Setari Cookie-uri

plantare anemone

un salut calduros tuturor!
am primit cadou o punguta cu vreo 150 de anemone blanda si una cu vreo 50 de anemone de caen in stare inactiva si nu stiu cum se planteaza aceste flori, cum se intretin, nimeni nu stie mai nimic despre ele. daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, ar fi extraordinar, mai ales ca are un timp de plantare redus de la desfacerea ambalajului si mi-e teama sa nu moara.
astept un raspuns cat mai rapid, va rog!
cu stima, cxena!
cxena_condo
Postat pe 19 Noiembrie 2008 09:24
Cultivare:
Anemona are nevoie de sol reavan, bogat in humus si bine drenat. Fiind o planta sensibila la excesul de umezeala si la temperaturile scazute, anemona se dezvolta bine daca este expusa la soare; in aceasta situatie, este favorizat si coloritul florilor.

Inmultire:
Tuberculii de anemona se planteaza toamna sau primavara devreme, in februarie-martie. Tuberculii se pun la inmuiat cu o zi inainte de plantare; se planteaza la 5-10 cm adancime, la o distanta de 10 cm unul de altul si 30 cm intre randuri.

Pentru obtinerea tuberculilor se procedeaza astfel: se seamana semintele in ladite sau rasadnite cu pamant afanat, la sfarsitul verii. Rasadurile tinere de anemona se planteaza apoi pe brazde in primavara urmatoare. Se uda regulat, se se foloseste ingrasamant; o mare atentie trebuuie acordata inlaturarii buruienilor, care pot sufoca planta. In iulie anemona intra in repaus si frunzele se usuca; este momentul in care tuberculii trebuie scosi din pamant si depozitati intr-o incapere uscata si racoroasa.

preluare de pe:
http://www.arborisiarbusti.gradinamea.ro/Anemona_2141_536_1.html
alinuk_condo
Postat pe 3 Decembrie 2008 12:06
Anemona este o planta de o frumusete aparte; face parte din familia Ranculacee si este originara din regiunile montane din jurul Marii Meditenane.
Am vazut ca ai primit ceva detalii legate de plantarea acestora...cel mai simplu este sa cauti pe google.
andra_alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:37
Vreau si eu!!!!!!!!(Iubesc florile)
luminitafoca
Postat pe 25 Ianuarie 2009 19:40
Adaugati materie organica in locul unde le plantati si adaugati mranita pe langa ele in fiecare toamna. Odata pe luna se aplica un fertilizator cu o formula 5-10-10.
lidiac
Postat pe 31 Ianuarie 2009 13:11
Va salut!
Am si eu cateva plante de apartament, majoritatea din florarie ( primite sau cumparate chiar de mine) si-am observat ca nu le merge foarte bine... Le-am schimbat ghivecele ( le-am pus in unele mai mari ) , le ud - cam la 2 - 3 zile... Cred c-ar trebui sa le pun ceva ingrasamant, aveti vreo sugestie pentru mine? Va multumesc anticipat !
cecilia_g
Postat pe 3 Februarie 2009 10:35

sunt peste 100 de specii de Anemone....daca mi-ai spune de care ai as putea sa te ajut mai muklt

Genul Anemone cuprinde multe alte specii intalnite in decorul natural al gradinilor. Denumirea populara de "floarea vantului" provine de la faptul ca semintele sunt usor spulberate de vant, datorita unor perisori pufosi care imbraca semintele.

Planta prezinta in pamant o formatiune tuberoasa aplatizata, negricioasa, denumita "patte" in limbajul de specialitate. Acest organ asigura perenitatea plantei si inmultirea ei. Are frunze petiolate, cu limbul palmatfidat, formand o tufa la nivelul suprafetei solului. Din mijlocul frunzisului tasnesc tulpinile florale inalte de 20 - 30 cm, in numar de 8 - 10 fire pe planta. Fiecare fir poarta in varf o floare, care poate fi simpla - alcatuita din 6 - 8 petale si cu aspect de lalea sau mac - ori involta (batuta sau dubla) - cu mai multe randuri de petale.

Culorile predominante ale florilor sunt alb, rosu si albastru. Florile au stamine lungi, de culoare neagra, care contrasteaza puternic si placut cu petalele.

Anemona este o planta perena, al carei "patte" necesita o perioada de repaus destul de indelungata (4 - 5 luni). Uneori, perioada de repaus se poate prelungi pana la 1 an. Scurtarea repausului, desi este necesara, influenteaza negativ cantitatea si calitatea florilor.

Ca urmare, dupa ce plantele infloresc si isi incheie vegetatia, nu se mai uda, daca tuberculii raman in pamant. Este mai indicat sa se scoata afara si sa se pastreze in depozite, dupa o prealabila stratificare in nisip sau in turba, pana in momentul re-plantarii lor pentru un nou ciclu de crestere si inflorire.

