Setari Cookie-uri

FACUTATI DE ARHITECTURA

AM NEVOIE DE IDEI, EXEMPLE DE FACULTATI DE ARHITECTURA, CINE MA POATE AJUTA? VA ROG!
Budecy
Postat pe 22 Februarie 2008 10:51
.. Depinde de unde esti .. sau unde esti dispus sa te muti
De ex. in bucuresti sunt 2: Una in cadrul Universitatii de Arhitectura si Urbanism Ion Mincu si alta in cadrul Universitatii Spiru Haret
Eu lucrez la un birou de arhitectura si daca vrei cu adevarat sa inveti ceva si sa faci o facultate asa cum tb iti recomand facultatea de stat, indiferent de specializarea pe care o alegi.
lif3_dr3am
Postat pe 6 August 2008 20:10
baiatul meu a intrat la liceul de arta clasa de arhitectura si design.ce sanse are daca nu intra la facultatea de arhitectura?unde se poate angaja numai cu liceul de arhitectura? VA FOARTE MULTUMESC DACA MA PUTETI LAMURI.
VALENTIN_STAN64
Postat pe 9 August 2008 22:39
Constructii case blocuri www.constructii-locuinte.ro

Firma de constructii executa case la rosu, case la cheie,blocuri,vile,case din lemn,tencuieli,sape,termosistem,acoperisuri,rigips,pavaje,zugraveli,faiantari,gresie,parchet laminat,instalatii electrice si sanitare.TEL:0744981385 www.constructii-locuinte.ro
CONSTRUCTIICASE
Postat pe 11 August 2008 09:16
De la: VALENTIN_STAN64, la data 2008-08-09 22:39:59baiatul meu a intrat la liceul de arta clasa de arhitectura si design.ce sanse are daca nu intra la facultatea de arhitectura?unde se poate angaja numai cu liceul de arhitectura? VA FOARTE MULTUMESC DACA MA PUTETI LAMURI.


