interior; nimeni n-a fost pe dinafara
wook_weewee
Postat pe 2 Februarie 2009 21:49
intr-adevar poate fi o masura a succesului unui anumit profesor faptul ca de la el au intrat 12 din primii 20. dar in afara de bursa, intre primul intrat si cel de dupa care s-a tras linia admisilor, chiar nu e nici o diferentza.
si chiar nu trebuie sa fii sef de promotzie ca sa fi un arhitect de succes.
andrei_mariancatalin
Postat pe 3 Februarie 2009 15:14
sa stii ca intr-un fel ai o foarte foarte mare dreptate.
Spre exemplu se presupune ca cei de la urbanism sunt mai slabi decat cei de la arhitectura, dar, spre suprinderea unora si convingerea altora, proiectele de la PV-ul de azi de anul I de la arhitectura au fost cu mult sub cele de la urbanism (bine, probabil si cu exemple pentru ca nu le-am vazut pe toate) in conditiile in care la urbanism se face un atelier de arh pe saptamana fata de doua cum au cei de la arhitectura.

alt aspect...
au fost anumite persoane care au dat examenul de admitere la urbanism, desi abia promovasera examenul de la arhitecura, si culmea, o mare parte din acele persoane au picat examenul de la urbanism...

deci sa nu fie nicio dezamagire eventuala nereusita la examenul la arhitecura pentru ca e inutila...
wook_weewee
Postat pe 3 Februarie 2009 21:38
corectez: "exceptii" in loc de exemple"

imi cer scuze
wook_weewee
Postat pe 4 Februarie 2009 20:24
SE spune ca ARHITECTUL nu e suficient de destept pentru a fi INGINER si nici suficient de talentat pentru a fi ARTIST PLASTIC. Deci el este un fel de INGINER-ARTIST.
Din pacate din ultimele 7 generatii de arhitecti cam 10 % se pot numi asa. Ca in orice alta meserie trebuieste sa ai "chemare".
Faptul ca este stresanta tine de traditie. Intotdeauna proiectele s-au facut, se fac si se vor face in ultimele 48 de ore inainte de predare.
unigrafsa
Postat pe 27 Februarie 2009 17:22
Salut! Tot citesc despre Prof. Nitulescu. Ma intereseaza f tare pt ca fiica mea doreste sa intre la Mincu. M-ai ajuta enorm cu un sfat. Cum pot lua legatura cu Dl. Porf. Nitulescu sau cum se procedeaza pt a ajunge la dansul? Fata mea termina anul acesta cls a X-a si mi-as dori tare mult ca din toamna sa inceapa meditatiile cu dansul.
Iti multumesc frumos si astept un raspuns.
me_myself_ana
Postat pe 13 Mai 2009 15:54
bogdane eu lucrez in domeniul amenajarilor interioare din piatra marmura granit siiiiii am avut o lucrare la un //barosan /// din bucuresti care il avea de arhitect pe un prof de la fac de arhitectura din bucuresti siiiiiiiiii asta avea un manual o carte cu poze a unui arhitect canadian.........deci nici ei nu sunt blana ursului din padure Hai la cluj ca e mai liniste !!!!!!!!! de ce sa te adaptezi tu unui cerc inchis si unui singur profesor...si inca ceva ...eu lucrez in firma mea cu un pusti de 20 de ani care //fluiera // prin programele de grafica...programe care sunt facute de o armata de arhitecti ingineri structuristi si softisti programe pe care un prof ce da meditatii nu le poate face sau nici macar nu ar fi angajat acolo...! Proiectele mari la care am lucrat aveau desenele facute de arhitecti din afara .Ca sa te pregatesti bine eu zic sa inveti programe de grafica care au toata geometria descriptiva in ele asa ca iti dau un link de tutoriale din franta http://www.cao.fr bafta!!!!!!!!!Pustiul meu face o casa in 3 ore si cu o stampila pe proiect de-al unui arhitect din cluj au fost toate aprobate la comisia de urbanism
seminee_cluj
Postat pe 14 Mai 2009 07:41
programele de grafica sunt doar pentru a reprezenta ceva. unii fac case, altzii avioane, altzii filme in aceleasi programe. sper k pustiul cu care lucrezi a facut ceva arhitectura la viatza lui desi la 20 de ani potzi fi maxim in anul 3 la facultate. asa k de proiectat , ma cam indoiesc. poate desenator sa fie...
andrei_mariancatalin
Postat pe 14 Mai 2009 16:37
.
bogdan_roca
Postat pe 15 Mai 2009 01:51
Dle. Valentin
Sunt asociatul unei firme de proiectare , si periodic am nevoie suplimentar de desenatori in anumite puncte inguste ale proiectelor. Daca fiul dvs. lucreaza deja in ACAD si are conostinte elementare de arhitectura am putea sa intram intr-o colaborare (evident remunerata ) cu care ocazie fiul dvs. ar putea sa-si comleteze si cunostintele de specialitate arhitectura si constructii .Puteti sa ma contactati pe adresa de email "ionitapaul06@yahoo.com".
Cu stima
Arh. Paul Ionita
kudika179350
Postat pe 15 Mai 2009 12:39
Stimata doamna "dream_of_mirrors66"
Sunt de profesie arhitect si am un bun prieten profesor in facultate cu mare vechime si experienta si care da meditatii pt. intrarea in facultatea de arhitectura cu rezultate de exceptie in fiecare an. Daca sunteti interesata ma puteti contacta pe adresa de email "ionitapaul06@yahoo.com"
Cu stima
Arh.Paul Ionita

