Setari Cookie-uri

gradina in fata blocului

ce putem planta in fata blocului: spatiu 10 metri patrati.
Sofia_condo
Postat pe 20 Februarie 2009 11:53
ar fii foarte bine
alynastoian
Postat pe 23 Februarie 2009 22:15
Depinde si de vecinii pe care ii ai, adica daca sunt oameni ce vor "pastra " aceasta "oaza" de verdeata sau vor arunca gnoaoie (tigari , oase , pungi , hartii , resturi menajere,etc,de la etaj) pana vei renunta sa mai lupti pentru a ingriji acest spatiu.In primul caz cred ca trandafirii se potrivesc oriunde , prin frumusetea lor si nu in ultimul rand deoarece infloresc o perioada lunga de timp .
cristina57m
Postat pe 24 Februarie 2009 08:48
poti pune trandafiri
iar pentru a inflori primavara devereme poti planta bulbi de narcise, zambile, lalele....

micki23
Postat pe 24 Februarie 2009 16:35
De la: Sofia, la data 2009-02-20 11:53:57ce putem planta in fata blocului: spatiu 10 metri patrati.
Depinde de zona si cartier,daca blocul(gradina) e cu fata la bulevard ,daca e umbra sau semiumbra.......daca asociatia blocului vrea sa investeasca in gradina......da mai multe detali sau si prin mail
dan_vladut
Postat pe 2 Martie 2009 19:50
De la: Sofia, la data 2009-02-20 11:53:57ce putem planta in fata blocului: spatiu 10 metri patrati.


poti planta si un arbust : Forsythia
micki23
Postat pe 11 Martie 2009 18:57
eu sant impotriva arbustilor (sigur un caine parvenit isi va gasi culcusul langa el, vor face pipi toti caini si se strang gunoaie , pungi luate de vant ,hartii) nu pune zarzavaturi (vei primi reprosuri ca mananci de pe urma lor )nu pune flori scumpe (vor fi destui cei care vor sari gardul sa le ,,aprecieze" dar si vecini care vor spune ca vinzi flori de pe terenul lor ) daca esti o baba surda si poate si putin nebuna nu asculta aceste sfaturi fii sigura ca vecinii tai ,,destul de ocupati" vor aprecia ca au o sluga care are timpul necesar pentru buna ordine si curatenie a spatiului verde apartinand asociatiei
gigibrbr_condo
Postat pe 15 Martie 2009 01:00
De la: gigi_braicovici, la data 2009-03-15 01:00:31eu sant impotriva arbustilor (sigur un caine parvenit isi va gasi culcusul langa el, vor face pipi toti caini si se strang gunoaie , pungi luate de vant ,hartii) nu pune zarzavaturi (vei primi reprosuri ca mananci de pe urma lor )nu pune flori scumpe (vor fi destui cei care vor sari gardul sa le ,,aprecieze" dar si vecini care vor spune ca vinzi flori de pe terenul lor ) daca esti o baba surda si poate si putin nebuna nu asculta aceste sfaturi fii sigura ca vecinii tai ,,destul de ocupati" vor aprecia ca au o sluga care are timpul necesar pentru buna ordine si curatenie a spatiului verde apartinand asociatiei



decat un boschetar jegos mai bine un caine neajutorat care nu poate munci pentru a-si aasigura hrana
micki23
Postat pe 15 Martie 2009 15:17
De la: gigi_braicovici, la data 2009-03-15 01:00:31eu sant impotriva arbustilor (sigur un caine parvenit isi va gasi culcusul langa el, vor face pipi toti caini si se strang gunoaie , pungi luate de vant ,hartii) nu pune zarzavaturi (vei primi reprosuri ca mananci de pe urma lor )nu pune flori scumpe (vor fi destui cei care vor sari gardul sa le ,,aprecieze" dar si vecini care vor spune ca vinzi flori de pe terenul lor ) daca esti o baba surda si poate si putin nebuna nu asculta aceste sfaturi fii sigura ca vecinii tai ,,destul de ocupati" vor aprecia ca au o sluga care are timpul necesar pentru buna ordine si curatenie a spatiului verde apartinand asociatiei
Pentru tine!
angelblue_67
Postat pe 15 Martie 2009 15:23
of mai micki dar pentru astia exista camine si stabilimente
gigibrbr_condo
Postat pe 16 Martie 2009 18:30
De la: gigi_braicovici, la data 2009-03-16 18:30:51of mai micki dar pentru astia exista camine si stabilimente


