Setari Cookie-uri

unde ar fi mai bine sa izolez casa?

De la: Avitop, la data 2009-04-28 15:45:31
De la: Alxdava, la data 2009-04-28 09:12:52Polistiren extrudat 10 cm grosime(este echiv a 20 cm de caramida dpdv al termoizolatiei)
Adeziv pentru polistiren
Plasa mat. plastic pt polistiren
Diblu pentru plostiren
Vopsea lavabila de exterior sau tencuiala decorativa(recomand dar nu obligatoriu)

Modul de montaj se realizeaza precum un zid de caramida sau BCA - niciodata nu va exista o linie de sus pana jos continua. Placile se vor suprapune intercalat( una la jumatatea celeilalte).
Diblurile de vor prinde in mijlocul placii si in colturi. Astfel cu cele din colturi vor fi prinse si placile alaturate.
Plasa se va monta imediat dupa ce s-a dat un strat de adeziv de aprox 3mm si se va acoperi cu unul de aprox 5mm. Nu este corect sa se lipeasca plasa de polistiren.




Am si eu o intrebare!!!! De ce cei de la Wienerberger scriu pe ambalajul de polietilena al paletului de caramizi catre export: A nu se placa cu polistiren expandat sau extrudat!..? O fi oare legat de respiratia peretelui? Ce spuneti? Am vazut mai sus si polisitren pe BCA.. Cum este descris BCA in manualele din facultate? Unde sunt zidurile de caramida de 50cm din manualele de constructii sau aplicate la constructiile vechi.. Sper sa nu fie cu suparare.


caramida prin excelenta este un foarte bun izolator temic.caramida NU SE IZOLEAZA sub nicio forma.este cel mai bun conductor termic si se pot realiza si pereti portanti,adica acei pereti care preiau greutatea constructiei in anumite puncte practic inlocuind grinzile de rezistenta.
casa construita din caramida nu se izoleaza,ci doar se tencuie pe exterior,si tinciuie si dupa caz si preferinte se aplica vopsea lavabila de exterior sau structurata.
este cea mai mare prostie si risipa de bani si timp sa izolezi o casa din caramida,indiferent de tipul acesteia,fie termoizolanta sau eficienta.

firma de constructii din Dambovita,0720816831,claudiu.
claudiu_stavarache
Postat pe 28 Aprilie 2009 18:59
vad ca este criza mare care mai decare sa te agate cu lucrari depinde ce este pe exterior inaite de toate daca este o casa mai veche ce straturi are pe ia ca nu face priza termosistmul cel mai bine te scoti cu termositemul pe exterior creezi si un finisaj de renovare exterioara si mare atentie la ce este pe pereti ca asa zisi meseriasi vor sa iti ia bani repede inate de toate decopertare daca are vopsea sau var sau calciu doi amorsa ,expandatul ,plasa doua maini de adeziv , amorsa la culoare si iti recomand structurata pentru ca o poti spala si se comporta bine in timp spor
costin_craft
Postat pe 28 Aprilie 2009 22:39
MAI DIN CATE STIU - E BINE SA IZOLEZI PE EXTERIOR ARE CEL MAI MARE EFECT - SI N U E BINE SA IZOLEZI PE AMBELE PARTI PENTRU CA PERETELE NU MAI ARE PE UNDE SA RESPIRE - SI SA NU AI SURPRIZE CU MUCEGAI- IGRASIE. DC IZOLEZI PE EXTERIOR FOLOSESTE - POLISTIREN DE MINIM 5 CM GROSIME - INDICAT E DE 10CM - DENSITATEA DE 15KG/MP DAR SA AI GRIJA LA CONDUCTIVITATEA TERMICA CA DEGEABA E DENSITATEA MAI MARE DC NU ARE SI O CONDUCTIVITATE TERMICA BNUNA - VERIFICA MAI MULTI PRODUCATORI - (EU RECOMAND - AUSTROTHERM SAU SWISPOR ) MAI SUNT SI ALTE FIRME BUNE - POATE MAI IEFTINE DAR EXISTA RISCUL SA APARA PROBLEME( CUM AR FI CA PLACILE SA NU FIE DREPTE SAU DE GROSIMI DIFERITE)
ORICUM DC VREI SA ITI MAI FACI O IDEE - PRETURI MATERIALE MANOPERA - POTI SA INTRII SI AICI : http://www.matcons.blogspot.com/
condo000518
Postat pe 29 Aprilie 2009 00:11
De la: claudiu_stavarache, la data 2009-04-28 18:59:24
De la: Avitop, la data 2009-04-28 15:45:31
De la: Alxdava, la data 2009-04-28 09:12:52Polistiren extrudat 10 cm grosime(este echiv a 20 cm de caramida dpdv al termoizolatiei)
Adeziv pentru polistiren
Plasa mat. plastic pt polistiren
Diblu pentru plostiren
Vopsea lavabila de exterior sau tencuiala decorativa(recomand dar nu obligatoriu)

