Setari Cookie-uri

Despre florile de gradina

Avand in vedere ca este aproape primavara (sau in fine asa imi inchipui eu) haideti sa vorbim un pic despre florile din gradina, cele pe care le vom privi de peste 2-3 saptamani pana tarziu in toamna.

Prima problema pe care vreau sa o abordam este cea a schimbarii culorii florilor de la un an la altul. S-a mai discutat intr-un alt subiect al acestui forum ca putem planta trandafiri de diverse culori unul langa altul fara ca acestia sa-si modifice culoarea de la un an la altul. Aceasta problema apare de exemplu in cazul petuniilor, care in primul an sunt de diverse culori iar in anul urmator rasar toate mov sau albe. La noi in zona lumea spune ca se corcesc. La fel se intampla cu ardeii daca ii pui pe cei grasi sau gogosarii langa cei iuti dar aici vorbim deja despre fructe

Daca ne poate ajuta cineva cu exemple de alte flori care patesc la fel (de exemplu m-ar interesa gura leului, crizantemele, etc.)
Sunt sigura, de exemplu ca bulboasele nu patesc asta, dar poate ma insel.

Cu mult drag
Adinuca
Adinuca
Postat pe 20 Februarie 2009 13:59
isi schimba culoarea deoarece se polenizeaza una de la alta entomofil, adica insectele poarta poalenul de la o planta la alta....

La Petunii este indicat sa aduni samnta pe culori, apoi sa o sameni in rasadinte si sa replantezi rasdurile din nou tot pe culori....SAU CEL MAI INDICAT E SA CUMPERI ALTA SAMNTA IN URMATORUL AN

Crizantemele nu se polenizeaza entomofil, ele se inmultesc cel mai usor prin tufe....deci ele nu se corcesc cum ziceti in termeni populari..

Ardeii sunt tot plante care se polenizeaza entomofil pentru a fructifica , ca si pomii, de aceea nu este indicat sa puneti ardei normali langa ardei piscatori...

Bulboasele ( lalele, narcise, zambile, ghiocei) , tuberobulboasele( gladiolele) , plantele cu rizomi( irisul sau stanjenelul cum ii mai zice in teremni populari) sunt plante care chiar daca le polenizeaza albinele nu se corcesc deoarece ele pentreu a se inmulti sau a inflori nu tin cont de polen...

voi da cateva exemple de flori de gradina
1. Paeonia officinalis -BUJORUL
2. Gladiolus communis - GLADIOLA
3. Antirrhinum majus L - GURA LEULUI
4. Gypsophila elegans - FLOAREA MIRESEI
5. Zinnia elegans - CARCIUMAREASA
6. Tecoma radicans SAU Bignonia radicans -TROMPETA CATARATOARE
7. Hydragea spp - HORTENSIA
8. Papaver - MACI
9. Campanula oficinalis - CLOPOTEI
10.Clematis - CLEMATITE
11.Chrysanthemum leucanthemum - MARGARETE
12.Aquilegia vulgaris - CALDARUSA SAU BONETA BUNICII
13.Osteospermum - MARGARETA AFRICANA
14.Asclepias tuberosa - IARBA FLUTURILOR
15.Godetia amoena - AZALEA DE GRADINA
16.Echinaceea purpureea - CLOPOTELUL ROZ
17.Dhalia - DALIA SAU GHERGHINA
18.Iris lazica - IRIS LAZISTAN
19.Iris germanica - IRIS SAU STANJENEL
20.Hiacinthus orientalis - ZAMBILA
21.Begonia semperflorens -BEGONIE CERATA
22.Verbena hybrida - VERBENA
23.Tulipa - LALEA
24.Tropaeolum majus - TROPAEOLUM
25.Thymus vulgaris - CIMBRUL DE CAMP
26.Tagetes erecta, Tagetes patula, Tagetes tenuifolia - TAGETES SAU CARUJELE ( CU DIFERITE TIPURI DE FLORI)
27.Phlox adsurgens, Phlox bifida, Phlox douglasii, Phlox maculata, Phlox mesoleuca, Phlox subulata, Phlox paniculata. - PHLOX
28.Oxalis adenophylla, Oxalis deppei, Oxalis eneaphylla, Oxalis pes-caprae. - OXALIS
29.Nicotiana alata, Nicotiana glauca, Nicotiana suaveolens, Nicotiana sylvestris -NICOTIANA
30.Narcissus bulbocodium, Narcissus cyclamineus, Narcissus jonquilla, Narcissus poeticus, Narcissus recurvus, Narcissus tazetta - NARCISA
31.Myosotis alpestris - NU-MA-UITA
32.Lobelia cardinalis, Lobelia erinus, Lobelia fulgens, Lobelia siphilitica - LOBELIA
33.Lilium bulbiferum, Lilium candidum, Lilium canadense, Lilium mrtagon, Lilium pardalinum, Lilium pyrenaicum, Lilium specoisum, 34.Lilium tigrinum sau Lilium lancifolium - CRINUL
35.Lewisia Columbiana - LEVISTA
36.Convallaria majalis - LACRAMIOARA
37.Impatiens hookeriana - IMPATIENS
38.Hosta glauca - CRINUL DE TOAMNA
39.Digitalis ambigua, Digitalis ferruginea, Digitalis lanata, 40.Digitalis purpurea - DEGETEL
41.Cosmos atrosanguineus, Cosmos bipinnatus, Cosmos diversifolius, 42.Cosmos sulphureus - COSMOS
43.Callistemon citrinius - CALISTEMON
44.Bellis perenis - BELIS SAU BANUTEI
45.Aubrieta deltoidea - AORBEATA
46.Astilbe - ASTIBILE
47.Aster - OCHIUL BOULUI PITIC
48.Anemone coronaria - ANEMONE
49.Alyssum maritimum - ALISUM
50.Ageratum mexicanum - PUFULETI