Daca e copil descurcaret poate convinge pe cineva sa aiba incredere in el si potentialul pe care il are... poate fi desenator cel mult, daca macar s-a straduit sa invete programe de proiectare, eventual de grafica 3D... Desi va fi destul de greu, pentru ca majoritatea firmelor cauta oameni pe care sa nu-i ia chiar de la zero... Nu stiu exact de ce e in stare baiatul dvs, dar eu lucrez la un birou de arhitectura si va spun sincer ca am colaborat cu studenti in mare parte de la facultatea de stat si tot au foarte multe goluri... tot trebuie supravegheati si sprijiniti in realizarea unui proiect...
Succes baiatului dvs... sa se straduiasca sa intre la o facultate de profil, are sanse mult mai mari sa lucreze in domeniu.
Toate cele bune
lif3_dr3am
Postat pe 24 August 2008 12:11
buna....am citit intamplator mesajul tau... ma numesc ioana si sunt studenta anul 5 la facultatea PARTICULARA..subliniez particulara spiru haret, si sunt foarte mandra de alegera facuta, am intrat deasemenea si la stat dar am optat pt aceasta faculatate din motive puierile atunci dar bine subliniate acum...nu incerc sa te conving doar iti dau un sfat....este o facultate atestata cu profesori de mare speta veniti de la facultatea de stat in care poti avea multa incredere....mult scces inh alegera facuta si multa bafta in viitorul stalucit de arhitect!!!!
ioana_dan
Postat pe 26 August 2008 23:52
eu nu am contestat ca sunt si studenti pregatiti acolo, am afirmat ca majoritatea sunt prea putini muncitori si au f multe goluri! Imi pare rau ca te simti jignita, daca esti un copil asa bine pregatit nu ai avea de ce sa te superi, cu siguranta la un interviu te vei descurca de minune. eu spun doar ca am intalnit f multe cazuri de oameni care habar nu aveau ce este arhitectura si culmea erau in anul 5,6 ... crede-ma nu aveau nici macar cunostintele generale necesare pentru realizarea unui proiect ... si nu ai incredre sa lasi un om nepregatit sa faca un proiect mai ales in conditiile in care nu el isi asuma raspunderea pentru gafele facute.. E adevarat ca un arh corecteaza un proiect, modifica, da sfaturi ... dar daca timpul pierdut facand astfel de lucruri este prea mare ... nu e rentabil
Plus ca oricat de buni ar fi profesorii care predau conteaza cat vrei tu sa inveti, facultatea este facultativa dupa cum bine spunea cineva ... prin urmare daca vrei sa inveti bine, daca nu tot bine...
Eu iti urez spor la invatat si asimilat informatii necesare viitoarei tale profesii si cat mai mult noroc in gasirea jobului dorit
lif3_dr3am
Postat pe 27 August 2008 15:36
eu sunt ink abia in clasa a 10-a, insa arhitectura mia placut din totdeauna si as dori sa stiu care este cea mai buna facultate de arhitectura!!
pebbles_condo
Postat pe 29 August 2008 11:05
va multumesc mult pt cuvintele frumoase si de incurajare pe care mi le ati adresat .nu credeam ca cineva imi va raspunde pertinent la mesajul meu. cit despre copil ...este plin de idei,chiar talentat dar nu i prea place sa dea in brinci,mai ales cu matematica. stiu ca reteta succesului este 99/100 transpiratie si 1/100 inspiratie..........dar asa sunt copii de azi altii de unde?va multumesc inca o data.numai bine!
VALENTIN_STAN64
Postat pe 29 August 2008 22:24
Pebbles, draga,
Iti doresc mult succes! Fata mea a intrat anul trecut la arhitectura in Bucuresti (Ion Mincu). II place mult dar si munceste enorm, uneori pina in dimineata in care preda proiectul (si nu doar in noaptea aia!). Stimuleaza-ti imaginatia, creativitatea, ai mult de studiat si nu doar desen (afla ce este si cum este geometria) descriptiva!Tu ai facultate si la Cluj, daca preferi sau la Timisoara. Se zice ca Bucuresti este CEA MAI tare (dar si cheltuielile parintilor, pe masura (cazare, transport etc.)Se face pregatire intens, multi incep ore de pregatire din cls a XI-a. Si astea sint costisitoare.
bafta multa!
mama anca
ancadum
Postat pe 31 August 2008 13:36
imi poate recomanda si mie cineva un profesor de desen foarte bun ptr admitere minu din bucuresti va rog??
farsarya_condo
Postat pe 31 August 2008 14:39
Prof Nitulescu e considerat de cei care au lucrat cu dinsul un tip exceptional! ai mult de invatat de la el. Are "scoala" in zona parcul Tineretului si o cota ff buna de admisi, daca muncesti si iei lucrurile in serios. Dar e greu de patruns, e extrem de cautat (de obicei, merge pe baza de recomandari de la studenti pe care ii cunoaste. E foarte selectiv, chiar daca nu te da afara.
Altul? Mitrache (zona Bd 1 Mai, sau Ion Mihalache). Fiica mea, studenta acum, a facut cu Mitrache vreo 6 luni, apoi cu Nitzulescu, pe care-l viziteaza si acum cu placerea studentului apreciat.
BAFTA!
ancadum
Postat pe 31 August 2008 15:07
multumesc frumos pt recomandari...
farsarya_condo
Postat pe 5 Septembrie 2008 03:28
lucrez de 1 an in arhitectura. imediat cum am terminat liceul am mers la o firma iar dupa 10 luni am plecat la alta firma pentru un salariu dublu. terminasem chimie-biologie si arhitectura era ceva bizar pentru mine. sustin cu tarie ca nu exista facultate buna si facultate mai putin buna. meseria o inveti din serviciu nu din facultate. facultatea e buna pentru a obtine diploma.toamna asta vin la spiru si sunt sigur ca o sa fiu luat la misto de cei de la mincu dar eu macar o sa am experienta si nu doar teorie. eu sustin ca mincu este o facultate care o urmeaza fii de arhitecti pentru a nu se pierde afacerea familiei, spiru fiind una care este urmata de cei care au arhitectura in ei. mult succes!
