Setari Cookie-uri

Trandafiri

Agata,cred ca trandafirul tau are acarieni.Cu o fiola de Nissorun, dizolvata in 7 litri de apa,faci 2 stropiri la interval de 7 zile.
54elaine
Postat pe 21 Februarie 2009 18:36
Ca sa pui lastarul de trandafir sub borcan eu stiu de la bunica mea ca trebuie sa il tai sub a treia frunza de sub floare si se pun toamna in pamant lasand doar o frunza la suprafata pamantului.Acum aflu (adica imi reamintesc) de la prietenii de aici si cand se ia borcanul de pe lastari.Va multumesc tuturor.
angelblue_67
Postat pe 21 Februarie 2009 20:16
54Elaine
Multumesc mult, o sa incerc.
dfeisan
Postat pe 23 Februarie 2009 11:23
De la: theCat, la data 2009-02-21 14:09:19Buna ! Va rog sa-mi spuneti cum e corect sa tai lastarul pe care vrei sa-l inmultesti ? Trebuie sa aibe ceva,un nod,frunze...?Am vazut prin unele gradini trandafiri sub borcane/sticle din plastic dar nu am avut ocazia sa aflu .Multumesc !


SUNT mai multe tehnici de altoit ...
micki23
Postat pe 25 Februarie 2009 22:18
De la: agatha, la data 2009-02-23 11:23:2954Elaine
Multumesc mult, o sa incerc.


Agata ...sa fi atenta daca nu ai cunva si afide - sunt ca niste pureci cu aripioare..pot fi verzi, negri sau maronii...cand ataca afidele, frunzele se indoaie, si apar si muscaturi pe ele...pt. afide poti da cu Mospilan.....

insa ce ai tu la ei ar putea fi intr-adevar acarienii, uita-te pe dos daca apare cunva si o panza de paianjen...
micki23
Postat pe 25 Februarie 2009 22:24
Buna tuturor..

Am gasit o pagina web f.f. buna cu multe flori si binenteles trandafiri: http://www.sieberz.ro

Sau inca o pagina: www.florisifructe.ro, de la ei anul trecut am cumparat butasi vita de vie..
Va recomand pe ambele.
sst3htv
Postat pe 26 Februarie 2009 17:16
De la: sst3htv, la data 2009-02-26 17:16:52Buna tuturor..

Am gasit o pagina web f.f. buna cu multe flori si binenteles trandafiri: http://www.sieberz.ro

Sau inca o pagina: www.florisifructe.ro, de la ei anul trecut am cumparat butasi vita de vie..
Va recomand pe ambele.


ofera garantie?
micki23
Postat pe 11 Martie 2009 19:02
la mine in gradina sunt trandafiri de toate culorile si nu este nici o problema
camy_m
Postat pe 12 Martie 2009 12:49
Eu am inmultit trandafiri in gradina de cativa ani,cu succes.
Cum am procedat. Incepand cu luna sept.,inclusiv oct.,ori de cate ori au cazut petelele,am rupt partea ramasa,imediat de deasupra frunzelor de sub floarea trecuta. Am tait lastarul cam de 20-25 cm,
am indepartat frunzele mari,iar capatul de jos l-am taiat oblic,am rupt si primii spini. Am facut gropi de 15-20 cm,functie de lungimea lastarului taiat pt. plantare,am udat groapa inainte,de preferinta cu apa si ingrasamant natural,am infipt firul,am pus pamantul cu ingrasamant,pana la jumatate din inaltimea firului,am tasat pamantul cu mana,am pus jumatatea de pet taiat,apoi restul de pamant,avand grija ca lastarul sa ramana afara 3,4 cm.,iar petul nu mai mult de 5-6 cm. se pune pamant in jurul lui,pt. a fi protejat de frig. Asa cum au mai spus si altii,doar la inceputul lunii Mai se scot pet-urile,cand ne-am convins ca nu vor mai fi nopti cu frig. Trandafirilor le place soarele,unde am avut putin soare nu s-au dezvoltat perfect. Acum am cumparat 2 trandafiri;galben si portocaliu spre alb.Am obtinut peste 50 de trandafiri si majoritatea sunt superbi,te rasplateste.
emil_pislaru
Postat pe 13 Martie 2009 12:43
http://www.youtube.com/watch?v=z30FBZlakMw
costicaionescu
Postat pe 14 Martie 2009 10:49
buna ,lastarii de trandafir care se pun toamna sub borcane se taie la marimea unui trandafir care il pui in vaza,apoi i se inlatura partea cu floarea,se lasa doua frunze restul rebuie taiate,se baga in pamant pana la nivelul celor doua frunze.spor la treaba!
camy_m
Postat pe 14 Martie 2009 22:23
De la: camy_m, la data 2009-03-14 22:23:42buna ,lastarii de trandafir care se pun toamna sub borcane se taie la marimea unui trandafir care il pui in vaza,apoi i se inlatura partea cu floarea,se lasa doua frunze restul rebuie taiate,se baga in pamant pana la nivelul celor doua frunze.spor la treaba! [/quote