AICI SUNT O PARTE DIN FLORILE DE GRADINA..SPER SA TE AJUTE CU CEVA...DACA VREI AMANUNTE DESPRE VREUNA O SA ITI OFER CU MARE PLACERE..






micki23
Postat pe 24 Februarie 2009 17:56
Draga mea,
stiam eu ca subiectul este pe sufletul tau si ma miram de ce nu raspunzi. Dar pesemne ai avut trebuta si n-ai urmarit cu atentie forumul.
Multumesc pentru sfaturi.
Acum, dintre plantele din lista, floricele de gradina, care se polenizeaza entomofil? Pot lasa din ele de pe un an pe altul? Adica sa le cada semintele pe pamant si apoi sa creasca anul urmator din seminte?

A si mai voiam sa te intreb ceva... plantele bianuale infloresc doi ani din aceeasi radacina sau din semintele care cad pe pamant?

Multumesc


PS ai fost dulce foc cu ardeii piscatori. Eu le spuneam pana azi iuti dar de azi le voi spune piscatori
Adinuca
Postat pe 24 Februarie 2009 21:55
Adinuca,draga,din experienta mea iti spun ca am avut lalele alb cu rosu si galben cu rosu vreo 2 sau 3 ani si acum sunt toate rosii.Probabil cele alb cu rosu sau galben cu rosu au "pierit"cum zicea bunica.
angelblue_67
Postat pe 24 Februarie 2009 23:55
Adica nu-ti poti da seama daca au mai iesit din bulbii aia sau nu, asa-i?

Mie mi-a adus tata niste bulbi olandezi de lalele. Le-am plantat in toamna prin octombrie ca citisem undeva ca daca nu le e frig 60 de zile nu infloresc. Vedeti voi ca si la ele e cu forta nu cu binisorul. Le-am plantat in jardiniera ca stiti deja curtea mea este nepotrivita inca pentru asta. Au deja un varfulet de 5 cm - 7 cm. Sa vedem acum daca vor si inflori...

Olandezul i-a spus lui tata ca bulbii astia se scot din pamant spre toamna apoi se desprind niste bulbisori mai mici ce se formeaza pe ei, care la toamna viitoare, se planteaza separat. Va tin la curent cu ce si cum am facut cu ele.