Cultivata afara, in conditii naturale, daca plantarea are loc toamna, inflorirea va fi timpurie in primavara urmatoare, existand pericolul distrugerii tuberculilor datorita frigului asociat cu umezeala excesiva din timpul iernii. Daca plantarea se face primavara in februarie-martie, inflorirea va avea loc in aprilie-mai.

Planta pretinde soluri revene, bine drenate, bogate in humus, nisipoase, cu pH acid si fara exces de saruri. Nu suporta seceta, motiv pentru care planta intra in repaus vara. Este o planta care iubeste lumina, intrucat aceasta favorizeaza intensitatea culorilor. Este necesara, totusi, o usoara umbrire, pentru a feri planta de o insolatie puternica si pentru a pastra umiditatea de la nivelul solului.

Fata de caldura, Anemona are pretentii moderate, chiar scazute. Temperatura optima pentru crestere este de 8 - 100C, iar pentru inflorire de 14 - 150C. Excesul de caldura, adica peste 15 - 160C, face sa scada numarul de flori pe planta.

Este important de stiut ca Anemonele sunt sensibile la temperaturile scazute de durata, asociate cu umezeala multa.


micki23
Postat pe 6 Februarie 2009 23:10
ma indoiesc ca anemonele ar mai exista la 100C,daramite sa mai si infloreasca!
e_solodiuc_condo
Postat pe 7 Februarie 2009 19:01
De la: micki23, la data 2009-02-06 23:10:41
sunt peste 100 de specii de Anemone....daca mi-ai spune de care ai as putea sa te ajut mai muklt

Genul Anemone cuprinde multe alte specii intalnite in decorul natural al gradinilor. Denumirea populara de "floarea vantului" provine de la faptul ca semintele sunt usor spulberate de vant, datorita unor perisori pufosi care imbraca semintele.

Planta prezinta in pamant o formatiune tuberoasa aplatizata, negricioasa, denumita "patte" in limbajul de specialitate. Acest organ asigura perenitatea plantei si inmultirea ei. Are frunze petiolate, cu limbul palmatfidat, formand o tufa la nivelul suprafetei solului. Din mijlocul frunzisului tasnesc tulpinile florale inalte de 20 - 30 cm, in numar de 8 - 10 fire pe planta. Fiecare fir poarta in varf o floare, care poate fi simpla - alcatuita din 6 - 8 petale si cu aspect de lalea sau mac - ori involta (batuta sau dubla) - cu mai multe randuri de petale.

Culorile predominante ale florilor sunt alb, rosu si albastru. Florile au stamine lungi, de culoare neagra, care contrasteaza puternic si placut cu petalele.

Anemona este o planta perena, al carei "patte" necesita o perioada de repaus destul de indelungata (4 - 5 luni). Uneori, perioada de repaus se poate prelungi pana la 1 an. Scurtarea repausului, desi este necesara, influenteaza negativ cantitatea si calitatea florilor.

Ca urmare, dupa ce plantele infloresc si isi incheie vegetatia, nu se mai uda, daca tuberculii raman in pamant. Este mai indicat sa se scoata afara si sa se pastreze in depozite, dupa o prealabila stratificare in nisip sau in turba, pana in momentul re-plantarii lor pentru un nou ciclu de crestere si inflorire.

Cultivata afara, in conditii naturale, daca plantarea are loc toamna, inflorirea va fi timpurie in primavara urmatoare, existand pericolul distrugerii tuberculilor datorita frigului asociat cu umezeala excesiva din timpul iernii. Daca plantarea se face primavara in februarie-martie, inflorirea va avea loc in aprilie-mai.

Planta pretinde soluri revene, bine drenate, bogate in humus, nisipoase, cu pH acid si fara exces de saruri. Nu suporta seceta, motiv pentru care planta intra in repaus vara. Este o planta care iubeste lumina, intrucat aceasta favorizeaza intensitatea culorilor. Este necesara, totusi, o usoara umbrire, pentru a feri planta de o insolatie puternica si pentru a pastra umiditatea de la nivelul solului.

Fata de caldura, Anemona are pretentii moderate, chiar scazute. Temperatura optima pentru crestere este de 8 - 10C, iar pentru inflorire de 14 - 15C. Excesul de caldura, adica peste 15 - 160C, face sa scada numarul de flori pe planta.

Este important de stiut ca Anemonele sunt sensibile la temperaturile scazute de durata, asociate cu umezeala multa.


micki23
Postat pe 9 Februarie 2009 21:13
De la: micki23, la data 2009-02-06 23:10:41
sunt peste 100 de specii de Anemone....daca mi-ai spune de care ai as putea sa te ajut mai muklt

Genul Anemone cuprinde multe alte specii intalnite in decorul natural al gradinilor. Denumirea populara de "floarea vantului" provine de la faptul ca semintele sunt usor spulberate de vant, datorita unor perisori pufosi care imbraca semintele.