depinde de specie ....
micki23
Postat pe 15 Martie 2009 15:20
De la: micki23, la data 2009-03-11 19:02:06
De la: sst3htv, la data 2009-02-26 17:16:52Buna tuturor..

Am gasit o pagina web f.f. buna cu multe flori si binenteles trandafiri: http://www.sieberz.ro

Sau inca o pagina: www.florisifructe.ro, de la ei anul trecut am cumparat butasi vita de vie..
Va recomand pe ambele.


ofera garantie?


La ce garantie te referi? la culoare sau ca vor ramine in viata?
Ca ramin in viata, depinde si de cel care-l planteaza si cum o planteaza.. referitor la culoare si soi, Da! daca vrei sa-i suni la www.florisifructe.ro la contact gasesti numarul de telefon.. Eu am fost multumit de raspunsurile pe care mi le-a dat..
sst3htv
Postat pe 16 Martie 2009 00:32
in primul rand sa aiba certificat de producator si in al doilea rand trebuie sa aiba o garantie de prindere a minim 75% sau chiar mult mai mult
micki23
Postat pe 16 Martie 2009 18:13
De la: micki23, la data 2009-03-16 18:13:01in primul rand sa aiba certificat de producator si in al doilea rand trebuie sa aiba o garantie de prindere a minim 75% sau chiar mult mai mult


In primul rind de ce sa aiba certificat de producator daca e comerciant??? poate daca am vorbi de struguri de masa sau pomi fructiferi atunci poate dar in cazul trandafirilor...??
In al doilea rind orice producator isi garanteaza plantele 90 % DACA cumparatorul il planteaza intr-un pamint bun, il uda, si-l ingrijeste cum trebuie..Daca ne luam dupa spusele tale 75% .. inseamna ca cumpar 25 butasi trandafiri si nu mi se prinde nici unul ma duc inapoi sa-mi cer banii inapoi... el o sa-mi raspunda ca imi pare rau dumneavoastra ati picat chiar in cei 25 % pt, ca restul 75 au iesit la ceilalti cumparatori... sau poate am fost eu de vina ca nu le-am pus cum trebuie...dupa parerea mea asta cu 75% pica.. nu vb de haine sau pantofi..in fine Eu doar atit am vrut sa va spun ca va recomand cele doua pagini si am cumparat de la ei! si sunt de incredere! Si sa-ti spun sincer nu ma intereseaza nici certificattul de producator..daca sunt de incredere si imi trimite ceea ce vreau,culoarea, soiul?? si mi s-au prins 100%?? Deci inca o data dupa Va recomand cele doua pagini: www.sieberz.ro si www.florisifructe.ro Am vrut doar sa va ajut!
sst3htv
Postat pe 17 Martie 2009 21:49
Buna sst3htv (!!!) ufff,mereu ma incurc cu initialele tale... Am facut comanda la siebertz ....astept sa vad cand vien. Dar,desi mi-au confirmat comanda pe mail,nu mi-au precizat cand va fi livrarea...La tine cat a durat ? Cred ca ii voi suna sa ma interesez.ai avut dreptate,au o multime de minunatii...Inca o data,multumesc pentru adrese. o seara buna !!!
libra66
Postat pe 17 Martie 2009 21:55
Cu placere.. sper sa fie totul ok, eu am comandat de la florisifructe butasi vita vie (anul trecut si mi-a ajuns intr-o saptamina), de la sieberz bulbi, si mi-au trimis si ingrasamint..asta a fost acum 4-5 saptamini..si mi-au trimis dupa o saptamina.. depinde ce ai comandat, mi-au explicat ca pomi si florile trimit doar din saptaminile acestea (i-am stresat si eu putin cu telefonul.. :-),) Sper ca te-am putut ajuta.. o seara buna si tie..:-)
sst3htv
Postat pe 18 Martie 2009 00:25
De la: sst3htv, la data 2009-03-17 21:49:45
De la: micki23, la data 2009-03-16 18:13:01in primul rand sa aiba certificat de producator si in al doilea rand trebuie sa aiba o garantie de prindere a minim 75% sau chiar mult mai mult