Modul de montaj se realizeaza precum un zid de caramida sau BCA - niciodata nu va exista o linie de sus pana jos continua. Placile se vor suprapune intercalat( una la jumatatea celeilalte).
Diblurile de vor prinde in mijlocul placii si in colturi. Astfel cu cele din colturi vor fi prinse si placile alaturate.
Plasa se va monta imediat dupa ce s-a dat un strat de adeziv de aprox 3mm si se va acoperi cu unul de aprox 5mm. Nu este corect sa se lipeasca plasa de polistiren.




Am si eu o intrebare!!!! De ce cei de la Wienerberger scriu pe ambalajul de polietilena al paletului de caramizi catre export: A nu se placa cu polistiren expandat sau extrudat!..? O fi oare legat de respiratia peretelui? Ce spuneti? Am vazut mai sus si polisitren pe BCA.. Cum este descris BCA in manualele din facultate? Unde sunt zidurile de caramida de 50cm din manualele de constructii sau aplicate la constructiile vechi.. Sper sa nu fie cu suparare.


caramida prin excelenta este un foarte bun izolator temic.caramida NU SE IZOLEAZA sub nicio forma.este cel mai bun conductor termic si se pot realiza si pereti portanti,adica acei pereti care preiau greutatea constructiei in anumite puncte practic inlocuind grinzile de rezistenta.
casa construita din caramida nu se izoleaza,ci doar se tencuie pe exterior,si tinciuie si dupa caz si preferinte se aplica vopsea lavabila de exterior sau structurata.
este cea mai mare prostie si risipa de bani si timp sa izolezi o casa din caramida,indiferent de tipul acesteia,fie termoizolanta sau eficienta.

firma de constructii din Dambovita,0720816831,claudiu.


BRAVO!!! FARA CUVINTE!!!
Avitop
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:57
Daca tot e vorba de izolatie,va rog sa ma ajutati si pe mine!Am terminat casa noua prin august 2008 si acum o luna a aparut pe un perete interior umezeala si chiar mucegai.Casa e din bca cu izolatie la exterior si nu are beci sau garaj subteran.Peretele a inceput sa se umezeasca de la baza, inainte de folosirea apei in casa.....ce ar trebui sa fac?Locuiesc intr-o zona cam arida si departe de ape!Sa nu-mi spuneti ca trebuie s-o daram oricum sunt disperata.
54elaine
Postat pe 30 Aprilie 2009 12:48
De la: 54elaine, la data 2009-04-30 12:48:37Daca tot e vorba de izolatie,va rog sa ma ajutati si pe mine!Am terminat casa noua prin august 2008 si acum o luna a aparut pe un perete interior umezeala si chiar mucegai.Casa e din bca cu izolatie la exterior si nu are beci sau garaj subteran.Peretele a inceput sa se umezeasca de la baza, inainte de folosirea apei in casa.....ce ar trebui sa fac?Locuiesc intr-o zona cam arida si departe de ape!Sa nu-mi spuneti ca trebuie s-o daram oricum sunt disperata.


