Setari Cookie-uri

DC imi transpira termopanele ??

Stie cineva dc imi transpira termopanele, dor sticla, si mai ales cand dau drumu la caldura ??
iar cand vorbesc de transpiratie me refer la apa pe toata suprafata geamului ....
criss_condo
Postat pe 7 Februarie 2009 10:42
,,Transpira" datorita aerului care patrunde intre ele,asta insemnand ca nu s-a facut corect etanseizarea foilor de geam. Se poate remedia destul de simplu.
sculptorul
Postat pe 11 Februarie 2009 10:38
dezvolta scluptore. si ale mele transpira dar numai 1-2 cm in partea de jos a geamului. este normal? ma cam enerveaza ca se scurge apa pe glaf. noroc ca am glaf de calitate si nu se strica de atata apa.
greuceanugreadetot
Postat pe 11 Februarie 2009 11:30
pardon, sculptore, te-am botezat. de Pasti ai mielul asigurat. mea culpa
greuceanugreadetot
Postat pe 11 Februarie 2009 11:31
sandramuchi, sandracuchi sau cum ti-o spune. esti penibil.... si atat. mars de aici ca faci purici
greuceanugreadetot
Postat pe 11 Februarie 2009 17:56
Greucene,ti-as fi raspuns ieri,dar m-a bruiat hasmatsukhi. Sti ca intre foile de geam sta o bagheta distantatoare.In functie de firma producatoare,bagheta poate avea pe ea banda dublu-adeziva.Dupa bagheta,spre exterior,normal,ar trebui ca foile de geam sa fie sigilate cu un adeziv.Cel mai bun este Tiokolul. Acum:1)- daca sigilarea n-a fost facuta corect,atunci patrunde aerul intre geamuri,formandu-se condensul(transpiratia);2)-geamurile,sigilate corect,sunt presate in interiorul usii sau al ferestrei de chedere din cauciuc.Daca acestea nu se muleaza perfect pe suprafata geamului,atunci,iarasi patrunde aerul.Daca poti sa le dai jos,fara sa le spargi,verifica aceste lucruri.Daca nu poti,n-ai decat sa chemi un ,,meserias". Daca-ti iese ,,lucrarea",ai de dat doi miei de Paste!Te-am salutat!
sculptorul
Postat pe 12 Februarie 2009 16:33
Mmm...greuceanugreadetot , sa stii ca jignesti cateii...aia nu se tin cu sila dupa noi , asa cum face...Nesimtuchi sau cum ii zice. Azi am dat peste postarea asta de...cel putin 12 ori ,in cadrul diferitelor topicuri....
libra66
Postat pe 12 Februarie 2009 19:11
din cauza ca nu au fost bine izolate cand le-au pus.
angela_daciana_condo
Postat pe 13 Februarie 2009 12:40
mda, cred ca m-am exprimat gresit. nu este vorba de apa intre cele doua geamuri. ma refeream la geamul din interior, adica dinspre camera. acolo se scurge apa. daca pui iarna mana la 1 cm la baza geamului, te alegi cu mana uda. dar s-ar putea sa fie in regula termopanul, problema sa fie doar diferenta de temperatura dintre exterior si interior (incapere). si atunci nu-mi ramane decat sa ma gandesc cu melancolie la ferestrele din lemn de odinioara. toate cele bune tuturor.

greuceanugreadetot
Postat pe 13 Februarie 2009 18:00
Am inteles de ola o colega ca deoarece sunt prost instalate. Ea si-a pus unele de ultima generatie acum, cu 3 straturi si.. astea nu mai transpira. Ale mele nu-s asa ca ale ei dar nici nu transpira tare.
dr2000_condo
Postat pe 14 Februarie 2009 13:58
Ce intelegi " prin nu transpira tare " ?
Si eu am aceeasi problema , iar cei de la firma care le-a montat au zis ca incaperea nu este suficient ventilata .
Daca stie careva cauza reala sa-mi zica si mie .
neghina_liviu
Postat pe 18 Februarie 2009 09:50
da asa este si la mine transpira dar numai i partea de jos. mai rau e cu peretii care au egrasie
lali200380
Postat pe 18 Februarie 2009 10:46
Daca ai probleme de tipul pe care il expui cred ca trebuie sa dai cu un lavabil anti condens . Am fost la PRACTIKER si am inteles ca exista o vopsea lavabila ce permite peretilor sa respire , exact ca vaeul clasic .
neghina_liviu
Postat pe 18 Februarie 2009 16:39
SALUT DE VINA PENTRU TRANSPIRATIE E STICLA ,CEL MAI BINE PUNETI-VA STICLA LOW SAU REFLEXIVA SI SCAPATI DE TRANSPIRATIE
CIPRIAN_STOICA2000
Postat pe 18 Februarie 2009 19:26
Geamurile transpira de obicei din cauza diferentei mare de temperatura.Nu ai sa vezi ca o sa iti transpire geamurile vara,numai in anotimpurile friguroase.Afara este frig,iar in casa centrala isi face datoria :D Eee..inca ceva..asta am constatat si eu..daca merge caldura si tu pui rufe la uscat,nu le pune pe intreaga suprafata a caloriferului (asta e valabil doar in cazul caloriferelor lungi,albe si cu "gratii" in partea de sus) deoarece caldura nu se mai ridica si se face mareeee condens

Postat pe 19 Februarie 2009 15:01
DA TU AI DREPTATE SE FORMEAZA UN MEDIU DE SERA
CIPRIAN_STOICA2000
Postat pe 19 Februarie 2009 19:12
buna , la mine transpira si geamul si rama ( este de aluminiu cu rupere termica) iar centrala merge non stop.