Am mai primit de la o prietena de la Tulcea niste ghiocei si viorele cu bulb pe care le-a cules din padure. Mi-a spus sa le pun pe langa casa sa nu scurm in ei de cate ori scurm prin gradina si mi-a mai spus ca o sa "infrateasca" si se va umple locul de ghiocei si viorele. Acum eu sunt curioasa nu trebuie oare sa fac ca la lalele sa desprind eu bulbii? De fapt in padure cine-i desparte?
Adinuca
Postat pe 25 Februarie 2009 12:40
Da chiar nu-mi explic ce s-a intamplat cu lalelele cele cu doua culori.Ghiocei am si eu si de padure si de gradina cei de gradina au florile mult mai mari adica petalele sunt mai lungi si miros mai puternic decat cei de padure si deja au inflorit ,eu i-am pus langa casa unde au caldura mai multa sunt protejati de casa si bate soarele pe ei toata ziua.Bulbii nu i-am scos niciodata de cand i-am pus in gradina cam de vreo 15 ani si intr-adevar s-au inmultit mult.Sunt superbi. Le voi face o poza sa-i vezi daca vrei.Am si viorele si albastrele dar ele iasa mai tarziu.O zi superba iti doresc!
angelblue_67
Postat pe 25 Februarie 2009 13:00
De la: angelblue_67, la data 2009-02-25 13:00:42Da chiar nu-mi explic ce s-a intamplat cu lalelele cele cu doua culori.Ghiocei am si eu si de padure si de gradina cei de gradina au florile mult mai mari adica petalele sunt mai lungi si miros mai puternic decat cei de padure si deja au inflorit ,eu i-am pus langa casa unde au caldura mai multa sunt protejati de casa si bate soarele pe ei toata ziua.Bulbii nu i-am scos niciodata de cand i-am pus in gradina cam de vreo 15 ani si intr-adevar s-au inmultit mult.Sunt superbi. Le voi face o poza sa-i vezi daca vrei.Am si viorele si albastrele dar ele iasa mai tarziu.O zi superba iti doresc!



lalelele tale cele rosii au rezistat peste iarna iar celelate nu...de aceea indicvat este sa scoatem bulbii toamna si sa-i replantam primavara ;)
micki23
Postat pe 25 Februarie 2009 15:05
Astept pozele la profilul tau, ingerita draguta.
Incep sa ma simt din ce in ce mai bine aici cu voi. Pana la urma concursul ala a folosit la ceva...
Cu mult drag,
Adinuca
Postat pe 25 Februarie 2009 15:06

Pai in primul rand sa incep cu inceputul cum zice cate unul :
Nu am mai raspuns deoarece nebunul meu de calculator s-a imbolnavit odata cu frigul de afara si s-a virusat rau si el...pana am reusit sa-l vindec adica sa-l scanez de virusi nu am mai scris sa nu trimit si la altii...asa mi se pare corect


Apoi despre ardeiul iute sau piscator faza este urmatoarea:
Eu la facultate am fost nevoita obligat fortat (na ca acu folosesc si pleonasme) :)) sa invat denumirile stiintifice la toate plantele care e in limba latina , deoarece celelate denumiri populare in limba romana sunt diferite de la zona la zona...iar noi inginerii ne intelegem prin denumirea in latina
Deci CAPSICUM MINIMUM - Denumire stiintifica
ARDEI IUTE sau ARDEI PISCATOR - Denumire populara in fct. de zona...la mine in Ardeal li se spune si ardei iuti dar mai mult ardei piscator deoarece pisca rau :))

Acum ca sa nu mai scriu aici kilometri sa nu te plictisec o sa mai trimit inca un mesaj imediat despre restul subiectului tau :))
micki23
Postat pe 25 Februarie 2009 15:20
Si cum ai reusit sa inveti toate denumirile in latina? exista vreun mod logic de a le invata?
Eu am terminat chimia si fizica dar la noi totul era foarte logic. Sau asa mi se pare mie. Am prieteni care inca ma intreaba "Do you speak chemistry?"
Adinuca
Postat pe 25 Februarie 2009 15:39
lkfjwlerjgwerlg
micki23
Postat pe 25 Februarie 2009 16:52
NU am innebunit trimitand heroglife dar cred ca ma crizez...am incercat sa trimit ceva printre care si o lista cu flori anuale perene si bienale si nu le-a trimks...acu iara sa scriu...........ma dispera siteul ......nu am apucat sa salvez macar
micki23
Postat pe 25 Februarie 2009 16:54
ce naiba nu ma lasa sa trimit???????????????????????????????????????????????????
micki23
Postat pe 25 Februarie 2009 17:02
De la: Adinuca, la data 2009-02-25 15:39:00Si cum ai reusit sa inveti toate denumirile in latina? exista vreun mod logic de a le invata?
Eu am terminat chimia si fizica dar la noi totul era foarte logic. Sau asa mi se pare mie. Am prieteni care inca ma intreaba "Do you speak daca nici acuma nu imi trimite pic siteul...ca deja ma nerveaza