nu prea sunt ...sunt doar vorbe in vant... eu as lua oamenii boschetari si s face canalul cu ei ca si pe vremea cu Ceasca :))
micki23
Postat pe 16 Martie 2009 18:48
De la: dan_vladut, la data 2009-03-02 19:50:35
De la: Sofia, la data 2009-02-20 11:53:57ce putem planta in fata blocului: spatiu 10 metri patrati.
Depinde de zona si cartier,daca blocul(gradina) e cu fata la bulevard ,daca e umbra sau semiumbra.......daca asociatia blocului vrea sa investeasca in gradina......da mai multe detali sau si prin mail


ce tampenie...ce are asociatia cu doamna care vrea sa puna ea poate pe banii ei...
si ce are bulevardul cu 10 m2 si umbra si semiumbra doar..daca e sa ne luam de astea atunci ar trebui sa facem studiu de fezabilitate nu umbra si semiumbra hahahhha
micki23
Postat pe 16 Martie 2009 22:25

GAZON
Si apoi apare "gardutul" si asa apoi apar nervii, tipatul la caini si la vecini..
Aceasta este ideea de PROPRIETATE la romani
dr2000_condo
Postat pe 17 Martie 2009 08:18
De la: dr2000, la data 2009-03-17 08:18:55
GAZON
Si apoi apare "gardutul" si asa apoi apar nervii, tipatul la caini si la vecini..
Aceasta este ideea de PROPRIETATE la romani


pai atunci haideti sa nu mai punem nimic , sa betonam totul ca ar arata "misto" ....sa taiem in continuare toate padurile si sa ne miram ca murim toti de cancer si alte boli nedescoperite...:)
micki23
Postat pe 17 Martie 2009 09:22
Ce ar fi sa iei niste iarba de gazon si niste floricele colorate la plic, ieftine si nepretentioase.Poti planta gazanie..sau un cires decorativ pitic ( care nu face fructe).Eu zic ca un gazon frumos cu un cires in mijloc inconjurat de pietre frumoasa ar arata linistitor pentru toata lumea
roxana096
Postat pe 17 Martie 2009 09:56
gard viu, trandafiri, zambile, brinduse, gazon. "La mine" toate au iesit si sunt tare frumoase, spor la treaba!
dborsanu_condo
Postat pe 17 Martie 2009 11:16
Gandeste-te intai dak merita investitia..dak ai copii obraznici si catei cacciosi...nu se merita..sau fa gardut..k sa se patreze..eu asa am facut
nicoletabica
Postat pe 17 Martie 2009 15:11
oricine are timp ar trebui sa il investeasca in aceasta munca eroica de depaduchere a spatiului din fata blocului, nu conteaza de caini boschetari copii gunoiul aruncat de sus, e la fel de eroic ca o lupta castigata sa ai flori, impotriva tuturor jegurilor care dau navala. Luptati pentru natura si puneti macar gazon n fata blocului. E o lupta cu gunoiul pe care o pierdem daca nu facem nimic!!!!
danaudza
Postat pe 17 Martie 2009 15:20
Eu locuiesc la parter si am o gradinita de 5/3 in fata balconului .Cand m-am mutat aici acum 5 ani (este bloc ANL) erau bolovani,fiare si deseuri.Am inceput si am curatat locul apoi am adus niste pamant si ingrasaminte naturala ,am sapat si am facut gradinita.Apoi am pus bujori,crini,dalii,gladiole,tufanica,liliac,un brad,craciunite,panselute,pe margine am facut gard din ceva care face flori mici si albe si se intinde daca nu-l cureti,zambile,margaritare.Am facut si fac aranjamentul cum am dorit eu si e destul de frumos .Nimic nu se compara cu servirea unei cafele langa gradinita mea.Vecini de la blocuri sunt incantati si au inceput si ei sa amenajeze in fata blocurilor lor.Am avut si probleme cu un vecin de sus care arunca mucuri de tigara dar l-am pus la punct caini nu prea ma deranjeaza ca e gardul din acei arbusti care sunt inalti si desi,copii au facut in primul an ravagii o fetita a luat toate florile si a zis ca face pizza .Am discutat cu ei frumos si le-am spus ca le dau si lor flori daca nu le rup si au grija sa nu rupa altii,au inteles chiar daca erau mai mici.Am spus si varianta rea ca merg la scoala si le face invatatorul probleme la note celor care erau mai obraznici.Cred ca daca nu as fi avut acest colt de gradina era tare greu am stat la casa 9 ani la niste batrani si apoi am pierdut tot a ramas doar batrana si a trebuit sa ma mut la camin apoi am reusit cu ANL-ul.E frumos si imi ocupa din timp deja am pregatit gradinita am curatat si greblat pregatind sa pun mai incolo florile.Am sculele mele si florile cu bulbi le pun in beciul blocului avem boxe facute de noi.Deci se poate pune si aranja frumos am totusi putin ghinion ca e cam pe nord si e mai racoare .
fiorelo
Postat pe 17 Martie 2009 20:01
De la: micki23, la data 2009-03-16 22:25:55
De la: dan_vladut, la data 2009-03-02 19:50:35
De la: Sofia, la data 2009-02-20 11:53:57ce putem planta in fata blocului: spatiu 10 metri patrati.
Depinde de zona si cartier,daca blocul(gradina) e cu fata la bulevard ,daca e umbra sau semiumbra.......daca asociatia blocului vrea sa investeasca in gradina......da mai multe detali sau si prin mail