Nu daramati! Casa nu respira cum trebuie. Va trebui sa curatati zona respectiva cu o solutie antimucegai, sau clasicul clor si apa, sa lasati suprafata sa se usuce cateva zile si ulterior sa aplicati vopseaua lavabila sau ce ati avut.Tevi sparte prin perete sau infiltratii de apa cred ca nu exista. Termoizolatia existenta impreuna cu geamurile termopan cu AL sau PVC nu permit o respiratie a casei.Trebuie aerisit dupa ce reparati zona cu igrasie macar la 2 zile camera respectiva si mai ales toata casa.Sper ca termoizolatia va fost aplicata nu direct pe BCA ci pe o tencuiala.Ce patiti dvs este consecinta acelor termoizolatii care nu permit respiratia peretelui.Faceti operatiunea cu clor si apa si lasati sa se usuce si apoi aerisiti constant.Mai vb. www.avitop.eu
Avitop
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:46
izolarea se face din partea de unde actionaeaza factorul destructiv. adica( mai pe romaneste, faza cu paltonul. il imbraci sau il inghiti). mai nou este un produs pe piata care se amesteca cu mortarul si nu permite progresul umezelii. nu am retinut denumirea prafului dar o sa ma interesez si o sa postez din nou. Aplica izolatie de polistiren de 10 cm si tencuiala decorativa sau doar tinci sau mai este o varianta mai noua dar costisitoare si aceea de a izola cu sticla celulara. este mai scumpa atunci cand este vorba de pereti dar dar cand se discuta despre terase, ajunge pana la 30 de Ron pe metru patrat mai ieftin decat varianta traditionala cu polistiren si rezistenta sa creste cu mult.
bogdan_roca
Postat pe 30 Aprilie 2009 15:55
si eu sunt de acord cu claudiu dar asta depinde si de casa daca casa e din caramida cu ziduri stil vechi de 25 cm merge si un 5 are dreptate cu cei minim 8 -10 cm dar pt structuri din beton sau daca casa e pe zid de caramida de 12,5 cm tot spre varianta cu 7 se merge dar la pretul lui as adauga ceva : era un pret bun acum 5 luni ca pe pretul asta lucram si noi pe 11 euto cu tot cu decorativa (adica 30 termosistem (placat + plasa si coltare + masa de spaclu , ps sper ca aici in astia 30 iti intra si glafurile )+ 15 decorativa ) dar anul asta au scazutpreturile si abia daca mai gasesti cu 9,5 euro manopera asta insemnand vreo 39 ron total pe decorativa; ps lucrez si eu in domeniu .
gvn_alex
Postat pe 30 Aprilie 2009 21:30
De la: bogdan_roca, la data 2009-04-30 15:55:54izolarea se face din partea de unde actionaeaza factorul destructiv. adica( mai pe romaneste, faza cu paltonul. il imbraci sau il inghiti). mai nou este un produs pe piata care se amesteca cu mortarul si nu permite progresul umezelii. nu am retinut denumirea prafului dar o sa ma interesez si o sa postez din nou. Aplica izolatie de polistiren de 10 cm si tencuiala decorativa sau doar tinci sau mai este o varianta mai noua dar costisitoare si aceea de a izola cu sticla celulara. este mai scumpa atunci cand este vorba de pereti dar dar cand se discuta despre terase, ajunge pana la 30 de Ron pe metru patrat mai ieftin decat varianta traditionala cu polistiren si rezistenta sa creste cu mult.

Ce este sticla celulara?
Cum se aplica?
Suportul cum trebuie pregatit?
nina_ciuciuc
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:10
De la: gvn_alex, la data 2009-04-30 21:30:13si eu sunt de acord cu claudiu dar asta depinde si de casa daca casa e din caramida cu ziduri stil vechi de 25 cm merge si un 5 are dreptate cu cei minim 8 -10 cm dar pt structuri din beton sau daca casa e pe zid de caramida de 12,5 cm tot spre varianta cu 7 se merge dar la pretul lui as adauga ceva : era un pret bun acum 5 luni ca pe pretul asta lucram si noi pe 11 euto cu tot cu decorativa (adica 30 termosistem (placat + plasa si coltare + masa de spaclu , ps sper ca aici in astia 30 iti intra si glafurile )+ 15 decorativa ) dar anul asta au scazutpreturile si abia daca mai gasesti cu 9,5 euro manopera asta insemnand vreo 39 ron total pe decorativa; ps lucrez si eu in domeniu .