asociam denumirea din latina cu diferite tampenii de exp
CRASULA ARBORESCENS - CU CRA STA CU S... PE ARBORE...APOI PRIN VIZUALIZARE SI REPETITIE...NU E USOR CA TREBUIA SA INVATAM SI ORDINUL SI FAMILIA DIN CARE FAC PARTE SI MULTE ALTE ...chemistry?"
micki23
Postat pe 25 Februarie 2009 17:07
PLANTELE SE CLASIFICA IN TREI TIPURI - ANUALE , BIANUALE SI PERENE

1. PLANTELE ANUALE - isi desfasoara ciclul vegetativ , de la samanta la samanta, pe parcursul a unui singur an (de la 4 pana la 10 luni) , intr-o perioada de vegetatie dintre doua sezoane cu temperaturi scazute. - adica le sameni se dezvolta, infloresc si recoltezi samnata in acelasi an...apoi mor...

2. PLANTELE FLORICOLE BIANUALE - PLANTELE CARE PENTRU UN CICLU vegetativ complet de la samanta la samanta au nevoie de 2 ani . Adica le sameni , se dezvolta in primul an , iar de inflorit infloresc in anul doi , iar recoltarea semintelor tot in anul 2 se face, apoi mor

3. PLANTE FLORICOLE PERENE - traiesc mai mult de doi ani si infloresc in fiecare an , dupa ce parcurg o perioada de repaus - ( repausul e iarna dar fac exceptie cateva bulboase care au repausul vara)
DECI LE SAMENI , TRAIESC MAI MULT DE DOI ANI, INFLORESC IN FIECARE AN SI SAMANTA SE POATE RECOLTA TOT IN FIECARE AN..
micki23
Postat pe 25 Februarie 2009 17:16
Specii floricole ce pot fi folosite in gradini


A) SPECII FLORICOLE ANUALE DECORATIVE PRIN FLORI

1. Ageratum mexicanum - pufuleti
2. Amaranthus caudatus - Stir
3. Alissum maritimum - Albita, Ciucusora
4. Arctotis grandis - Margareta Africana
5. Anthirinum majus - Gura leului
6. Begonia semperflorens - Begonia, Floare de gheata - inmultire prin butasi
7. Callistephus chinensis - Ochiul boului, Mrgarete, Tatarasi
8. Celosia argentea var. cristata sau var. plumosa - Creasta cocosului
9. Chrisanthemum coronarium - Crizantema, margareta , Tufanica
10. Cleome spinosa - Cleome
11. Coreopsis tinctoria - Lipscanoaie
12. Cosmos bipinatus - Mararite, japoneze, flutura
13. Gaillardia pulchella - FLUTUREI
14. Gazania splendens - Gazania
15. Lobelia Erinus - Lobelia
16. Nicotiana alata - Regina noptii
17. Petunia hybrida - petunii
18. Portulaca grandiflora - Floare de piatra
19. Salvia splendens - Salvie
20 Tagetes erecta si Tagetes patula - Craite, Buzdugi, Ochisele, Carujele
21. Verbena hybrida - Verbena, Urzicuta
22. Zinnia elegans - Carciumarese

ANUALE CATARATOARE
1. Cobaea scadens - Cobea
2. Ipomoea purpurea - Zorele
3. Lathyrus odoratus - Sangele voinicului , mazgariche

ANUALE DECORATIVE PRIN FRUNZE
1. Alternanthera amoena - Alternantera
2. Coleus blumei - Urzicuta
3. Iresine lindenii - Iresine
4. Senecio cineraria(Cineraria maritima0 - Cineraria