ce tampenie...ce are asociatia cu doamna care vrea sa puna ea poate pe banii ei...
si ce are bulevardul cu 10 m2 si umbra si semiumbra doar..daca e sa ne luam de astea atunci ar trebui sa facem studiu de fezabilitate nu umbra si semiumbra hahahhha
VAI DE CAPUL TAU TE MAI DAI SI MARE HORTICOLA MAI VREI SA FACI SI AMENAJARI PEISAGERE ASTEA SANT DETALI IMPORTANTE
dan_vladut
Postat pe 17 Martie 2009 21:10
De la: dan_vladut, la data 2009-03-17 21:10:45
De la: micki23, la data 2009-03-16 22:25:55
De la: dan_vladut, la data 2009-03-02 19:50:35
De la: Sofia, la data 2009-02-20 11:53:57ce putem planta in fata blocului: spatiu 10 metri patrati.
Depinde de zona si cartier,daca blocul(gradina) e cu fata la bulevard ,daca e umbra sau semiumbra.......daca asociatia blocului vrea sa investeasca in gradina......da mai multe detali sau si prin mail


ce tampenie...ce are asociatia cu doamna care vrea sa puna ea poate pe banii ei...
si ce are bulevardul cu 10 m2 si umbra si semiumbra doar..daca e sa ne luam de astea atunci ar trebui sa facem studiu de fezabilitate nu umbra si semiumbra hahahhha
VAI DE CAPUL TAU TE MAI DAI SI MARE HORTICOLA MAI VREI SA FACI SI AMENAJARI PEISAGERE ASTEA SANT DETALI IMPORTANTE


VAI DE PIELEA TA PE CARE NU O AI... EU FAC PROIECTE SI AMENAJARI PLUS PRODUCTIE ," NU MAI SI VREAU SA FAC "CUM TE EXPRIMI TU CA IN CLASA DOUA...se fac multe studii ca sa faci amenajari si nu ma apuc sa ti le insiruiesc tie ca oricum e prea mult pentru tine si nu pricepi...doamna a cerut cateva specii care le-ar putea planta in fata blocului...pe cativa m patrati...si tu ai dat-o cu asociatia si alte tampenii..crezi ca pe 10 m patrati in fata blocului se apuca sa planteze palmieri????vi tu cu oto felul de aberatii....

FORTA STEA !!!!!!

micki23
Postat pe 18 Martie 2009 10:15
Puteti sa dati exemple de flori cxare cresc in partea de nord? Nu prea este soare deloc in fata gradinii din fata blocului si nu toate florile infloresc la umbra ....Multumesc.
elenaholom_condo
Postat pe 18 Martie 2009 12:32
De la: elenaholom, la data 2009-03-18 12:32:46Puteti sa dati exemple de flori cxare cresc in partea de nord? Nu prea este soare deloc in fata gradinii din fata blocului si nu toate florile infloresc la umbra ....Multumesc.


