Setari Cookie-uri

DC imi transpira termopanele ??

dar ce spuneti voi de faptul ca pe timp de vara mi-au transpirat geamurile din termopan amplasate intr-un dormitor de aprox 40 metri patrati,geamuri de 2100 m inaltime iar latimea de 1070 fiecare...deci nu se pune problema cum ca ar fi geamurile prea mici comparativ cu peretele...si dimineata te sufoci efectiv in camera,asa caldura se face...iar geamurile din camera de zi,facute de alta firma care din pacate a dat faliment,in 3 ani de cand le am, nu mi-au lasat o picatura de apa,desi,cum nu stau acasa nu au fost deschise cu saptamanile,chiar cu lunile...daca vara transpira,ce vor face la iarna?...si sunt in contract cu sticla low-e si argon,sistem de feronerie roto si sistem de profile aluplast cu 5 camere.cineva mi-a spus ca sigur sticla nu e low-e cu argon...cum pot sa demonstrez asta firmei care mi le-a facut sa mi le schimbe?...poate cineva sa imi spuna si cat trebuie sa fie umezeala in camera ca cei de la firma au spus ca vin cu un aparat sa verifice umezeala camerei?...sa nu ma pacaleasca...cert e ca in camera de zi ar trebui sa fie m mare umezeala caci e spatiu deschis cu bucataria si in 3 ani nu mi s-au aburit geamurile deloc...dar deloc...atat doar ca parca e mai rece in camera de cand le-am pus...astept un raspuns cat mai urgent pt ca vreau sa il chem pe cel care s-a ocupat de fabricarea geamurilor sa le schimbe...transpira doar pe margini vreo 2 cm,pe sticla din interiorul camerei...
kudika007253
Postat pe 16 Octombrie 2009 11:08
si mai am o intrebare pt voi:ce parere aveti de gealan?...vreau sa-mi pun usa termopan la baie si o alta care sa desparta camera de zi de holutul meu mic si vreau sa fie toata din sticla...imi pare prea ieftin la ei totul si ma face lucrul asta sa ma indoiesc de calitate...ce-i drept,am dat-o in bara cu geamurile mai sus mentionate cat ca am dat cu 8 mil mai mult decat la orice alta firma...nici nu mai stii unde sa te duci...mi-e vecin tipul care mi le-ar face,lucreaza in fabrica la care e asociat,si nu cred ca mi-ar face rau...spune ca lucreaza cu gealan si cu sticla low-e si argon de adevaratelea...la geamuri nu prea as avea curajul,dar la usi de interior...voi ce spuneti?...
kudika007253
Postat pe 16 Octombrie 2009 11:20
Incercati deumidificatoarele de camera,sunt accesibile si se gasesc in majoritatea magazinelor cu electrodomestice.
xaviana
Postat pe 28 Octombrie 2009 10:48
acum ca e mai rece afara,transpira nu numai sticla toata,ci si profilul...si mi s-a umezit peretele ce da in geam...imaginati-va ce e la mine...toata sticla aburita dimineata si curge apa pe pervaz...
kudika007253
Postat pe 3 Noiembrie 2009 19:00
Nu stiu de ce transpira, depinde de caz. Dar daca este apa, va vand eu un dezumidificator :D
0741107227
proftech
Postat pe 5 Februarie 2010 22:10
Pentu asigurarea comfortului este suficienta o umiditate relativa de 50%, o depasira a cifrei avand ca rezultat o senzatie din ce in ce mai puternica de sufocare.De exemplu, dupa ce am facut un dus sau am pregatit ceva de mancare la un moment dat, aerul nu mai poate "suporta" umezeala si o depune pe ziduri sau pe elemente in special pe cele reci, aparand astfel "roua" si astfel putem sa vorbim de "punctul de roua"- temperatura la care apare condensul (dew point).
Condensul apare in functie de temperatura aerului si de umiditatea lui relativa...
Exemplu:Daca intr-o incapere aflata la 20*C si o umiditate a aerului de 50% si una din partile cunstructiei are temperatura mai mica de 9,3*C, pe aceasta se va afla condens (va apare)...
In concluzie, principalele cauze pot fi:
- defectiuni in calitatea mateerialelor sau montajul geamului termopan;
- umiditate excesiva in incapere;
- temperatura excesiva din incapere (dormitor>22*C; sufragerie>20*C; bucatarie>18*C).
* Fiecare caz trebuie analizat in contextul sau.
ioan_4_job
Postat pe 6 Februarie 2010 09:55
salut... poate este prea tirziu...si ai rezolvat problema cu apa de pe geamuri...am unele nelamuriri..camera respectiva este izolata termic,de cite ori aerisesti acea incapere,glafurile facute de meserias dupa montarea geamurilor depaseste cu cel putin 5mm rama in interior? .....
canady
Postat pe 15 Februarie 2010 00:49
salut... poate este prea tirziu...si ai rezolvat problema cu apa de pe geamuri...am unele nelamuriri..camera respectiva este izolata termic,de cite ori aerisesti acea incapere,glafurile facute de meserias dupa montarea geamurilor depaseste cu cel putin 5mm rama in interior? .....
canady
Postat pe 15 Februarie 2010 01:05
buna
si eu am aceeasi problema-transpira un centimetru in interiorul camerei, dar cand bate vantul incepe sa fluiere in partea de jos. a mai patit cineva asa ceva?