B) SPECII FLORICOLE BIANUALE
1. Althaea rosea Nalba de gradina
2. Bellis perenis - Banutei
3. Campanula medium - Clopotei
4. Dianthus barbatus - Garoafa turceasca
5. Digitalis purpurea - Degetel , Manusa Maicii Domnului
6. Myosotis alpestris - Nu- ma -uita
7. Viola tricolor - Pansea

C. SPECII FLORICOLE PERENE
1. Aquilegia vulgaris Caldarusa
2. Chrysantehemum leucanthemum - Tufanele, margareta, crizanteme
3. Dicentra spectabilis - Cerceii doamnei
4. Hosta plantaginea - Crinul de toamna - se inmulteste prin divizarea tufelor
5. Paeonia officinalis - Bujorul - inmultire prin despartirea plantelor, marcotaj, si altoiere
6. Papaver orientale - macul

SPECII PERENE GEOPHYTE - semirustice si rustice
a) SEMIRUSTICE - care nu rezista la temperaturile scazute din timpul iernii , fiind scoase toamna din pamant si depozitate.
1. Anemone coronaria - Anemona, Diditel , Floarea vantului, - inmultire prin tuberculi
2. Canna indica - Cana - prin rizomi
3. Dhalia variabilis - Dalia , Gherghine, - prin tuberculi
4. Gladiolus hybridus - Gladiole - prin tuberobulbi si tuberobulbili
5. Polianthes tuberosa - Tuberoze, Chipatoase - prin bulbi si bulbili

b) RUSTICE - care rezista la temperaturile scazute din timpul iernii si raman in teren in aceasta perioada .
1. Crocus vernus - Crocus, Sofron - prin bulbi si bulbili
2. Hyacinthus orientalis - Zambile - prin Bulbi si bulbili
3. Iris germanica - Stanjenel - Prin rizomi sau bulbi in fct. de specie
4. Lilium candidum - Crinul alba, Lilium regale- Crinul imperial, Lilium speciosum - Crin , Lilium croceum - Crin portocaliu - prin bulbi si bulbili
5. Narcissus - Narcisele - prin bulbi si bulbili
6. Tulipa - Lalele - prin bulbi si bulbili
micki23
Postat pe 25 Februarie 2009 17:53
De la: angelblue_67, la data 2009-02-25 13:00:42Da chiar nu-mi explic ce s-a intamplat cu lalelele cele cu doua culori.Ghiocei am si eu si de padure si de gradina cei de gradina au florile mult mai mari adica petalele sunt mai lungi si miros mai puternic decat cei de padure si deja au inflorit ,eu i-am pus langa casa unde au caldura mai multa sunt protejati de casa si bate soarele pe ei toata ziua.Bulbii nu i-am scos niciodata de cand i-am pus in gradina cam de vreo 15 ani si intr-adevar s-au inmultit mult.Sunt superbi. Le voi face o poza sa-i vezi daca vrei.Am si viorele si albastrele dar ele iasa mai tarziu.O zi superba iti doresc!


legat de ghocei...fiecare floare are mirosul ei..in termenii de specialitate se zice parfum...unele au mai mult altele mai putin...cei de gradina sunt incrucisati genetic din cei de padure cu alte specii de flori si de aceea au florile mai mari...si parfum mai puternic
micki23
Postat pe 25 Februarie 2009 18:00
De la: angelblue_67, la data 2009-02-24 23:55:23Adinuca,draga,din experienta mea iti spun ca am avut lalele alb cu rosu si galben cu rosu vreo 2 sau 3 ani si acum sunt toate rosii.Probabil cele alb cu rosu sau galben cu rosu au "pierit"cum zicea bunica.


daca nu incerci sa le desparti in fiecare an bulbilii de pe bulbi si sa-i replantezi in alta parte o sa ramai si fara cele rosii, deoarece neavand loc de dezvoltare se omoara, .....si per cum zice bunica :))
micki23
Postat pe 25 Februarie 2009 18:03
Te contrazic micki23 deoarece am in vecini o casa parasita de vreo 10 ani cel putin si acolo nimeni nu scoate bulbii din pamant nici toamna si nici primavara si totusi in fiecare an gradina e plina de lalele.
angelblue_67
Postat pe 27 Februarie 2009 00:13
De la: angelblue_67, la data 2009-02-27 00:13:39Te contrazic micki23 deoarece am in vecini o casa parasita de vreo 10 ani cel putin si acolo nimeni nu scoate bulbii din pamant nici toamna si nici primavara si totusi in fiecare an gradina e plina de lalele.