bogdan_roca
Postat pe 5 Septembrie 2008 07:55
bogdan,sunt in mare parte de acord cu tine .insa nu cred ca trebuie sa fii atat de categoric si sa pui eticheta chiar asa.daca ti s-a intaplat ceva neplacut cu unul din studentii de la mincu , nu cred ca trebuie sa ii cojnsideri pe toti asa.. uite , de ex eu sunt in anul 3 la mincu , si in grupa mea e o singura tipa care are parintii arhitecti, vreo 3 au facut liceul de arte sau arhitectura si restul sunt ca mine..adica cu patinti care nu sunt in domeniu si cu liceu la uman sau real. spor!
adelais
Postat pe 15 Septembrie 2008 12:40
buna ziua,
sunt mama unei fete de 18 ani care a picat examenul de anul acesta de la arhitectura de interior.Cred eu ca nu am ales profesorul bine (a fost un domn arhitect care lucreaza la institutul de aehitectura,parca)deoarece dupa 2 ani de pregatire a reusit sa ia nota 5 la desen.Ce m-a uimit este ca plansa fetei mele avea un alt stil decat a celorlalti.Mie mi se pare ca ea are talent , deoarece a progresat f.mult iar desenele ei sunt f.frumoase,ier eu ca o necunoscatoare pot sa spun ca sunt impresionata.V-as ruga daca puteti sa ma ajutati sa iau legatura cu prof.Nitulescu deoarece am mai auzit ca este f.bun.Va rog,din suflet sa ma ajutati.
Apelez la dvs.pentru ca am citit ca fiica dvs.pastreaza legatura cu el.Imi cer scuze pt.indrazneala.
Cu mii de multumiri!
d2x_eu
Postat pe 22 Septembrie 2008 20:20
as vrea sa va raspund intr o oarecare masura la mesajul dvs.stiu ca este dureros sa faci pregatire atata timp , sa crezi in tine si sa realizezi ca nu ai intrat acolo unde ai visat.profesorii de la mincu , dupa cum ati observat si dvs, impun un anumit stil ,pe care , daca nu faci pregatire cu cineva din facultatea, nu ai de unde sa l stii.lucrul asta e putin cunoscut.eu l-am aflat pt ca am facut pregatire cu un anumit domn arhitect din facultate.cei din comisie evalueaza stilurile in primul rand.e un criteriu de selectie.d'l prof. arh. nitulescu , e f cautat , se ajunge greu la dansul si te accepta in urma unui test. in facultatea noastra , zilnic,pe timpul verii se fac meditatii pt arhitectura cu 2 profesori.stiu ca au f multi elevi.3-4 ore cu dansii era in jur de 40-50 lei.
altceva ...nu am decat sa va urez multa bafta si sa nu uitati k merita sa lupti pt ceea ce doresti!
si eu am fost f dezamagita de notele de admitere.au fost f subiective si mai mult de atat ..profesorul meu de meditatie mi-a aratat plansa copilului unui guvernator..care , fara sa exagerez era execrabila( desenat cu o carioca verde ...pana si un copil de 12 ani desena mai frumos) si acel copil , care acum imi e coleg de facultatea a luat mult mai mult decat mine si multi altii..asa ca tine si de buzunar, nu numai de bafta!
adelais
Postat pe 23 Septembrie 2008 15:49
traim in romania si asta ne ocupa tot timpul...
adelais
Postat pe 23 Septembrie 2008 15:50
Asa e! Traim in Romania..
Stie cineva ceva despre profesorul Dunel? Este un profesor bun?Cum se ajunge la el?
Va multumesc!
mitry_mitry
Postat pe 23 Septembrie 2008 18:14
As vrea si eu sa imi schimb meditatorul, sa fac cu dl. Nitulescu, dar nu stiu pe nimeni care sa ma recomande. :(
snoochie_pook
Postat pe 18 Octombrie 2008 18:59
Hei, nu ti-l recomand pe Dunel, nu se ocupa de copii si e cam neserios si plictisit. Sorry, dar asta e parerea mea si a mai multor elevi care au fost la facultate la pregatire la el.
snoochie_pook
Postat pe 18 Octombrie 2008 19:00
In momentul de fata nu mai exista diferente intre Mincu si Spiru....ma refer la cerinte...totul este sa vrei .....Bafta multa!!!!!
andreeea_olteanu20_condo
Postat pe 19 Octombrie 2008 11:29
buna ziua! am si eu nevoie de o recomandare la dl. Nitulescu. am facut anul trecut cu M. Frunzetti. daca aveti timp si rabdare, mail-ul/id-ul meu e feather_1221@yahoo.com. am scanuri cu desenele mele si le pot trimite, pentru a va forma o parere. multumesc mult!
Laurelin
Postat pe 23 Octombrie 2008 19:42
hey....sunt la arhitectura in anul 3 la mincu..si nu sunt de acord intru totul cu ce s-a scris aici.....adelais....nu e adevarat ca daca nu faci pregatire cu un profesor din scoala nu ai sanse sa intri....eu sunt din iasi si am facut pregatire numai in iasi....si m-am pregatit pt examenul de acolo care e mult diferit fata de cel din bucuresti..si am intrat:)...cum zicea si proful meu...poti sa fii f bun si sa desenezi f bine...iar in ziua respectiva sa ai emotii si sa nu fii stapan pe tine...si sa dai cu bata in balta....si f bine....poti sa fii mai putin bun...si totusi sa intri....depinde mult si de starea de spirit pe care o ai in acea zi...cat despre dunel....da...nu l-as recomanda....am facut cu el in anul 1 un curs...iar in anul doi...niste prieteni l-au avut la atelier....si e superficial si dezinteresat si face multe glume la care nu rade nimeni:))
roman_andra
Postat pe 26 Octombrie 2008 03:32
despre prof Nitulescu