In primul rind de ce sa aiba certificat de producator daca e comerciant??? poate daca am vorbi de struguri de masa sau pomi fructiferi atunci poate dar in cazul trandafirilor...??
In al doilea rind orice producator isi garanteaza plantele 90 % DACA cumparatorul il planteaza intr-un pamint bun, il uda, si-l ingrijeste cum trebuie..Daca ne luam dupa spusele tale 75% .. inseamna ca cumpar 25 butasi trandafiri si nu mi se prinde nici unul ma duc inapoi sa-mi cer banii inapoi... el o sa-mi raspunda ca imi pare rau dumneavoastra ati picat chiar in cei 25 % pt, ca restul 75 au iesit la ceilalti cumparatori... sau poate am fost eu de vina ca nu le-am pus cum trebuie...dupa parerea mea asta cu 75% pica.. nu vb de haine sau pantofi..in fine Eu doar atit am vrut sa va spun ca va recomand cele doua pagini si am cumparat de la ei! si sunt de incredere! Si sa-ti spun sincer nu ma intereseaza nici certificattul de producator..daca sunt de incredere si imi trimite ceea ce vreau,culoarea, soiul?? si mi s-au prins 100%?? Deci inca o data dupa Va recomand cele doua pagini: www.sieberz.ro si www.florisifructe.ro Am vrut doar sa va ajut!



e cam grea matematica.....omule 75% din cei pe care i-ai cumparat tu..ar fi bine sa se prinda oti...
iar despre certificat de producator ...esti obligat sa ai ca astfel e ilegal sa vinzi...fereasca Dumnezeu...da nu ma mir...
micki23
Postat pe 18 Martie 2009 09:51
Pentru theCat:ai intrebat cum se inmultesc trandafirii?Sa-ti spun una tare de tot!Anul trecut un batranel din vecini mi-a dat cativa lastari de trandafiri cam de 20cm de sub floare.Era prin decembrie la inceputul lunii si mi-a zis sa-i pun in pamant dar fara borcane pe ei ci doar sa am grija sa nu aibe aer la radacina adica sa bat bine pamantul deasupra.I-am pus in pamant si am uitat de ei!Zilele trecute cand curatam gradina am prins de unul si era sa-l scot afara din pamant crezand ca e vreun rug.Si sa vezi surpriza are muguri!Acum sunt curioasa sa vad ce iasa!
angelblue_67
Postat pe 22 Martie 2009 12:03
Esti norocoasa Angelitzo...si ai suflet bun...Sa ne spui ce s-a intamplat cu trandafirul...eu am pus 4 trandafiri,butasi cumparati,e adevarat ca era cam tarziu,prin mai si nu s-a prins decat unul ,a inflorit o data...apoi deloc...si pana prin noiembrie...s-a uscat.Cred ca voi mai incerca anul acesta cu cativa.Mi-as dori o bolta cu unii cataratori...!
libra66
Postat pe 23 Martie 2009 22:12
pentru sst3htv...ufff ! Inca nu mi-a sosit comanda ,am sunat azi si mi-au zis ca voi primi plantelein jur de 10-15 aprilie...si eu am luat si ingrasamant si pamant dar si muscate curgatoare si diverse...Insa trebuie sa intruneasca si ei un nr. de comenzi...De la Oradea la Bucuresti e ceva drum...trebuie sa renteze...o sa-ti spun ce se mai intampla . Sa faci la fel . O seara buna !
libra66
Postat pe 23 Martie 2009 22:16
De la: EGO, la data 2009-02-19 12:32:44SI EU AM INCERCAT FEL DE FEL DE METODE DE PRINDERE A TRANDAFIRILOR, CEL MAI BINE E,(LA MINE A DAT REZULTATE 100%)
CA LASTARII SA SE PUNA TOAMNA(SEPTEMBRIE-OCTOMBRIE), IN PAMANT(2-3
OCHIURI),IN GRADINA,CU UN BORCAN DEASUPRA PE CARE IL RIDICI PRIMAVARA DUPA CE INCEP SA CREASCA FRUNZULITE NOI



ai folosit butasi?
de prins se prin foarte usor ,dar sunt curioasa ce a iesit? trandafirul pe care l-ai avut inainte...sau trandafirul salbatic???

cel mai bine se prinde prin altoire
micki23
Postat pe 23 Martie 2009 22:29
ai folosit butasi?
de prins se prin foarte usor ,dar sunt curioasa ce a iesit? trandafirul pe care l-ai avut inainte...sau trandafirul salbatic???