kudika179350
Postat pe 15 Mai 2009 13:01
Buna ziua..:P sunt si eu o mica fetita printre multe altele..care tot incearca sa intre la Dl. Nitulescu. Am auzit si eu aceleasi aparent probleme..de contactare si vazand ca fiica d-voastra..si se afla chiar printre elevii preferati ai domnului Nitulescu.. as dori daca se poate sa imi dati mai multe detalii..
memo7
Postat pe 28 Mai 2009 16:21
Am un copil care trece clasa a X-a si isi doreste sa dea la arhitectura Bucuresti. El vrea sa inceapa meditatia inca din septembrie 2009. Ne-am interesat si am auzit ca cel mai bun profesor ar fi d-ul Nitulescu. Cum am putea sa ajungem la dinsul pentru meditarea baiatului?
condo001503
Postat pe 16 August 2009 18:47
orice profesor e bun atata timp cat si elevul isi da silinta.
andrei_mariancatalin
Postat pe 18 August 2009 19:53
Pentru
bossnika
Postat pe 20 August 2009 16:07
De la: wook_weewee, la data 2009-02-02 21:49:59am facut eu pregatire timp de un an la domnul profesor Serban Nitulescu. Este un profesor demn de tot respectul, nu am absolut nimic de reprosat. Se ataseaza enorm de mult de elevii sai.
Vrau sa spun ca dupa ce am luat bacul am evoluat foarte mult pana la examen si asta i se dataoreaza dansului.
Recunosc, am picat examenul de la arhitectura datorita subiectivismului exagerat, in schimb sunt bursier la urbanism.

Cei care au contestat modul de pregatire a lui Nitulescu ar trebui sa-si retraga cuvintele deoarece acest profesor e o enciclopedie vie cand e vorba de arhitectura.
Sedintele de pregatire la el sunt extraordinare din absolut toate punctele de vedere.

tine de copil daca vrea sa reuseasca sau nu... ah.. si de munca depusa

iar examenul de la mincu este o mare prostie, in pare parte tine si de noroc, as putea spune cam cea mai mare parte, dar nu neg faptul ca sunt si persoane foarte talentate care iau examenul