daca in camera am 26 de grade atunci geamurile si rama este uscata. Deci am de ales intre o factura ridicata la gaze sau sa am geamurile ude
dinuiuliana
Postat pe 20 Februarie 2009 20:27
TREBUIE SA ITI SCHIMBI TAMPLARIA SA ITI PUI DE PVC SI POT SA TE AJUT
CIPRIAN_STOICA2000
Postat pe 22 Februarie 2009 14:58
ca sa nu mai transpire termopanele trebuie sa ti usa deschisa la camera atunci cand este geamul inchis deoarece nu au cum sa respire afara este rece in camera este cald si este normal sa se fac condens
petru29
Postat pe 23 Februarie 2009 16:19
Salut!sunt Laura!Am aceeasi problema cu termopanele; le-am montat in oct 2007 iar in decembrie deja incepusera sa transpire in partea de jos, desi aeriseam cam o ora pe zi; in ianuarie aveam primele semne de igrasie in dormitor, numai acolo; anul acesta a aparut igrasia si in balcon, desi acolo sta geamul deschis si cate 24 ore; suntem disperati pt ca mucegaiul trebuie sters mereu si deja arata sadic coltul dinspre exterior. Blocul nu a fost izolat, dar oricum, 14 ani nu am avut probleme!Cum am pus termopane, am incurcat-o!chiar exista var anticondens?Si apropos de tinut usa la camera deschisa, chiar asta fac; nu facem incalzire exagerata, ca am repartitoare, si nu inchid niciodata caldura in dormitor, ca este cu 2-3 grade mai rece decat in sufragerie; am cam 21 grade si tot avem probleme; inca ceva: in baie nu am pus termopan si tot a aparut ceva igrasie, desi tinem geamul deschis macar cateva ore pe zi; ce este de facut?Soacra mea si-a pus termopane in toate camerele in acelasi an cu mine si nu are condens si nici mucegai; termopanele au fost montate de aceeasi firma!!!
laura_radu_b
Postat pe 24 Februarie 2009 09:00
Buna, AR trebui sa va izolati casa si sa instalati la fiecare geam un sistem de microventilatie,luati legatura cu firma unde ati facut geamurile si sa va puna asa ceva desi la sistemul oscilobatant (dubla deschidere )la feroneria G-U produsa in Germania exista acest sistem sau cel putin cei de la firma APLAST
au la tamplaria facuta de ei cu profil REHAU .
sweetmarylin
Postat pe 24 Februarie 2009 11:25
si mie la fel imi traspira termopanele si inca foarte mult, ce se poate face
2222_condo
Postat pe 5 Martie 2009 19:54
multumim marylin. eu unul o sa ma interesez si o sa-mi instalez sistemul ala de microventilatie. e o solutie f convenabila
greuceanugreadetot
Postat pe 5 Martie 2009 20:36
bravo, un alt fel de Caritas,intr-adevar inteligenta afacere.V-ati gandit voi smecherilor vreodata sa produceti ceva?
balaban
Postat pe 21 Martie 2009 18:30
PENTRU CEI CARORA LE TRANSPIRA GEAMURILE VA OFER URMATOARELE CAUZE CARE DUC LA ACEST FENOMEN:
1. GEAMURILE "TERMOPAN", IZOLEAZA APROAPE PERFECT LA INCHIDERE SI NU MAI LASA NICI O SAMSA SA SE REALIZEZE UN SCHIMB MINIM DE AER(AERUL DIN INTERIORUL APARTAMENTULUI NU MAI ARE UNDE SA SE(SCHIMBE)) MAI ALES DACA SI USA ESTE TOT GENUL ACESTA SAU METALICA
2 TERMOIZOLATIA APARTAMENTULUI NU ESTE CORESPUNZATOARE SI EXISTA O ANUMITA CANTITATE DE UMIDITATE IN INTERIORUL APARTAMENTULUI CARE DATORITA TEMPERATURII NU SE SIMTE DAR SE VEDE LA NIVELUL GEAMURILOR(APARE IN SPECIAL LA CASELE DIN BOLTARI/ NEIZOLATEW PE EXTERIOR SAU NEIZOLATE CORESPUNZATOR)
3 GATITI IN BUCATARIE SI NU AERISITI SUFICIENT(CHIAR DACA MIROSUL IESE CONDENSUL RAMANE)
4 UN "TERMOPAN", TREBUIE SA AIBA UN DISPOZITIV LA PARTEA SUPERIOARA PRIN CARE SE POATE DESCHIDE SAU INCHIDE O MICA FANTA PRIN CARE SE POATE REALIZA ECHILIBRUL DE AER CONDENSAT IN APARTAMENT/CAMERA/LOCUINTA-CASA
5 "TERMOPANUL", PE LANGA ETANSARE MAI TREBUIE SA CONTINA IN ACEA GRILA METALICA DINTRE GEAMURI SI NISTE GRANULE CARE TREBUIE SA ABSOARBA UMIDITATEA DINTRE GEAMURI/RAMA.