salut!
pretul nu este batut in cuie!!!daca cineva imi spune sa fac o izolatie cu 39 lei cu tot cu decorativa o sa fac ,dar o sa tin cont si de anumiti factori determinanti in stabilirea pretului reciproc avantajos,cum ar fi:
planeitatea peretilor
inaltimea
nr de usi si ferestre
pretul contine si glafurile(se masoara peretele "la plin")
claudiu_stavarache
Postat pe 1 Mai 2009 08:38
De la: nina_ciuciuc, la data 2009-04-30 22:10:54
De la: bogdan_roca, la data 2009-04-30 15:55:54izolarea se face din partea de unde actionaeaza factorul destructiv. adica( mai pe romaneste, faza cu paltonul. il imbraci sau il inghiti). mai nou este un produs pe piata care se amesteca cu mortarul si nu permite progresul umezelii. nu am retinut denumirea prafului dar o sa ma interesez si o sa postez din nou. Aplica izolatie de polistiren de 10 cm si tencuiala decorativa sau doar tinci sau mai este o varianta mai noua dar costisitoare si aceea de a izola cu sticla celulara. este mai scumpa atunci cand este vorba de pereti dar dar cand se discuta despre terase, ajunge pana la 30 de Ron pe metru patrat mai ieftin decat varianta traditionala cu polistiren si rezistenta sa creste cu mult.

Ce este sticla celulara?
Cum se aplica?
Suportul cum trebuie pregatit?



sticla celulara este un material care acum este important mai mult din belarus. se produce prin topirea sticlei si adaugarea carbonului dupa care se raceste foarte repede tot amestecul. se produce o bila mare care apoi este taiata in panouri de 400mmX425mm( parca. nu stiu sigur a doua dimensiune daca este 425 sau 450) vine in grosimi intre 20mm si 100mm. se poate aduce la comanda si la grosime de 200mm. arata ca un bca numai ca e negru. are un transfer termic redus un pic mai mult decat polistirenul. deoarece este destul de scumpa, nu este recomandata la placarea fatadelor dar este preferata pentru terase. este foarte dura( am 85kg si m-a tinut fara sa se sparga) dar se taie cu panza de bomfaier EXTRAORDINAR de usor. se aplica cu aproape orice fel de adeziv( pentru gresie,faianta etc), se amorseaza si apoi se tencuieste cu orice tip de tencuiala. am auzit o poveste cum ca cineva incalzea o casa de 160mp doar cu un radiator electric. nu stiu cat este de adevarat dar asa zic si eu mai departe. la terase se ajunge cu pana la 40 ron/mp mai ieftin decat varianta cu polistiren sau alte chestii.
bogdan_roca
Postat pe 1 Mai 2009 15:14
De la: bogdan_roca, la data 2009-05-01 15:14:48
De la: nina_ciuciuc, la data 2009-04-30 22:10:54
De la: bogdan_roca, la data 2009-04-30 15:55:54izolarea se face din partea de unde actionaeaza factorul destructiv. adica( mai pe romaneste, faza cu paltonul. il imbraci sau il inghiti). mai nou este un produs pe piata care se amesteca cu mortarul si nu permite progresul umezelii. nu am retinut denumirea prafului dar o sa ma interesez si o sa postez din nou. Aplica izolatie de polistiren de 10 cm si tencuiala decorativa sau doar tinci sau mai este o varianta mai noua dar costisitoare si aceea de a izola cu sticla celulara. este mai scumpa atunci cand este vorba de pereti dar dar cand se discuta despre terase, ajunge pana la 30 de Ron pe metru patrat mai ieftin decat varianta traditionala cu polistiren si rezistenta sa creste cu mult.

Ce este sticla celulara?
Cum se aplica?
Suportul cum trebuie pregatit?



sticla celulara este un material care acum este important mai mult din belarus. se produce prin topirea sticlei si adaugarea carbonului dupa care se raceste foarte repede tot amestecul. se produce o bila mare care apoi este taiata in panouri de 400mmX425mm( parca. nu stiu sigur a doua dimensiune daca este 425 sau 450) vine in grosimi intre 20mm si 100mm. se poate aduce la comanda si la grosime de 200mm. arata ca un bca numai ca e negru. are un transfer termic redus un pic mai mult decat polistirenul. deoarece este destul de scumpa, nu este recomandata la placarea fatadelor dar este preferata pentru terase. este foarte dura( am 85kg si m-a tinut fara sa se sparga) dar se taie cu panza de bomfaier EXTRAORDINAR de usor. se aplica cu aproape orice fel de adeziv( pentru gresie,faianta etc), se amorseaza si apoi se tencuieste cu orice tip de tencuiala. am auzit o poveste cum ca cineva incalzea o casa de 160mp doar cu un radiator electric. nu stiu cat este de adevarat dar asa zic si eu mai departe. la terase se ajunge cu pana la 40 ron/mp mai ieftin decat varianta cu polistiren sau alte chestii.