si cu asta inchei

primele 20 de locuri de la admiterea la arhitectura, 12 au fost ocupate de elevi de la Nitulescu, chiar si cea care a luat prima, iar toti ceilalti care nu au intrat la arhitectura generala sunt la celelalte sectii de urbanism si arhitectura de interior; nimeni n-a fost pe dinafara
condo002141
Postat pe 21 Octombrie 2009 11:03
vã rog mult sã mã îndrumaþi cum pot lua legãtura cu dl prof. Niþulescu..nu cunosc adresa dlui, nici pe cineva care sã mã recomande..Cum pot proceda pentru a putea sã fac pregãtire cu dlui? Vã mulþumesc!
condo002141
Postat pe 21 Octombrie 2009 11:11
De la: wook_weewee, la data 2009-02-02 21:49:59am facut eu pregatire timp de un an la domnul profesor Serban Nitulescu. Este un profesor demn de tot respectul, nu am absolut nimic de reprosat. Se ataseaza enorm de mult de elevii sai.
Vrau sa spun ca dupa ce am luat bacul am evoluat foarte mult pana la examen si asta i se dataoreaza dansului.
Recunosc, am picat examenul de la arhitectura datorita subiectivismului exagerat, in schimb sunt bursier la urbanism.

Cei care au contestat modul de pregatire a lui Nitulescu ar trebui sa-si retraga cuvintele deoarece acest profesor e o enciclopedie vie cand e vorba de arhitectura.
Sedintele de pregatire la el sunt extraordinare din absolut toate punctele de vedere.

tine de copil daca vrea sa reuseasca sau nu... ah.. si de munca depusa

iar examenul de la mincu este o mare prostie, in pare parte tine si de noroc, as putea spune cam cea mai mare parte, dar nu neg faptul ca sunt si persoane foarte talentate care iau examenul

si cu asta inchei

primele 20 de locuri de la admiterea la arhitectura, 12 au fost ocupate de elevi de la Nitulescu, chiar si cea care a luat prima, iar toti ceilalti care nu au intrat la arhitectura generala sunt la celelalte sectii de urbanism si arhitectura de interior; nimeni n-a fost pe dinafara
condo002312
Postat pe 7 Noiembrie 2009 17:15
Ma poate ajuta si pe mn ..cneva..cu niste informatii despre Domnul Nitulescu...??!! multumesc anticipat
condo002312
Postat pe 7 Noiembrie 2009 17:16
De la: CONSTRUCTIICASE, la data 2008-08-11 09:16:00Constructii case blocuri www.constructii-locuinte.ro


Oare dc trebuie sa va infigeti voi pe-aici, asa, fara rost !!!? Chiar asa: admin-ul ce face, dc le permiteti ?!!! Macar daca ar veni cu vreo idee in acest dialog de care este interesata atata lume, as mai zice... Asa, vin doar "k musk", este o vb la romani ! Poate, pe viitor, ii vede cineva (si) pe astia...
viv_danci
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:58
De la: seminee_cluj, la data 2009-05-14 07:41:57 Hai la cluj ca e mai liniste !!!!!!!!!


Eu mi-s ardelean (maramuresean, de la Moisei, adik) si sunt... maritat la Roman/NT. Fetita mea, un copil de 10 inchis mai peste tot, doreste sa urmeze arhitectura fiind fff pasionata si dornica sa faca din asta o cariera. Toata lumea spune in toate felurile, insa majoritatea spune ca inafara de Mincu restul sunt cam asaaaaaaa
Tu indemni spre Cluj, ceea ce mie mi-ar place fff mult. Acu' asa, pe bune, chiar merita ?! Da, pe bune ! Apropo de "pustiul" dumitale: fetita noastra studiaza la clasa de informatica (intensiv), deci s-ar "lipi" la capitolul aplicatiilor IT din domeniu. O rugaminte as avea: ma poti ajuta (sau cineva dp aici, plssssss) cu vreun program free, asa kd... antrenament, deocamdata (fetita este in clasa a X-a acum) ? Multumesc tuturor celor care au venit aici cu idei/clarificari
viv_danci
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Case pe structura metalica 1 De la: Poliedra 8 Aprilie 2010 13:10
Vreau sa construiesc casa !! Ma poate ajuta cineva cu informatii?? 19 De la: agrio_squluqui 6 Iulie 2016 15:10
Caut firma pentru executie hala metalica 4 De la: kudika_982640 5 Februarie 2016 11:15
proiect si aprobari 1 De la: marian_valeanu22 2 Septembrie 2009 00:44
mansarde 7 De la: cristinica 30 Decembrie 2009 13:23