esti sigura ca toate infloresc in fiecare an??????

ia o carte de specialitate si o sa vezi ce zice
nu e chiar obligatoriu sa le scoti in fiecare an bulboasele ins ariscul e sa piara daca nu le mai si desparti...

atunci poti sa spui ca e plin de lalele ..cand infloresc aproape toate in fiecare an, ca degeaba au frunze...ele au tendinta sa hraneasca tot ce tine de ele inclusiv bulbilii ( bulbili sunt tulpini subterane care cresc in jurul bulbului) si de aceea nu mai reusesc sa infloreasca toate... nu e neaparat sa dispara dar adca nu infloresc toate in fiecare an ....
micki23
Postat pe 27 Februarie 2009 14:05
Adinuca draga ,am urmarit discutiile cu interes pentru ca ma intereseaza si pe mine.Din experienta pot sa-ti spun ca mie mi s-au corcit toate lalelele autohtone.Am avut mai multe nuante de rosu,galbene,si in final sau patat rosu cu galben,iar cele rosii au capatat o culoare cam stearsa.Nu mi sa intamplat la cele olandeze
karlla57
Postat pe 28 Februarie 2009 12:48
Buna. Ma bucur ca ati abordat acest subiect. Florile de primavara sunt preferatele mele. Am in gradina ghiocei de padure, branduse, zambile si cateva mii de lalele (sau le aveam pana in toamna). Din toamna m-au invadat cartitele si nu pot sa scap de ele. Au mancat in nesimtire lalele, au distrus gazonul si inca nu stiu ce ravagii au mai facut. Daca stiti cum pot sa scap de cartite, ajutati-ma va rog.
In alta ordine de idei........ Am lalele rosii, galbene, visinii si negre (sau nu le mai am). S-au corcit rosiile cu galbenele si au iesit diferite nuante si modele. Vreau sa va spun ca si cele corcite isi au farmecul lor. Dupa ce cele necorcite isi incheie inflorirea, raman cele "multicolore". Te mai mangaie la suflet vreo doua saptamani. Cele visinii si cele negre nu s-au corcit (sunt din comert).

Postat pe 28 Februarie 2009 15:36
Sotul meu a citit undeva ca un mod de a speria cartitele e sa pui petarde in galerie si ca nu mor neaparat dar fumul si zgomotul le alunga.Acum el experimenteaza in gradina de salata.Te tin la curent cu rezultatele.
angelblue_67
Postat pe 28 Februarie 2009 16:10
buna.la mine trandafirii sant pe acelasi sir langa un gard si alte culori ,dar predomina visiniul altoi ,daca zic bine cu un miros deosebit al adevaratului miros de trandafir.nu s au corcit sa si schmbe culoarea pana acum de 15 ani.alceva ...as dori sa discutam tot de flori .iubesc fff mult florile si canari, cintezele, perusii, dar copii si florile in mod deosebit. mai vb .ok? cu stima miroslava luciana. ITI DORESC O FRUMOASA PRIMAVARA, SANATATE SI FERICIRE ALTURI DE CEI DRAGI.
toldasmiroslavaluciana
Postat pe 28 Februarie 2009 20:35
Hello :) as avea si eu o intrebare: stiti cumva ce flori ar rezista intr-o zona putin mai umeda... si cam lipsita de lumina? Pana acum nu au rezistat decat crinii de toamna, in rest totul s-a pierdut. Doar muschii mai inverzesc locul (pana si arbustii care tineau drept gard viu au devenit foarte fragili si pe cale de disparitie ).
Multumesc anticipat!
V_R_E
Postat pe 28 Februarie 2009 22:09
De la: angelblue_67, la data 2009-02-28 16:10:21Sotul meu a citit undeva ca un mod de a speria cartitele e sa pui petarde in galerie si ca nu mor neaparat dar fumul si zgomotul le alunga.Acum el experimenteaza in gradina de salata.Te tin la curent cu rezultatele.