5# AR MAI PUTEA CONTRIBUI SI ZONA IN CARE LOCUITI DAR IN CAZURI FOARTE RARE
CAM ACESTEA AR FI PRINCIPALELE CAUZE ALE CONDENSULUI IN CASELE DUMNEAVOASTRA
adrianm
Postat pe 22 Martie 2009 14:20
Asa cum zicea CIPRIAN STOICA 2000 transpiratia apare datorita calitatii proaste a geamului (sticlei). Sticla de geam trebuie sa fie LOW E, iar intre foile de geam sa fie argon si nu aer simplu. Daca cumva ati platit pt. geamuri LOW E si aveti probleme de genul asta puteti verifica cu un aparat care se pune pe suprafata geamului si piuie. Daca nu piuie aparatul cereti-va banii inapoi.
jumpex
Postat pe 22 Martie 2009 15:15
In acest caz nu aveti nici o izolatie perfecta.Exista un loc pe unde patrunde putin aer, dar suficient in timp.Ori geamul in rama nu etanseaza, orio fereastra in cadrul cu toate ochiurile. Aici e probabil. Poate s-a deformat chederul, spãart sau deterioratInchideti fereastra punand o tipla sau hartie din loc in loc.Dupa inchiderea ochiului de fereastra daca se poate scoate este cauza.mai examinati atent toate contururile, cu si fara fereastra inchisa. Un ochi atent, nu specializat,cu putina examinare, poate gasi cauza.Unde este problema, se pune, dupa caz, un alet cheder, purfix sau silicon.In cel mai neplacut caz, se scoate fereastra. Dar merita.
Pentru a va apropia de locul cu pricina, urmariti de unde incepe abureala geamului,ca acolo este defectul.Succes Costin
constbor
Postat pe 22 Martie 2009 18:16
Sistemul de ventilatie se poate face direct pe profilul de pvc(arata ca o taietura pe care o inchizi si oa deschizi cu o parghie), acum depinde si de profilul pvc-ului.
comanda
Postat pe 23 Martie 2009 00:43
Profile recomandate, whimar (2500 - 3000)5 camere, Rehau (5 camere),Ramplast (profil Romanesc de 4 camere)la preturi omenesti.
Feronerie recomandata, MACO si Siegenia.
Apropo de feroneria G-U, este intradevar de origine germana dar facuta in Turcia precum Kalle.
O alta problema, intre geamuri exista o bagheta din aluminiu in interiorul careia se baga granule din SILICAGEL ( asemanatoare celor ce se pun in saculetii aceia mici din adidasii de firma si produse electronice pentru a absorbi umiditatea).Pe bagheta de aluminiu se aplica un fel de banda dublu adeziva care lipeste geamul de bagheta de aluminiu dupa care: se videaza, se introduce ARGON dupa care se sigileaza cu un material asemanator MASTICULUI.
Un geam termopan o data montat se probeaza cu hartia (aici o sa ma injure toti producatorii nostrii).
comanda
Postat pe 23 Martie 2009 01:09
transpiratia intre cele doua (sau poate trei) foi de sticla apare datorita unui defect de fabricatie.aparitia transpiratiei in interiorul camerei (in afara sandvichului de sticla) se datoreaza umiditatii ridicate din camera si datorita diferentei de temperatura intre aerul din camera si suprafata sticlei. cand pe geamul ajunge la temperatura punctului de roua si umiditatea in incapere depaseste 60 la suta, atunci apare condensul.asadar , daca se aeriseste foarte mult si umiditatea din camera nu depaseste 50 la suta, atunci este un defect de fabricatie sau de montaj.transpiratia gemului este iinfluentata si de umiditatea ghivecelor de pe pervazul ferestrei sau rufelele puse la uscat pe calorifer.eu am geamuri termopan din octombrie 2001, cand nu se stia de 4-5 camere,de sticla low-e si altele atatea ca azi. iarna cand calca sotia in camera respectiva se face putin condens(1-2 cm),dar in rest nu.
condo000769
Postat pe 26 Mai 2009 17:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
honda accord(model vechi) vs skoda octavia 2 1 De la: n.and 15 Martie 2009 16:38
nu curge apa calda 5 De la: kudika511937 9 Aprilie 2012 21:52
AJUTORRRR!!! 2 De la: auricapopsm 24 Septembrie 2010 07:36
creion pe pereti 17 De la: ikim40 11 Martie 2010 14:23
panouri radiante cu infrarosu preturi si sanatate 3 De la: kudika_943793 26 Noiembrie 2013 08:47