Planta prezinta in pamant o formatiune tuberoasa aplatizata, negricioasa, denumita "patte" in limbajul de specialitate. Acest organ asigura perenitatea plantei si inmultirea ei. Are frunze petiolate, cu limbul palmatfidat, formand o tufa la nivelul suprafetei solului. Din mijlocul frunzisului tasnesc tulpinile florale inalte de 20 - 30 cm, in numar de 8 - 10 fire pe planta. Fiecare fir poarta in varf o floare, care poate fi simpla - alcatuita din 6 - 8 petale si cu aspect de lalea sau mac - ori involta (batuta sau dubla) - cu mai multe randuri de petale.

Culorile predominante ale florilor sunt alb, rosu si albastru. Florile au stamine lungi, de culoare neagra, care contrasteaza puternic si placut cu petalele.

Anemona este o planta perena, al carei "patte" necesita o perioada de repaus destul de indelungata (4 - 5 luni). Uneori, perioada de repaus se poate prelungi pana la 1 an. Scurtarea repausului, desi este necesara, influenteaza negativ cantitatea si calitatea florilor.

Ca urmare, dupa ce plantele infloresc si isi incheie vegetatia, nu se mai uda, daca tuberculii raman in pamant. Este mai indicat sa se scoata afara si sa se pastreze in depozite, dupa o prealabila stratificare in nisip sau in turba, pana in momentul re-plantarii lor pentru un nou ciclu de crestere si inflorire.

Cultivata afara, in conditii naturale, daca plantarea are loc toamna, inflorirea va fi timpurie in primavara urmatoare, existand pericolul distrugerii tuberculilor datorita frigului asociat cu umezeala excesiva din timpul iernii. Daca plantarea se face primavara in februarie-martie, inflorirea va avea loc in aprilie-mai.

Planta pretinde soluri revene, bine drenate, bogate in humus, nisipoase, cu pH acid si fara exces de saruri. Nu suporta seceta, motiv pentru care planta intra in repaus vara. Este o planta care iubeste lumina, intrucat aceasta favorizeaza intensitatea culorilor. Este necesara, totusi, o usoara umbrire, pentru a feri planta de o insolatie puternica si pentru a pastra umiditatea de la nivelul solului.

Fata de caldura, Anemona are pretentii moderate, chiar scazute. Temperatura optima pentru crestere este de 8 - 10C, iar pentru inflorire de 14 - 15C. Excesul de caldura, adica peste 15 - 16C, face sa scada numarul de flori pe planta.

Este important de stiut ca Anemonele sunt sensibile la temperaturile scazute de durata, asociate cu umezeala multa.


micki23
Postat pe 9 Februarie 2009 21:14
imi cer scuze e fara zeorourile de la sfarsit
e 10 15 si 16 :)
micki23
Postat pe 9 Februarie 2009 21:15
multumesc pentru informatia despre aceasta floare
rachel_ingerash
Postat pe 10 Februarie 2009 09:34
cu placere ;)
micki23
Postat pe 10 Februarie 2009 15:20
si eu iubesc florile dar am constatat ca dupa ce le cumpar se usuca chiar daca le schimb pamantul.
florydogaru
Postat pe 13 Februarie 2009 11:18
Tuberculii de anemona se planteaza toamna sau primavara devreme, in februarie-martie. Tuberculii se pun la inmuiat cu o zi inainte de plantare; se planteaza la 5-10 cm adancime, la o distanta de 10 cm unul de altul si 30 cm intre randuri
lilyneacsu23
Postat pe 16 Februarie 2009 15:35
De la: florydogaru, la data 2009-02-13 11:18:05si eu iubesc florile dar am constatat ca dupa ce le cumpar se usuca chiar daca le schimb pamantul.


pai depinde ce pamant le pui, cum le uzi, la ce temperatura le tii, si lumina...unele plante sunt de zi lunga iar altele de zi scurta...unele suporta apa in exxes altele nu, etc etc...apoi sunt multi daunatori ...in pamant
micki23
Postat pe 16 Februarie 2009 19:00
STEAUA ESTE ECHIPA DE FOTBAL?????????????????
vladimir_danciu
Postat pe 28 Aprilie 2010 01:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pomisori feng shui 1 De la: I3ianca 14 Ianuarie 2011 22:00
Solutia cea mai economica= ce tip de centrala sa aleg? 2 De la: cristina198352 13 Decembrie 2009 14:00
Incalzire alternativa 19 De la: homereg2002 30 Iulie 2009 13:19
Profile din polistiren extrudat pentru exterior 1 De la: kokonet 18 Ianuarie 2010 08:21
Termocasa La cel mai accesibil pret si in cel mai scurt timp!!!! 1 De la: casaperfecta 18 Februarie 2010 10:51