importat*
bogdan_roca
Postat pe 1 Mai 2009 15:15
Exista o firma in Braila care importa sticla celulara.Intr adevar este un material superior polistirenului si fibrei minerale.Voi reveni cu datele de contact pentru cine este interesat.Am sa postez si un articol al unui profesor universitar rus care a efectuat de lungul timpului si o serie de studii asupra sticlei celulare.
Avitop
Postat pe 2 Mai 2009 08:53
De la: nina_ciuciuc, la data 2009-04-30 22:10:54
De la: bogdan_roca, la data 2009-04-30 15:55:54izolarea se face din partea de unde actionaeaza factorul destructiv. adica( mai pe romaneste, faza cu paltonul. il imbraci sau il inghiti). mai nou este un produs pe piata care se amesteca cu mortarul si nu permite progresul umezelii. nu am retinut denumirea prafului dar o sa ma interesez si o sa postez din nou. Aplica izolatie de polistiren de 10 cm si tencuiala decorativa sau doar tinci sau mai este o varianta mai noua dar costisitoare si aceea de a izola cu sticla celulara. este mai scumpa atunci cand este vorba de pereti dar dar cand se discuta despre terase, ajunge pana la 30 de Ron pe metru patrat mai ieftin decat varianta traditionala cu polistiren si rezistenta sa creste cu mult.

Ce este sticla celulara?
Cum se aplica?
Suportul cum trebuie pregatit?


Asa cum am precizat in Braila exista Romarcon SRL, director Gheorghe Marinescu care importa si pregateste sticla celulara in functie de necesitatea dim din santier.Mail romarconsrl@yahoo.com. Puteti afla caracteristicile tehnice si avantajele pe mail.
Avitop
Postat pe 2 Mai 2009 09:28
Miercuri, 06.05.2009 la Romexpo incepe Construct Expo Ambient, unde este bine sa l vizitati ca sa puneti la curent cu outatile in domeniul constructiilor.Va asteptam cu placere si la standul AVITOP AKTIVTHERM. www.avitop.eu
Avitop
Postat pe 2 Mai 2009 10:08
De la: 54elaine, la data 2009-04-30 12:48:37Daca tot e vorba de izolatie,va rog sa ma ajutati si pe mine!Am terminat casa noua prin august 2008 si acum o luna a aparut pe un perete interior umezeala si chiar mucegai.Casa e din bca cu izolatie la exterior si nu are beci sau garaj subteran.Peretele a inceput sa se umezeasca de la baza, inainte de folosirea apei in casa.....ce ar trebui sa fac?Locuiesc intr-o zona cam arida si departe de ape!Sa nu-mi spuneti ca trebuie s-o daram oricum sunt disperata.
iulian_nenciu
Postat pe 2 Mai 2009 11:50
cristian onisor buna da ai dreptate de cand a aparut la noi in tara poliesterul m-am documentat si lucrez in domeniu toate izolarile termice se fac numai la exterior pentru a lasa zidaria sa,,respre'' si a se forma bariera termica la exteior.
raduv
Postat pe 20 Ianuarie 2010 13:55
fundatia o izoleaza cineva corespunzator? la bloc e cel mai bine pe interior daca izolezi singur pe exterior sar putea sa chieltui banii degeaba e ca si cum ti-ai bandaja genunchi sin rest esti in pielea goala (cum respira peretele are plamin?)
condo003175
Postat pe 11 Februarie 2010 21:06
cum se izoleaza casa direct pe zid de bca sau se aplica tencuiala?va rog sa-mi rasp cineva.
teogherghina
Postat pe 23 Iunie 2010 23:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tendintele anului 2010 in designul interior 1 De la: cristianamenajari 1 Iulie 2010 16:53
detali pt . incalzire vin pardoseala 1 De la: inventator 18 Martie 2010 23:29
Pete galbene in baie dupa lavabila? 11 De la: girnitamariana 13 Septembrie 2015 19:47
Obiecte sanitare 15 De la: condo003625 14 Aprilie 2010 10:50
ventilatie artizanala in camere. 1 De la: miu_tudor 6 Martie 2010 16:36