Lilium - Crinul
Hosta plantagineia - Crinul de toamna
Feriga
Aconitum napellus - omagul de gradina
Aquilegia hibrida -Caldarusele hibride
Dicentra spectabilis - Cerceii doamnei
Poligonatum hibrid - Coada cososului
Galium odoratum - Vinarita
micki23
Postat pe 18 Martie 2009 12:56
De la: micki23, la data 2009-03-16 18:48:24
De la: gigi_braicovici, la data 2009-03-16 18:30:51of mai micki dar pentru astia exista camine si stabilimente


nu prea sunt ...sunt doar vorbe in vant... eu as lua oamenii boschetari si s face canalul cu ei ca si pe vremea cu Ceasca :))
gigibrbr_condo
Postat pe 24 Martie 2009 21:40
ITI MULTUMESC ANGELBLUE
gigibrbr_condo
Postat pe 24 Martie 2009 21:42
Ai fost fenomenal!Nu m-am putut abtine!
angelblue_67
Postat pe 24 Martie 2009 22:32
cine nu iubeste animalele nu are inima si se spune din batrani ca este un om rau ....
micki23
Postat pe 26 Martie 2009 16:11
Zicea cineva de pe forum ca cine vorbeste din batrani "e ca si o cobanita de la tara "!Bineinteles ca e prost crescuta persoana respectiva dar asta e !Fiecare specimen al acestei planete trebuie luat asa cum e ! Nu-i asa ,gigi?
angelblue_67
Postat pe 26 Martie 2009 22:43
De la: angelblue_67, la data 2009-03-26 22:43:18Zicea cineva de pe forum ca cine vorbeste din batrani "e ca si o cobanita de la tara "!Bineinteles ca e prost crescuta persoana respectiva dar asta e !Fiecare specimen al acestei planete trebuie luat asa cum e ! Nu-i asa ,gigi?


esti o inculta

nu sti limba romana...ciobanita de la tara e pleonasm ..unde ai mai vazut tu ciobanita de la oras..probabil tu iti cresti oile in casa...nu ma mir ..ca deja puti ...

la cum arati chiar ca esti ciobanita tu...mai lipseste sa iti pui pe tine o bunda paduchioasa..


vad ca te manca rau in curul ala mare al tau...cred ca esti si tiganca borata deoarece esti cam neagra..si nu ma mir...la cum te exprimi...

sa-ti fie tarana usoara!!! amin!!!
micki23
Postat pe 27 Martie 2009 00:39
De la: micki23, la data 2009-03-27 00:39:26
De la: angelblue_67, la data 2009-03-26 22:43:18Zicea cineva de pe forum ca cine vorbeste din batrani "e ca si o cobanita de la tara "!Bineinteles ca e prost crescuta persoana respectiva dar asta e !Fiecare specimen al acestei planete trebuie luat asa cum e ! Nu-i asa ,gigi?


esti o inculta

nu sti limba romana...ciobanita de la tara e pleonasm ..unde ai mai vazut tu ciobanita de la oras..probabil tu iti cresti oile in casa...nu ma mir ..ca deja puti ...

la cum arati chiar ca esti ciobanita tu...mai lipseste sa iti pui pe tine o bunda paduchioasa..


vad ca te manca rau in curul ala mare al tau...cred ca esti si tiganca borata deoarece esti cam neagra..si nu ma mir...la cum te exprimi...

sa-ti fie tarana usoara!!! amin!!!


se pare ca te apropii de menopauza si esti n.... de ceva timp deoarece nu mai iti tace gura si te tot legi de mine...mai aranjeaza-te putin ca si bunica mea de 83 ani arat de 10 ori mai bide decat tine
micki23
Postat pe 27 Martie 2009 00:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vine primavara 9 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 00:59
Produse luminoase in intuneric fara alimentare cu energieelectrica 2 De la: Pafido 1 Iulie 2010 13:09
Niste raspunsuri? 30 De la: theCat 12 Martie 2009 14:21
Finisaje constructii 5 De la: MUIE_KUDIKA_ 4 Februarie 2012 21:32
INSCRIU REPREZENTANTI AVON 1 De la: VICNICO2010 4 Decembrie 2010 09:45