AU IESIT TRANDAFIRII DORITI DE MINE IN GRADINA ,SI SPUN ASTA ,PENTRU CA AU SI INFLORIT ANUL TRECUT.
IN NOIEMBRIE 2008 AM PUS MAI MULTI BUTASI, UNII CU BORCANE DAR AM INCERCAT SI FARA,TINAND CONT CA A FOST O IARNA GREA,SUNT MULTUMITA DE REZULTAT,MAJORITATEA AU MUGURI.(VOI FACE POZE CAND VOR INFLORI ??)


ego_condo
Postat pe 24 Martie 2009 13:19
De la: EGO, la data 2009-03-24 13:19:50ai folosit butasi?
de prins se prin foarte usor ,dar sunt curioasa ce a iesit? trandafirul pe care l-ai avut inainte...sau trandafirul salbatic???


AU IESIT TRANDAFIRII DORITI DE MINE IN GRADINA ,SI SPUN ASTA ,PENTRU CA AU SI INFLORIT ANUL TRECUT.
IN NOIEMBRIE 2008 AM PUS MAI MULTI BUTASI, UNII CU BORCANE DAR AM INCERCAT SI FARA,TINAND CONT CA A FOST O IARNA GREA,SUNT MULTUMITA DE REZULTAT,MAJORITATEA AU MUGURI.(VOI FACE POZE CAND VOR INFLORI ??)




ma bucur ca au iesit ce ti-ai dorit...inseamna ca ai avut soiuri autohtone , deoarece la noii hibrizi nu prea iasa :)
micki23
Postat pe 24 Martie 2009 15:34
www.rozi.ro, butasi de trandafir produsi in Romania, Ianca, jud. Braila.


Postat pe 25 Martie 2009 14:44
PENTRU MICKY
NU MA PRICEP LA SOIURI
AM CERUT BUTASI DE LA CUNOSTINTE SI PRIETENI
MI-AS DORI NISTE SOIURI VECHI DE TRANDAFIRI ,MI-AU RAMAS INTIPARITI IN SIMTURI DIN COPILARIE, .DAR...INCA MAI CAUT
ego_condo
Postat pe 26 Martie 2009 09:37
De regula dupa 15 august se taie varful unei tije a trandafirului la o distanta de aprox.30 cm.Aceasta se planteaza in pamant,intr-o groapa de forma unui cub cu latura de 30 cm,apoi presarati un pumn de nisip,umpleti groapa cu apa,asteptati sa fie absorbita de pamant,apoi introduceti firul de trandafir,adaugati pamantul,presati bine sa nu ramana aer,si puneti un pet peste trandafir.Petul trebuie fixat bine in pamant,astfel incat un vant mai puternic sa nu-l ia.In primele saptamani veti uda mai mult,apoi normal.Succes!
bonaventura
Postat pe 26 Martie 2009 13:45
De la: EGO, la data 2009-03-26 09:37:56PENTRU MICKY
NU MA PRICEP LA SOIURI
AM CERUT BUTASI DE LA CUNOSTINTE SI PRIETENI
MI-AS DORI NISTE SOIURI VECHI DE TRANDAFIRI ,MI-AU RAMAS INTIPARITI IN SIMTURI DIN COPILARIE, .DAR...INCA MAI CAUT


soiurile autohtone de trandafiri le gaseti la tara la oamenii batrani..:)cel mai repede...

in magazine gaseti doar hibrizi..:)
micki23
Postat pe 26 Martie 2009 15:56
Draga ,EGO, vezi ca daca iei "DE LA OAMENII BATRANI"poti fii acuzata ca esti "ciobanita de la tara"!Eu am patit-o !EU NU TE CONSIDER ASA, dar altii ar putea sa o faca!Oameni care nu ar putea fii numiti OAMENI, bineinteles ! Iti doresc numai bine!
angelblue_67
Postat pe 26 Martie 2009 22:13
ECO cumpara-le de la angele - vad ca e atotstiutoare si perfecta in prostie
micki23
Postat pe 27 Martie 2009 00:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
urgent boala lamai 3 De la: tudor_tan 31 Martie 2010 21:45
DEMISOL DIN BETON 4 De la: TANASE_CONSTRUCT 4 Februarie 2012 21:25
Mobilier terasa 5 De la: cosmacpan 13 Februarie 2010 10:23
ghiocei, lalele, zambile, narcise, branduse 22 De la: ana1234567 16 Octombrie 2010 08:34
gradina in fata blocului 98 De la: cornelia_leia 2 Iulie 2009 10:29