Mai ramane sa vedem de unde luam petarde ca cica sunt interzise.
Am citit intr-o carte despre agricultura bio ca, de fapt, cartitele sunt tare folositoare. Cica s-ar hrani cu nematozi si cu limacsi, dar trebuie sa ai grija sa nu te invadeze. Totdeauna mi-au placut sfaturile din cartile astea. Adica ce sa fac? Le chem duminica, dupa slujba, la sfat si le spun: "draga cartitelor, ati depasit populatia maxim admisa, mai mergeti si la vecini, va rog"
Adinuca
Postat pe 28 Februarie 2009 23:25
De la: Adinuca, la data 2009-02-28 23:25:22
De la: angelblue_67, la data 2009-02-28 16:10:21Sotul meu a citit undeva ca un mod de a speria cartitele e sa pui petarde in galerie si ca nu mor neaparat dar fumul si zgomotul le alunga.Acum el experimenteaza in gradina de salata.Te tin la curent cu rezultatele.

Mai ramane sa vedem de unde luam petarde ca cica sunt interzise.
Am citit intr-o carte despre agricultura bio ca, de fapt, cartitele sunt tare folositoare. Cica s-ar hrani cu nematozi si cu limacsi, dar trebuie sa ai grija sa nu te invadeze. Totdeauna mi-au placut sfaturile din cartile astea. Adica ce sa fac? Le chem duminica, dupa slujba, la sfat si le spun: "draga cartitelor, ati depasit populatia maxim admisa, mai mergeti si la vecini, va rog"


nu su t petardele ce le folosesti de sarbatori...sunt specifice pt asa ceva si se gasesc doar in anumite magazine unde gasesti si insecticide...de exp. in CLUJ doar itr-un singur magazin sunt...am un lapsus cum le zice exact ,dar promit ca imi aduc aminte si o sa scriu exact denumirea lor.
micki23
Postat pe 1 Martie 2009 13:19
De la: karlla57, la data 2009-02-28 12:48:28Adinuca draga ,am urmarit discutiile cu interes pentru ca ma intereseaza si pe mine.Din experienta pot sa-ti spun ca mie mi s-au corcit toate lalelele autohtone.Am avut mai multe nuante de rosu,galbene,si in final sau patat rosu cu galben,iar cele rosii au capatat o culoare cam stearsa.Nu mi sa intamplat la cele olandeze


pt. ca cele traditonale, vechi se polenizeaza usor , au polenizare autogama, adica una pe alta cu ajutorul vantului sau a insectelor, iar cele olandeze sunt hibrizi formati prin diferite incrucisari de soiri prin ameliorare... si se inmultesc mai greu, nu le afecteaza polenizrea...
micki23
Postat pe 1 Martie 2009 13:22
si altadata spunti ce soiuri de flori aveti ca sa pot da raspunsul corect...
ca de exp si la castraeti, cei cu fruct mic de tip chornison, se polenizeaza entomofil si fff reped dar cei pt. sre cu fructe lungi niciodata...
micki23
Postat pe 1 Martie 2009 13:26
Adinuca ai dreptate. Sunt bestiale sfaturile din reviste (fie ele chiar de specialitate). Am incercat sa le inund (mi-am triplat factura la apa), le-am introdus fumigene in galerii, am cumparat cursa speciala, am pus otrava, le-am pandit sa vorbesc cu ele..............degeaba. Cine spune ca sunt benefice sa vina sa vada cum arata gradina mea. Gazonul are zeci de gauri, din bulbii florilor raman doar cojile. In fiecare zi numar gaurile noi (cam 4-5).
Si am avut o gradina superba............
Am sa pun niste poze.....dupa ce aflu cum

Postat pe 1 Martie 2009 18:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Solicitare 20 De la: kudika_1040184 24 Octombrie 2021 22:38
Gard viu 53 De la: mycutza_condo 16 Februarie 2013 18:16
Amenajari gradini,terase,spatii verzi in diferite stiluri 37 De la: anamaria_ion 6 Februarie 2015 08:53
OBLOANE ... 8 De la: Gilda 20 Martie 2010 18:41
vreau sa construiesc etajul unei case 15 De la: pereterazvan 5 Februarie 2011 22:55