ms
elisabeta_badea
Postat pe 21 Februarie 2010 09:38
eu am low-e cu 5 camere si tot transpira si in plus de asta cand bate vantul fluiera....
elisabeta_badea
Postat pe 21 Februarie 2010 10:31
NU este de vina nici umiditatea din camera,nici dintre geamuri,nici sticla ca e proasta,ci faptul ca suprafata vitrata(adica geamul)nu este incalzita suficient.Daca spre exemplu,aveti un balcon de 4 m inchis cu geam termopan si tamplarie PVC(pentru ca asta este exprimarea corecta in privinta asa ziselor termopane)si sa zicem ca ati avea un calorifer de 6-8 elementi,prins pe unul dintre pereti,ati observa ca geamurile nu va vor mai transpira langa calorifer,dar ca cu cat va departati de acesta,de-a lungul balconului,va aparea apa pe geam,de la putina la din ce in ce mai multa.Acest lucru ,repet,se datoreaza neincalzirii suprafetei vitrate.De asemenea,daca aveti un balcon inchis,dar pe care nu este calorifer,si incalziti doar camera,va aparea aceeasi problema.Geamurile termopane,cu tamplarie PVC,intradevar izoleaza foarte bine,si ne fiind incalzite corespunzator,vor face condens.
Daca deja vi sa infiltrat apa in perete,si a facut mucegai,gasiti in Practiker,un spray care il distruge.Este foarte eficient. Sper ca am reusit sa va lamuresc,daca mai aveti intrebari...
anamaria_ion
Postat pe 20 Martie 2010 09:16
treaba cu caloriferul pica... eu am calorifer sub geam si tot transpira...
elisabeta_badea
Postat pe 20 Martie 2010 15:05
AM LUCRAT IN DOMENIU VA DAU UN RASPUNS SCURT. CERCEVEAUA TREBUI SA SE INCHIDA PE TOATE LATURILE CU NISTE SISTEMA SPECIALE , ACELE SISTEME COSTA , DACA SPUI LA CLIENT CUM TREBUI FACUT UN GEAM SI PRETU SPUNE CA SA VORBEASCA CU FAMILIA SI TE SUNA , SIGUR LAI PIERDUT ASA II FACI CLASIC S.D D.D PVC POATE SA FIE SI CU X CAMERE DACA NU AI O IZOLATIE , AERISIRE, CALDURA,DRENAJ SI O INCHIDERE A CERCEVELEI CORESPUNZATOARE DEGEABA, ACESTIA SINT FACTORI PRINCIPALI AI TRANSPIRATIEI...... DACA VA FLUIERA CIND BATE VINTU NU SE INCHIDE CUM TREBUI CE PVC AVETI CUM SE NUMESTE CUM SE DESCHIDE S.D OSCILO SINTETI SIGURA CA ARE 5 CAMERE? UNI PUN SI ARMATURA DREPT CAMERA ALTA PACALEALA CU FIRMA CU ETICHETA SPUNATIM CA LATIME ARE TOCU SI VA SPUN CITE DORMITOARE ARE PROFILU
condo002921vlad
Postat pe 21 Martie 2010 17:38
Am lucrat in domeniu si din cate stiu si imi aduc aminte pot sa-ti spun : Daca ai apa (transpiratie ) intre sticle atunci e o problema => pachetul de termopan nu a fost facut bine si trebuie schimbat . Daca transpiratia este pe geam , (in interiorul incaperii ) , nu e chiar o problema deoarece poate sa fie din cauza ca : nu e bine aerisita incaperea , ai caloriferul la geam si ( sau ) ai flori pe pervaz .
amisy
Postat pe 21 Aprilie 2010 14:54
E fizica simpla!
Trei factori contribuie la aparitia "tranpiratiei"pe sticla:
1. Temperatura aerului din interiorul camerei
2. Umiditatea ( continutul de vapori de apa din aer ) din interiorul camerei
3. Temperatura exterioara.
Cand 3 scade, sticla care izoleaza camera de exterior isi scade si ea temperatura. Daca la interior temperatura creste, pe suprafata cea mai rece ( sticla termopan ) incepe sa condenseze apa continuta in aerul din incapere.
Pentru a modifica situatia se poate actiona asupra lui 2 sau 1. Cum?
Simplu reduceti temperatura la interior sau evacuati prin aerisire excesul de apa din aerul incaperii! Asta daca nu va ganditi sa reduceti sau eliminati sursele de umezeala ( aburi de la gatit, dus, masina spalat, plante, etc )
Un om elimina in 24 de ore, prin respiratie, cam 2,5 litri de apa in aerul expirat!:) Dar pe asta nu e cazul sa-l eliminam!
Bafta!
alttrex
Postat pe 23 Aprilie 2010 13:55
Buna seara!
Acelasi fenomen il am si eu: condens la interior, intre foile de geam, indiferent daca sunt la camere sau la balcon.
Geamurile sunt Rehau, montate in 2003, dar abia in toamna lui 2009 a aparut condensul... Teoretic trebuie schimbate.
Cum ati rezolvat problema?
Se poate resigila geamul? Daca da, puteti sa imi spuneti unde se poate face resigilarea?