In jur de 1 oct si-a cam completat "clasa" pe care o poate pregati intr-un an. Multi incep chiar din cls a 11-a, el face in general 2 sedinte/sapt. de 5 ore. Unii fac, de ex., un semestru intr-a 11-a cu cineva, apoi de multe ori schimba in cls a 12-a. Deci ajung sa prinda ceva din stilurile a 2 profi. Asta e util, chiar daca ei au o preferinta clara. Din cite stiu, cei care au facut cu Nitu au ramas cu o impresie f. buna si cu drag de el. ei sint cei care recomanda.
Asa e si fiica mea, e in anul 2, dar e retinuta sa faca recomandari ptc. stie ca daca trimite pe cineva slab sau pierde vara, isi pierde credibilitatea alta data si nu mai poate recomanda. Nitulescu e destul de virstnic, dificil, are f multa experienta, pune mult suflet pt elevii lui (2 infarcturi din cauza lor!!). Nu are treaba cu parintii, nu vrea sa-l bata nimeni la cap, dar moare pe plansete pt. pustii lui.
Tot respectul, sa-i dea Dumnezeu sanatate!

Iar voua, multa bafta! V-ati ales o meserie frumoasa si grea!
Anca
ancadum
Postat pe 27 Octombrie 2008 20:31
De la: BUDECY, la data 2008-02-22 10:51:36AM NEVOIE DE IDEI, EXEMPLE DE FACULTATI DE ARHITECTURA, CINE MA POATE AJUTA? VA ROG!

Exista o revista: EXAMENA.
Acolo afli unde-s facultatile si ce ofera. Altceva nu stiu.
dr2000_condo
Postat pe 2 Noiembrie 2008 07:57
Nu stiu ce ziceti voi de Nitulescu sau Frunzetti mi-e mi s-au parut extrem de aglomerati pentu ca fiul meu sa inteleaga ceva ! Dupa 2 luni de pregatire la dansii nu a avansat mai deloc , adika bani aruncati pe geam si de accea l-am mutat la Stoian care prin asistentul sau Lucas face minuni cu fiul meu declarat de Nitulescu un antitalent iar de Frunzzeti nebagat in seama deloc la corecturi!

Il recomand cu mare placere, fiindca face treaba si lucreaza ardeleneste si cu rabdare!Recomandarea am luat-o de la o colega de servici a carei fiica a intrat cu bursa la Mincu dupa ce s-a pregatit cu Stoian.


Postat pe 4 Noiembrie 2008 12:22
www.fosforescent.ro

Postat pe 23 Noiembrie 2008 12:49
Buna ziua! Sunt foarte fericit ca printre multe altele am gasit acest forum extraordinar despre arhitectura.
As dori sa dau la facultate la arhitectura. Sunt in clasa a 10-a, la profil mate-info , din clasa a 9-a fac pregatire pentru facultate intr-un cerc de desen la oradea unde exista un profesor care pune extraordinar de mult suflet in ceea ce face. Am o prietena care a intrat anul acesta la Cluj la facultate si aproximativ stiu din ce sa ma pregatesc... desen liber, tehnic si geometrie descriptiva. Dar totusi, m-ar interesa daca sunt diferente semnificative din punct de vedere profesional intre facultatea din Cluj si cea din Bucuresti si daca stiti unii profesori din Cluj la care as putea apela in clasa a 12-a pentru a ma pregati de admitere. De preferinta sa faca parte din comisia de admitere.
Multumesc anticipat celora care imi vor raspunde, oameni pe care cu greu ii gasesti in Romania de azi (si ma bucur ca am dat de ei)
Bogdan06
Postat pe 16 Decembrie 2008 22:42
sunt din bucuresti, am facut facultatea in bucuresti, am birou de arhitectura in bucuresti. parerea mea e k deocamdata pe aici se invart cele mai multe treburi. si k mincu e cea mai tare facultate de arhitectura. dar ... pot avea o parere subiectiva. as alege bucurestiul si prin prisma faptului k aici sunt 2 facultatzi. multi profesori pe care i-am avut eu sunt acum la spiru. deci...
in ceea ce priveste examenul de admitere , sa stitzi k, cel mai mic detaliu conteaza. pana si daca te strang chilotzii sau nu ai dormit bine in noaptea de dinainte. dar buna pregatire conteaza cel mai mult. multa bafta tuturor
andrei_mariancatalin
Postat pe 17 Decembrie 2008 12:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Constructie sigura, dar si ecologica? 3 De la: arh_Adina_Rusu 25 Martie 2014 15:07
am de ex. o fundatie de42M liniari 1 De la: condo003321 1 Martie 2010 10:59
Pls help..casa in rosu 1 De la: kudika_12538 20 Noiembrie 2012 14:01
renovare apartament 1 De la: ilinca 10 Ianuarie 2010 09:13
usi cu toc reglabil din lemn 27 De la: kudika_962343 24 Aprilie 2014 11:24