PS Firma tocmai a disparut din zona (Militari) si nu cred ca mai dau de ei...
lsniculescu
Postat pe 30 Iunie 2010 22:07
recomand Salamander,profile fabricate exclusiv in Germania.impreuna cu sticla de la Saint Gobain si feroneria Roto sau Winkhaus,comfortul tau este asigurat.cat despre profillele ramplast,care este foarte casant,usor galben (fata de salamander),are un coeficient termic si fonic mult mai prost,ce sa mai zic?acum,o sa credeti ca lucrez in domeniu,dar nu e asa.mi-am pus tamplaria cu o firma care lucreaza cu Salamander si sunt foarte multumit.bineinteles,inainte sa dau comanda,m-am informat vreo saptamana...
Salamander
Postat pe 28 Iulie 2010 12:13
Buna ziua!
Revin cu o completare la postul anterior: am discutat cu multe firme si meseriasi, nimeni nu se baga la "resigilat" geamuri termopan, indiferent de producator.
Asadar, dupa 7 ani a trebuit sa schimb geamurile (nu si tocurile PVC). Am masurat, am facut comanda si in cateva zile au venit si le-au montat. Acum sper sa nu mai am probleme cu condensul intre foile de geam. Pretul a fost acceptabil, pentru 2 camere, plus bucatarie si balcon, inclus folia antiefractie (stau la parter), exact 420 euro (fara TVA, ca intre prieteni).
Evident, firma cu care am pus geamurile initial, s-a mutat din Militari, undeva pe Mihai Bravu, si si-au declinat capacitatea de a resigila geamurile, garantia fiind de mult expirata.
Succes si sper ca informatiile vor fi de folos si altora care au problema similara!
lsniculescu
Postat pe 28 Iulie 2010 16:29
buna, ma puteti ajuta si pe mine, va rog?

http://www.mititel.ro/concurs/vezi/1/castig-cu-bebelusul-meu!/181/mogaldeatza
babyice
Postat pe 31 Iulie 2010 13:27
la mine geamul parca plange de sus pana jos,... il sterg de nenumarate oro p zi... caloriferul e sub geam si acopera aproape toata suprafata lui.... am dezumidificatoare ( 2 la nnumar intr-o camera de 4/3,5), nu usuc haine pe, de aerisit se aeresiseste( moment in care geamurile de usuca, ca imediat ce inchid geamul sa se ude iar).... nu inteleg de ce se uda in halul asta...
Ramona_Mona_3
Postat pe 2 Februarie 2014 18:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Furnicile 27 De la: m3rlinetza 27 Martie 2013 12:16
centrala westen quasar 24f 1 De la: adysorul 28 Noiembrie 2010 11:57
dati-mi o solutie 72 De la: getasart 8 Iunie 2013 14:59
Miros ciudat mobila 17 De la: rav2000ro 1 Septembrie 2012 11:44
centrala westen energy 240 Fi 2 De la: ian_condo 20 Noiembrie 2011 12:26